Jump to content

Cosmote Prepaid Mastercard


alany
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά, υπάρχει κανένας τρόπος να γλιτωσουμε την προμήθεια; Την έχω συνδέσει σε paypal αν βοηθάει κάπου!
Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχουμε κανένα νεώτερο με την δωρεάν φόρτιση της κάρτας?

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου δημιουργήθηκε απορία για την prepaid μου, αλλά και γενικά για όλες τις prepaid... Όταν λήγει μία χρεωστική, πας παίρνεις την καινούργια σου και συνεχίζεις από εκεί που έμεινες. Αφού συνδέεται σε τραπεζικό λογαριασμό όλα καλά. Όταν λήξει η prepaid σου τι γίνεται με τα χρήματα που έχεις μέσα? Πρέπει να την αδειάσεις πριν λήξει? Αν δεν την αδειάσεις όλα οκ σου μεταφέρει η τράπεζα το υπόλοιπό σου στην καινούργια σου prepaid? Αν δεν έχεις σκοπό να βγάλεις καινούργια prepaid? Μπορείς να πάρεις το ποσό που είχε μέσα αυτή που έληξε?Εμένα λήγει το 2022,αργεί ακόμα, απλά πραγματικά τι γίνεται στα παραπάνω? Ξέρει κάποιος εμπειρικά?
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο minotavros! Οπότε κομπλέ και να λήξει μπορεί να μεταφέρεις τυχόν υπόλοιπο.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Νέος κάτοχος και αν μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει... Ποιος είναι ο πιο οικονομικός τρόπος και με ποιο ποσό, για φόρτιση της κάρτας;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Νέος κάτοχος και αν μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει... Ποιος είναι ο πιο οικονομικός τρόπος και με ποιο ποσό, για φόρτιση της κάρτας;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ο πιο οικονομικός τρόπος είναι να σου κάνουν πληρωμή μέσω ibank pay.Εχει αναφερθεί νωρίτερα στο θέμα αν ψάξεις.Αν δεν βρείς άκρη πολύ ευχαρίστως να σου στείλω αναλυτικά πως γίνεται σε πμ.Γενικά μην τα γράφουμε χύμα γιατί καραδοκούν να το κόψουν και αυτό...:lol:

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Χρησιμοποίησα την prepaid και έκανα online 10€ ανανέωση. Ενώ έχει περάσει καμμία ώρα μπαίνω στο στην εφαρμογή της cosmote prepaid και δε βλέπω να έχουν πιστωθεί τα 100mb (είναι φοιτητικό) όπως όφειλε. Είναι φυσιολογικό αυτό; Αν όχι που πρέπει να το αναφέρω στην cosmote ή στην εθνική; Επίσης θα ήθελα αν υπάρχει τρόπος να μου έρχεται ειδοποίηση στο mail μου όταν χρησιμοποιείται η κάρτα σαν το ibank alert. Γίνεται αυτό; ευχαριστώ;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Χρησιμοποίησα την prepaid και έκανα online 10€ ανανέωση. Ενώ έχει περάσει καμμία ώρα μπαίνω στο στην εφαρμογή της cosmote prepaid και δε βλέπω να έχουν πιστωθεί τα 100mb (είναι φοιτητικό) όπως όφειλε. Είναι φυσιολογικό αυτό; Αν όχι που πρέπει να το αναφέρω στην cosmote ή στην εθνική; Επίσης θα ήθελα αν υπάρχει τρόπος να μου έρχεται ειδοποίηση στο mail μου όταν χρησιμοποιείται η κάρτα σαν το ibank alert. Γίνεται αυτό; ευχαριστώ;

Είναι φυσιολογικό ναι.Παλιότερα έκανε 24+ ώρες για να περαστούν τα mb.Τώρα λογικά μετά από 8-12 ώρες θα τα δείς κανονικά.Το δεύτερο ερώτημα σου περί ειδοποιήσεων το έχω και εγώ απορία αν γίνεται.Δυστυχώς μέσω του e-banking της Εθνικής,σε αφήνει να βάλεις alerts με email ή μέσω sms,μόνο για τις κινήσεις των λογαριασμών και ότι συνδέεται με αυτούς(πχ ανάληψη από atm ή χρεωστική).Η prepaid που δεν συνδέεται με κάποιον λογαρισμό δεν εμφανίζεται στις επιλογές για alert.Υπάρχει άλλος τρόπος παίδες?

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

50€ μέγιστο ποσό 1ης φόρτισης;

Σήμερα πήγα να αγοράσω μια νέα κάρτα, επειδή η προηγούμενη σταμάτησε να λειτουργεί ως ανέπαφη, αλλά μου είπαν ότι η 1η φόρτιση δεν μπορεί να είναι πάνω από 50€.

 

Επίσης, ενώ έχουν ήδη αντίγραφο της ταυτότητά μου από την έκδοση της προηγούμενης, την απαίτησαν πάλι. Παρ' ότι είχα το διαβατήριό μου, μου είπαν ότι δεν μπορούν να το δεχθούν ως στοιχείο ταυτοποίησης.

 

Αυτά στο κατάστημα της οδού Λαγκαδά στην Θεσσαλονίκη.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

50€ μέγιστο ποσό 1ης φόρτισης;

Σήμερα πήγα να αγοράσω μια νέα κάρτα, επειδή η προηγούμενη σταμάτησε να λειτουργεί ως ανέπαφη, αλλά μου είπαν ότι η 1η φόρτιση δεν μπορεί να είναι πάνω από 50€.

 

Επίσης, ενώ έχουν ήδη αντίγραφο της ταυτότητά μου από την έκδοση της προηγούμενης, την απαίτησαν πάλι. Παρ' ότι είχα το διαβατήριό μου, μου είπαν ότι δεν μπορούν να το δεχθούν ως στοιχείο ταυτοποίησης.

 

Αυτά στο κατάστημα της οδού Λαγκαδά στην Θεσσαλονίκη.

Και εμένα σταμάτησε πλέον να είναι ανέπαφη, το υπόλοιπο μεταφέρεται στην καινούρια;

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα σταμάτησε πλέον να είναι ανέπαφη, το υπόλοιπο μεταφέρεται στην καινούρια;
Και σε εμενα εχει σταματησει να ειναι ανεπαφη εδω και 1 μηνα την εχω απο τον ιουνιο περυσι. Αρα ειναι γενικο το προβλημα. Εμενα παντως δεν με πειραζει να βαζω το πιν οι αλλοι ειδικα στο σουπερ μαρκετ δυσανασχετουν:).
Link to comment
Share on other sites

Στην τέταρτη είμαι, είστε μια χαρά εσείς

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Τόσο πολλοί με πρόβλημα; Λες και δίνουν ελαττωματικές παρτίδες.

Δεν νομίζω να τις αντικαθιστούν με νέα ίδιου αριθμού, αφήστε που θα πρέπει να την πληρώσεις. Με καινούριο αριθμό κάρτας είναι δωρεάν.

 

Σήμερα φόρτισα την καινούρια κάρτα με 2500€. Λαμβάνοντας υπ' όψιν και την δωρεάν 1η φόρτιση (50€) που έκανα για να αποκτήσω δωρεάν την κάρτα, μάλλον δεν ισχύει ο περιορισμός των 2500€ ανά έτος.

(Πολλά λεφτά, αλλά έχω >1000€ οδοντίατρο από Σεπτέμβρη-Οκτώβρη, οπότε το έλεγξα για να ενημερώσω όσους ενδιαφέρονται)

 

Η καινούρια κάρτα από το κατάστημα της οδού Λαγκαδά στην Θεσσαλονίκη, έχει χαλασμένο contactless. Δεν λειτούργησε ούτε 1 φορά στα 3 POS που τηνχρησιμοποίησα.

Επίσης, όπως η παλιά κάρτα που είχα πάρει από εκεί, λήγει στον 12ο του '22. Όχι και πολύ φρέσκια...

Ξέρει κανείς ένα κατάστημα που έχει νέες;

 

Σήμερα πήγα στον Γερμανό να φορτίσω την κάρτα της γιαγιάς, αλλά δεν άφηνε φόρτιση πάνω 250€!

Επιπλέον, η φόρτιση μέσω άλλης κάρτας σημαίνει και χρέωση της προμήθειας στην ίδια κάρτα. Δηλαδή, δεν μπορώ να πληρώσω τοις μετρητοίς ή με άλλη κάρτα την προμήθεια φόρτισης.

 

Αρχίζω να πιστεύω ότι θέλουν να μας διώξουν.

Edited by XP130TD
συνεχόμενα posts

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα μετά από τηλεφωνικη επικοινωνια με την cosmote γιατι ξαφνικα ενα μεγαλο ποσο απο mb διαγραφηκαν απο την εφαρμογη μου είπαν ότι ακομα και αν χρησιμοποιεις συνεχεια την καρτα τα μβ εχουν 6 μηνες διαρκεια και μετα διαγραφονται ασχετα αν την χρησιμοποιεις την καρτα
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτός όρος στο προγραμμα. : Η εξαργύρωση των ΜΒ πρέπει να γίνει εντός 6 μηνών

είναι στην σελίδα https://www.nbg.gr/el/retail/cards/prepaid-cards/cosmote-prepaid-mastercard στο TAB προγράμματα επιβράβευσης .

Αλλά δεν μπορεί να λήξαν όλα μαζί . Θα σου λήγουν 6 μήνες μετά που τα μάζεψες ανάλογα την μέρα που τα μάζεψες . Εκτός αν υποθέσω ότι την 1/ 4 έκανες μία τεράστια αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα είδα σήμερα 3GB λιγότερα. Έχω πάνω από 1,5 χρόνο την κάρτα και ποτέ δεν έχει ξανασυμβεί
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα πρωτη φορα συμβαινει την καρτα την εχω 16 μηνες και την χρησιμοποιω συνεχεια. Ξαφνικα το 1/3 των mb εξαφανιστηκαν απο χθες το βραδυ. Μαλλον πρωτη φορα το κανανε
Link to comment
Share on other sites

2GB έκαναν φτερά!!! Δεν έχει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο. Πότε άλλαξε και πως είναι δυνατόν να μην το έχει προσέξει κανείς μας τόσο καιρό που συζητάμε εδώ; Άντε και ισχύει πως θα ξέρουμε για τα MB που πρόκειται να λήξουν;
Link to comment
Share on other sites

Μη γράφετε ότι να ναι ρε, δεν υπάρχει λογική σε αυτό

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

για σενα ποια ειναι η λογικη σου. Βαζω κατω ποσα εχω ξοδεψει τους 16 μηνες *5 μβ και ποσα ειχα φτασει μεχρι και προχτες. Δεν ειχαν παρει ουτε ενα mb δεν ειχα ξοδεψει τιποτα για δικους μου λογους
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά εφόσον όπως λέτε άρχισαν μετά την πάροδο του εξάμηνο να λήγουν τα mb θα έπρεπε να υπάρχει ενημέρωση. Μέσα από την εφαρμογή θα έπρεπε να μπορούμε να δούμε αναλυτικά πόσα και πότε λήγουν. Τι περιμένουν δηλαδή να σημειώνουμε πόσα χρηματα χαλάσαμε και πότε και να υπολογίζουμε τα mb ποσά είναι και ποτέ λήγουν κάθε φορά? Απαράδεκτοι. Αν το πάνε έτσι δε συμφέρει.
Link to comment
Share on other sites

για σενα ποια ειναι η λογικη σου. Βαζω κατω ποσα εχω ξοδεψει τους 16 μηνες *5 μβ και ποσα ειχα φτασει μεχρι και προχτες. Δεν ειχαν παρει ουτε ενα mb δεν ειχα ξοδεψει τιποτα για δικους μου λογους
Δεν είναι δική μου η λογική, είναι η κοινή λογική.Από τι στιγμή που τη χρησιμοποιείς ανά τακτά χρονικά διαστήματα, πριν περάσει 6μηνο, αυτά θα προστίθενται και θα ανανεώνεται η ημερομηνία λήξεως.αλίμονο εάν σε κάθε χρήστη έχουν βάλει μετρητή.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...