Jump to content

SDSL Telepassport


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι τιμές της tp είναι πλέον ΑΚΡΙΒΕΣ...

Δεν μπορώ να καταλάβω για πόσο καιρο θα συνεχίσουν να ΑΥΤΟΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ.

 

Εχουν 32 κόμβους... μπορούν να προσφέρουν ΠΟΙΟΤΙΚΗ Sdsl, μπορούν να αποκτήσουν αποκλειστικούς πελάτες σταθερής και εδω και τόσα χρόνια εχουν βάλει μονο 1200 sDSL. :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 327
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οι τιμές της tp είναι πλέον ΑΚΡΙΒΕΣ...

Δεν μπορώ να καταλάβω για πόσο καιρο θα συνεχίσουν να ΑΥΤΟΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ.

 

Εχουν 32 κόμβους... μπορούν να προσφέρουν ΠΟΙΟΤΙΚΗ Sdsl, μπορούν να αποκτήσουν αποκλειστικούς πελάτες σταθερής και εδω και τόσα χρόνια εχουν βάλει μονο 1200 sDSL. :cry:

 

Συμφωνώ, εάν μειώσουν τις τιμές τους στο μισό απ' ότι είναι τώρα και με το πλεονέκτημα της φορητότητας που διαθέτουν, θα μεταφέρω αμέσως τον αριθμό του σπιτιού στην tp, καθώς υπάρχει διαθεσιμότητα (η Vivodi ούτε φορητότητα, ούτε διαθεσιμότητα έχει!).

 

Κάτσε όμως να δούμε πρώτα ποιος θα την αγοράσει....:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε όμως να δούμε πρώτα ποιος θα την αγοράσει....:ninja:

 

Δεν έχει σχέση αυτό. Καταρχάς την εταιρία πρίν λίγους μήνες την αγόρασε ένας εφοπλιστής (ονόματι Οικονόμου).

Αλλα πρέπει να αγοραστεί για να πεσουν οι τιμές και να γινει ανταγωνιστική; Εχουν καταργηθεί τα τμήματα marketing κλπ;;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Είμαι δυο χρόνια συνδρομητής SDSL Telepassport και έχω να σας πω τα εξής:

 

1.όσοι δεν έχουν SDSL δεν ξέρουν τι χάνουν

2.αν κάποιος θεωρεί το SDSL ακριβό θα πρέπει να πάει πολύ σύντομα σε κάποιον λογιστή.

3.Όσο αφορά την ταχύτητα δεν έχω να πω τίποτα για διακοπές και τέτοια. Έχω 512/512 καθαρή γραμμή όλη την μέρα και νύχτα για τα δυο χρόνια.

4.Αν κάποιος διαφωνεί δεν έχει παρά να μείνει εκεί που είναι.

 

Telepassport και ξερό ψωμί

Link to comment
Share on other sites

Είμαι δυο χρόνια συνδρομητής SDSL Telepassport και έχω να σας πω τα εξής:

 

1.όσοι δεν έχουν SDSL δεν ξέρουν τι χάνουν

Uplink ίσο με το Downlink. Τίποτα παραπάνω. Άσε που αν θυμάμαι καλά τα φτηνά πακέτα τα δίνανε με unroutable IPs οπότε ούτε services μπορούσες να σηκώσεις ούτε να είσαι active σε προγράμματα όπως το DC++

2.αν κάποιος θεωρεί το SDSL ακριβό θα πρέπει να πάει πολύ σύντομα σε κάποιον λογιστή.

Αυτό εσύ μπορείς να το λες γιατί είσαι χρήστης. Η εταιρία όμως θέλει να αποκτήσει πελάτες. Οπότε δεν είναι λογικό ως επιχείρημα. Αν έχει ωφέλη που να κάνουν την υπηρεσία της οικονομικότερη ώφελος/κόστος ας τα διαφημίσει

3.Όσο αφορά την ταχύτητα δεν έχω να πω τίποτα για διακοπές και τέτοια. Έχω 512/512 καθαρή γραμμή όλη την μέρα και νύχτα για τα δυο χρόνια.

Κι εγώ τον καιρό που ήμουν Ελλάδα είχα ADSL 384/128 μέρα και νύχτα...

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα για 8 μήνες που είχα τη γραμμή.

4.Αν κάποιος διαφωνεί δεν έχει παρά να μείνει εκεί που είναι.

Νομίζω αυτό κάνουν...

Telepassport και ξερό ψωμί

Το πράσινο χρώμα είναι πιο όμορφο από το κόκκινο, το καλύτερο φαγητό είναι ο μουσακάς και τα σκυλάδικα τραγούδια δεν είναι ωραία. Όμως αυτή είναι μια υποκειμενική άποψη όπως και το "Telepassport και ξέρο ψωμί"...

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδή την έχω δοκιμάσει την υπηρεσία και γνωρίζω και κόσμο που την έχει, έχω να πω πως είναι το πιό ποιοτικό internet στην Ελλάδα.

Ρεαλιστικές ταχύτητες και εντελώς ξεμπουκωμένο δίκτυο αφού οι πελάτες είναι πολύ λίγοι.

 

Η τιμή είναι ακριβή αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε πως έχεις δυνατό upload και τηλεφωνικές γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
εγώ ενδιαφέρομαι να βγάλω τελείως τον ΟΤΕ και έψαχνα τι μπορώ να κάνω. Τώρα έχω 1024 και ήθελα απλά μια γραμμή internet και μετά να δουλεύω σταθερό μέσω voip. Το 1024 μου δουλεύει συνέχεια και θέλω να το αναβαθμίσω, τι να μου κάνει το κακόμοιρο το 512 που προσφέρουν πραγματικά οι κακόμοιροι στην ΤΡ. Πήρα πάντως και ρώτησα λεπτομέρειες για να έχω μια πλήρη εικόνα. Δεν σας κρύβω πως όταν άκουσα τις τιμές έβαλα τα γέλια.. Στο τηλέφωνο.. Ναι φίλε μου, ΤΡ και ξερό ψωμί, δεν είσαι καθόλου κορόιδο.. (και μην μου πει κανείς για πάγιο ΟΤΕ, το HOL evoice ή το Icall δεν έχουν πάγιο..)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ποια ειναι η χρεωση της Telepassport αυτη τη στιγμη για συνδεση με το ιδιοκτητο δικτυο μονο για SDSL?
Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η χρεωση της Telepassport αυτη τη στιγμη για συνδεση με το ιδιοκτητο δικτυο μονο για SDSL?

 

Η υπηρεσία είναι Full LLU, δηλαδή κόβεις τον ΟΤΕ.

 

256/256 34.51 €

384/384 46.41 €

512/512 53.55 €

 

http://www.telepassport.gr/tph.asp

Link to comment
Share on other sites

Καλη περιπτωση και αρκετα εκτεταμενο δικτυο! Οι τιμες ειναι πολυ κοντα στο κοστος με DSL OTE.

Αν υποθεσουμε οτι για 1024Kbps γραμμη μεσω ΟΤΕ πληρωνουμε 14 ευρω για παγιο PSTN και 20 ευρω για υπηρεσιες DSL, αντιστοιχως στην TP εχουμε συμμετρικη γραμμη 256!

 

Στις υπηρεισες της ΤΡ υπαρχει 12μηνη δεσμευση?

 

Γνωριζει καποιος αν υπαρχει διαθεσιμοτητα στην Τριανδρια Θεσ/νικης?

 

Δεν διαθετει αμεση διασυνδεση με το ΑΙΧ απ' οσο ειδα στο Site...

Link to comment
Share on other sites

Καλη περιπτωση και αρκετα εκτεταμενο δικτυο! Οι τιμες ειναι πολυ κοντα στο κοστος με DSL OTE.

Αν υποθεσουμε οτι για 1024Kbps γραμμη μεσω ΟΤΕ πληρωνουμε 14 ευρω για παγιο PSTN και 20 ευρω για υπηρεσιες DSL, αντιστοιχως στην TP εχουμε συμμετρικη γραμμη 256!

 

Στις υπηρεισες της ΤΡ υπαρχει 12μηνη δεσμευση?

 

Γνωριζει καποιος αν υπαρχει διαθεσιμοτητα στην Τριανδρια Θεσ/νικης?

 

Δεν διαθετει αμεση διασυνδεση με το ΑΙΧ απ' οσο ειδα στο Site...

 

Μέχρι πριν 2 χρόνια κάλυπτε περιοχές στην πλατεία Δημοκρατίας (Βαρδαρίου) και καλαμαριάς, δηλαδή κάποια τηλέφωνα που αρχίζουν από 23105***** και 23104*****.

 

Από όσα διαβάζω στα forums είναι εντελώς "ξε-μπουκωμένο" το δίκτυο τους οπότε οι πραγματικές ταχύτητες πλησιάζουν πάρα πολύ τις ονομαστικές. Από την άλλη, οι τιμές δεν είναι και τόσο ανταγωνιστικές. Και δεν μιλάω για LLU από άλλη εταιρεία (πχ Tellas, Vivodi, Forthnet, αν και όταν καλύπτεσε από αυτές) αλλά για τηλεφωνία από ΟΤΕ και ΑΡΥΣ ADSL.

Υπολόγισε 17 ευρώ το μήνα η ISDN του ΟΤΕ (η telepassport προσφέρει VoiP τηλεφωνία με 2 κανάλια φωνής) και 20 ευρώ το μήνα περίπου η 1024/256 με πακέτο (BOX) από Vivo/Forthnet/Tellas/Altec/HOL/Tellas/Connex/κτλ. Συνολικά βγαίνει περίπου 37-40 ευρώ το μήνα, τηλεφωνία και 1024/256. Συνυπολόγισε ενδεχόμενα προβλήματα ταχυτήτων από μπουκωμένα κέντρα ΟΤΕ.

Στην TPH έχεις με 34.51 τα 256/256, 46,41 τα 384/384, 53,55 τα 512/512.

 

Επίσης οι τιμές SDSL τηλεφωνίας της telepassport είναι οι εξής:

0,0226 η αστική μεταξύ συνδρομητών SDSL με χρέωση ανά λεπτό

0,0250 η αστική προς ΟΤΕ+Άλλα σταθερά δίκτυα με χρέωση ανά λεπτό

0,0464 η υπεραστική προς ΟΤΕ+Άλλα σταθερά δίκτυα με χρέωση ανά δευτερόλεπτο

Cosmote+VOdafone 0,1892 με ελάχιστη το 30'' και μετά ανα δευτερόλεπτο

Tim 0,1952 με ελάχιστη το 30'' και μετά ανα δευτερόλεπτο

Q-Telecom 0,2440 με ελάχιστη το 30'' και μετά ανα δευτερόλεπτο.

 

Δηλαδή στα κινητά έχει μείνει με περσινές τιμές.

 

Κάτσε και υπολόγισέ τα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι εξοπλισμο παρεχει? Η τηλεφωνια ειναι μεσω VoIP? Το router που χρειαζεται ειναι οπως αυτα των ADSL γραμμων? Annex A or B? :confused:
Link to comment
Share on other sites

Τι εξοπλισμο παρεχει? Η τηλεφωνια ειναι μεσω VoIP? Το router που χρειαζεται ειναι οπως αυτα των ADSL γραμμων? Annex A or B? :confused:

 

Δίνει ένα κλειδωμένο (δηλ. που δεν έχεις πρόσβαση στο web interface) router/ATA. Είναι μέσω VoIP. Eίσαι υποχρεωμένος να χρησιμοποιείς το συγκεκριμένο router. Προφανώς Annex A (over PSTN).

 

Πραγματικά πιστεύεις ότι αξίζει να γραφτείς συνδρομητής στην SDSL της Telepassport με τις τιμές και τις ταχύτητες που παρέχει; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Δίνει ένα κλειδωμένο (δηλ. που δεν έχεις πρόσβαση στο web interface) router/ATA. Είναι μέσω VoIP. Eίσαι υποχρεωμένος να χρησιμοποιείς το συγκεκριμένο router. Προφανώς Annex A (over PSTN).

 

Πραγματικά πιστεύεις ότι αξίζει να γραφτείς συνδρομητής στην SDSL της Telepassport με τις τιμές και τις ταχύτητες που παρέχει; :worry:

 

Στην περιπτωση που οι ταχυτητες ειναι καλες σε σχεση με τις ονομαστικες τοτε συμφερει! Ειναι βεβαια πολυ κοντα σε αυτες του ΟΤΕ!

Το router ειναι κλειδωμενο αλλα αν θελεις να χρησιμοποιησεις καποιο δικο σου δε μπορεις?

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση που οι ταχυτητες ειναι καλες σε σχεση με τις ονομαστικες τοτε συμφερει! Ειναι βεβαια πολυ κοντα σε αυτες του ΟΤΕ!

Το router ειναι κλειδωμενο αλλα αν θελεις να χρησιμοποιησεις καποιο δικο σου δε μπορεις?

 

Aν θέλεις να χρησιμοποιείς και την τηλεφωνία από αυτούς, σίγουρα σε περιόριζει στο να χρησιμοποιείς το δικό τους κλειδωμένο router/ATA.

 

Στη θέση σου θα περίμενα λίγο να δω τι θα κάνει η Lannet με την Telepassport. Μπορεί να μειώσουν τις τιμές ή να παρέχουν ADSL που θέλουν οι περισσότεροι οικιακοί πελάτες.

Με αυτές τις τιμές προσωπικά δεν θα την επέλεγα, αν με κάλυπτε το ιδιόκτητο δίκτυο άλλου εναλλακτικού.

 

Εσένα σε καλύπτει με ιδιόκτητο δίκτυο η Telepassport, και κανένας άλλος εναλλακτικός (Vivodi, Tellas, Forthnet, HOL)?

Link to comment
Share on other sites

Εσένα σε καλύπτει με ιδιόκτητο δίκτυο η Telepassport, και κανένας άλλος εναλλακτικός (Vivodi, Tellas, Forthnet, HOL)?

 

Η Vivodi ποιες πολεις καλυπτει εκτος απο Αθηνα?

Link to comment
Share on other sites

Παντως το συμμετρικο 256/256 δεν συμφερει καθολου....στα 34Ε?!

Εγω πληρωνω 26Ε (+14Ε PSTN παγιο ΟΤΕ=40)τελικη τιμη για 2048/256 otenet (το bundle,που ειναι συνδρομη+γραμμη) τον μηνα.Αοριστου.

Εχει κατι ωραιες εκπτωσεις που δεν πολυ καταλαβα γιατι υπαρχουν, αλλα δεν πολυ ρωταω. κανονικα ηταν να κοστιζει 43Ε,αλλα βλεπω με χρεωνουν το μισο.Και ειμαι σε τελειως ξεμπουκωμενο κεντρο, και φυσαει απο ταχυτητα.

 

EDIT:

http://corporate.otenet.gr/otenet/home/individuals/individualsinternetconnections/individualsondsl/ondslbundle/ondslbundleprices/

καλα θα κανουν να κοιταξουν τον τιμοκαταλογο...

Βλεπω πως τα economy bundles (ορισμενου ογκου) ειναι πιο ακριβα απο τα απεριοριστα?!!?

Παντως, εγω εχω το bundle 2048 που κανονικα συμφωνα με τον περιεργο αυτον καταλογο κοστιζει 43, αλλα μου παιρνουν 26 μονο τον μηνα.

Παντως το 1024 economy 1000 να ειναι πιο ακριβο απο το απεριοριστο κατα 3 Ε, ειναι κουλο.

Link to comment
Share on other sites

Η Vivodi ποιες πολεις καλυπτει εκτος απο Αθηνα?

 

Δες στο site της κάθε εταιρείας (χρησιμοποιώντας τη λειτουργία που δίνεις το τηλέφωνό σου και σου λέει αν σε καλύπτει), ή δες τoν χάρτη στο adslgr.com

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση πως η telepassport εξαγοραστηκε απο τη lannet

ενδεχομενως να αλλαξουν και οι τιμες

-Dell Axim x51v WM6 A03 RTM football

-HTC P3600 WM6 Gelly_01 :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εχω την εντυπωση πως η telepassport εξαγοραστηκε απο τη lannet

ενδεχομενως να αλλαξουν και οι τιμες

 

..ναι τώρα θα παει για φούντο! :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είμαι δυο χρόνια συνδρομητής SDSL Telepassport και έχω να σας πω τα εξής:

 

1.όσοι δεν έχουν SDSL δεν ξέρουν τι χάνουν

2.αν κάποιος θεωρεί το SDSL ακριβό θα πρέπει να πάει πολύ σύντομα σε κάποιον λογιστή.

3.Όσο αφορά την ταχύτητα δεν έχω να πω τίποτα για διακοπές και τέτοια. Έχω 512/512 καθαρή γραμμή όλη την μέρα και νύχτα για τα δυο χρόνια.

4.Αν κάποιος διαφωνεί δεν έχει παρά να μείνει εκεί που είναι.

 

Telepassport και ξερό ψωμί

 

Την τελευταία βδομάδα που τους έκλεισαν τα κυκλώματα αντιμετώπισες προβλήματα ???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τι ειναι η SDSL? Mε λιγα λογια μπορειτε να μου το εξηγησετε?

 

Ειναι ευρυζωνικη(DSL) συνδεση με ισο download και Upload σε αντιθεση με το ADSL.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...