Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για πρώτη φορά βρήκα κολλημένο το κινητό και δεν άνοιγε καμία εφαρμογή μέχρι να το κάνω restart. Είμαι με την τελευταία σταθερή. Έχει συμβεί και σε άλλον;

 

Το απόγευμα συνέβη σε μένα. Είχε κολλήσει στην αρχική οθόνη και δεν μπορούσα να πάω ούτε δεξιά, ούτε αριστερά. Αναγκαστικά έκανα επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Νεοτερα για το προβλημα με το wifi : Αλλαξα ρουτερ,εβαλα ενα πιο καινουργιο και το προβλημα λυθηκε.

 

Προφανως σε καποιο update της miui αλλαξαν κατι και δημιουργησε ασυμβατοτητα η προβληματα γενικα στο παλιοτερο ρουτερ.

 

 

Σε αλλα νεα με την τελευταια miuipro (miui 10) σημερα ειχα περιπου 11 με 12 ωρες sot.Συνηθως δεν δινω σημασια σε αυτα αλλα κρατησε τοσο πολυ η μπαταρια που μεχρι και γω εντυπωσιαστηκα!

Link to comment
Share on other sites

Νεοτερα για το προβλημα με το wifi : Αλλαξα ρουτερ,εβαλα ενα πιο καινουργιο και το προβλημα λυθηκε.

 

Προφανως σε καποιο update της miui αλλαξαν κατι και δημιουργησε ασυμβατοτητα η προβληματα γενικα στο παλιοτερο ρουτερ.

 

 

Σε αλλα νεα με την τελευταια miuipro (miui 10) σημερα ειχα περιπου 11 με 12 ωρες sot.Συνηθως δεν δινω σημασια σε αυτα αλλα κρατησε τοσο πολυ η μπαταρια που μεχρι και γω εντυπωσιαστηκα!

δηλαδή σε ένα 24ωρο σήμερα είχες ανοιχτή την οθόνη 12 ώρες; με τι ασχολιοσουν;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή σε ένα 24ωρο σήμερα είχες ανοιχτή την οθόνη 12 ώρες; με τι ασχολιοσουν;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Τα κινητα εχουν γινει δυνάστες, αντι εργαλεια οποιος δεν το καταλαβαινει...........!!!!!! :(

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι μετά την τελευταία αναβάθμιση σε 9.6.1 σταθερή, κάποια πράγματα του ιστορικού κλήσεων τα γράφει στα αγγλικά (πχ yesterday, two days ago κλπ). Σήμερα έκανα αναβάθμιση και στο Redmi 4A της δουλειάς σε 9.6.3 σταθερή και όλα καλά. Δεν έχει το ίδιο θέμα με το ιστορικό κλήσεων...

 

Ναι τωρα το προσεξα και γω σε επομενη εκδοση θα το φτιαξουν αν οχι δε το κρινω καν αξιο αναφορας, καθως δεν επηρεάζει την λειτουργικότητα του τηλεφωνου. :)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Ποιο ήταν το πρόβλημα, θυμησε μου;

 

δεν εμφανιζε με κλειστη οθονη καμια ειδοποιηση( προεποισκοπηση) απλα ανοιγε την οθονη με το miui9 ηταν ολα οκ μετα την νεα αναβαθμιση τις 10 ολα εστρωσαν

Link to comment
Share on other sites

6e95affb92ddd2a3471890ecf85018b3.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

καμιά ιδέα υπάρχει? Σχετικά με τις αναβαθμίσεις του Playstore, μιλάω δεν δέχεται με τίποτα να τις κάνει....

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή σε ένα 24ωρο σήμερα είχες ανοιχτή την οθόνη 12 ώρες; με τι ασχολιοσουν;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

οπως καταλαβες με το κινητο.

Σεταρα τη νεα miuipro απο το μηδεν.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

οπως καταλαβες με το κινητο.

Σεταρα τη νεα miuipro απο το μηδεν.

 

Τόσες ώρες εγώ δεν έπιανα ούτε με την 8.2.10.. :)

Link to comment
Share on other sites

Το local backup μπορώ να το "κατεβάσω" αφού ολοκληρωθεί στον υπολογιστή η να το αντιγράψω στην κάρτα μνήμης ?

Σε ποιά διαδρομή βρίσκεται?

Με το hard reset δεν θα χαθεί και αυτό?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

edit

το βρήκα..

 

SD / MIUI / BACKUP / ALLBACKUP

Link to comment
Share on other sites

Τόσες ώρες εγώ δεν έπιανα ούτε με την 8.2.10.. :)
ναι,κι εγω συνηθως 8 με 10 επιανα.

 

Βασικα δεν ασχολουμαι με sot και τετοια,ισα ισα που το εχω και σε performance mode μονιμα με κολλημενους τους πυρινες στα 2ghz και τα παντα ανοιχτα απο bt,wifi,κλπ

 

Αλλα ηταν σιγουρα μια ευχαριστη εκπληξη

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το local backup μπορώ να το "κατεβάσω" αφού ολοκληρωθεί στον υπολογιστή η να το αντιγράψω στην κάρτα μνήμης ?

Σε ποιά διαδρομή βρίσκεται?

Με το hard reset δεν θα χαθεί και αυτό?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

edit

το βρήκα..

 

SD / MIUI / BACKUP / ALLBACKUP

ναι,ειναι στον φακελο miui στην internal
Link to comment
Share on other sites

για οσους δεν εχουν περασει σε miui 10 ακομα τους συμβουλευω να περιμενουν,ειναι πολυ νωρις και παιζουν bugs.

 

Μεγαλύτερο για μενα που δεν υπαρχει η επιλογη να μην κατεβαινουν τα quick settings με κλειδωμενο το τηλεφωνο.

 

Πχ τωρα αν στο κλεψει καποιος ακομα και αν δεν μπορει να το ξεκλειδωσει μπορει να κλεισει τα data και το gps οποτε το find my device και της google και της miui παπαλα.

Επισης στην ιδια περιπτωση δεν μπορεις να κανεις erase data και αν εχει ξεκλειδωτο bootloader ο αλλος μπορει να μπει στα data σου πριν τα σβησεις.

 

Περιμενετε κανα μηνα

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βρει ένα άλλο bug (εδώ και κάποιες εκδόσεις): Κάθε φορά που κάνω restart, όταν μπαίνει, μου εμφανίζει κάποιες αναπάντητες μαζεμένες πάνω-πάνω. Ενώ πριν το κάνω restart δεν υπάρχει ένδειξη για αναπάντητες. Δεν έχω καταλάβει με τι κριτήρια και τι δείχνει. Εμφανίζει τυχαίες αναπάντητες. Δεν χρησιμοποιώ τον μαμίσιο dialer αλλά δε νομίζω ότι παίζει ρόλο (πάντα όταν έχω αναπάντητες και σβήνω την ένδειξη, όλα καλά μετά). Είμαι στην 9.6.1 τώρα αλλά μου το εμφάνιζε και πριν. Edited by nikoskazanakis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, και ευχαριστώ εκ των προτέρων γιά την όποια τυχόν απάντησή.

Πλέον, ως κάτοχος εδώ και διάστημα της συσκευής, το μικρόβιο του φλασαρίσματος δε με αφήνει ήσυχο..

Αποφάσισα να δοκιμάσω την LineageOS 15.1.

 

Το ερώτημα μου, είναι το εξής: Έχω custom recovery (Redwolf), και δε μπορώ να πάρω backup ούτε στον αποθηκευτικό χώρο της συσκευής ούτε στην microsd , λόγω ανεπάρκειας χώρου και στις 2 περιπτώσεις.

 

Θέλω να ρωτήσω λοιπόν, από το Mi cloud, και από τα τοπικά αντίγραφα ασφαλείας όπου έχω πάρει backup, αποθηκεύονται εκεί οι εφαρμογές με τα δεδομένα τους, το θέμα οθόνης, και γενικώς τα πάντα, ώστε σε περίπτωση που θελήσω να επιστρέψω στη stock Miui rom (Global 9.6) που είμαι τώρα , να επανέλθουν τα πάντα όπως είναι τώρα;

Καθότι δεν έχω καμία απολύτως διάθεσή να ξαναστήνω το κινητό από την αρχή.

Ευχαριστώ.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου, θα έβγαζα την sd και θα έβαζε μια νέα που την έχεις στην άκρη, titanium backup και παράτημα στην άκρη....
Link to comment
Share on other sites

για οσους δεν εχουν περασει σε miui 10 ακομα τους συμβουλευω να περιμενουν,ειναι πολυ νωρις και παιζουν bugs.

 

Μεγαλύτερο για μενα που δεν υπαρχει η επιλογη να μην κατεβαινουν τα quick settings με κλειδωμενο το τηλεφωνο.

 

Πχ τωρα αν στο κλεψει καποιος ακομα και αν δεν μπορει να το ξεκλειδωσει μπορει να κλεισει τα data και το gps οποτε το find my device και της google και της miui παπαλα.

Επισης στην ιδια περιπτωση δεν μπορεις να κανεις erase data και αν εχει ξεκλειδωτο bootloader ο αλλος μπορει να μπει στα data σου πριν τα σβησεις.

 

Περιμενετε κανα μηνα

αυτό υπήρχε στην 8 και 9; δεν το θυμάμαι. να μην κατεβαίνει η κουρτίνα με κλειδωμένο το τηλ λέω.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σε RN5 δεν βλέπω κάποια σοβαρά bugs.
ειδικα σε performance θελει δουλεια νομιζω.Και τα νεα recents λαγκαρουν οταν σκρολαρεις και εχουν μαζευτει πολλες εφαρμογες

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδιά, και ευχαριστώ εκ των προτέρων γιά την όποια τυχόν απάντησή.

Πλέον, ως κάτοχος εδώ και διάστημα της συσκευής, το μικρόβιο του φλασαρίσματος δε με αφήνει ήσυχο..

Αποφάσισα να δοκιμάσω την LineageOS 15.1.

 

Το ερώτημα μου, είναι το εξής: Έχω custom recovery (Redwolf), και δε μπορώ να πάρω backup ούτε στον αποθηκευτικό χώρο της συσκευής ούτε στην microsd , λόγω ανεπάρκειας χώρου και στις 2 περιπτώσεις.

 

Θέλω να ρωτήσω λοιπόν, από το Mi cloud, και από τα τοπικά αντίγραφα ασφαλείας όπου έχω πάρει backup, αποθηκεύονται εκεί οι εφαρμογές με τα δεδομένα τους, το θέμα οθόνης, και γενικώς τα πάντα, ώστε σε περίπτωση που θελήσω να επιστρέψω στη stock Miui rom (Global 9.6) που είμαι τώρα , να επανέλθουν τα πάντα όπως είναι τώρα;

Καθότι δεν έχω καμία απολύτως διάθεσή να ξαναστήνω το κινητό από την αρχή.

Ευχαριστώ.

Δεν τα σωζει ολα το back up της miui.Ειδικα στα data εφαρμογων ξεχασε το.

 

 

Καντα και απο την miui τα backup,αλλα για σιγουρια αν εχεις root καντα με titanium backup.

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αυτό υπήρχε στην 8 και 9; δεν το θυμάμαι. να μην κατεβαίνει η κουρτίνα με κλειδωμένο το τηλ λέω.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Στις official china ναι,μετα στις custom miui αλλες το ειχαν αλλες οχι.

 

Εγω ειμαι παντα με custom miui αλλα το ειδα και στο επισημο forum της xiaomi που το συζητουσαν

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα σωζει ολα το back up της miui.Ειδικα στα data εφαρμογων ξεχασε το.

 

Καντα και απο την miui τα backup,αλλα για σιγουρια αν εχεις root καντα με titanium backup.

 

Ιδιαίτερα χρήσιμη η πληροφορία σου, καθότι θα ήταν πρόβλημα γιά εμένα το να χάσω δεδομένα. Αν και δεν είμαι ρουτ, με αυτά που μου λέτε θα πρέπει να περάσω titanium.

Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οταν ξαναστηνουμε το τηλ απο την αρχη ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να φτασουμε "κοντα" και οσο γρηγοροτερα η γενικοτερα ποιος ειναι ο σωστοτερος τροπος για επαναφορα?

 

Η google μου κανει επαναφορα ολων των εφαρμογων που ειχα αλλα μηπως ειναι καλυτερο να πατησω cancel και να κανω επαναφορα απο local backup η απο το miui cloud?

 

Τα εχω μπλεξει λιγο για πειτε.

Τελικα το γρηγοροτερα δεν με ενδιαφερει το καλυτερο ποιο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι στήσιμο απ' την αρχή.

 

Όσες φορές έκανα επαναφορά Μπακ απ, είτε από cloud είτε τοπικό είχα θέματα

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, όταν λαμβάνουμε για εισερχόμενη κλήση και έχουμε 2 SIM μέσα, πως βλέπουμε σε ποιον από τους 2 αριθμούς μας καλέσανε;

 

Πάντως άσχετο, με την 9.6.1.0 υπάρχει μια βελτίωση στο θέμα μπαταρίας ή είναι ιδέα μου; Σήμερα πάντως που το άφησα μέχρι το 1%, έγραψε SOT 7h + 36min, με αρκετό παιχνίδι + σερφάρισμα, dual SIM μέσα και wifi+data συνεχώς αναμμένα. Το κινητό είναι περίπου 11 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι στήσιμο απ' την αρχή.

 

Όσες φορές έκανα επαναφορά Μπακ απ, είτε από cloud είτε τοπικό είχα θέματα

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

απο cloud και με mi mover αρκετά καλά πήγαιναν τα πράγματα και με έβγαζαν από πολύ πολύ κόπο.. το καλύτερο ρωτάω ποιο είναι εκτός απο titanium βέβαια

Link to comment
Share on other sites

Οπως να ξέρετε οτι titanium και miui δεν τα πανε παντα καλά.. παντως με los 15.1 και gcam με κομπλε το βίντεο (βγηκε fix για το σκοτεινο βιντεο) πεταει το κινητό!
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι λέτε είναι εντάξει αυτή η οθόνη για το τηλέφωνο? Του εξήγησα του Κινέζου ότι είναι το global και είπε ναι:

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.co.uk%2Fulk%2Fitm%2F142736104148

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι λέτε είναι εντάξει αυτή η οθόνη για το τηλέφωνο? Του εξήγησα του Κινέζου ότι είναι το global και είπε ναι:

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.co.uk%2Fulk%2Fitm%2F142736104148

 

δεν ξερω αν κανει αλλα φαινεται μεγαλη μαιμου

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...