Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν έχεις ρουτ είναι πανεύκολο. Απεγκατέστησε τα με τον Es File Explorer αφού φυσικά του δώσεις τα απαραίτητα δικαιώματα. Σου προτείνω αυτήν την εφαρμογή, γιατί στο πρόσφατο παρελθόν είχα προσπαθήσει και με το link2sd και παράμεναν μέσα, παρ'όλο που έλεγε ότι απεγκαταστάθηκαν επιτυχώς. Είναι δεδομένο ότι θα βγούν με τη μέθοδο αυτή.
Και για χωρίς ρουτ έχουμε κάποια εφαρμογή;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και για χωρίς ρουτ έχουμε κάποια εφαρμογή;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δε γνωρίζω φίλε μου. Προσωπικά απεγκατεστησα όλες τις άχρηστες (στη δική μου κρίση εφαρμογές) με τον έξης τρόπο: μπούταρα σε TWRP (με απλά λόγια δεν το εγκατέστησα), φλάσαρα το SuperSU, και απεγκατεστησα έτσι τις εφαρμογές. Μετά μέσα από την εφαρμογή του SuperSU έκανα πλήρης κατάργηση ρουτ και πάτησα accept στην επιλογή να έχω κανονικά ΟΤΑ μετά τη πλήρη απεγκατάσταση του, και έχω μαμά πλέον το κινητό και χωρίς τις εφαρμογές που δεν ήθελα.

Δε ξέρω εάν σε βοηθά αυτή η μέθοδος. Ειδάλλως, μετά χαράς όποιο παιδί έχει να προτείνει κάτι άλλο. Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω φίλε μου. Προσωπικά απεγκατεστησα όλες τις άχρηστες (στη δική μου κρίση εφαρμογές) με τον έξης τρόπο: μπούταρα σε TWRP (με απλά λόγια δεν το εγκατέστησα), φλάσαρα το SuperSU, και απεγκατεστησα έτσι τις εφαρμογές. Μετά μέσα από την εφαρμογή του SuperSU έκανα πλήρης κατάργηση ρουτ και πάτησα accept στην επιλογή να έχω κανονικά ΟΤΑ μετά τη πλήρη απεγκατάσταση του, και έχω μαμά πλέον το κινητό και χωρίς τις εφαρμογές που δεν ήθελα.

Δε ξέρω εάν σε βοηθά αυτή η μέθοδος. Ειδάλλως, μετά χαράς όποιο παιδί έχει να προτείνει κάτι άλλο. Ευχαριστώ.

 

Αν σου είναι εύκολο βήμα βήμα γιατί δεν γνωρίζω πολύ καλά.

1.Καταρχάς χρειάζεται ξεκλείδωμα;

2.το twrp που το βρίσκω;

3. Το superSu που βρίσκω;

Αν μπορείς να μου απαντήσεις με βοηθάς πολύ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ηχογραφησα μια κληση και τωρα δε ξερω που να παω για να τη βρω

τη βοηθεια σας παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

Αν σου είναι εύκολο βήμα βήμα γιατί δεν γνωρίζω πολύ καλά.

1.Καταρχάς χρειάζεται ξεκλείδωμα;

2.το twrp που το βρίσκω;

3. Το superSu που βρίσκω;

Αν μπορείς να μου απαντήσεις με βοηθάς πολύ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κατ'αρχάς χρειάζεσαι ξεκλείδωμα του bootloader.

Ως προς το πως θα προσθέσεις στον υπολογιστή σου το twrp, διάβασε αυτόν εδώ τον οδηγό του george kaggelaris. Ακολούθησε τον οδηγό μέχρι το βήμα 6.

Επίσης ο οδηγός αυτός αναφέρει πως θα μπουτάρεις στο TWRP.

 

Άνοιξε σε PC το ADB terminal, κατέβασε στον υπολογιστή το αρχείο του TWRP (.img) εγκατέστησε το, στο φάκελο του ADB στον υπολογιστή, και γράψε την εντολή του οδηγού παραπάνω. Φυσικά πρώτα από όλα αυτά, εννοείται πως θα έχεις βάλει τη συσκευή σε fastboot Mode, με το ανάλογο buttons combo.*(Volume down + menu button ταυτόχρονα).

Αφού μπουτάρεις, φλασάρεις το zip αφού πρώτα από το κεντρικό μενού mount (εντός του TWRP), κάνεις mount το system.

 

Για το SuperSU: πάτα στο Google : supersu sr5 .Η πρώτη σελίδα που θα σου εμφανίσει κάνε το αρχείο στην zip μορφή του download στο κινητό. Θα αρχίσει να κατεβαίνει αυτόματα.

 

Μαζί με το αρχείο SuperSU, υποχρεωτικά και απαραίτητα θα φλασάρεις ταυτόχρονα το zip αρχείο lazyflasher (φλασάρεις το SuperSU και δεν κάνεις επανεκκίνηση, και φλασάρεις και το άλλο), ειδάλλως δεν θα ανοίξει το κινητό και θα παραμείνει κολλημένο στο "Mi" logo. (Από προσωπική εμπειρία στο λέω, είμαι με την Global Stable).

Και πλέον κάνεις επανεκκίνηση.

 

Δεν υπήρχε αναλυτικότερος τρόπος να στο εξηγήσω, εάν νιώθεις ότι δεν έχεις τη διάθεση να το κάνεις, καλύτερα μην ασχοληθείς με αυτά.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς χρειάζεσαι ξεκλείδωμα του bootloader.

Ως προς το πως θα προσθέσεις στον υπολογιστή σου το twrp, διάβασε αυτόν εδώ τον οδηγό του george kaggelaris. Ακολούθησε τον οδηγό μέχρι το βήμα 6.

Επίσης ο οδηγός αυτός αναφέρει πως θα μπουτάρεις στο TWRP.

 

Άνοιξε σε PC το ADB terminal, κατέβασε στον υπολογιστή το αρχείο του TWRP (.img) εγκατέστησε το, στο φάκελο του ADB στον υπολογιστή, και γράψε την εντολή του οδηγού παραπάνω. Φυσικά πρώτα από όλα αυτά, εννοείται πως θα έχεις βάλει τη συσκευή σε fastboot Mode, με το ανάλογο buttons combo.*(Volume down + menu button ταυτόχρονα).

Αφού μπουτάρεις, φλασάρεις το zip αφού πρώτα από το κεντρικό μενού mount (εντός του TWRP), κάνεις mount το system.

 

Για το SuperSU: πάτα στο Google : supersu sr5 .Η πρώτη σελίδα που θα σου εμφανίσει κάνε το αρχείο στην zip μορφή του download στο κινητό. Θα αρχίσει να κατεβαίνει αυτόματα.

 

Μαζί με το αρχείο SuperSU, υποχρεωτικά και απαραίτητα θα φλασάρεις ταυτόχρονα το zip αρχείο lazyflasher (φλασάρεις το SuperSU και δεν κάνεις επανεκκίνηση, και φλασάρεις και το άλλο), ειδάλλως δεν θα ανοίξει το κινητό και θα παραμείνει κολλημένο στο "Mi" logo. (Από προσωπική εμπειρία στο λέω, είμαι με την Global Stable).

Και πλέον κάνεις επανεκκίνηση.

 

Δεν υπήρχε αναλυτικότερος τρόπος να στο εξηγήσω, εάν νιώθεις ότι δεν έχεις τη διάθεση να το κάνεις, καλύτερα μην ασχοληθείς με αυτά.

 

Aν με την ιδια διαδικασια αντι για twrp φλασαρει το redwolf recovery θα γλυτωσει ολα τα επομενα βηματα,για παντα (φλασαρισμα supersu,lazy flasher,απωλεια ΟΤΑ)

Link to comment
Share on other sites

Aν με την ιδια διαδικασια αντι για twrp φλασαρει το redwolf recovery θα γλυτωσει ολα τα επομενα βηματα,για παντα (φλασαρισμα supersu,lazy flasher,απωλεια ΟΤΑ)

 

Σωστό. Αν (χτυπα ξύλο) όμως, πάθει κάτι άλλο, οτιδήποτε το κινητό του, και θέλει να το στείλει για σέρβις, θα ισχύει η εγγύηση με custom recovery?

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σωστό. Αν (χτυπα ξύλο) όμως, πάθει κάτι άλλο, οτιδήποτε το κινητό του, και θέλει να το στείλει για σέρβις, θα ισχύει η εγγύηση με custom recovery?

 

αν μπρικαρει τοσο που δεν μπορει να περαστει ουτε η official με fast boot νομιζω δεν θα μπορουν να δουν ουτε την custom recovery.Για οποιοδηποτε αλλο θεμα φλασαρει fastboot και περνιεται παλι η official recovery αυτοματα.

Το ιδιο και με την απλη twrp εξ αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Ηχογραφησα μια κληση και τωρα δε ξερω που να παω για να τη βρω

τη βοηθεια σας παρακαλω

 

Έχει εικονιδιο "ηχογράφηση " το πατάς και κάτω δεξιά γράφει "ηχογραφήσεις " το πατάς και θα σου δείξει τις ηχογραφημένες κλήσεις .

Link to comment
Share on other sites

αν μπρικαρει τοσο που δεν μπορει να περαστει ουτε η official με fast boot νομιζω δεν θα μπορουν να δουν ουτε την custom recovery.Για οποιοδηποτε αλλο θεμα φλασαρει fastboot και περνιεται παλι η official recovery αυτοματα.

Το ιδιο και με την απλη twrp εξ αλλου.

 

Οκ! Οπότε timkos40 ακολουθείς όποια μέθοδο σε εξυπηρετεί.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω σε πρώτη φάση μια επανεγκατάσταση γιατί δεν μπορώ χωρίς τον Νόβα. Τον έχω χρόνια σε όλα μου τα κινητά και μάλιστα στην πληρωμένη του έκδοση. Αν δεν αλλάξει κάτι απλά θα περνάω το αντίγραφο που θα το φροντίζω να έχω ανανεωμένο συνέχεια.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όπως προανέφερα δοκίμασα σε πρώτη φάση την απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του Nova launcher. Δεν είχα κάποιο αποτέλεσμα μου το ξανάκανε Μετά από τέσσερις μέρες. Δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω. Δεν θέλω να προχωρήσω σε factory reset. Θα προτιμούσα να αλλάξω τον launcher και να βάλω κάποιον άλλον εφάμιλλο του Nova launcher. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον launcher που να είναι το ίδιο καλός και παραμετροποίηση μας με το Nova launcher; Ή ακόμα κάποια πρόταση για λύση στο πρόβλημά μου. Ευχαριστώ πολύ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, υπάρχει περίπτωση να κάνεις καθαρισμό με κάποιο cleaner και να διαγράφει αρχεία του nova launcher, σημαντικά για την ορθή λειτουργία του;

απλά μια απορία.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, υπάρχει περίπτωση να κάνεις καθαρισμό με κάποιο cleaner και να διαγράφει αρχεία του nova launcher, σημαντικά για την ορθή λειτουργία του;

απλά μια απορία.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Δεν νομίζω να δημιουργεί πρόβλημα ο SD Cleaner τον οποίο χρησιμοποιώ αρκετό καιρό τώρα. Παρόλα αυτά και έτσι να είναι Εχθές δεν το χρησιμοποίησα καθόλου όπως και προχθές Άρα δεν νομίζω να έχει διαγραφεί κάποιο αρχείο του Nova launcher. Δεν ξέρω αν η εγκατεστημένη ασφάλεια διαγραφή κάτι από το Nova. Ποιος αλλος cleaner θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

από χθες δεν μου ανάβει το notification led όταν μου στέλνουν κάτι (στο Messenger κυρίως το έχω δει)

 

το έχει αντιμετωπίσει άλλος αυτό το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να δημιουργεί πρόβλημα ο SD Cleaner τον οποίο χρησιμοποιώ αρκετό καιρό τώρα. Παρόλα αυτά και έτσι να είναι Εχθές δεν το χρησιμοποίησα καθόλου όπως και προχθές Άρα δεν νομίζω να έχει διαγραφεί κάποιο αρχείο του Nova launcher. Δεν ξέρω αν η εγκατεστημένη ασφάλεια διαγραφή κάτι από το Nova. Ποιος αλλος cleaner θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Χρησιμοποιώ κι εγώ τον Nova Launcher με μόνη διαφορά οτι αντί για official stable ROM έχω την official Global Beta. Και δε μου έκανε ποτέ αυτό το πρόβλημα.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Στην σημερινή ρομ που βγήκε γράφει αυτό

 

Charging

Fix - Device can be only charged to 98% but not 100%

 

Όσοι την περάσουν ας το τσεκάρουν ότι έφτιαξε.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι έτοιμος να το παραγγείλω, αλλά θέλω πρώτα να είμαι σίγουρος αυτό είναι το κινητό?https://goo.gl/7Ghs2S
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι έτοιμος να το παραγγείλω, αλλά θέλω πρώτα να είμαι σίγουρος αυτό είναι το κινητό?https://goo.gl/7Ghs2S

 

αυτο ειναι.Πολυ καλη τιμη περιεργως για ελληνικο μαγαζι..παρε τηλεφωνο να σου επιβεβαιωσουν οτι ειναι το μοντελο 2016102 με την 800αρα μπαντα.

Link to comment
Share on other sites

Aν με την ιδια διαδικασια αντι για twrp φλασαρει το redwolf recovery θα γλυτωσει ολα τα επομενα βηματα,για παντα (φλασαρισμα supersu,lazy flasher,απωλεια ΟΤΑ)

ΟΤΑ μπορεί να παίρνει με το RWR, στο miui forum έχει απλές οδηγίες να το ενεργοποιήσετε.

http://en.miui.com/thread-867414-1-1.html

 

Edit. Τώρα θυμήθηκα ότι εσύ μου το είπες, με μπέρδεψε η διατύπωσή σου.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Στην σημερινή ρομ που βγήκε γράφει αυτό

 

Charging

Fix - Device can be only charged to 98% but not 100%

 

Όσοι την περάσουν ας το τσεκάρουν ότι έφτιαξε.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

καινουργια ρομ ?
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι...

εχει τι δυνατοτητα το κινητο μας περα απο το να μπλοκαρει καποιον συγκεκριμενο αριθμο κλησης να μπορει να μπλοκαρει και κλησεις απο συγκεκριμενη χωρα...?

η τελοςπαντων αν ξερετε καποια εφαρμογη γι αυτο!

Link to comment
Share on other sites

καινουργια ρομ ?
Παρασκευή σήμερα, κάθε Παρασκευή βγαίνει καινούριο development rom.

 

Στάλθηκε από το pipo u8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι...

εχει τι δυνατοτητα το κινητο μας περα απο το να μπλοκαρει καποιον συγκεκριμενο αριθμο κλησης να μπορει να μπλοκαρει και κλησεις απο συγκεκριμενη χωρα...? η τελοςπαντων αν ξερετε καποια εφαρμογη γι αυτο!

Λογικά γίνεται με τη χρήση προθέματος της χώρας που θες να μπλοκάρεις. Όσο είσαι στον dialer πας Επιλογές (3 γραμμές)-> Λίστα Φραγών-> Ρυθμίσεις (γρανάζι) -> Φραγμένοι αριθμοί -> Προσθήκη -> Προσθήκη προθέματος.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος όταν είναι κλειδωμένο το τηλέφωνο μετά το τέλος της κλήσης να μην επανέρχεται στην αρχική οθόνη και να ανάβει ξανά η οθόνη αλλά να παραμένει κλειστή και αυτό γιατί δεν θέλω Όταν το έχω στην τσέπη να πατηθεί Κατά λάθος κάτι. Μπορεί να γίνει αυτό.?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...