Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφοριτες θέλω μια γνώμη αν έχει τύχει σε κάποιον από σας.. εντελώς ξαφνικά το πρωί (έχοντας την σιμ μου στη θέση 1 και κάρτα μνήμης στη θέση 2), σταμάτησα να δέχομαι κλήσεις όπως επίσης δεν μπορούσα να πάρω αλλά στις άλλες λειτουργίες η κάρτα ήταν εντάξει,δηλ. είχα δεδομένα και SMS.

Μετά από διάφορες δοκιμές σε άλλο κινητό και την αλλαγή στο δικό μου από την θέση 1 στην θέση 2 λειτούργησε κανονικά. Λέω τώρα μήπως υπάρχει περίπτωση να μην κάνει επαφή καλή στην θέση 1; κάποιο άλλο πρόβλημα; το μόνο που δοκίμασα ήταν με ένα σπρέι αέρος να φυσήξω εσωτερικά.. καμιά ιδέα;;;

 

Το πρώτο που κοιτάμε σε κάτι τέτοια είναι το πιο απλό και πιο φθηνό.

 

Η κάρτα sim σου είναι παλιά? Έχει πολλές γρατζουνιές ή/και πιο καθαρά σημεία επαφής, στο χάλκινο σημείο της;

 

Κοίταξε αν είναι αυτό το πρόβλημα.

 

Στη 2η θέση του ίδιου κινητού έκανε καλύτερη επαφή γιατί, έχοντας την micro sd εκεί, οι επαφές για τη sim δε χρησιμοποιούνται και είναι σε καλύτερη κατάσταση.

 

Μη φυσήξεις με κανένα σπρέι σε κανένα σημείο του κινητού. Αν είναι σκόνη, θα τη σπρώξεις πιο βαθιά στο κινητό και υπάρχει πιθανότητα να γίνει μεγαλύτερη ζημιά.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο που κοιτάμε σε κάτι τέτοια είναι το πιο απλό και πιο φθηνό.

 

Η κάρτα sim σου είναι παλιά? Έχει πολλές γρατζουνιές ή/και πιο καθαρά σημεία επαφής, στο χάλκινο σημείο της;

 

Κοίταξε αν είναι αυτό το πρόβλημα.

 

Στη 2η θέση του ίδιου κινητού έκανε καλύτερη επαφή γιατί, έχοντας την micro sd εκεί, οι επαφές για τη sim δε χρησιμοποιούνται και είναι σε καλύτερη κατάσταση.

 

Μη φυσήξεις με κανένα σπρέι σε κανένα σημείο του κινητού. Αν είναι σκόνη, θα τη σπρώξεις πιο βαθιά στο κινητό και υπάρχει πιθανότητα να γίνει μεγαλύτερη ζημιά.

 

Η σιμ δεν είναι παλιά την ανανέωσα όταν πήρα το κινητό, την πρόσεξα και δεν μπορώ να πω ότι έχει πολλές γρατζουνιες καθώς δεν την έβγαλα από το κινητό, και αν έγινε θα είναι σπάνιο. Υποπτεύομαι ότι κάποιο έλασμα χαλάρωσε και δεν ακουμπάει καλά. Είναι εύκολο να το ελέγξω μόνος μου;

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Η σιμ δεν είναι παλιά την ανανέωσα όταν πήρα το κινητό, την πρόσεξα και δεν μπορώ να πω ότι έχει πολλές γρατζουνιες καθώς δεν την έβγαλα από το κινητό, και αν έγινε θα είναι σπάνιο. Υποπτεύομαι ότι κάποιο έλασμα χαλάρωσε και δεν ακουμπάει καλά. Είναι εύκολο να το ελέγξω μόνος μου;

 

Αν πήρες τη συσκευή όταν πρωτοκυκλοφόρησε, τότε και η σιμ δεν είναι ιδιαίτερα καινούρια.

 

Προσωπικά, θα την άλλαζα μόνο και μόνο για να αποκλείσω αυτό το ενδεχόμενο.

 

Όχι δεν είναι. Πάντως, σπάνια γίνεται κάτι τέτοιο. Δε συμπεριφέρομαι πολυ "μαλακά" στις συσκευές μου και όσες κι αν έχω αλλάξει, δεν είχα θέμα με τις θύρες των sim. Το ίδιο και με το Note.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Λεω μήπως εκανες το ίδιο με εμενα, εσυ η κάποιος άλλος η το πάτησες χωρίς να το καταλάβεις.

 

μήπως έπαιζες με κάποιο quick shortcut?

μήπως άλλαξες region σε us απο κάποιο κρυφό μενού?

Αν το τηλέφωνο μπορεί να γυρίσει σε 3g η gprs τότε δεν παίζει αυτό που λέω.

Αν έχει σήμα μόνο σε 4g τότε μάλλον είναι αυτό.

Το παραπάνω συμβαίνει σε εμένα στην σιμ 1.

Στην σιμ 2 όλα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Η σιμ δεν είναι παλιά την ανανέωσα όταν πήρα το κινητό, την πρόσεξα και δεν μπορώ να πω ότι έχει πολλές γρατζουνιες καθώς δεν την έβγαλα από το κινητό, και αν έγινε θα είναι σπάνιο. Υποπτεύομαι ότι κάποιο έλασμα χαλάρωσε και δεν ακουμπάει καλά. Είναι εύκολο να το ελέγξω μόνος μου;

 

Δοκίμασες να αφήσεις την sim στην θέση 1 και να βγάλεις τελείως την κάρτα μνήμης από την θέση 2?

Πολλές φορές οι κάρτες μνήμης δημιουργούν διάφορα (corrupted κλπ).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να αφήσεις την sim στην θέση 1 και να βγάλεις τελείως την κάρτα μνήμης από την θέση 2?

Πολλές φορές οι κάρτες μνήμης δημιουργούν διάφορα (corrupted κλπ).

 

Η αλήθεια είναι αυτό δεν το δοκίμασα..

Αυτό που δοκίμασα και μου φάνηκε παράξενο, βάζοντας την σιμ του γιου μου δεν έπιανε κανένα δίκτυο (και οι 2 σιμ είναι voda) ούτε επιλέγοντας μέσα στο μενού της σιμ για 2g,3g,4g, ενώ στην δικιά μου είχα δεδομένα και sms.

Θα δοκιμάσω και με την σιμ της γυναίκας μου βγάζοντας την κάρτα μνήμης... και βλέπουμε...

 

Και κάτι άλλο... το κινητό μας θα πάρει MIUI 11; και αν ναι.. θα πάρει και η global stable και η Dev; Εγώ είμαι με Dev..

Edited by foxkel
enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάποια στιγμή θα φορμάρω το κινητό να βάλω καλύτερα την stable; (είμαι ήδη με Dev και ξεκλειδωτο), απ'ότι είδα με το Downmi η τελευταία είναι η V10.2.3.0 NCFMIXM, ποια να κατεβάσω; την recovery ή την fastboot; σορυ που ρωτάω αλλά δεν θυμάμαι, έχει καιρό που έβαλα την Dev.
enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

αφού βάλω την Pixel Experience plus_9.0-20191024 και μπαίνει μια χαρά, προσπαθώ να βάλω τον Ethereal kernel 21 και βγάζει μύνημα λάθους unsupported android version. Δοκίμασα και ethereal kernel 20, Pixel Experience plus_9.0-20190905, Pixel Experience (όχι την plus) και πάντα το ίδιο βγάζει. Τι παίζει;

 

Λύθηκε, η recovery από xiaomi-miui.gr δεν ήταν συμβατή. Έβαλα μια official twrp και έγινε.

Έβγαλες άκρη????

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλώς!

Γιατί εχω τον δεύτερο συνδιασμό που έγραψες και έγινε η εγκατάσταση χωρίς πρόβλημα!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμψωνατ με ένα άρθρο που διάβασα, είδα στο γκρουπ που θα δωθεί 4-12 Νοεμβρίου.

 

Υπομονή λίγες ημέρες και θα φανει

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή για την 11 οπως και για Pie Los 16.0 οπως διάβασα στο xda απο τον aryan kentare (αυτος ειναι ο dev ) Μια χαρά το mido!
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Μιας και χάλασε ο αντάπτορας έχετε να προτείνετε κάποιον δοκιμασμένο φορτιστή;

Δες κάποιον blitwolf (αν θες αγόρασε και καλώδιο της ίδιας εταιρίας)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κλειδώσω την notification bar για περίπτωση που κλαπεί και χτυπήσει το κινητό να μην μπορεί να την κατεβάσει στη κλήση και να κάνει disable το gps.

Το είχα κάνει σε άλλο κινητό αλλά δεν μπόρεσα σε αυτό. Μήπως το θυμάται κανείς;

 

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κλειδώσω την notification bar για περίπτωση που κλαπεί και χτυπήσει το κινητό να μην μπορεί να την κατεβάσει στη κλήση και να κάνει disable το gps.

Το είχα κάνει σε άλλο κινητό αλλά δεν μπόρεσα σε αυτό. Μήπως το θυμάται κανείς;

 

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πρέπει να είναι στις ρυθμίσεις,

 

"ειδοποιήσεις και γραμμή κατάστασης". "εμφάνιση στην οθόνη κλειδώματος".

 

Στάλθηκε από το MI 8 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Είμαι με official LineageOS 15 (root με magisk) από την αρχή που πήρα τη συσκευή και έκανα όλες τις αναβαθμίσεις μέσα από την επιλογή του τηλεφώνου. Τώρα, με 5.11.2019, έχει την 16 που, όμως, θέλει κατέβασμα και εγκατάσταση με adb (http://wiki.lineageos.org/devices/mido/upgrade).

Αν το κάνω έτσι, θα χαθούν εγκατεστημένες εφαρμογές ή, κυρίως, δεδομένα;

Εννοείται ότι έχω backup για όλα, αλλά δεν θέλω να ξαναστήνω το τηλέφωνο από την αρχή.

Έχει δοκιμάσει κάποιος για να πάω στα σίγουρα;

Επίσης, θα χρειαστεί και εγκατάσταση gapps και ξανά root;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...