Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχει κανείς συναγωνιστής τις επαφές του σε Microsoft ?( @Live,@Hotmail κτλπ..)

είναι η 2η φορά που παίρνει update το Outlook και χάνω τις επαφές από το συγχρονισμό (υπάρχουν κανονικά στο λογαριασμό μου @Live)

το έχω λυσσάξει από χθες, έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά δεν το έχω καταφέρει.:mad::mad:

ξεκινάω το googling μήπως και βρω κάτι ... εάν έχει βρεί τη λύση κάποιος ας ενημερώσει

 

Τελικά πρέπει μέσα από την εφαρμογή του Outlook να του ενεργοποιήσεις να κανει sync τις επαφές.

Και μάλιστα δεν τις πήρε με τη 1η φόρα ..ουτε με τη 2η ,χρειάστηκε αρκετή ώρα και αρκετά reset account μέσα από τις ρυθμίσεις του Outlook για να κατέβουν όλες.

Τέλος καλό όλα καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Drdedus αυτό που χρειάζεσαι είναι το hermit. Κατέβασε το και θα με θυμηθείς

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε ευχαριστώ εννοείται το τσεκάρω!

Link to comment
Share on other sites

Στη έκδοση 10 Miui ότι και να κάνεις δεν δουλεύει!! Απλά τραγικοί. Είναι ο λόγος που έχω αρχίσει να ψάχνω κάποια custom rom να βάλω.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

QTEK 8310 WM6-->SAMSUNG GALAXY S II stock 4.0.3-->4.0.4 stock-->4.1.2 Jelly --> Nougat
Link to comment
Share on other sites

Και ποια σκέφτεσαι να βάλεις?

Γιατί ψάχνομαι λίγες μέρες και δε μπορώ να αποφασίσω.

 

Ζητάω να λειτουργούν ΟΛΑ άψογα(φμ ράδιο, ιρ, κλπ) και να παίζει η gcam. Άρα λογικά πάω για android 7/8. Επίσης αυτονομία.

Σίγουρα ΔΕ θέλω μιυι.

 

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://forum.xda-developers.com/redmi-note-4/xiaomi-redmi-note-4-snapdragon-roms-kernels-recoveries--other-development/rom-aospextended-rom-v5-0-t3679746/page552

 

Μάλλον για αυτή με βλέπω, μόλις βρω χρόνο βέβαια!!!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

QTEK 8310 WM6-->SAMSUNG GALAXY S II stock 4.0.3-->4.0.4 stock-->4.1.2 Jelly --> Nougat
Link to comment
Share on other sites

Την είχα δοκιμάσει παλιότερα.

Πάρα πολύ καλή.

 

Ίσως να θέλω κάτι διαφορετικό από αυτήν όμως

Όχι τίποτε άλλο, αλλά δεν έχω και χρόνο για δοκιμές και στησιματα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πρέπει μέσα από την εφαρμογή του Outlook να του ενεργοποιήσεις να κανει sync τις επαφές.

Και μάλιστα δεν τις πήρε με τη 1η φόρα ..ουτε με τη 2η ,χρειάστηκε αρκετή ώρα και αρκετά reset account μέσα από τις ρυθμίσεις του Outlook για να κατέβουν όλες.

Τέλος καλό όλα καλά :)

 

Δεν χρειάζονται τα reset account κτλ. Είναι φαινόμενο που προέρχεται από το outlook και δεν είναι μόνον στον κινητό αυτό, αλλά και αλλού. Π.χ. το ίδιο μου παρουσίαζε και στο Nexus 7, όταν πήγα πρώτη φορά να περάσω επαφές από outlook. Το ίδιο έκανε και στου πατέρα μου την συσκευή, που έχει τις επαφές του στο outlook. Χρειάζεται αρκετή ώρα για να τις συγχρονίσει όλες. Το αφήνεις, το ανοίγεις, το κλείνεις, δεν βλέπεις τίποτε, και, ξαφνικά, εμφανίζονται όλα. Θέλει υπομονή. Μπορείς, όμως, να τα συγχρονίσεις και όλα με το mail client της Xiaomi και να μην χρησιμοποιείς καθόλου το outlook.

 

--------------------------------------------

 

Και μια αναφορά στο πρόβλημα που είχα αντιμετωπίσει με το κινητό και το διαδίκτυο. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς ακριβώς γινόταν το πρόβλημα μόνον στο ένα κινητό και τα άλλα δούλευαν άψογα, αλλά σας περιγράφω το εξής που έγινε.

 

1. Το router είχε δεξαμενή 192.168.1.199 την οποία άλλαξα και έβαλα ip 250 στο AP που ήταν στο διαμέρισμα των γονέων μου.

2. Στην TV είχα βάλει static ip την 100

3. Το AP, για άγνωστο λόγο, είχε ενεργοποιήσει την επιλογή να δουλεύει ως DHCP server, οπότε το έβλεπε το κινητό του πατέρα μου ως DHCP server, αλλά δεν έπαιρνε IP από εκεί (κάτι προφανές), αφού τις διευθύνσεις τις έδινε το router. Το ίδιο είχε κάνει και η TV και νόμιζα ότι προερχόταν από το router, οπότε της έβαλα την static και είχα ησυχάσει.

4. Οι άλλες συσκευές, στις οποίες δεν έσβησα το δίκτυο, είχαν κρατήσει τις προηγούμενες ρυθμίσεις και έπαιρναν κανονικά διευθύνσεις από το router.

5. Έβαλα το AP ως απλό μεσάζοντα, ώστε όλες οι διευθύνσεις να δίνονται από το router, έδωσα static ip σε TV και BD, ενώ κινητά και tablets τα άφησα να παίρνουν αυτόματα. Τους έβαλα και τους σωστούς DNS servers και όλα τώρα δουλεύουν ρολόι.

 

Συμπέρασμα: έπρεπε να ψάξω καλύτερα τις ρυθμίσεις του Xiaomi γιατί εκεί αμέσως βρήκα ότι είχε ως DHCP server την λανθασμένη διεύθυνση του AP.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Περα απο cyanogen υπαρχει καμια ρομ απροβληματιστη που να ειναι αισθητικα ομορφη (δεν μπορω αυτο το μουντο χρωμα που εχουν οι πιο πολλες custom rom ουτε το flat στυλ τους) οπως η miui και να ειναι πολυ παραμετροποιησιμη;

 

Με τα προηγουμενα κινητα ειχα ειτε liquid smooth ειτε ressurection αλλα θελω κατι διαφορετικο. Στην Miui το μονο μου προβλημα αλλα πολυ σημαντικο ειναι η διαχειριση της μνημης που κλεινει πολυ ευκολα τις εφαρμογες στο παρασκηνιο

Link to comment
Share on other sites

Δες την AEX

Επίσης δοκίμασε διάφορους launchers μέχρι να βρεις αυτόν που σε ταιριάζει

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι. Έχεις κάποια άποψη?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Την εχω 4 μέρες και είναι αρκετά καλή. Δεν βλέπω κάτι να με προβληματίζει ιδιαίτερα. Αρκετές παραμετροποιήσεις

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δες την AEX

Επίσης δοκίμασε διάφορους launchers μέχρι να βρεις αυτόν που σε ταιριάζει

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

To προβλημα μου αισθητικα ειναι η κουρτινα που σε custom rom ειναι τραγικη και η καρτελα των μενου. Δεν εχει να κανει με launcher.

Link to comment
Share on other sites

Την εχω 4 μέρες και είναι αρκετά καλή. Δεν βλέπω κάτι να με προβληματίζει ιδιαίτερα. Αρκετές παραμετροποιήσεις

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλώς, θα κοιτάξω το θέμα στους χδα

To προβλημα μου αισθητικα ειναι η κουρτινα που σε custom rom ειναι τραγικη και η καρτελα των μενου. Δεν εχει να κανει με launcher.

Ναι, οκ, κατάλαβα τι θες να πεις.

Είναι πολύ φλατ γενικά όλες οι aosp.

Το οποίο δε με πειράζει καθόλου, ίσα ίσα με αρέσει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις προβλημα με τις κλησεις ; το ρωταω γιατι συμβαινει το εξηε με παιρνουν τηλεφωνο και πολλες φορες δειχνει οτι ειναι κλειστο ενω σημα εχω φουλ

 

ειμαι μαμα ρομ και η sim ειναι καινουργια ,εταιρια wind

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα ,ειναι θεμα τηλεφωνου η εταιριας ;

Οτι ρυθμιση κανουμε για την πρωτη καρτα ισχύει και για την δευτερη;

Edited by P270
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις προβλημα με τις κλησεις ; το ρωταω γιατι συμβαινει το εξηε με παιρνουν τηλεφωνο και πολλες φορες δειχνει οτι ειναι κλειστο ενω σημα εχω φουλ

 

ειμαι μαμα ρομ και η sim ειναι καινουργια ,εταιρια wind

 

Και εγώ έχω θέμα με τις κλήσεις . Τουλάχιστον σε τρεις διαφορετικές περιπτώσεις με καλούσαν και από κινητό και από σταθερό και τους έδειχνε ότι δεν απαντώ . Σε εμένα δεν έδειξε τις κλήσεις αλλά δεν μου ήρθε και ειδοποίηση ότι με κάλεσαν ενώ έχω ενεργοποιημένη την επιλογή. ειμαι μαμά ρομ ,εταιρία wind .

Μιλώντας με wind μου πρότειναν να κάνω κάποιες ενέργειες αναίρεσης της φραγής των κλήσεων (ενώ δεν είχα) και να επανενεργοποιήσω την ειδοποίηση για χαμένες κλήσεις.

Δεν το έχω τσεκάρει ακόμη (πως μπορώ άλλωστε, μόνο τυχαία)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω θέμα με τις κλήσεις . Τουλάχιστον σε τρεις διαφορετικές περιπτώσεις με καλούσαν και από κινητό και από σταθερό και τους έδειχνε ότι δεν απαντώ . Σε εμένα δεν έδειξε τις κλήσεις αλλά δεν μου ήρθε και ειδοποίηση ότι με κάλεσαν ενώ έχω ενεργοποιημένη την επιλογή. ειμαι μαμά ρομ ,εταιρία wind .

Μιλώντας με wind μου πρότειναν να κάνω κάποιες ενέργειες αναίρεσης της φραγής των κλήσεων (ενώ δεν είχα) και να επανενεργοποιήσω την ειδοποίηση για χαμένες κλήσεις.

Δεν το έχω τσεκάρει ακόμη (πως μπορώ άλλωστε, μόνο τυχαία)

 

Το ποιο πιθανο ειναιοτι φταει το τηλεφωνο το εχουν κσι αλλοι το προβλημα αυτο οπως και το θεμα του αντιλαλου κατα την ομικια στις κλησης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχανα συνέχεια κλήσεις. Μου ερχόταν μνμ την ίδια στιγμή που με καλούσαν. Το γύρισα σε 3g και δεν το παρατήρησα ξανά να συμβαίνει.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχανα συνέχεια κλήσεις. Μου ερχόταν μνμ την ίδια στιγμή που με καλούσαν. Το γύρισα σε 3g και δεν το παρατήρησα ξανά να συμβαίνει.

 

Έχω ξαναγράψει ότι φίλος που δεν έχει αυτό το τηλέφωνο, αλλά κάποιο άλλο, έχανε συνεχώς κλήσεις ενώ υπήρχε κεραία της Vodafone στην ταράτσα του κτιρίου του:D Του είπαν λοιπόν να το γυρίσει σε 2G ή 3G και πράγματι διορθώθηκε το πρόβλημα.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξαναγράψει ότι φίλος που δεν έχει αυτό το τηλέφωνο, αλλά κάποιο άλλο, έχανε συνεχώς κλήσεις ενώ υπήρχε κεραία της Vodafone στην ταράτσα του κτιρίου του:D Του είπαν λοιπόν να το γυρίσει σε 2G ή 3G και πράγματι διορθώθηκε το πρόβλημα.

 

ναι αλλα αυτο δεν ειναι λυσει να χανεις το 4g για να παιζει σωστα ,τελευταια φορα xiaomi και για αλλους λογους βεβαια

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αυτο δεν ειναι λυσει να χανεις το 4g για να παιζει σωστα ,τελευταια φορα xiaomi και για αλλους λογους βεβαια

Φυσικά δεν πρόσεξες ότι έγραψα ότι αφορούσε ΑΛΛΟ τηλέφωνο (και μάλιστα μεγάλης εταιρίας) και ΟΧΙ xiaomi !!!! Πράγμα που σημαίνει ότι πιθανότατα δεν είναι θέμα τηλεφώνου/μοντέλου αλλά σημείου/περιοχής, εταιρίας κλπ. Εάν λοιπόν το πρόβλημα το έχεις παντού, τότε πράγματι μπορείς να πεις για πρόβλημα τηλεφώνου ή εταιρίας. Εάν όμως το παρατηρείς μόνο σε συγκεκριμένο σημείο(α)/τοποθεσία, τότε μπορείς να εφαρμόσεις αυτό που αναφέραμε ως προσωρινή/τοπική λύση.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξαναγράψει ότι φίλος που δεν έχει αυτό το τηλέφωνο, αλλά κάποιο άλλο, έχανε συνεχώς κλήσεις ενώ υπήρχε κεραία της Vodafone στην ταράτσα του κτιρίου του:D Του είπαν λοιπόν να το γυρίσει σε 2G ή 3G και πράγματι διορθώθηκε το πρόβλημα.

 

Έτσι εξηγείται. Πιο άθλιο 4 από της Vodafone δεν υπάρχει. Ειδικά με τις τιμές που έχει.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...