Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γενικα μετα απο καθε update εκδοσης Android (οπως και εγινε, απο 6 σε 7) προτείνεται το factory reset :)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γενικα μετα απο καθε update εκδοσης Android (οπως και εγινε, απο 6 σε 7) προτείνεται το factory reset :)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Όχι απαραίτητα. Συνήθως μετά από μερικές μέρες στρωνει. Τι να πουν και αυτοί που έχουν nexus/pixel και παίρνουν συνεχώς updates (πχ nexus 5x από 6 πήγε 7 μετά 7.1.1, 7.1.2 και τώρα 8)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δε λεω οτι είναι κανονας :)

 

Btw είμαι στο 50% με σοτ 5μιση ωρες ;)

Aosp extended 7.1.2, tapatalk, chrome, fb, WhatsApp, λιγο παιχνιδι. Ολα αυτα σε WiFi+4g

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται http://en.miui.com/thread-551251-1-1.html

 

Μπράβο @mylw , πολύ ενδιαφέρον άρθρο για την κάμερα.

Xiaomi -(Άμιλλα Ναι - Ανταγωνισμός Όχι)
Link to comment
Share on other sites

Γενικα μετα απο καθε update εκδοσης Android (οπως και εγινε, απο 6 σε 7) προτείνεται το factory reset :)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Δεν νομίζω εγω δεν συμφωνώ, ισως σε καποιες λιγες περιπτώσεις.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο @mylw , πολύ ενδιαφέρον άρθρο για την κάμερα.

 

Βασικά υπάρχει και στο πρώτο post στον οδηγό για hdr+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά υπάρχει και στο πρώτο post στον οδηγό για hdr+ ;)

Αν δε κάνω λάθος αυτό που έχεις αφορά την Google Camera με hdr+. Εδώ λέει πως αποκαλύπτεις μενού στην στοκ κάμερα που ήδη υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Γενικά περί factory reset. Τη θεωρώ καταχρηστική συμβουλή εφόσον ο χρήστης δεν έχει πραγματικό πρόβλημα σε όποια αναβάθμιση κάνει. Είναι το ισοδύναμο κάθε φορά που βλέπω "κάνε factory reset" με το "βάλε λίνουξ και για τη Μαρφίν δε λες τίποτα". Όταν υπάρχει αληθινά πραγματικό πρόβλημα, τότε το κάνεις γιατί πρέπει να τα φορτώσεις όλα από την αρχή και ίσως κάποιο από στοιχεία που θα ξαναφορτώσεις θα φταίει που σου δημιούργησε το πρόβλημα και θα σου κάνει πάλι τα ίδια προβλήματα. Θέλει ρέγουλο αυτή η συμβουλή και ίδωμεν με το επερχόμενο επίσημο MIUI 9 αν πρέπει να ισχύσει κι εδώ.
Link to comment
Share on other sites

Αν δε κάνω λάθος αυτό που έχεις αφορά την Google Camera με hdr+. Εδώ λέει πως αποκαλύπτεις μενού στην στοκ κάμερα που ήδη υπάρχει

 

Όχι έχω και αυτό το βήμα αφού θέλουμε ενεργό api2. Τσέκαρε το. ;)

 

Γενικά πάντως δεν είναι καλή ιδέα να ενεργοποιήσεις το api2 για manual δεδομένου ότι με την bacon έχεις κανονικά manual settings (γιατί να χεις bugs?). Μόνο για τα "μάτια" της google camera αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

με την μπαταρια δεν εχω προβλημα απλα καποιες εφαρμογες κολλανε...

μου βγαζει με 4 τζι 6-7 ωρες οθονης ( γιαυτο και το κραταω ακομα!)

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα , τελευταίο καιρό φλασαρω κάποιες stock Android rom που υπάρχουν στο xda και όλες σχεδόν και λέω σχεδόν γιατί δεν της έχω δοκιμάσει όλες γιατί στην ουσία στην ίδια βάσει πατάνε, είτε Los είτε Aosp, όλες όμως έχουν ένα περίεργο θέμα, δεν δουλεύει το μικρόφωνο του τηλεφώνου, δεν βλέπω όμως να γράφει κανείς άλλος κάτι παρόμοιο, εχει δοκιμάσει κάποιος από εσάς κάποια τώρα τελευταία να μου πει αν είχε κάτι παρόμοιο?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι ότι μόνο με της μαμά ρομ δεν το κάνει αυτό , κουλά πράγματα τι να πω ...

 

Στάλθηκε από το XT1021 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και εγώ με slim. Κανένα απολύτως θέμα. Και ούτε στο xda αναφέρεται κάτι τέτοιο. Μήπως βάζεις 8αρες που ακόμα έχουν θέματα?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Με LineageOS 14.1 (Android 7.1.2) κανένα πρόβλημα με το μικρόφωνο. Android Oreo δε βάζω ακόμα, είναι πολύ ανώριμο και όσοι έχουν Goodix αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων δε δουλεύει (τέτοιον έχω).

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ πλήρης η Google maps εφαρμογή ρε γμτ. μιλάω πάντα με δεδομένα 4g/3g

Σχετικά με το πρόβλημα που έχεις με την κατεύθυνση του «βέλους» στο Google Maps.

 

Η κατεύθυνση στην οποία «δείχνει» το κινητό (το οποίο εμφανίζει αυτή τη συμπεριφορά) είναι παράλληλη με την κατεύθυνση κίνησης του οχήματος ή είναι τοποθετημένο ελαφρά δεξιά σε σχέση με αυτήν; Όπως δηλαδή σου δείχνει και ο δείκτης;

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ γελάω με το σανό που πασάρουν οι κινέζοι με το MiUI 9. Lightning Fast λένε, αλλά αυτό που έχουν κάνει είναι πείραγμα στην ταχύτητα των animation. Όταν είχα βάλει για 2 ώρες μια xiaomi-eu developer πριν 2 βδομάδες περίπου το είδα στα developer settings, όλα τα animation είναι ρυθμισμένα στο 0.5x speed. Τα δείχνει δηλαδή στην διπλή ταχύτητα απο το κανονικό. Ε χαίρω πολύ, το ίδιο μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε αν πειράξει αυτή τη ρύθμιση και με οποιαδήποτε ROM και να λέει μετά "κοίτα πόσο γρήγορα τα ανοίγει το δικό μου!".

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό μπορεί να το έχουν πειράξει και οι συγκεκριμένοι dev. Πάρα πολλές custom rom το κάνουν αυτό ξεκάθαρα για τον λόγο που λες. Όχι μόνο σε MIUI αλλά και aosp.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το πρόβλημα που έχεις με την κατεύθυνση του «βέλους» στο Google Maps.

 

Η κατεύθυνση στην οποία «δείχνει» το κινητό (το οποίο εμφανίζει αυτή τη συμπεριφορά) είναι παράλληλη με την κατεύθυνση κίνησης του οχήματος ή είναι τοποθετημένο ελαφρά δεξιά σε σχέση με αυτήν; Όπως δηλαδή σου δείχνει και ο δείκτης;

 

https://mega.nz/#!vBYAkZAL!EGQNONBJd3LkkmOamn_OEEEUC7HTETJyzZvMaR0lxOs

 

δες το βιντεο .το βελος δειχνει ΚΑΝΟΝΙΚΑ ισια.Ο ΧΑΡΤΗΣ στριβει και παει η πλοηγηση "μονοπαντα" μετα καποια στιγμη ισιωνει και ο χαρτης και ολα καλα.

χτες εκανα hard reset πρωτη φορα μηπως δεν ειχε κατσει καλα η αναβαθμιση στην ρομ που εχω μεινει την 8.2.10.0

 

σημερα θα κανω δοκιμη εντος αθηνων.

 

το παραξενο ειναι οτι καμια αλλη εφαρμογη δεν εχει τετοιο θεμα.genius,sygic,igo,waze,here!αυτο ισως δειχνει οτι δεν ειναι θεμα συσκευης αλλα εφαρμογης-software.

 

παντως προχτες που τα δοκιμασα διπλα διπλα με της γυναικας το ιδιο σε χρυσο στην καβαλας εμενα εκανε τα κουλα του της γυναικας ο χαρτης σταθεροτατος.

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Όχι έχω και αυτό το βήμα αφού θέλουμε ενεργό api2. Τσέκαρε το. ;)

 

Γενικά πάντως δεν είναι καλή ιδέα να ενεργοποιήσεις το api2 για manual δεδομένου ότι με την bacon έχεις κανονικά manual settings (γιατί να χεις bugs?). Μόνο για τα "μάτια" της google camera αξίζει.

τι bug δημιουργει?
Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω με την σειρά μου τις ρυθμίσεις που έκανα και φαίνεται ότι δουλεύει το hotspot...τύπος APN= "default,dun", πρωτόκολλο APN ="IPv4" και τέλος που ίσως κάνει την διαφορά ειναι ότι στο πεδίο τύπος MVNO= "SPN", Τιμή MVNO="vodafone GR"(στην δικιά μου περίπτωση). Να αναφέρω ότι είμαι με Beta Global rom dev την 7.10.19

Δώστε ένα feedback αν σας δουλεύει...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

αυτος εισαι φιλε!!

με αυτές τις δυο ρυθμισεις το πρόβλημα λυθηκε

το δοκιμασα σε 4 διαφορετικες συσκευες και μοιραζει νετ κανονικα

 

εάν είναι δυνατον ας μπει στην πρωτη σελιδα γιατι θα γλυτωσει πολύ κοσμο από το ψαξιμο!

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ γελάω με το σανό που πασάρουν οι κινέζοι με το MiUI 9. Lightning Fast λένε, αλλά αυτό που έχουν κάνει είναι πείραγμα στην ταχύτητα των animation. Όταν είχα βάλει για 2 ώρες μια xiaomi-eu developer πριν 2 βδομάδες περίπου το είδα στα developer settings, όλα τα animation είναι ρυθμισμένα στο 0.5x speed. Τα δείχνει δηλαδή στην διπλή ταχύτητα απο το κανονικό. Ε χαίρω πολύ, το ίδιο μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε αν πειράξει αυτή τη ρύθμιση και με οποιαδήποτε ROM και να λέει μετά "κοίτα πόσο γρήγορα τα ανοίγει το δικό μου!".
αλλο το ενα αλλο το αλλο,η miui 9 ειναι οντως πιο γρηγορη και με τα animations στο 1.0

 

Οποια custom τα χει στο 0.5 δεν το κανει για να σε κοροιδεψει αλλα γιατι ετσι κι αλλιως οι περισσοτεροι εκει τα βαζουμε

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

τι bug δημιουργει?

 

Θεωρητικά η κάμερα έχει σχεδιαστεί να δουλεύει χωρίς api2. Μπορεί να έχει προβλήματα στο νεταρισμα ή καμια φορά να κρασαρει όταν χρησιμοποιεί πολλαπλές λήψεις (πχ hht ή κάποιο συγκεκριμένο τύπο hdr)

 

Βέβαια αυτό το mod το έχουν αρκετά προσαρμόσει και δουλεύει πολύ καλά. Δεν παύει όμως να είναι (ίσως) ένα περιττό mod αν το κάνεις μόνο για το manual mode δεδομένου ότι υπάρχουν λύσεις σε στοκ καταταση (πχ bacon camera). Προσωπικά api2 συνιστώ μόνο για τη χρήση google camera.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά η κάμερα έχει σχεδιαστεί να δουλεύει χωρίς api2. Μπορεί να έχει προβλήματα στο νεταρισμα ή καμια φορά να κρασαρει όταν χρησιμοποιεί πολλαπλές λήψεις (πχ hht ή κάποιο συγκεκριμένο τύπο hdr)

 

Βέβαια αυτό το mod το έχουν αρκετά προσαρμόσει και δουλεύει πολύ καλά. Δεν παύει όμως να είναι (ίσως) ένα περιττό mod αν το κάνεις μόνο για το manual mode δεδομένου ότι υπάρχουν λύσεις σε στοκ καταταση (πχ bacon camera). Προσωπικά api2 συνιστώ μόνο για τη χρήση google camera.

thanks για την αναλυση..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...