Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια χαλαρωστε (ειδικα μερικοι) μη γινεστε fan boys δε σας εθιξε κανεις την οικογενεια, ενα φτηνο (κατ εμε φτηνιαρικο) κινητο θιξαμε. :lol:

 

Μερικες παρατηρησεις/απαντησεις οσον αφορα τη γκρινια μου για το κινητο και την ποιοτητα του

  • Το βιντεο το εβαλα για καποιον τυχαιο που μπορει να εχει το ιδιο προβλημα με εμενα, οχι για να δειξω το oneplus η το xiaomi η οτιδηποτε αλλο δεν ξερω και εγω τι.
  • ειμαι απο τους λιγους που εχουν ανοιξει το κινητο φανταζομαι οποτε μιλαω απο αυτα που ειδα, και οχι απο το "το κινητο φαινεται πριμιουμ, η το νιωθω στιβαρο στο χερι κτλ". Το κινητο εχει εμφανες εκπτωσεις στην ποιοτητα και το βλεπεις μολις το ανοιξεις.
  • Δυστηχως δεν ειμαι σε οικονομικη θεση μετα απο τοσους μηνες ανεργια ουτε να παρω αλλο τηλεφωνο ουτε να το πουλησω ουτε τιποτα αλλο. Οποτε το πινω με το ζουμακι μου, αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν εχω δικαιωμα να μιλαω για εμφανη και πασιφανη θεματα του κινητου.

 

Και επειδη βλεπω αρκετους με σπασμενα τζαμακια και οθονες και παλι πρεπει να ειμαι απο τους λιγους που το ανοιξαν (ισως εχει ξαναγραφτει απο καποιον αλλα δεν ειδα) λιγς συμβουλες σε επιδοξους.

  • Η διαδικασια αλλαγης ειναι δυσκολη. Στην ουσια πρεπει να μεταφερεις ολα τα components ενα ενα στην καινουργια οθονη αφου ολα πατανε πανω εκει. Εχω ανοιξει αρκετα κινητα που ειχα αλλα με αυτο δυσκολευτηκα
  • Να εχετε ενα σετ με εργαλεια καλης ποιοτητας, αυτα που δινουν μαζι μερικα μαγαζια μαζι με της οθονες θα κανουν ζημια γιατι κανουν strip τις βιδες. Αν δεν ειχα το δικο μου σετ δε θα τα ειχα καταφερει.
  • ΜΗΝ δοκιμασει κανεις να παρει οθονη χωρις frame, δεν ξεκολαει με τιποτα το οριτζιναλ για να το μεταφερεις, εκτος και αν εχετε απιστευτη υπομονη.
  • Αγορασα μη αυθεντικη οθονη απο το aliexpress παρα τις συστασεις εδω (καθαρα για οικονομικους λογους και γνωριζοντας το ρισκο) και εχω να πω οτι ΔΕΝ καταλαβαινω διαφορα. Μπορει να εχει χασει πχ 1% φωτεινοτητα η να ειναι 1κ πιο θερμο το χρωμα η κατι τετοιο αλλα δεν ειναι κατι το οποιο το αντιλαμβανομαι. Το μονο "θεμα" ειναι οτι το τερμα αριστερα κουμπακι φωτιζει λιγο λιγοτερο αποτι το προηγουμενο που ειχα (ισως ειναι απο τη συναρμολογηση μου ομως, δεν ξερω). Επισης η οθονη μου φαινεται οτι λερωνει πιο ευκολα απο την οριτζιναλ αλλα μπορει να ειναι η ιδεα μου. Σε καθε περιπτωση θα βαλω τζαμακι αφου δεν ειναι gorilla οποτε δε με απασχολει ιδιαιτερα...

 

Αυτααααααααααα :)

 

ΥΓ. Μεγαλο ευχαριστω στον φιλο (ξεχναω το ονομα) που μου ειπε οτι το 64 με το 32 εχουν αλλες οθονες γιατι θα την ειχα πατησει! :)

Edited by ewssonaht
προσθηκη ΥΓ
Link to comment
Share on other sites

μη γινεστε fan boys δε σας εθιξε κανεις την οικογενεια

 

Απλά σταμάτησα να διαβάζω το υπόλοιπο κείμενο και δεν με ενδιαφέρει πλέον ό,τι και να λέει. Όταν εγώ είχα πρόβλημα επιλογής για τους συγκεκριμένους λόγους που προανέφερα εκθέτοντας τους προσωπικούς μου προβληματισμούς σε σχέση με την υγεία μου, που δεν ήμουν υποχρεωμένος να το κάνω λόγω έκθεσης, από κει και πέρα τι να πω.

 

Περαστικά σας.

Link to comment
Share on other sites

Απλά σταμάτησα να διαβάζω το υπόλοιπο κείμενο και δεν με ενδιαφέρει πλέον ό,τι και να λέει. Όταν εγώ είχα πρόβλημα επιλογής για τους συγκεκριμένους λόγους που προανέφερα εκθέτοντας τους προσωπικούς μου προβληματισμούς σε σχέση με την υγεία μου, που δεν ήμουν υποχρεωμένος να το κάνω λόγω έκθεσης, από κει και πέρα τι να πω.

 

Περαστικά σας.

Εχουμε συγκεκριμενα προβληματα ευθιξιας η ειναι γενικο το θεμα και αρπαζεσαι απο το τιποτα? Γενικα το πιο απλο ειναι να προσπερασεις ενα μηνυμα οπως κανουμε ολοι, εσυ γιατι θεωρεις οτι χρειαζεσαι ειδικες φανφαρες και δηλωσεις για το οτι δεν θα διαβασεις το υπολοιπο μηνυμα μου??

 

Ρωταω ξεκαθαρα γιατι η παραθεση μου δεν εχει σε τιποτα να κανει με εσενα και τα θεματα ηχου που εγραψες... Αν θες να στο κανω και πιο καθαρο, το πως ακουω ΕΓΩ, δεν εχω παραπονεθει ποτε για το ΧΙΑΟΜΙ.

Link to comment
Share on other sites

[*]Δυστηχως δεν ειμαι σε οικονομικη θεση μετα απο τοσους μηνες ανεργια ουτε να παρω αλλο τηλεφωνο ουτε να το πουλησω ουτε τιποτα αλλο. Οποτε το πινω με το ζουμακι μου, αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν εχω δικαιωμα να μιλαω για εμφανη και πασιφανη θεματα του κινητου.

 

Αυτααααααααααα :)

 

ΥΓ. Μεγαλο ευχαριστω στον φιλο (ξεχναω το ονομα) που μου ειπε οτι το 64 με το 32 εχουν αλλες οθονες γιατι θα την ειχα πατησει! :)

 

Δεν είχα σκοπό να σε προσβάλλω ή οτιδήποτε άλλο λέγοντας σου να πουλήσεις το κινητό. Ζητώ συγγνώμη αν το κατάλαβες έτσι. Ίσως να μην είχες ποτέ φθηνιαρικα κινητά πχ thl, inew κλπ.

Και όσο για fan boy, δεν νομίζω να στέκει ο όρος εφόσον το κινητό δεν μου παρουσιάζει τα προβλήματα που λες. Αν είχα τόσα πολλά προβλήματα μάλλον θα το έκραζα και εγώ :)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 global

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα σκοπό να σε προσβάλλω ή οτιδήποτε άλλο λέγοντας σου να πουλήσεις το κινητό. Ζητώ συγγνώμη αν το κατάλαβες έτσι. Ίσως να μην είχες ποτέ φθηνιαρικα κινητά πχ thl, inew κλπ.

Και όσο για fan boy, δεν νομίζω να στέκει ο όρος εφόσον το κινητό δεν μου παρουσιάζει τα προβλήματα που λες. Αν είχα τόσα πολλά προβλήματα μάλλον θα το έκραζα και εγώ :)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 global

 

Φιλε μου, ειλικρινα κανενα προβλημα. Γενικα δεν εχω ποτε σε φορουμ σκοπο ουτε να προσβαλλω ουτε να ειμαι ευθικτος. Ο χωρος εινια για να ανταλαζουμε αποψεις και να ενημερωνομαστε. Ας λεμε και μια κουβεντα παραπανω πχ fan boys, χαλαρα ολοι, παρτε το στην πλακα. Το ιδιο κανω και εγω. Το πινω με το ζουμακι μου το Redmi note! :lol::lol:

 

Ο λογος που συνεχιζω να γραφω για τα προβληματα ειναι ακριβως αυτο που λες. Οτι δεν ειχα ποτε φτηνιαρικο κινητο και την πατησα. Διαβαζοντας το θεμα εδω, ειχα την εντυπωση (λανθασμενα) οτι θα παρω ενα S7 με χειροτερη καμερα. Για εμενα ναι, μπορει το κινητο αυτο να ειναι οτι καλυτερο θα παρεις στα 140$ και δεν ειχα παραπανω λεφτα λογω αυτων που ειπα, ΑΛΛΑ καλο ειναι να εισαι ενημερωμενος. Και το οτι πχ δεν σε ακουνε καλα, η οτι η καμερα το βραδι ειναι ενα χαλι μαυρο* η οτι η ποιοτητα του ειναι ΠΟΛΛΑ κλικ κατω απο αλλα, ειναι ενα γεγονος. Το εχω 6 μηνες και δειχνει πιο κουρασμενο απο το S7 μετα απο 2 χρονια, και ειμαι ο ιδιος χρηστης :O

 

Πολλες φορες πανω στα νευρα γραφουμε και ενα ποστ παραπανω γιατι καθομασταν 3 ωρες με ενα πλαστικο και καναμε τσικι τσικι τιν σιμ μπας και βγει (ονοματα δε λεμε υποληψεις δε θιγουμε :shifty: ) αλλα χαλαραααα, δεν βρισαμε και κανενος την οικογενεια. :)

 

*Ναι, πολλα διορθωνονται η καλυτερευουν με ρουτ, με καστομ ρομ, με μοντς, αλλα το 99% των χρηστων δεν θα κατσουν να ασχοληθουν.

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος που συνεχιζω να γραφω για τα προβληματα ειναι ακριβως αυτο που λες. Οτι δεν ειχα ποτε φτηνιαρικο κινητο και την πατησα. Διαβαζοντας το θεμα εδω, ειχα την εντυπωση (λανθασμενα) οτι θα παρω ενα S7 με χειροτερη καμερα.

 

Και ειναι αυτό που έγραψα προηγουμένως. Αναλόγως από το που προέρχεσαι και τις απαιτήσεις σου έχεις διαφορετικά κριτήρια για την ποιότητα των επιμέρους χαρακτηριστικών.

 

Πάντως καλό ειναι να αποφεύγονται λέξεις όπως fan boy. Μπορεί να μην το λες προσβλητικά όμως επειδή μιλάμε για γραπτό λόγο θα πρέπει να προσέχουμε τι λέμε. Δεν σε βλέπει ο συνομιλητής σου για να καταλάβει το τρόπο που το γράφεις ;)

 

Κανονικά έπρεπε να το διαγράψω αλλά το άφησα λόγω ότι το υπόλοιπο μήνυμα ήταν η άποψη σου. Θα σου πρότεινα να το κάνεις edit ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Εχει βρει καποιος τροπο για να μπορει να παιξει 10bit H.265 αρχεια (εως 1080p); Με τα 8bit τα παει μια χαρα. Ειναι θεμα SoC ή του MIUI 8/Android 7;

 

ΥΓ: Σε VLC, BS, MX, KM και τον ενσωματωμενο υπαρχει θεμα (για τον MX συγκεκριμενα ξερω 100% οτι υποστηριζει 10bit παντως).

Link to comment
Share on other sites

(...)Προσωπικά άνετα ξαναγύρναγα στο rn4x (και ίσως και να το κάνω) αλλά γνωρίζω τα δυνατά και αδύναμα σημεία του.

 

Γενικά σε μεγάλο βαθμό εξαρτάται από ποια συσκευή προερχόσουν και κατά πόσο είναι σημαντικό ή όχι για σενα κάποια χαρακτηριστικό. Έτσι ήταν και έτσι θα είναι πάντα στα κινητά αλλά και υπόλοιπα προϊόντα. Απλά το θέμα είναι οι επιλογές να γίνονται συνειδητοποιημένα.

 

Τώρα που πρόσεξα ξανά το ποστ και την προσθήκη που έκανες, κάτσε εκεί με το LeEco που το βαρέθηκες κιόλας. Στο θέμα της κάμεράς σου δεν την περίμενα τόση μεγάλη βελτίωση με το gcam, πριν ήταν ούτε κρύο ούτε ζέστη δηλαδή αδιάφορο με όσα δείγματα βγαίνανε στην αρχή. Ακόμα δεν μου ήρθε η αναθεματισμένη έγκριση για boot αλλά προσώρας παρατήρησα ότι το Note 4 σε θέμα stock με hdr μοιάζει πολύ με το S7 edge. Όπως λέει και ο γνωστός δίπλα, πολύ λαδοπαστέλ βγάζει σε συγκεκριμένες συνθήκες :lol: πράμα που δεν ξέρω αν αυτό περιποιεί τιμή μιας που και στο δικό μου έχω αισθητήρα σάμσουνγκ αντί σόνυ. Μέχρι να το ξαναπάρεις - κι αν - ελπίζω να το έχω ρουτάρει ελέω έγκρισης σύντομα και να δοκιμάσω πως αποδίδει το hdr+.

 

Στο δεύτερο σκέλος που επιλέγω να παραθέσω, έτσι ακριβώς είναι. Όποιος τραβάει ζόρια, μεν καλό είναι που μας ενημερώνει για τα υπέρ και τα κατά αλλά η γκρίνια και η στρεψοδικία, τύπου είμεθα fan boys, καλό να λείπουν όταν κι εγώ είχα πιο πριν Sony, LG, Samsung και Huawei. Όπως οι περισσότεροι να μην πω όλοι και καταλαβαίνουμε τις διαφορές και τις απαιτήσεις μας.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, ειλικρινα κανενα προβλημα. Γενικα δεν εχω ποτε σε φορουμ σκοπο ουτε να προσβαλλω ουτε να ειμαι ευθικτος. Ο χωρος εινια για να ανταλαζουμε αποψεις και να ενημερωνομαστε. Ας λεμε και μια κουβεντα παραπανω πχ fan boys, χαλαρα ολοι, παρτε το στην πλακα. Το ιδιο κανω και εγω. Το πινω με το ζουμακι μου το Redmi note! :lol::lol:

 

Ο λογος που συνεχιζω να γραφω για τα προβληματα ειναι ακριβως αυτο που λες. Οτι δεν ειχα ποτε φτηνιαρικο κινητο και την πατησα. Διαβαζοντας το θεμα εδω, ειχα την εντυπωση (λανθασμενα) οτι θα παρω ενα S7 με χειροτερη καμερα. Για εμενα ναι, μπορει το κινητο αυτο να ειναι οτι καλυτερο θα παρεις στα 140$ και δεν ειχα παραπανω λεφτα λογω αυτων που ειπα, ΑΛΛΑ καλο ειναι να εισαι ενημερωμενος. Και το οτι πχ δεν σε ακουνε καλα, η οτι η καμερα το βραδι ειναι ενα χαλι μαυρο* η οτι η ποιοτητα του ειναι ΠΟΛΛΑ κλικ κατω απο αλλα, ειναι ενα γεγονος. Το εχω 6 μηνες και δειχνει πιο κουρασμενο απο το S7 μετα απο 2 χρονια, και ειμαι ο ιδιος χρηστης :O

 

Πολλες φορες πανω στα νευρα γραφουμε και ενα ποστ παραπανω γιατι καθομασταν 3 ωρες με ενα πλαστικο και καναμε τσικι τσικι τιν σιμ μπας και βγει (ονοματα δε λεμε υποληψεις δε θιγουμε :shifty: ) αλλα χαλαραααα, δεν βρισαμε και κανενος την οικογενεια. :)

 

*Ναι, πολλα διορθωνονται η καλυτερευουν με ρουτ, με καστομ ρομ, με μοντς, αλλα το 99% των χρηστων δεν θα κατσουν να ασχοληθουν.

Βασικα μαλλον εσυ εισαι αυτο που κραζεις στα "fanboys",πολυ απλα γιατι κανενα "fanboy" δεν εκατσε να γραψει σεντονια αποθεωσης για το RN4,ενω εσυ εκατσες και εγραψες σεντονια θαψιματος.

 

Σκεψου το λιγο.

Και το επομενο:

 

Πιστευεις οτι μπαινουμε εδω για να διαβασουμε ποσο καλυτερο ηταν το προηγουμενο κινητο που ειχες?

 

Η μηπως οτι ενα κινητο των 700ε ειναι καλυτερο απο ενα των 200ων?

 

Η μηπως παραπλανηθηκαμε και αγορασαμε το RN4 επειδη νομιζαμε οτι θα αγοραζαμε το galaxy s8 με 150-200 ευρω?

 

Α ναι,εσυ ησουν που το επαθες αυτο. Οποτε φταιει η Xiaomi και το κινητο της ειναι μαπα.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που πρόσεξα ξανά το ποστ και την προσθήκη που έκανες, κάτσε εκεί με το LeEco που το βαρέθηκες κιόλας. Στο θέμα της κάμεράς σου δεν την περίμενα τόση μεγάλη βελτίωση με το gcam, πριν ήταν ούτε κρύο ούτε ζέστη δηλαδή αδιάφορο με όσα δείγματα βγαίνανε στην αρχή. Ακόμα δεν μου ήρθε η αναθεματισμένη έγκριση για boot αλλά προσώρας παρατήρησα ότι το Note 4 σε θέμα stock με hdr μοιάζει πολύ με το S7 edge. Όπως λέει και ο γνωστός δίπλα, πολύ λαδοπαστέλ βγάζει σε συγκεκριμένες συνθήκες :lol: πράμα που δεν ξέρω αν αυτό περιποιεί τιμή μιας που και στο δικό μου έχω αισθητήρα σάμσουνγκ αντί σόνυ. Μέχρι να το ξαναπάρεις - κι αν - ελπίζω να το έχω ρουτάρει ελέω έγκρισης σύντομα και να δοκιμάσω πως αποδίδει το hdr+.

 

Στο δεύτερο σκέλος που επιλέγω να παραθέσω, έτσι ακριβώς είναι. Όποιος τραβάει ζόρια, μεν καλό είναι που μας ενημερώνει για τα υπέρ και τα κατά αλλά η γκρίνια και η στρεψοδικία, τύπου είμεθα fan boys, καλό να λείπουν όταν κι εγώ είχα πιο πριν Sony, LG, Samsung και Huawei. Όπως οι περισσότεροι να μην πω όλοι και καταλαβαίνουμε τις διαφορές και τις απαιτήσεις μας.

 

Και αν δεν υπάρχω εγώ να βαριέμαι τις συσκευές ποιος θα σας λέει μετά τι διαφορές τους :lol:

 

Γενικά κανένα κινητό δεν με ικανοποιεί πχ το ακριβό θα μου φανεί "λίγο" σε σχέση με αυτό που κόστισε και το φτηνό σίγουρα κάτι θα με χαλάει. Οπότε πλέον το χω ως χόμπι να αλλάζω συσκευές και προφανώς παίζω αποκλειστικά με μεταχειρισμένα και μεταπωλήσεις αλλιώς θα χα ξοδέψει μια περιουσία (πχ ένα μεταχειρισμένο 6 μηνών όταν πουληθεί 2 μηνες μετά η διαφορά στην τιμή είναι αστεία)

 

Πάντως έχει αρκετή βελτίωση και το rn4x με google camera αν εξαιρέσουμε ότι τρώει ενα ζόρισμα στο νετάρισμα και τα hot pixels (έχω δείγματα αν θες εκεί που λέω για το hdr+ στο πρώτο μήνυμα).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν υπάρχω εγώ να βαριέμαι τις συσκευές ποιος θα σας λέει μετά τι διαφορές τους :lol:

 

Γενικά κανένα κινητό δεν με ικανοποιεί πχ το ακριβό θα μου φανεί "λίγο" σε σχέση με αυτό που κόστισε και το φτηνό σίγουρα κάτι θα με χαλάει. Οπότε πλέον το χω ως χόμπι να αλλάζω συσκευές και προφανώς παίζω αποκλειστικά με μεταχειρισμένα και μεταπωλήσεις αλλιώς θα χα ξοδέψει μια περιουσία (πχ ένα μεταχειρισμένο 6 μηνών όταν πουληθεί 1 μηνα μετά η διαφορά στην τιμή είναι αστεία)

 

Πάντως έχει αρκετή βελτίωση και το rn4x με google camera αν εξαιρέσουμε ότι τρώει ενα ζόρισμα στο νετάρισμα και τα hot pixels (έχω δείγματα αν θες εκεί που λέω για το hdr+ στο πρώτο μήνυμα).

 

Χαχαχα, ίδια φάση με τον ιξ_συνονόματο_ιξ είσαι κι εσύ. Λοιπόν ξεφύγαμε αρκετά, απάντησε πιστεύω πολύ ικανοποιητικά και ο azuli οπότε ας μείνουμε στο θέμα μας γιατί πρόσεξα στο ενδιάμεσο και κάποιες αναπάντητες απορίες από συνφορουμίτες. Στο θέμα της αναπαραγωγής βίντεο που έβαλε ο z3et νομίζω είναι γνωστό ότι ο MX player καλύπτει σχεδόν όλα τα codecs, γιατί περί codecs μιλάει. Δεν το έχω ψάξει αν άλλοι players σαν το vlc έχουν καλύψει το έδαφος.

 

Προσθέτω, οι τελευταίοι επεξεργαστές Snap έχουν ενσωματώσει την κωδικοποίηση HVEC - H.265 για τα 4Κ βίντεο. Οπότε πρέπει να είναι θέμα software για τους οριακά κατώτερους επεξεργαστές, από 625 και πάνω, από τρίτα app.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το τελευταιο μου ποστ στο θεμα του γιατι γραφω οτι γραφω, η δικη μου οπτικη γωνια...

 

Ρε αζουλι θα με τρελανεις?? Που βλεπεις το ΣΕΝΤΟΝΙ θαψιμματος, κανε μου μια παραθεση σε παρακαλω γιατι θα με τρελανετε σημερα. 3 γραμμες εγραψα και με φαγατε. Εκτος και αν με εχεις στην μπουκα απο παλιοτερες δημοσιευσεις, οποτε να ξερεις οτι θα σε πω Fanboy αν καθεσαι και θυμασαι ποιος εθαψε το κινητακι σου 30 σελιδες πισω :rolleyes:

 

Κανω ενα 3 γραμμες ποστ φρικαρισματος επειδη εχω φρικαρει για 3 ωρες να παιζω με ενα πλαστικακι για να καταφερω να βγαλω τη sim που κολησε. (Προς επιμορφωση σας δεν ηταν η σιμ το προβλημα, επειδη το ανοιξα, ενα απο τα πινακια που διαβαζει τη σιμ ειχε στραβωσει. ΠΙΘΑΝΟΝ λογω τρομερης ποιοτητας xiaom, δε ξερω. Η ιδια σιμ δεν ειχε προβλημα στα αλλα τηλ). Ενω βαζω ενα βιντεο που εξηγει τι να κανεις σε περιπτωση που καποιος αλλος το παθει για βοηθεια, οι απαντησεις ειναι "Τι περιμενεις ρε φιλαρα, και τι μας δειχνεις το oneplus που παθαινει τα ιδια κτλ". Γενικα στο θεμα υπαρχει μια ταση οταν καποιος κριτικαρει το τηλεφωνο να υπαρχει η αντιδραση "τι περιμενες δηλ για τα λεφτα του ειναι τελειο", "πες μου ενα αλλο στη τιμη το ιδιο καλο" κτλ

 

Μετα κανω και ενα ΣΕΝΤΟΝΙ ποστ που στο 60% του δινω (θεωρω τουλαχιστον) καλες πληροφοριες τις οποιες εγω εστω αναζητουσα επειδη μου εσπασε η οθονη και δεν τις εβρισκα, και αντι για λογικα πραγματα η απλο προσπερασμα αρχιζουμε αυτο το πραγμα για το ποιος ειμαι εγω που θα τολμησω να γκρινιαξω για την ποιοτητα της τηλεφωναρας. Επρεπε απλα να συνεχισουμε το praise του τηλεφωνου και να συζηταμε για τζαμακια και θηκουλες, μη χαλασουμε τη ροη του θεματος με καμμια πληροφορια περι αλλαγης τζαμιου :)

 

Δεν χρειαζεται να διαβαζει καποιος τις αποψεις μου τα γκρινιαγματα και τις πληροφοριες που μοιραστηκα, μπορειτε να της αγνοειτε απλα, αλλα πρεπει να υπαρχει και ο αντιλογος εδω, ωστε οποιος παει να το αγορασει να καταλαβαινει οτι οι εκπτωσεις ειναι σημαντικες, οχι μονο απο ενα S7 αλλα και απο πχ LG G5, moto G5 που εδω εστω, δεν απεχουν πολυ σε τιμη απο το Xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

Και σου έσπασε η οθόνη και έχεις πρόβλημα με τον ήχο, σου φταίει το ένα και το άλλο και το καθετί άλλο αν έχει ετικέτα Xiaomi, δεν το δίνεις σέρβις, το τρολάρισμα στα ύψη. Νισάφι. Κι από πάνω είμαστε "fan boys" αν πούμε κάτι άλλο. Γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια και τίποτε άλλο.

Πάρε ένα πχ σάμσουνγκ να στανιάρεις, όχι άλλο κάρβουνο.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα της αναπαραγωγής βίντεο που έβαλε ο z3et νομίζω είναι γνωστό ότι ο MX player καλύπτει σχεδόν όλα τα codecs, γιατί περί codecs μιλάει. Δεν το έχω ψάξει αν άλλοι players σαν το vlc έχουν καλύψει το έδαφος.

 

Προσθέτω, οι τελευταίοι επεξεργαστές Snap έχουν ενσωματώσει την κωδικοποίηση HVEC - H.265 για τα 4Κ βίντεο. Οπότε πρέπει να είναι θέμα software για τους οριακά κατώτερους επεξεργαστές, από 625 και πάνω, από τρίτα app.

 

Δεν μπορούσα να βρω κάπου αναλυτικά μέχρι ποιο profile υποστηρίζει στο HEVC. Όπως είπα, τα 8bit τα παίζει σφαίρα (ακόμα και 4Κ). Στα 10bit, ότι και αν δοκίμασα (720p, 1080p) όλοι οι players τα έδειχναν λες και ήταν corrupted. Επίσης δεν επέτρεπαν το HW acceleration πάρα μόνο SW.

Link to comment
Share on other sites

Μια πρόταση προς αυτούς που έχουν θέμα με το tethering/hotspot...

1) από τη στιγμή που κάνατε επαναφορά τις προεπιλογές στα προφίλς APN της κάρτας sim (ή των καρτών sim)

2) από τη στιγμή που το γυρίσατε σε IPv4 (αν δεν ήταν ήδη)

3) από τη στιγμή που ρυθμίσατε να έχει το "default" και το "dun" μόνο στο APN

και εξακολουθεί η συσκευή που συνδέεται με το RN4 να μην δέχεται μεταφορά δεδομένων mobile Internet

δοκιμάστε να αντικαταστήσετε την κάρτα sim σε ένα υποκατάστημα του παρόχου σας. Αν θυμάμαι καλά, η αντικατάσταση σε Wind/Q κοστίζει 5€ και αν είναι η πρώτη φορά είναι δωρεάν. σε Vodafone κοστίζει 5€ και σε Cosmote 10€ .

δεν αμφισβητώ ότι υπάρχει θέμα σε κάποιους χρήστες του RN4, έχουν περάσει τοοοοοοσες συσκευές από τα χέρια μου που είχαν "πρόβλημα" με το hotspot και το διόρθωνα σε λιγότερο από 2 λεπτά, αρνούμαι όμως να πιστέψω ότι κάποιος έκανε τα βήματα σωστά και εξακολουθεί να έχει θέμα.

Στην τελική, αν δεν παίξει πάλι, που χλωμό το κόβω αν ακολουθήσει κάποιος και τα 4 βήματα (APN restore default - IPv4 - default, dun - αντικατάσταση sim), άρα μιλάμε για άλυτο πρόβλημα που πρέπει να βρεθεί λύση.

 

παρακαλώ, όποιος κάνει την αντικατάσταση της κάρτας sim (και των βημάτων που έγραψα νωρίτερα) ας μην ξεχάσει να σχολιάσει με το αποτέλεσμα.

 

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ένα εξής παράξενο στην συσκευή

Αυτή την στιγμή είναι 10:10 το πρωί

Η συσκευή μου είναι στο αυτόματο και λέει 10:10μμ

Το ξυπνητήρι όμως που χτυπάει το πρωί 7:00πμ χτύπησε κανονικά

 

Ανοίγω κλείνω την αυτόματη ρύθμιση της ώρας μήπως γίνει 10:10πμ αλλά έχει κολλήσει να λέει μετά μεσημβρίας.

Τι κουλό είναι αυτό;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα να φορτίσει γύρω στις 2 παρά χθες ανοιχτό και στις 7.30 που ξύπνησα το βρήκα κλειστό στο 86% κολλημένο. Το led αναμμένο όμως. Το έβγαλα από τη πρίζα και το άνοιξα και ύστερα ανοιχτό το έβαλα σε άλλη πρίζα όπου και ολοκλήρωσε στο 100%. Γενικά το φορτίζω ανοιχτό χωρίς όμως να το χρησιμοποιώ, είναι λάθος;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα να φορτίσει γύρω στις 2 παρά χθες ανοιχτό και στις 7.30 που ξύπνησα το βρήκα κλειστό στο 86% κολλημένο. Το led αναμμένο όμως. Το έβγαλα από τη πρίζα και το άνοιξα και ύστερα ανοιχτό το έβαλα σε άλλη πρίζα όπου και ολοκλήρωσε στο 100%. Γενικά το φορτίζω ανοιχτό χωρίς όμως να το χρησιμοποιώ, είναι λάθος;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Προφανώς και όχι.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το τελευταιο μου ποστ στο θεμα του γιατι γραφω οτι γραφω, η δικη μου οπτικη γωνια...

 

Ρε αζουλι θα με τρελανεις?? Που βλεπεις το ΣΕΝΤΟΝΙ θαψιμματος, κανε μου μια παραθεση σε παρακαλω γιατι θα με τρελανετε σημερα. 3 γραμμες εγραψα και με φαγατε. Εκτος και αν με εχεις στην μπουκα απο παλιοτερες δημοσιευσεις, οποτε να ξερεις οτι θα σε πω Fanboy αν καθεσαι και θυμασαι ποιος εθαψε το κινητακι σου 30 σελιδες πισω :rolleyes:

 

Κανω ενα 3 γραμμες ποστ φρικαρισματος επειδη εχω φρικαρει για 3 ωρες να παιζω με ενα πλαστικακι για να καταφερω να βγαλω τη sim που κολησε. (Προς επιμορφωση σας δεν ηταν η σιμ το προβλημα, επειδη το ανοιξα, ενα απο τα πινακια που διαβαζει τη σιμ ειχε στραβωσει. ΠΙΘΑΝΟΝ λογω τρομερης ποιοτητας xiaom, δε ξερω. Η ιδια σιμ δεν ειχε προβλημα στα αλλα τηλ). Ενω βαζω ενα βιντεο που εξηγει τι να κανεις σε περιπτωση που καποιος αλλος το παθει για βοηθεια, οι απαντησεις ειναι "Τι περιμενεις ρε φιλαρα, και τι μας δειχνεις το oneplus που παθαινει τα ιδια κτλ". Γενικα στο θεμα υπαρχει μια ταση οταν καποιος κριτικαρει το τηλεφωνο να υπαρχει η αντιδραση "τι περιμενες δηλ για τα λεφτα του ειναι τελειο", "πες μου ενα αλλο στη τιμη το ιδιο καλο" κτλ

 

Μετα κανω και ενα ΣΕΝΤΟΝΙ ποστ που στο 60% του δινω (θεωρω τουλαχιστον) καλες πληροφοριες τις οποιες εγω εστω αναζητουσα επειδη μου εσπασε η οθονη και δεν τις εβρισκα, και αντι για λογικα πραγματα η απλο προσπερασμα αρχιζουμε αυτο το πραγμα για το ποιος ειμαι εγω που θα τολμησω να γκρινιαξω για την ποιοτητα της τηλεφωναρας. Επρεπε απλα να συνεχισουμε το praise του τηλεφωνου και να συζηταμε για τζαμακια και θηκουλες, μη χαλασουμε τη ροη του θεματος με καμμια πληροφορια περι αλλαγης τζαμιου :)

 

Δεν χρειαζεται να διαβαζει καποιος τις αποψεις μου τα γκρινιαγματα και τις πληροφοριες που μοιραστηκα, μπορειτε να της αγνοειτε απλα, αλλα πρεπει να υπαρχει και ο αντιλογος εδω, ωστε οποιος παει να το αγορασει να καταλαβαινει οτι οι εκπτωσεις ειναι σημαντικες, οχι μονο απο ενα S7 αλλα και απο πχ LG G5, moto G5 που εδω εστω, δεν απεχουν πολυ σε τιμη απο το Xiaomi.

 

Αδερφέ μην την ψάχνεις. Είμαι από τους πρώτους που "ανακάλυψα" την Xiaomi και έφερα πρώτα το RedRice με CDMA και δύο μήνες μετά με WCDMA. 5 χρόνια μετά ακόμα δουλεύουν. Ζορίζονται αλλά δουλεύουν. Έτσι έχω μόνο καλά λόγια να πω για τις συσκευές της συγκεκριμένης εταιρείας. Σε όσους με ρωτούν για φθηνή συσκευή (βασικά θεωρώ ότι δεν αξίζει, αν δε τα 'χεις τα φράγκα, να παίρνεις ακριβό κινητό) τους απαντώ για Xiaomi και μόνο. Πρόσφατα φίλος που ανοίγει κινητά μου είπε για την εσωτερική "ποιότητα" τους. Ok. 150€ έδωσα όχι 300 και 700€. Φυσιολογικό είναι. Το θέμα είναι ότι με φυσιολογική χρήση το κινητό κρατάει χρόνια. Τώρα εδώ για αυτούς που γκρινιάζουν για αυτά που λες, θεωρώ ότι έχει να κάνει με το ότι δεν ακολουθείς την πεπατημένη και αυτοί δεν μπορούν να κάνουν αυτό που έκανες (και σε άλλα κινητά γι'αυτό και μπορείς να συγκρίνεις) και να έχουν άποψη. Οπότε σε κατακρίνουν. Ο εύκολος δρόμος. Όπως κάποτε γινόταν όταν κάποιος μιλούσε για root και flashάρισμα roms. Πλέον πολλά άτομα το κάνουν οπότε δεν είναι κάτι το εξωπραγματικό. Εδώ έχουν ξοδέψει 150+ σελίδες συζήτηση για τζαμάκια και όταν τους έγραψα ότι εφάρμοσα σε δύο κινητά το κόλπο με το λαδακι (τόσο απλό), με χαρακτήρισαν και άμυαλο που συνεχίζω να προτείνω τη συγκεκριμένη λύση. Δυο μήνες χωρίς ασπρίλες στο tempered έτσι...

Δυστυχώς λίγοι πιάσανε το πνεύμα αυτών που έγραψες.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορουμε να εχουμε OTA σε official miui με custom recovery (redwolf twrp)

 

(Προαπαιτουμενο να εχουμε βαλει Redwolf recovery αντι για το κανονικο TWRP recovery https://forum.xda-developers.com/redmi-note-4/xiaomi-redmi-note-4-snapdragon-roms-kernels-recoveries--other-development/recovery-red-wolf-recovery-project-t3653704 )

 

1.Απενεργοποιουμε προσωρινα την lockscreen και το password απο τα settings

2.Kατεβαζουμε κανονικα το OTA οταν μας ερθει ειδοποιηση οτι υπαρχει update

3.Kανουμε apply το update (θα μπει σε recovery και θα κανει εγκατασταση,μετα θα κανει reboot)

4.Eνεργοποιουμε παλι lockscreen και password

 

Απο το forum του redwolf recovery

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορουμε να εχουμε OTA σε official miui με custom recovery (redwolf twrp)

 

(Προαπαιτουμενο να εχουμε βαλει Redwolf recovery αντι για το κανονικο TWRP recovery https://forum.xda-developers.com/redmi-note-4/xiaomi-redmi-note-4-snapdragon-roms-kernels-recoveries--other-development/recovery-red-wolf-recovery-project-t3653704 )

 

1.Απενεργοποιουμε προσωρινα την lockscreen και το password απο τα settings

2.Kατεβαζουμε κανονικα το OTA οταν μας ερθει ειδοποιηση οτι υπαρχει update

3.Kανουμε apply το update (θα μπει σε recovery και θα κανει εγκατασταση,μετα θα κανει reboot)

4.Eνεργοποιουμε παλι lockscreen και password

 

Απο το forum του redwolf recovery

 

Διαβάζεις XDA φαίνεται, εκεί κάπου το είδα στο σχετικό νήμα.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα

Να ρωτησω μια και ειμαι υποψηφιος αγοραστής.

1) Τι ακριβώς κανει η μπαντα 800MHZ και αν μου χρειάζεται. (είμαι στηνWind)

2) Ποιες αλλλες διαφορες εχει η Global εκδοση με την Snapdragon ?

3) Αν το παρω θα το ήθελα απο Ελλαδα. Στο skroutz δεν μου βγαζει την global εκδοση. Που θα το βρω? Μονο απο εξωτερικο?

4) Η μπαταρία διαρκεί πράγματι πολύ (4100mAp) ή είναι εικονικό το νουμερο?

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα

Να ρωτησω μια και ειμαι υποψηφιος αγοραστής.

1) Τι ακριβώς κανει η μπαντα 800MHZ και αν μου χρειάζεται. (είμαι στηνWind)

 

 

Χρειάζεται στο να έχεις σήμα, ειδικά αν είσαι επαρχία

2) Ποιες αλλλες διαφορες εχει η Global εκδοση με την Snapdragon ?

3) Αν το παρω θα το ήθελα απο Ελλαδα. Στο skroutz δεν μου βγαζει την global εκδοση. Που θα το βρω? Μονο απο εξωτερικο?

4) Η μπαταρία διαρκεί πράγματι πολύ (4100mAp) ή είναι εικονικό το νουμερο?[/quote

] Ναι διαρκεί πάρα πολύ...

Link to comment
Share on other sites

τρίτο κινητό ίδιο στην ευρύτερη οικογένεια και όλα με wind εταιρεία κινητής είτε σε 3g είτε σε 4g εκτός σπιτιού η μπαταρία πέφτει στο 40% μετά από 4.5 ώρες οθόνης και χρήση σερφαρισμα, fb. το υπόλοιπο 40% δεν νομίζω να κράταγε για 8ωρα οθόνης που έχουν αναφερθεί. το μόνο που μένει να φταίει είναι η εταιρεία κινητής. ότι όσοι έχουν κοσμοτε έχουν καλύτερο σήμα. στα χαμηλότερη κατανάλωση.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...