Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως το μικρόφωνο είναι γενικά ένα κλικ κάτω από το μέσο όρο. Έχω δουλέψει μεγαλύτερες συσκευές (5.7 ιντσες) και δεν χρειαζόταν να προσέχω μην το απομακρύνω από το στόμα. Στο redmi λίγο λάθος γωνία να το βάλεις και πέφτει αρκετά.
Link to comment
Share on other sites

Και επισημως το χειροτερο τηλεφωνο ολων των εποχων. Η ποιοτητα ειναι απαραδεκτη το ενα προβλημα μετα το αλλο. Τωρα δεν βγαινει το tray της sim με τιποτα... Εχει κολλησει εντελως. Κανενας που να ειχε το ιδιο και να ξερει τι να κανω εκτος απο το να το πεταξω απο τη γεφυρα?

 

Για πεταμα το value for money...

 

 

OK... μετα απο ωρες τα καταφερα, η λυση ειναι εδω αν την πατησει και κανενας αλλος πικραμμενος... https://www.youtube.com/watch?v=lEYXWtWUQHs

Edited by ewssonaht
Link to comment
Share on other sites

Πως σβηνω/ απενεργοποιω εφαρμογες ?

 

Δοκίμασε μέσα από το settings, κάτω κάτω έχει τα δύο μενού με τις εφαρμογές. Βρες ποια θες, μπες μέσα και απενεργοποίησέ την. Αν δε σε αφήνει, δοκίμασε αυτό

Link to comment
Share on other sites

Και επισημως το χειροτερο τηλεφωνο ολων των εποχων. Η ποιοτητα ειναι απαραδεκτη το ενα προβλημα μετα το αλλο. Τωρα δεν βγαινει το tray της sim με τιποτα... Εχει κολλησει εντελως. Κανενας που να ειχε το ιδιο και να ξερει τι να κανω εκτος απο το να το πεταξω απο τη γεφυρα?

 

Για πεταμα το value for money...

 

 

OK... μετα απο ωρες τα καταφερα, η λυση ειναι εδω αν την πατησει και κανενας αλλος πικραμμενος... https://www.youtube.com/watch?v=lEYXWtWUQHs

δειχνεις βιντεο απο ΤΟ ΙΔΙΟ προβλημα που επαθε και το κινητο που ΔΕΝ ειναι φτηνο οπως το δικο μας ??τι να πει και αυτος με το oneplus ρε φιλε??
Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας κρίνει με βάση τη δική του εμπειρία από το τηλέφωνο που έχει.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση με το tray, φυσικά και δεν φταίει το τηλέφωνο (όποιο και αν είναι αυτό) αλλα το ότι η sim μπλοκαριζε την έξοδο του tray, πράγμα ολοφάνερο ακόμα και στο βίντεο.

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το μικρόφωνο είναι γενικά ένα κλικ κάτω από το μέσο όρο. Έχω δουλέψει μεγαλύτερες συσκευές (5.7 ιντσες) και δεν χρειαζόταν να προσέχω μην το απομακρύνω από το στόμα. Στο redmi λίγο λάθος γωνία να το βάλεις και πέφτει αρκετά.

Βρες μπας και βαζετε θήκη που κλείνει τις τρυπες του μικροφωνου???

Ή συμβαινει κατι παρόμοιο?

 

Με ακουν πολυ καλα ολοι οι συνομιλητές μου και τους ακουω το ιδιο καθαρά και γω (αναφέρομαι συγκεκριμένα σε note 4)

Και επισημως το χειροτερο τηλεφωνο ολων των εποχων. Η ποιοτητα ειναι απαραδεκτη το ενα προβλημα μετα το αλλο. Τωρα δεν βγαινει το tray της sim με τιποτα... Εχει κολλησει εντελως. Κανενας που να ειχε το ιδιο και να ξερει τι να κανω εκτος απο το να το πεταξω απο τη γεφυρα?

 

Για πεταμα το value for money...

 

 

OK... μετα απο ωρες τα καταφερα, η λυση ειναι εδω αν την πατησει και κανενας αλλος πικραμμενος... https://www.youtube.com/watch?v=lEYXWtWUQHs

Χειρότερο ολων των εποχων?

Τι να πουν τα αλλα που σκανε, βγαινουν οθονες, κλπ

Τα οποια κοστιζουν 3-4-5-6 φορες οσο το νοτε

 

 

Αν εξαιρεσουμε την καμερα, ειναι πολυ καλη συσκευη, συναρτήσει της τιμης φυσικα

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το μικροφωνο οτι δεν σας ακουνε καλα πρεπει να το κοιταξετε. Κατ αρχας οταν μιλαμε σε οποιοδηποτε τηλεφωνο και δη κινητο το κολλαμε στο αυτακι η ενα εκατοστο αποσταση και η φυσικη κατευθυνση του μικροφωνου στο στομα μας διαγωνια δηλαδη / ετσι και οχι -- ετσι στο υψος των ματιων οποτε λογικο ειναι να ακουστε απο το υπερπεραν στους αλλους ειδικά αμα εχετε και εταιρεία για τον... Τσο. Εγω δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα για ψαχτειτε λιγο πως το κρατατε ασυναισθητα; παντα για την 7 μιουι 8.5.8.0

 

αυτό που λες φιλε μου το δοκιμασα και φυσικα εχεις δικιο.

εάν το τηλ βρεθει διαγωνια με το μικροφωνο κοντα στο στομα δεν υπαρχει πρόβλημα και ακούγομαι κανονικα.

παραταυτα το πρόβλημα ας πουμε ότι είναι εφικτο γιατι προερχομαι από αλλα τηλ του ιδιου μεγέθους και δεν ειχα αυτό το πρόβλημα τοσο εντονα τουλάχιστον, ακομα και όταν κρατουσα το τηλ καθετα ,οποτε και το μικροφωνο πρακτικα βρισκονταν στο υψος της κατω γναθου.

φαινεται ότι το noice cancelation είναι πολύ εντονο οποτε με το που δεν μιλαμε πολύ κοντα, το μικροφωνο αναγνωριζει την φωνη μας σαν θορυβο και την καταστελει.

υποχρεωτικα πρεπει να αλλαξω την σταση που ειχα μαθει και να το βαζω διαγωνια όπως ειπες πριν και να περιμενουμε ισως στην μελλοντικη αναβαθμιση μηπως και το διορθωσουν

παντως όταν το βαλουμε σε ανοιστη ακροαση και επιδη αλλαζει το μικροφωνο και δεν χρησιμοποιει το κυριο αλλα το δευτερο που νομιζω ότι βρίσκεται στο πανω μερος του τηλ, τοτε δεν υπαρχει κανενα πρόβλημα καθως σε αυτό, το noice cancelation είναι πολύ λιγοτερο ευαισθητο.

 

 

δεν του εχω θηκη ουτε κατι άλλο που να κλεινει το μικροφωνο και όπως ειχαα πει σε άλλο ποστ με το κωδικο *#*#6484#*#* μπορούμε να δοκιμάσουμε το μικροφωνο στο hardware test που θα μας βγαλει. εκει λοιπον καταλαβαίνουμε ότι οντως το μικροφωνο εχει χαμηλη ευαισθησια, αλλα ότι δεν είναι πρόβλημα του hardware

Edited by jimmyk
Link to comment
Share on other sites

αυτό που λες φιλε μου το δοκιμασα και φυσικα εχεις δικιο.

εάν το τηλ βρεθει διαγωνια με το μικροφωνο κοντα στο στομα δεν υπαρχει πρόβλημα και ακούγομαι κανονικα.

παραταυτα το πρόβλημα ας πουμε ότι είναι εφικτο γιατι προερχομαι από αλλα τηλ του ιδιου μεγέθους και δεν ειχα αυτό το πρόβλημα τοσο εντονα τουλάχιστον, ακομα και όταν κρατουσα το τηλ καθετα ,οποτε και το μικροφωνο πρακτικα βρισκονταν στο υψος της κατω γναθου.

φαινεται ότι το noice cancelation είναι πολύ εντονο οποτε με το που δεν μιλαμε πολύ κοντα, το μικροφωνο αναγνωριζει την φωνη μας σαν θορυβο και την καταστελει.

υποχρεωτικα πρεπει να αλλαξω την σταση που ειχα μαθει και να το βαζω διαγωνια όπως ειπες πριν και να περιμενουμε ισως στην μελλοντικη αναβαθμιση μηπως και το διορθωσουν

παντως όταν το βαλουμε σε ανοιστη ακροαση και επιδη αλλαζει το μικροφωνο και δεν χρησιμοποιει το κυριο αλλα το δευτερο που νομιζω ότι βρίσκεται στο πανω μερος του τηλ, τοτε δεν υπαρχει κανενα πρόβλημα καθως σε αυτό, το noice cancelation είναι πολύ λιγοτερο ευαισθητο.

 

 

δεν του εχω θηκη ουτε κατι άλλο που να κλεινει το μικροφωνο και όπως ειχαα πει σε άλλο ποστ με το κωδικο *#*#6484#*#* μπορούμε να δοκιμάσουμε το μικροφωνο στο hardware test που θα μας βγαλει. εκει λοιπον καταλαβαίνουμε ότι οντως το μικροφωνο εχει χαμηλη ευαισθησια, αλλα ότι δεν είναι πρόβλημα του hardware

 

Ναι σαφως αλλα ο κατασκευαστης οταν το κατασκευάζει δε σκεφτηκε πως πολλοί ανθρωποι μιλανε με "λανθασμενο" κρατημα :lol: αλλα εντάξει εγω δεν το θεωρω προβλημα ομως είναι ενα πολυ φθηνο κινητακι που αν μη τι αλλο απο τα καλυτερα της αγοράς δε μπορω να να του προσαψω τίποτα γιατί δεν εχω αντιμετωπισει ουσιαστικο προβλημα,ισα ισα. :)

 

Επισης κανε μια δοκιμη και μιλα απο το αριστερο αυτι με τον "λανθασμενο" τροπο και γραψε πως σε ακουνε.

Edited by komias2
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Ναι σαφως αλλα ο κατασκευαστης οταν το κατασκευάζει δε σκεφτηκε πως πολλοί ανθρωποι μιλανε με "λανθασμενο" κρατημα :lol: αλλα εντάξει εγω δεν το θεωρω προβλημα ομως είναι ενα πολυ φθηνο κινητακι που αν μη τι αλλο απο τα καλυτερα της αγοράς δε μπορω να να του προσαψω τίποτα γιατί δεν εχω αντιμετωπισει ουσιαστικο προβλημα,ισα ισα. :)

 

Επισης κανε μια δοκιμη και μιλα απο το αριστερο αυτι με τον "λανθασμενο" τροπο και γραψε πως σε ακουνε.[/QUOT

 

 

φιλε μου απο το αριστερο αυτι με τον "λανθασμενο" τροπο μιλαω παντα....με το αριστερο το σηκωνω παντα.

επεσε ο κατασκευαστης στον λανθασμενο ανθρωπο :lol:

κατά τα αλλα για τα χρηματα που εδωσα και εγω φυσικα δεν εχω να του προσαψω τιποτα άλλο..μια χαρα τηλεφωνο είναι πραγματικα

απλα πρεπει λιγο να αλλαξω τροπο ομιλιας :X

Link to comment
Share on other sites

αυτο νομιζω "φτιαχνεται" (τα εισαγωγικα γιατι δεν το θεωρω bug) στην miui 9 γιατι φτιαχνεται και ο ηχος στο video που ηταν θεμα ρυθμισης του noise cancelation παλι.
Link to comment
Share on other sites

Βρες μπας και βαζετε θήκη που κλείνει τις τρυπες του μικροφωνου???

Ή συμβαινει κατι παρόμοιο?

 

Με ακουν πολυ καλα ολοι οι συνομιλητές μου και τους ακουω το ιδιο καθαρά και γω (αναφέρομαι συγκεκριμένα σε note 4)

 

 

Το έχω πάρει 3 φορές με διαφορετικές θήκες και μάλιστα στο πρώτο τις πρώτες 2 εβδομάδες ήταν χωρίς θήκη.

 

Προφανώς ο τρόπος που το κρατάς είναι ο κατάλληλος ή ο κόσμος που μιλάς είτε είναι πιο "βολικοί" είτε έχουν δυνατότερα ακουστικά (ή αυτια :p) . Αλλά αν το βάλεις λίγο υπο γωνια να απομακρύνεται από το στόμα τότε υπάρχουν θεματάκια. Ο λόγος που γράφω είναι επειδή λέτε ότι φταίει το μέγεθος. Το μέγεθος φταίει σε ένα βαθμό, αλλά έχοντας δουλέψει αρκετά μεγαλύτερες συσκευές σας λέω ότι δεν φταίει μόνο αυτό μιας και σε αυτές δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

 

Βέβαια μην διαβάζω πεταμένα λεφτά. Όπως έγραψα και πριν το έχω πάρει 3 φορές. Είναι εξαιρετικό vfm.

Link to comment
Share on other sites

αυτο νομιζω "φτιαχνεται" (τα εισαγωγικα γιατι δεν το θεωρω bug) στην miui 9 γιατι φτιαχνεται και ο ηχος στο video που ηταν θεμα ρυθμισης του noise cancelation παλι.

Εγω δεν βλεπω κανα προβλημα στο βιντεο απο τον ηχο τραβηξα τυχαια 1 βιντεο με το νοτ και ενα με το p9 lite και φιλτραριζε και τον αερα που φυσαγε και ακουγοταν γυαλι ο ήχος, τωρα για συναυλία δε ξερω δεν εχω δοκιμασει. :lol:

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

ναι το προβλημα υπηρχε οταν εγραφες με δυνατη μουσικη η γενικα θυρυβο.

Αλλα οχι μονο,στον recorder πχ και ησυχα να ηταν γραφοταν χαλια

μιλαω για global stable 8.2.1.0 μετα εφυγα απο global stable και οι custom ηταν κομπλε.

 

Μπορει στο επομενο update να το φτιαξανε

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ο ήχος είχε μεν βελτιωθεί στην miui9, παρέμενε όμως αρκετά μέτριος. Αρκετά χαμηλότερο bitrate. Γενικά στο βίντεο υστερεί το κατά τα άλλα εξαιρετικό κινητό. Δεν είναι κακό να γράφονται και τα αδύναμα στοιχεία. Μην ξεχνάμε ότι οι απαιτήσεις των χρηστών διαφέρουν. Στο redmi note 4 global πας για τον επεξεργαστή, τη ram, τη 5,5αρα οθόνη, το dual... όχι όμως το βίντεο. ;)
Link to comment
Share on other sites

Σας εφτιαξα ενα πολυ προχειρο βίντεο και εκτος δε βρισκω τιποτα "μεπτο" ο ηχος του δυνατου αερα τον κρατα χαμηλα και ακουγεται μεχρι και η ανασα μου σε 40 εκατοστα αποσταση απο το προσωπο μου εχει πολυ ευαισθητο μικροφωνο και για τα λεφτα του το κρινω πολυ καλο.

 

https://youtu.be/y7j-BN0e42c

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλa το adguard για να κοβει διαφημησεις αλλα δεν δουλευει ....πριν μου δουλευε....υπαρχει καποιο αλλο καλο προγραμμα να κανει αυτη τη δουλεια? Edited by couros1
Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλa το adguard για να κοβει διαφημησεις αλλα δεν δουλευει ....πριν μου δουλευε....υπαρχει καποιο αλλο καλο προγραμμα να κανει αυτη τη δουλεια?
Σε ποια έκδοση του λειτουργικού είσαι;

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και επισημως το χειροτερο τηλεφωνο ολων των εποχων. Η ποιοτητα ειναι απαραδεκτη το ενα προβλημα μετα το αλλο. Τωρα δεν βγαινει το tray της sim με τιποτα... Εχει κολλησει εντελως. Κανενας που να ειχε το ιδιο και να ξερει τι να κανω εκτος απο το να το πεταξω απο τη γεφυρα?

 

Για πεταμα το value for money...

 

 

OK... μετα απο ωρες τα καταφερα, η λυση ειναι εδω αν την πατησει και κανενας αλλος πικραμμενος... https://www.youtube.com/watch?v=lEYXWtWUQHs

Καλύτερα βάλτο αγγελία. Και εσύ θα γλυτώσεις από τα νεύρα και όλο και κάποιος άλλος θα το ευχαριστηθεί.

Εντελώς φιλικά

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 global

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια παρέμβαση με τόσα ποστ που αποδίδουν προβλήματα στον ήχο. Στην αρχή που ετοιμαζόμουν να αποφασίσω αν θα το έπαιρνα το Note 4, σκιαζόμουν με τόσες αναφορές προβλημάτων γιατί φοράω ακουστικά βαρηκοΐας που κάνουν όσο δυο iPhone και τα έξοδα για μπαταρίες είναι βεβαίως ανελαστικά και όχι λίγα αλλιώς θα σας έλεγα τι ναυαρχίδες θα είχα. Με το προηγούμενο το P8 Lite ήμουν πολύ ικανοποιημένος σε ποιότητα κλήσης, καθαρός ήχος χωρίς προβλήματα. Που αν υπήρχε ποτέ πρόβλημα, ήταν θέμα παρόχων, κάλυψης και ποιότητα συσκευής του καλούντος χωρίς βέβαια να είναι ναυαρχίδα. Επιτέλους βρέθηκε ένας άνθρωπος να μου δώσει να δοκιμάσω το Note 4 και υπάρχει σαφέστατη διαφορά. Καλύτερο φιλτράρισμα, καλύτερος όγκος και ακουστό βάθος στην κλήση που ανεβάζουν την ποιότητα. Οπότε έκρινα οριστικά ότι το πήρα κιόλας. Τώρα, τόσα προβλήματα που αναφέρθηκαν εδώ μου φαίνονται κάπως περίεργα, προφανώς παίζει ρόλο και η εκάστοτε αναβάθμιση αλλά όλα τα άλλα πρέπει να ισχύουν κι εδώ, δηλαδή θέματα παρόχων, κάλυψης και ποιότητα συσκευής του καλούντος. Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση εκτός αν δεν κάνατε ποτέ αναβάθμιση που να διορθώνει τα ανάλογα προβλήματα. Τόσο χάλια πια; Θα μπορούσε να είναι και κατασκευαστικό ελάττωμα κάποιας παρτίδας. Οπότε αντί για ατελείωτες γκρίνιες που δεν οδηγούν πουθενά, ή σέρβις για να μάθετε τι συμβαίνει ή πουλήστε το. Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη και το p8 lite δεν το λες καμιά ναυαρχίδα. Για αυτό και έγραψα ότι διαφορετικοί άνθρωποι προφανώς έχουν άλλες απαιτήσεις και στάνταρτς. Πάντως εγώ μίλησα μονο για το μικρόφωνο, όχι για το ακουστικό ;)

 

Από την άλλη όποιος νομίζει ότι σε αυτά τα λεφτά μπορεί να τα έχει όλα άψογα μάλλον δεν είναι ρεαλιστής. Από κάπου προφανώς θα χάσεις. Προσωπικά άνετα ξαναγύρναγα στο rn4x (και ίσως και να το κάνω) αλλά γνωρίζω τα δυνατά και αδύναμα σημεία του.

 

Γενικά σε μεγάλο βαθμό εξαρτάται από ποια συσκευή προερχόσουν και κατά πόσο είναι σημαντικό ή όχι για σενα κάποια χαρακτηριστικό. Έτσι ήταν και έτσι θα είναι πάντα στα κινητά αλλά και υπόλοιπα προϊόντα. Απλά το θέμα είναι οι επιλογές να γίνονται συνειδητοποιημένα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αντρέα, αναφέρομαι στα γενικά παράπονα. Από μικρόφωνο μέχρι ηχείο διατυπώθηκαν αρκετά. Ούτε καν μου είπανε ότι έχω πρόβλημα στο να με ακούνε. Και σε περιβάλλον θορύβου στη Σταδίου ας πούμε ακόμα κι αν αναζητάς μια πιο ήσυχη γωνία για να μιλήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Προφανώς αυτό που θα ρωτήσω έχει ήδη απαντηθεί αλλά δεν κατάφερα να το βρω στο (γρήγορο) ψάξιμο που έκανα.

 

Θα βρω στα σκρουτζομάγαζα 6/64GB με την 800άρα ή δεν υπάρχουν καν?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς αυτούς που έχουν βάλει την ποιο πρόσφατη Global Developer ROM (την επίσημη, όχι απο τρίτους). Είδα στα επίσημα forum της Xiaomi πριν λίγο οτι δεν περνάει το Safety Net της Google, συγκεκριμένα δίνει μήνυμα λάθους CTS profile fail. Μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος;

 

Να πω οτι για την ώρα παίζω με LineageOS αλλά το σκέφτομαι να δοκιμάσω και την Global Dev, έφτιαξαν και το πρόβλημα με τον Google Assistant τουλάχιστον.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...