Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά πόση ώρα σας παίρνει μια πλήρης φόρτιση; μου φαίνεται ότι το κινητό μου φορτίζει πολύ αργά. ευχαριστώ

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πόση ώρα σας παίρνει μια πλήρης φόρτιση; μου φαίνεται ότι το κινητό μου φορτίζει πολύ αργά. ευχαριστώ

 

2-3 ώρες ανάλογα σε τι ποσοστό το βάζω

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

2-3 ώρες ανάλογα σε τι ποσοστό το βάζω

 

έχω την εντύπωση ότι μου παίρνει αισθητά παραπάνω. σε μια φάση το κοίταξα και ήταν κάπου στο 70% και μου έλεγε estimated time 1 ώρα και 20 λεπτά για πλήρη φόρτιση. θα το μετρήσω στην επόμενη φόρτιση γιατί χθες το φόρτισα για πρώτη φορά. τον ευρωπαϊκό φορτιστή έχεις έτσι; το μικρό άσπρο τουβλάκι

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μιας και ήρθε η ώρα να αντικαταστήσω το υπέροχο κατά τα άλλα mi4 κυρίως λόγω μεγέθους οθόνης, σκέφτομαι ως υποψήφια συσκευή το redmi note 4 global. Θέλω την βοήθεια σας στο εξής: είμαι ανάμεσα στο 3/32 και 4/64. Ο χώρος αποθήκευσης δεν με πολύ ενδιαφέρει μιας και έχω την δυνατότητα να βάλω sd οπότε οκ. Η διαφορά στην ram θεωρείται ότι είναι σημαντική;δηλαδή με το mi4 που έχει 3gb ram δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα ούτε σε εφαρμογές αλλά και ούτε σε παιχνίδια που έχω κατεβάσει για τον μικρό. Και δεύτερον στο kimovil βλέπω ότι δεν αναγράφει ότι η συσκευή βγαίνει και σε μαύρο χρώμα. Ωστόσο ένα δυο μαγαζιά του scroutz δηλώνουν ότι το έχουν σε μαύρο χρώμα προέλευσης EU. Τι παίζει γενικότερα; Είναι κάτι που πρέπει να προσέξω; Ευχαριστώ πολύ

 

Νομίζω η διαφορά 3/4 ram δεν είναι πολύ σημαντική, αρκεί το λειτουργικό να κάνει καλή διαχείριση και να μη το υπερφορτώνεις με background tasks. Βέβαια πιο πολύ είναι πάντα καλύτερα και περισσότερο future proof.

Στο kimovil απότι φαίνεται ονομάζουν το γκρι -> silver και το μαύρο -> gray. Όπως και να έχει το μαύρο χρώμα υπάρχει κανονικά για τη Global Version. Για τις εκδόσεις μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες στο πρώτο ποστ.

 

Υ.Γ Προτείνω στο ποστ με τις εκδόσεις να διορθωθεί το Global Edition και να γίνει Global Version γιατί έτσι γράφει το αυτοκόλλητο στο πλάι. Επίσης σε μερικά κινεζομάγαζα γράφουν Global Edition εννοώντας τη ROM και όχι την ύπαρξη μπάντας Β20, οπότε ίσως μπερδευτεί κανείς.

Edited by android_16
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η διαφορά 3/4 ram δεν είναι πολύ σημαντική, αρκεί το λειτουργικό να κάνει καλή διαχείριση και να μη το υπερφορτώνεις με backround tasks. Βέβαια πιο πολύ είναι πάντα καλύτερα και περισσότερο future proof.

Στο kimovil απότι φαίνεται ονομάζουν το γκρι -> silver και το μαύρο -> gray. Όπως και να έχει το μαύρο χρώμα υπάρχει κανονικά για τη Global Version. Για τις εκδόσεις μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες στο πρώτο ποστ.

 

Υ.Γ Προτείνω στο ποστ με τις εκδόσεις να διορθωθεί το Global Edition και να γίνει Global Version γιατί έτσι γράφει το αυτοκόλλητο στο πλάι. Επίσης σε μερικά κινεζομάγαζα γράφουν Global Edition εννοώντας τη ROM και όχι την ύπαρξη μπάντας Β20, οπότε ίσως μπερδευτεί κανείς.

 

Αν και δεν νομίζω να μπερδευόταν ο κόσμος, διορθώθηκε :). Αυτό για τη Rom έχει γραφτεί. Άλλωστε για αυτό γράφω και το model 2016102 ώστε να σιγουρευτεί ότι δεν εννοούνε τη Rom.

 

Οσον αφορά το αποθηκευτικό, μην ξεχνάμε ότι είναι πιο γρήγορη από ότι μια 32αρα sd των 12 εύρω. Οπότε επιθυμητός και ο έξτρας χώρος. ;) Αν μάλιστα δεν έχεις περισσευούμενη sd (ή έχεις αλλά είναι παλιά ή μικρή) τότε μειώνονται και η διαφορά στη τιμή αφού γλυτώνεις τα χρήματα της κάρτας.

 

Όσον αφορά τη Ram, προσωπικά έχω δει κάποιες διαφορές. Δεν θα τις καταλάβεις από το άνοιγμα εφαρμογών αλλά από το κατά πόσο κάνουν reload οι εφαρμογές. Για παράδειγμα όταν έπαιζα asphalt 8 με το 3αρη, αν τυχόν χρειαζόταν να κάνω κάτι άλλο με το κινητό μου υπήρχε μια καλή πιθανότητα να χάσω το παιχνίδι και να κάνει reload. Με το 4αρη πλέον δεν είναι τόσο πιθανό (θα πρέπει να ανοίξω το σύμπαν όλο για να κλείσει). Βέβαια το σημαντικότερο όπως λες ειναι για το μέλλον αφού και το 3αρη σήμερα τα πάει εξαιρετικά.

Link to comment
Share on other sites

Για να πας σε dev δεν χρειαζεσαι fastboot rom. Βρες τη rom Redmi Note 4 Qualcomm Developers απο εδω http://en.miui.com/download-309.html#468 , περνα το αρχειο στο κινητο και μετα στο updater πατα τις 3 τελειες και επελεξε εγκατασταση τοπικου αρχειου (καπως ετσι θα το λεει). Υποψιν ομως 2 πραγματα

 

1. Θα σβησει τα παντα

2. Η επιστροφη θελει ξεκλειδωμα bootloader ωστε να μπορεσεις να το βαλεις μεσω fastboot την global.

 

Εχε υποψιν οτι η miui 9 που βασιζεται η dev τα εχει τα θεματακια της καθοτι ειναι ακομα σε beta επιπεδο. Πρωτου κανεις οτι κανεις, θα προτεινα να κανεις ενα αιτημα για ξεκλειδωμα μιας και θελει 3 μερες μεχρι να μπορεις να ξεκλειδωσεις την συσκευη σου. Βλεπω πρωτο μηνυμα.

Χωρίς; να θέλω να πάρω κάποιον στο λαιμό μου, εγώ πήγα από stable σε developer μέσω του updater και ξαναγύρισα σε stable μέσω του updater με κλειδωμένο τον bootloader. Πλέον ξαναπήγα σε developer κανονικά. Δεν χρησιμοποίησα fastboot. Βέβαια γύρισα στην 8.5.4.0 που ήταν και αυτή σε Android 7.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό αλλά με έχει χαλάσει ότι η Xiaomi αρχικά το έβγαζε με τον αισθητήρα της κάμερα της sony & μετά έβαλε της samsung.

Τώρα έχω το lenovo A806.............

η ποιότητα του βίντεο & της φωτογραφίας που βγάζει το xiaomi με τον αισθητήρα της samsung είναι καλύτερες από το lenovo που έχω τώρα ?

ή διαφορά είναι αρκετά καλύτερη ώστε να αξίζουν να χρήματα που θα διαθέσω για την αγορά του ?

Link to comment
Share on other sites

Το a806 ειναι το 5,5αρη golden warrior ή το 5αρη;

 

Εχω βαλει φωτογραφικα δειγματα στο πρωτο μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είμαι πολύ σχετικός όταν λες

Το a806 ειναι το 5,5αρη golden warrior ή το 5αρη;

σε τι ακριβώς αναφέρεσαι ?

 

Εχω βαλει φωτογραφικα δειγματα στο πρωτο μηνυμα.

Εχω δει τα δείγματα που έχετε ανεβάσει......... αυτά με τον samsung αισθητήρα μου φαίνονται μέτρια

Link to comment
Share on other sites

οφ τοπικ αλλα εν μερει σχετικο,πριν λιγες ημερες πηρε η γυναικα μου αλλο κινητο(huawei nova) και το στησαμε κανονικα περασαμε σιμ και καρτα μνημης και τα δεδομενα της καρτας δεν εμφανιζονταν πουθενα,τελικα μετα απο δοκιμες σε αλλο τηλ.κλπ καταλαβα οτι κατι συνεβει στην καρτα η οποια εμφανισιακα δεν εχει φθορες.πιστευω οτι κρασαρησε,ομως υπαρχει κατι που μπορει να την επαναφερει?οχι για την καρτα αλλα εχει πολλα δεδομενα μεσα.συγνωμη αν κουρασα ευχαριστω.

 

καποια στιγμη που ειχα παρομοιο προβλημα καταφερα και τα πηρα σχεδον ολα απο την καρτα με το

Zero Assumption Recovery

αλλα θες τη full version που ειναι επι πληρωμη

Edited by nik187
Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι μου παίρνει αισθητά παραπάνω. σε μια φάση το κοίταξα και ήταν κάπου στο 70% και μου έλεγε estimated time 1 ώρα και 20 λεπτά για πλήρη φόρτιση. θα το μετρήσω στην επόμενη φόρτιση γιατί χθες το φόρτισα για πρώτη φορά. τον ευρωπαϊκό φορτιστή έχεις έτσι; το μικρό άσπρο τουβλάκι

 

Νομίζω ότι γράφει πόσο έκανε η φόρτιση όταν τελειώνει. Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω το γράφει

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είμαι πολύ σχετικός όταν λες

 

σε τι ακριβώς αναφέρεσαι ?

 

 

 

στο μοντέλο. ποιο από τα δύο έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Τα στατιστικά αυτά δεν δείχνουν να έχεις κάποια εφαρμογή. Επίσης δεν αρκούν σε πρώτη φάση καθώς δεν έχουμε και το συνολικό χρόνο σε μπαταρία. Ήθελα και εικόνα από το πόση ώρα ήσουν σε μπαταρία(ρολογάκι πάνω δεξιά). Αλλά και από την καρτέλα των εφαρμογών.

 

το βράδυ θα σου στείλω φωτο απ τις εφαρμογές και απ τα στατιστικά της μπαταρίας που ζητάς,καθώς και απ τον χρόνο οθόνης

KT23
Link to comment
Share on other sites

Τα στατιστικά αυτά δεν δείχνουν να έχεις κάποια εφαρμογή. Επίσης δεν αρκούν σε πρώτη φάση καθώς δεν έχουμε και το συνολικό χρόνο σε μπαταρία. Ήθελα και εικόνα από το πόση ώρα ήσουν σε μπαταρία(ρολογάκι πάνω δεξιά). Αλλά και από την καρτέλα των εφαρμογών.

 

το βράδυ θα σου στείλω φωτο απ τις εφαρμογές και απ τα στατιστικά της μπαταρίας που ζητάς,καθώς και απ τον χρόνο οθόνης

 

Στείλε μπας και καταφέρουμε να σε βοηθήσουμε

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

στο μοντέλο. ποιο από τα δύο έχεις?

 

Οταν πάω στις πληροφορίες συσκευής στην έκδοση βασικού φάσματος γράφει Α806 v34, 2014/09/04 11.10

στο μοντέλο απλά γράφει Α806

Μπορείς από αυτή την πληροφορία να καταλάβεις ποιο μοντέλο είναι?

υπάρχει άλλος τρόπος για να μάθω ποιο ακριβώς μοντέλο έχω ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, να ρωτήσω υπάρχει τρόπος να πας από China stable σε global stable χωρίς να ξεκλειδώσεις bootloader? Κι αν ναι πως;
Link to comment
Share on other sites

Οταν πάω στις πληροφορίες συσκευής στην έκδοση βασικού φάσματος γράφει Α806 v34, 2014/09/04 11.10

στο μοντέλο απλά γράφει Α806

Μπορείς από αυτή την πληροφορία να καταλάβεις ποιο μοντέλο είναι?

υπάρχει άλλος τρόπος για να μάθω ποιο ακριβώς μοντέλο έχω ?

 

Δεν ξερεις αν ειναι 5,5 ιντσες ή 5 το κινητο; Αυτο ρωταω. Γιατι δεν θυμαμαι καλα τα ονοματα. εχουν περασει και τα 2 απο τα χερια μου απο φιλους που τα ειχαν μπρικαρει για να τα επαναφερω.

 

Το 5,5αρη παντως εχει πολυ καλες ημερησεις αλλα στις νυχτερινες ειναι πολυ χειροτερο (βασικα ειναι αδυνατο να βγαλεις νυχτερινη αν δεν το στηριξεις καπου). Το 5 ειναι χειροτερο τοσο στις ημερησιες οσο και στις νυχτερινες.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πείτε λίγο γιατί μου έκλεψαν το κινητό και το ξαναπαρήγγειλα...

Έχει κανείς σας καμία θήκη αυτού του στυλ να προτείνει; Είχα την συγκεκριμένη αλλά δεν τρελάθηκα, δεν κρατούσε τόσο "συμπαγές" το κινητό όσο θα ήθελα + το μαγνητάκι δεν ήταν τόσο δυνατό. Δώσ' τε links κι από eBay/aliexpress κλπ αν έχετε, δεν έχω θέμα.

 

Επίσης και καμιά σαν αυτήν, από eBay. Βλέπω οι περισσότεροι έχετε τέτοιου είδους θήκη. Το πάχος δεν με ενδιαφέρει τόσο όσο η ασφάλεια του κινητού.

 

edit: Λοιπόν έκανα μια ψακτική στο eBay και είδα αυτές:

1 2 3 4 5 ---> με πορτάκι

6 7 ---> χωρίς πορτάκι

 

edit 2: Α επίσης διάβασα εδώ μέσα από κάποιους να συστήνεται η Nillkin για θήκες. Εννοούν αυτές;

8 9

Edited by GiO_K
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερεις αν ειναι 5,5 ιντσες ή 5 το κινητο; Αυτο ρωταω. Γιατι δεν θυμαμαι καλα τα ονοματα. εχουν περασει και τα 2 απο τα χερια μου απο φιλους που τα ειχαν μπρικαρει για να τα επαναφερω.

 

Το 5,5αρη παντως εχει πολυ καλες ημερησεις αλλα στις νυχτερινες ειναι πολυ χειροτερο (βασικα ειναι αδυνατο να βγαλεις νυχτερινη αν δεν το στηριξεις καπου). Το 5 ειναι χειροτερο τοσο στις ημερησιες οσο και στις νυχτερινες.

 

Είναι 5 ιντσες :O αυτό που έχω

Link to comment
Share on other sites

Είναι 5 ιντσες :O αυτό που έχω

 

Και σου φανηκαν μετρια τα δειγματα του redmi note 4? :p

 

Γενικα το a806 πολυ καλο κινητο, μου χε κανει πολυ καλη εντυπωση αλλα η καμερα του ειναι πολυ πισω. Ξεπλυμμενες οι ημερησιες και σκοτεινες οι νυχτερινες (χωρις φλας δεν εβγαζες).

 

Ψαχτο βεβαια λιγο μην τυχον μπερδευω τα ονοματα. Ενα κινητο που του εξεχει η καμερα σαν τετραγωνο δεν ειναι;

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Για τον φίλο που προσπαθούσε να χρησιμοποιήσει άλλη εφαρμογή τηλεφώνου:

 

Όταν όμως μέσα από τις επαφές προσπαθούσα να στείλω SMS πατώντας το σχετικό εικονίδιο δίπλα από έναν αριθμό, άνοιγε πάντα την δική του εφαρμογή. Αυτό συνέβαινε μέχρι dev MIUI 8 πριν από περίπου 2 μήνες, μετά έβαλα custom rom και δεν ξέρω αν συμβαίνει ακόμα στο MIUI 9. Πάντως είχα μείνει με την απορία, ποια ήταν η έννοια της «προκαθορισμένης εφαρμογής SMS» αν δεν χρησιμοποιείται πάντα...

Φιλε μου καλησπερα, αυτο το θεμα εχω και εγω και θα ηθελα να ρωτησω με ποια custom rom διορθωνεται?

Link to comment
Share on other sites

Και σου φανηκαν μετρια τα δειγματα του redmi note 4? :p

 

Γενικα το a806 πολυ καλο κινητο, μου χε κανει πολυ καλη εντυπωση αλλα η καμερα του ειναι πολυ πισω. Ξεπλυμμενες οι ημερησιες και σκοτεινες οι νυχτερινες (χωρις φλας δεν εβγαζες).

 

Ψαχτο βεβαια λιγο μην τυχον μπερδευω τα ονοματα. Ενα κινητο που του εξεχει η καμερα σαν τετραγωνο δεν ειναι;

 

Όντος η κάμερα του έχει σχήμα τετράγωνο & από κάτω είναι το φλας, & τα δύο (κάμερα & φλας) είναι μέσα σε ένα παραλληλόγραμμο που εξέχει.

Τα δείγματα δεν μου φάνηκαν μέτρια.......... απλά αν αλλάξω το lenovo θέλω να έχω αρκετά καλύτερη ποιότητας βίντεο & φώτο

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό αλλά με έχει χαλάσει ότι η Xiaomi αρχικά το έβγαζε με τον αισθητήρα της κάμερα της sony & μετά έβαλε της samsung.

Τώρα έχω το lenovo A806.............

η ποιότητα του βίντεο & της φωτογραφίας που βγάζει το xiaomi με τον αισθητήρα της samsung είναι καλύτερες από το lenovo που έχω τώρα ?

ή διαφορά είναι αρκετά καλύτερη ώστε να αξίζουν να χρήματα που θα διαθέσω για την αγορά του ?

Από τη φωτογραφία δε θα εντυπωσιαστεις.

Γενικά θεωρώ ότι το Α8 είναι ένα πολύ καλό τηλέφωνο.

Πρακτικά εκεί που υπερτερεί το redmi είναι:

> στο μέγεθος οθόνης (αν προτιμάς τις 5.5 ίντσες)

> στην ύπαρξη 800ρας μπάντας

> στη διάρκεια της μπαταρίας

> δεν είναι απαραίτητο να ρουταρεις και να αλλάξεις ROM. Η MIUI είναι τόσο καλή, που την χρησιμοποιείς άνετα όπως έρχεται

Αν θες να δεις αισθητή διαφορά στις φωτογραφίες, κοίτα κάποιο άλλο, όχι το redmi.

Για τα υπόλοιπα που έγραψα, αξίζει και με το παρα.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Από τη φωτογραφία δε θα εντυπωσιαστεις.

Γενικά θεωρώ ότι το Α8 είναι ένα πολύ καλό τηλέφωνο.

Πρακτικά εκεί που υπερτερεί το redmi είναι:

> στο μέγεθος οθόνης (αν προτιμάς τις 5.5 ίντσες),

> στην ύπαρξη 800ρας μπάντας και

> στη διάρκεια της μπαταρίας.

 

Η φωτογραφία & το βίντεο είναι ο βασικός λόγος που θέλω να αλλάξω το lenovo.

Στους άλλους τομείς ακόμα καλύπτει τις ανάγκες μου αν & το έχω φορτώσει με πολλές εφαρμογές

αλλά δεν το χρησιμοποιώ πάρα πολύ με αποτέλεσμα να φτάνει η μπαταρία για μια ημέρα,

& αν το φορτίσω στο γραφείο τότε παραφτάνει

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πείτε λίγο γιατί μου έκλεψαν το κινητό και το ξαναπαρήγγειλα...

Έχει κανείς σας καμία θήκη αυτού του στυλ να προτείνει; Είχα την συγκεκριμένη αλλά δεν τρελάθηκα, δεν κρατούσε τόσο "συμπαγές" το κινητό όσο θα ήθελα + το μαγνητάκι δεν ήταν τόσο δυνατό. Δώσ' τε links κι από eBay/aliexpress κλπ αν έχετε, δεν έχω θέμα.

 

Επίσης και καμιά σαν αυτήν, από eBay. Βλέπω οι περισσότεροι έχετε τέτοιου είδους θήκη. Το πάχος δεν με ενδιαφέρει τόσο όσο η ασφάλεια του κινητού.

 

edit: Λοιπόν έκανα μια ψακτική στο eBay και είδα αυτές:

1 2 3 4 5 ---> με πορτάκι

6 7 ---> χωρίς πορτάκι

 

edit 2: Α επίσης διάβασα εδώ μέσα από κάποιους να συστήνεται η Nillkin για θήκες. Εννοούν αυτές;

8 9

 

Η 9 δηλαδη η παρακάτω ,είναι οτι πιο όμορφο έχω δεί μέχρι στιγμής. Αν την έχει κανείς ας γράψει εντυπώσεις.

Για 10 ευρώ την βρίσκεις και εδώ χωρίς να χρειάζεται να περιμένει κανείς 30-40 μέρες

 

http://i.ebayimg.com/images/g/mDUAAOSwbElZbxlS/s-l1600.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...