Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενταξει δεν ειναι και τοσο αργη η φορτιση αν σκεφτεις οτι μιλαμε για 4000 mah. Φορτισε το 0-75 και τοτε το συγκρινεις με αλλα κινητα.

 

Τσιμπησα τελικα το μαυρο. Ειναι πανεμορφο. Οι ασημενιες γραμμες καθως και τα περιγραμματα σε καμερα, δαχτυλικο και πληκτρα κανουν πολυ ωραια αντιθεση στο μαυρο.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν ειναι και τοσο αργη η φορτιση αν σκεφτεις οτι μιλαμε για 4000 mah. Φορτισε το 0-75 και τοτε το συγκρινεις με αλλα κινητα.

 

Τσιμπησα τελικα το μαυρο. Ειναι πανεμορφο. Οι ασημενιες γραμμες καθως και τα περιγραμματα σε καμερα, δαχτυλικο και πληκτρα κανουν πολυ ωραια αντιθεση στο μαυρο.

 

Απο ποιο καταστημα εαν επιτρεπεται? :O

Link to comment
Share on other sites

Αφου τα εβαλα και παραπανω. :) Απο το Πλαισιο το πηρα αλλα το χει φερει και το you.

 

Και μην ξανακουσω οτι τα 249 ειναι πολλα και μπορεις να παρεις αλλο καλυτερο. Δεν παιζεται η ποιοτητα του. Ακομα και η καμερα του δεν ειναι κακη (για τα λεφτα του). Φυσικα δεν αναφερομαι στο βιντεο που ριχνει καρε με το που πεσει εστω και λιγο ο φωτισμος. Βεβαια οταν εχει καλο φωτισμο μπορεις να βγαλεις μεχρι και 4K video με την open camera (δεν το χω δοκιμασει ακομα βεβαια).

 

Και τωρα που ειπα καμερα, εχει δυνατοτητα και για full manual settings με εφαρμογες τυπου bacon camera (κατι που δεν ειχε το Note 4 mtk). Βεβαια το shutter παει μονο μεχρι 0.5 sec αλλα δεν ειναι κακο... ολο και κατι καλυτερο θα μπορεσεις αν βγαλεις απο το να μην το ειχες καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι εγώ το ''τσίμπησα'' το μαύρο :)

Tempered Glass έχει βάλει κάποιος να μας πει αν εφαρμόζει καλά λόγω 2,5d ή είναι κάπως έτσι;

DF
Link to comment
Share on other sites

Και παλι καλα να λες. Μια χαρα το εβαλες. Διαφορετικα θες curved τζαμακι που κοστιζει.

 

Το 4X ή του 4? Κανουν του Note 4 mtk τα τζαμακια;

Link to comment
Share on other sites

Και παλι καλα να λες. Μια χαρα το εβαλες. Διαφορετικα θες curved τζαμακι που κοστιζει.

 

Το 4X ή του 4? Κανουν του Note 4 mtk τα τζαμακια;

 

 

Δεν είναι δικές μου οι φώτο... ακόμα δεν το έχω παραλάβει!

Από ότι έχω διαβάσει του 4χ τα ''αξεσουάρ'' ταιριάζουν!

 

παρήγγειλα από e-bay θήκες και tempered οοοοταααν έρθουν θα δείξει :ninja:

DF
Link to comment
Share on other sites

Και τωρα που ειπα καμερα, εχει δυνατοτητα και για full manual settings με εφαρμογες τυπου bacon camera (κατι που δεν ειχε το Note 4 mtk). Βεβαια το shutter παει μονο μεχρι 0.5 sec αλλα δεν ειναι κακο... ολο και κατι καλυτερο θα μπορεσεις αν βγαλεις απο το να μην το ειχες καθολου.

 

Καλό είναι να υπάρχουν τα manual settings, αλλά σε μένα στο 90% των περιπτώσεων που βγάζω φωτο, θέλω point & shoot. Δεν υπάρχει χρόνος για manual. Και εκεί, μόλις πέσει το σκοτάδι η έλλειψη OIS εμφανίζεται σαν το βαμπιρ! :lol:

 

PS: Μεγειες σε όσους πήραν το μαύρο! Δεν το έχω δει από κοντά, αλλά λογικά πρέπει να είναι το πιο ωραίο χρώμα!

Link to comment
Share on other sites

Και παλι καλα να λες. Μια χαρα το εβαλες. Διαφορετικα θες curved τζαμακι που κοστιζει.

 

Το 4X ή του 4? Κανουν του Note 4 mtk τα τζαμακια;

 

θήκη έχει διάφανη η μαύρη το πλαίσιο;

από την μάνα του έχει καποια ζελατίνα η οθόνη;

 

 

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να υπάρχουν τα manual settings, αλλά σε μένα στο 90% των περιπτώσεων που βγάζω φωτο, θέλω point & shoot. Δεν υπάρχει χρόνος για manual. Και εκεί, μόλις πέσει το σκοτάδι η έλλειψη OIS εμφανίζεται σαν το βαμπιρ! :lol:

 

PS: Μεγειες σε όσους πήραν το μαύρο! Δεν το έχω δει από κοντά, αλλά λογικά πρέπει να είναι το πιο ωραίο χρώμα!

 

Εχεις δικιο. Κινητο = point & shoot για candid shots... διαφορετικα αν εχω τη πολυτελεια του χρονου βγαζω τη καμερα μου. Αλλα δεν ειναι κακο να την εχεις την εφαρμογη μεσα και αν τυχον χρειαστει να σωσεις την κατασταση με αυτην.

 

Παντως σε αυτα τα λεφτα δεν ξερω πολλα κινητα με OIS και οσα εχουν ειναι τοσο παλιος αισθητηρας (ή στενο διαφραγμα) που παλι μετριο αποτελεσμα εχεις. Δηλαδη η εναλλακτικη σου ειναι κανα honor 6x (προσοχη πολλα σκρουτζομαγαζα το εχουν φερει χωρις B20) χωρις OIS που οκ εχει μεν καλυτερη καμερα αλλα οχι χαοτικες διαφορες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θήκη έχει διάφανη η μαύρη το πλαίσιο;

από την μάνα του έχει καποια ζελατίνα η οθόνη;

 

 

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φορα μια ζελατινα ως σφραγισμενο προϊον που οκ δεν ειναι 100% διαφανη (ειναι ελαφρως πιο σκουρα) αλλα μεχρι να βρεις τζαμακι μπορεις να την αφησεις μιας και εχει κανονικα τρυπες για καμερα/ηχεια/αισθητηρα. Προσωπικα αυτο εκανα μεχρι να μου ρθει απο ebay το τζαμακι που παρηγγειλα.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο. Κινητο = point & shoot για candid shots... διαφορετικα αν εχω τη πολυτελεια του χρονου βγαζω τη καμερα μου. Αλλα δεν ειναι κακο να την εχεις την εφαρμογη μεσα και αν τυχον χρειαστει να σωσεις την κατασταση με αυτην.

 

Παντως σε αυτα τα λεφτα δεν ξερω πολλα κινητα με OIS και οσα εχουν ειναι τοσο παλιος αισθητηρας (ή στενο διαφραγμα) που παλι μετριο αποτελεσμα εχεις. Δηλαδη η εναλλακτικη σου ειναι κανα honor 6x (προσοχη πολλα σκρουτζομαγαζα το εχουν φερει χωρις B20) χωρις OIS που οκ εχει μεν καλυτερη καμερα αλλα οχι χαοτικες διαφορες.

.

 

Ωραία η bacon camera, δεν την ήξερα, thanks

To honor το απορρίπτω για έναν (χαζό) λόγο. Δεν αντέχω να βλέπω logo εταιριών μπροστά! Στο LG G4 είχα βάλει skin.

Γενικά το note 4 είναι τρελό vfm, δεν τίθεται θέμα. Για την τιμή του, κάνω τα στραβά μάτια για το OIS.

Επίσης, για την μπαταρία που λέγαμε πριν, μπορεί να μην πετυχαίνει το πιασάρικο "A day’s power in half an hour" που έχει το oneplus, αλλά δεν κάνει και όσο αυτό.

Το glass που βάζεται έχει την ίδια αίσθηση με το naked? Εγώ παίρνω το ρίσκο και δεν βάζω τίποτα, για να μην χάσω αυτή την αίσθηση.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η bacon camera, δεν την ήξερα, thanks

To honor το απορρίπτω για έναν (χαζό) λόγο. Δεν αντέχω να βλέπω logo εταιριών μπροστά! Στο LG G4 είχα βάλει skin.

Γενικά το note 4 είναι τρελό vfm, δεν τίθεται θέμα. Για την τιμή του, κάνω τα στραβά μάτια για το OIS.

Επίσης, για την μπαταρία που λέγαμε πριν, μπορεί να μην πετυχαίνει το πιασάρικο "A day’s power in half an hour" που έχει το oneplus, αλλά δεν κάνει και όσο αυτό.

Το glass που βάζεται έχει την ίδια αίσθηση με το naked? Εγώ παίρνω το ρίσκο και δεν βάζω τίποτα, για να μην χάσω αυτή την αίσθηση.

 

Για τη καμερα ξαναλεω ειναι θεμα και με τι το συγκρινεις. Εσυ ερχεσαι απο lg g4 αν θυμαμαι καλα. Ε ναι καμια σχεση. Αλλα αν θες να κανεις δικαιη συγκριση θα το συγκρινεις με κανενα p9 lite, moto g4, honor 6x προφανως... και οκ ειναι καλυτερα μεν αλλα οχι χαοτικη διαφορα δε. Περισσοτερο θα λεγα οτι διαφερουν λογω camera shake οπου το 4X επειδη βγαζει ακαριαια τρωει λιγο κουνημα απο το πατημα. Αν μαθεις πως να βγαζεις ειναι πολυ τιμιο το note 4X. Απλα πριν βγαλεις τη νυχτα κανε πρωτα tap και πριν να νεταρει πατα το κλειστρο. Ετσι κερδιζεις λιγο χρονο και αποφευγεις το camera shake του πατηματος.

 

Οσον αφορα την bacon βρες ομως καποια παλαιοτερη εκδοση (νομιζω την 1.86) οπου αντι για ολοκληρα γραναζια και κυκλακια, εχει μια ευθεια γραμμη και δεν σου επιτρεπει να ριξεις την ταχυτητα χαμηλοτερα απο οτι σηκωνει η συσκευη γιατι στην τωρινη ειδα οτι κρασαρει αν το πας πχ 1 δευτερολεπτο και πανω. Απλα μετα στο play store επελεξε να μην κανει ενημερωσεις στην εφαρμογη. Μπορεις να την βρεις σε αρκετα αξιοπιστα site το apk του.

 

Οσον αφορα το τζαμακι εξαρταται παντα απο την ποιοτητα που θα παρεις (πχ της nilkin ειναι φοβερα αλλα και ακριβουτσικα). Παντως αν τυχον εχεις στο μυαλο σου ζελατινες, δεν εχει καμια σχεση. Ακομα και το χειροτερο τζαμακι να βαλεις ειναι καλυτερο απο ζελατινες σε αισθηση. Το μονο ασχημο ομως ειναι οτι παιζει καμια ζελατινα να ειναι προτιμοτερη γιατι θα καθεται καλυτερα απο τζαμακι στην 2.5D οθονη.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Το glass που βάζεται έχει την ίδια αίσθηση με το naked? Εγώ παίρνω το ρίσκο και δεν βάζω τίποτα, για να μην χάσω αυτή την αίσθηση.

 

Το glass συνήθως επειδή είναι γυαλί αφήνει ωραία αίσθηση, στο lenovo k3 note δύο χρόνια τώρα άψογο είναι.

Η απορία μου αν μπορεί κάποιος να μου τη λύσει για να δω τη θα παραγγείλω είναι πως γίνεται το full με χρώμα tempered glass να στέκεται κανονικά λόγω της 2,5D οθόνης ενώ το απλό διάφανο όχι;;

Και δευτερον δε χάνει από το design η συσκευή που γυρω από την οθόνη βλέπεις ενα χρωματιστό γυαλί;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Απλα πριν βγαλεις τη νυχτα κανε πρωτα tap και πριν να νεταρει πατα το κλειστρο. Ετσι κερδιζεις λιγο χρονο και αποφευγεις το camera shake του πατηματος.

 

Αν αυτό το tip δουλέψει και κερδίσω 1-2 stop, θα σου στείλω πασχαλινή λαμπάδα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό το tip δουλέψει και κερδίσω 1-2 stop, θα σου στείλω πασχαλινή λαμπάδα! :lol:

 

χαχαχαχαχα. Εγω παντως με αυτο μια χαρα βγαζω στο default 1/12 της στοκ καμερας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,θα ήθελα να μάθω,αν γνωρίζει κάποιος φίλος αν υπάρχει σε κάποιο κατάστημα εξουσιοδοτημένο,το συγκεκριμένο τηλέφωνο σε μαύρο χρώμα προς επίδειξη,ήθελα να το δώ από κοντά επειδή είμαι έτοιμος στο να το πάρω αυτές τις μέρες,ευχαριστώ.

 

ΥΓ. Στο Πλαίσιο της Καλλιθέας που πήγα μου είπαν ότι το έχουν μόνο σφραγισμένο και θα ανοίξουν ένα χρυσό προς επίδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά, υπάρχει κάποιο link για θήκη απο ελλάδα γιατί δεν μπορω να βρω καπου? Βρίσκω μονο για το Redmi Note 4 που απο ότι διαβασα πιο πίσω δεν κάνει
Link to comment
Share on other sites

Αμα ψαξεις στο σκρουτζ εχει αλλα υποψιν το φτηνοτερο που βρηκα εχει 9 ευρω και κατι της mofi πανε στα 13.
Link to comment
Share on other sites

Αφου τα εβαλα και παραπανω. :) Απο το Πλαισιο το πηρα αλλα το χει φερει και το you.

 

Και μην ξανακουσω οτι τα 249 ειναι πολλα και μπορεις να παρεις αλλο καλυτερο. Δεν παιζεται η ποιοτητα του. Ακομα και η καμερα του δεν ειναι κακη (για τα λεφτα του). Φυσικα δεν αναφερομαι στο βιντεο που ριχνει καρε με το που πεσει εστω και λιγο ο φωτισμος. Βεβαια οταν εχει καλο φωτισμο μπορεις να βγαλεις μεχρι και 4K video με την open camera (δεν το χω δοκιμασει ακομα βεβαια).

 

Και τωρα που ειπα καμερα, εχει δυνατοτητα και για full manual settings με εφαρμογες τυπου bacon camera (κατι που δεν ειχε το Note 4 mtk). Βεβαια το shutter παει μονο μεχρι 0.5 sec αλλα δεν ειναι κακο... ολο και κατι καλυτερο θα μπορεσεις αν βγαλεις απο το να μην το ειχες καθολου.

Τωρα που το εχεις στα χερια σου ποιο προτεινεις αναμεσα στο note 4 και στο huawei p8 lite2017 συνολικα σαν συσκευες.Μην λαβεις υποψιν την διαφορα τιμης.

Link to comment
Share on other sites

Στη φωτογραφικη αν και καλυτερο το p8 lite δεν νομιζω οτι εχουν χαωδης διαφορες (εκτος εαν θες Long exposure 8 seconds). Στεκεται αξιοπρεπεστατα για τα λεφτα του το Note 4X. Προσωπικα μονο για το βιντεο θα παιρνα το p8 lite οπου σε μετριο φωτισμο και κατω ριχνει καρε το 4X. Για να παρεις μια ιδεα, ριξε μια ματια εδω (εβαλα το p9 lite που ειναι ελαχιστα καλυτερο σε sharpness απο το p8 lite 2017) http://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone1=7983&idPhone2=8531&idPhone3=7556

 

Σε ολα τα αλλα ομως σπερνει. Ταχυτατο, πολυ καλη κατασκευη, μεγαλη οθονη με καλο φωτισμο και βλεπω οτι η μπαταρια ανα 10% μου βγαζει περιπου 1 ωρα 15 λεπτα sot

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Στη φωτογραφικη αν και καλυτερο το p8 lite δεν νομιζω οτι εχουν χαωδης διαφορες (εκτος εαν θες Long exposure 8 seconds). Στεκεται αξιοπρεπεστατα για τα λεφτα του το Note 4X. Προσωπικα μονο για το βιντεο θα παιρνα το p8 lite οπου σε μετριο φωτισμο και κατω ριχνει καρε το 4X. Για να παρεις μια ιδεα, ριξε μια ματια εδω (εβαλα το p9 lite που ειναι ελαχιστα καλυτερο σε sharpness απο το p8 lite 2017) http://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone1=7983&idPhone2=8531&idPhone3=7556

 

Σε ολα τα αλλα ομως σπερνει. Ταχυτατο, πολυ καλη κατασκευη, μεγαλη οθονη με καλο φωτισμο και βλεπω οτι η μπαταρια ανα 10% μου βγαζει περιπου 1 ωρα 15 λεπτα sot

 

Απο ποιοτητα κατασκευης σε σχεση με το huawei?

Link to comment
Share on other sites

Ακομα κρατιεμαι. Αν ειχε και nfc θα το ειχα παρει προχθες. Αυτες τις εκπτωσεις δεν τις κατ5αλαβαινω. Ποσο κανει το ριμαδοτσιπακι; 5€;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά, υπάρχει κάποιο link για θήκη απο ελλάδα γιατί δεν μπορω να βρω καπου? Βρίσκω μονο για το Redmi Note 4 που απο ότι διαβασα πιο πίσω δεν κάνει

Δεν "πέφτει" καλά η τρύπα για της ir και της υποδοχής του βύσματος.

Εγώ αυτή έβαλα προσωρινά μέχρι να βρω άκρη για την δικιά του...

Τα τζαμακια να υποθέσω είναι ίδια (και σαν ερώτηση αν κάποιος ξέρει ή έχει βάλει από του 4)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ακομα κρατιεμαι. Αν ειχε και nfc θα το ειχα παρει προχθες. Αυτες τις εκπτωσεις δεν τις κατ5αλαβαινω. Ποσο κανει το ριμαδοτσιπακι; 5€;

Αν σου είναι τόσο αναγκαίο και "βαριέσαι" να χρησιμοποιείς κατευθείαν την κάρτα (υποθέτω για αυτό το θες) μην κοιτάς καθόλου τα xiaomi (αν και νομιζω η σειρά Mi5 εχει)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Απο ποιοτητα κατασκευης σε σχεση με το huawei?

 

Δεν το χω πιασει το p8 lite αλλα δεν παιζει να ειναι καλυτερο. Εχει εξαιρετικη κατασκευη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ακομα κρατιεμαι. Αν ειχε και nfc θα το ειχα παρει προχθες. Αυτες τις εκπτωσεις δεν τις κατ5αλαβαινω. Ποσο κανει το ριμαδοτσιπακι; 5€;

 

Πολλα δεν εχουν. Εκανα υπομονη για το moto g5 plus και με το που εμαθα οτι δεν θα εχει πηγα στο Xiaomi. Ουτε και το Honor 6x (που ειναι μια καλη εναλλακτικη) εχει nfc.

 

Οπως τα λεει ο ovelix5. Κανενα redmi δεν εχει NFC. Μονο στη σειρα mi βαζουν.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...