Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε μπορεί να φορεσει και το 3/32 ή 3/16 την ιδια?

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Στείλε τα παράπονα σου στην xiaomi και πες τις να βάλει πιο γρήγορη μνήμη ρομ.

 

Στάλθηκε από το xiaomi omega μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν 2 τροποι να εχεις και 2 sim και sd ταυτοχρονα,γκουγκλαρε how to have 2 sim cards and a micro sd card on redmi note.

 

Παρολαυτα οι sd καρτες κανουν το κινητο πιο αργο,εκτος και αν απλα τις εχεις για να ακουμπας εκει backups,μουσικη κλπ.

Απο την στιγμη που μια εφαρμογη για καποιο λογο χρησιμοποιει την sd για οτιδηποτε,απο το cache της μεχρι την καμερα που σωζει εκει,το κινητο θα γινει πιο αργο.

 

H sd ειναι πολυ πιο αργη απο την μνημη που εχει ηδη το τηλεφωνο μεσα,και επειδη να γινει πιο γρηγορη η sd δεν γινεται,αναγκαστικα γινεται το τηλεφωνο πιο αργο. (Υπεραπλουστευμενη εξηγηση!)

 

Παρε το 4/64 που ειναι και πιο γρηγορο απο το 3/32 ετσι κι αλλιως.

 

ε καλά οταν μιλαμε για κινητα με 32gb και 64gb δε νομίζω ότι μιλαμε για εφαρμογες στην sd.

 

για μουσική και γενικότερα multimedia τις θέλουμε !

Link to comment
Share on other sites

Πιο γρηγορο με ποια ενοια? Ίδιο cpu δε φορανε?

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

 

Tο 4/64 εχει πιο γρηγορη eMMC memory απο το 3/32.Eιναι σα να εχει πιο γρηγορο ssd δισκο. (σε αναλογια pc)

Και ειναι αρκετα πιο γρηγορη,εχει διπλασιο read speed και 1/3 σχεδον πιο γρηγορο write.

 

Eπειδη οτι συμβαινει στο τηλεφωνο (os,apps,saves,reads,writes) συμβαινει στην εσωτερικη του μνημη,οταν αυτη ειναι πιο γρηγορη ειναι και το τηλεφωνο ολο πιο γρηγορο βεβαια.

 

Ειναι απο τα πραγματα που δεν λενε οι εταιριες,οπως και με την καμερα,που διαφημιζει οτι εχει μονο sony αισθητηρα στο note 4 αλλα στην πραγματικοτητα βαζει και samsung και omnivision (στην ιδια ακριβως συσκευη,το note 4) που ειναι υποδιεστεροι καπως.

 

To ιδιο ακριβως εχει κανει και η samsung και η huawei,μονο που αυτες το κανανε ακριβως στο ιδιο μοντελο με την ιδια χωρητικοτητα.Εκει μαλιστα ηταν πολυ πιο κραυγαλεα τα πραγματα γιατι εδιναν το ιδιο μοντελο και με eMMc storage και με ufs 2.0 ενω διαφημιζαν μονο ufs 2.0 (που το ufs 2.0 ειναι πολυ πιο γρηγορο απο το eMMc)

Link to comment
Share on other sites

Στείλε τα παράπονα σου στην xiaomi και πες τις να βάλει πιο γρήγορη μνήμη ρομ.

 

Στάλθηκε από το xiaomi omega μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι οκ, αρχικά κατάλαβα οτι μιλουσες για software.

Tο 4/64 εχει πιο γρηγορη eMMC memory απο το 3/32.Eιναι σα να εχει πιο γρηγορο ssd δισκο. (σε αναλογια pc)

Και ειναι αρκετα πιο γρηγορη,εχει διπλασιο read speed και 1/3 σχεδον πιο γρηγορο write.

 

Eπειδη οτι συμβαινει στο τηλεφωνο (os,apps,saves,reads,writes) συμβαινει στην εσωτερικη του μνημη,οταν αυτη ειναι πιο γρηγορη ειναι και το τηλεφωνο ολο πιο γρηγορο βεβαια.

 

Ειναι απο τα πραγματα που δεν λενε οι εταιριες,οπως και με την καμερα,που διαφημιζει οτι εχει μονο sony αισθητηρα στο note 4 αλλα στην πραγματικοτητα βαζει και samsung και omnivision (στην ιδια ακριβως συσκευη,το note 4) που ειναι υποδιεστεροι καπως.

 

To ιδιο ακριβως εχει κανει και η samsung και η huawei,μονο που αυτες το κανανε ακριβως στο ιδιο μοντελο με την ιδια χωρητικοτητα.Εκει μαλιστα ηταν πολυ πιο κραυγαλεα τα πραγματα γιατι εδιναν το ιδιο μοντελο και με eMMc storage και με ufs 2.0 ενω διαφημιζαν μονο ufs 2.0 (που το ufs 2.0 ειναι πολυ πιο γρηγορο απο το eMMc)

Οκ, το πιασα.

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

ε καλά οταν μιλαμε για κινητα με 32gb και 64gb δε νομίζω ότι μιλαμε για εφαρμογες στην sd.

 

για μουσική και γενικότερα multimedia τις θέλουμε !

 

δεν λεω για οταν εχεις εφαρμογες στην sd.Λεω για εφαρμογες που ειναι στην εσωτερικη αλλα χρησιμοποιουν για καποιο λογο την sd,πχ ο video player για να διαβασει ενα βιντεο που εχεις στην sd,το gallery για να δεις τις φωτο σου,η camera αν την εχεις βαλει να σωζει στην sd και οχι μονο.Και μονο που υπαρχει η sd στο τηλεφωνο χωρις να χρησιμοποειται καν υποβαθμιζει την ταχυτητα ολου του τηλεφωνου,ειναι λιγο πολυπλοκο να το εξηγησω τετοια ωρα αλλα μπορεις να το ψαξεις αν θες να μαθεις περισσοτερα.

 

Ειναι απο τους λογους που πολλες εταιριες σουταραν την sd μονιμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και κρίμα, κρίμα, πολύ κρίμα. Τελικά δεν γίνεται να μην πάρω το Moto G5 Plus.... Βασικά, πόση χωρητικότητα μένει ελεύθερη στο κινητό μετά το λειτουργικό;

 

 

δε θυμαμαι ποσο ειχε το δικο μου 64αρι, αλλα

 

http://oi68.tinypic.com/rur0r4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό όπως έρχεται καινούργιο έχει ενα ματ film στην οθόνη.

Κάτω από αυτό έχει κάποια άλλη προστασία για την οθόνη πχ ζελατίνα η όχι?

Να ξέρω αν θα την βγάλω η θα την αφήσω μέχρι να έρθει το tempered.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό όπως έρχεται καινούργιο έχει ενα ματ film στην οθόνη.

Κάτω από αυτό έχει κάποια άλλη προστασία για την οθόνη πχ ζελατίνα η όχι?

Να ξέρω αν θα την βγάλω η θα την αφήσω μέχρι να έρθει το tempered.

 

Απο κατω ειναι η οθονη.....Δεν εχει ζελατινα η κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση για όσους έχουν περάσει τη global dev με nougat. Στις εφαρμογές που τρέχουν (πατώντας το αριστερο πλήκτρο δε λέει πλέον τη διαθέσιμη μνήμη και αυτή που χρησιμοποιει. Μόνο αν κάνεις διαγραφή όλων με το Χ σου λέει απελευθέρωθηκε τόση μνημη χωρίς να σου λέει πάλι υπόλοιπο η σύνολο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση για όσους έχουν περάσει τη global dev με nougat. Στις εφαρμογές που τρέχουν (πατώντας το αριστερο πλήκτρο δε λέει πλέον τη διαθέσιμη μνήμη και αυτή που χρησιμοποιει. Μόνο αν κάνεις διαγραφή όλων με το Χ σου λέει απελευθέρωθηκε τόση μνημη χωρίς να σου λέει πάλι υπόλοιπο η σύνολο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πας ρυθμίσεις - αρχική οθόνη - show memory status και στο εμφανίζει. :)

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Πας ρυθμίσεις - αρχική οθόνη - show memory status και στο εμφανίζει. :)

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σωστός, στο 6 δεν είχε τέτοιο διακόπτη θυμάμαι ή ήταν default ενεργός. Επίσης με nougat ίσως να είναι ελάχιστα πιο αργό το ξεκλείδωμα με το δαχτυλικό δεν είναι ακαριαίο όπως ήταν νομίζω.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

για οσους θελουν τζαμακι χωρις κενα,ισως 1 χιλιοστο, ας δουν κατι τετοιο https://www.ebnb.gr/el-%CE%9C%CE%B5%CE%BC%CE%B2%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82/%CE%BC%CE%B5%CE%BC%CE%B2%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CF%82-xiaomi/31708-full-cover-tempered-glass-9h-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-xiaomi-redmi-note-4-note-4x-%CE%BC%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF.html βαζω το σαιτ οχι για διαφημηση αφου υπαρχει και αλου απλα για την εικονα,εχω βαλει και ειναι τελειο.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

για οσους θελουν τζαμακι χωρις κενα,ισως 1 χιλιοστο, ας δουν κατι τετοιο https://www.ebnb.gr/el-%CE%9C%CE%B5%CE%BC%CE%B2%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82/%CE%BC%CE%B5%CE%BC%CE%B2%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CF%82-xiaomi/31708-full-cover-tempered-glass-9h-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-xiaomi-redmi-note-4-note-4x-%CE%BC%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF.html βαζω το σαιτ οχι για διαφημηση αφου υπαρχει και αλου απλα για την εικονα,εχω βαλει και ειναι τελειο.

Καλο αλλα για αθηνα με μεταφορικα θα παει κανενα 10αρικο οταν απο εξω τα παιρνεις με 2!

Link to comment
Share on other sites

Καλο αλλα για αθηνα με μεταφορικα θα παει κανενα 10αρικο οταν απο εξω τα παιρνεις με 2!

 

Ποιο είναι το ΑΚΡΙΒΏΣ ίδιο από έξω (ebay/aliexpress κλπ εννοείς φαντάζομαι);

Δίνεις ένα link;

Link to comment
Share on other sites

Παιδες πηρα και εγω το προαναφερθεν full tempered glass, (full tempered glass for redmi note 4x)

και ταιριαζει κουτι. κανενα κενο, το μονο δυσκολο ειναι να το κανεις 100% κεντραρισμενο στα παντα, αλλα χαλαλι. Παροτι ειμαι εντελως αντιθετος με προστατευτικα, αναγκαστηκα να βαλω γιατι το κινητο χαραζει σα βουτυρο και εχετε το υποψιν οποιοι το παρετε. Δε χαραζει με κλειδια και στις τσεπες, αλλα χαραζει σαν να μην εχει προστασια απο την αμμο. Καθε φορα μετα απο μπανιο, νεα γρατζουνια... :mad:

 

 

Και μια νοτα απο εμενα, το πηρα απο σκρουτζομαγαζο (οχι το προαναφερθεν) στα 7 ευρω, και αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν και οι καιροι ειναι δυσκολοι, δωστε 3-4 ευρω παραπανω και παρτε το απο ελλαδα να βγαλει και κανενας μεταπωλητης κανενα φραγκο, βλεπω ατομα που εχουν καταληξει να παρουν 2-3 για να βρουν ενα που ταιριαζει (δλδ στην ιδια τιμη τους βγηκε) πηγαιντε σε ενα καταστηματακι, δοκιμαστε το, αγοραστε το, να φαει και κανεις λιγο ψωμακι... :O

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους Αλλαξε στατους σε "αντικειμενο προς εκτελωνισμο"

Την γλειτωσαμε η την φαγαμε?

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το δευτερο

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

 

Κι εγω αυτο φοβαμαι...και απο εκει κ περα τι κανω?Αν θυμαμαι καλα μου ειχδ πει πως τα ειχε μαρκαρει με 20$ επι αυτου του ποσου θα υπολογισω το +24% συν 12€ που ειδα οτι θελουν απο αναζητηση που εκανα?

 

Επισης μπορω να μη δεχτβ το δεμα?

Και τι παιζει?

 

Το τσιμπησαμε και το πρωτο μας διπλο τελωνειο αποτι φαινεται :/

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το ΑΚΡΙΒΏΣ ίδιο από έξω (ebay/aliexpress κλπ εννοείς φαντάζομαι);

Δίνεις ένα link;

δες το από κάτω post από το δικό σου :) που απάντησε κάποιο άλλο παιδί!

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και μια νοτα απο εμενα, το πηρα απο σκρουτζομαγαζο (οχι το προαναφερθεν) στα 7 ευρω, και αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν και οι καιροι ειναι δυσκολοι, δωστε 3-4 ευρω παραπανω και παρτε το απο ελλαδα να βγαλει και κανενας μεταπωλητης κανενα φραγκο, βλεπω ατομα που εχουν καταληξει να παρουν 2-3 για να βρουν ενα που ταιριαζει (δλδ στην ιδια τιμη τους βγηκε) πηγαιντε σε ενα καταστηματακι, δοκιμαστε το, αγοραστε το, να φαει και κανεις λιγο ψωμακι... :O

 

Ναι μη το βλέπεις έτσι... Η αντιστοιχία θα ήταν να πάρουμε και 2-3 διαφορετικά από Ελλάδα, οπότε και θα μας έβγαινε ο κούκος αηδόνι. Και ειδικά για μας τους εκτός Αθήνας είναι απλά απαγορευτικό να πάρουμε να δοκιμάσουμε tempered glass από skroutz, τα μεταφορικά άμα τα μαζέψεις μας τεντώνουν. Εγώ ας πούμε πήρα μια θήκη από skroutz (γιατί είχα το κινητό στα χέρια μου κι ήθελα να το χρησιμοποιήσω άμεσα) με την οποία ok, δεν τρελάθηκα. Ε η επόμενη που θα παραγγείλω θα είναι στάνταρ από Κίνα, για τους παραπάνω λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτο φοβαμαι...και απο εκει κ περα τι κανω?Αν θυμαμαι καλα μου ειχδ πει πως τα ειχε μαρκαρει με 20$ επι αυτου του ποσου θα υπολογισω το +24% συν 12€ που ειδα οτι θελουν απο αναζητηση που εκανα?

 

Επισης μπορω να μη δεχτβ το δεμα?

Και τι παιζει?

 

Το τσιμπησαμε και το πρωτο μας διπλο τελωνειο αποτι φαινεται :/

 

Ωραία ή μάλλον ονειρικά θα ήταν άν ήταν έτσι. Το τελωνείο θα υπολογίζει ΦΠΑ πάνω στην αρχική τιμή του προϊόντος αν τη βρει από κανά γνωστό σαιτ ή σε κάποια ψιλοταρίφα που βάζουν όπως τους έρθει. Πχ είναι 5,5 xiaomi βάλε 200€ είναι 5 άρι βάλε 100€. Συνήθως τα note κανά 150€ τα βάζουν όσους έχει σταματήσει το τελωνείο οπότε κανά 50€ θα σου έρθει το μαλλί. Από που το πήρες εσύ, σε τη τιμή και ποια έκδοση 32 ή 64?

 

Ναι μη το βλέπεις έτσι... Η αντιστοιχία θα ήταν να πάρουμε και 2-3 διαφορετικά από Ελλάδα, οπότε και θα μας έβγαινε ο κούκος αηδόνι. Και ειδικά για μας τους εκτός Αθήνας είναι απλά απαγορευτικό να πάρουμε να δοκιμάσουμε tempered glass από skroutz, τα μεταφορικά άμα τα μαζέψεις μας τεντώνουν. Εγώ ας πούμε πήρα μια θήκη από skroutz (γιατί είχα το κινητό στα χέρια μου κι ήθελα να το χρησιμοποιήσω άμεσα) με την οποία ok, δεν τρελάθηκα. Ε η επόμενη που θα παραγγείλω θα είναι στάνταρ από Κίνα, για τους παραπάνω λόγους.

 

Aκριβώς αυτό θα έλεγα κι εγώ συνήθως αν δεν έχεις και εμπειρία θέλει 2-3 για να σου κάτσει καλά αν είναι να δίνει 5-7€ ανά κομμάτι παίρνεις καλύτερα καινούργια οθόνη αν σου γρατζουνιστεί. Απ' έξω θέλεις 1-2$ δηλαδή με 5-7€ έχεις πάρει 4 μαζί με τα μεταφορικά στο σπίτι σου. Απλά από ελληνικά μαγαζία πέφτει υπερεκμετάλλευση σε αυτά. Έχω πάρει 3 θήκες διαφανες απλές με 1$ και προχθές πήρε το κινητό μια φίλη μου και μου λέει πήρα και μια απλή θηκούλα (ίδια με αυτή που έχω) 7€ και έπαθα σοκ. Εντάξει φόροι, φπα, τελωνεία κλπ αλλά όταν το προϊόν έρχεται μαζί με μεταφορικά σπίτι μου με 0,8€ δε μπορώ να δεχτώ ότι μπορεί να φτάσει τα 7€ χωρίς καν να έρθει στη πόρτα μου (εκεί θα πάει 10+€) πρέπει να έχει βάλει 1000% κέρδος ο τυπάς στο μαγαζί.

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ή μάλλον ονειρικά θα ήταν άν ήταν έτσι. Το τελωνείο θα υπολογίζει ΦΠΑ πάνω στην αρχική τιμή του προϊόντος αν τη βρει από κανά γνωστό σαιτ ή σε κάποια ψιλοταρίφα που βάζουν όπως τους έρθει. Πχ είναι 5,5 xiaomi βάλε 200€ είναι 5 άρι βάλε 100€. Συνήθως τα note κανά 150€ τα βάζουν όσους έχει σταματήσει το τελωνείο οπότε κανά 50€ θα σου έρθει το μαλλί. Από που το πήρες εσύ, σε τη τιμή και ποια έκδοση 32 ή 64?

 

.

 

Πωωω.μη μου λες τετοια...132€ απο geek

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι το εξης:αν δεν παραλάβεις και επιστρέψει το δέμα στο geekbying θα μπορέσεις να πάρεις πίσω τα λεφτά σου και πότε; το ξέρει κάποιος από προσωπική εμπειρια;

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...