Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι να πω. Αν ειναι ετσι γιατι συνεχιζουν να δινουν το update τοτε;

Αποκλείεται να δίνουν το προβληματικό update OTA από τους σέρβερς. Μήπως είχε κατεβεί το image του αρχειου εγκαταστασης στον αποθηκευτικό χώρο της συσκευής και κάνει απλώς prompt για εγκατάσταση;

Πάντως πολύ ερασιτεχνισμός από πλευράς xiaomi...

Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατι μολις χθες προτεινα σε ενα παιδι να το γυρισει σε India και του ηρθε το update. Οπως επισης και σε μενα που ειχα Ελλαδα ηρθε αρκετες μερες αργοτερα.

 

Σε αντιστοιχη περιπτωση με το note 4 mtk θυμαμαι ειχαν σταματησει να το δινουν OTA. Μηπως μιλαμε για την 8.2.2.0 και οχι την 8.2.4.0. Γιατι απο την 8.1.15.0 σε παει πλεον απευθειας στην 8.2.4.0

Link to comment
Share on other sites

Πως βλεπω ποιους αισθητηρες καμερας εχει το κινητο? Δεν μπορω να το βρω.

Ακυρο, το βρηκα..

Edited by euromaster
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το δικό μου global edition με κωδικό 2016102 αγορασμένο από το eshop έχει σίγουρα την 800ατα μπάντα. Σε επαρχία σε περιοχές που δεν πιάνει καλά καλά cosmote η WIND έχει 4G παντού!!

Υπερευχαριστημενος από το κινητό!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το δικό μου global edition με κωδικό 2016102 αγορασμένο από το eshop έχει σίγουρα την 800ατα μπάντα. Σε επαρχία σε περιοχές που δεν πιάνει καλά καλά cosmote η WIND έχει 4G παντού!!

Υπερευχαριστημενος από το κινητό!!

 

Ωραιος.. :)

Link to comment
Share on other sites

κάπoιοι λένε ότι αυτοί που σας ακούνε σας ακούνε διπλά ή ακούνε πολλές φωνές παρασκηνίου μέσα στη συνομιλία σας έχει τύχει; Μήπως είναι το VOLTE;
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το δικό μου global edition με κωδικό 2016102 αγορασμένο από το eshop έχει σίγουρα την 800ατα μπάντα. Σε επαρχία σε περιοχές που δεν πιάνει καλά καλά cosmote η WIND έχει 4G παντού!!

Υπερευχαριστημενος από το κινητό!!

 

Είναι ευχάριστο για τους καταναλωτές να υπάρχουν εναλλακτικές με την 800ρα εκτός infoquest, σε καλύτερες τιμές. Θέλει λίγη προσοχή με την εγγύηση, ελπίζω όλοι να δίνουν 2 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. μερικές σκέψεις από την χρήση του κινητού:

δεν δουλεύει το smartcover :με την 8.1.15.0 δούλεψε για λίγο (δλδ αν ήταν κλειστή η θήκη και ενεργοποιούσα το δακτυλικό άναβε και έσβηνε αμέσως). μετά την "αναβάθμιση" σε 8.2.4 δεν δουλεύει καθόλου.

Επίσης δεν δουλεύει και η δόνηση στο δακτυλικό πλέον.

διαβάζω για battery drain με το update και ανησυχώ...περιμένω να δω και εγώ.

μάλλον δεν έπρεπε να την κατεβάσω εχθές...

Mi 10 lite
Link to comment
Share on other sites

κάπoιοι λένε ότι αυτοί που σας ακούνε σας ακούνε διπλά ή ακούνε πολλές φωνές παρασκηνίου μέσα στη συνομιλία σας έχει τύχει; Μήπως είναι το VOLTE;

 

volte στην Ελλάδα δεν παίζει ακόμα. Όλοι εμείς με την 8.2.4 ψαχνόμαστε για bugs, λογικό είναι. Και εγώ έχω την εντύπωση ότι κάτι παίζει με το bluetooth στο αμάξι, και επηρεάζει την ποιότητα κλήσεων, αλλά δεν το έχω επιβεβαιώσει.

Link to comment
Share on other sites

Aς κάνω κι εγώ ένα μικρό review για τη συσκευούλα! Πρώτη φορά xiaomi για μένα ως τώρα από τον 05/2015 χρησιμοποιώ το εκπληκτικό lenovo k3 note. Xiaomi έχω αγοράσει για φίλους αρκετούς το redmi 3/3s κυριώς και όλοι ευχαριστημένοι.

 

Tο κινητό αν και τα έχω ξαναγράψει παραγγέλθηκε 30/3 στα 149,99$ από εδώ https://www.aliexpress.com/item/Global-Version-Xiaomi-Redmi-Note-4-Mobile-Phone-3GB-RAM-32GB-ROM-Snapdragon-625-Octa-Core/32795263337.html προσφορά (139,80€ τελική χρέωση στη πιστωτική) και στάλθηκε με singapore post, ο πωλητής εξαιρετικός στην επικοινωνία δε μπορώ να πω μου έγραψε όπως του ζήτησα αξία 65$ και tablet pc χαρακτηρισμό πάνω στο δέμα. Δε πέρασε τελωνείο και με καμιά βδομάδα καθυστέρηση εντός χώρας έφτασε στα χέρια μου χθες το πρωί.

 

Σαν αίσθηση στο χέρι δείχνει ιδιαίτερα premium πήρα την λευκοχρυση εκδοση η οποία πραγματικά επειδή είδα και τις δύο από κοντά πριν αποφασίσω εντυπωσιάζει και λόγω της γυαλάδας μπροστά και επειδή πίσω είναι ένα ιδιαίτερο χρυσό ανοιχτό διακριτικό (καμία σχέση με το απλό redmi note 4 που λαμπυρίζει και το θεωρούσα καθαρά γυναικείο).

 

Η οθόνη πραγματικά πολύ φωτεινή και με εξαιρετικά χρώματα ειδικά το λευκό το δείχνει πολύ καθαρά σε σύγκρισή με το lenovo μου που έχει μια ελαφριά κιτρινίλα. Και στο μαύρο δε γκριζάρει όπως στο lenovo αλλά δεν είναι και το total black της amoled φυσικά αλλά γενικά είναι πιο ευδιάκριτη η οθόνη σε σχέση με το lenovo παρά την ίδια ανάλυση και μέγεθος. Η απόκριση της στο πάτημα είναι εξαιρετική και πολύ καλό και υπερευαίσθητο touch. To ιδιο και τα τρία capacitive κουμπιά που και φωτίζουν όμορφα και έχουν και δόνηση που μπορείς να επιλέξεις και την ένταση της.

 

Δαχτυλικό αποτύπωμα με εξαιρετική απόκριση και ξεκλείδωμα άμεσο χωρίς σφάλματα. Ήρθε με την miui 8.2.2.0 είδα ότι αν βάλω Ινδία μου βγάζει νεώτερη αλλά δε την έκανα προς το παρόν με αυτά που άκουσα, σαν Ελλάδα δε βγάζει κάτι πάντως.

 

Η κάμερα ταχύτατη σε σχέση με το lenovo μου χωρίς να δείχνει κάτι το εξαιρετικό φυσικά όπως όλοι ξέρουν, συμπαθητικές απλές φώτο. Δυνατό σχετικά φλας σαν του lenovo.

 

Μενού με πολλές καλές προσθήκες που μου έλειπαν (διπλές εφαρμογές, κλείδωμα εφαρμογών με δαχτυλικό για ασφάλεια, ρυθμιση κουμπιών και led και γενικά νομίζω τα πάντα από παραμετροποίηση). Γενικά αν και δεν έχω χειριστεί miui δε με δυσκόλεψε σε τίποτα.

 

Ήχος δύο κλίκ πιο δυνατός από το lenovo αλλά όχι απόλυτα καθαρός απο ένα σημείο έντασης και μετά αλλά αξιοπρεπής μιας και με αυτά που διάβαζα ανησυχούσα ότι θα ναι άθλιος, επιτέλους η θέση του ηχείου δεν ενοχλεί και δε κόβει τον ήχο όπως στα περισσότερα κινητά που είχα και ήταν στο πίσω καπάκι σε βίντεο και τέτοια εξαιρετικός από ένταση σε μουσική μόνο χάνει λόγω της μικρής αλλοίωσης.

 

Για μπαταρία δε μπορώ να πω και πολλά πέραν του ότι το άνοιξα με 39% έπαιξα μαζί του περίπου 8 ώρες με συνεχή σύνδεση WiFi κατέβασα αρκετά GB σε εφαρμογές βίντεο κλπ, έβαλα δυο κάρτες σιμ για τεστάρισμα δικτύου και speed tests και με οθόνη ανοιχτή 4 ώρες και 12 λεπτά παρέδωσε πνεύμα και έκλεισε λίγο μετά τα μεσάνυχτα.

 

Από σήμα δικτύου και wifi δε μπορώ να ξέρω ακόμα, ίσως θα ήθελα ενα κλικ πιο δυνατό ακουστικό, πάντως πολύ καθαρός ήχος. Μου φάνηκε πιο δυνατό στο σήμα από το lenovo αλλά λιγότερο ισχυρό στο wifi, πχ με Wifi Analyzer είδα μια διαφορά περίπου 10dbm (πχ lenovo -66 και xiaomi -76 ή πιο μακριά το ένα -85 το άλλο -95) αλλά σε speedtest κατέβαζε πιο γρήγορα το xiaomi και κανένα δεν έχασε σήμα όσο οριακά και αν πήγα στην άλλη άκρη.

 

Από ram διαθέσιμη με καθαρισμό σου αφήνει 1,5GB ελεύθερο ενώ το lenovo με τα 2GB αφήνει ελεύθερο 1,2 περίπου σε σημείο να απορώ τι τρέχει από πίσω. Αλλά και με αρκετές εφαρμογές που άνοιξα είδα να πέφτει στα 700-800.

Γενικά θα έλεγα ειδικά στη κατηγορία ~200€ δεν έχει ανταγωνισμό ενώ σε τιμές Κίνας είναι σα να παίρνεις τσάμπα πράγμα (βέβαια και το lenovo μου στην ίδια τιμή το είχα πάρει οπότε θα φανεί από την αντοχή του στο χρόνο για να κρίνω). Βασικά αν η xiaomi έβαζε μια πιο καλή κάμερα στη συσκευή θα ήταν πραγματικά μια συσκευή που θα χτύπαγε ανετα τα samsung των 400€.

 

Τρεις ερωτήσεις μόνο για τους miui γνωρίζοντες

1. Να φανταστώ ότι στις επαφές δεν υπάρχει τρόπος να έχεις την αλφάβητο στα ελληνικά οπότε να πηγαίνεις άμεσα στο γράμμα που θες;

2. Δεν έχει ταχείες κλήσεις ο dialler?

3. SMS 160 χαρακτηρες θέλει handcent?

Γενικά εδώ με βλέπω για exdialler να τελειώνω.

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

volte στην Ελλάδα δεν παίζει ακόμα. Όλοι εμείς με την 8.2.4 ψαχνόμαστε για bugs, λογικό είναι. Και εγώ έχω την εντύπωση ότι κάτι παίζει με το bluetooth στο αμάξι, και επηρεάζει την ποιότητα κλήσεων, αλλά δεν το έχω επιβεβαιώσει.

 

Επαναλαμβανω, μηπως μιλαγαν για την 8.2.2.0; Εγω ειχα περασει για λιγο απο αυτην αλλα πλεον βλεπω οτι σε ολους βγαζει απο την 8.1.15.0 απευθειας update στην 8.2.4.0 και οχι την ενδιαμεση 8.2.2.0

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

χτες που κοίταξα δεν έδιναν ούτε την 8.2.4, μόνο την 8.1.15. Άρα κάποια bugs θα έχει και η 8.2.4

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@pan82

νομίζω έσπασες όλα τα ρεκόρ vfm!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως την 8.2.2.0 δεν την δινουν ουτε ota. Για αυτο λεω μηπως εννοουνε αυτη. Anyway, τρελες διαφορες δεν εχουν με την 8.1.15.0 οποτε οποιος ειναι εκει ας περιμενει. Bugs παντως δεν μπορω να πω οτι ειδα περαν αυτο που γραψα για την δονηση κατα την πλγηκτρολογηση (που δεν το λες ακριβως προβλημα)
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέρει κάποιος πως μπορούμε να δούμε ποια κάμερα φοράει η συσκευή; αν είναι η γνωστή samsung ή η sony? γίνεται να δω χωρίς ροοτ γιατί όσα προγράμματα και να κατέβασα δε μου λένε μοντέλο

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

aida64 ισως;

 

Παντως μου φαινεται περιεργο να υπαρχουν συσκευες με διαφορετικο αισθητηρα ενω το ανακοινωσε με τον sony. Θελω να πω οτι μηπως απλα ειναι λαθος ενδειξη του kernel?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκιμασε ταπ στο settings->about phone->kernel version

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

aida64 ισως;

 

Παντως μου φαινεται περιεργο να υπαρχουν συσκευες με διαφορετικο αισθητηρα ενω το ανακοινωσε με τον sony. Θελω να πω οτι μηπως απλα ειναι λαθος ενδειξη του kernel?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκιμασε ταπ στο settings->about phone->kernel version

 

To βρήκα φίλε μου μπήκα με το *#*#6484#*#* και είδα

front camera

ofilm_s5k5e8

 

back camera

ofilm_imx258

 

οπότε είμαι κομπλέ με το sony αισθητήρα πίσω. Και εγώ γι αυτό απόρησα επειδή είδα πολλοί που λένε και με snap ότι έχουν samsung μπρος-πίσω γι΄αυτό απόρησα. Κι εσύ sony έχεις που το πήρες από ελλάδα;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Δεν το χω πια, το δωσα σε συγγενη ενα 10ρικο κατω (ο ιδιος μου το προτεινε) γιατι θελω να ρουταρω/φλασαρω και το λυπηθηκα να χασω εγγυηση. Ειχα σκοπο να το παρω απο καμια αγγελια ή σκρουτζομαγαζο αλλα απο οτι φαινεται με εφαγε η φτηνια :p (εκτος εαν ηταν και αυτο samsung αλλα τα αποτελεσματα ηταν πολυ καλυτερα απο του mtk).

 

Eχω αρχισει να το μετανιωνω με αυτα που διαβαζω για τις καμερες. Αν το πιασω στα χερια μου θα ενημερωσω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενδιαφερον εχει αυτο το αρθρο. Οτι να ναι η xiaomi. Απογοητευτηκα. Και οχι τιποτα αλλο, εχω προτεινει παντου το κινητο για τη καμερα και παιζει να τους εκαψα. http://en.miui.com/thread-519415-1-1.html Για αυτο ισως και ολες αυτες οι διφορουμενες αποψεις και διαφωνιες για τη καμερα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,μια απαντηση οσο το δυνατον πιο γρηγορα!Αυτο ειναι που πουλαει ο Κωτσοβολος και ο Γερμανος?Ειδικα το μαυρο μπρος πισω που ειδα?

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,μια απαντηση οσο το δυνατον πιο γρηγορα!Αυτο ειναι που πουλαει ο Κωτσοβολος και ο Γερμανος?Ειδικα το μαυρο μπρος πισω που ειδα?

αυτό είναι ναι το λένε 4Χ αλλά στο κουτί γράφει σκέτο 4

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι ναι το λένε 4Χ αλλά στο κουτί γράφει σκέτο 4

 

Ευχαριστω φιλε μου!:)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

To βρήκα φίλε μου μπήκα με το *#*#6484#*#* και είδα

front camera

ofilm_s5k5e8

 

back camera

ofilm_imx258

 

οπότε είμαι κομπλέ με το sony αισθητήρα πίσω. Και εγώ γι αυτό απόρησα επειδή είδα πολλοί που λένε και με snap ότι έχουν samsung μπρος-πίσω γι΄αυτό απόρησα. Κι εσύ sony έχεις που το πήρες από ελλάδα;

 

Πάντως απ' ότι βλέπω στο δικό μου που το πήρα από Media Markt (Infoquest) και οι δύο κάμερες είναι samsung.

Μπροστά s5k5e8 και πίσω s5k318.

Άρα τι παίζει ότι τύχει έχουν βάλει;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...