Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή μπερδεύτηκα ρε παίδες, υπάρχει τελικά κάποια αξιόπιστη θήκη από ebay ή κινεζομάγαζο που να την έχει τεστάρει κάποιος και κουμπώνει τέλεια? Είτε με παράθυρο, είτε κλειστή, είτε απλή πίσω σιλικόνης.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μπερδεύτηκα ρε παίδες, υπάρχει τελικά κάποια αξιόπιστη θήκη από ebay ή κινεζομάγαζο που να την έχει τεστάρει κάποιος και κουμπώνει τέλεια? Είτε με παράθυρο, είτε κλειστή, είτε απλή πίσω σιλικόνης.

 

http://www.honorbuy.com/1084-redmi-note-4x-redmi-note-4-global-version-tpu-case-cover.html

 

Αυτη που πηρα εγω μαζι με το κινητο ειναι κουμπωνει τελεια. Εχω παραγγειλει βεβαια και την nillkin την μαυρη την σκληρη απο e-bay.

 

http://www.ebay.com/itm/NILLKIN-Super-Frosted-Shield-Matte-Hard-Back-Cover-Case-For-XIAOMI-RedMi-Note-4X-/162425883886?var=&hash=item25d1564cee:m:mlVXK-lG01Iz9yVIC4O5zPg

Link to comment
Share on other sites

http://www.honorbuy.com/1084-redmi-note-4x-redmi-note-4-global-version-tpu-case-cover.html

 

Αυτη που πηρα εγω μαζι με το κινητο ειναι κουμπωνει τελεια. Εχω παραγγειλει βεβαια και την nillkin την μαυρη την σκληρη απο e-bay.

 

http://www.ebay.com/itm/NILLKIN-Super-Frosted-Shield-Matte-Hard-Back-Cover-Case-For-XIAOMI-RedMi-Note-4X-/162425883886?var=&hash=item25d1564cee:m:mlVXK-lG01Iz9yVIC4O5zPg

 

Ωραιος. Για να μην κανω πατατα, αυτη http://www.ebay.com/itm/Nillkin-Frosted-Matte-Hard-Cover-Case-Film-For-Xiaomi-Redmi-4-Pro-4A-Note-4-4X-/282398953681?var=&hash=item41c04a10d1:m:m5YGMb2fE2TVvcWxdC31m7g ιδια δεν ειναι; Ιδια λεφτα βγαινει οταν επιλεγεις 4X αλλα δινει και μια ζελατινα προστασιας. Οχι οτι ειναι κατι φοβερο αλλα αν βγαινει ιδια λεφτα και ιδιος χρονος αποστολης, γιατι οχι; :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος. Για να μην κανω πατατα, αυτη http://www.ebay.com/itm/Nillkin-Frosted-Matte-Hard-Cover-Case-Film-For-Xiaomi-Redmi-4-Pro-4A-Note-4-4X-/282398953681?var=&hash=item41c04a10d1:m:m5YGMb2fE2TVvcWxdC31m7g ιδια δεν ειναι; Ιδια λεφτα βγαινει οταν επιλεγεις 4X αλλα δινει και μια ζελατινα προστασιας. Οχι οτι ειναι κατι φοβερο αλλα αν βγαινει ιδια λεφτα και ιδιος χρονος αποστολης, γιατι οχι; :)

 

Ναι αυτη ειναι. Αυτην δεν την εχω παρει ακομα στα χερια μου αλλα λογικα δεν θα εχουμε καποιο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.honorbuy.com/1084-redmi-note-4x-redmi-note-4-global-version-tpu-case-cover.html

 

Αυτη που πηρα εγω μαζι με το κινητο ειναι κουμπωνει τελεια. Εχω παραγγειλει βεβαια και την nillkin την μαυρη την σκληρη απο e-bay.

 

http://www.ebay.com/itm/NILLKIN-Super-Frosted-Shield-Matte-Hard-Back-Cover-Case-For-XIAOMI-RedMi-Note-4X-/162425883886?var=&hash=item25d1564cee:m:mlVXK-lG01Iz9yVIC4O5zPg

 

Οκ τέλεια, να τις έχουμε στα υπόψη.

Με παράθυρο όπως αυτή της NILLKIN, έχει δοκιμαστεί από κανέναν αν ταιριάζει κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Παντως εχω να πω οτι το video ριχνει καρε σε ακομα πιο φωτεινα περιβαλλοντα σε σχεση με Note 4 mtk.

 

Με το που φτασει iso 400 το αφηνει να πεσει στα 25 καρε, σε iso 500-800 στα 17, σε 840-1560 στα 14 και μετα απο 1600-2400 στα 12 καρε. Στο mtk τουλαχιστον μεχρι iso 800 δεν εριχνε τα καρε κατω απο 30 (τα υπολοιπα ειναι ιδια). Γιατι το κανει αυτο το πραγμα η xiaomi ποτε δεν το καταλαβα...

Link to comment
Share on other sites

Παντως εχω να πω οτι το video ριχνει καρε σε ακομα πιο φωτεινα περιβαλλοντα σε σχεση με Note 4 mtk.

 

Με το που φτασει iso 400 το αφηνει να πεσει στα 25 καρε, σε iso 500-800 στα 17, σε 840-1560 στα 14 και μετα απο 1600-2400 στα 12 καρε. Στο mtk τουλαχιστον μεχρι iso 800 δεν εριχνε τα καρε κατω απο 30 (τα υπολοιπα ειναι ιδια). Γιατι το κανει αυτο το πραγμα η xiaomi ποτε δεν το καταλαβα...

 

Μάλλον δίνει τη λιγότερη δυνατή προσοχή στην κάμερα και ειδικά στο βίντεο. Κρίμα διότι θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη με σωστό software.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δίνει τη λιγότερη δυνατή προσοχή στην κάμερα και ειδικά στο βίντεο. Κρίμα διότι θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη με σωστό software.

 

Εγω θα λεγα το αναποδο και οτι το κανει σκοπιμα. Δεν ειναι EIS ή καποια Modes που λειπουν για να πεις οτι δεν εδωσε βαση. Ειναι σαν να ριχνει σκοπιμα τα καρε για να κανει ποιο ελκυστικες τις mi συσκευες. Σκεψου οτι τον ιδια αισθητηρα ειχε στο mi4c και εκει δεν εριχνε καρε αν δεν τερματιζε πρωτα σε iso. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα λεγα το αναποδο και οτι το κανει σκοπιμα. Δεν ειναι EIS ή καποια Modes που λειπουν για να πεις οτι δεν εδωσε βαση. Ειναι σαν να ριχνει σκοπιμα τα καρε για να κανει ποιο ελκυστικες τις mi συσκευες. Σκεψου οτι τον ιδια αισθητηρα ειχε στο mi4c και εκει δεν εριχνε καρε αν δεν τερματιζε πρωτα σε iso. ;)

 

Και στα mi η καμερα είναι κατώτερη όλων των επωνύμων ναυαρχίδων. Δεν θεωρώ ότι είναι αυτό το κίνητρο.

Link to comment
Share on other sites

Μη μπερδευεσαι. Δεν μιλησα για τη ποιοτητα αλλα για το σεταρισμα. Το mi4c με ιδιο αισθητρα πρωτα τερματιζε σε iso και μετα εριχνε καρε που αυτο ειναι σωστο ... και παλι οχι κατω απο 20. Στο note 4x γιατι να αλλαξει; Ετοιμο λογισμικο ειχαν. Αρα ειναι σκοπιμο.

 

Αλλωστε και το mi5 σε τιμη δεν το συγκρινεις με ναυαρχιδες αλλα με mid range, οποτε μια χαρα ειναι ;)

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό όταν ωριμάσουν οι συνθήκες, έχει νόημα η αλλαγή Rom ή kernel, για να αποδειχτεί αν η xiaomi κάνει κάτι εσκεμμένα. Edited by scion
Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγη σε cm/aosp based rom στο τομεα καμερα ποτε δεν βοηθησε. Ισα ισα που αν δεν εχει τα binaries της καμερας το πιθανοτερο ειναι να χεις χειροτερο αποτελεσμα. Για αυτο και ολες οι AOSP/CM σε οποιοδηποτε κινητο ειτε δεν τους δουλευουν οι καμερες ειτε εχουν bugs. Η ποιοτητα ομως ειναι δεδομενα χειροτερη. Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν έχεις άδικο. Μην είσαι τόσο απαισιόδοξος όμως. Πάντα βρίσκεται η λύση, κυρίως σε δημοφιλή μοντέλα με sensors ευρείας χρήσης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θεωρητικά, αυτό που ανακοινώθηκε σήμερα μεταξύ της ελληνικής κοινότητας miui και μιας εταιρείας διανομής, δείχνει ότι η όρεξη για hacking υπάρχει, ακόμη και στην Ελλάδα.

Edited by scion
Link to comment
Share on other sites

Στο Redmi 3, Note3, Note 4 (mtk) δεν βρεθηκε ποτε... Και φανταζομαι ουτε και στα υπολοιπα redmi. Και ειναι εκνευριστικο γιατι το χαζο βιντεακι που θα βγαλεις με τη παρεα σου θα το βγαλεις με κινητο και οχι φωτογραφικη (προφανως).

 

Βεβαια ισως το βελτιωσουν και να μην το αφηνουν να πεφτει απο iso800 και κατω οπως ειναι οι περισσοτερες Redmi... αλλα για να το πανε μεχρι τερμα το iso δεν ειμαι και πολυ αισιοδοξος. Αλλα ας δουμε τι θα κανουν και με την Nougat, αν θελησουν να μας κανουν δωρο τα 30καρε με το μεγαλο update.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα πάρει το redrice (2013023) η κάμερα μου είχε κάνει μεγάλη αίσθηση. Ακόμα και τώρα κοιτώ φωτό από το 2014 που είναι πιο καθαρές από το mi4 που έχω τώρα. Το βίντεο ήταν πάντα σταθερό στο 30fps. Από την εποχή του redmi 1s (20140811) η xiaomi συστηματικά χαλάει το κυριότερο ατού που είχε με το redmi 1 και redmi 1s, αυτό της καμερας .

 

Τότε οι φωτο που έβγαζανλ ήταν καλύτερες από. Samsung s3, s4 που θεωρούνταν κορυφή τότε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , σήμερα πήρα το κινητό στα χέρια μου !

Δυο - τρία πράγματα που είδα (προερχόμενος από ΜΙ3W)...

1. Το ηχείο του παίζει ελαφρός χειρότερα από το ΜΙ3 (έχει περισσότερα μεσαίο-μπάσο, πλαστική χροιά)

2. Το ακουστικό του επίσης είναι χειρότερο από το ΜΙ3

3. WiFi αρκετά καλό (ένα κλικ ποιο δυνατό μου φάνηκε από το ΜΙ3)

4. Σήμα λίγο καλύτερο από το ΜΙ3

5. Το πίσω - κάτω αυτοκόλλητο βγήκε πανεύκολα σε μένα (ελπίζω σε νεώτερη ΜIUI να το διορθώσουν) :lol:

 

σιγά σιγά θα δω και τα υπόλοιπα ... Με την 8.1.15.0 ήρθε η συσκευή.

Στον έλεγχο για ενημέρωση δεν βγάζει νέα!

Πήγα από της 3 ... και πάτησα ενημέρωση και τώρα την κάνει...

Κατά τα άλλα άψογο και ωραία αίσθηση στο κράτημα !

 

Υ.Σ. στις επαφές η μπάρα έχει μόνο λατινικούς χαρακτήρες και για να πάω σε επαφή πρέπει να σκρολαρω... (με νέα ΡΟΜ φαντάζομαι θα διορθωθεί;)

Edited by faklanas
ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι...
DF
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, νομιζω οτι βρηκα τροπο να κρατησω 25+ καρε σε μετριο φωτισμο μεχρι και iso3200. Θελω να σιγουρευτω πρωτα με λιγα πειραγματα ακομα και θα ενημερωσω. :D
Link to comment
Share on other sites

9bf6e8c4a37eee68aabdd08517206e53.jpg

 

Την είχα βάλει το πρωί και στο δίπλα νήμα (μπάχαλο με τα διαφορετικά νήματα...)

 

Πάντως να πω την αμαρτία μου;

 

Χάνεται η ομορφιά του ρε παιδία τουλάχιστον σε αυτή τη διάφανη θήκη σιλικόνης... Όσο όμορφο είναι σκέτο τόσο μου τη δίνει :mad: με τη θήκη......

 

Ασε που με τα τζαμακια από εδώ δεν βρίσκω άκρη... Άντε τώρα να έρθουν να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε και από την άπω Ανατολή...

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, νομιζω οτι βρηκα τροπο να κρατησω 25+ καρε σε μετριο φωτισμο μεχρι και iso3200. Θελω να σιγουρευτω πρωτα με λιγα πειραγματα ακομα και θα ενημερωσω. :D

Λίγο που δοκίμασα το τρικ με το άμεσο πάτημα του κλείστρου που λέγαμε παλιότερα, νομίζω ότι το shake περιορίστηκε αισθητά! Thanks!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Πάντως να πω την αμαρτία μου;

 

Χάνεται η ομορφιά του ρε παιδία τουλάχιστον σε αυτή τη διάφανη θήκη σιλικόνης... Όσο όμορφο είναι σκέτο τόσο μου τη δίνει :mad: με τη θήκη......

 

Ασε που με τα τζαμακια από εδώ δεν βρίσκω άκρη... Άντε τώρα να έρθουν να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε και από την άπω Ανατολή...

 

Το μαύρο έχεις; σε εμένα που έχω το χρυσό, κάνει ωραία παιχνίδια η διαφανής θήκη με το φως

Link to comment
Share on other sites

Λίγο που δοκίμασα το τρικ με το άμεσο πάτημα του κλείστρου που λέγαμε παλιότερα, νομίζω ότι το shake περιορίστηκε αισθητά! Thanks!!!

 

Σου χω και αλλο δωρακι https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/24789-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CE%B2%CE%B9%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BF-30-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%B5-%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CE%B5-%CF%87%CE%B1%CE%BC%CE%B7%CE%BB%CE%BF-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF-manual-camera/?postID=384354#post384354

 

Παιδια οποιος θελει 30 καρε σε χαμηλο φωτισμο εγραψα εναν γρηγορο οδηγο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Λίγο που δοκίμασα το τρικ με το άμεσο πάτημα του κλείστρου που λέγαμε παλιότερα, νομίζω ότι το shake περιορίστηκε αισθητά! Thanks!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το μαύρο έχεις; σε εμένα που έχω το χρυσό, κάνει ωραία παιχνίδια η διαφανής θήκη με το φως

Ναι φίλτατε...

Άριστος φίλτατε!!!

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Άψογος! Είδες, βρήκες λύση μέσα σε 2 ώρες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, απο πιο μαγαζακι μου προτείνετε να το αγορασω και τι να προσέξω κατά την παραγγελία; Τελικά στα ΕΛΤΑ πληρωνουμε;

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Youhou.gr παρέλαβα το global σήμερα στα 207€ με 2 έτη εγγύηση από το καταστημα

 

Xiaomi Redmi Note 4 Global

Link to comment
Share on other sites

Youhou.gr παρέλαβα το global σήμερα στα 207€ με 2 έτη εγγύηση από το καταστημα

 

Xiaomi Redmi Note 4 Global

207?249 δεν κάνουν τα της ελληνικής αντιπροσωπείας;

 

τα global εννοώ

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...