Jump to content

Huawei P10


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε νομίζω ότι αυτό που λες υπάρχει : https://wmstatic.global.ssl.fastly.net/ml/3061217-f-e231be40-fed3-4430-bc10-765930ca6603.jpg?width=356&height=632 αν πας στην εκάστοτε επαφή και πατήσεις το call log θα έχεις αυτό που θέλεις, αν κατάλαβα καλά. Οι ειδοποιήσεις στην stock lock screen δουλεύουν μια χαρά. Αρκεί να μην αλλάξεις θέμα από το store γιατί δεν υποστηρίζουν όλα notification.

και το emui έχει ιστορικό κλήσεων, αλίμονο

αυτό που ανέφερα σαν παράδειγμα είναι ότι όταν σε καλέι κάποιος, κάτω από το όνομα του καλούντος σου γράφει πότε ήταν η τελευταία επικοινωνία με την επαφή

απ'ότι βλέπω έχεις εμπειρία από στοκ android, ο τρόπος που εμφανίζονται οι ειδοποιήσεις στη Lock screen είναι ίδιος ακριβώς και με το huawei?

Πολύ κουβέντα γίνεται και πολύ προσπαθούμε να βοηθήσουμε τον φίλο μας λεγοντας του πραγματα ανευ ουσίας.

Και είναι λογικό μιας και τα ουσιαστικά γι αυτόν τα ξέρει μόνον αυτός.

 

Και λάδια και ξυδια ομως φιλε μου. Δεν ήρθες να ρωτήσεις κάτι για να σε βοηθήσουμε όπως μπορούμε εμείς εδώ. Ήρθες, μας ειπες την γνώμη σου και το πόσο αγαρμπο είναι το ui, το πόσο άβολο και κακοφτιαγμενο είναι σε σχέση με το touchwiz και όταν προσπαθήσαμε να σου πούμε 5 πράγματα που πιθανών να μην τα ηξερες, σε σχέση με ενα τηλέφωνο που όπως λες το είχες 1 μήνα μονο χωρίς να είχες κάποια αλλη επαφή με τα hua στο παρελθον, μας την λες! Σου προτειναμε και σου υποδειξαμε οπως λες πραγματα άνευ ουσίας!

 

Ενα ευχαριστώ ομως δεν είχες να πεις για τις ανούσιες υποδείξεις μας! Και μετα ενοχληθηκες και με το στηλακι μου και με νουθετεις κιόλας, λεγοντας οτι καλά θα κανω να το αλλάξω! Τις πλάγιες απειλές για κάποιους εδώ που θα με συνετησουν, εννοείται βεβαια, τις αντιπαρερχομαι.

 

Οτι πεις φιλέ μου! Οτι πεις!

 

Το σταματάω στο σημείο αυτο προσωπικά, γιατί δεν εγραψες εδώ για να σε βοηθήσουμε ώστε να βρεις κάποιας μορφης λύσεις στην πιθανή αστοχία επιλογής σου Για άλλο λόγο ήρθες.

 

Και είναι πραγματικά άνευ ουσίας ο λόγος.

 

Καλη σου μέρα!

 

 

 

Sent from my Samsung Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

 

όπως λες σε δυο σημεία, δε ζήτησα καμία βοήθεια, έκανα μια παρατήρηση

βοήθεια ζήτησα πριν δεκα μέρες στην οποία δεν έλαβα απάντηση, περί fc εφαρμογών κτλ

δε μπορώ να καταλάβω γιατί παρεξηγείστε με τα λεγόμενα άλλων σχολιάζοντας μια συσκευή την οποία όπως και εσύ φαντάζομαι, έτσι και εγώ την έχω πληρώσει ουκ ολίγα χρήματα

έχεις συμφέρον από τη πορεία της συσκευής? δε μπορώ να το δικαιολογήσω αλλιώς

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και το emui έχει ιστορικό κλήσεων, αλίμονο

αυτό που ανέφερα σαν παράδειγμα είναι ότι όταν σε καλέι κάποιος, κάτω από το όνομα του καλούντος σου γράφει πότε ήταν η τελευταία επικοινωνία με την επαφή

απ'ότι βλέπω έχεις εμπειρία από στοκ android, ο τρόπος που εμφανίζονται οι ειδοποιήσεις στη Lock screen είναι ίδιος ακριβώς και με το huawei?

Έχει ιστορικό για όλα στην κάθε επαφή ξεχωριστά αν θυμάμαι καλά, όχι κατά την διάρκεια της κλήσης, αλλά μετά μπορείς να το δεις. Δεν την έχω στα χέρια μου τώρα και δεν μπορώ να το δω. Anyway αν δεν σε βολέψει είναι σεβαστό. Όσον αναφορά τις ειδοποιήσεις στην lock screen με το default θέμα, μπορούσα να απαντήσω κανονικά σε κάθε ειδοποίηση ξεχωριστά, είχε την ομαδοποίηση των εφαρμογών που έχει η 7.0, δεν θυμάμαι κάτι στραβό. Αν εννοείς το ambient display, always on display, ναι είναι μια λειτουργία που δεν υπάρχει και καλός δεν υπάρχει εφόσον η συσκευή δεν έχεις oled-amoled οθόνη, η οποία λειτουργεί έχει προστεθεί στο emui 8 του mate 10 pro. Για εμένα αυτά δεν είναι deal breaker ούτε υποδηλώνουν ένα "κακό" skin.Για αυτό υπάρχουν αμέτρητες επιλογές σε συσκευές και skins για να μας καλύπτουν όλους. Εν κατακλείδι, το p10 είναι μια πολύ καλή και ποιοτική συσκευή με τα όλα της. Για εμένα τα λάθη/ελλείψεις είναι όχι ip68, όχι επιλεκτικό focus της selfie camera, περιορισμένη κάρτα ήχου. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Το βασικότερο πράγμα σε ένα τηλέφωνο είναι ο dialer

Στο touchwiz όταν σε καλούσε κάποιος, κάτω από τα στοιχεία του καλούντα εμφάνιζε και ένα μικρό ιστορικό της επικοινωνίας σας

αυτό εγώ το θεωρώ μεγάλο θετικό

επίσης είναι πιο προσεκτικά σχεδιασμένος όσον αφορά τα γραφικά

dialer δυστυχώς δε μπορείς να αλλάξεις

κάτι ακόμα είναι οι ειδοποιήσεις στην lock screen

η Lock screen στο emui είναι πιο άσχημη να το πω, πιο άναρχη σε σχέση με τον tw

το όλο ui ρε παιδί μου είναι κάπως άγαρμπο

Σέβομαι την άποψη σου, ωστόσο το βασικότερο πράγμα σε ένα κινητό που έχεις δώσει ένα σεβαστό πόσο είναι το να μη κολλάει. Και το λαγκαριστο s7 edge που έχω τσεκάρει, δεν βοηθάει καθόλου σε αυτό.

 

Πραγματικά δεν γνωρίζω ούτε κ μου πέφτει λόγος γιατί σου είναι τόσο σημαντικό το live τελευταία συνομιλία με αυτόν που σε καλεί αλλά είναι ένα feature που κατά γενική ομολογία είναι αδιάφορο για τον πολύ κόσμο. Αν το έχεις ανάγκη ωστόσο μάλλον όντως είναι μονόδρομος ένα τέτοιο κινητό.

 

Στην λοκ σκριν επίσης δεν καταλαβαίνω τι δε σου αρέσει μιας και δε διευκρινησες, αλλά έχει και 5 επιλογές που τις βρίσκω επίσης ανούσιες λόγω του ότι μπορώ σε κλάσματα δευτερόλεπτου να το ανοίξω κ να κάνω ότι θέλω. Αλλά τι άλλη απαίτηση έχεις στην λοκ σκριν; στις εφαρμογές που επέλεξες να τρέχουν από πίσω μπορείς όντως να απαντήσεις μάλιστα αλλά έχεις αρκετές δυνατότητες και πάλι.

 

Άγαρμπο εν τέλει δεν είναι. Σφαίρα πάει, τα πάντα στις σωστές κατηγορίες και πολλές επιλογές. Στην τελική βάλε έναν launcher με ακόμα περισσότερο customization όπως ο nova και θα είσαι τέλεια. Αγοράζεις Android για όλες αυτές τις δυνατότητες νομίζω.

 

Για τον φίλο που είπε για την επιλεκτική εστίαση στη σελφι κάμερα, νομίζω πως υπάρχει. Αν επιλέξεις να μη βγάζει φωτογραφία στη σελφι με ταπ στην οθόνη, τότε εστιάζει όπου θες.

Link to comment
Share on other sites

Fixed Focus δεν έχει η selfie cam?
Ναι, fixed είναι.

 

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, βλέπω πως υπάρχει νέα έκδοση για το Huawei ID: 2.5.3.302 αντί της 2.5.4.302 που είχε τα γνωστά προβλήματα.

Την εγκατέστησα και δουλεύει χωρίς προβλήματα στο login αυτή την φορά :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μόλις το πήρα και εγώ και είμαι στη φάση του στησίματος. Ελπίζω να με ανταμείψει, τουλάχιστον όπως το Oneplusone το οποίο είχα για 3 χρόνια και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος. Τόσο βέβαια η γυναίκα μου που ήθελε νέο κινητό, όσο βέβαια και η προσφορά του Κωτσοβολου με έκαναν να προβώ στην νέα αγορά.

Για να μην τα πολυλογώ θα σας πω εντύπωσεις όταν το μάθω. Σας παρακαλώ, πείτε μου με ποια εφαρμογή θα δω τι είδος μνήμη έχω, για να δω αν είναι η νέα και επίσης μου κάνει εντύπωση που δεν είχε στην συσκευασία την θήκη που είχα δει σε πολλά βίντεο, ξέρετε κάτι γιαυτό;

 

Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μόλις το πήρα και εγώ και είμαι στη φάση του στησίματος. Ελπίζω να με ανταμείψει, τουλάχιστον όπως το Oneplusone το οποίο είχα για 3 χρόνια και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος. Τόσο βέβαια η γυναίκα μου που ήθελε νέο κινητό, όσο βέβαια και η προσφορά του Κωτσοβολου με έκαναν να προβώ στην νέα αγορά.

Για να μην τα πολυλογώ θα σας πω εντύπωσεις όταν το μάθω. Σας παρακαλώ, πείτε μου με ποια εφαρμογή θα δω τι είδος μνήμη έχω, για να δω αν είναι η νέα και επίσης μου κάνει εντύπωση που δεν είχε στην συσκευασία την θήκη που είχα δει σε πολλά βίντεο, ξέρετε κάτι γιαυτό;

 

Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με το καλό να το χαρείς φίλε! Κατέβασε το androbench από το play store και κάνε ένα run και αν σου βγάλει πάνω από 700 MB/s στο SEQ RD είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, μου βγάζει 630. Τι σημαίνει αυτό;

 

Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι αυτό το θέμα είχε τελειώσει από την άνοιξη. Ακόμα δηλ. και οι καινούργιες συσκευές έχουν αυτή την έκδοση?
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι αυτό το θέμα είχε τελειώσει από την άνοιξη. Ακόμα δηλ. και οι καινούργιες συσκευές έχουν αυτή την έκδοση?

 

ufc 2.1 έχεις πανω

Ποια έκδοση θα ήθελες να έχεις δηλαδή?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο φίλος από πάνω, νομίζω ότι πάνω από 700mb/s ήταν οι ufs 2.1, τελικά είναι από 600mb/s. και πάνω.Σόρυ για την λανθασμένη πληροφορία!
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα από εχθές δεν έχει έρθει καμιά ενημέρωση και είμαι με τα ακόλουθα χαρακτηριστικά 989580925caf4c16ab97331205c4d1f7.jpg

 

Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το δικό μας που το αγόρασα την Πέμπτη και τα ανοίξαμε σήμερα το πρωί αποδείχτηκε προβληματικό. Μετά από μερικές ώρες και χωρίς βαριά χρήση η οθόνη έβγαλε πρόβλημα. Πάω αύριο για αντικατάσταση DOA στην Κοσμοτέ που το αγόρασα.

https://photos.app.goo.gl/rH5X9tKRT2jwLKmy1

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις διαφοροποίηση στις μνήμες (αποθηκευτικές-προσπέλασης-Storage-LPDRR) όπως είχα αναφέρει και σε προηγούμενη δημοσίευση, LPDDR3/LPDDR4 chips και UFS 2.0, UFS 2.1 ή eMMC 5.1 ακόμα και η διαφορά μεταξύ UFS 2.0-UFS 2.1 είναι εμφανής (όχι ιδιαίτερα αλλά εμφανής) κατά την λήψη φωτογραφιών, προσπέλασης και μεταφορά αρχείων από και προς σε άλλο μέσο (Η/Υ, USB Drive, MicroSD Card etc.). Ειδικά όταν είχε κυκλοφορήσει αρχικά η συσκευή στην μέγιστη δυνατή αγοραστική τιμή ήταν πραγματικά κατά προσωπική γνώμη ένα Hardware-Manufacturer Provider Failure, από την άποψη ότι για να προλάβει ερχόμενο ανταγωνισμό «άφησε» χωρίς σωστό έλεγχο την προμηθευτική της δύναμη. Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα έπρεπε να αφήσει το αγοραστικό κοινό χωρίς αποζημίωση. Κοινώς θα μπορούσε να αποζημιώσει έστω και δικά της προϊόντα οποιοδήποτε άτομο είχε στην κατοχή του μνήμη eMMC 5.1 ή UFS 2.0. Ναι μπορεί όντως οι διαφορές μεταξύ UFS 2.0-UFS 2.1 να μην είναι εμφανής στο ευρύ κοινό, ωστόσο από την στιγμή που τα specifications για τις μνήμες έχουν κριθεί με συγκεκριμένες προδιαγραφές από την R&D Team, απλά αποτυγχάνεις στο Hardware Gantt Chart σου. Αναλυτικά μπορείτε να διαβάσετε το σχετικο άρθρο: https://goo.gl/E8oaZe Επομένως όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε, ό φίλος έχει στην κατοχή του συσκευή με UFS 2.0.

 

Επιπλέον επειδή πάλι αναφέρθηκε σε προηγούμενη δημοσίευση, κανονικά ΝΑΙ θα έπρεπε να συμπεριλαμβάνεται και η θήκη στην συσκευασία, ωστόσο όπως είναι γνωστό στους περισσότερους, στην Ελλάδα οι αντιπροσωπίες εισαγωγής υπόκεινται σε ένα «ιδιαίτερο» ιδιωτικό έλεγχο κατά την συσκευασία των προϊόντων με αποτέλεσμα η Ελλάδα να ξεχωρίζει ακόμα και σε αυτόν τον τομέα. Αν κάνετε τον κόπο και κάνετε μία έρευνα αγοράς σε αντίστοιχες ιστοσελίδες e-shop του εξωτερικού και για να μιλήσω και πιο συγκεκριμένα dixons, currys, carphonewarehouse amazon etc. όπου τα τρία πρώτα διατηρούν μέσω του ομίλου διοικητικά και εμπορικά γνώστη αλυσίδα εκεί (Ελλάδα), οι προσφορές αλλά και το κόστος είναι τρομακτικά διαφορετικό (συμπεριλαμβανομένου και των αξεσουάρ συσκευασίας). Ειλικρινά η Ελλάδα έχει ανάγκη από μια τεράστια αλλαγή τόσο στην καταναλωτικό και εμπορικό κομμάτι, όσο και στον σεβασμό απέναντι στον πελάτη.

 

Ζητώ συγνώμη που βγήκα εκτός θέματος πάλι, καλές γιορτές σε όλους.

 

Best, Programmer

 

:!: Όπως πάντα όλα τα παραπάνω βασίζονται σε προσωπική εμπειρία και γνώμη και ουδέποτέ έχουν σκοπό να δημιουργήσουν την οποιαδήποτε ένταση στο συγκεκριμένο θέμα ή να ακυρώσουν κάποια άλλη άποψη/εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με μπερδέψατε, τελικά εγώ τι έχω τη 2.0 ή την 2.1,; :)

 

Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...