Jump to content

Huawei P10


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον μας κάνεις πλάκα. Στο Ρ9 το κουμπί που λέμε έχει λειτουργίες τράβα προς τα κάτω, τράβα προς τα πάνω, διπλό και μονό χτύπημα, τράβα δεξιά, τράβα αριστερά.

 

Καταρχήν ηρέμησε.

Δεν σε προσβαλε κάνεις και δεν υπάρχει λόγος να αρπαζεσαι.

Δεύτερον προσπάθησε να κατανοήσεις την διαφορά ενός αισθητήρα που λειτουργεί μόνο με touch και αυτό που λέμε κουμπί σε μια οποιαδήποτε συσκευή.

Στο κουμπί κάτι πατάμε που κάνει κλικ.

Έχει τέτοιο πράγμα στο p9;

Απο όσο θυμάμαι οχι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να δούμε.....

 

Και αυτό κάνει διάφορα κόλπα. Δεν είναι μονο σκάνερ. Μπορει να παιξει και τον ρόλο των navigation keys της οθόνης.

 

Βασικά, οποίον ρόλο και να παίζει, για μένα είναι deal beaker και μόνον η παρουσια του εκεί.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Ναι το γνωρίζω αλλά αν είχε την επιπλέον δυνατότητα κουμπιού θα μπορούσαν να μπουν και άλλες λειτουργίες.

Άσχημα θα ήταν με ένα πάτημα ( κλικ ) να έσβηνε η οθόνη και με δύο κλικ να μπορούσες να βάλεις κάποια άλλη λειτουργία;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καταρχήν ηρέμησε.

Δεν σε προσβαλε κάνεις και δεν υπάρχει λόγος να αρπαζεσαι.

Δεύτερον προσπάθησε να κατανοήσεις την διαφορά ενός αισθητήρα που λειτουργεί μόνο με touch και αυτό που λέμε κουμπί σε μια οποιαδήποτε συσκευή.

Στο κουμπί κάτι πατάμε που κάνει κλικ.

Έχει τέτοιο πράγμα στο p9;

Απο όσο θυμάμαι οχι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι το γνωρίζω αλλά αν είχε την επιπλέον δυνατότητα κουμπιού θα μπορούσαν να μπουν και άλλες λειτουργίες.

Άσχημα θα ήταν με ένα πάτημα ( κλικ ) να έσβηνε η οθόνη και με δύο κλικ να μπορούσες να βάλεις κάποια άλλη λειτουργία;

Εντάξει, και τα capacity keys κουμπιά τα λέμε αλλά κλικ δεν κάνουν.

Μηχανικά τουλάχιστον.

 

Capacitive keys, εννοώ ( ο speller ζωγράφισε πάλι)!

 

Γούστα είναι φίλε μου. Εμένα με χαλάει πολύ και μόνον η υλοποίησή του, αυτή καθέ αυτή (θέση).

 

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ηρέμησε.

Δεν σε προσβαλε κάνεις και δεν υπάρχει λόγος να αρπαζεσαι.

Δεύτερον προσπάθησε να κατανοήσεις την διαφορά ενός αισθητήρα που λειτουργεί μόνο με touch και αυτό που λέμε κουμπί σε μια οποιαδήποτε συσκευή.

Στο κουμπί κάτι πατάμε που κάνει κλικ.

Έχει τέτοιο πράγμα στο p9;

Απο όσο θυμάμαι οχι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι το γνωρίζω αλλά αν είχε την επιπλέον δυνατότητα κουμπιού θα μπορούσαν να μπουν και άλλες λειτουργίες.

Άσχημα θα ήταν με ένα πάτημα ( κλικ ) να έσβηνε η οθόνη και με δύο κλικ να μπορούσες να βάλεις κάποια άλλη λειτουργία;

 

Αυτό ακριβώς κάνει, ρυθμίζεις τι θέλεις να κάνει με διπλό χτύπημα κλπ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς κάνει, ρυθμίζεις τι θέλεις να κάνει με διπλό χτύπημα κλπ!

 

Δηλαδη μπορεις να του "αναθεσεις" με διπλο κλικ να ενεργοποιει την καμερα π.χ. οπως στο s7?

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μπορεις να του "αναθεσεις" με διπλο κλικ να ενεργοποιει την καμερα π.χ. οπως στο s7?

 

Μπερδευτήκαμε μου φαινεται.

Στο p10 Ο μπροστινός scaner αντικαθιστά τις λειτουργιες που εκανες με τα On screen keys στο P9.

Δεν μπορείς να του δώσεις να κανει αλλες λειτουργίες

Δεν ξερω αν μπορεί στην περίπτωση που ενεργοποιήσεις τα on screen ( αυτο δεν το δοκίμασα γιατι δεν με ενδιέφερε)

 

----- προσθήκη μηνύματος 111 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό ακριβώς κάνει, ρυθμίζεις τι θέλεις να κάνει με διπλό χτύπημα κλπ!

Μιλας για το P9 η το P10?

Link to comment
Share on other sites

Σε βίντεο παρουσιάσεις δείχνει ότι έχει ρυθμίση για το σενσορα! Τώρα λεπτομέρειες δεν ξέρω πάντως έλεγε ότι με διπλό κλικ κάνει back αν θες! Για το p10 λέω!
Link to comment
Share on other sites

Σε βίντεο παρουσιάσεις δείχνει ότι έχει ρυθμίση για το σενσορα! Τώρα λεπτομέρειες δεν ξέρω πάντως έλεγε ότι με διπλό κλικ κάνει back αν θες! Για το p10 λέω!

 

Η ρυθμιση που εχει στην ουσια είναι για το αν θελεις επιλογή scanner με on screen keys η scanner και χειρισμό συσκευης χωρις τα on screen keys.

Φυσικα όταν επιλέγεις το δευτερο με ένα tab κανει επιστροφή και με swipe αριστερα η δεξια σου ανοίγει τις προσφατες εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

Γούστα είναι φίλε μου. Εμένα με χαλάει πολύ και μόνον η υλοποίησή του, αυτή καθέ αυτή (θέση).

 

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

 

Καλα δεν το συζητάμε αυτό .

Προφανως ότι αρεσει στο καθενα.

 

Σχετικα με αυτό που ανάφερες για τα bezels και την επιλογή της Samsung , εδώ η Huawei δεν εχει καμια δικαιολογία.

H Samsung όταν έβαζε hardware button ( για να το πω ελληνικά) φρόντιζε να κανει οσο πιο στενα πλαίσια μπορούσε.

Όταν αποφάσισε να το βγαλει το έκανε με σκοπο να μεγαλώσει οσο μπορουσε την οθόνη. ( και μπραβο τους)

Η Huawei τοσα χρονια με τα on screen που ειχε την ευκολία κατασκευής πιο μαζεμένης συσκευης ποτε εκανε λεπτά πλαίσια κατω και πανω;

Ποτε…

Σημερα με το P10 που δινει την επιλογή για χειρισμό εκτος της οθόνης δεν κανει πιο μεγαλο κινητο .

Στα ιδια είναι…

Αν βαλεις διπλα διπλα τις δυο συσκευές η φετινή της επιλογή δειχνει πως όχι μονο δεν φάρδαινε περισσότερο τα πλαίσια της αλλα ότι τουλάχιστον το κατω το εκμεταλλευτικέ για να βαλει και κατι εκτός από το brand της.

 

Στην παρακάτω φωτο τραβηξα δυο γραμμες με την ωφέλιμη οθονη των δυο συσκευών

Το P9 εχει σχεδόν το ιδιο παχος πλαισίου στο κατω μερος αλλα και επιπλέον μαυρη μπαρα μεσα στην οθονη με τα on screen keys.

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω ρυθμίσει με διπλό κλικ να ανοίγει την πόρτα του ψυγείου και με τριπλό κλικ να μου ετοιμάζει το πρωινό εσπρεσάκι μου

 

Ωραιος...Τελικα εισαι πολυ μπροστα εσυ.Και εχεις και χιουμορ....

Edited by nikaki71
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Μήπως κοίταξε κανείς απ' τους κατόχους αν το OIS δουλεύει σε 1080p@60fps ή 2160p@30fps; Αποκλείεται βέβαια βάσει των reviews so far αλλά ποτέ δεν ξέρεις μήπως έχει αλλάξει κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Η καμερα του εχει αρκετη βελτιωση απο το P9? Το ειχα δουλεψει πιο παλια το p9 και μπορω να πω μου αρεσε αρκετα..

(ξερω οτι το p10 και p10plus εχουν διαφορετικο διαφραγμα..)

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε γι' αυτό?

http://www.protothema.gr/technology/article/669336/neo-apokleistiko-episkeuastiko-kedro-gia-proioda-huawei/

 

Καλό, ε?????

 

(Το μεταφέρω απο το νήμα του Ρ8).

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχα νέα! Και είχα τις επιφυλάξεις μου με την Arvato που ως γνωστόν είναι τραγική...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ξερει κανεις εαν θα ερθει σε δικαρτο στην Ευρωπη? Βλεπω κατι δικαρτα σε skroutz και bestprice αλλα απο την διαφορα τιμης μου φαινεται οτι κατι παιζει...

Εαν θα ερθουν σε δικαρτα , ψυνομαι να παρω ενα στο 6 μηνο που θα εχει πεσει και η τιμη..

Link to comment
Share on other sites

Το είδα σήμερα στο Public και μπορώ να πω ότι εμφανισιακά δε μου άρεσε όσο περίμενα. Οι καμπύλες μου φάνηκαν υπερβολικές, ειδικά δίπλα στο P9 που είναι πολύ πιο όμορφο για τα γούστα μου. Επίσης το fingerprint μπροστά μου φάνηκε πολύ μεγάλο για το μέγεθός του - ελπίζω στο Plus να δείχνει πιο εναρμονισμένο. Εντωμεταξύ και το προστατευτικό οθόνης φαινόταν λίγο παράταιρο παρά το ότι είναι εργοστασιακά τοποθετημένο, σα να ήταν πολυχρησιμοποιημένο, σα να μην ήταν κολλημένο σωστά, γενικά κάπως περίεργο.

 

Πάντως η χρήση του fingerprint αντί για τα soft buttons μου φάνηκε πολύ εύκολη παρόλο που το περιεργάστηκα λιγότερο από 10λεπτό. Φαντάζομαι σε καθημερινή χρήση θα συνηθίζεται πολύ εύκολα.

Edited by TimDeLAY
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για όσους γνωρίζουν παιδιά. Οι κάμερες το p10 - p10 plus - mate 9 pro έχουν διαφορές μεταξύ τους και αν ναι ποιες? Ευχαριστώ

 

Nikos_S7 edge

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για όσους γνωρίζουν παιδιά. Οι κάμερες το p10 - p10 plus - mate 9 pro έχουν διαφορές μεταξύ τους και αν ναι ποιες? Ευχαριστώ

 

Nikos_S7 edge

 

http://www.gsmarena.com/huawei_p10_plus_vs_p10_low_light_test-review-1596.php

 

Ελπίζω να σε βοηθήσει στο να πάρεις μια ιδέα

Link to comment
Share on other sites

Ας γράψω κάποια πράγματα μετά από 6 μέρες χρήσης, πάντα σε σχέση με τα Sony που είχα προηγουμένως.

Κατασκευή: Εξαιρετική ποιότητα και premium αίσθηση στο χέρι.Η πλάτη αφήνει δακτυλίες πολύ εύκολα, ενώ μπροστά έχει τοποθετημένο glass και από πάνω μεμβράνη. Ωστόσο του έβαλα θήκη απ΄την πρώτη μέρα την οποία και συνηστώ ανεπιφύλακτα.

http://www.skroutz.gr/s/11504402/Huawei-Back-Cover-%CE%A5%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%BF-Dark-Grey-Huawei-P10.html

Οθόνη: Εδώ υπάρχει μεγάλη διαφορά με το Z5c. Πολύ φωτεινότερη, προσαρμόζεται στο περιβάλλον πολύ γρήγορα και ομαλά.

Μπαταρία: Περίπου στα ίδια με το Sony. Με πολλή χαλαρή χρήση βγάζω 2 μέρες, με βαριά χρήση 1 μέρα. Την ταχεία φόρτιση δεν την έχω μετρήσει ακριβώς αλλά από 10% φτάνει στο 60% ταχύτατα γύρω στο 30λεπτο. Για το 100% θέλει περίπου 90 λεπτά νομίζω.

Ήχος: Στις κλήσεις μια χαρά ο ήχος, μου αρέσει πολύ η ηχητική ένδειξη όταν το σηκώνει ο άλλος. Επίσης πολύ καλή η μείωση θορύβου αφού μιλάω στο τρένο και δεν περνάει καθόλου θόρυβος. Θετικό επίσης το εικονίδιο με την στάθμη της μπαταρίας του bluetooth. Το εξωτερικό ηχείο αρκετά καλό, όχι κάτι τρομερό θα προτιμούσα stereo. Σπαστικό είναι όταν το καλύπτεις κατα λάθος ενώ βλέπεις ένα βίντεο πχ.

Button: Το χρησιμοποιώ μόνο για ξεκλείδωμα, το οποίο είναι πραγματικά αστραπιαίο με απαλό άγγιγμα. Για πλοήγηση δε με βόλεψε απ΄την αρχή και δεν το ξαναδοκίμασα. Θα μπορούσε όπως ανέφεραν κάποιοι να κάνει και κάποια περαιτέρω actions.

Κάμερα: Εξαιρετική, με κέρδισε από την 1η λήψη. Νυχτερινές δεν έχω δοκιμάσει ακόμα όπως και κάποια από τα πολλά modes. Ο ασπρόμαυρος φακός δείχνει εντυπωσιακός και σε προκαλεί συνεχώς για λήψεις. To apperture mode πολύ καλό αλλά κάποιες φορές θα έχει ατέλειες στο θόλωμα δεν κάνει και θαύματα.

Αρνητικά: Το notification led. Σε μήνυμα messenger πχ, αναβοσβήνει ένα αχνό πράσινο φωτάκι που με δυσκολία διακρίνεται. Πιθανόν να διορθώνεται με εφαρμογή, εγώ ρύθμισα να ανοίγει η οθόνη σε αυτη την περίπτωση.

Έλλειψη ραδιοφώνου επίσης αρνητικό.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να κάνεις disable το fast charge γίνεται με κάποια επιλογή ή θέλει άλλο φορτιστή; Υπάρχει απλός φορτιστής Huawei; Δεν είμαι καθόλου φαν της ταχείας φόρτισης...
Link to comment
Share on other sites

Ας γράψω κάποια πράγματα μετά από 6 μέρες χρήσης, πάντα σε σχέση με τα Sony που είχα προηγουμένως.

Κατασκευή: Εξαιρετική ποιότητα και premium αίσθηση στο χέρι.Η πλάτη αφήνει δακτυλίες πολύ εύκολα, ενώ μπροστά έχει τοποθετημένο glass και από πάνω μεμβράνη. Ωστόσο του έβαλα θήκη απ΄την πρώτη μέρα την οποία και συνηστώ ανεπιφύλακτα.

http://www.skroutz.gr/s/11504402/Huawei-Back-Cover-%CE%A5%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%BF-Dark-Grey-Huawei-P10.html

Οθόνη: Εδώ υπάρχει μεγάλη διαφορά με το Z5c. Πολύ φωτεινότερη, προσαρμόζεται στο περιβάλλον πολύ γρήγορα και ομαλά.

Μπαταρία: Περίπου στα ίδια με το Sony. Με πολλή χαλαρή χρήση βγάζω 2 μέρες, με βαριά χρήση 1 μέρα. Την ταχεία φόρτιση δεν την έχω μετρήσει ακριβώς αλλά από 10% φτάνει στο 60% ταχύτατα γύρω στο 30λεπτο. Για το 100% θέλει περίπου 90 λεπτά νομίζω.

Ήχος: Στις κλήσεις μια χαρά ο ήχος, μου αρέσει πολύ η ηχητική ένδειξη όταν το σηκώνει ο άλλος. Επίσης πολύ καλή η μείωση θορύβου αφού μιλάω στο τρένο και δεν περνάει καθόλου θόρυβος. Θετικό επίσης το εικονίδιο με την στάθμη της μπαταρίας του bluetooth. Το εξωτερικό ηχείο αρκετά καλό, όχι κάτι τρομερό θα προτιμούσα stereo. Σπαστικό είναι όταν το καλύπτεις κατα λάθος ενώ βλέπεις ένα βίντεο πχ.

Button: Το χρησιμοποιώ μόνο για ξεκλείδωμα, το οποίο είναι πραγματικά αστραπιαίο με απαλό άγγιγμα. Για πλοήγηση δε με βόλεψε απ΄την αρχή και δεν το ξαναδοκίμασα. Θα μπορούσε όπως ανέφεραν κάποιοι να κάνει και κάποια περαιτέρω actions.

Κάμερα: Εξαιρετική, με κέρδισε από την 1η λήψη. Νυχτερινές δεν έχω δοκιμάσει ακόμα όπως και κάποια από τα πολλά modes. Ο ασπρόμαυρος φακός δείχνει εντυπωσιακός και σε προκαλεί συνεχώς για λήψεις. To apperture mode πολύ καλό αλλά κάποιες φορές θα έχει ατέλειες στο θόλωμα δεν κάνει και θαύματα.

Αρνητικά: Το notification led. Σε μήνυμα messenger πχ, αναβοσβήνει ένα αχνό πράσινο φωτάκι που με δυσκολία διακρίνεται. Πιθανόν να διορθώνεται με εφαρμογή, εγώ ρύθμισα να ανοίγει η οθόνη σε αυτη την περίπτωση.

Έλλειψη ραδιοφώνου επίσης αρνητικό.

 

Ωραία είναι όλα αυτά που γράφεις και καλώς ήρθες στην Huawei. Θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος. Εγώ πριν δύο χρόνια έκανα την μεταπηδήση από IPhone στην Huawei και πλέον δεν λέω να αλλάξω. Θεωρώ όμως ότι βιάστηκες να το πάρεις. Μετά από έξι μήνες συνήθως η τιμή των προϊόντων της Huawei πέφτει περίπου στο μισό. Πάντως θα το χαρείς.

Βεζούβιος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...