Jump to content

Φώτα Xenon


Dejan457
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αγορα απο το ebay συμφερει με 1000...

Τα περαστικα πηγαινε σε καποιον ηλεκτρολογο...

Χιλιαδες κερια? εννοεις μαλλον θερμοκρασια των xenon, εγω που εχω 6000 Κ ειναι κατασπρα και οπως τα βλεπεις απο μακρια μπλεδιζουν - μοβιζουν λιγο (εκεινο το ωραιο που χτυπαει στο ματι)

Μετα πας σε 8000 το οποιο μπλεδιζει λιγο το χρωμα του, και εχω ακουσει οτι αν βρεχει δεν φωτιζουν καλα οι 8000 Κ

Εγω με τα 6000 Κ ειμαι υπερ ευχαριστημενος, δεν το περιμενα να φωτιζει ετσι το αυτοκινητο...

Πολυ καλες τιμες εχει ο "halfprice2" ο οποιος ειναι στη Αθηνα και στελνει παντου αντικαταβολη...

 

 

sas eyxaristv poly na se kala paidia na prosejete tis egiiseis na einai graptes kai osoi exoyn can bus hlektronika sto aytokinhto aytokinhto na prosejoyn tin epilogh hid kit na tirei tis proypotheseis oste na min exoyn problimata

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 657
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι ακριβώς είναι τα can bus ηλεκτρονικά;

Τελικά επηρεάζεται η λειτουργία των xenon από τη συνεχόμενη (μέρα-νύχτα)λειτουργία;

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά μειώνεται η ζωή της λάμπας-Στη θέση Αυτο όμως σε χώρες όπως η Ελλάδα με έντονο φώς ημέρας, η δέσμη μειώνεται ή δεν αναβει καθόλου ανάλογα την εργοστασιακή ρύθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά μειώνεται η ζωή της λάμπας-Στη θέση Αυτο όμως σε χώρες όπως η Ελλάδα με έντονο φώς ημέρας, η δέσμη μειώνεται ή δεν αναβει καθόλου ανάλογα την εργοστασιακή ρύθμιση.

 

Αυτή η αυτόματη ρύθμιση ισχύει και για τα κιτ ξένον ή μόνο για τα εργοστασιακά;

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η αυτόματη ρύθμιση ισχύει και για τα κιτ ξένον ή μόνο για τα εργοστασιακά;

 

Δεν έχει να κάνει με αυτό! Αυτό εξαρτάται απο κάποιον αισθητήρα που έχει το αυτοκίνητο. Ακόμα δηλαδή και όταν βάλεις κάποιο ΚΙΤ, δεν αλλάζει κάτι σε αυτήν την λειτουργία...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά θέλω να ρωτήσω γιατί είναι τόσο εύκολο να καταλάβεις την διαφορά μεταξύ εργοστασιακών xenon και after-market?

 

Κοιτάζω αυτοκίνητα στο δρόμο και φαίνεται αμέσως ότι έχουν μπει extra...άσε που μερικά είναι και χάλια και σε χτυπάνε στα μάτια....

Link to comment
Share on other sites

E Ενταξει αν δεις ενα Fuat Seicento με xenon και μια Bmw 5αρα με xenon καινουρια ποιο θα καταλαβεις οτι εχει εργοστασιακα xenon ???

Συνηθως after market xenon βαζουνε αυτοκινητα σχετικα παλια και αυτοκινητα που τοτε δεν ειχανε στα extra τους τα φωτα xenon, (οταν ειχα εω το αυτοκινητο δεν υπηρχαν καν xenon) φαντασου...

Τωρα σιγα σιγα βλεπεις ολοκαι περισσοτερο xenon φωτα σε απλα αυτοκινητο, εγω να φαναστεις οτι ειδα σε Bmw 20ετιας...

Neo_Geo
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος τιμή για Ibiza μοντέλο 2003? Είναι το τελευταίο, αυτό που κυκλοφορεί τώρα δηλαδή... Ηλεκτρολόγο έχω δικό μου να τα περάσει, με ενδιαφέρει κυρίως τιμή για σκέτο το kit στα 6000Κ.
Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά θέλω να ρωτήσω γιατί είναι τόσο εύκολο να καταλάβεις την διαφορά μεταξύ εργοστασιακών xenon και after-market?

 

Κοιτάζω αυτοκίνητα στο δρόμο και φαίνεται αμέσως ότι έχουν μπει extra...άσε που μερικά είναι και χάλια και σε χτυπάνε στα μάτια....

Pragmatika einai apisteyta enoxlhtika...etyxe na gyrnaw apo thessalia tis proalles kai sta temph eixa tholwsei...oi apenanti me xenon poy se zalizoun kai o apo pisw na mh mporw na katalavw ean exei th mesaia 'h ta megala anamena!

Ayto symvainei dioti sta perissotera kitakia pou vazoun ta amaksia poy eixan ergostasiaka ta alogonou parxei ena lathaki!Yparxoun 2 eidwn lampes,oi D2S kai oi D2R,oi prwtes einai gia ta fanaria me toys projektores angel eyes ktl ktl.. kai oi alles gia ta klasika fanaria alogonou pou leitourgoun me anaklasthres!

Otan ena amaksi pou xrhsimopoiei anaklasthres sta fwtistika swmata valei ena kitaki HID tis perissoteres fores dhmiourgei ena anekselegkto entono fws kai ayto dioti lene oti ta shmeia estiashs twn lampwn diaferoun...

Gia meleth ---> http://www.danielsternlighting.com/tech/bulbs/Hid/conversions/conversions.html

Prin kanete opoiadhpote kinhsh skefteite kai melethste to kala dioti oi ypoloipoi odhgoi den xrwstane tipota gia na to plhrwnoun me ta matakia toys kai thn asfaleia toys alla kai twn synepivatwn toys!

Link to comment
Share on other sites

δεν φτανει ο καθε βλακας που βαζει τα φωτα προς τον ουρανο θα εχουμε και μηχανακια τωρα? ωραια ενας μεγαλος λογος για τρακαρισματα παραπανω
Link to comment
Share on other sites

δεν φτανει ο καθε βλακας που βαζει τα φωτα προς τον ουρανο θα εχουμε και μηχανακια τωρα? ωραια ενας μεγαλος λογος για τρακαρισματα παραπανω

 

Δεν κατάλαβα τι πρόβλημα έχεις με τα μηχανάκια; :mad: Το πρόβλημα δεν είναι το είδος του οχήματος, αλλά ο οδηγός του και οι ρυθμίσεις του. Άλλωστε δικαίωμα στην ενεργητική ασφάλεια έχουν όλοι, πόσο μάλλον οι ευάλωτοι (σε κάθε ανεγκέφαλο) μοτοσυκλετιστές...

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η αυτόματη ρύθμιση ισχύει και για τα κιτ ξένον ή μόνο για τα εργοστασιακά;

Μονο για εργοστασιακα εχω ακουσει με αυτοματη ρυθμιση,υπαρχουν ειδικοι αισθητηρες τοποθετημενοι στα ψαλιδια...

Λειτουργια που ειναι υποχρεωτικη για τα Xenon οπως επισης και ο μηχανισμος πλυσης των προβολεων...

Link to comment
Share on other sites

Μονο για εργοστασιακα εχω ακουσει με αυτοματη ρυθμιση,υπαρχουν ειδικοι αισθητηρες τοποθετημενοι στα ψαλιδια...

Λειτουργια που ειναι υποχρεωτικη για τα Xenon οπως επισης και ο μηχανισμος πλυσης των προβολεων...

 

Φίλε Ηλία τα αισθητήρια στα ψαλίδια που αναφέρεις προφανώς θα είναι για να αντιλαμβάνονται τις ταλαντώσεις από λακούβες, φρεναρίσματα και επιταχύνσεις και όχι για την φωτεινότητα των φώτων. Ο Gary Kokkin αναφέρει ότι ρυθμίζεται αυτόματα η δέσμη των φώτων αναλόγως από την φωτεινότητα της ημέρας.

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ηλία τα αισθητήρια στα ψαλίδια που αναφέρεις προφανώς θα είναι για να αντιλαμβάνονται τις ταλαντώσεις από λακούβες, φρεναρίσματα και επιταχύνσεις και όχι για την φωτεινότητα των φώτων. Ο Gary Kokkin αναφέρει ότι ρυθμίζεται αυτόματα η δέσμη των φώτων αναλόγως από την φωτεινότητα της ημέρας.

Οντως εγω αναφερομαι στην αυτοματη ρυθμιση της δεσμης των φωτων που γινεται συμφωνα με τις πληροφοριες των αισθητηρων στα ψαλιδια...

Τωρα για την ενταση των φωτων δεν εχω ακουσει ή διαβασει τιποτα επι του θεματος...το μονο που ξερω ειναι οτι ο διακοπτης Auto αναβει τα φωτα σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου και το αντιθετο...

Link to comment
Share on other sites

E Ενταξει αν δεις ενα Fuat Seicento με xenon και μια Bmw 5αρα με xenon καινουρια ποιο θα καταλαβεις οτι εχει εργοστασιακα xenon ???

Συνηθως after market xenon βαζουνε αυτοκινητα σχετικα παλια και αυτοκινητα που τοτε δεν ειχανε στα extra τους τα φωτα xenon, (οταν ειχα εω το αυτοκινητο δεν υπηρχαν καν xenon) φαντασου...

Τωρα σιγα σιγα βλεπεις ολοκαι περισσοτερο xenon φωτα σε απλα αυτοκινητο, εγω να φαναστεις οτι ειδα σε Bmw 20ετιας...

 

ontos kathemera blepoyme diafora aytokinhta sto magazi na erxontai gia xenon einai h moda tis epoxis

Link to comment
Share on other sites

Kalimera sas,

Akousa apo filo mou oti i Mercedes ston Kifisso sta ktel dinei kit xenon me 200 euro. de ksero leptomeries alla epeidi ta leme ola edo to eipa kai auto!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6408ktinos.jpg

 

Η ζωη αρχιζει μετα την ασφαλτο...

Link to comment
Share on other sites

Αν για παράδειγμα καεί η λάμπα πριν τα 2 χρόνια την αντικαθιστάτε; Τι άλλο περιλαμβάνεται στην εγγύηση;

 

kanonikota pernete grapti egiisi 2 eton gia balast kai lamptires

 

kalispera 3erete peripoy poso 8a moy stoixisei gia xenon sto nissan moy poy exw parakatw?? gia thn kalyterh poiothta peripoy thanks!

 

kalispera sas me 2 ethi egiisi logika lampa h4 mesaia kai megali xenon kai sinialo sta 300 eyrv me digital bal;ast oste na min dimioyrgei problhma sto can bus

Link to comment
Share on other sites

Kserei kaneis poia i diadikasia gia na valeis lampes Philips Diamond Vision H7 se GOLF V GT? Einai eykolo? Apla allazeis theseis me tis kanonikes lampes? Exei dei kapoios anamenes tetoies lampes? Fainontai oraies? Kanena magazi sti Thessaloniki pou na poulaei typou xenon lampes?
Link to comment
Share on other sites

εβαλα κι εγω ενα σετ xenon της tenon μεταχειρω στα 145 ευρω. στα 6000Κ χρωμα. πολυ ωραιος φωτισμος ειδικα με τα φαναρια DE του corsa facelift!

http://img230.imageshack.us/img230/7264/image00157yp4.th.jpg

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Πωλούνται και μεταχειρισμένα;:confused:

Από internet να υποθέσω;:O

Link to comment
Share on other sites

ναι απο αγγελια σε φορουμ φιλε τζονυ μπι. τα βρηκα με λιγες ωρες λειτουργιας σχετικα και τα πηρα!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...