Jump to content

LG G6


mpompa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχω διαβάσει περίπου το 1/6 των απαντήσεων από την αρχή, και λυπάμαι που κατά 95% αναφέρονται σε άσχετα θέματα. Προσπαθώ να βρω την πιο σταθερή έκδοση gcam ή καμία χρήσιμη συμβουλή αλλά δυστυχώς τα περισσότερα ποστς είναι από ανθρώπους που ΔΕΝ είχαν το κινητό και κράζουν την LG. Κρίμα και έλεος.

 

Ξέρει κανείς τέλος πάντων ποια είναι η πιο σταθερή έκδοση gcam; Βλέπω σημαντικές διαφορές σε σχέση με την στοκ και θα ήθελα να την έχω. Επίσης, η έκδοση που έχω τώρα v4.2 δεν έχει πουθενά manual mode. Αυτό είναι έτσι;

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχω την 5.1.018_24_v4.2t3. Το είχα ψάξει για τελευταία φορά πριν από κανέναν μήνα και δεν ξανασχολήθηκα. Είναι αρκετά σταθερή, ζήτημα να μου κολλήσει μία φορά στις τόσες. Και ναι, δεν έχει το manual mode, το οποίο-σημειωτέον-μπορεί να κάνει καλύτερη δουλειά και από την gcam, αν το ψάξεις αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω την 5.1.018_24_v4.2t3. Το είχα ψάξει για τελευταία φορά πριν από κανέναν μήνα και δεν ξανασχολήθηκα. Είναι αρκετά σταθερή, ζήτημα να μου κολλήσει μία φορά στις τόσες. Και ναι, δεν έχει το manual mode, το οποίο-σημειωτέον-μπορεί να κάνει καλύτερη δουλειά και από την gcam, αν το ψάξεις αρκετά.
Ωραία αυτήν έχω βρει κι εγώ (με βοήθεια από εδώ). Γενικά κάνει καλή δουλειά υπό συνθήκες... Πότε έτσι, πότε αλλιώς. Στις νυχτερινές η gcam μου φαίνεται χειρότερη. Γενικά χάνει πολύ το WB, δίνει πολύ magenta. Στις ημερήσιες ωστόσο τραβάει δίνοντας περισσότερη ζωντάνια στα χρώματα.

 

Η stock τώρα είναι αρκετά καλή. Έχει καλό HDR.

 

Αυτό που παρατήρησα είναι το εξής. Σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού το manual είναι ασυναγώνιστο. Καταρχήν ξεκινάμε από το ότι η συσκευή έχει κορυφαίο OIS. Για του λόγου το αληθές, τράβηξα φωτογραφία με iso 50 και shutter speed 1.6" έχοντας στηρίξει τα χέρια μου στο τραπέζι. Με το ίδιο iso και speed 0,5" το s7 μου έδωσε αρκετά χειρότερη φωτογραφία με πολύ υπερβολικό noise reduction και θολά σημεία. Θα τις ανεβάσω εδώ τις φωτό.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλά είμαι ο μόνος εδώ μέσα ο οποίος πρόσεξε ότι μετά το update έχει μπει το πιο άχρηστο future που θα μπορούσαν να δώσουν δηλαδή AI στην κάμερα;;;

Το παρατήρησα και εγώ αλλά δεν έχω καταλάβει περί τινος πρόκειται. Πάντως η μαμά εφαρμογή της lg έχει διορθώσει κατά πολύ την κάμερα. Συμφωνείτε; Επίσης στο δικό μου που είναι ds μετά το τελευταίο update μου έριξε κατά πολύ την κατανάλωση της μπαταρίας. Μάλλον κάποια εφαρμογή μου έτρωγε τόσο καιρό ενέργεια παρότι τις είχα τσεκάρει όλες αν κατανάλωναν στο παρασκήνιο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία αυτήν έχω βρει κι εγώ (με βοήθεια από εδώ). Γενικά κάνει καλή δουλειά υπό συνθήκες... Πότε έτσι, πότε αλλιώς. Στις νυχτερινές η gcam μου φαίνεται χειρότερη. Γενικά χάνει πολύ το WB, δίνει πολύ magenta. Στις ημερήσιες ωστόσο τραβάει δίνοντας περισσότερη ζωντάνια στα χρώματα.

 

Η stock τώρα είναι αρκετά καλή. Έχει καλό HDR.

 

Αυτό που παρατήρησα είναι το εξής. Σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού το manual είναι ασυναγώνιστο. Καταρχήν ξεκινάμε από το ότι η συσκευή έχει κορυφαίο OIS. Για του λόγου το αληθές, τράβηξα φωτογραφία με iso 50 και shutter speed 1.6" έχοντας στηρίξει τα χέρια μου στο τραπέζι. Με το ίδιο iso και speed 0,5" το s7 μου έδωσε αρκετά χειρότερη φωτογραφία με πολύ υπερβολικό noise reduction και θολά σημεία. Θα τις ανεβάσω εδώ τις φωτό.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

οπως εχω ξανα πει, ηgcam δινει κυριως καλυτερο dynamic range, ακριβως ο,τι κανει το hdr. Αρα το να περιμενουμε καλυτερη βραδινη ειναι λαθος θεωρω, και απλα το λεω γιατι το αναφερουν πολλοι για βραδινες με gcam.

Αν θες κανε μια συγκριση σε τετοιες σκηνες, πχ μεσα σε σπιτι με παραθυρο που το καινε συχνα οι καμερες ή με σκια καπου και ηλιο, οχι βραδυ δηλαδη..να δουμε διαφορα.

επισης αν θες ανεβασε στο θεμα συγκρισεων καμερων..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=471041

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το παρατήρησα και εγώ αλλά δεν έχω καταλάβει περί τινος πρόκειται. Πάντως η μαμά εφαρμογή της lg έχει διορθώσει κατά πολύ την κάμερα. Συμφωνείτε; Επίσης στο δικό μου που είναι ds μετά το τελευταίο update μου έριξε κατά πολύ την κατανάλωση της μπαταρίας. Μάλλον κάποια εφαρμογή μου έτρωγε τόσο καιρό ενέργεια παρότι τις είχα τσεκάρει όλες αν κατανάλωναν στο παρασκήνιο.

 

Συμφωνώ. Οι βραδινές με την stock εφαρμογή και manual ρυθμίσεις είναι πολύ καλύτερες. Δυστυχώς όμως η Gcam δίνει καλύτερες νυχτερινές λήψεις χωρίς καμία ρύθμιση, οπότε, όταν θέλω καλές και γρήγορες νυχτερινές, προτιμώ την Gcam, ενώ, όταν έχω χρόνο, προτιμώ τις manual ρυθμίσεις της stock εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

οπως εχω ξανα πει, ηgcam δινει κυριως καλυτερο dynamic range, ακριβως ο,τι κανει το hdr. Αρα το να περιμενουμε καλυτερη βραδινη ειναι λαθος θεωρω, και απλα το λεω γιατι το αναφερουν πολλοι για βραδινες με gcam.

 

Αν θες κανε μια συγκριση σε τετοιες σκηνες, πχ μεσα σε σπιτι με παραθυρο που το καινε συχνα οι καμερες ή με σκια καπου και ηλιο, οχι βραδυ δηλαδη..να δουμε διαφορα.

 

επισης αν θες ανεβασε στο θεμα συγκρισεων καμερων..

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=471041

Νίκο σε ευχαριστώ πολύ. Σήμερα έχω λίγο χρόνο και θα το κάνω. Το θέμα των συγκρίσεων το παρακολουθώ, αλλά δεν ξέρω αν έχει αξία η σύγκριση εκεί, καθώς συνήθως παίζουν οι νέες συσκευές. Σε γενικές γραμμές θα πω το εξής. Όταν ήταν να πάρω το S7 ήμουν μεταξύ του G6, το οποίο μάλιστα ήταν περίπου στα ίδια χρήματα. Έκανα λάθος που πήρα το S7, γιατί γενικά είναι ανώτερο κινητό, τουλάχιστον στα θέματα που αφορούν εμένα.

 

Δεν ξέρω πόσο καιρό θα το κρατήσω, αλλά με έκανε να δω με άλλο μάτι την LG και ίσως την επόμενη φορά περάσω βόλτα από σειρά V.

 

Στα δικά μας τώρα. Εγκατέστησα την εξαιρετική εφαρμογή fluid navigation gestures. Με παιδεψε όμως για να καταφέρω να δώσω grant Access γιατί όταν πήγαινα να αποδεχτώ το debug από τον υπολογιστή μου έβγαζε ένα σφάλμα και δεν με άφηνε, και έτσι η συσκευή φαινόταν "unauthorized" και δεν γινόταν να εκτελεστεί η εντολή. Μετά από αρκετό ψάξιμο και δύσκολες λύσεις (που δεν είχα σκοπό να μπω στον κόπο) βρήκα μια απλή που ήταν: SAFE MODE και σύνδεση στο PC. Και αυτό ήταν!!! Πλέον τα κουμπιά έχουν εξαφανιστεί και μιλάμε για εντελώς διαφορετική εμπειρία χρήσης.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλυτερη η καμερα με την τελευταια αναβαθμιση,τοσο σε ποιοτητα χρωματων,οσο και σε λεπτομερεια....
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, εσείς που πήρατε την αναβάθμιση, είχατε πάρει και εκείνη που το κινητό το έκανε thinkq ;

Ή αυτή που πήρατε είναι η ιδιάζουσα που είχαμε πάρει τότε, νομίζω λαού τον Οκτώβριο.

Ποιο security patch έχετε;

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλυτερη η καμερα με την τελευταια αναβαθμιση,τοσο σε ποιοτητα χρωματων,οσο και σε λεπτομερεια....

 

Αν δεν κανω λαθος εγραψες πιο πισω οτι το δικο σου μοντελο ειναι DEC,δηλαδη με γερμανικη ρομ..ποια ειναι η εκδοση που πηρες τωρα;γιατι κ το δικο μου εχει την ιδια ρομ,αλλα δεν εχω παρει καμια ειδοποιηση για αναβαθμιση..τουλαχιστον μεσω ιντερνετ..δε δοκιμασα μεσω LG bridge.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω αυτή την συσκευή μου την έστειλαν από Καναδά θα πάρω αναβάθμιση απο αυτές που αναφέρεστε

 

Ολοι θα την παρουν,αργα η γρηγορα...

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλυτερη η καμερα με την τελευταια αναβαθμιση,τοσο σε ποιοτητα χρωματων,οσο και σε λεπτομερεια....

 

Καλησπερα.....για ποια αναβάθμιση μιλάς ? έχω το G6 H870 ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ DEC !

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.....για ποια αναβάθμιση μιλάς ? έχω το G6 H870 ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ DEC !

 

Την V20i λεω, με επιπεδο ασφαλειας Απριλιου 2019.Κι εμενα Γερμανικο DEC,την εβαλα μεσω LG Bridge...Μαλιστα μου περασε ολη το ρομ καπου 1.8gb! αν θυμαμαι καλα...

Edited by nikaki71
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι στην v20h και δεν μου βγάζει κάτι ούτε από το κινητό ούτε στο LG Bridge

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την V20i λεω, με επιπεδο ασφαλειας Απριλιου 2019.Κι εμενα Γερμανικο DEC,την εβαλα μεσω LG Bridge...Μαλιστα μου περασε ολη το ρομ καπου 1.8gb! αν θυμαμαι καλα...

 

Εμένα έχει τώρα την V20h-EUR και μου κάνει αναβάθμιση ειναι 2.86 gb. μάλιστα την ''περναει'' κάνει το τηλ. κανα 2 επανεκκινησεις, μπαίνει σε Firmware Updare και όταν το ξανά βάζω για ενημέρωση πάλι την κάνει απο την αρχή.......άρα κατι δεν πάει καλά και δεν την περνά :wacko:

 

420.pngclosest gas station to me open

 

ΠΡΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ : Μετα απο 4 προσπάθειες την πέρασε V20i με επίπεδο ασφάλειας Απριλίου 2019 :w00t:

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει τώρα την V20h-EUR και μου κάνει αναβάθμιση ειναι 2.86 gb. μάλιστα την ''περναει'' κάνει το τηλ. κανα 2 επανεκκινησεις, μπαίνει σε Firmware Updare και όταν το ξανά βάζω για ενημέρωση πάλι την κάνει απο την αρχή.......άρα κατι δεν πάει καλά και δεν την περνά :wacko:

 

420.pngclosest gas station to me open

 

ΠΡΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ : Μετα απο 4 προσπάθειες την πέρασε V20i με επίπεδο ασφάλειας Απριλίου 2019 :w00t:

 

Περιεργο που δεν ειναι διαθέσιμη μεσω OTA απο το τηλεφωνο.

Σου δουλεύει καλά η συσκευή μετά την αναβαθμιση;έκανες και επαναφορα εργοστασιακών;

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα την έβγαλε το pc αυτή την αναβάθμιση, αλλά δε την έκανα. Θα περιμένω OTA

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο που δεν ειναι διαθέσιμη μεσω OTA απο το τηλεφωνο.

Σου δουλεύει καλά η συσκευή μετά την αναβαθμιση;έκανες και επαναφορα εργοστασιακών;

 

Δεν έκανα επαναφορά, μια χαρά τρέχει ! τώρα, τι διαφορές εχει με την προηγούμενη δεν ξερω. Το μόνο που είδα εγώ (και μου αρέσει) ειναι το Αρχική οθόνη > Διάταξη > Αριστερή Αρχ. Οθόνη.

 

Screenshot-2019-04-22-00-26-03.pngchevron gas station directions

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα επαναφορά, μια χαρά τρέχει ! τώρα, τι διαφορές εχει με την προηγούμενη δεν ξερω. Το μόνο που είδα εγώ (και μου αρέσει) ειναι το Αρχική οθόνη > Διάταξη > Αριστερή Αρχ. Οθόνη.

 

Screenshot-2019-04-22-00-26-03.pngchevron gas station directions

 

Ωπ,ωραια πραγματα.Εμενα γιατι δεν την εχει αυτην την επιλογη??Στη διαταξη εχει μονο πλεγμα,να επιτρεπεται κυκλικη επαναληψη αρχικων οθονων,smart bulletin και αναζητηση....

Edited by nikaki71
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Ωπ,ωραια πραγματα.Εμενα γιατι δεν την εχει αυτην την επιλογη??Στη διαταξη εχει μονο πλεγμα,να επιτρεπεται κυκλικη επαναληψη αρχικων οθονων,smart bulletin και αναζητηση....

 

 

Την πέρασα και εγώ σήμερα το πρωί ΟΤΑ.

την επιλογή αυτή την έχει αν διαλέξεις αρχική LG, σε NOVA δεν την έβγαζε, μόλις το γύρισα σε LG την είδα.

Link to comment
Share on other sites

Ωπ,ωραια πραγματα.Εμενα γιατι δεν την εχει αυτην την επιλογη??Στη διαταξη εχει μονο πλεγμα,να επιτρεπεται κυκλικη επαναληψη αρχικων οθονων,smart bulletin και αναζητηση....

 

Screenshot-2019-04-22-12-45-38.png

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...