Jump to content

LG G6


mpompa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δουλευει μονο η μπροστινη σε portait mode , η πισω δεν...

 

δεν ξέρω τι να σου πω βρε φίλε...

εγώ δεν αντιμετώπιζα πρόβλημα με καμία έκδοση του cstark... Εξάλλου ο τυπάς δουλεύει για lg κινητά κυρίως γι αυτό και αποδίδει σωστά στο G6.

 

όταν λες δεν δουλεύει, εννοείς σου βγάζει μάυρο ή κρασάρει ;

κάνε μια επανεκκίνηση και δοκίμασε τις παλαιότερες εκδόσεις, εκεί είναι όλες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δουλευει κανονικα η εφαρμογη της καμερας ,δεν δουλευει το portait mode στην πισω καμερα ,μονο στην μπροστα .πιθανον να θελει καποιες ρυθμισεις ....
Link to comment
Share on other sites

MGC_5.1.018_FINAL_3.1 (BSG, 2018-03-08) ειναι καλη εκδοση αυτη;; δουλευει καλα;; επειδη δεν σκαμπαζω ποια απο ολες να κατεβασω
Link to comment
Share on other sites

Από δω https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/

 

Κατέβασα τις

cstark27_GCam_5.1.018_24_v3.6

cstark27_GCam_5.1.018_24_wide_v3.6

 

Και δουλεύουν τέλεια σε όλα και portrait.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά το ανέφερα και παραπάνω.

 

εκδόσεις όπως του arnova και η παραπάνω είναι ανεπτυγμένες για να δουλεύουν σε μεγαλύτερη γκάμα συσκευών και πιθανώς να χρειάζονται ορισμένες ρυθμίσεις για να αποδώσουν τα μέγιστα σε ένα κινητό της LG.

άλλοι developers πάλι δουλεύουν για να είναι συμβατή η εφαρμογή σε exynos και άλλοι για να είναι συμβατή με παλαιότερες εκδόσεις λογισμικού.

 

ο cstark είναι ο developer που κατά κύριο λόγο αναπτύσσει την εφαρμογή πάνω σε λογισμικά της lg, άρα προτιμάτε αυτόν για πιο σίγουρα αποτελέσματα, χωρίς να χρειάζεται να κάνετε ένα σωρό ρυθμίσεις (χωρίς να θέλω να πω ότι δεν υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης μέσω αυτών για όποιον ενδιαφέρεται να το ψάξει παραπάνω).

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς τρεμόπαιγμα (flickering) όταν έχετε ενεργοποιήσει την εφαρμογή της κάμερας και επιλέξετε τη λειτουργία αργής κίνησης;

 

Βασικά αυτό που συμβαίνει είναι ότι μόλις ενεργοποιήσω τη λειτουργία "Αργή κίνηση" εμφανίζεται το φαινόμενο τρεμοπαίγματος (το τρεμόπαιγμα καταγράφεται και στο video). Αν επιστρέψω σε κανονική λειτουργία, τότε εξαφανίζεται. Κάποιες φορές παραμένει το τρεμόπαιγμα, αλλά κουνώντας λίγο το κινητό, για να εστιάσει πάλι, εξαφανίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα γράψει πιο παλιά είχα σπάσει την οθόνη μέσα στο 1ο τρίμηνο και σήμερα έκανα την απόπειρα να την επισκευάσω μόνος μου αφότου είχα παραγγείλει τα απαραίτητα ανταλλακτικά. Εννοείται πακέτο εξωτερικό πλαστικό + digitizer + οθόνη (για να αλλάξεις μόνο πλαστικό τζαμάκι το ξεχνάς). Κόστος κοντά στα 85 ευρώ από witrigs. Γενικά είχα επιτυχία, τα πάντα δουλεύουν εκτός από το ακουστικό που έσπασε στη διαδικασία και παραγγέλθηκε ήδη (μέχρι τότε ψείρες και μεγάφωνο αν κ δε μιλάω πολύ σε κλήσεις).

 

Μερικές συμβουλές-διαπιστώσεις για όποιον θελήσει να κάνει το ίδιο για να μην παιδευτεί όσο εγώ. Θερμοπίστολο με ρυθμιζόμενη θερμοκρασία είναι απαραίτητο εκτός και μπορείτε να υπολογίζετε τόσο καλά τη θερμοκρασία με απλό πιστολάκι. Γύρω γύρω από το σασί για 1 λεπτό στους 200 C αρκεί για να εισχωρήσει κάποιο αιχμηρό εργαλείο και να δουλέψετε γύρω γυρω με κάποια πένα. Αν περάσει ώρα και κρυώνει πάλι επαναλμβάνετε για άλλο μισό λεπτό.

 

Σίγουρα θα χρειαστείτε μία λεπτή, πλαστική (αλλά εύκαμπτη) κάρτα, ειδικά στην αφαίρεση της μπαταρίας αλλα και για το πίσω καπάκι. Από κει και πέρα αφαιρείτε τα κομμάτια από το παλιό και τα κουμπώνετε στο καινούριο πλαίσιο οθόνης-digitizer. Το συγκεκριμένο βίντεο είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα:

 

Προσοχή στο ακουστικό γιατί σπάει :( τα υπόλοιπα κομμάτια βγάινουν σχετικά εύκολα αν τα σπρώξεις από δύο διαφορετικές μεριές. Επίσης χαλαρά και με την χάλκινη ψύκτρα γιατί λυγίζει πολύ εύκολα και αν την πιέσεις πιθανώς να σπάσει. Τραβήξτε μια φώτο τη θέση των κουμπιών έντασης για να μην ψάχνεστε μετά.

 

Γενικά, γίνεται η δουλειά αλλά θέλει σιγά σιγά και υπομονή και σίγουρα μερικά συγκεκριμένα εργαλεία. Εμένα μου πήρε μία ώρα και κάτι. Όποιος έχει πιο συγκεκριμένες απορίες ευχαρίστως με PM να βοηθήσω.

Edited by mclisme
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Από δω https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/

 

Κατέβασα τις

cstark27_GCam_5.1.018_24_v3.6

cstark27_GCam_5.1.018_24_wide_v3.6

 

Και δουλεύουν τέλεια σε όλα και portrait.

 

αφησες default τις ρυθμισεις; επισης το ενα ειναι για τον κανονικο φακο και το αλλο οταν θες τον wide? ή ειναι μια εφαρμογη που δουλευουν και τα 2 μαζι; σορρυ αν ειναι χαζη η ερωτηση

Link to comment
Share on other sites

αφησες default τις ρυθμισεις; επισης το ενα ειναι για τον κανονικο φακο και το αλλο οταν θες τον wide? ή ειναι μια εφαρμογη που δουλευουν και τα 2 μαζι; σορρυ αν ειναι χαζη η ερωτηση

 

Ναι, σε αυτές τις εκδόσεις είναι η μία για τον κάθε πίσω φακό. Είναι η ποιο εξειδικευμένη για το G6 γι'αυτό προτιμάτε. Τι ρυθμίσεις θες να πειράξεις; Προσπάθησε, δεν θα εκραγεί το κινητό!

 

Το LG Color Fix έχω ενεργοποιημένο, HDR+ Parameters το έχω στo MEDIUM (είναι quality/time intensive, ποιότητα/ταχύτητα λήψης, μέση λύση βολεύει), JPEG Quality 97%, περισσότερο δημιουργεί αρκετά μεγαλύτερα αρχεία χωρίς προφανές όφελος, και 95% οκ θα είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για το θέμα με το wifi, δεν ξέρω τι έφταιγε, αλλά μετά που έβαλα την sim , που το σέταρα και κάμποσες επανεκκινήσεις όλα ρολόι! Πρέπει να έκανε το κινητό και κάποια αναβάθμιση έτσι όπως έβλεπα τις ειδοποιήσεις. Τέλος πάντως, το βασικό είναι πως μιας και έχει φοβερή εμβέλεια wifi το κινητό, αν το βάλεις σε 50ρι VDSL φυσάει σε οποιοδήποτε σημείο του σπιτιού, ακόμα και από σημεία που το το S7 δεν έπιανε καθόλου.

Η μπαταρία παρ' όλο που δεν έχει "στρώσει" ακόμα, τα πάει άψογα. Γενικά η όλη αίσθηση του κινητού στο χέρι είναι απλά πανέμορφη, χθες τυχαία ανακάλυψα πως στο youtube μπορείς να βλέπεις τα βίντεο χωρίς τις μαύρες μπάρες που έβγαζε κάνοντας απλά ζουμ με τα δάχτυλα. Το μαύρο του εννοείτε ΔΕΝ έχει καμιά σχέση με την ομορφιά του amoled, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν το λες και χάλια. Γενικά μια πανέμορφη οθόνη που μου έκανε εντύπωση να μην έχει ρυθμίσεις να την πειράξεις. Εννοώ να κάνεις τα χρώματα πιο έντονα, να πειράξεις την θερμοκρασία του άσπρου και κτλ κτλ. Στην προσβασιμότητα έχει κάτι στην όραση, που με το δάχτυλο κουνάς σε μια εικόνα γι' αλλαγή χρωμάτων, αλλά καμιά σχέση μιας και τα κάνει χειρότερα. Εννοώ δεν βρίσκεις άκρη!

Στο Bestprice αν δείτε έχει κάνει βουτιά στα 336 ευρώ! Χώμα τιμή για τέτοιο εργαλείο.

Έχει καλές γωνίες θέασης, δεν έχει καμιά διάχυση του φωτός από κάποια γωνία της οθόνης και γενικά φαίνεται να έχουν κάνει καλή δουλειά στον τομέα αυτό. Ως τώρα και χωρίς να το έχω βαρύνει ακόμα με πολλές εφαρμογές, δείχνει να πηγαίνει σφαίρα, αλλά εννοείτε θα κριθεί πολύ αργότερα όταν εγκατασταθούν τα πάντα και αρχίσει η μνήμη να γεμίζει.

Στον τομέα φωτογραφία δεν πρόλαβα να κάνω πολλά, αλλά με μια πρώτη ματιά είναι περίπου σαν αυτή που έχει και το S7 , αλλά το wide είναι ΌΛΑ τα λεφτά!

Με τρόμαξε πολύ που είδα κάποια drop test για το συγκεκριμένο, που γίνεται άμεσα κομμάτια και πλέον σκέφτομαι να του βάλω καμιά Armor που παρ' όλο που θα το κάνει τούβλο, τουλάχιστον να είμαι ήσυχος.

Τώρα του φοράω αυτή της Nillkin που ενώ είναι πανέμορφη, δεν δίνει όγκο, έχει τρομερή αίσθηση στο χέρι, σου βάζει σε σκέψη ότι μπορεί να μην στο σώσει σε μια καλή βουτιά.

Σκέφτομαι και λόγο χώμα τιμής να πάρω αυτή από το ebay που αγκαλιάζει όλο το κινητό και έχει σε κάθε γωνία μικρή ενίσχυση για τις πτώσεις, αλλά σου δίνει δώρο και ένα γυαλί οθόνης.

Θα δω με το gps τι γίνεται, με τα δεδομένα, με την ποιότητα των κλήσεων και κτλκ κτλ.

Είναι αδιανόητο που αυτό το κινητό δεν έχει εισαχθεί επίσημα στην χώρα και βλέπεις κάτι κινεζιές και έχουν χωθεί σε Κοτσόβολους και σια.

Αν δείτε bestprice έχει πέσει πλέον στα 337 ευρώ που είναι χώμα τιμή για τέτοιο εργαλείο!

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

Από δω https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/

 

 

 

Κατέβασα τις

 

cstark27_GCam_5.1.018_24_v3.6

 

cstark27_GCam_5.1.018_24_wide_v3.6

 

 

 

Και δουλεύουν τέλεια σε όλα και portrait.

 

 

 

Εξαιρετικές εφαρμογές... πολύ φυσικότερο αποτέλεσμα από την LGCam

Ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Στα 254 μάλλον έχει γίνει κάποιο λάθος, σωστά;

 

https://www.justech.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=964

Link to comment
Share on other sites

Σε καταστημα στο skroutz το εβγαλε στα 254 , λαθος τους λογικα ετσι?

Εριξα μια παραγγελια αλλα φανταζομαι θα μου την ακυρωσουν λογικα , τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Είδα τις αξιολογήσεις, έχει αρκετές αρνητικές βαθμολογίες. Δεν κάνω ούτε δοκιμαστική παραγγελία. Το LG g6+ στα 395 αξίζει; Το εχει το eglobal αλλά δεν ξέρω τι παίζει με το τελωνείο.
Link to comment
Share on other sites

Αν μου πουν για λαθος στην τιμη, θα την ακυρωσω

 

Αλλα αν περασει με αυτη την τιμη η παραγγελια , λετε να το αποφυγω το καταστημα αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Σε καταστημα στο skroutz το εβγαλε στα 254 , λαθος τους λογικα ετσι?

Εριξα μια παραγγελια αλλα φανταζομαι θα μου την ακυρωσουν λογικα , τι λετε?

 

Παντως λεει οτι πουλάει 50% φτηνότερα οποτε ισως; να μην ειναι και λαθος ειδομεν. :)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Στο skroutz δεν υπάρχει πλέον. Στο bestprice το βλέπεις ακόμα στα 254,00€ και μόλις πας στο μαγαζί η τιμή γίνεται 353,00€:lol:

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

Ρε τα λαμογια δε το κλεινουν; Ειδικα στις τιμες επρεπε να τριπλοτσεκαρουν. :)
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε αυτές τις εκδόσεις είναι η μία για τον κάθε πίσω φακό. Είναι η ποιο εξειδικευμένη για το G6 γι'αυτό προτιμάτε. Τι ρυθμίσεις θες να πειράξεις; Προσπάθησε, δεν θα εκραγεί το κινητό!

 

Το LG Color Fix έχω ενεργοποιημένο, HDR+ Parameters το έχω στo MEDIUM (είναι quality/time intensive, ποιότητα/ταχύτητα λήψης, μέση λύση βολεύει), JPEG Quality 97%, περισσότερο δημιουργεί αρκετά μεγαλύτερα αρχεία χωρίς προφανές όφελος, και 95% οκ θα είσαι.

 

έχεις παρατηρήσει κρασάρισμα όταν ενεργοποιείς lower shutter speed για βραδινές λήψεις ;

άλλες φορές εμένα μου λειτουργεί και άλλες όχι

αν βγάλει αποτέλεσμα πάντως είναι εντυπωσιακό, καλύτερο ακόμα κι από το manual της stock

 

(για την 3.6 του στάρκ μιλάμε πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...