Jump to content

Huawei P8 Lite (2017)


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 442
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χαιρετώ όλους που συμμετέχουν στο νήμα, προέρχομαι από το νήμα του Coolpad F1 το οποίο μετά από 4 σχεδόν χρόνια έπρεπε να αντικατασταθεί αφού δεν είναι 4g και επίσης όλες οι εφαρμογές έχουν βαρύνει πάρα πολύ.

 

Αγόρασα από αγγελία ένα P9 Lite 2017 με ραγισμένο digitizer στην εξευτελιστική τιμή των 50€. Ρώτησα την κοπέλα που το πουλούσε αν είναι δίκαρτο ή μονόκαρτο και μου είπε δίκαρτο, έτσι λοιπόν πήγα και το πήρα, είδα ότι λειτουργούσε μια χαρά αλλά όταν πήγα σπίτι ανακάλυψα ότι ήταν μονόκαρτο. Είναι αγορασμένο από Cosmote, δεν είναι Branded αλλά δεν έβλεπε τη δεύτερη sim και απουσίαζε το σχετικό μενού από τις ρυθμίσεις.

 

Ψάχνοντας αν μπορώ να το φλασάρω είδα ότι δεν είναι απλή διαδικασία, άσε που δεν υπάρχουν σαφείς οδηγίες. Υπάρχει κατάστημα στον Πειραιά όμως που αναλαμβάνει να το κάνει με 30€ και μάλιστα μου είπε ότι το κάνει μέσω λογισμικού χωρίς να ξεκλειδώσει bootloader. Παρότι λοιπόν η κοπέλα που μου το πούλησε προσφέρθηκε να το πάρει πίσω αποφάσισα να το κρατήσω και να το παιδέψω λίγο.

 

Διαβάζοντας στο xda βρήκα ότι αυτό που καθορίζει το δίκαρτο, μονόκαρτο όπως επίσης και το region και το πότε παίρνει αναβαθμίσεις είναι το αρχείο oem info, αφού το hardware είναι ίδιο σε όλα. Αυτό που έπρεπε βασικά να γίνει ήταν να φλασάρω αρχείο oem info από δίκαρτη συσκευή, δεν υπάρχουν όμως σαφείς οδηγίες για το πως γίνεται αυτό, στα P9 Lite του 2016 με Marshmallow φλάσαρες πρώτα το oem info και μετά ξανά το firmware της ίδιας ακριβώς version με το αρχείο. Για τα δικά μας δεν έβρισκα ούτε αρχείο ούτε firmware. Ψάχνοντας βρήκα ένα oem info από Ρ8 Lite 2017 και firmware version PRA-LX1C432B110, το δικό μου είχε PRA-LX1C432B173.

 

Ξεκλείδωσα bootloader, έβαλα TWRP, το έκανα root, όλα με επιτυχία. Είχα διαβάσει ένα post κάποιου που έλεγε ότι όταν φλάσαρε το αρχείο μπρίκαρε η συσκευή. Αποφάσισα να το κάνω αφού είχα ήδη βρει οδηγίες για unbrick. Με το που το φλάσαρα έπεσε σε bootloop, δεν έμπαινε στην TWRP, μόνο στην eRecovery η οποία με προέτρεπε να κατεβάσω το original firmware. Το έκανα, το εγκατέστησε, πήγε να bootάρει αλλά ξαναέπεσε σε bootloop, οπότε επανέλαβα τη διαδικασία δεύτερη φορά και στο τέλος της έκανα Factory reset και Clear cache.

 

Ξεκίνησε μια χαρά, έγινε δίκαρτο επιτέλους, είχε επιστρέψει στο firmware PRA-LX1C432B170, νεότερο από το oem info που φλάσαρα δηλαδή. Το δεύτερο IMEI είναι 00000000000000 αλλά λειτουργεί μια χαρά. Δοκίμασα να βρω ενημερώσεις, δεν έβρισκε και μετά από το μενού με τις τρεις τελείες πάνω δεξιά επέλεξα τη λήψη του τελευταίου πλήρους πακέτου, το έκανε, αναβαθμίστηκε και πλέον βρίσκομαι στο firmware PRA-LX1C432B194 και EMUI 5.0.1. Η μόνη διαφορά είναι το όνομα της συσκευής τώρα είναι HUAWEI P8 lite 2017 και όχι P9 lite 2017, τρίχες κατσαρές δηλαδή.

 

Από την εμπειρία μου θα πω ότι η πλατφόρμα δεν είναι φιλική σε πειράγματα και φλασαρίσματα, το brickάρεις για πλάκα, μην περιμένετε βοήθεια από το xda, δεν σου απαντούν καν. Άλλο ένα μεγάλο μειονέκτημα του σκαλίσματος είναι ότι από custom recovery υπάρχει μόνο TWRP η οποία είναι το πρόβλημα το ίδιο ούτως ή άλλως. Με έχει πονοκεφαλιάσει και σε άλλες συσκευές αφού τα backup που κρατάει δεν είναι αξιόπιστα και συνήθως δεν μπορεί να τα επαναφέρει. Προσπάθησα να κρατήσω backup πριν το brick αλλά στάθηκε αδύνατον αφού σταματούσε με error 255.

 

Η συσκευή λειτουργεί μια χαρά, για την ώρα την αφήνω σε stock μορφή, χωρίς root, TWRP δεν του ξαναβάζω με τίποτα.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Χαρά στο κουράγιο σου αδερφέ. Μιλάμε για πραγματική οδύσσεια :p .

 

Μάλλον έχω μεγαλώσει αρκετά ποια και όλο αυτό με κουράζει και μου μοιάζει με χάσιμο χρόνου. Εκτός το ρίσκο και τις εξειδικευμένες γνώσεις που απαιτούνται και πρέπει να συλλέξεις, συνεπάγεται και τρελό κάψιμο συνοδευόμενο με πολύ ξενύχτι. Εξοικονομείς λεφτά βέβαια και σίγουρα όλο αυτό έχει μια γλυκιά ικανοποίηση την οποία και έχω βιώσει πολλές φορές.

Έχει και μια παγίδα όμως που τώρα τη βλέπω ξεκάθαρα. Προάγει την προβληματική-εξαρτητική σχέση με τις ψηφιακές συσκευές και αυτό είναι ένα θέμα που πρέπει να αρχίσουμε να το λαμβάνουμε σοβαρά υπόψιν μας.

Πάντως καλώς τα λες όλα αυτά που έκανες, ακόμη κι αν ελάχιστοι θα ασχοληθούν η θα ρισκάρουν με κάτι τέτοιο.

 

Υ.Γ Υπάρχει και κάτι ακόμη (and one more thing που έλεγε και ο μακαρίτης) . Για να ολοκληρωθεί η διαδικασία (και το κάψιμο) μένει να επέμβεις και στο hardware. Είπες οτι είχε σπασμένο digitizer. Έτσι θα το αφήσεις; :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Χαρά στο κουράγιο σου αδερφέ. Μιλάμε για πραγματική οδύσσεια :p .

 

Μάλλον έχω μεγαλώσει αρκετά ποια και όλο αυτό με κουράζει και μου μοιάζει με χάσιμο χρόνου. Εκτός το ρίσκο και τις εξειδικευμένες γνώσεις που απαιτούνται και πρέπει να συλλέξεις, συνεπάγεται και τρελό κάψιμο συνοδευόμενο με πολύ ξενύχτι. Εξοικονομείς λεφτά βέβαια και σίγουρα όλο αυτό έχει μια γλυκιά ικανοποίηση την οποία και έχω βιώσει πολλές φορές.

Έχει και μια παγίδα όμως που τώρα τη βλέπω ξεκάθαρα. Προάγει την προβληματική-εξαρτητική σχέση με τις ψηφιακές συσκευές και αυτό είναι ένα θέμα που πρέπει να αρχίσουμε να το λαμβάνουμε σοβαρά υπόψιν μας.

Πάντως καλώς τα λες όλα αυτά που έκανες, ακόμη κι αν ελάχιστοι θα ασχοληθούν η θα ρισκάρουν με κάτι τέτοιο.

 

Υ.Γ Υπάρχει και κάτι ακόμη (and one more thing που έλεγε και ο μακαρίτης) . Για να ολοκληρωθεί η διαδικασία (και το κάψιμο) μένει να επέμβεις και στο hardware. Είπες οτι είχε σπασμένο digitizer. Έτσι θα το αφήσεις; :lol::lol:

 

Χαχαχα, πρέπει να είμαι πιο μεγάλος από εσένα. Όσο για το digitizer, ολόκληρη η οθόνη μαζί με το πλαίσιο έχει 20€, χωρίς το πλαίσιο 15€. Έχω κατακαεί από τις ιμιτασιόν οθόνες που έρχονται και δεν λειτουργούν και να σου πω την αλήθεια το σκέφτομαι, χαχαχαχα. :lol:

 

Από την άλλη όμως, μόνο 50€ μου έχει στοιχίσει, και 20 ακόμα, 70, η αξία του είναι μεγαλύτερη.;)

 

Την οδύσσεια την ανέφερα για τη γνώση, έχω κάνει ερώτηση και στο xda για κάποια σκοτεινά σημεία, αν πάρω απάντηση θα φτιάξω έναν οδηγό ώστε να μην παιδεύεται κανείς μας. ;)

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε grgz.

Εχω περασει και εγω απο το θεμα του coolpad f1 και σε καταλαβαινω απόλυτα γιατί μπηκες σε αυτη την διαδικασία.Το μονο που καναμε στο F1 ηταν φλασαρισματα νεας ρομ καθε μερα.

Αλλα τα huawei είναι τελείως αλλη φαση.Δεν σηκωνουν πολλά πολλα και ετσι εγω σε οσες συσκευές huawei πηρα δεν τις πειραξα καθολου.

Βεβαια εσυ καλα εκανες.Εξαλλου μονο 50€ σου στοίχισε.Και αμα κανεις και καποιον οδηγο οπως κανανε τα παιδια για το F1 θα ηταν ο,τι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε grgz.

Εχω περασει και εγω απο το θεμα του coolpad f1 και σε καταλαβαινω απόλυτα γιατί μπηκες σε αυτη την διαδικασία.Το μονο που καναμε στο F1 ηταν φλασαρισματα νεας ρομ καθε μερα.

Αλλα τα huawei είναι τελείως αλλη φαση.Δεν σηκωνουν πολλά πολλα και ετσι εγω σε οσες συσκευές huawei πηρα δεν τις πειραξα καθολου.

Βεβαια εσυ καλα εκανες.Εξαλλου μονο 50€ σου στοίχισε.Και αμα κανεις και καποιον οδηγο οπως κανανε τα παιδια για το F1 θα ηταν ο,τι καλύτερο.

 

Πήρα Huawei γιατί η καλύτερη rom που πέρασε από το Coolpad ήταν η emui UNICOM, γι' αυτό μου αρέσουν. Όσο για το σκάλισμα, αναγκαστικά αφού έπρεπε να το κάνω δίκαρτο, διαφορετικά δεν είμαι αυτός που αλλάζει rom κάθε μέρα, το σετάρω και το ξεχνάω.

 

Θα προσπαθήσω να φτιάξω κάποιον οδηγό σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο @grgz, χαίρομαι που βλέπω ότι ξεκίνησαν τα πρώτα βήματα ενασχόλησης σε αυτό το κινητό. Με το καλό στο μέλλον να αρχίσουμε να παίζουμε με custom roms (αν και όταν βγουν). Edited by godofwar161
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο @grgz, χαίρομαι που βλέπω ότι ξεκίνησαν τα πρώτα βήματα ενασχόλησης σε αυτό το κινητό. Με το καλό στο μέλλον να αρχίσουμε να παίζουμε με custom roms (αν και όταν βγουν).

 

Όπως ανέφερα δεν είναι φιλικό σε πειράγματα, το brick παραμονεύει σε κάθε βήμα. Όσο για custom roms, δεν βλέπω να υπάρχουν ακόμα, υπάρχει μία περίπτωση να κάνουν του προηγούμενου Ρ9 Lite, δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά όμως.

 

Αν υπάρχει ενδιαφέρον μπορώ να φτιάξω έναν οδηγό για ξεκλείδωμα bootloader, φλασάρισμα TWRP και rootάρισμα, επίσης αυτό που έκανα εγώ για να το κάνω δίκαρτο είμαι 99,9% σίγουρος ότι πετυχαίνει γενικότερα, νίπτω τας χείρας μου όμως, όποιος θέλει το δοκιμάζει με δική του ευθύνη, δεν το περιλαμβάνω στον οδηγό.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει ενδιαφέρον μπορώ να φτιάξω έναν οδηγό για ξεκλείδωμα bootloader, φλασάρισμα TWRP και rootάρισμα, επίσης αυτό που έκανα εγώ για να το κάνω δίκαρτο είμαι 99,9% σίγουρος ότι πετυχαίνει γενικότερα, νίπτω τας χείρας μου όμως, όποιος θέλει το δοκιμάζει με δική του ευθύνη, δεν το περιλαμβάνω στον οδηγό.

 

Φυσικά και θα μας ενδιέφερε ένας οδηγός μετατροπής του μονοκαρτου σε δίκαρτου....εγώ την πάτησα και πήρα από Vodafone. Και είναι branded μονόκαρτο...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα μας ενδιέφερε ένας οδηγός μετατροπής του μονοκαρτου σε δίκαρτου....εγώ την πάτησα και πήρα από Vodafone. Και είναι branded μονόκαρτο...

 

Γίνεται με τον ίδιο τρόπο που το έκανα κι εγώ, θα γίνει unbranded και δίκαρτο, φυσικά με το ίδιο ρίσκο.

 

Επίσης, όπως κι εγώ, αποχεραιτάς την εγγύηση. Αν όμως κρατήσεις backup του oem info σου, εγώ δεν μπόρεσα και δεν παιδεύτηκα περισσότερο εκείνη τη στιγμή γιατί ήθελα να ξεμπερδέψω, μπορείς να επιστρέψεις στο original firmware. Κι εγώ μπορώ αν του περάσω ένα oem info από μονόκαρτο P9.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου έβγαλε την C432B200 έχει νεότερο κερνελ κ επίπεδο ασφαλείας άντροιτ

 

Να υποθέσω πως κι εσένα είναι δίκαρτο έτσι; Έχει άραγε λάβει κανείς EMUI 5.1 σε μονόκαρτο unbranded ??

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω πως κι εσένα είναι δίκαρτο έτσι; Έχει άραγε λάβει κανείς EMUI 5.1 σε μονόκαρτο unbranded ??

 

Ναι δίκαρτο unbr. emiui 5.0.1 έχει

Link to comment
Share on other sites

Μολις μου εβγαλε και εμενα ενημέρωση απο Β190 σε Β200.Δεν εχει κάποια διαφορα.Ενημερωση ασφαλειας ειναι.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Μια ερωτηση..

Εχει πουθενα την επιλογη στις ρυθμισεις που την λεει εξυπνο καλυμμα? Που ειναι για τις θηκες flip που εχουν τζαμακι μπροστα να βλεπεις πληροφοριες.. Εχω φαει τις ρυθμισεις αλλα δεν το βλεπω καπου!

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω οι θήκες smart cover, flip cover, κλπ, υπάρχουν σε δυο εκδοχές. Η μια (η απλή χωρίς παράθυρα) ενεργοποιεί μόνο τη λειτουργία κλειδώματος και ξεκλειδώματος της οθόνης κάθε φορά που ανοίγεις η κλείνεις το flip.

Η άλλη (που έχει και παράθυρα) , κάνει ακριβώς οτι και η απλή, συν το οτι με κλειστό το flip, εμφανίζει μια τροποποιημένη οθόνη κλειδώματος μέσω του παραθύρου με τα βασικά (ώρα, ημερομηνία, ειδοποιήσεις κλπ) αλλά δίνει και τη δυνατότητα να απαντήσεις σε κλήση χωρίς να ανοίξεις το flip.

Και οι δυο τύποι θηκών, τα κάνουν όλα αυτά μέσω ενός μικρού μαγνήτη που υπάρχει σε κάποιο άκρο του flip cover, σε συνεργασία όμως με έναν μαγνητικό "διακόπτη" που θα πρέπει να υπάρχει κάπου κρυμμένος στην πρόσοψη του κινητού. Έχω την εντύπωση πως δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο η συγκεκριμένη συσκευή, δεν έχει δηλαδή μαγνητικό διακόπτη, γι' αυτό και δεν υπάρχει κάτι στις ρυθμίσεις. Το εντυπωσιακό είναι πως ψάχνοντας στο ίντερνετ μετά την ερώτησή σου, βρήκα τέτοιες θήκες και προφανώς έχεις προμηθευτεί κάποια απ' αυτές έτσι; Αναρωτιέμαι πόσο πιθανόν είναι να πρόκειται για κοροϊδία.

 

Εκτός κι αν παίζει κάτι άλλο..... να έχει τη δυνατότητα η συσκευή, αλλά να μην έχει μαγνήτη το cover σου. Η να χρειάζεται να απενεργοποιηθεί το ξεκλείδωμα με δακτυλικό αποτύπωμα που ίσως το μπλοκάρει. Για ψαξτο και ενημέρωσε μας αν μπορείς. Με ενδιαφέρει κι έμενα και μπορεί και άλλους. Βρες αρχικά έναν μαγνήτη (ελπίζω να έχεις κάπου στο σπίτι) και σκάναρε όλη την επιφάνεια του flip να δεις αν θα υπάρξει έλξη η απώθηση κάπου :lol:

Edited by johnphone
Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω οι θήκες smart cover, flip cover, κλπ, υπάρχουν σε δυο εκδοχές. Η μια (η απλή χωρίς παράθυρα) ενεργοποιεί μόνο τη λειτουργία κλειδώματος και ξεκλειδώματος της οθόνης κάθε φορά που ανοίγεις η κλείνεις το flip.

Η άλλη (που έχει και παράθυρα) , κάνει ακριβώς οτι και η απλή, συν το οτι με κλειστό το flip, εμφανίζει μια τροποποιημένη οθόνη κλειδώματος μέσω του παραθύρου με τα βασικά (ώρα, ημερομηνία, ειδοποιήσεις κλπ) αλλά δίνει και τη δυνατότητα να απαντήσεις σε κλήση χωρίς να ανοίξεις το flip.

Και οι δυο τύποι θηκών, τα κάνουν όλα αυτά μέσω ενός μικρού μαγνήτη που υπάρχει σε κάποιο άκρο του flip cover, σε συνεργασία όμως με έναν μαγνητικό "διακόπτη" που θα πρέπει να υπάρχει κάπου κρυμμένος στην πρόσοψη του κινητού. Έχω την εντύπωση πως δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο η συγκεκριμένη συσκευή, δεν έχει δηλαδή μαγνητικό διακόπτη, γι' αυτό και δεν υπάρχει κάτι στις ρυθμίσεις. Το εντυπωσιακό είναι πως ψάχνοντας στο ίντερνετ μετά την ερώτησή σου, βρήκα τέτοιες θήκες και προφανώς έχεις προμηθευτεί κάποια απ' αυτές έτσι; Αναρωτιέμαι πόσο πιθανόν είναι να πρόκειται για κοροϊδία.

 

Εκτός κι αν παίζει κάτι άλλο..... να έχει τη δυνατότητα η συσκευή, αλλά να μην έχει μαγνήτη το cover σου. Η να χρειάζεται να απενεργοποιηθεί το ξεκλείδωμα με δακτυλικό αποτύπωμα που ίσως το μπλοκάρει. Για ψαξτο και ενημέρωσε μας αν μπορείς. Με ενδιαφέρει κι έμενα και μπορεί και άλλους. Βρες αρχικά έναν μαγνήτη (ελπίζω να έχεις κάπου στο σπίτι) και σκάναρε όλη την επιφάνεια του flip να δεις αν θα υπάρξει έλξη η απώθηση κάπου :lol:

 

Σ ευχαριστω για την απαντηση! Λοιπον εχω την εντυπωση οτι προκειται για κοροιδια σιγουρα.. Διοτι εχω και το mate 10 pro οπου εκει εχει την ρυθμιση για το τι γουσταρεις να βλεπεις μπροστα στην θηκη με το παραθυρο.. Δαχτυλικο ειναι απενεργοποιημενο οποτε δεν νομιζω να ειναι κατι τετοιο. Και η θηκη απ οτι την εψαξα εχει μαγνητη πισω στην πλατη της..Οποτε καταληγω οτι μαλλον η συσκευη δεν το υποστηριζει!

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά αναφέρω ότι στο xda υπάρχουν διαθέσιμες μερικές custom roms για τη συσκευή μας. Όποιος ενδιαφέρεται να μάθει περισσότερα (ή και να πειραματιστεί) εδώ είναι το link: P8 Lite (2017) Development
Link to comment
Share on other sites

Εριξα μια ματια αλλα ειδα ότι ολες εχουν και απο καποιο bug. Πιστεύω οτι ακομα δεν εχει βγει καποια rom που να αξιζει το σκαλισμα και το ρισκο. Υπομονη.
Link to comment
Share on other sites

Εριξα μια ματια αλλα ειδα ότι ολες εχουν και απο καποιο bug. Πιστεύω οτι ακομα δεν εχει βγει καποια rom που να αξιζει το σκαλισμα και το ρισκο. Υπομονη.

 

Συμφωνώ, συν το ότι η official είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω το Huawei P9 lite 2017. Με επιδότηση από Cosmote και αγορασμένο από Γερμανό. Έχει την PRA-LX1C432B199. Δεν έχω κάνει root. Είναι η η πιο πρόσφατη έκδοση αυτή; ή έχει βγει και η LX1C432B200;

Σας ευχαριστώ!

Redmi Note 12 Pro+ 5G

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω το Huawei P9 lite 2017. Με επιδότηση από Cosmote και αγορασμένο από Γερμανό. Έχει την PRA-LX1C432B199. Δεν έχω κάνει root. Είναι η η πιο πρόσφατη έκδοση αυτή; ή έχει βγει και η LX1C432B200;

Σας ευχαριστώ!

 

Μην ασχολείσαι, οι ενημερώσεις έρχονται μόνες τους, έχει σημασία ακόμα και το αν είναι μονόκαρτο ή δίκαρτο όπως και το branded ή unbranded. Ούτως ή άλλως είσαι μάλλον στην τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολείσαι, οι ενημερώσεις έρχονται μόνες τους, έχει σημασία ακόμα και το αν είναι μονόκαρτο ή δίκαρτο όπως και το branded ή unbranded. Ούτως ή άλλως είσαι μάλλον στην τελευταία.
Καλησπέρα :)

Μόλις ήρθε η LX1C432B201...305 MB239a435d0f4baa33b9ff4c6efa063f10.jpg

 

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Redmi Note 12 Pro+ 5G

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :)

Μόλις ήρθε η LX1C432B201...305 MB

 

Εμένα σήμερα ήρθε η LX1C432B198, ήμουν στη 196, επίσης 305 Mbytes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...