Jump to content

Huawei P8 Lite (2017)


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι παίδες, είναι ακριβώς η ίδια συσκευή που ανάλογα τη χώρα που πωλείται (η απο που την έχει προμηθευτεί αυτός που την πουλά) έχει μέχρι και 4 διαφορετικά ονόματα. Ότι να ναι δηλαδή :lol:

 

Πάντως εμένα μετά την χθεσινή αναβάθμιση ανοίγει πιο γρήγορα κάποιες εφαρμογές (που ήθελαν internet) και πριν αργούσαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 442
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά μια χάρη. Κάποιος που να το έχει αγοράσει ως p9 lite 2017 να μου πει λίγο από το βιβλιαράκι την τιμή SAR (κεφάλι και σώμα) ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
καλημερα. ξερουμε αν το τηλεφωνο υποστηριζει volte με το cosmote firmware και αν ναι που το βρισκουμε?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Μεγάλη νέκρα στο νήμα ε;

Έχει πάρει κανείς καμιά άλλη ενημέρωση εκτός αυτή που περιγράφει ο φίλος απο πάνω; Θα πάρει άραγε Android 8 η συσκευή μας;

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα το συγκεκριμενο κινητο απο σκρουτζομαγαζο. Σαν αριθμο εκδοσης αντροιντ μου εχει το NRD90M test-keys. Τι παιζει ρε παιδια? Μου εχει κλειδωμενη την ενημερωση λογισμικου. Ξερει κανεις τι πρεπει να κανω? Εχει κανεις το ιδιο προβλημα? Ολα τα αλλα στο τηλεφωνο λειτουργουν αψογα. Ενημερωνω οτι η συσκευη ειναι unbranded.
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα το συγκεκριμενο κινητο απο σκρουτζομαγαζο. Σαν αριθμο εκδοσης αντροιντ μου εχει το NRD90M test-keys. Τι παιζει ρε παιδια? Μου εχει κλειδωμενη την ενημερωση λογισμικου. Ξερει κανεις τι πρεπει να κανω? Εχει κανεις το ιδιο προβλημα? Ολα τα αλλα στο τηλεφωνο λειτουργουν αψογα. Ενημερωνω οτι η συσκευη ειναι unbranded.

 

"Επαναφερω αυτο το μηνυμα απο προηγουμενο δικο μου post"

 

Συνοπτικά θα σου πω, πως επειδή κι εγώ ήμουν ένας απ' αυτούς που είχα beta rom, φαίνεται πως έχεις και εσύ αφού λέει test keys. Μην το πάρεις βαρέως όμως, δεν είναι το τέλος του κόσμου. Άλλωστε η συσκευή είναι λειτουργική.

Θα βρεις περισσότερες λεπτομέρειες αν διαβάσεις πιο πίσω αυτό το νήμα, αλλά καλό είναι να ξέρεις απο τώρα πως εφόσον η συσκευή σου είναι ευρωπαϊκό μοντέλο (εμένα αγοράστηκε απο γνωστό σκρουτζομάγαζο στο κέντρο της Αθήνας ως P8 Lite 2017 μονόκαρτο unbranded) καλύπτεται απο 2ετη ευρωπαϊκή εγγύηση, άρα και απο το επίσημο σέρβις της Huawei (στους Αμπελόκηπους το πήγα εγώ) .

Εκεί μου είπαν πως δεν επιτρέπεται να πωλούνται συσκευές με beta rom (test keys) γιατί είναι μόνο για δοκιμές και όχι για εμπορική χρήση. Και εκεί μου περάσαν την official rom του P9 Lite 2017 και ηρέμησα, γιατί είχα μανουριάσει άσχημα με το σκρουτζομάγαζο.

 

Καλό θα ήταν να ρίξεις και ένα κράξιμο στο κατάστημα που στο πούλησε (αν είναι το γνωστό της Γ' Σεπτεμβριου θέλει πολύ κράξιμο αν συνεχίζει να πουλάει τέτοιες συσκευές) και μετά δωστο στο σέρβις (μην το κάνεις μόνος/η σου γιατί παίζει να χάσεις την εγγύηση) να σου περάσουν το σωστό λογισμικό και να το απολαύσεις γιατί είναι πολύ καλή συσκευή για τα λεφτά της.

 

Ελπίζω να βοήθησα. Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες ξέρει κανείς πως μπορώ να μεταφέρω εφαρμογές που είναι εγκατεστημένες στο τηλ, στην κάρτα sd ?? Γιατί δεν μπορώ να το βρω; Μήπως δεν γίνεται;

 

EDIT: Δυστυχώς μόλις διαπίστωσα, ψάχνοντας στο νετ, οτι τελικά δεν γίνεται :( Με διάφορες περίεργες και ανορθόδοξες μεθόδους γίνεται, αλλά βαριέμαι τις χακεριές και τις περιπλοκότητες.

Το εκνευριστικό είναι οτι σε άλλες συσκευές Huawei που τρέχουν android 6 και EMUI 4.x.x υπάρχει μια χαρά αυτή η δυνατότητα πατώντας απλά "Αλλαγή" στις ρυθμίσεις της εκάστοτε εφαρμογής στο σύστημα. Στο δικό μας που τρέχει την 7 του Android (και έχει αυτή τη δυνατότητα απ την google) η Huawei με το EMUI 5 την έκοψε και δεν εμφανίζει την επιλογή "Αλλαγή".

Edited by johnphone
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδες σε όλους! σκεφτομαι την αγορά του συγκεκριμένου κινητου, αλλα διαβασα κατι για beta rom κτλπ που δημιουργουν προβλημα στην ενημερωση λογισμικου! σε ολα τα σκρουτζομαγαζα το πουλανε με αυτην την ρομ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδες σε όλους! σκεφτομαι την αγορά του συγκεκριμένου κινητου, αλλα διαβασα κατι για beta rom κτλπ που δημιουργουν προβλημα στην ενημερωση λογισμικου! σε ολα τα σκρουτζομαγαζα το πουλανε με αυτην την ρομ?

 

Για το dual δεν εχει ακουστεί κάτι. Οπότε αν είναι πάρτο dual ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδες σε όλους! σκεφτομαι την αγορά του συγκεκριμένου κινητου, αλλα διαβασα κατι για beta rom κτλπ που δημιουργουν προβλημα στην ενημερωση λογισμικου! σε ολα τα σκρουτζομαγαζα το πουλανε με αυτην την ρομ?

 

Όπως λέει και ο φίλος απο πάνω, στα dual δεν έχει εμφανιστεί beta rom. Τουλάχιστον μέχρι στιγμής. Αν παρόλα αυτά χρειάζεται η προτιμάς να πάρεις συσκευή single sim και unbranded (όπως εγώ που την πάτησα) και τύχει να έχει κι εσένα beta rom, καλό είναι να ξέρεις μερικά πράγματα για να τα κάνεις χρήση στην συνδιαλλαγή σου με το κατάστημα. Αυτό και για το δικό σου καλό (θα γλυτώσεις τρεχάματα σε σέρβις και εκνευρισμούς), αλλά και για να μπουν κάποια σκρουτζομάγαζα σε τάξη (γιατί μερικά το χουν παραχέσει) και θέλουν πολύ κράξιμο. Εγώ προμηθεύτηκα την συσκευή μου απο γνωστό σκρουτζοκατάστημα της Γ' Σεπτεμβρίου (στην Αθήνα) ως P8 Lite 2017 single sim unbranded και πέρασα πολλές μέρες ταλαιπωρίας. Πήρα το μάθημά μου και απο δω και στο εξής ξέρω τι θα κάνω αν ξαναχρειαστεί.

 

1) Πας ενημερωμένος στο κατάστημα η μιλάς με κάποιον πωλητή (στο τηλ πχ) πριν παραλάβεις και ανοιχτεί η συσκευασία (δεν αναγράφεται κάπου απ' έξω), πως ξέρεις οτι κυκλοφορούν συσκευές με beta rom (test-keys θα γράφει στις πληροφορίες λογισμικού όταν μπουτάρει όμως) και δεν θα ήθελες να είσαι κάτοχος μιας τέτοιας.

 

2) Στο επίσημο σέρβις της Huawei (στους Αμπελόκηπους) που πήγα εγώ τη συσκευή μου αφού την πάτησα, μου είπαν ξεκάθαρα πως δεν επιτρέπεται να πωλούνται τέτοιες συσκευές. Είναι μόνο για ελέγχους και δοκιμές και όχι για εμπορική χρήση. Αυτό το λες επίσης στο κατάστημα, οπότε έρχεται άμεσα σε δύσκολη θέση για να αναλάβει τις ευθύνες του. Οφείλει να ξέρει τι συσκευές του δίνει ο προμηθευτής του. Και ακόμη και αν έχει πέσει και ο ίδιος θύμα κάποιου προμηθευτή (χλωμό το βλέπω και μάλλον κατόπιν συνεννόησης μαζί του έχει προμηθευτεί φτηνά και πουλάει ακριβά beta συσκευές), δεν είσαι εσύ υποχρεωμένος να τρέχεις μετά. Άλλωστε είναι κάτι που συμβαίνει εδώ και πολλούς μήνες. Θα έπρεπε να αποσύρει την "προβληματική" παραλαβή του και να μην συνεχίζει να πουλάει τέτοιες συσκευές. Κανε συμφωνία μαζί του πως αν τρέχει beta rom η συσκευή, η να αναλάβει ο ίδιος να της περάσει τη σωστή rom και να στη δώσει μετά η να σου επιστρέψει τα χρήματα.

 

3) Ακόμη κι αν δεν κάνεις τίποτα απ' τα παραπάνω και τελικά η συσκευή σου έχει beta rom, σίγουρα δεν είναι το τέλος του κόσμου. Θα είναι πλήρως λειτουργική, αλλά θα έχει κάποιες ελλείψεις και μικρο-bugs και το σημαντικότερο δεν θα παίρνει ΟΤΑ updates. Θα πρέπει να την πας εσύ σε κάποιο επίσημο σέρβις και εφόσον είναι ευρωπαϊκό μοντέλο (2 χρόνια εγγύηση) θα σου περάσουν δωρεάν τη rom του P9 Lite 2017 που είναι το ίδιο ακριβώς μοντέλο. Μην δοκιμάσεις να το κάνεις μόνος σου γιατί παίζει να χάσεις την εγγύηση.

 

Και μην φοβάσαι (εσύ η οποιοσδήποτε άλλος) να αντιπαρατεθείς με τον πωλητή διεκδικώντας τα νόμιμα δικαιώματά σου ως καταναλωτής. Πρέπει να καταλάβουν κάποια σκρουτζομάγαζα πως δεν είμαστε χαζοί. Ξέρουμε τι απατεωνιές κάνουν και οτι δεν πουλάνε φθηνά.

 

Καλή επιλογή :)

Link to comment
Share on other sites

Κανε συμφωνία μαζί του πως αν τρέχει beta rom η συσκευή, η να αναλάβει ο ίδιος να της περάσει τη σωστή rom και να στη δώσει μετά η να σου επιστρέψει τα χρήματα.

 

Λίγο προσοχή εδώ. Αν την περάσει μόνος του ο μαγαζάτορας και όχι μέσω της αντιπροσωπείας μπορεί πάλι να χαθεί η εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι θήκη προτείνετε για το κινητό; Επίσης, βάλατε τζαμάκι προστατευτικό στην οθόνη;

Σκέφτομαι να το αγοράσω αλλά θέλω πρώτα να έχω στα χέρια μου θήκη+προστατευτικό οθόνης.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Τι θήκη προτείνετε για το κινητό; Επίσης, βάλατε τζαμάκι προστατευτικό στην οθόνη;

Σκέφτομαι να το αγοράσω αλλά θέλω πρώτα να έχω στα χέρια μου θήκη+προστατευτικό οθόνης.

 

Δύσκολη η απάντησή στην πρώτη ερώτηση σου. Λίγο πιο εύκολη στη δεύτερη :)

 

Δεν ξέρω πόσες θήκες μπορεί να υπάρχουν στα μαγαζιά και στο internet για αυτή τη συσκευή. Σίγουρα πολλές δεκάδες. Απ' όλες αυτές έχεις να διαλέξεις κάποια του γούστου σου, αξιολογώντας όμως και το επίπεδο προστασίας που θες, εκτός απ την αισθητική. Αν σου κάναμε ο καθένας την πρόταση του, φαντάζεσαι τι θα γινόταν. Άρα είναι καθαρά θέμα προσωπικής επιλογής. Εγώ έχω μια απλή ημιδιάφανη σιλικόνης και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Το άλλο σίγουρο, είναι πως είναι απαραίτητη μια θήκη, ειδικά για την συγκεκριμένη συσκευή, γιατί το πολύ γυαλιστερό υλικό της πίσω όψης (δείχνει πολύ premium) είναι και πολύ γλιστερό ταυτόχρονα. Τόσο πολύ, που αν η συσκευή είναι ακουμπισμένη κάπου και ενεργοποιηθεί η δόνηση, αρχίζει να "περπατάει" και αν μπορεί θα πέσει. Η θήκη αποτρέπει το να σου φύγει ακόμη και απ' το χέρι, κάτι που πίστεψέ με, είναι πολύ εύκολο.

 

Τώρα αν θέλεις τη μέγιστη προστασία, καλό θα είναι να προσθέσεις και τζαμάκι. Όχι μόνο για προστασία όμως, αλλά και γιατί η οθόνη δεν έχει ελαιοφοβική επίστρωση και γίνεται χάλια απ' τις δακτυλιές. Εδώ θα πρέπει να προσέξεις το εξής: Η οθόνη έχει καμπυλωτές άκρες και τα (περισσότερα) γυαλάκια, παρότι τα πουλάνε γι' αυτή τη συσκευή και είναι κομμένα στις διαστάσεις της οθόνης, δεν κολλάνε στις άκρες λόγο καμπυλότητας. Ότι και να κάνεις, θα έχει κακή εφαρμογή και θα ξεκολλήσει στα τελειώματα.

Προχθές ένας φίλος με την ίδια συσκευή και το ίδιο πρόβλημα, μου έδωσε τη λύση. Βρήκε ένα γυαλάκι στο Πλαίσιο http://www.plaisio.gr/tilefona/prostasia-kinitou/zelatines-prostasias/Sentio-Membrani-Prostasias-Gia-P9-Lite-2017-1-Tmx-Guali-ME-FRAME-MAYRO.htm το οποίο έχει και πλαίσιο (frame) γύρω-γυρω. Αν δεν το έβλεπα στο δικό του δεν θα το έβαζα. Ταίριαξε και κόλλησε μια χαρά χωρίς κανένα θέμα στις άκρες. Μην τσιμπήσετε απ τη φώτο της συσκευασίας που δείχνει (iPhone) χωρίς πλαίσιο. Το περιεχόμενο είναι γυαλάκι με frame. Είναι αρκετά ευκρινές με πολύ καλή απόκριση και οι λίγες δακτυλιές που αφήνει καθαρίζονται εύκολα.

 

Η επιλογή είναι δική σου και με το καλό να το χαϊδέψεις σύντομα :D

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλους. Μελλοντικός κάτοχος του κινητού και εγώ, μιας και είχα το p9 lite του 2016.Διάβασα και τις 17 σελίδες και είδα τι συνέβη σε κάποιους με τις ρομ.Την πάτησα εγώ με το p9 που ήταν branded Vodafone. Στην προσπάθεια μου να το κάνω unbranded πέρασα ρομ από το firmware finder αλλά λάθος έκδοση και τελικα μου εβγαλε rom test Keys. Παπαλα αναβαθμίσεις και εγγύηση. Αλλά το έλυσα βάζοντας την σωστή ρομ που ήταν για το branged κινητό μου και αμέσως πήρα αναβάθμιση. Οπότε το όλο πρόβλημα είναι ότι κάποιο άσχετο καλόπαιδα έχει περάσει σε αυτά τα κινητά λάθος ρομ και δημιούργησαν αυτό το θέμα. Και γι'αυτό του φίλου στο service όταν τους πίεσε το έφτιαξαν. Γιατί απλά του πέρασαν σωστή ρομ.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση.......το κινητό "φοράει" μπροστἀ και πίσω gorilla glass άνευ ελαιοφοβικής ή οχι?

 

Μόνο μπρος Gorilla (δεν ξέρω ποια γενιά του) . Πίσω δεν νομίζω πως είναι γυαλί. Και δυστυχώς δεν έχει ελαιοφοβική επίστρωση ούτε μπρος ούτε πίσω.

Επίσης είναι γνωστό και αποδεδειγμένο πως το Gorilla Glass δεν είναι αχάρακτο ούτε και στις τελευταίες του γενιές. Ένα επιπλέον tempered glass στην οθόνη είναι απαραίτητο κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

 

Χμμμ..... δεν είμαι και τόσο σίγουρος για την αξιοπιστία του άρθρου. Θα μπορούσε να πει κανείς πως (επειδή διαφημίζει ενδιάμεσα το GearBest) είναι fake, για να ορμήξουν όλοι όσοι ψάχνονται για mid rege συσκευή να το πάρουν απο εκεί φθηνά (και να ξεστοκάρουν) μια συσκευή που ίσως, μάλλον πιθανόν, να αναβαθμιστεί σε Oreo.

 

Αν δεν έρθει κάτι πιο επίσημο, θα δυσκολευτώ να το πάρω στα σοβαρά, ακόμη κι αν η ηλικία της συσκευής και το hardware της το δικαιολογούν.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τρόπος να μεταφερθούν οι εφαρμογές στην κάρτα sd?

 

όταν πρωτοάνοιξα το κινητό είχε 7gb ελεύθερο χώρο και το σέταρα χωρίς sim κάρτα και έμειναν ελευθερα κοντά στα 5GB. σήμερα πήρα μία nano sim και την έβαλα στο κινητό και με το που την έβαλα έκανε ρεσταρτ το κινητό και καθάρισε ότι είχα εγκαταστήσει και μου ζητηθηκε να το σεταρω από την αρχή αλλά ο χώρος έμεινε 5gb αλλά εφαρμογές δεν έβλεπα. κάθε μια που εγκαθιστούσα μειωνόταν και άλλο ο χώρος

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τρόπος να μεταφερθούν οι εφαρμογές στην κάρτα sd?

 

Στην προηγούμενη σελίδα υπάρχει μια απάντηση σε αυτό. Απο μόνο του όχι, υπο προϋποθέσεις ναι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω παρει το P9 lite και δεν μου ανοιγουν τα στορις απο το ινσταγραμ.. Ξερεις κανεις γιατι συμβαινει αυτο κ πως να το φτιαξω? Εχω σβησει ηδη 2 φορες την εφαρμογη κ την ξαναεγκατεστησα αλλα παλι τα ιδια...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...