Jump to content

Κάπνισμα! Η άποψή σας;


DrGus
 Κοινοποίηση

Καπνίζετε?  

393 members have voted

  1. 1. Καπνίζετε?

    • Ναι, καπνίζω
      149
    • Όχι, δεν καπνίζω
      244


Recommended Posts

Για το θέμα ηρεμίας... δεν μπορώ να το καταλάβω. Υπάρχουν και πολλά άλλα που δεν βλάπτουν και σε ηρεμούν.

 

Το χειρότερο πάντως είναι στις ηλικίες τις δικές μου και τις λίγο ποιο μικρές από εμένα που ξεκινάνε το κάπνισμα. Είναι τελείως γελοίο και παράλογο. Έχω έναν φίλο ο οποίος και καλά το ξεκίνησε να δει πως είναι. Και ενώ τον ζάλιζε... το έλεγε με ένα στιλ... ότι και καλά κάτι κάνει. Προσπάθεια δηλαδή για να επιτεύξει το ακατόρθωτο. :wacko: Τι να πω. Οι πλειοψηφία πλέων αυτών που ξεκινούν το κάπνισμα για να μην πω όλοι το κάνουν για την μούρη...

 

Για τα μαγαζιά συμφωνώ με πολλούς προλαλήσαντες. Δεν μιλάμε για επιλογή μιας καφετέριας πλέον. Αφού σε όλες γίνεται ο χαμός. Δεν επιλέγουμε να πάμε σε χώρο καπνιζόντων, αφού παντού υπάρχουν. Δεν επιλέγουμε εμείς να είναι οπουδήποτε οι θέσεις καπνιζόντων και μη... αφού τελικώς δεν υπάρχει διαχωρισμός θέσεων, ούτε καν εικονικός. Μπορείτε να έρθετε Παγκράτι να διαπιστώσετε τι γίνεται. Όπως και σε άλλες περιοχές βέβαια. Δυστυχώς έχω ανεχτεί πολλές φορές τον καπνό του άλλου στην μάπα μου. Αλλά πολλές φορές έχω τσακωθεί και άγρια. Γιατί αυτός έχει το πρόβλημα που δεν μπορεί χωρίς το τσιγάρο. Όχι εγώ. Αυτός/αυτή είναι που έχει το πρόβλημα, όχι εγώ. Συνεπώς δικό του πρόβλημα πως θα το λύσει. Εγώ δεν θέλω να εισπνέω όλη αυτήν την μπόχα. :mad:

 

Το να σε βαστώ τον καπνιστή και ότι δεν τον καταλαβαίνω το έχω ξανά ακούσει. Τα θέμα είναι ότι δεν χρήζει σεβασμού σε αυτόν τον τομέα διότι ούτε ο ίδιος κάνει κάποια προσπάθεια. Θα σεβαστώ αυτόν που προσπαθεί να το κόψει και καπνίζει πολύ λίγο γιατί δεν μπορεί να το κόψει απότομα. Αυτόν βέβαια θα τον καταλάβω και θα τον σεβαστώ. Διότι για αυτόν ισχύει ότι το κάπνισμα είναι πρόβλημα. Άμα του αρέσει να καπνίζει τι να καταλάβω?

 

Sorry για τον τόνο μου, αλλά... δεν νομίζω σε έναν καπνιστή αν του κάνανε κάτι ανάλογο να το ανεχόταν. Σπίτι του ο οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει ότι θέλει. Εκεί όμως που έχω δικαίωμα να πάω, (και πηγαίνω και ως αναγκαίο κακό γιατί είναι παντού έτσι) απαιτώ και δεν ζητάω να είμαι οκ.

 

 

Πάντως χαίρομαι που βλέπω ότι στα αποτελέσματα της ψηφοφορίας οι περισσότεροι δεν καπνίζουν :) (άσχετα αν αυτό δεν αντιπροσωπεύει και την πραγματικότητα). :p

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 649
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εγώ φιλε ALR δεν είμαι καπνιστής,αλλα και αυτό που λες δεν το συμμερίζομαι απόλυτα,ναι σωστό είναι με τους νομους τις ηθικής αλλα φιλε μου αν δεν υπάρχει μεριμνα από το κράτος αυτό που λες,δεν είναι εφικτό να γίνει,γιατί όπου και να πάει ένας καπνιστής πάντα θα έχει έστω και ένα άτομο που δεν θα καπνίζει,έτσι αυτόματα μπαίνει στο περιθώριο και ούτε αυτό είναι σωστό.Aρα εκτος από τους κανόνες ηθικής που πρέπει να ισχύσουν χρειάζεται και η μεριμνα τις πολιτείας.κανένα από τα 2 μονο του δεν θα λειτουργήσει σωστά αν δεν υπάρχει συνεργασία και των 2 εκεί που η ηθική είναι (ανύπαρκτη) λειτουργεί η πολιτεία.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος arfi-gorgona (12 Σεπ. 2004 , 23:52)

 

εγώ φιλε ALR δεν είμαι καπνιστής,αλλα και αυτό που λες δεν το συμμερίζομαι απόλυτα,ναι σωστό είναι με τους νομους τις ηθικής αλλα φιλε μου αν δεν υπάρχει μεριμνα από το κράτος αυτό που λες,δεν είναι εφικτό να γίνει,γιατί όπου και να πάει ένας καπνιστής πάντα θα έχει έστω και ένα άτομο που δεν θα καπνίζει,έτσι αυτόματα μπαίνει στο περιθώριο και ούτε αυτό είναι σωστό.Aρα εκτος από τους κανόνες ηθικής που πρέπει να ισχύσουν χρειάζεται και η μεριμνα τις πολιτείας.κανένα από τα 2 μονο του δεν θα λειτουργήσει σωστά αν δεν υπάρχει συνεργασία και των 2 εκεί που η ηθική είναι (ανύπαρκτη) λειτουργεί η πολιτεία.

 

nomizw oti eipes kati pou parelipsa.Ontws an den yparxei synergasia twn 2 (politias kai ithikis) den ginetai tipota.To kako einai oti i politiki den fimizetai gia tin ithiki tis..

 

@princess : ksereis kapoion apo mas prosopika?apo ton tropo kai ta osa leme sou fanike oti den exoume uparksei kapnistes?an nai,lathos.Min viazesai na vgaleis simperasmata.

Ypirksa kapnistis gia 8 xronia.. Egw pantws eimai sigouros oti katalavaineis ti einai sosto kai ti den einai.kaneis apo mas den einai xazos.apla ektos apo to sosto,kapoia stigmi prepei na yperaspistoume kai ton eauto mas.

Kane ena kit-kat kai skepsou.Ti pragmatika tha itan yperaspish gia ton eauto sou?To na yperaspizesai to dikaioma pou exeis sto kapnisma h to na to kopseis..?Prin apanthseis,rwta kai ton eauto sou ti gnwmh exei.Tou aresei na ksipnas me mpoukoma?tou aresei pou exeis ligoteri antoxh?tou aresei pou exeis pio xalia epidermida ?tou aresei pou niotheis merikes fores komares?tou aresei o tsigarovixas?tou aresei i pisa?tou aresei i nikotini? ...De nomizw.

Egw den katalavainw? 8 xronia sti mapa ta etroga.oxi apo allous.apo ton idio mou ton eauto..

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

αφου εχεις υπαρξει καπνιστης και τωρα υπερασπιζεσαι τα δικαιωματα σου προφανως καταλαβαινεις τον τροπο με τον οποιο εγω υπερασπιζομαι τα δικα μου. Και ξερεις κατι; Ναι μου αρεσουν ολα αυτα (δε μου εχει χαλασει την επιδερμιδα- οχι περισσοτερο αποτι θα χαλαγε στην ηλικια μου- εχω περισσοτερες αντοχες και ειμαι περισσοτερο γυμνασμενη απο τον αντρα μου που δεν καπνιζει... γιατι εγω γυμναζομαι ενω εκεινος οχι, μαρεσει που καπνιζω -οπως μαρεσει να τρωω οτι θελω - η μαλλον οτι μπορω γιατι τραβαω κατι ζορια με αλλεργιες- να πινω οτι θελω, και να ειμαι καλα πρωτα απ ολα με τον εαυτο μου). Σωστο για μενα ειναι να εχω δικαιωμα να κανω τις δικες μου επιλογες για τη δικια μου ζωη -οπου μπορω, γιατι και στον καθαρο αερα θα ηθελα να ζω, και τον ηλιο να μη φοβαμαι αλλα δε γινεται. Η συζητηση για μενα πια δεν εχει νοημα και ειπα πριν γιατι... Αν αισθανεστε δικαιωμενοι με το να μας περιθωριοποιησει η πολιτεια και οχι εσεις μπορειτε να περιμενετε να το κανει... Απλα!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Guest andreadakis

gia osus kapnizoun na kserun oti apo to 2005 tha afksithi o foros sta tsigara(kialo :mad: )

mazi me kapious ales afksisis stous emesus forus kai kapion allon prointon(etsi afise na enoithi toylaxiston o ipourgos ikonomias se mia radiofoniki sinentefki pou akouga-se sxetiki erotisi pou tou egine den to apeklise, ara na to perimenete sta sigura... :down: )

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος andreadakis (13 Σεπ. 2004 , 01:18)

 

gia osus kapnizoun na kserun oti apo to 2005 tha afksithi o foros sta tsigara(kialo :mad: )

mazi me kapious ales afksisis stous emesus forus kai kapion allon prointon(etsi afise na enoithi toylaxiston o ipourgos ikonomias se mia radiofoniki sinentefki pou akouga-se sxetiki erotisi pou tou egine den to apeklise, ara na to perimenete sta sigura... :down: )

 

etsi ki alliws einai paradosh pleon(kati san ta topika panigiria :p ) na auksanetai i timi twn paketwn ana xrono! egw thimamai oti eperna to paketo apo 4 katostarika...380 nomizw..kai kateliksa na agorazw paketo me 2euro kai 50 lepta..

 

@princess : Kala ola auta pou les alla pali sigrinesai me ton antra sou,enw sou ekana mia protash na sigritheis me ton eauto sou opws tha itan xoris to tsigaro.Anyway, i sizitisi alithia les,den exei noima pleon,o kathenas eipe tis apopseis tou kai o kathenas pire oti eixe na parei.Thelw na pw omws oti den exw kamia exthriki diathesi oute apenanti sou oute apenanti se kanenan kapnisth.Katanow apolita oti megisto agatho einai o kathenas na einai eleutheros na kanei tis epiloges tou,opws kai katanow oti einai krima gia ton kathenan na kapnizei..Imoun ekei kai kserw.Telos.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Στην Ιρλανδία (όπως θα γνωρίζετε) έχει απαγορευτεί εντελώς το κάπνισμα σε pubs, bars κτλ. Εξαίρεση αποτελούν οι εξωτερικοί χώροι.

 

Η πλήρης απαγόρευση στηρίζεται στην προστασία του προσωπικού. Γιατί μπορεί η διάκριση του χώρου σε καπνίζοντες και μη να προστατεύει τους πελάτες που έχουν δικαίωμα επιλογής, αλλά το προσωπικό είναι αναγκασμένο να φουμάρει καπνό.

 

Έτσι προτιμήθηκε η λύση της πλήρης απαγόρευσης. Αποτέλεσμα; Παρόλο που το μέτρο είναι ακόμα φρέσκο, τα πρώτα στοιχεία μιλούν για μείωση στις πωλήσεις τσιγάρων κατά 7.5%

 

Έτσι το παράδειγμα της Ιρλανδίας σκέφτονται να ακολουθήσουν και αλλού όπως στη Σκωτία , Ουαλία , Αυστραλία

 

Όπως μάλιστα θα δείτε από το τελευταίο link, σε κάποιο προάστιο του Συδνεϊ, απαγορεύτηκε το κάπνισμα ακόμα και στους εξωτερικούς χώρους εστιατορίων μέχρι και σε απόσταση 20 μέτρων ενώ το κάπνισμα θα απαγορευτεί ακόμα και στις παραλίες (που βρωμίζουν από τα αποτσίγαρα να συμπληρώσω).

 

Στην Ελλάδα βέβαια τα περισσότερα μέρη (διορθώστε με αν κάνω λάθος) δεν έχουν καν ουσιαστικά χώρους για μη καπνίζοντες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gmac (13 Σεπ. 2004 , 02:37)

 

Στην Ιρλανδία (όπως θα γνωρίζετε) έχει απαγορευτεί εντελώς το κάπνισμα σε pubs, bars κτλ. Εξαίρεση αποτελούν οι εξωτερικοί χώροι.

 

Η πλήρης απαγόρευση στηρίζεται στην προστασία του προσωπικού. Γιατί μπορεί η διάκριση του χώρου σε καπνίζοντες και μη να προστατεύει τους πελάτες που έχουν δικαίωμα επιλογής, αλλά το προσωπικό είναι αναγκασμένο να φουμάρει καπνό.

 

Έτσι προτιμήθηκε η λύση της πλήρης απαγόρευσης. Αποτέλεσμα; Παρόλο που το μέτρο είναι ακόμα φρέσκο, τα πρώτα στοιχεία μιλούν για μείωση στις πωλήσεις τσιγάρων κατά 7.5%

 

Έτσι το παράδειγμα της Ιρλανδίας σκέφτονται να ακολουθήσουν και αλλού όπως στη Σκωτία , Ουαλία , Αυστραλία

 

Όπως μάλιστα θα δείτε από το τελευταίο link, σε κάποιο προάστιο του Συδνεϊ, απαγορεύτηκε το κάπνισμα ακόμα και στους εξωτερικούς χώρους εστιατορίων μέχρι και σε απόσταση 20 μέτρων ενώ το κάπνισμα θα απαγορευτεί ακόμα και στις παραλίες (που βρωμίζουν από τα αποτσίγαρα να συμπληρώσω).

 

Στην Ελλάδα βέβαια τα περισσότερα μέρη (διορθώστε με αν κάνω λάθος) δεν έχουν καν ουσιαστικά χώρους για μη καπνίζοντες.

 

Akrivws.ousiastika den uparxoun xwroi.Sta perissotera magazia vlepeis 2 -3 kartelakia no smoking kai otan gemizei to magazi ta vlepeis apla gia diakosmitika ,alla kai sta magazia me perissotera trapezia gia mi-kapnistes den yparxei eparkis eksaerismos ki etsi pali trws tin kapna..
iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Πάντως άσχετα με το αν καπνίζω η όχι πιστεύω ότι στις παραλίες που προαναφέρθηκε πρέπει να απαγορεύτει. Δεν είναι κατάσταση αυτή, παντού αποτσίγαρα. Δε λέω ώραια είναι να κάνεις ένα τσιγαράκι βλέποντας το κύμα, ακόμη ωραιότερο όμως είναι να βρίσκεσαι σε μια πεντακάθαρη παραλία χωρίς τέτοια σκουπίδια να βρωμίζουν την άμμο...
Link to comment
Share on other sites

Στον Καναδά απαγορεύεται το κάπνισμα σε όλους τους κλειστούς χώρους και το πρόστιμο για κάποιον που θα καπνίζει είναι το λιγότερο 500 δολλάρια!

Εζησα λίγο καιρό εκεί κ πιστέψτε με ήταν η καλύτερη στιγμή της ζωής μου!! καθαρό περιβάλλον , καθαρός αέρας, όλα καθαρά...

πρέπει να υπάρξει & στην Ελλάδα μια αντίστοιχη πολιτική ώστε να προστατεύονται όλοι.. καπνιστές & μη..

{αυτό που μου τη δίνει στα νεύρα είναι όταν κάποιοι φανατικά εθισμένοι στη νικοτίνη προσπαθούν να επιβληθούν κ να καπνίσουν μέσα στις αίθουσες(αμφιθέατρο,κτλ) του πανεπιστημίου είτε εν ώρα μαθήματος είτε σε εξεταστική... είναι ανεπίτρεπτο..}

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τις απόψεις σας και με αρκετούς συμφώνησα αλλά αρκετούς θα με συγχωρήσουν αλλά θα τους θεωρήσω λίγο ακραίους έως ρατσιστές.

Εγώ ανήκω εδώ και 9 χρόνια στην ομάδα των καπνιστών και δεν ξέρω αν θα αλλάξω σύντομα παράταξη. Το θέμα είναι ότι δεν είμαστε όλοι το ίδιοι. Τα πάντα είναι θέμα χαρακτήρα. Μου αρέσει να καπνίζω με τη διαφορά ότι δεν θέλω να ενοχλώ τους άλλους όταν το κάνω.

 

Στην καινούρια μου δουλειά απαγορεύεται το καπνισμα στα γραφεία και βγαίνουμε στον διάδρομο. Δεν το κάνουμε λόγω κανονισμού. Το κάνουμε από σεβασμό στον συνάδελφο που δεν αντέχει τον καπνό μας.

 

Έχω τρία μικρά ξαδελφάκια που μένουμε σχεδόν στο ίδιο σπίτι και δεν έχω καπνίσει ποτέ μπροστά τους, ούτε και όταν είναι στο ίδιο δωμάτιο. Προτιμώ να βγώ στο μπαλκόνι ή να πάω μια βόλτα με το αυτοκίνητο.

 

Κι εμένα με ενοχλεί ο υπερβολικός καπνός σε ένα κλειστό δωμάτιο.

Κι εμένα με πειράζει ο υπερβολικός καπνός στα club.

Κι εμένα με πειράζει να καπνίζουν την ώρα που τρώω, κοιμάμαι, κλπ.

Κι εμένα με πειράζει να βρίσκω αποτσίγαρα παντού (παραλίες, πάρκα)

Κι εμένα με πειράζει να βρωμάει το τασάκι κάτω από τη μύτη μου στο γραφείο ή στο αυτοκίνητο και γι'αυτό δεν το αφήνω ποτέ γεμάτο.

 

Δεν είμαστε αναίσθητοι ούτε μας αρέσει να πνιγόμαστε σε σημείο ασφηξίας σε δωμάτια με καπνό. Δεν είμαστε όλοι άρρωστοι με το τσιγάρο.

 

Υπάρχουν και καπνιστές (αν και είναι λίγοι και λυπάμαι γι' αυτό) που σέβονται τον συνάνθρωπο τους.

 

Αυτά. :X

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/21960wood.jpg
Link to comment
Share on other sites

To na sevesai ton synanthropo sou den einai thema kapnisti h mh kapnisth.einai thema xarakthra opws eipes kai sy.Poly kala kaneis kai feresai etsi opws feresai.

O perissoteros plithismos kapnistwn kanei oti kanei oxi apo anaisthisia oute apo kakia,alla apo 1)agnia kai apo 2)arrwstia me to tsigaro.

To prwto se kanei na theoreis tous allous upervolikous otan sou lene oti tous enoxlei o kapnos ktl ktl kai to deutero se kanei na uperaspizesai me pathos orismena pragmata pou den tha prepe..

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OveLix (10 Οκτ. 2003 , 22:46)

 

 

Φυσικά και υπάρχουν υπεύθυνοι καπνιστές. Μόνο που είναι χαμένοι κάπου στο διάστημα.

 

 

Έτσι με χαρακτήρισαν όταν σε ένα φιλικό σπίτι με παιδιά να παίζουν ανάμεσα στα πόδια μας, βγήκα στο μπαλκόνι να καπνίσω μια και το θεωρώ απαράδεκτο.....

 

Στο ψητό:

 

Μανιώδης καπνίστρια...από τα 16 μου σχεδόν.

Δεν κάπνιζα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ούτε όσο θήλαζα τα μωρά μου.

Δεν καπνίζω ποτέ στο δρόμο.....ούτε πετώ ποτέ τα αποτσίγαρά μου από τ παράθυρο.....ενώ το τασάκι του αυτοκινήτου μου γυαλίζει κι έχει μυρωδιές κι αρώματα...

Κι αυτό το έχω από την εποχή που οδηγούσα παπάκι και κόντεψα να πάρω φωτιά από γόπες που έφευγαν από τα παράθυρα, σοβαρών καπνιστών, ώριμων ατόμων υποτίθεται......

 

Ρωτώ πάντα την παρέα μου αν την ενοχλεί να ανάψω τσιγάρο...

 

Αν δεν έχω τασάκι δεν καπνίζω....

Αν είναι επειγόντως ανάγκη να καπνίσω, μου επιτρέπεται αλλά δεν έχω τρόπο .....βρίσκω έναν αγαπημένο που έκανα όταν κάπνιζα κρυφά στο δωμάτιό μου σαν παιδί .......: Κόβω ένα κομμάτι χαρτί, το κάνω χωνάκι......και φουμάρω!!!!

 

Στο γραφείο που είναι και το Άδυτό μου καπνίζω....ασύστολα μπροστά στον υπολογιστή μου...Σε όποιον είναι αντικαπνιστής...ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΈΠΕΤΑΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ!

 

Η ουσία του να είσαι καπνιστής, είναι η ίδια με το να είσαι άνθρωπος: Σέβεσαι τον εαυτό σου άρα σέβεσαι και τους άλλους.

 

Και ναι....έχω δει δυστυχώς γονείς να καπνίζουν στην παιδική χαρά, και να σβήνουν το τσιγάρο στο χώμα που προσπαθεί το καμάρι τους να βάλει με το φτυαράκι του μέσα στο κουβαδάκι...

Έχω δει εγκύους να καπνίζουν....περπατώντας στον δρόμο.....(Ξέρετε...κανείς δεν πέθανε επειδή ΔΕΝ κάπνισε.....αυτό είναι το ΜΟΝΟ σίγουρο)..

 

Με τρελλαίνει το γεγονός ότι καπνίζουν στα νοσοκομεία :mad: Κι όχι στους χώρους που επιτρέπεται το κάπνισμα βεβαίως βεβαίως..

 

Με τσαντίζει το γεγονός όταν βλέπω να καπνίζουν στην αίθουσα των παιδικών σταθμών, δημοτικών άτομα που έχουν λειτούργημά τους να διαμορφώσουν χαρακτήρα στα παιδιά που τους εμπιστευόμαστε.

 

Με κάνει έξαλλη όταν βλέπω γονέα να λέει στον πιτσιρικά γιό του...."Πήγαινε πάρε μου τσιγάρα"....

 

Και γελάω.....όταν σε διάφορα καταστήματα...με το νέο νόμο...τη μεριά των καπνιστών.....με τη μεριά των...."ακάπνιστων" τη διαχωρίζει ....ο αέρας!!!!!! :) :) :whistle:

I want it ALL and I want it delivered!!!
Link to comment
Share on other sites

An oloi oi kapnistes itan san ki esas tote den tha ypirxe kan ayto to topic. Na prostheso ki enan toyrista poy eida fetos stin Skiatho poy perpatoyse kratontas ena kommeno mpoykali me ligo nero gia tasaki. Yparxoyn loipon ki eksaireseis.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

μανιωδης καπνιστης απο τα 17 μου,30+ τσιγαρα την ημερα.μεγαλωσα σε περιβαλλον φιλικο προς τον καπνο,ο μπαμπας ακομη καπνιστης,του δινει κ καταλαβαινει

στο θεμα μας:

 

Σωστος ο νομος περι θεσεων για μη καπνιζοντες,ατοπη η εφαρμογη του καθως δεν εχουν υποδομη οι καφετεριες κ οι λοιποι χωροι.λυπαμαι πραγματικα για τους μη καπνιζοντες

Καπνιζω στο δρομο,χαιρομαι πραγματικα τον καπνο του τσιγαρου,ειναι δικαιωμα μου αλλωστε,οπως δικαιωμα μου να κανω οτιδηποτε στον οργανισμο μου.

Δεν καπνιζω σε σπιτια φιλων που δεν καπνιζουν,εχω καπνισει σε κουζινες και μπαλκονια πολλες φορες κ ειναι αποδεκτο 100% εκ μερους μου.Οι καπνιστες ειμαστε ενταξει ατομα οι περισσοτεροι,μην ειστε αδικοι απεναντι μας.

Εχετε δικαιωματα,εχουμε δικαιωματα

Στο χωρο μου καπνιζω οπως θελω κ οσο θελω κ αν καποιος δε μπορει ,τοτε θα φυγει.Αυτο ειναι το λαθος των μη καπνιστων:καταφευγουν σε υπερβολες,ζητωντας να γινεται το δικο τους,οπου κι αν βρισκονται

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

...αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι αν το κόψεις θα κάνεις καλό και στον εαυτό σου...

 

btw: η συμμετοχή μου στο θέμα, στη σελίδα 12 (2 μηνύματα) :)

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος miaow (13 Σεπ. 2004 , 19:00)

 

...αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι αν το κόψεις θα κάνεις καλό και στον εαυτό σου...

 

btw: η συμμετοχή μου στο θέμα, στη σελίδα 12 (2 μηνύματα) :)

 

 

Nαι....αυτό είναι αλήθεια...

Για ένα διάστημα που το είχα κόψει και δεν ήταν πολύ μεγάλο, η όσφρησή μου, η γεύση μου και η ...αρρώστια μου για γλυκά είχαν καλυτερέψει αξιοθαύμαστα.

Οι ημικρανίες είχαν σχεδόν εξαφανιστεί....

 

Αλλά.....το ξανάρχισα....Μην ρωτήσετε το γιατί..... :cry:

I want it ALL and I want it delivered!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος miaow (13 Σεπ. 2004 , 19:00)

 

...αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι αν το κόψεις θα κάνεις καλό και στον εαυτό σου...

 

 

Ελα ντε! :confused: Μιλαμε(νε) τοση ωρα για το κακο που κανουν στον περιγυρο τους και κανεις δεν εχει αναφερθει ή δεν εχει εστω ουτε εμμεσως παραδεχτει για το μεγιστο κακο που κανει στην υγεια του.. :worry: Τι να πεις :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Da_Boss (13 Σεπ. 2004 , 20:11)

 

Το κάπνισμα είναι μ@μακι@.-

 

me ton enan i ton allon tropo oloi mas peftoume thimata twn megalwn poliethnikwn etairiwn...alloi me to grhgoro faghto...alloi me ta anapsiktika,alloi me to tsigaro.
iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Natalia (13 Σεπ. 2004 , 20:01)

 

Για ένα διάστημα που το είχα κόψει και δεν ήταν πολύ μεγάλο, η όσφρησή μου, η γεύση μου και η ...αρρώστια μου για γλυκά είχαν καλυτερέψει αξιοθαύμαστα.

 

 

Λες η αρρώστια μου για τα γλυκα (βασικά για τα παγωτα μονο, ακόμα και το χειμώνα!) να οφείλεται στο τσιγάρο;;; Δεν το είχα σκεφτει ποτε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Michelle (13 Σεπ. 2004 , 20:49)

 

Λες η αρρώστια μου για τα γλυκα (βασικά για τα παγωτα μονο, ακόμα και το χειμώνα!) να οφείλεται στο τσιγάρο;;; Δεν το είχα σκεφτει ποτε...

 

Sxetika me auto,kserw oti kapoies narkotikes ousies sou dimiourgoun entono aisthima anagis katanalwshs glykou.den kserw parapanw,oute 8 xronia kapnistis pou ypirksa eniosa kati tetoio.Isws epeidi etroga 2 kila glika tin imera (mazi me ola ta alla) :p
iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Βασίλης (13 Σεπ. 2004 , 20:04)

 

Ελα ντε! :confused: Μιλαμε(νε) τοση ωρα για το κακο που κανουν στον περιγυρο τους και κανεις δεν εχει αναφερθει ή δεν εχει εστω ουτε εμμεσως παραδεχτει για το μεγιστο κακο που κανει στην υγεια του.. :worry: Τι να πεις :(

 

 

Κανένας καπνιστής δεν ισχυρίζεται ότι με το κάπνισμα κάνει καλό στον εαυτό του Βασίλη...

Να είσαι σίγουρος για α υτό

I want it ALL and I want it delivered!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Michelle (13 Σεπ. 2004 , 20:49)

 

Λες η αρρώστια μου για τα γλυκα (βασικά για τα παγωτα μονο, ακόμα και το χειμώνα!) να οφείλεται στο τσιγάρο;;; Δεν το είχα σκεφτει ποτε...

 

 

Αν δεν οφείλεται σε παθολογικό πρόβλημα υγείας ναι....

Όπως οι περισσότερες φίλες μου καπνίστριες, δεν μπορούν να καπνίσουν (εκτός από μερικές σπάνιες περιπτώσεις) αν δεν συνοδεύουν τη γεύση του τσιγάρου με ένα ποτό ανάλογα την ώρα της ημέρας.

Το πρωί με καφέ, το απόγευμα με αναψυκτικό ή το βράδυ με αλκοολούχο ποτό.....(Παγωτό; Μιαμ!!!! :D )

I want it ALL and I want it delivered!!!
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...