Jump to content

Κάπνισμα! Η άποψή σας;


DrGus
 Κοινοποίηση

Καπνίζετε?  

393 members have voted

  1. 1. Καπνίζετε?

    • Ναι, καπνίζω
      149
    • Όχι, δεν καπνίζω
      244


Recommended Posts

Λες όταν μεταφέρεις ένα παιδί με 41 πυρετό στο νοσοκομείο να έχεις το κουράγιο να διαπληκτίζεσαι με τον ταξιτζή?

Οσο για την απαγόρευση στο χώρο του νοσοκομείου, η κόρη μου ήταν ήδη τρομοκρατημένη με όσα της συνέβαιναν για να την υποβάλλω και στο εργάκι "η μαμά θα κυνηγήσει τους κακούς" που σήμαινε να φέρω την προισταμένη και να απαιτήσω να τηρηθεί ο νόμος.

Ξέρετε ίσως ακούγομαι λιγο πικραμένη, αλλά όταν το παιδί σου περνάει τέτοιες καταστάσεις, το μόνο που σ' ενδιαφέρει είναι να περάσουν όλα όσο το δυνατόν γρηγορώτερα και πιο ανώδυνα για το παιδί.

Ισως γι' αυτό και να αποθρασύνονται οι αναιδείς... :mad:

 

akpe δεν πιστεύω ότι κόβεται με το σιγά - σιγά. Ημουν στα 3 τσιγάρα την ημέρα μήνες και σιγά σιγά με διάφορα προσχήματα ανέβαζα τον αριθμό τους, σε 6 και 7. Πολύ δύσκολο το κόψιμο, κάπνιζα ΄σχεδόν 2 πακέτα τη μέρα για χρόνια, από το σχολείο. Μια κι εξω κόβεται. Δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 649
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess ( 6 Νοέ. 2004 , 21:20)

 

αν και φανατικη καπνιστρια, πρεπει να σου πω οτι και στο ταξι και στο νοσοκομειο μπορουσες μια χαρα να απαιτησεις να σβησουν το τσιγαρο. Ειτε αρεσει ειτε οχι στους ταριφες, το καπνισμα απαγορευεται αποσο θυμαμαι (εκτος αν ισχυε μονο στους ολυμπιακους που προσπαθουσαμε να δειξουμε οτι εχουμε ευρωπαικα ταξι!), και βεβαια σε ολους τους χωρους του νοσοκομειου απαγορευεται δια ροπαλου και τιμωρειτε και με καραμπινατο προστιμο! Το ιδιο ισχυει και για τις δημοσιες υπηρεσιες, με νομο... Οσο για τα καραβια εκει υπαρχουν ξεχωριστοι χωροι οποτε αν εισαι σε χωρο καπνιστων απλα μετακινεισαι...

 

Σιγα μη συμμορφωθουν οι ταξιτζηδες...οσο για τα νοσοκομεια,εχω δει να καπνιζουν εξω απ'την εντατικη συγγενεις των ασθενων & νοσοκομοι :wacko: :eek: τελος για τα καραβια μια ειναι η λυση,να βγεις εξω...γιατι μεσα ειναι οπως με τις "θεσεις μη καπνιστων" στις καφετεριες..50 τραπεζακια για τους καπνιζοντες & 2 για τους μη... :whistle:
Link to comment
Share on other sites

στο Γιουνανισταν ειμαστε οπως λενε κ οι φιλοι μας οι Τουρκοι... στο θεμα καπνισμα (κ σε καποια αλλα θεματα βεβαια αλλα ας μην τα αναλυσουμε) οτι κ να γινει η νοοτροπια δεν θα αλλαξει! τον αραπη κ αν τον πλενεις το σαπουνι σου χαλας...

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Dimitris79 ( 7 Νοέ. 2004 , 09:23)

 

Σιγα μη συμμορφωθουν οι ταξιτζηδες...οσο για τα νοσοκομεια,εχω δει να καπνιζουν εξω απ'την εντατικη συγγενεις των ασθενων & νοσοκομοι :wacko: :eek: τελος για τα καραβια μια ειναι η λυση,να βγεις εξω...γιατι μεσα ειναι οπως με τις "θεσεις μη καπνιστων" στις καφετεριες..50 τραπεζακια για τους καπνιζοντες & 2 για τους μη... :whistle:

 

εγώ έχω δει και τον ίδιο τον ασθενή...όχι σε εντατική βεβαια...αλλα όταν λες στον κύριο 40 ετών "σας έβγαλα το dόντι,και ΔΕΝ ΚAΝΕΙ να καπνίσετε και να πιείτε/φάτε ζεστά για 2 ώρες",και μετά από 10 λεπτά τον βλέπεις στο κυλικείο να έχει πάρει τσάι και να έχει ανάψει το τσιγαράκι του τι να τον κανεις?ο,τι και να του πεις στου koung φου την πόρτα όσα θέλεις χόρτα... :mad:
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

''To Ypourgeio Ygeias Proeidopiei''

 

To kapnisma vlaptei sovara thn ygeia! :)

Sony Ericsson :love:

:shoot:Nokia:whip:

 

:cry: :...Δεν θα ξεχάσω ποτέ πόσο με πλήγωσες εκείνη την ημέρα...: :cry:

Link to comment
Share on other sites

πραγμα πολυυυυυ κακο.... δεν θελουμε αδυνατο σπερμα...

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Καπνίζω εδώ και επτά χρόνια, εκ των οποίων τα τελευταία τέσσερα κάνω γύρω στα 3 με 4 πακέτα την ημέρα.

 

Γνωρίζω ότι μου κάνει κακό. Παρ' όλα αυτά δεν ΘΕΛΩ να το κόψω, μιας και το απολαμβάνω.

 

Είμαι υπεύθυνος. Δε θα καπνίσω σε χώρους που απαγορεύεται, επ' ουδενί δε θα ανάψω τσιγάρο μέσα σε νοσοκομείο (κι ας βγω μετά έξω και κάνω 5 μαζεμένα), και σέβομαι το σπίτι και το αυτοκίνητο των ατόμων που δεν καπνίζουν και δε θέλουν και άλλα άτομα να το κάνουν.

 

Κανένας πάντως δεν μπορεί να με κρίνει επειδή μυρίζει άσχημα η αναπνοή μου, τα ρούχα μου, ή το σπίτι μου ολόκληρο. Είναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ μου, και από την ώρα που δεν ενοχλώ κανέναν μπορώ να κάνω ό,τι θέλω.

 

Όσο για τα λεγόμενα κάποιου ότι ο καπνιστής έχει δικαιώματα αλλά μόνο εάν δε φτάσει ο καπνός στη μύτη του γιατί τότε αντιστρέφονται οι ρόλοι, λυπάμαι, αλλά οι καπνιστές δεν είναι υπεύθυνοι για τις αλλαγές του ανέμου, ή τα κλιματιστικά μηχανήματα στις καφετέρειες.

 

Ακούγεται ειρωνικό? Λυπάμαι πολύ, είναι ΓΕΓΟΝΟΣ.

 

Και κάτι άσχετο: τα σύγχρονα αυτοκίνητα κατασκευάζονται όλα για μη καπνιστές. Σαν παράδειγμα αναφέρω τη Lancia Ypsilon, η οποία χρεώνει εξτρά το smoker's kit (τασάκι εμπρός και αναπτήρα), και το Peugeot 307, το οποίο δεν έχει εμπρός αναπτήρα, παρά μόνο ένα μικροσκοπικό σταχτοδοχείο, τα στιγμή που το αυτοκίνητό μου έχει ΤΡΙΑ τασάκια και αναπτήρα (έτος κατασκευής 1987). Είναι απαράδεκτο αυτό για τους καπνιστές σήμερα. Είναι προτιμότερο να υπάρχουν αυτά μέσα στο αυτοκίνητο. Όσοι καπνίζουν τα χρησιμοποιούν. Όσοι όχι, ας τα αφήσουν εκεί που είναι. Το χώρο τους πιάνουν? Ο ξάδερφός μου που δεν καπνίζει, έχει στη θέση του αναπτήρα το φορτιστή για το κινητό του και στο σταχτοδοχείο κέρματα.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Επισης, οι αλλεργικοι μη καπνιστες μπορουν να βαλουν ενα φυσικο αρωματικο μεσα στο τασακι (ενα ματσακι λεβαντα, δυοσμο, βασιλικο οτι τους αρεσει). Αν και φανατικη καπνιστρια, οντας αλλεργικη σε ολα τα αποσμητικα, το εχω εφαρμοσει -ασε που δε με βολευει το τασακι εκει που το εχουνε βαλει κατω κατω...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

κ μενα το αυτοκινητο μου εχει τασακια ακομα κ στις πισω πορτες οχι μονο μπροστα για τον οδηγο... κ πολυ απλα εχω βαλει αρωματικο μεσα για το αμαξι.. αυτο για τα καινουρια αυτοκινητα οτι πρεπει να τα παραγγειλεις με το smoking kit δεν το ξερα!ειλικρινα το θεωρω ρατσισμο κατι τετοιο... γουστο του κ καπελο του αν καποιος θελει να καπνιζει ιδιως μεσα στο αυτοκινητο του μονος του η κ με αλλους μαζι... εχει καθε δικαιωμα! (κ δεν θα μπω στον κοπο να ανοιξω ενα φαυλο κυκλο... στο αν οι υπολοιποι δεν καπνιζουν... οσοι καταλαβαινουν τι λεω απλα καταλαβαινουν που το παω) εγω δεν καπνιζω κ παρολα αυτα το βρισκω πολυ πρακτικο το τασακι για κερματα.... για αρωματικο... για το φορτιστη του κινητου μου ρε αδερφε!

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

axm...arxisa na antipa8o tous kapnistes...tous fanatikous...ki ayto giati hr8e mia as8enhs na ths kano ka8arismo kai to kafe xroma pou eixan parei ta dontia ths den efeyge me tpt!!!grrrrrrrrr
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος FREAK_OF_NATURE (16 Νοέ. 2004 , 11:50)

 

axm...arxisa na antipa8o tous kapnistes...tous fanatikous...ki ayto giati hr8e mia as8enhs na ths kano ka8arismo kai to kafe xroma pou eixan parei ta dontia ths den efeyge me tpt!!!grrrrrrrrr

 

Αυτα να τα βλεπουν καποιοι που επιμενουν οτι το καπνισμα δεν βλαπτει πουθενα... :whistle:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Dimitris79 (16 Νοέ. 2004 , 12:51)

 

Αυτα να τα βλεπουν καποιοι που επιμενουν οτι το καπνισμα δεν βλαπτει πουθενα... :whistle:

Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος ή κάποια που να το πιστεύει αυτό. Απλά αγνοούν τα αρνητικά.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

η καλυτερη -πιστευω- αποψη γραφτηκε απο τον aimilios... "αγνοουν τα αρνητικα"!!

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Το «αγνοούν» τελικά μάλλον δεν είναι καλή λέξη (γιατί μπορεί να το πάρει κανείς ότι δεν γνωρίζουν τα αρνητικά). «Παραβλέπουν» νομίζω ότι το περιγράφει καλύτερα... ;)

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

yeap... ακομη καλυτερο!

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που άκουσα κάπου ότι σε λίγο καιρό, πάνω στα πακέτα θα υπάρχουν φωτογραφίες με τα αποτελέσματα του καπνίσματος; (πίσσα στους πνεύμονες κτλ);

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι καλα ακουσατε! Οσοι δεν εχετε ταμπακερα να πατε να παρετε! (Θα πλουτισουν αυτοι που πουλανε ταμπακερες!)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος t300 (16 Νοέ. 2004 , 22:44)

 

Ισχύει αυτό που άκουσα κάπου ότι σε λίγο καιρό, πάνω στα πακέτα θα υπάρχουν φωτογραφίες με τα αποτελέσματα του καπνίσματος; (πίσσα στους πνεύμονες κτλ);

 

Nαι μαλλον θα το κανουν κι εδω,σε Ιρλανδια & Καναδα(νομιζω)κυκλοφορουν ηδη τετοια πακετα...παντως δε νομιζω πως θα φερει αποτελεσματα...ισα-ισα,πολλοι αντιδραστικοι θα συνεχισουν να καπνιζουν ακομα περισσοτερο για να "αποδειξουν" οτι δεν γινονται ετσι οπως δειχνουν οι φωτογραφιες... :whistle:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DrGus (16 Νοέ. 2004 , 15:18)

 

η καλυτερη -πιστευω- αποψη γραφτηκε απο τον aimilios... "αγνοουν τα αρνητικα"!!

 

 

Μέχρι να μην τους αγνοήσουν αυτά, και τότε τρέχουν και δεν φτάνουν, και μαζί μ' αυτούς όλη η οικογένειά τους και οι άνθρωποι που τους αγαπούν. Ομιλώ ως μέλος οικογένειας καρκινοπαθούς. Παρ' όλα αυτά δέχομαι το παράλογο στη ζωή ... τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας πλην εμού συνεχίζουν να καπνίζουν παρά τον δικό μου πόλεμο. Τι να πω... τελικά δεν νομίζω οτι οποιαδήποτε αντιπαράθεση έχει νόημα. Πολύ απλά οι καπνιστές εθελοτυφλούν και όποιον πάρει ο χάρος, στην κυριολεξία. Λυπάμαι... :(

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σε εφημερίδα ότι το Υπουργείο Υγείας θα βάλει ετικέτες με λυγισμένα τσιγάρα για να υπερτονίσει τα προβλήματα στύσης από το κάπνισμα :lol:

Είναι αλήθεια για τις παρενέργειες στο σπέρμα και στην στύση.

(μιας και ποστάρω πρώτη φορά εδώ, όχι, δεν καπνίζω)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Από την σημερινή Ελευθεροτυπία... 1o link 2o link

Απαγόρευση: Σβήστε τώρα τα τσιγάρα

 

ΛΟΝΔΙΝΟ

 

Το κάπνισμα θα απαγορευθεί στους δημόσιους χώρους στην Αγγλία μέχρι το 2008, σύμφωνα με τα νέα σχέδια που ανακοινώθηκαν από την κυβέρνηση Μπλερ την Τρίτη.

 

Στη «Λευκή Χάρτα» για την Υγεία αναφέρεται ότι η απαγόρευση θα ισχύει για τα εστιατόρια, τα καφέ, τις παμπ, αλλά και για τα γραφεία και τα εργοστάσια, σε μια προσπάθεια να μην επιβαρύνεται από τον καπνό η ατμόσφαιρα των κλειστών χώρων. Μόνο οι ιδιωτικές λέσχες εξαιρούνται, καθώς τα μέλη τους ψήφισαν ότι επιθυμούν να συνεχίσουν να καπνίζουν στους χώρους τους, καθώς και οι παμπ που παρέχουν μόνο σνακ και όχι μαγειρεμένο φαγητό. Η εφαρμογή των μέτρων θα γίνει σταδιακά και μέσα στη διετία εκτιμάται ότι και το 90% των μπαρ θα μετατραπούν σε «ζώνες μη καπνιστών».

 

Το αντικαπνιστικό λόμπι αλλά και ο Βρετανικός Ιατρικός Σύλλογος χαιρέτισαν την απόφαση της κυβέρνησης για την απαγόρευση του καπνίσματος, υποστηρίζοντας ότι έτσι θα προστατευθούν και οι παθητικοί καπνιστές αλλά και οι εργαζόμενοι σε δημόσιους χώρους. Αντίθετα, οι επικριτές της απαγόρευσης μιλούν για «μέτρα που φτάνουν στην υπερβολή» και «για καταπάτηση των προσωπικών δικαιωμάτων». Οι ιδιοκτήτες των εστιατορίων, παμπ και μπαρ εκφράζουν, επίσης, ανησυχίες για πτώση της κίνησης, όπως παρατηρήθηκε στην Ιρλανδία, όπου η απαγόρευση καπνίσματος στους δημόσιους χώρους ισχύει τους τελευταίους 11 μήνες.

 

«Η Λευκή Χάρτα συγκροτήθηκε λαμβάνοντας υπόψη και τις προτάσεις του κοινού. Δεχτήκαμε μέσα στο καλοκαίρι 150.000 επιστολές που ανάμεσα σε άλλες προτάσεις υποστήριζαν την απαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους. Η απαγόρευση είναι λύση που προστατεύει την πλειοψηφία και όχι τη μειοψηφία των Αγγλων», δήλωσε χαρακτηριστικά ο Βρετανός υπουργός Υγείας, Τζον Ριντ.

ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ ΣΤΟ ΜΠΟΥΤΑΝ

Σε λίγο θα γίνει ανέκδοτο, ανάλογο εκείνου του παλιού «τουρίστας στην Αλβανία». Το απόμακρο αυτό βασίλειο στα Ιμαλάια, είναι, από χθες, με νόμο και με βούλα, η πρώτη χώρα στον κόσμο που απαγορεύει την πώληση όλων των προϊόντων καπνού. Καταστηματάρχες, ξενοδόχοι, εστιάτορες και ιδιοκτήτες μπαρ υποχρεούνται ώς τις 17 Δεκεμβρίου να καταστρέψουν όσα τσιγάρα, πούρα και άλλα προϊόντα καπνού έχουν στοκ (ελπίζω να μην έρθουν και αυτά, όπως τόσα άλλα λαθραία, στην Ελλάδα). Το κάπνισμα απαγορεύεται για όλους τους ντόπιους, όχι όμως για τουρίστες, διπλωμάτες και εργαζόμενους σε μη κυβερνητικούς οργανισμούς. Στόχος της κυβέρνησης, είπε χθες ο υπουργός Υγείας Τζίγκμι Θίνλι, «είναι να γίνει η χώρα μας ελεύθερη από καπνό, να έχει καθαρό περιβάλλον και να βελτιωθεί η υγεία των πολιτών μας».

Άντε, και στα δικά μας...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aimilios (17 Νοέ. 2004 , 19:20)

 

Από την σημερινή Ελευθεροτυπία... 1o link 2o link

 

Άντε, και στα δικά μας...

 

 

λες??μπα... το κρατος μας ζει απο τους φορους που παιρνει απο τα τσιγαρα... σιγα μην θεσπισει νομοθεσια για τον "θανατο του αιμοδοτη του"... θα "πεθανει" κ το ιδιο... παιζονται πολλα χρηματα πισω απο τα τσιγαρα, τα ειδη καπνου κτλ

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...