Jump to content

Αγορά Xiaomi


geopap1978
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Χρειάζομαι τα φώτα σας. Διαθέτω 200+ € με απόλυτο ταβάνι τα 300. Έχω καταλλήξει σε Xiaomi, αν και ποτέ δεν είχα Xiaomi (προέρχομαι από Nexus 5), αλλά διαβάζω και ακούω τα καλύτερα.

 

Θέλω να ρωτήσω

1) τα Xiaomi βγάζουν προβλήματα σε βάθος χρόνου (αλλάζω κινητό κάθε 2 χρόνια+)? Φυσικά δεν εννοώ εργοστασιακά σφάλματα.

2) Ποιες οι διαφορές (πέραν των χαραστηριστικών) μεταξύ Redmi note 3, Redmi note 4, Redmi prime 4? Γνωρίζετε τίποτα "προβληματάκια" με το note 4? Μεταξύ της Redmi σειράς τι θα προτείνατε και γιατί?

3) Τι παραπάνω προσφέρει η σειρά Mi? Ποιες οι ουσιαστικές διαφορές Mi5 και Mi5s?

4) Από πού να το πάρω και τι να προσέξω? Με ενδιαφέρει (α) να έχω κάποια εγγύηση (έστω για να μη μου έρθει χαλασμένο!!), (β) global rom (αγγλικά/ελληνικά) για να μην περάσω με το καλημέρα custom rom, (γ) ευρωπαϊκό warehouse (χωρίς φόβο τελωνείων), (δ) το δυνατόν γρήγορη παραλαβή γιατί έχω ξεμείνει από κινητό (Nexus 5 RIP).

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το χρόνο σας και μόνο που διαβάσατε τις ερωτήσεις μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χρειάζομαι τα φώτα σας. Διαθέτω 200+ € με απόλυτο ταβάνι τα 300. Έχω καταλλήξει σε Xiaomi, αν και ποτέ δεν είχα Xiaomi (προέρχομαι από Nexus 5), αλλά διαβάζω και ακούω τα καλύτερα.

 

Θέλω να ρωτήσω

1) τα Xiaomi βγάζουν προβλήματα σε βάθος χρόνου (αλλάζω κινητό κάθε 2 χρόνια+)? Φυσικά δεν εννοώ εργοστασιακά σφάλματα.

2) Ποιες οι διαφορές (πέραν των χαραστηριστικών) μεταξύ Redmi note 3, Redmi note 4, Redmi prime 4? Γνωρίζετε τίποτα "προβληματάκια" με το note 4? Μεταξύ της Redmi σειράς τι θα προτείνατε και γιατί?

3) Τι παραπάνω προσφέρει η σειρά Mi? Ποιες οι ουσιαστικές διαφορές Mi5 και Mi5s?

4) Από πού να το πάρω και τι να προσέξω? Με ενδιαφέρει (α) να έχω κάποια εγγύηση (έστω για να μη μου έρθει χαλασμένο!!), (β) global rom (αγγλικά/ελληνικά) για να μην περάσω με το καλημέρα custom rom, (γ) ευρωπαϊκό warehouse (χωρίς φόβο τελωνείων), (δ) το δυνατόν γρήγορη παραλαβή γιατί έχω ξεμείνει από κινητό (Nexus 5 RIP).

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το χρόνο σας και μόνο που διαβάσατε τις ερωτήσεις μου!

Κι εγώ το Mi5s θέλω αλλά δεν ξέρω πως γίνεται να παραγγείλω από Κίνα

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χρειάζομαι τα φώτα σας. Διαθέτω 200+ € με απόλυτο ταβάνι τα 300. Έχω καταλλήξει σε Xiaomi, αν και ποτέ δεν είχα Xiaomi (προέρχομαι από Nexus 5), αλλά διαβάζω και ακούω τα καλύτερα.

 

Θέλω να ρωτήσω

1) τα Xiaomi βγάζουν προβλήματα σε βάθος χρόνου (αλλάζω κινητό κάθε 2 χρόνια+)? Φυσικά δεν εννοώ εργοστασιακά σφάλματα.

2) Ποιες οι διαφορές (πέραν των χαραστηριστικών) μεταξύ Redmi note 3, Redmi note 4, Redmi prime 4? Γνωρίζετε τίποτα "προβληματάκια" με το note 4? Μεταξύ της Redmi σειράς τι θα προτείνατε και γιατί?

3) Τι παραπάνω προσφέρει η σειρά Mi? Ποιες οι ουσιαστικές διαφορές Mi5 και Mi5s?

4) Από πού να το πάρω και τι να προσέξω? Με ενδιαφέρει (α) να έχω κάποια εγγύηση (έστω για να μη μου έρθει χαλασμένο!!), (β) global rom (αγγλικά/ελληνικά) για να μην περάσω με το καλημέρα custom rom, (γ) ευρωπαϊκό warehouse (χωρίς φόβο τελωνείων), (δ) το δυνατόν γρήγορη παραλαβή γιατί έχω ξεμείνει από κινητό (Nexus 5 RIP).

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το χρόνο σας και μόνο που διαβάσατε τις ερωτήσεις μου!

 

1) Εκτός από ότι εργοστασιακό σου κάτσει ( αν σου κάτσουν όπως και σε οποιαδήποτε συσκευή ) δεν υπάρχουν γενικευμένα προβλήματα που να βγάζουν. ( βέβαια αν βάλεις καμιά dev rom κάθε εβδομάδα όλο και κανα bug θα βρίσκεις όπως είναι λογικό )

2) Τα note είναι ότι λέει η ονομασία τους, δηλαδή phablets και τα απλά redmi είναι τα ''μικρά''( 5 ίντσες πλέον ), δεν γνωρίζω κάποιο πρόβλημα για το note 4 μιας και δεν το χω αλλά μεταξύ των συσκευών στην σειρά redmi γενικά θα σου πρότεινα το redmi 3s international εαν θες 5άρι ή το redmi note 4 το καινούργιο με τον snapdragon.

3) Η σειρά Mi είναι οι ναυαρχίδες της οπότε προσφέρουν καλύτερα υλικά κατασκευής, καλύτερη κάμερα και γενικά ότι καλούδια προσφέρουν οι ναυαρχίδες έναντι των mid και low range. Οι διαφορές του mi5 και mi5s είναι cpu/gpu, υλικά κατασκευής, θεωρητικά τουλάχιστον καλύτερα κάμερα στο mi5s ( αλλά δεν έχει ΟIS που το mi5 έχει ) , οι αναβαθμίσεις βασικής ναυαρχίδας και S μοντέλου δεν είναι ποτέ μεγάλες.

4) Αν θες από ευρωπαική αποθήκη θα πρέπει να ψάξεις που τα έχουν, μερικά site ( αξιόπιστα ) με ευρωπαική αποθήκη είναι το vickmall, το banggood και το geekbuying. Bέβαια οι τιμές τους θα είναι υψηλότερες και θα έχεις να πληρώσεις και μεταφορικά σε σχέση με την παραγγελία απ'την κίνα που συνήθως τα μεταφορικά είναι δωρεάν. Μην ξεχάσεις πάντα με paypal η αγορά σου.

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

Αν διαθέτεις ευρω για τη Mi σειρά , βουρ!

Αλλιως η redmi (note) είναι το απόλυτο vfm!

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1) Εκτός από ότι εργοστασιακό σου κάτσει ( αν σου κάτσουν όπως και σε οποιαδήποτε συσκευή ) δεν υπάρχουν γενικευμένα προβλήματα που να βγάζουν. ( βέβαια αν βάλεις καμιά dev rom κάθε εβδομάδα όλο και κανα bug θα βρίσκεις όπως είναι λογικό )

2) Τα note είναι ότι λέει η ονομασία τους, δηλαδή phablets και τα απλά redmi είναι τα ''μικρά''( 5 ίντσες πλέον ), δεν γνωρίζω κάποιο πρόβλημα για το note 4 μιας και δεν το χω αλλά μεταξύ των συσκευών στην σειρά redmi γενικά θα σου πρότεινα το redmi 3s international εαν θες 5άρι ή το redmi note 4 το καινούργιο με τον snapdragon.

3) Η σειρά Mi είναι οι ναυαρχίδες της οπότε προσφέρουν καλύτερα υλικά κατασκευής, καλύτερη κάμερα και γενικά ότι καλούδια προσφέρουν οι ναυαρχίδες έναντι των mid και low range. Οι διαφορές του mi5 και mi5s είναι cpu/gpu, υλικά κατασκευής, θεωρητικά τουλάχιστον καλύτερα κάμερα στο mi5s ( αλλά δεν έχει ΟIS που το mi5 έχει ) , οι αναβαθμίσεις βασικής ναυαρχίδας και S μοντέλου δεν είναι ποτέ μεγάλες.

4) Αν θες από ευρωπαική αποθήκη θα πρέπει να ψάξεις που τα έχουν, μερικά site ( αξιόπιστα ) με ευρωπαική αποθήκη είναι το vickmall, το banggood και το geekbuying. Bέβαια οι τιμές τους θα είναι υψηλότερες και θα έχεις να πληρώσεις και μεταφορικά σε σχέση με την παραγγελία απ'την κίνα που συνήθως τα μεταφορικά είναι δωρεάν. Μην ξεχάσεις πάντα με paypal η αγορά σου.

 

Σας ευχαριστώ όλους!

 

Τι εννοείς όταν λες "οι αναβαθμίσεις βασικής ναυαρχίδας και S μοντέλου δεν είναι ποτέ μεγάλες"? Δλδ. δεν παίρνει android updates ή/και miui updates όσο συχνά παίρνουν τα redmi? Πιστεύετε ότι θα πάρει android 7 ??

 

Επίσης, από μπαταρία τo redmi note 4 έχει 4100mAh, ενώ το mi5 3000mAh. Από προσωπικές εμπειρίες, πώς πάνε οι μπαταρίες των xiaomi?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους!

 

Τι εννοείς όταν λες "οι αναβαθμίσεις βασικής ναυαρχίδας και S μοντέλου δεν είναι ποτέ μεγάλες"? Δλδ. δεν παίρνει android updates ή/και miui updates όσο συχνά παίρνουν τα redmi? Πιστεύετε ότι θα πάρει android 7 ??

 

Επίσης, από μπαταρία τo redmi note 4 έχει 4100mAh, ενώ το mi5 3000mAh. Από προσωπικές εμπειρίες, πώς πάνε οι μπαταρίες των xiaomi?

 

Στο hardware εννοώ, δεν αλλάζουν ριζικά πράγματα απ'το mi5 στο mi5s ( ή και στο mi5c εαν βγει ) αλλά αν αλλάξουν θα είναι στο mi6

Όσο για τις αναβαθμίσεις λειτουργικού σίγουρα θα πάρουν την 7 αν δεν έχουν ήδη πάρει αλλά γενικώς η xiaomi αργεί να αναβαθμίσει τις εκδόσεις android.

 

Τώρα για την μπαταρία σαφέστατα το note 4 έχει καλύτερη αυτονομία. Αν θες 5'αρι με την ίδια αυτονομία πρέπει να πας σε κάποιο από τα 3s ή 4 prime.

 

Προσωπικά αν ήθελα μια πολύ καλή συσκευή άνω του μετρίου που θα μου κρατήσει 2+χρονάκια θα πήγαινα για το mi5s.

Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορά official international από official global rom? Έχει αυτές τις διαφορετικές εκδόσεις στο geekbuying πχ για το mi5 και για το redmi note 4. Μάλιστα οι διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη (ακριβότερη η international). Edited by geopap1978
Link to comment
Share on other sites

Στο mi5 η Official Global έχει Ελληνικά κανονικα. Οπότε αν είναι πιο φτηνό προτίμησε το.
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή κι εγώ σκέφτομαι για το mi 5, για να μην ανοίγω άλλο θέμα, θέλω να το πάρω από Ευρωπαϊκή αποθήκη ή με expedited shipping, για να γλυτώσω τελωνείο προφανώς. Είμαι μεταξύ:geekbuying, oppomart(που βγαίνει και πιο φθηνό) και vickmall. Ποιο είναι το πιο έμπιστο, με καλό aftersale? Αν φυσικά έχετε άλλη πρόταση, είναι φυσικά ευπρόσδεκτη!

 

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή κι εγώ σκέφτομαι για το mi 5, για να μην ανοίγω άλλο θέμα, θέλω να το πάρω από Ευρωπαϊκή αποθήκη ή με expedited shipping, για να γλυτώσω τελωνείο προφανώς. Είμαι μεταξύ:geekbuying, oppomart(που βγαίνει και πιο φθηνό) και vickmall. Ποιο είναι το πιο έμπιστο, με καλό aftersale? Αν φυσικά έχετε άλλη πρόταση, είναι φυσικά ευπρόσδεκτη!

 

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για μενα vickmall,φιλος απο εκει παρηγγειλε και εμεινε ικανοποιημενος.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

απο honorbuy παραγγειλε εχω παρει και εγω και ειναι αξιοπιστο

 

Υπάρχει νταβατζιλίκι απο ΕU αποθήκη ή δωρεάν?

Link to comment
Share on other sites

Mi5/Μi5s δν εχει το Vickmall σε Ευρωπαικη αποθηκη

Vickmall με expedited shipping θα το έπαιρνα. Thanks, πάντως, απ'ότι κατάλαβα και τα 2 μαγαζιά έμπιστα είναι!

 

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

γυρω στα 32 ευρω ειναι απο ευρωπαικη αποθηκη!

"Φαρμακείο" το μαγαζί όμωςς :p

 

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις το κεφαλι σου ήσυχο, τα δινεις και ολα καλα!

Συν την γρήγορη αποστολη!

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις το κεφαλι σου ήσυχο, τα δινεις και ολα καλα!

Συν την γρήγορη αποστολη!

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Ok, 283.90€ newsletter από e-shop., και θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο(αν και το κιτρινομάγαζο το εχω σε ελάχιστη μεγαλύτερη υπόληψη από τους κινέζους)

 

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια! Κατέλληξα τελικά στο Redmi Pro 239€ από eshop crazy sunday. Πάντως ήμουν έτοιμος για παραγγελία από vickmall (για το ίδιο κινητό) warehouse Θεσσαλονίκης, αλλά άργησε να μου απαντήσει η selina :p

 

Άντε τώρα αναμονή να έρθει

:thanks:

Edited by geopap1978
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...