Jump to content

Κινητό γύρω στα 250-300 max - ποιοτικό - αντοχή στο χρόνο


prt_prt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

θα ήθελα ενα κινητό με

:Μεγάλη Αυτονομία μπαταρίας ( ίσως ενα απο τα πιο βασικά )

:Καλή ποιότητα υλικού.. ( να μη σπάσει δηλαδή με το παραμικρό πέσιμο ..)

:Αντοχή στο χρόνο ( να μπορέσω να το κρατήσω για τουλάχιστον 2-3 χρόνια )

: Εγγύηση απο Ελλάδα αν γίνεται για 2 χρόνια +

: ιντσες γύρω στις 5.5..-6.. Οχι κάτι δηλαδή πολύ μεγάλο..Να χωράει σε τσέπη..:p

 

Δευτερεύοντα στοιχεία..αλλά σημαντικά :

-να έχει πλήθος εφαρμογών και να παίρνει updates ..( το παλιό μου τηλέφωνο ( lumia 920 έχει πλεον βαλτώσει σε εφαρμογές όποτε θα ήθελα να αποφυγω windows..και να κινηθώ σε android?

-κάμερα καλή

-να μπορώ να διαβάσω με ευκολία κείμενα σε Word Pdf κτλ

- δε θα ήθελα να μπλέξω.. πειράζοντας το κινητό με root κ κτλ..( δε γνωρίζω )

 

έχω δει μερικά τηλέφωνα που έχουνε ενδιαφέρον αλλά δυστυχώς ξεφεύγουν απο το μπάτζετ κάπως..με μικρή έρευνα αγοράς που έκανα..

Honor 8 ;

Huawei p9;

 

Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου την αγορά υπάρχει περίπτωση κάποιο τηλέφωνο με αυτά τα χαρακτηριστικά να πεσει η τιμή του λόγω νέου μοντέλου ;

Μπορώ να περιμένω 1-2 μήνες..αν πρόκειται να αγοράσω κάτι καλύτερο και κοντά στο μπάτζετ μου..

 

Ευχαριστώ πολύ για κάθε πιθανή βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Είμαι σε παρόμοια φάση εδώ και μερικούς μήνες....Έχω δηλαδή ένα Lumia 1320 αλλά μετά τον "αποκλεισμό" απο τα W10 ψάχνω για άλλη συσκευή.Αν εξαιρέσεις το κομμάτι των εφαρμογών,δεν είμαι και πολύ σίγουρος οτι θα βρώ εύκολα τόσο σκληροτράχηλη συσκευή 6'' που να δουλεύει απροβλημάτιστα μετά απο τόσες "βουτιές" εδώ και τρία χρόνια.:lol:

Γι΄ αυτό και δε σου κρύβω οτι κάθε φορα που ψάχνω,ρίχνω και κάτι κλεφτές ματιές και στο 950XL.:rolleyes:

 

Τώρα,αν γυρίσω σε Android,θα πάω προς Xiaomi (βλ.5s).Κι εγώ δεν ξέρω απο root κλπ,όμως θεωρώ οτι αξίζει τον κόπο και επειδή γενικά μου αρέσει να ασχολούμαι,το βλέπω και σαν πρόκληση.Επιπλέον,αρκετοί συνάδελφοί μου είναι κάτοχοι Xiaomi,οπότε πιστεύω θα έχω και το ανάλογο Support αν θα συναντήσω κάποιο θέμα....Τώρα που υπάρχει και συνεργασία και με την Infoquest,θα είσαι καλυμένος και απο θέμα εγγύησης.

 

Προσωπικά πάντως δεν έχω αποφασίσει ακόμα να αφήσω τα Windows.Όχι ακόμα.

 

Ελπίζω να βοήθησα.....Καλή Κυριακή να έχουμε!

Link to comment
Share on other sites

Αν θες εγγύηση για 2+ χρονιά τότε μόνο Huawei p9, δίνει 3 χρόνια εγγυηση. Και το ZTE axon δίνει εγγύηση 3 χρόνια, αλλά πρέπει να το τσεκαρεις ότι ισχυει για αγορά από Ελλάδα. Το honor έχει νομίζω 2 χρόνια. Σε λίγους μήνες βγαίνει το Huawei p10, οπότε η τιμή του p9 θα πέσει, αλλά όχι κάτω από 300€. Για αγορά Xiaomi από Κίνα την εγγύηση ξέχνα τη.

 

Sent from my TbooK 16 Pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Είμαι σε παρόμοια φάση εδώ και μερικούς μήνες....Έχω δηλαδή ένα Lumia 1320 αλλά μετά τον "αποκλεισμό" απο τα W10 ψάχνω για άλλη συσκευή.Αν εξαιρέσεις το κομμάτι των εφαρμογών,δεν είμαι και πολύ σίγουρος οτι θα βρώ εύκολα τόσο σκληροτράχηλη συσκευή 6'' που να δουλεύει απροβλημάτιστα μετά απο τόσες "βουτιές" εδώ και τρία χρόνια.:lol:

Γι΄ αυτό και δε σου κρύβω οτι κάθε φορα που ψάχνω,ρίχνω και κάτι κλεφτές ματιές και στο 950XL.:rolleyes:

 

Τώρα,αν γυρίσω σε Android,θα πάω προς Xiaomi (βλ.5s).Κι εγώ δεν ξέρω απο root κλπ,όμως θεωρώ οτι αξίζει τον κόπο και επειδή γενικά μου αρέσει να ασχολούμαι,το βλέπω και σαν πρόκληση.Επιπλέον,αρκετοί συνάδελφοί μου είναι κάτοχοι Xiaomi,οπότε πιστεύω θα έχω και το ανάλογο Support αν θα συναντήσω κάποιο θέμα....Τώρα που υπάρχει και συνεργασία και με την Infoquest,θα είσαι καλυμένος και απο θέμα εγγύησης.

 

Προσωπικά πάντως δεν έχω αποφασίσει ακόμα να αφήσω τα Windows.Όχι ακόμα.

 

Ελπίζω να βοήθησα.....Καλή Κυριακή να έχουμε!

 

Το έχω σκεφτεί και εγώ το 950XL αλλά ..μπα .. Ξέρεις γιατι ;

Όταν αγοράσα το Lumia 920.. σκεφτόμουν και μας λεγανε οτι θα παίρνει αναβαθμίσεις.. κ κτλ..

Και τώρα ούτε videocall απο Viber δε μπορεις να κανεις..:rolleyes:

 

Ποιος μου λεει λοιπον οτι σε κανα 2 χρόνια από τώρα δε θα έχει αντικαταστήσει η microsoft τα windows 10 με τα windows 11 ξερώ εγώ με νεες δυνατότητες..και όσοι ξεμείνανε με το X lumia δε θα παίρνουνε updates πουθενά ;; :(

 

Eπισης έχω διαβάσει οτι η μπαταρία του εξαντλείται εύκολα και ειναι βασικός λόγος να το απορρίψω..Γιατι το δικο μου μπορεί να μη κολλάει να ειναι όπως λες και εσυ γερο σε πεσίματα..αλλά οταν το παίρνω σε κάποιο μεγάλο ταξίδι..πρεπει να ψάχνω παντου μπρίζες..γιατι αμα το χρησιμοποιήσω για κανενα 2ώρο..τελειώσε εχεχε

 

Όσο για Xiaomi απο οτι βλέπω είτε ρισκάρεις να το πάρεις απο Κινα φτηνό και παίρνεις κάτι κάτω απο 200άρι..Αλλά είναι ρίσκο..Γνωστή μου πήρε ενα τηλέφωνο απο Κίνα ( xiaomi - δε θυμαμαι ακριβώς μοντέλο ) και της έκανε παράσιτα..μετά απο 6 μήνες τρομερά..Τρεχα γυρευε τώρα να το στείλει εκει..Στο τέλος τσάμπα πλήρωσε τα 150 ποσο είχε δώσει ..Και πήρε άλλο κινητό πλεον ( 350 ευρώ έσκασε όμως) γνωστής εταιριας και το έχει 1.5 χρόνο χωρίς κανενα προβλημα..

 

Και εγώ κάτι τέτοιο ψάχνω..Απλά λίγο φτηνότερο :rolleyes::lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν θες εγγύηση για 2+ χρονιά τότε μόνο Huawei p9, δίνει 3 χρόνια εγγυηση. Και το ZTE axon δίνει εγγύηση 3 χρόνια, αλλά πρέπει να το τσεκαρεις ότι ισχυει για αγορά από Ελλάδα. Το honor έχει νομίζω 2 χρόνια. Σε λίγους μήνες βγαίνει το Huawei p10, οπότε η τιμή του p9 θα πέσει, αλλά όχι κάτω από 300€. Για αγορά Xiaomi από Κίνα την εγγύηση ξέχνα τη.

 

Sent from my TbooK 16 Pro using Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες ειδικά στο κομμάτι των εγγυήσεων!

Νομίζω πως το Huawei p9 είναι μάλλον το καλύτερο απο τα υπόλοιπα απο αυτά που κοιτάζω. Και κυκλοφορεί γύρω στα 380 ..Αρα αν πέσει στα 300 που μάλλον αξίζει να το πάρω..3 χρόνια εγγύηση είναι εξαιρετική..!

 

Το honor 8 αν έχω καταλαβει καλά με το προηγούμενο μόνο σε κάμερα ύστερει ; Βλέπω κυκλοφορεί γύρω στα 330 σε skroutzomaga.. Είναι πιο κοντά στα μέτρα..μου.. Αν πεσει και λίγο ακόμα..

 

ZTE axon αν εννοείς το mini δε με ψήνει και δεν κυκλοφορεί και πολύ . Τώρα το ZTE axon το κανονικό ξεφεύγει πολύ απο το μπάτζετ , νομίζω γυρω στα 440 πάει το μαλλι..Οποτε δεν το πιάνω..

 

Βλέπω και ενα ακόμα τώρα Huawei Honor 6X

Αυτό σε skroutz παιζει στα 270 ...!! Έχει μεγάλη διαφορά απο τα υπόλοιπα ; Ειναι αρκετά οικονομικο..

 

Έχω κάποια άλλη επιλογή ;;

Να κοιτάξω για κανενα τηλέφωνο του 2015 ; ( πρωην ναυαρχίδα κλτ) ή δεν αξίζει επειδή θα είναι παλιό ;;

Γνωρίζεις κάτι που να παίρνει αναβαθμίσεις κ κτλ με φάσμα τιμής γύρω στα 300 ;

Link to comment
Share on other sites

@prt_prt Καλημέρα και πάλι!

Είναι σωστά όσα γράφεις και συμφωνώ απόλυτα....Κι εγώ μετά την "εξαίρεση" που έφαγε το 1320 απο την αναβάθμιση των W10 είπα οτι δεν θα ξαναπάρω Microsoft.

Αν θα πάρω το 950,δεν θα το πάρω με το σκεπτικό των αναβαθμίσεων ή την πληθώρα των εφαρμογών-να φανταστείς ούτε FB δεν έχω.Ούτε θα αναμένω να αναβαθμιστεί σε τυχόν επόμενα windows όποτε κι αν βγούν.Είναι μόνο για την σταθερότητα της συσκευής και του λειτουργικού που με ενδιαφέρει,την αντοχή στο χρόνο,την οθόνη και την κάμερά του,για τα οποία έχω διαβάσει καλά σχόλια.

 

Αν θες να σου πω συγκεκριμένα για τις βιντεοκλήσεις στο viber,είχα κάνει συγκεκριμένη ερώτηση γι΄αυτο στο νήμα και η απάντηση που πήρα ηταν οτι στο 950 (ίσως και κατ΄επέκταση στα W10) υποστηρίζεται κανονικά.Με το skype όμως είμαι μια χαρά ούτως ή άλλως.Για την μπαταρία δεν ξέρω,απλά σκέφτομαι οτι αν το πάρω θα έχω μια overall καλύτερη συσκευή απο αυτή που έχω τώρα.

 

Για τα Xiaomi,απ΄ ό,τι έχω δεί,παίζει ρόλο η αξιοπιστία του καταστήματος αν το πάρεις απο έξω,αλλά για την εγγύηση δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου με βάση αυτά που έγραψες μόνο ένα κινητό μου ήρθε στο μυαλό (μιάς και ανέφερες την λέξη αντοχή στο χρόνο σε hardware & software)

Sony Xperia X (32GB)

αλλιώσ περίμενε να πέσει η τιμή του Sony Xperia X Performance (32GB) και τσίμπα το.

και άσε τους ¨κινέζους¨ να προσπαθούν... :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

@prt_prt Καλημέρα και πάλι!

Είναι σωστά όσα γράφεις και συμφωνώ απόλυτα....Κι εγώ μετά την "εξαίρεση" που έφαγε το 1320 απο την αναβάθμιση των W10 είπα οτι δεν θα ξαναπάρω Microsoft.

Αν θα πάρω το 950,δεν θα το πάρω με το σκεπτικό των αναβαθμίσεων ή την πληθώρα των εφαρμογών-να φανταστείς ούτε FB δεν έχω.Ούτε θα αναμένω να αναβαθμιστεί σε τυχόν επόμενα windows όποτε κι αν βγούν.Είναι μόνο για την σταθερότητα της συσκευής και του λειτουργικού που με ενδιαφέρει,την αντοχή στο χρόνο,την οθόνη και την κάμερά του,για τα οποία έχω διαβάσει καλά σχόλια.

 

Αν θες να σου πω συγκεκριμένα για τις βιντεοκλήσεις στο viber,είχα κάνει συγκεκριμένη ερώτηση γι΄αυτο στο νήμα και η απάντηση που πήρα ηταν οτι στο 950 (ίσως και κατ΄επέκταση στα W10) υποστηρίζεται κανονικά.Με το skype όμως είμαι μια χαρά ούτως ή άλλως.Για την μπαταρία δεν ξέρω,απλά σκέφτομαι οτι αν το πάρω θα έχω μια overall καλύτερη συσκευή απο αυτή που έχω τώρα.

 

Για τα Xiaomi,απ΄ ό,τι έχω δεί,παίζει ρόλο η αξιοπιστία του καταστήματος αν το πάρεις απο έξω,αλλά για την εγγύηση δεν το γνωρίζω.

 

Γεια χαρά ! Καταλαβαίνω πως το λες..Και υπο αυτη την έννοια έχεις δίκιο ! Για εμένα πάντως μετράνε οι εφαρμογές..Μ αρέσουνε , ασχολούμαι και τις βρίσκω χρήσιμες ορισμένες!..Βλέπω πχ..βγήκε η τάδε εφαρμογή...Σκέφτομαι τι γαμάτη ιδεα πχ να την κατεβάσω..Και εννοείται πως δεν υπάρχει έκδοση της για Windows 8...:rolleyes:

 

Για Xiaοmi δε με ψήνει..Θα το κοιτάξω μόνο ως τελευταία επιλογή αν δεν βρω καμια προσφορά τους επόμενους 1-2 μήνες..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε μου με βάση αυτά που έγραψες μόνο ένα κινητό μου ήρθε στο μυαλό (μιάς και ανέφερες την λέξη αντοχή στο χρόνο σε hardware & software)

Sony Xperia X (32GB)

αλλιώσ περίμενε να πέσει η τιμή του Sony Xperia X Performance (32GB) και τσίμπα το.

και άσε τους ¨κινέζους¨ να προσπαθούν... :lol::lol:

 

Εδνιαφέρουσα πρόταση φίλε ! Τα τσέκαρα το πρώτο πολύ καλά λόγια σαν συσκευες..ειδικά για κάμερα διαβάζω..Αλλα πολύ μικρή μπαταρία και σχόλια οτι αδειάζει γρήγορα..Και για εμένα είναι βασικό πολύ η μπαταρία...

 

Κοιτάζοντας τώρα με αφορμή το ποστ σου γενικά τα Sony..βλέπω πολύ μικρές μπαταρίες..Γιατι έτσι :mad:

 

Μονο Ζ3 ή Ζ5 ..έχουνε πάνω απο 3000mh...

Που κάνουνε δυστυχώς τζίζ ..στην τιμή τους..

 

Μου φαίνεται αν δε προκύψει καμιά αλλαγή..θα περιμένω να πέσει καμια τιμούλα..Υποτίθεται έχουμε εκπτώσεις..:wacko:

Link to comment
Share on other sites

A5 2016.

Τιμιο σε ολα του (μπαταρια,επιδοσεις,καμερα) +amoled.

Τωρα που επεσε η τιμη το θεωρω value και σιγουρα για μια 2ετια θα σε καλυψει.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα Φίλε μου,

όπως ξέρεις η sony γενικά είναι πιο μπροστά στο software απο τους υπόλοιπους κατασκευαστές android συσκευών και μέσω της Έξυπνης διαχείρισης μπαταρίας ενεργοποιόντας το stamina mode η μπαταρία σου θα διαρκεί περισσότερο απο τα υπόλοιπα κινητα, θα κρατάει μια μέρα με το σταμινα με φουλ χρήση. Πιστέυεις ότι οι υπόλοιπες συσκευές θα σου κρατάνε περισσότερο?

το Χperia X έχει 2620 mAh, ενω το Α5 (2016) έχει 2900 mAh.

Πιστέυεις πραγματικά ότι θα έχεις πολύ μεγαλύτερη δειάρκεια με το sammy? διοτι το touchwiz δυστηχώς παραμένει touchwiz αρά ξεχνάς και τις λέξεις αντοχή στον χρόνο.

όσο για το P9lite με 3000 mAh.... τι να πώ εγώ προσωπικά με 1,49sar κεφάλι και πολύ μέτρια κάμερα δεν θα το προτιμούσα και άντε να κρατήσει 1,5 μέρα. ε και?

αξίζει τομισή μερά περισσότερη μπαταρία, μπροστά στην ποιότητα μιας συσκεύης που θα κουβαλάς μαζί σου για 2,5+ χρόνια??

και όπως είπα άσε τους κινέζους να προσπαθούν.

περίμενε λίγο να πέσουν και οι τιμές ο ανταγωνισμός πλέον είναι πολύ μεγάλος.

Link to comment
Share on other sites

Zafman έχεις δίκιο,κι εγώ έχω πολύ καλή άποψη για τα Sony.Μια φίλη μου έχει το Μ5 και το κινητό έχει απίστευτη φωτογραφική μηχανή.Όσο για τις επιδόσεις και multi-tasking,λειτουργεί με τον Helio 10 και δεν κολλάει που-θε-νά.Είναι σίγουρα θέμα σωστού και καλοστημένου Software.....

Το μόνο θεματάκι ίσως είναι οτι το φορτίζει κάθε μέρα σπίτι απαρέγκλιτα,ή έχει μαζί ένα power bank.

Όσο για το Huawei,πάλι με φίλο και κάτοχο της συσκευής που μιλάω,μου λέει οτι για τα λεφτά του είναι άψογο.Είναι και θέμα γούστου:lol::happy:

Ανεξάρτητα δείκτη SAR σε ό,τι συσκευή και να έχω ,για μένα τα Bluetooth ακουστικά είναι αναπόσπαστο κομμάτι και πάνε μαζί με το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

moto x style.

κατω απο 300 (265 σήμερα), επισημη υποστήριξη απο τη lenovo, δυνατά χαρακτηριστικά, κάμερα sony, καθαρότερο λογισμικό σε σχέση με samsung & xperia, υδατοαπωθητικό προστασία απο σκόνη, χαμηλό sar, καλή συναρμογή και ανθεκτικό σε ελαφριές πτώσεις... γενικώς είναι πολύ ελκυστική συσκευή, με μια ψευτοθήκη δεν παθαίνει τίποτα.

Αν, οπως λες, έχεις και υπομονή, δες αν μπορείς να περιμένεις να πέσει και η τιμή του x force (σήμερα στα 360 στα σκρουτζομάγαζα). Μπορεί να είναι του 2015 αλλά θα σε καλύψει για παραπάνω απο 2-3 χρόνια. Εγω προσωπικά, κάπου εκεί κλίνω (είμαι μεταξύ honor 8 και x force, αλλά κολλάω να δώσω τα 350)

Με το θέμα εγγύησης, για να μη ρισκάρεις, μπορείς να κάνεις το εξής (σήμερα το ανακάλυψα):

Παραγγέλνεις το κινητό απο το σκρουτζομάγαζο και ζητάς να το παραλάβεις απο εκεί ο ίδιος. Πηγαίνεις και παίρνεις το ΙΜΕΙ της συσκεύης και κάνεις επιτόπου μια κλήση στην αντιπροσωπεία, ρωτώντας αν το τηλέφωνο με το εν λόγω ΙΜΕΙ καλύπτεται απο αυτούς (για επισκεύη εντος εγγύησης ή και αντικατάσταση). Αν ναι, καλύπτεσαι και παίρνεις τη συσκευούλα σου και φεύγεις. Αν όχι, μπορείς να επικαλεστείς το δικαίωμα της υπαναχώρησης και να πάρεις τα χρήματα σου πίσω.

Ελπίζω να βοήθησα

Edited by costa_costa
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...