Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nosferatu+bored01 εχετε απολυτο δικιο, αλλά απο τη στιγμη που απο περσυ υπηρχε το προβλημα και τα 'προβατα' συνεχιζαν να την υποστηριζουν και φετος, γιατι να κατσει να ασχοληθει; Εαν και το 2011 το συνεχισει, δε θα φυγει κανείς.. :stupid:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Θελω να δω πρωτοχονια ποση ωρα θα ειμαστε χωρις δικτυο. Αν θυμηθουμε οτι καθε χρονο για ενα 10λεπτο τουλαχιστον οτι εταιρια και να εχεις ψιλοχανεις το σημα η κοσμοτε θα βγει off για καμια ωρα;;:p
Link to comment
Share on other sites

To δίκτυο αν γίνουν οι σωστές αναβαθμίσεις μια χαρά μπορεί να ανταπεξέλθει. Και αν σε περίοδο κρίσης δεν μπορούν να βάλουν λίγο το χέρι στη τσέπη τότε ας μην κάνουν εξ'αρχής προσφορές.

 

Αυτό λέμε. Ότι όπως είναι το δίκτυο δεν σηκώνει τόσο κόσμο με την προσφορά και είναι προφανές ότι δεν έχουν καμμία πρόθεση να επενδύσουν σε αυτό. Άρα ας μην κάνουν προσφορές γιατί μετά ο κάτοχος συμβολαίου, ιδιώτης ή εταιρικός, αισθάνεται κορόιδο που δεν μπορεί να μιλήσει επειδή τα παιδάκια μιλάνε 1500 με 3 ευρώ...

Φυσικά πρέπει να ΦΥΓΕΙ κόσμος, αυτοί που θέλουν να έχουν κινητό, και να μείνουν με τους τσαμπατζήδες των 3 ευρώ να μάθουν τρόπους... :lol:

 

UPDATE: Διάβασα ότι η... προσφορά στο WU παρατείνεται ως 31/1. Είναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ !!! Ας κρατήσουν τουσ τσαμπατζήδες λοιπόν και ας χάσουν τα συμβόλαια που δίνουν τα λεφτά...

Edited by Nosferatu

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: το δικτυο της κοσμοτε δεν προκειται ποτέ να αναβαθμιστει αρκετα για να εξυπηρετησει ολον το κοσμο, το καρτελ δε θα την αφησει... Οποιος διαφωνει μαζι μου, εδω ειμαστε και θα τα λεμε...

 

Ποιό ακριβώς είναι το καρτέλ? Πιο ισχυρό καρτέλ απο τον OTE - Cote δεν υπάρχει. "Φυτεύουν" κεραίες όπου θέλουν κάνοντας αποκλειστική χρήση των κρατικών υποδομών χωρίς να τους ενοχλεί κανείς...ενώ οι υπόλοιποι τρώνε αλύπητο ξύλο και ενίοτε ανατινάζουν τις κεραίες τους με μεγάλες ποσότητες δυναμίτη:blink:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετά τις δημοτικές έχει βελτιωθεί η κατάσταση, με "μαγικό" τρόπο...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Απο ασπρόπυργο μέχρι περιστέρι, 3 φορές πέφτει η γραμμή, πολλές φορές δεν ακούω τον συνομιλητή για λίγα δευτερόλεπτα, μετά κάνει διακοπές...

 

ΕΛΕΟΣ ρε !@#@!#!: μου, στην πρωτεύουσα και δεν μπορεις να μιλησεις το 2011 με τον αλλον ΚΑΝΟΝΙΚΑ!

 

Δεν ξερω εαν οι αλλες ειναι ΠΙΟ χαλια η καλύτερες, αλλα η κοσμοτε εχει πολλα κενα ! (σε αυτη την διαδρομη καθημερινα που μιλαω)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Απο ασπρόπυργο μέχρι περιστέρι, 3 φορές πέφτει η γραμμή, πολλές φορές δεν ακούω τον συνομιλητή για λίγα δευτερόλεπτα, μετά κάνει διακοπές...

 

ΕΛΕΟΣ ρε !@#@!#!: μου, στην πρωτεύουσα και δεν μπορεις να μιλησεις το 2011 με τον αλλον ΚΑΝΟΝΙΚΑ!

 

Δεν ξερω εαν οι αλλες ειναι ΠΙΟ χαλια η καλύτερες, αλλα η κοσμοτε εχει πολλα κενα ! (σε αυτη την διαδρομη καθημερινα που μιλαω)

 

Δεν ξέρω να σου πω για την wind, αλλά εγώ που από κόσμοτε πηγα στην vodafone, εχω δει πολύ μεγάλη διαφορά τόσο στην κάλυψη του δικτύου, όσο και στην ποιότητα των κλήσεων! Αυτή την διαδρομή που λες την έκανα κι εγώ μιλώντας, και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα! Γενικά, η vodafone είναι τελείως διαφορετικό δίκτυο, με πολύ πιο ποιοτικές υπηρεσίες φωνής! (και όχι μόνο)

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πω για την wind, αλλά εγώ που από κόσμοτε πηγα στην vodafone, εχω δει πολύ μεγάλη διαφορά τόσο στην κάλυψη του δικτύου, όσο και στην ποιότητα των κλήσεων! Αυτή την διαδρομή που λες την έκανα κι εγώ μιλώντας, και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα! Γενικά, η vodafone είναι τελείως διαφορετικό δίκτυο, με πολύ πιο ποιοτικές υπηρεσίες φωνής! (και όχι μόνο)

 

 

Απ'οτι φαινεται στην Αθηνα η Κοσμοτε δεν τα παει και πολυ καλα

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το εχω ξαναναφερει αλλα πιστευω οτι αξιζει να το ξαναπω. Απο σταθμο Αττικη μεχρι Συνταγμα μεσα στο μετρο μιλαγα και σημερα με vodafone. Το μονο προβλημα ειναι οτι σε μερικα σημεια ειχα διακοπες αλλα η κληση δεν διακοπηκε. Βεβαια σε αυτο παιζει πολυ μεγαλο ρολο και η αναμεταδοση που γινεται μεσα στο μετρο γιατι για παρεδειγμα στον σταθμο στα Σεπολια μολις κατεβεις την πρωτη σκαλα δεν πιανει μια.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, το μετρό δεν είναι και το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα για την κάλυψη ενός δικτύου... αλλά σε γενικές γραμμές, και απ' όσο έχω δει σε πάααααρα πολλές περιοχές της Αθήνας (και κυρίως εσωτερικούς χώρους) η vodafone υπερτερεί της cosmote και σε σήμα, αλλά και σε ποιότητα υπηρεσιών.
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος καρτοκινητης vodafone & Cosmote... Σερρες στο σπιτι ...το σημα τους..

την κοσμοτε την εχω σε κινητο sonyericsson 610i και vodafone σε iPhone 3gs εκτος σπιτιου και οι δυο ειναι στο φουλ..μεσα στο σπιτι η cosmote σχεδον εξαφανιζεται..

Καμια απο τις 2 συσκευες δεν ειναι σε 3G και οι δυο ειναι σε GSM mode

 

http://img810.imageshack.us/img810/9776/vodafone.th.png

 

http://img140.imageshack.us/img140/3015/cosmote.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 3 ημέρες ενώ πάνω απο τις γραμμες του σήματος του κινητού μου εμφανιζόταν κανόνικα η ένδειξη "G" τωρα εμφανίζεται "E" με αποτέλεσμα να αργεί υπερβολικά να μπαίνει στο ιντερνετ ή να μην μπαίνει και πολλές φορές να μην μπορώ να στέλνω μηνύματα και να μου λέει αποτυχία μήνυματος. Το δίκτυο φταίει?Γιατι εμφανίζεται αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 3 ημέρες ενώ πάνω απο τις γραμμες του σήματος του κινητού μου εμφανιζόταν κανόνικα η ένδειξη "G" τωρα εμφανίζεται "E" με αποτέλεσμα να αργεί υπερβολικά να μπαίνει στο ιντερνετ ή να μην μπαίνει και πολλές φορές να μην μπορώ να στέλνω μηνύματα και να μου λέει αποτυχία μήνυματος. Το δίκτυο φταίει?Γιατι εμφανίζεται αυτο?

 

Γιατι πλέον έχεις κάλυψη EDGE το οποίο είναι γρηγορότερο του GPRS. Τώρα εσύ γιατί λες οτι είναι πιο αργό το Ιντερνετ.... :X :blink:

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε να χαιρόσουν που εμφανίζεται η ένδειξη E (EDGE) :p Αυτό σημαίνει πως το δίκτυο στην περιοχή σου έχει ενεργοποιήσει EDGE, για πιο γρήγορη πρόσβαση στο Ίντερνετ απ'το GPRS. Μήπως κάνουν τίποτε ρυθμίσεις ακόμη; :confused: Επίσης, αυτά τα προβλήματα τα παρατήρησες κατά την εναλλαγή GPRS-EDGE ή ενώ είναι μόνιμα συνδεδεμένο σε EDGE?
Link to comment
Share on other sites

το σημα δεν προκειται να καλυτερευσει εαν δε βαλουν και άλλες κεραιες. Στη μπαντα που ειναι η εταιρια, οι κεραιες εχουν μικροτερη εμβελεια, σε σχεση με τις κεραιες των αλλων 2 εταιριων.
Link to comment
Share on other sites

Όσο παράξενο και αν σας ακούγεται, και εγώ όποτε πιάνω με το iPhone μου EDGE, το surfing είναι τραγικά πιο αργό απο όταν είναι με GPRS....
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όσο παράξενο και αν σας ακούγεται, και εγώ όποτε πιάνω με το iPhone μου EDGE, το surfing είναι τραγικά πιο αργό απο όταν είναι με GPRS....

 

Μάλλον σας προεκυψε προσωρινή υποβάθμιση από 3G σε Edge προφανώς λόγω έλλειψης χωρητικότητας δικτύου 3G

Η σειρα στις ταχυτητες απο την πιο αργη στο πιο γρηγορη ειναι ( Τι βγαζει στο καντραν του κινητου):

Απλη συνδεση -->

GPRS -->

EDGE -->

3G -->

3.5G (παίζει η ταχύτητα ανάλογα τις δυνατοτητες του δικτύου και τού μοντεμ του κινητου από 3.5 Mbps έως 42,2 Mbps) -->

LTE (4G) ( ταχύτητες περίπου 80 Mbps - Υπάρχει περιορισμένα σε κάποιες πόλεις χωρών όπως η Δανία)

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω οτι αυτή είναι η σειρά, αλλα όποτε έχω τελίτσα (GPRS) πάει πιο γρήγορα απο ότι όταν έχω E (EDGE).

Όταν έχω 3G πάει σφαίρα φυσικά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε παιδιά νομίζω πώς αν πριν αργουσε μια φορα με το απλό GPRS τώρα με αυτο το EDGE που λετε αργει περισσοτερο αφήστε που πολλές φορες μου γραφει αποτυχία συνδεσης, ελένξτε ρυθμισεις ή επικοινωνήστε με το λειτουργό σας. Βέβαια ίσως να μην έχει ολοκληρωθεί η αναβάθμιση και να παρουσιάζονται αυτα τα προβλήματα!!!
Link to comment
Share on other sites

Το AMR Half rate. Αν και πρακτικά, πόσες διαφορές ποια ν'ακούσεις μεταξύ αυτού και του EFR;:p Μια χαρά είναι και τα 2.
Link to comment
Share on other sites

το EFR ή το AMR-HR (AMR_7.40) είναι καλύτερο σε ποιότητα κλήσης; Ή είναι το ίδιο;

 

Θεωρητικά είναι το ίδιο καλά. Το AMRHR στην θεωρία μπορεί υπό ένα πολύ καλό ραδιοκανάλι να σου δώσει ποιότητα επικοινωνίας σαν το EFR, όταν δουλεύει στο πιο "χαλαρό" codec mode του, δηλαδή σε εκείνο που η προστασία από λάθη είναι η ελάχιστη και η ποσότητα της πληροφορίας μέγιστη. Νομίζω είναι το 7.4kbps.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά είναι το ίδιο καλά. Το AMRHR στην θεωρία μπορεί υπό ένα πολύ καλό ραδιοκανάλι να σου δώσει ποιότητα επικοινωνίας σαν το EFR, όταν δουλεύει στο πιο "χαλαρό" codec mode του, δηλαδή σε εκείνο που η προστασία από λάθη είναι η ελάχιστη και η ποσότητα της πληροφορίας μέγιστη. Νομίζω είναι το 7.4kbps.

 

Βασικά, το EFR τώρα που το σκέφτομαι έχει bitrate 12.2 kbps! Θεωρητικά δε θα έπρεπε να δίνει καλύτερη ποιότητα απ'τα 7.4 kbps του AMR HR?:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στον ευοσμο θεσσαλονικης εχει μαυρα χαλια η κοσμοτε,δεν εχει καλο σημα σε εσωτερικους χωρους,υπαρχει γενικως μεγαλο προβλημα και μετα μας λενε για σημα καμπανα..............ελεος δηλαδη,παρολα αυτα μονο στην Ελλαδα συμβαινει αυτο να πηγαινουν ολοι να παιρνουν πακετακια whats up για να μιλανε απεριοριστα μεταξυ τους λες και δεν υπαρχουν αλλα πακετα στην αγορα.......
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα παιδια!

Μετακομησα προσφατα σε περιοχη , Ηλιουπολη Αθηνας, αρκετα ψηλα κ διπλα ακριβως στην Κατεχακη,πριν την κατηφορα!

Υπαρχει τρελο προβλημα με την μια συσκευη μου SonyEricson W205, με την οποια με καποιους συνομιλητες δεν μπορω να μιλησω ουτε ενα λεπτο συνεχομενα!

Με παλαιωτερη συσκευη K800i SonyEricson τα πραγματα απλα ειναι ολα τελεια!

Εχω να παρω νεα συσκευη λογω αναβαθμησης το επομενο 20ημερο, εχετε να προτεινετε καποια καλη συσκευη οσο αναφορα το προβλημα που εχω με το σημα;;

(φυσικα μια φτηνη αξιοπιστη λυση ψαχνω), η ειναι θεμα οσο πιο ακριβο τοσο πιο καλο;

υπαρχει καποιο λινκ,η καπια βοηθεια να δω ποιες συσκευες εχουν καλυτερο σημα, η δεν παιζει καποιο ρολο κ ολα ειναι τυχαια;;

φυσικα το δικτυο μου ειναι cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...