Jump to content

Ηχεία, τι να αγοράσω;


Exposed_Bone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

paidia sorry gia to off-topic alla exasa ton metasximatisti reumatos apo ta creative 5.1 pou exo (p5800) xerei kaneis ti mporo na kano etsi oste na min agoraso kainourgia? ta exo 2mines..

 

mporo na balo allon metasximatisti? mporo na agoraso ton idio apo tin creative?

 

thxx kai ksana sorry gia to off-topic

Μέγιστη επιτρεπόμενη εικόνα 420Χ150 και 16Κ.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 393
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σκεφτομαι να παρω ηχεια 5.1 για τον υπολογιστη μου. ποια απο τα 4 ειναι κατα τη γνωμη σας καλυτερη επιλογη?

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.803029

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.500902

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.500905

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.500690

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα SWEEX και τα SANSUN δεν ξερω τιποτα για αυτα .... παντως δεν σε προβληματιζει που λενε οτι ειναι 1100 Watt τα SWEEX.Μην τρελαθουμε κιολας, με 50Ε να παρεις 1000Watt!!!!!!

Εγω εχω αυτα της creative....πολυ καλα ηχεια, κομψα, ωραιος ηχος.Τα εχω μαζι με την sounblaster audigy 2.Το μονο προβλημα τους ειναι οτι σε τραγουδια με πολυ δυνατο μπασσο απο το woofer βγαινει ενας περιεργος ηχος σαν το πλαστικο (αυτο που ειναι γυρω γυρω απο την τρυπα) να κουνιετε, αλλα δεν κουνιετε :) .Τι να πω....

Παντως πληροφοριακα σου λεω οτι οι δυο καλυτερες εταιριες για ηχεια ειναι η Creative και η Logitech.

@ Nokia 3230 - Nokia 6131 - Nokia E51 - Nokia 5530XM - HTC Desire - Motorola Defy+ - Nexus 5 - Xiaomi Redmi Note 4X - Xiaomi Mi 9T @

 

Intel i7 4770k/\Gigabyte GA-Z87X-UD4H/\G.SKILL Sniper 2x8GB DDR3/\nVidia GTX 970/\SSD Samsung 850 EVO 250GB/\Enermax Triathlor FC 650W/\DELL U2713HM

Link to comment
Share on other sites

Παντως πληροφοριακα σου λεω οτι οι δυο καλυτερες εταιριες για ηχεια ειναι η Creative και η Logitech.

 

Αυτό είναι πολύ λάθος!

Άν έλεγες οτι είναι οι δυο καλύτερες εταιρείες για φτηνά ηχεία, ίσως να έπεφτες μέσα.

...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πολύ λάθος!

Άν έλεγες οτι είναι οι δυο καλύτερες εταιρείες για φτηνά ηχεία, ίσως να έπεφτες μέσα.

 

Γιατι το λες αυτο ?

Και οι δυο ετεριες εχουν βγαλει πολυ καλα ''ακριβα'' μοντελα, πχ. LOGITECH Z-5500,CREATIVE Inspire T7900

Εσυ ποια κατα τη γνωμη σου ειναι η καλυτερη μαρκα?

@ Nokia 3230 - Nokia 6131 - Nokia E51 - Nokia 5530XM - HTC Desire - Motorola Defy+ - Nexus 5 - Xiaomi Redmi Note 4X - Xiaomi Mi 9T @

 

Intel i7 4770k/\Gigabyte GA-Z87X-UD4H/\G.SKILL Sniper 2x8GB DDR3/\nVidia GTX 970/\SSD Samsung 850 EVO 250GB/\Enermax Triathlor FC 650W/\DELL U2713HM

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το λες αυτο ?

Και οι δυο ετεριες εχουν βγαλει πολυ καλά ''ακριβα'' μοντελα, πχ. LOGITECH Z-5500,CREATIVE Inspire T7900

Εσυ ποια κατα τη γνωμη σου ειναι η καλυτερη μαρκα?

 

Όχι και Klipsch-ακριβά μοντέλα αυτά, μην τρελαθούμε.

Τα Z-5500 έχω αλλα μόνο ποιοτικό ήχο δεν βγάζουν.

Κορυφαία ίσως για αυτές τις τιμές (πάνω απο 300) τα Klipsch

...
Link to comment
Share on other sites

 

Παντως πληροφοριακα σου λεω οτι οι δυο καλυτερες εταιριες για ηχεια ειναι η Creative και η Logitech.

 

Συμγωνω απολυτα μαζι σου! εγω οτι προιον εχω αγορασει creative ειμαι απολυτα ευχαριστημενος...και με παρα πολυ κακη χρηση.:blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όχι και Klipsch-ακριβά μοντέλα αυτά, μην τρελαθούμε.

Τα Z-5500 έχω αλλα μόνο ποιοτικό ήχο δεν βγάζουν.

Κορυφαία ίσως για αυτές τις τιμές (πάνω απο 300) τα Klipsch

 

Φιλε τωρα τι να σου πω.....

Για να λες οτι τα z5500 δεν ειναι ακριβα θα χεις πολλα money!!!!!

Τα Klipsch δεν τα χα ξανακουσει ποτε.

@ Nokia 3230 - Nokia 6131 - Nokia E51 - Nokia 5530XM - HTC Desire - Motorola Defy+ - Nexus 5 - Xiaomi Redmi Note 4X - Xiaomi Mi 9T @

 

Intel i7 4770k/\Gigabyte GA-Z87X-UD4H/\G.SKILL Sniper 2x8GB DDR3/\nVidia GTX 970/\SSD Samsung 850 EVO 250GB/\Enermax Triathlor FC 650W/\DELL U2713HM

Link to comment
Share on other sites

Φιλε τωρα τι να σου πω.....

Για να λες οτι τα z5500 δεν ειναι ακριβα θα χεις πολλα money!!!!!

Τα Klipsch δεν τα χα ξανακουσει ποτε.

 

Σιγά ρε φίλε 3 κατοστάρικα έχουν, χαλάρωσε! Γι αυτό και τα πήρα, επειδή είμαι μπατηράκι και αυτά value for money, αλλιώς θα έπαιρνα κάτι που δε θα μου γρατζουνούσε το αυτί.

Για να ακούσεις ποιοτικό ήχο απο τα ηχεία του υπολογιστή πρέπει να δώσεις για ηχεία και κάρτα ήχου τουλάχιστον 1000 ευρό.

...
Link to comment
Share on other sites

Σιγά ρε φίλε 3 κατοστάρικα έχουν, χαλάρωσε! Γι αυτό και τα πήρα, επειδή είμαι μπατηράκι και αυτά value for money, αλλιώς θα έπαιρνα κάτι που δε θα μου γρατζουνούσε το αυτί.

Για να ακούσεις ποιοτικό ήχο απο τα ηχεία του υπολογιστή πρέπει να δώσεις για ηχεία και κάρτα ήχου τουλάχιστον 1000 ευρό.

το θέμα όμως είναι ότι τόσο ακριβά εξαρτήματα μόνο για ήχο δεν θα βρεις για υπολογιστή.Άλλο αν πας και αγοράσεις ηχεία για Home Cinema και τα συνδέσεις στον υπολογιστή.Αυτό είναι άλλο.

Και από την άλλη για τον υπολογιστή 300€ για ηχεία είναι αρκετά.Από την στιγμή που ο καθένας που θέλει να ακούει την άρτεια ποιότητα ήχου και απόδοση σε αυτόν, τότε θα ψάχνεις σε επαγγελματικά υλικά να βρει την τον αντιπροσωπεύει.

Αυτό είναι ένα άλλο κομμάτι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το θέμα όμως είναι ότι τόσο ακριβά εξαρτήματα μόνο για ήχο δεν θα βρεις για υπολογιστή.Άλλο αν πας και αγοράσεις ηχεία για Home Cinema και τα συνδέσεις στον υπολογιστή.Αυτό είναι άλλο.

Και από την άλλη για τον υπολογιστή 300€ για ηχεία είναι αρκετά.Από την στιγμή που ο καθένας που θέλει να ακούει την άρτεια ποιότητα ήχου και απόδοση σε αυτόν, τότε θα ψάχνεις σε επαγγελματικά υλικά να βρει την τον αντιπροσωπεύει.

Αυτό είναι ένα άλλο κομμάτι.

Ποιός σου είπε τέτοιο πράμα;

Φυσικά και είναι άλλο, δεν αναφέρθηκα σε home cinema, ηχεία υπολογιστή είναι το θέμα μας.

Για σένα ναι είναι αρκετά, για άλλους πάλι, όχι.

Κοίτα σαφέστατα ποιότητα και ένταση ήχου θέλουν αρκετά λεφτά, αλλα δεν πουλάνε ηχεία μόνο logitech-creative. Πάτε σε ένα κατάστημα ήχου και δείτε διάφορα. Μην κολάμε πάντα σε ότι μας πασάρουν. Δεν χρειάζεται να είσαι επαγγελματίας για να τα αγοράσεις.

...
Link to comment
Share on other sites

Φιλε τωρα τι να σου πω.....

Για να λες οτι τα z5500 δεν ειναι ακριβα θα χεις πολλα money!!!!!

Τα Klipsch δεν τα χα ξανακουσει ποτε.

 

Άμα ψάξεις θα δείς ότι υπάρχουν πολλές εταιρείες που ασχολούνται με τον ήχο. Creative και Logitech μπορεί να είναι οι πιο γνωστές, αυτό δε τις κάνει και τις καλύτερες, ειδικά γι'αυτούς που ψάχνουν το κάτι παραπάνω στην ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδια εχω ενα sony vaio και σκεφτομαι να παρς ηχεια, θελω να βαλω 5,1 αλλα δε ξερω αν τα υποστηριζει, αυτο πως μπορω να το μαθω?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Επαναφέρω το thread για να ρωτήσω: Θέλω να πάρω 2.1 ηχεία αλλά δεν θέλω να δώσω πολλά λεφτά... Βρήκα AYTA. Πώς τα βλέπετε; 20 Watt το woofer και από 5 τα μικρά. Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο μέχρι 35€;

EDIT: Είδα και ΑΥΤΑ αλλά πολύ φθηνά μου φαίνονται. Κάτι Βρωμάει στην υπόθεση...

 

Αν θές κάτι με design και γερό ήχο σε καλή τιμή δες και αυτά

http://www.letsbuy.gr/product_info.php?cPath=25_52&products_id=152

http://www.ram-shop.gr/showproduct.jsp?prodid=10555

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα SWEEX και τα SANSUN δεν ξερω τιποτα για αυτα .... παντως δεν σε προβληματιζει που λενε οτι ειναι 1100 Watt τα SWEEX.Μην τρελαθουμε κιολας, με 50Ε να παρεις 1000Watt!!!!!!

Εγω εχω αυτα της creative....πολυ καλα ηχεια, κομψα, ωραιος ηχος.Τα εχω μαζι με την sounblaster audigy 2.Το μονο προβλημα τους ειναι οτι σε τραγουδια με πολυ δυνατο μπασσο απο το woofer βγαινει ενας περιεργος ηχος σαν το πλαστικο (αυτο που ειναι γυρω γυρω απο την τρυπα) να κουνιετε, αλλα δεν κουνιετε :) .Τι να πω....

Παντως πληροφοριακα σου λεω οτι οι δυο καλυτερες εταιριες για ηχεια ειναι η Creative και η Logitech.

 

Μην ξεχνάμε και τα TRUST.....

Τωρα για τα sansun kai sweex πρεπει να ειναι καλη ευκαιρια με 50€ 100000watt rms :lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε και τα TRUST...

 

Μαπα ειναι και αυτα.2 ειναι η προσιτες μαρκες :worry: creative & logitech. ολα τα αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Hi paidia!molis egina k gw melos kai tha hthela na ypoballw thn 1h mou erwthsh :) exei mhpws kaneis ta hxeia Logitech X-540? aksizoun ta xrhmata?

 

kai kati allo..kapoios filos mou eixe ta Logitech X-530 kai olh thn wra akougotan ena "pat" "pat" paradeigma otan esvhne to fws h otan douleye to.....plynthrio!epishs akougotan sta kala kathoumena xwris na douleyei kapoia hlektrikh syskeyh...kserei kaneis ti mporei na ftaiei?Elpizw na mh sas kourasa!

 

Eyxaristw ek twn proterwn!

Link to comment
Share on other sites

Hi paidia!molis egina k gw melos kai tha hthela na ypoballw thn 1h mou erwthsh :) exei mhpws kaneis ta hxeia Logitech X-540? aksizoun ta xrhmata?

 

Ναι τα αξιζουν τα λεφτα τους και με το παραπανω οπως και τα X-530!Τα εχει ενας φιλος μου και παιζουν ακομα καλητερα απο τα X-530!

 

kai kati allo..kapoios filos mou eixe ta Logitech X-530 kai olh thn wra akougotan ena "pat" "pat" paradeigma otan esvhne to fws h otan douleye to.....plynthrio!epishs akougotan sta kala kathoumena xwris na douleyei kapoia hlektrikh syskeyh...kserei kaneis ti mporei na ftaiei?Elpizw na mh sas kourasa!

 

Αυτο δεν ειναι προβλημα των ηχειων!!!

Το παθαινουν και τα δικα μου οταν αναβω τον κρυφο φωτισμο(10 λαμπες φθοριου 1.20m)...!

 

Ο λογος που κανουν θορυβο οταν δεν δουλευουν ειναι γιατι ο φιλος σου μαλλον κλεινει την πηγη και αφηνει τα ηχεια ανοιχτα...!(ακουγετε ενα τσαχαλισμα...)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Mias kai exw kati palia ixeia 2 etwn trust 2.1 pisteuw pws i8e i wra na ta allaksw!!!

Poia einai i apopsi sas gia ta creative T-6100???

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.500717

Enas gnwstos pou ta exei leei einai tromera!!!

Kanena problem dn vgalan kai ta exei kana 4mino!!!Epeisis i timi tous einai deleastiki sta 57 eyrw ta vrika sto eshop!!!

Epeisis omws 8a einai sumvata ta ixeia me to vaio PCG-SR21K???

Gt me auto 8a to xrisimopoiw perissotero sto dwmatio mou!!!

Eimai anoiktos kai se alles protaseis alla na min ksefugoume se poli perissotero apo ta 60!!!An gia ka8ena pou mou proteinate dinate kai link apo kapou gia na ta vlepw kai an ginete na ta parageilw!!!

 

Filika

 

Scottas:D:p;):)

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αλλάξω τα ηχεία! Αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να τα συνδέσω στο PC :worry:...

Αυτά που σκέφτομαι να αγοράσω είναι τα Philips HTS-335W :D.

(Εννοείτε ότι δεν θα συνδέσω το dvd, εκτός αν χρειάζεται)

 

http://img249.imageshack.us/img249/7080/l00042237gr3.th.jpg

 

 

• Έχει βάλει κανένας παρόμοια?

• Η συνδέσει με το PC πώς θα γίνει? ...Είναι εύκολή υπόθεση?

Link to comment
Share on other sites

Mias kai exw kati palia ixeia 2 etwn trust 2.1 pisteuw pws i8e i wra na ta allaksw!!!

Poia einai i apopsi sas gia ta creative T-6100???

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.500717

Enas gnwstos pou ta exei leei einai tromera!!!

Kanena problem dn vgalan kai ta exei kana 4mino!!!Epeisis i timi tous einai deleastiki sta 57 eyrw ta vrika sto eshop!!!

Epeisis omws 8a einai sumvata ta ixeia me to vaio PCG-SR21K???

Gt me auto 8a to xrisimopoiw perissotero sto dwmatio mou!!!

Eimai anoiktos kai se alles protaseis alla na min ksefugoume se poli perissotero apo ta 60!!!An gia ka8ena pou mou proteinate dinate kai link apo kapou gia na ta vlepw kai an ginete na ta parageilw!!!

 

Filika

 

Scottas:D:p;):)

πολυκαναλη καρτα ηχου εχεις στον υπολογιστη :blink: ??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πολυκαναλη καρτα ηχου εχεις στον υπολογιστη :blink: ??

 

Autin pou eixe manisia panw!!!Oute pou kserw ti einai:lol:Pantws me ta 2.1 paizei alla diskola to vlepw me ta 5.1:p:D::(:(

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Autin pou eixe manisia panw!!!Oute pou kserw ti einai:lol:Pantws me ta 2.1 paizei alla diskola to vlepw me ta 5.1:p:D::(:(

Αμα εχεις αυτην που εχει ο υπολογιστης,δυσκολο ειναι να ειναι πολυκαναλλη.τωρα αμα παρεις αυτα τα ηχεια πρεπει να παρεις και μια αλλη καρτα ηχου...αλλιως δεν προκειτε να δουλεψουνε.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αλλάξω τα ηχεία! Αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να τα συνδέσω στο PC :worry:...

Αυτά που σκέφτομαι να αγοράσω είναι τα Philips HTS-335W :D.

(Εννοείτε ότι δεν θα συνδέσω το dvd, εκτός αν χρειάζεται)

 

http://img249.imageshack.us/img249/7080/l00042237gr3.th.jpg

 

 

• Έχει βάλει κανένας παρόμοια?

• Η συνδέσει με το PC πώς θα γίνει? ...Είναι εύκολή υπόθεση?

Κάνει για το pc αλλα πρέπει να έχεις και συνδεμένο και το "dvd" γιατί δεν είναι dvd, είναι ραδιοενισχυτής. Εκεί μέσα είναι ο ενισχυτής για όλα τα ηχεία.

 

Εγώ στην θέση σου δεν θα το έπαιρνα. Για 'μενα τζάμπα λεφτά είναι κάποια πράγματα που έχει πχ. τα ασύρματα ηχεία, ράδιο, dvd κτλ. Εσένα μπορεί να σε εξυπηρετεί δε λέω. Μπορείς όμως να βρεις ηχεία χωρίς αυτά τα παραπάνω που έχει.

 

Τωρα για το ότι το λένε HTS-335W δεν σημαίνει ότι βγάζει 335W ;)

Ζήτημα να βγάζει 80-90W rms και ας λένε και στην philips ότι βγάζει 600W

 

Δεν βγαίνουν έτσι τα Watt :)

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Κάνει για το pc αλλα πρέπει να έχεις και συνδεμένο και το "dvd" γιατί δεν είναι dvd, είναι ραδιοενισχυτής. Εκεί μέσα είναι ο ενισχυτής για όλα τα ηχεία.

 

Εγώ στην θέση σου δεν θα το έπαιρνα. Για 'μενα τζάμπα λεφτά είναι κάποια πράγματα που έχει πχ. τα ασύρματα ηχεία, ράδιο, dvd κτλ. Εσένα μπορεί να σε εξυπηρετεί δε λέω. Μπορείς όμως να βρεις ηχεία χωρίς αυτά τα παραπάνω που έχει.

 

Τωρα για το ότι το λένε HTS-335W δεν σημαίνει ότι βγάζει 335W ;)

Ζήτημα να βγάζει 80-90W rms και ας λένε και στην philips ότι βγάζει 600W

 

Δεν βγαίνουν έτσι τα Watt :)

 

Τα 600 watt που λεει η εταιρια δεν ειναι ψεματα!Τα ηχεια μπορει να αποδιδουν στο μεγιστο δυνατο 600W....

Ομως αλλο το 600W και αλλο το 600WRMS!!!

Για να δεις ποσα πραγματικα WATT μπορει να βγαλει το σετ ηχειων σου θα πρεπει να δεις τις δυνατοτητες του ενισχυτη...!

Συνηθως σε ενα ετοιμο ΣΕΤ HOME CINEMA ο ενισχυτης βγαζει πολυ λιγοτερα watt απο τα ηχεια ετσι ωστε να υπαρχει προστασια στα ηχεια για να μην καουν...!!!

;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...