Jump to content

Δείξτε το φωτογραφικό σας ταλέντο! (Smartphone Photos)


x_vagos_x
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

31471423180_502985b18b_c.jpg2016-12-24_05-36-09 by V M, on Flickr

 

...μαγεια!

Βασίλη απλα μαγεία φιλε, με πηγές 6 μήνες πίσω.

 

Παιδιά ευχαριστώ :).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Βέροια παλαιά μητροπολη..τραβηγμενη με pro shot και crop με Lumia .

 

......950XL..what else

Ναι αλλά δεν βλέπουμε το βασικό... Την φωτογραφία

 

Sent from my Galaxy s7 gold

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ με την απήχηση που έχει το topic παίδες!

 

Ετοιμαστείτε για post σεντόνι. Πλιζ μην το κάνετε όλο παράθεση.

 

Ορίστε και μερικές πρόσφατες από εμένα

 

Παρόλο που δεν με ενθουσιάζει σαν κάμερα το S7 (too much processing για μένα), άμα συνδυάσεις HDR, ανεβασμένη οξύτητα, την κατάλληλη οπτική γωνία και τη ματιά ενός καλού φωτογράφου, πετυχαίνεις τέτοια εξαιρετικά αποτελέσματα! Πολύ ωραίες! :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο το καινούργιο νήμα και χωρίς κακίες και γκρίνιες.

Μετά από πολύ καιρό χρησιμοποίησα την κάμερα του κινητού. Ήμουν σε ταξί και δεν προλάβαινα να βγάλω την κάμερα από την τσάντα.

Οι φωτο είναι από το S7 Edge manual 1/1500 iso50 και είναι μέσα από το τζάμι του αυτοκινητου το οποίο ηταν σε κίνηση. Κάποιοι λεκέδες είναι από το τζάμι.

Εχω κάνη μικρή επεξεργασία στο Lightroom (desktop έκδοση). Ανεβάζω και τις ορίτζιναλ για συγκριση.

31674998103_7c582bb0f2_c.jpg20170121-20170121_170505 by Photos presentation, on Flickr

 

Η Οριτζιναλ εδώ

32108005280_91488a8bd4_c.jpg20170121_170505 by Photos presentation, on Flickr

31675320873_9b31fca0a4_c.jpg20170121-20170121_170458-Edit by Photos presentation, on Flickr

 

Η οριτζιναλ εδώ

32108300990_1c0674ed7e_c.jpg20170121_170458 by Photos presentation, on Flickr

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικες Κώστα έχουμε καιρό να σε δούμε, μας αποζημιωσες

Ανεβαίνουν σε γενικές γραμμές εξαιρετικες εικόνες κρίμα που αργησε τόσο να γίνει ενα τέτοιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικες Κώστα έχουμε καιρό να σε δούμε, μας αποζημιωσες

Ανεβαίνουν σε γενικές γραμμές εξαιρετικες εικόνες κρίμα που αργησε τόσο να γίνει ενα τέτοιο θέμα.

 

Ευχαριστώ Μάριε. Δεν ασχολούμαι και πολύ με τα κινητά πλέον γι αυτό χάθηκα. Πραγματικά ανεβαίνουν πολύ ωραίες φώτο. Θα παρακολουθώ το θέμα και όταν έχω κάτι θα ανεβάζω.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

S7 + snapseed

 

 

32486289445_d8cd1f3641_b.jpg2017-01-23_06-57-02 by No Feels, on Flickr

 

Εδώ έχουμε ωραία φόρμα και θεματάκι :rolleyes:.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο το καινούργιο νήμα και χωρίς κακίες και γκρίνιες.

Μετά από πολύ καιρό χρησιμοποίησα την κάμερα του κινητού. Ήμουν σε ταξί και δεν προλάβαινα να βγάλω την κάμερα από την τσάντα.

Οι φωτο είναι από το S7 Edge manual 1/1500 iso50 και είναι μέσα από το τζάμι του αυτοκινητου το οποίο ηταν σε κίνηση. Κάποιοι λεκέδες είναι από το τζάμι.

Εχω κάνη μικρή επεξεργασία στο Lightroom (desktop έκδοση). Ανεβάζω και τις ορίτζιναλ για συγκριση.

 

Πιο πολυ μου αρεσαν οι original :p

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολυ μου αρεσαν οι original :p

 

 

 

Κι εμένα αλλά όταν τα έκανα crop βγήκαν θεματάκια.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

S7 + snapseed

 

 

2017-01-23_06-57-02 by No Feels, on Flickr

 

Selective coloration εφήρμοσες εδώ; Μου αρέσει που ενώ είχες ένα δυνατό pattern το ανέδειξες με το συγκεκριμένο εφέ. Ανέβασε και την ορίτζιναλ αν υπάρχει :O

 

Παρόλο που δεν με ενθουσιάζει σαν κάμερα το S7 (too much processing για μένα), άμα συνδυάσεις HDR, ανεβασμένη οξύτητα, την κατάλληλη οπτική γωνία και τη ματιά ενός καλού φωτογράφου, πετυχαίνεις τέτοια εξαιρετικά αποτελέσματα! Πολύ ωραίες! :)

 

Αισθάνομαι ήδη 15 πόντους ψηλότερος. Με τιμά να ακούω τέτοια σχόλια από πιο "έχοντες και κατέχοντες" του αθλήματος. :happy:

 

Καλοριζικο το καινούργιο νήμα και χωρίς κακίες και γκρίνιες.

Μετά από πολύ καιρό χρησιμοποίησα την κάμερα του κινητού. Ήμουν σε ταξί και δεν προλάβαινα να βγάλω την κάμερα από την τσάντα.

Οι φωτο είναι από το S7 Edge manual 1/1500 iso50 και είναι μέσα από το τζάμι του αυτοκινητου το οποίο ηταν σε κίνηση. Κάποιοι λεκέδες είναι από το τζάμι.

Εχω κάνη μικρή επεξεργασία στο Lightroom (desktop έκδοση). Ανεβάζω και τις ορίτζιναλ για συγκριση.

 

Όταν από τη φύση του δεν είναι ανταγωνιστικό το θέμα, έχουμε ηρεμία και όμορφα αποτελέσματα ;) Καλώς ήρθες και από εδώ, και όντως μας έλειψες και από το άλλο νήμα.

 

Πολύ όμορφες φωτογραφίες. Πραγματικά με ξεκόλλησε πολύ που βλέπω την ορίτζιναλ και διαπιστώνω πόσο καλό κάνει το κροπάρισμα στο να τελειοποιήσει κάποιες λήψεις. Δεν το συνηθίζω να κροπάρω φωτογραφίες, και πλέον θα το κάνω με λιγότερο φόβο μήπως χάσω κάτι που άξιζε από το κάδρο.

 

Πραγματικά εντυπωσιάζομαι που οι φωτό δεν έχουν κανένα distortion από την κίνηση του αυτοκινήτου.

 

 

 

Michael22 έχεις πάθει "Finn σε B&w" με τα ταξίδια και έχετε βαλθεί να μας τρελάνετε με τα ωραία μέρη που πηγαίνετε. :lol:

 

Αλήθεια, Finn, θέλουμε κι άλλη Ελβετία φίλε. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Selective coloration εφήρμοσες εδώ; Μου αρέσει που ενώ είχες ένα δυνατό pattern το ανέδειξες με το συγκεκριμένο εφέ. Ανέβασε και την ορίτζιναλ αν υπάρχει :O

 

Η αλήθεια είναι πως ήμουν αρκετά αδιάφορος για τη φωτογραφία. Μέσα από το παλιότερο θέμα μου δημιουργήθηκε το μικρόβιο σιγά σιγά θα έλεγα κ έχω πιάσει τον εαυτό μου συχνά, ενώ είμαι έξω πχ σε κάποιο περίπατο να σκέφτομαι "ωραίο θέμα για το forum"...

 

Βεβαίως όσο περισσότερο μαθαίνει κανείς, τόσο συνειδητοποιεί ότι οι δυνατότητες ενός κινητού είναι αρκετά περιορισμένες και η δημιουργικότητα στο τεχνικό κομμάτι έχει όριο. Στο θέμα βέβαια μπορείς να κάνεις πολλά κ αναδεικνύεται πλέον ο φωτογράφος (σε σχέση με το παλιό νημα) και η καλλιτεχνική υφή που τον διακρίνει.

 

Εδώ είναι η ορίτζιναλ. Ευχαριστώ για τα σχόλια όλους.

 

https://s27.postimg.org/fbt8f86qr/20170121_142532.jpg

me > you
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως ήμουν αρκετά αδιάφορος για τη φωτογραφία. Μέσα από το παλιότερο θέμα μου δημιουργήθηκε το μικρόβιο σιγά σιγά θα έλεγα κ έχω πιάσει τον εαυτό μου συχνά, ενώ είμαι έξω πχ σε κάποιο περίπατο να σκέφτομαι "ωραίο θέμα για το forum"...

 

Ακριβώς τα ίδια κι εγώ! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Vago εξαιρετική φωτο.

Όταν επικεντρωνόμαστε στο θέμα που παρουσιάζει η φωτογραφία και όχι στα pixels, θα είναι καλύτερα για όλους.

Τα κινητά σε landscape, architecture και γενικά σε πλάνα χωρίς κίνηση τα πάνε μια χαρά αρκεί να μην ζητάς την ίδια ποιότητα σε πλήρη ανάλυση, γιατί δεν μπορεί να γίνει παρά σε πολύ ιδανικές συνθήκες και με προετοιμασία.

Να είμαστε ικανοποιημένοι που μπορούμε να έχουμε σχεδόν τέλειο αποτέλεσμα όταν τις βλέπουμε σε πλήρη οθόνη στην τηλεόραση μας.

Μάλιστα το software στα κινητά πολλές φορές είναι πιο έξυπνο από τα έτοιμα εφέ που διαθέτουν οι dslr.

Παράδειγμα η παρακάτω φωτογραφία όπου το κινητό για να πιάσει σωστά τον ουρανό στην Ανατολή, μη έχοντας δυνατότητα να αλλάξει aperture, έχει ανεβάσει πολύ το shooter speed. Αντίθετα η κάμερα στο έτοιμο εφέ, ανεβάζει υπερβολικά το aperture με αποτέλεσμα να δίνει μεν πιο όμορφο ουρανό με λιγότερα hight lights, αλλά πολλά σκοτεινά σημεία στο έδαφος τα οποία έχουν θορυβο. Σε manual χρησιμοποιω στην κάμερα μέση οδό επηρεασμένος από την χρήση κινητών. Ανεβάζω το aperture εκεί που νομίζω ότι δεν επηρεάζει αρνητικά και μετά ισορροπώ με την ταχύτητα κλείστρου.

Θα μπορούσα να έχω μειώσει στο S7 το exposure από την ρύθμιση πάνω στην οθόνη .

 

32345782152_1cb068cb4a_c.jpg20161222_074653-01 by Kostas kaz, on Flickr

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Vago εξαιρετική φωτο.

Όταν επικεντρωνόμαστε στο θέμα που παρουσιάζει η φωτογραφία και όχι στα pixels, θα είναι καλύτερα για όλους.

Τα κινητά σε landscape, architecture και γενικά σε πλάνα χωρίς κίνηση τα πάνε μια χαρά αρκεί να μην ζητάς την ίδια ποιότητα σε πλήρη ανάλυση, γιατί δεν μπορεί να γίνει παρά σε πολύ ιδανικές συνθήκες και με προετοιμασία.

Να είμαστε ικανοποιημένοι που μπορούμε να έχουμε σχεδόν τέλειο αποτέλεσμα όταν τις βλέπουμε σε πλήρη οθόνη στην τηλεόραση μας.

Μάλιστα το software στα κινητά πολλές φορές είναι πιο έξυπνο από τα έτοιμα εφέ που διαθέτουν οι dslr.

Παράδειγμα η παρακάτω φωτογραφία όπου το κινητό για να πιάσει σωστά τον ουρανό στην Ανατολή, μη έχοντας δυνατότητα να αλλάξει aperture, έχει ανεβάσει πολύ το shooter speed. Αντίθετα η κάμερα στο έτοιμο εφέ, ανεβάζει υπερβολικά το aperture με αποτέλεσμα να δίνει μεν πιο όμορφο ουρανό με λιγότερα hight lights, αλλά πολλά σκοτεινά σημεία στο έδαφος τα οποία έχουν θορυβο. Σε manual χρησιμοποιω στην κάμερα μέση οδό επηρεασμένος από την χρήση κινητών. Ανεβάζω το aperture εκεί που νομίζω ότι δεν επηρεάζει αρνητικά και μετά ισορροπώ με την ταχύτητα κλείστρου.

Θα μπορούσα να έχω μειώσει στο S7 το exposure από την ρύθμιση πάνω στην οθόνη .

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Η φωτογραφία με την πορτοκαλί οροφή είναι του nfeels ;) εκτός αν λες κάποια από τις δικές μου πριν, οπότε ευχαριστώ ^_^

 

Για την τεχνική, τώρα, της σωστής φωτομέτρησης και απροβλημάτιστης έκθεσης εγώ προτιμώ να κάνω πρώτα tap to focus (και tap to expose οπως είναι εκ προεπιλογής στα κινητά μας), ρυθμίζω ISO, έπειτα Shutter speed αν ανέχεται πιο αργό άρα και ποιο φωτεινό αποτέλεσμα, και ισορροπώ το exposure bias τελευταίο.

 

Σε φωτογραφική μηχανή νομίζω το focus/auto exposure είναι λιγότερο αλληλένδετα, οπότε προσωπικά φτιάχνω πρώτα aperture κι εγώ όσο πιο ανοιχτό για να μειώσω την ανάγκη να έχω σταθερό χέρι. Οπότε ανοίγω aperture και μειώνω shutter speed. Με ότι αυτό σημαίνει για το ISO :P

 

Προσωπικά βρίσκω πολύ ενδιαφέρον αυτό το μαύρισμα/silhouetting στα λιγότερο φωτισμένα σημεία, που οφείλεται το γρήγορο shutter speed των κινητών μας. Στις φωτογραφικές, αντίθετα, τρελαίνομαι να "καίγονται" εις γνώση μου φωτεινά σημεία και να αναδεικνύεται το υπόλοιπο κάδρο πολύ φωτεινό. Ειδικά σε αρχιτεκτονικές λήψεις, ή εσωτερικούς χώρους.

 

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ, σε κινητό πάντα δοκιμάζω τις πιο ενδιαφέρουσες αλλά λόγω hardware limitations δύσκολες σκηνές με HDR. Εκεί γίνονται θαύματα.

 

Γενικά όλα αυτά τα έψαξα μετά το topic στους διαξιφισμούς μέσα στο καλοκαίρι... και ακόμα μαθαίνω. :O

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Ελβετία it is then!

 

32458715016_dc8b7fb11c_c.jpg2017-01-24_02-29-46 by finn2k1, on Flickr

 

32377647351_aef1282692_c.jpg2017-01-24_02-28-57 by finn2k1, on Flickr

 

31567835064_77b7b1a438_c.jpg2017-01-19_08-34-16 by finn2k1, on Flickr

 

32377746981_bcb8305d16_c.jpg2017-01-24_02-35-23 by finn2k1, on Flickr

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by impreza_sti
Τροποποίηση εικόνων μεγάλου μεγέθους

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Α να γεια σου.

 

Στην Long exposure τι έχει παιχτεί. Δες λίγο τα highlights σε 100%.

 

Είναι edited? Ή το κάνει λόγω long exposure;

Link to comment
Share on other sites

Α να γεια σου.

 

Στην Long exposure τι έχει παιχτεί. Δες λίγο τα highlights σε 100%.

 

Είναι edited? Ή το κάνει λόγω long exposure;

 

μην αρχιζετε τεχνικες αναλυσεις εδω περα :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...