Jump to content

Δείξτε το φωτογραφικό σας ταλέντο! (Smartphone Photos)


x_vagos_x
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ ακόμη δεν έχω ξεντραπεί να φωτογραφίζω τοπία/αντικείμενα με κόσμο γύρω μου. Πόσω μάλλον να φωτογραφίζω και face-to-face κόσμο...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμη δεν έχω ξεντραπεί να φωτογραφίζω τοπία/αντικείμενα με κόσμο γύρω μου. Πόσω μάλλον να φωτογραφίζω και face-to-face κόσμο...

Ισχύει αυτό που λες. Αλλά αν δεν πιέσεις λίγο τον εαυτό σου δουλειά δε γίνεται! Άσε που ίσως το κόλπο πολλές φορές βρίσκεται ότι ο περίγυρος δε θα καταλάβει καν ότι τον βγάζεις. Εκεί δηλαδή όπου πας και σε candid photography. Θέλει πειράματα...

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που λες. Αλλά αν δεν πιέσεις λίγο τον εαυτό σου δουλειά δε γίνεται! Άσε που ίσως το κόλπο πολλές φορές βρίσκεται ότι ο περίγυρος δε θα καταλάβει καν ότι τον βγάζεις. Εκεί δηλαδή όπου πας και σε candid photography. Θέλει πειράματα...

 

Αν το κινητό το κρατάς κανονικά, ναι δεν θα καταλάβει. Αλλα αν το χεις οριζόντια (landscape) μια χαρά καταλαβαίνει. Αν σε καταλαβαίνει τότε παύει να είναι candid shot (χαλάς τη στιγμή).

Link to comment
Share on other sites

Για street photography δυστυχώς με το κινητό επειδή πρέπει να το κρατάς υπό συγκεκριμένη γωνία που δεν το κάνει να "δείχνει" πως το χρησιμοποιείς, δεν εξυπηρετεί πολύ.

 

Ακόμη και σε portrait να το κρατάς, θα πρέπει η οθόνη να κοιτάζει το στήθος ή την κοιλιά σου για να κοιτάζει ο φακός το θέμα σου αν συμβαίνει μπροστα σου. Και προδίδει πως τραβάς φωτογραφία.

 

Εκεί χρησιμεύει μια mirrorless (ή καλή compact, whatever) που αστραπιαία πιάνεις τη στιγμή και δεν τρέχει τίποτα...

 

Περισσότερο ντρέπομαι γιατί συνήθως όταν θέλω να φωτογραφίσω κάτι έξω θα πρέπει να έρθω κοντά του, να γονατίσω, ή να κοιτάξω ψηλά, οπότε στάνταρ θα κάνω μπαμ ότι είμαι ο γιούχου που τραβάει φωτογραφίες με το ταμπλετ του (πλεον :P ). Το δουλεύω πάντως, και έχω ήδη ξεπεράσει τα σχόλια της όποιας παρέας μου οι οποίοι ξέρουν πλέον ότι θα είμαι αυτός ο τύπος...

 

Anyway. Θα το βρούμε.

Link to comment
Share on other sites

Κερας πολυ ωραια φιλε! Ειναι macro lens απο τους φθηνους που πουλανε εκει κι εδω; Μαζι συνηθως με ευρυγωνιο και κατι ακομα αναλογα το κιτ που θα παρεις. Η πηρες κατι πιο καλο;

Βαγγο και Αντρεα νομιζω πως ενω οι καλες φωτογραφικες εχουν το πλεονεκτημα της αστραπιαιας εστιασης, τα κινητα ειναι πολυ πιο "compact" οποτε πιο δυσδιακριτα στον οποιοδηποτε περαστικο που θες να βγαλεις. Αρα εκει εχεις σαφες πλεονεκτημα για candid ας πουμε, σε σχεση με μια slr+φακο που οντως δεν κρυβεται το ολο μηχανημα. Θα φανει στα αποτελεσματα, αλλα νομιζω πως σε εναν πολυσυχναστο δρομο(μια τσιμισκη ας πουμε) δεν νομιζω πως θα σε παρατηρησουν και πολλοι. Αν απο την αλλη καποιος σε δει, αλλα θες ντε και καλα να τον βγαλεις, μπορεις να του μιλησεις (πραγματικα το εκανε αυτο η κοπελα μου σε εναν ψαρα και ο τυπος με τη μια αλλαξε σταση, μας βοηθησε και μας εδωσε και ιδεες!). Θα χαθει το candid αλλα θα μεινει το street.

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη στην φωτογραφική μηχανή έχεις και ζουμ ;) Μπορείς εύκολα να αυξήσεις την απόσταση και να μην σε πάρουν και τόσο χαμπάρι. Επιπλέον αν είσαι γρήγορος δεν θα προλαβαίνουν να αντιδράσουν. Αντίθετα στο κινητό έχεις πάντα μεγαλύτερο shutter lag.

 

Αυτά στα λέω από την εμπειρία μου με την rx100 μιας και ασχολούμε περισσότερο με candid shots.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αλέξη στην φωτογραφική μηχανή έχεις και ζουμ ;) Μπορείς εύκολα να αυξήσεις την απόσταση και να μην σε πάρουν και τόσο χαμπάρι. Επιπλέον αν είσαι γρήγορος δεν θα προλάβαινουν να αντιδράσουν. Αντίθετα στο κινητό έχεις πάντα μεγαλύτερο shutter lag.

 

Αυτά στα λέω από την εμπειρία μου με την rx100 μιας και ασχολούμε περισσότερο με candid shots.

Σ αυτο εχεις απολυτο δικιο...γιατι προς το παρον με το "ντεμεκ" (ο Σαλλλονικιος) 2χ lossless zoom, γελανε και τα μπετα σε ολα τα κινητα. Οποτε το μονο ζουμ ειναι τα ποδια μας. Ιδωμεν παιδες...Βγαλε και καμια με κινητο ρε παιδι μου να παρουμε ιδεες και εμπνευση!

Link to comment
Share on other sites

Επ! Με φωναξε κανεις;! :p

Ενδιαφερουσα. Σαν neon art. Το καρουσελ στο cosmos.

Το μονο που δεν μου αρεσε ειναι το μπλε στις ακρες που κανει ξεχωριστα στεφανια απο τονο σε τονο.

 

Lumia 950. Snapseed.

Υπογραφη μονο και ισιωμα οριζοντα.

Ποτιδαια, Χαλκιδικη.

Τα ηλιοβασιλεματα του θερμαικου ειναι απιστευτα...

38643399001_e72cc98934_c.jpg

 

Καστανα

Snapseed.

37680728545_e3f67a89dc_c.jpg

 

εντυπωσιακη αυτη με τα καστανα,,πολυ δυνατη!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

P10+/ Raw edit σε LR

26934116359_c5e46d6c3d_z.jpgWalking Alone by alex-mand, on Flickr

 

για μια ακομη φορα ,εγραψες φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

38691351492_19901f90d0_b.jpg2017-11-29_04-47-03 by Παρασκευάς Καμενιδης, on Flickr

και εγω με την σειρα μου απο την στιγμη που ξεκιναμε σιγα σιγα τα γιορτινα!επιλεκτικη εστιαση s8+

Edited by paraskevas013
Link to comment
Share on other sites

Κερας πολυ ωραια φιλε! Ειναι macro lens απο τους φθηνους που πουλανε εκει κι εδω; Μαζι συνηθως με ευρυγωνιο και κατι ακομα αναλογα το κιτ που θα παρεις. Η πηρες κατι πιο καλο;

,...........,...............

Ναι το Κιτ.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Honor 8, PC lightroom

 

Say hello to my platan

38742490101_9a5326d927_z.jpgp2 by GEORGE, on Flickr

 

Τελευταια cruising πριν πιασουν τα κρυα

38710981092_d11d6af5cc_z.jpgp3 by GEORGE, on Flickr

 

Μια απο τις πιο... μαγευτικες στροφες του νησιου... δε μπορουσα να παω πιο πισω για την ληψη, εχει γκρεμο...

24869217478_fe90b4fb7d_z.jpgp4 by GEORGE, on Flickr

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

P10+/LR

 

πολύ καλή.. απο το μέγαρο μέσα είναι τραβηγμένη;

 

Honor 8, PC lightroom

 

 

πολύ ωραία και η φθινοπωρινή Θάσος τζορτζ!

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

%5B/img%5D%5Bimg%5Dhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20171130/8db4cac3c8ae9b0cab30d6daf9a12a6b.jpg

 

Νίκο την έβαλες πριν 5 ώρες ξανά ρε. Ωραία αλλά αν μπορείς βαλτήν σε φουλ ανάλυση μέσω πχ Flickr

Link to comment
Share on other sites

Νίκο την έβαλες πριν 5 ώρες ξανά ρε. Ωραία αλλά αν μπορείς βαλτήν σε φουλ ανάλυση μέσω πχ Flickr
Αυτό προσπαθώ να κάνω αλλά δε μου βγαίνει... Χα χα

 

Στάλθηκε από το C106 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νίκο δοκίμασε αφού την ανεβάζεις από tapatalk να περάσεις την εφαρμογή που σου δίνει τον BBCode κωδικό. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dariogf.flickr2BBcode_lite

 

Αυτόν κάνεις copy paste εδώ και δείχνει σωστά το preview και μας στέλνει κατευθείαν στο Flickr. Δεν χρησιμοποιείς το κουμπί του tapatalk για να εισάγεις φωτογραφία με Link, γιατί τότε απλά δείχνει τη φωτό χωρίς να μας ανακατευθύνει στο Flickr.

 

Αν μπεις από desktop ή από το κινητό κατευθείαν στο Flickr.com (με την επιλογή Request Desktop Site στις ρυθμίσεις του Chrome) έχει κάτω δεξιά από την φωτογραφία ένα βελάκι για Share. Εκεί επιλέγεις BBCode (και ένα μικρότερο μέγεθος, το δεύτερο Medium συνήθως) και κάνεις copy paste εδώ μετά. :)

 

Xiaomi Mi Max 2 - Snapseed:

24887939068_eeab8af81c.jpgDuff by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S8+ επιλεκτική εστίαση+Snapseed

 

38731525972_cdf2593cdc_c.jpg

2017-12-01_01-51-10 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...