Jump to content

Δείξτε το φωτογραφικό σας ταλέντο! (Smartphone Photos)


x_vagos_x
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βαγγο δες και το luminar 2018 ιδια εταιρια με το aurora για γρηγορο retouch edit πιο ευχρηστο και ευκολο απο lightroom

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, Τζόρτζ! Ναι, το χάζευα χθες όταν είδα το AuroraHDR.

 

Έχω δοκιμάσει διάφορα ως τώρα, με πιο "βολικό" το κακάσχημο RawTHERAPEE, που είναι free αλλά όχι non-destructive όπως το LR. Κάνεις edits και μένουν με το αρχείο ή σε ένα νέο αρχείο, χωρίς δυνατότητα history/undo από τη στιγμή που το κάνεις save.

 

Πήρα και νέο δυνατότερο λαπτοπάκι και θα αρχίσω να ξαναψάχνομαι. :)

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και καλη χρονια κι απο μενα!

Πραγματικα οι περισσοτερες φωτο ειναι επαγγελματικου επιπεδου τουλαχιστον.. Δεν ξερω πως και αν μπορει να γινεις καπου, καπως μια εκθεση με καποιες απο αυτες.. Ειναι κριμα να μην μπορουν να τις απολαυσουν κι αλλοι!

@Finn θα ηθελα αν μου επιτρεπεις αυτη με το τραμ να την βαλω wall στο κιν μου..

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και καλη χρονια κι απο μενα!

Πραγματικα οι περισσοτερες φωτο ειναι επαγγελματικου επιπεδου τουλαχιστον.. Δεν ξερω πως και αν μπορει να γινεις καπου, καπως μια εκθεση με καποιες απο αυτες.. Ειναι κριμα να μην μπορουν να τις απολαυσουν κι αλλοι!

@Finn θα ηθελα αν μου επιτρεπεις αυτη με το τραμ να την βαλω wall στο κιν μου..

Φυσικά!

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Και παλι καλησπερα σας!

 

Huawei Mate 10 lite - Snapseed:

39495502681_9c0cf7f7f6_z.jpgMoon hunting by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη να σε ρωτήσω και κάτι offtopic? (ή το απαντάς στο αλλο thread) Πως τα πάει γενικά η κάμερα του (νύχτα/μέρα) σε σχέση με άλλες συσκευές που είχες;
Link to comment
Share on other sites

Πάρτε και μια πανσέληνο από εμένα.

38723286144_e54450ff5c_c.jpgNote 8 by Nikos Bletas, on Flickr

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες!

 

Αντρέα σήμερα θα ποστάρω δείγματα από Huawei στο άλλο νήμα. Και θα παίξει και συγκριτικό με Mi Max 2 που ξαναέπεσε στα χέρια μου :)

 

Αλέξανδρε άλλη μια φορά μαγική φωτογραφία. Μοιάζει με εξωτερικό η συγκεκριμένη.

 

Νίκο πάντα ζηλεύω τις φωτογραφίες από κινητά που δεν έχουν βγάλει το φεγγάρι σαν μια κάτασπρη κουκίδα :p Και με τον x2 φακό θα έβγαινε ωραία αυτή...

 

Huawei Mate 10 lite - Snapseed:

38803545754_f30992ec0e_z.jpgSkyline by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες!

 

 

Νίκο πάντα ζηλεύω τις φωτογραφίες από κινητά που δεν έχουν βγάλει το φεγγάρι σαν μια κάτασπρη κουκίδα :p Και με τον x2 φακό θα έβγαινε ωραία αυτή...

 

 

Βαγγέλη εννοείται ότι όταν βγαίνει καμμένο, όσο ωραίο και να είναι το υπόλοιπο σκηνικό, δε μου αρέσει.

Παρόλα αυτά η συγκεκριμένη είναι με το 2X φακό.

Πάρε και με τον κανονικό:

39431209541_a18e8e4268_c.jpgNote 8 by Nikos Bletas, on Flickr

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

P10+/PS+LR

38791054214_973f9cd97d_z.jpgImposing by alex-mand, on Flickr

 

Αλέξανδρε δεν χρειάζεται να σχολιάσουμε τη φωτογραφία γιατί δεν υπάρχουν λόγια για να περιγράψεις αυτό που εκπέμπει παρά μόνο να την απολαύσεις, Θα ήταν όμως ωραίο να μας πεις ένα δύο πράγματα για το τεχνικό μέρος τόσο στη λήψη όσο και στην επεξεργασία.

 

Προσωπικά με το τηλέφωνο όταν αυξάνω το χρόνο λήψης σε συνδυασμό με το σταθερό φωτεινό διάφραγμα f/1.8 βγάζω καμένες φωτογραφίες και πρέπει να πέσει ο ήλιος αρκετά για να πάρω κάποια καλά δείγματα. Χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα για να περιορίσεις το διάφραγμα;

 

Συνέχισε την καλή δουλειά ;).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη τα Huawei έχουν ένα software mode που -με το απαραίτητο τριποδάκι- κάνουν συνεχείς λήψεις και καταγράφουν ότι κινείται εφαρμόζοντας κατά κάποιο τρόπο mean stacking. Το μόνο κακό είναι πως χρειάζεσαι τρίποδο απαραιτήτως (όπως και σε long exposures με nd filters κτλ βέβαια), αλλά το αποτέλεσμα είναι εξίσου εντυπωσιακό με πραγματικά long exposures.

 

Το ίδιο mode υπάρχει για light trails και πυροτεχνήματα -η Huawei τα διαχωρίζει αυτά τα τρια σε Light trails, silky water, fireworks, λογικά με κάποια μικρά tweaks ανάμεσά τους για contrast, saturation κτλ-.

 

Πολύ εντυπωσιακά αποτελέσματα, και ειδικά στα χέρια του Αλέξανδρου με τα πολύ ισορροπημένα edits απογειώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη ευχαριστώ πολύ. Στη Γερμανία είναι και συγκεκριμένα στο Düsseldorf. Μ άρεσαν πολύ τα χρώματα της φωτογραφίας σου, απλά νομίζω θα ήθελα είτε περισσότερο να φαίνονται τα κτίρια χαμηλά, είτε καθόλου. Τώρα αυτό το ελάχιστο που ξεπροβάλλει στο κάτω μέρος το θεωρώ λίγο περιττό.

 

Βασίλη να σαι καλά! Καιρό είχες να εμφανιστείς, οπότε και καλή χρονιά εύχομαι. Στο τεχνικό κομμάτι λοιπόν, η huawei και η honor αν δεν κάνω λάθος, έχουν έτοιμα modes στο Long exposure μενού, τα οποία είναι car light trails, silky water, graffiti και stars. Εγώ χρησιμοποιώ κυρίως το 2ο στο οποίο υποθέτω πως κρατάει σταθερή την έκθεση με κάποιο τρόπο και μετά απλά γράφει τις κινήσεις που υπάρχουν στο κάδρο. Είναι φοβερό Mode για μένα, μιας και γλιτώνεις από nd φίλτρα κτλ. Επομένως βάζω το κινητό πάνω σε τρίποδο, ταιριαζω το κάδρο μου και μετά το αφήνω να τραβήξει όση ώρα θέλω. Όταν δω ότι το αποτέλεσμα είναι το επιθυμητό, το σταματάω.

 

Στη συγκεκριμένη φωτογραφία είχε τρελό αέρα, οπότε όλα τα κτίρια ήταν κάπως κουνημένα, μιας και το σύστημα είναι πανάλαφρο. Άρα στο ίδιο ακριβώς κάδρο, τράβηξα και μια με κανονικό shutter speed και raw αρχείο, για να έχω λεπτομέρειες στο κάδρο. Τις ένωσα όπως έκρινα στο Photoshop μετά, και συνέχισα την επεξεργασία στο lightroom. Αυτά!

 

Αν θες βάλε στο YouTube silky water mode huawei για να καταλάβεις ακριβώς τι κάνει. Μπορείς μεσημέρι με κόντρα ήλιο να κάνεις long exposure, και είναι ένας πολύ σημαντικός λόγος που δε θα έφευγα εύκολα από την εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy A5 2016 στο αυτόματο. Η επεξεργασία έγινε με pixlr (splash) και φίλτρο από snapseed.

 

1312e592fb0a928a3950583c365c2993.jpg

 

 

Φουλ ανάλυση https://postimg.org/image/h9xl1y2wr/

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Mi note 3

 

39524536001_40033a087e_c.jpgIMG_20180105_232248 by Guardian, on Flickr

 

Και B&W

 

27748371619_74fdc2388e_c.jpgIMG_20180105_232315 by Guardian, on Flickr

 

Don't mess with mi note 3

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

LG G5 manual χωρις επεξεργασια

το λιμανι απο την δυτικη θεσσαλονικη

 

2018-01-06_06-33-14 by makis panagiotidis, on Flickr[/img]

Link to comment
Share on other sites

enigma84 (η φωτογραφία σου είναι ωραία και ανάποδα!!!)

Johny-B

mikele123

 

Συγχαρητήρια!!!!!!!

 

Είναι πολύ καλές και οι φωτογραφίες των υπολοίπων όμως!!!

 

@enigma84 ζαλίστηκα. :)

 

Αν και καθυστερημένα thnx για τα σχόλια. Γενικότερα το αεροδρόμιο της Λυών βρίθει από γεωμετρικά μοτίβα αλλά βιαζόμασταν και δεν έβγαλα άλλες. Στην επόμενη επίσκεψη ίσως.:p

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εκπληκτικός ο ουρανός σήμερα και είχα σκεφτεί να πάω σε μια λίμνη εδώ κοντά αλλά δε το έκανα επειδή το πρωί είχε συννεφιά και σκέφτηκα ότι δε θα φαινόταν ήλιος... Αλλά ο βορράς είναι πάντα απρόβλεπτος και δε θα μάθω ποτέ :rolleyes:

 

38666011635_ec5a5d6152.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...