Jump to content

Δείξτε το φωτογραφικό σας ταλέντο! (Smartphone Photos)


x_vagos_x
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνώ. Απλά μιας και ανέφερα το 0,5 έγραψα ότι δεν έχει ούτε αυτό νόημα.

 

Περισσότερα στο άλλο thread για να μην το εκτροχιασουμε άλλο αυτό. :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Απλά μιας και ανέφερα το 0,5 έγραψα ότι δεν έχει ούτε αυτό νόημα.

 

Περισσότερα στο άλλο thread για να μην το εκτροχιασουμε άλλο αυτό. :)

Ναι παιδιά ισχύει... Για να σας ξαναβάλω στο θέμα...

 

Samsung Galaxy S8+ επιλεκτική εστίαση+Snapseed

 

24804291938_53e2993260_c.jpg

2017-11-27_02-11-52 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα τι φατσόνι. Γενικά κάθεται να τον φωτογραφίσεις ή τον πετυχαίνεις "εν κινήσει";
Link to comment
Share on other sites

Μα τι φατσόνι. Γενικά κάθεται να τον φωτογραφίσεις ή τον πετυχαίνεις "εν κινήσει";
Αν και φαίνονται παγωμένες φωτογραφίες, αν δεις όλο το αρχείο της επιλεκτικής εστίασης (τραβάει 2 φωτογραφίες ταυτόχρονα) πάντα ο γάτος δεν είναι στην ίδια στάση και στις 2 φωτό. Παρόλα αυτά σε πείθει η φωτογραφία ότι έχω μία γάτα που κάθεται άγαλμα. Χαχαχαχαχα

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είχα απορία ακριβώς :P Εγώ στα 10 γατιά που έχουν περάσει απ' την αυλή και το σπίτι ζήτημα τα 2 να ήταν μοντέλα και να κάθονταν να τα φωτογραφίζω, γι' αυτό ρωτάω.

 

Παίζει να έχεις ανεπεξέργαστη είτε αυτή με το γατί είτε το πηγάδι;

 

edit: Μόλις είδα το άλλο topic. Tip: παρόμοιο αποτέλεσμα με το sharpening χωρίς να σου κάνει αυτό το funky με το θόλωμα σου δίνει και αν κάνεις Selective και Structure στο αντικείμενο που θες. Με pinch σου δείχνει με κόκκινο ένα mask του πού εφαρμόζει το edit.

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είχα απορία ακριβώς :P Εγώ στα 10 γατιά που έχουν περάσει απ' την αυλή και το σπίτι ζήτημα τα 2 να ήταν μοντέλα και να κάθονταν να τα φωτογραφίζω, γι' αυτό ρωτάω.

 

Παίζει να έχεις ανεπεξέργαστη είτε αυτή με το γατί είτε το πηγάδι;

 

edit: Μόλις είδα το άλλο topic. Tip: παρόμοιο αποτέλεσμα με το sharpening χωρίς να σου κάνει αυτό το funky με το θόλωμα σου δίνει και αν κάνεις Selective και Structure στο αντικείμενο που θες. Με pinch σου δείχνει με κόκκινο ένα mask του πού εφαρμόζει το edit.

Όπως λες και στο άλλο θέμα κάποτε παιδευόμασταν για τέτοια αποτελέσματα με Photoshop και πλέον το κάνει μόνο του το software της συσκευής. Έχουμε να δούμε πολλά ακόμη γενικά.

 

Και μία φωτογραφία για τον φίλο μας τον Αλέξανδρο επειδή το ζήτησε.

 

Samsung Galaxy S8+ επιλεκτική εστίαση+Snapseed

 

37959178434_0abc810e81_c.jpg

2017-11-27_02-38-02 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ωωω αυτή είναι σαν από videogame...

 

--και θα επιμείνω να μην κάνεις sharpening γιατί βλέπεις πόσο χαλάει το περίγραμμα που δεν έχει θολώσει σωστά ;)

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ εμένα μου αρέσει όμως αυτό το αποτέλεσμα... Ηθελημένα το κάνω. ;-)

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Που να δεις τον αδερφό του, αυτός είναι ο πραγματικός σταρ. Απλά σας το πάω σιγά σιγά:-P

 

Edit: το καρουζέλ τώρα κατάλαβα ότι είναι φωτογραφία που ανέβασες. Νόμιζα πως ήταν διαφήμιση του Tapatalk. Πολύ καλή ιδέα η επεξεργασία που έχεις κάνει!!!

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Vlasismiriagos
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ εμένα μου αρέσει όμως αυτό το αποτέλεσμα... Ηθελημένα το κάνω. ;-)

 

Πάσο τότε. :lol:

 

ρε Βλάση τι φοβερό γατί είναι αυτο.. σαν σταρ ποζάρει:D

 

G5 SE

snapseed

 

[mg]https://farm5.staticflickr.com/4580/24804891918_a5d1839fd7_c.jpg[/img]

 

Ωραίος Βασίλη. Πού είναι ο natna που του αρέσουν τα καρουζελ; :P

Link to comment
Share on other sites

Τις αλλάζω καθαρά από μικρόβιο. (=βρίσκω κάτι ασήμαντο να με ξενερώνει σε καθεμία :P )

 

Επειδή έδωσα αρκετά χρήματα για το ομολογουμένως τουμπανο S8+ όταν βγήκε, είμαι στη φάση που μαζεύω το επόμενο "κεφάλαιο" για μια καλύτερη συσκευή.

 

Ωστόσο δεν βγαίνει και τίποτα καλύτερο/διαφορετικό, για να δοκιμάσω από ναυαρχίδες, οπότε σκέφτηκα το τελευταίο τρίμηνο αν είναι να αλλάζω συσκευές, τουλάχιστον να αλλάζω συσκευές της τάξης των 200-300 ευρώ, που η χασούρα είναι μικρότερη και οι ανταλλαγές πιο εύκολες στις αγγελίες ;)

 

Γενικώς την κάμερα κοιτάζω περισσότερο, δεν παίζω παιχνίδια. Αν με ικανοποιεί έστω με αξιοπρεπή αποτελέσματα -κυρίως τους γύρω μου, δηλαδή που βλέπουν και κρίνουν τις φωτογραφίες μου, μου φτάνει και μου περισσεύει. Πρόσφατα κάποιος με ρώτησε από τι φωτογραφική μηχανή είναι οι φωτό μου στο insta. Και οι πιο πρόσφατες είναι με το Xiaomi Mi A1, οπότε είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με τις midrange.

 

edit: στο να επιλέγω midrange συνετέλεσε κατά πολύ και η ύπαρξη της GCam Mod, που απογειώνει τις βραδινές, όπου χωλαίνουν τα midrange. Στις ημερίσιες με λίγο έξτρα κόπο (ελλείψει OIS) καταφέρνεις να βγάλεις καλές φωτογραφίες no matter what. Το βράδυ ομως δείχνει τα δόντια του το mod. Και με λίγη επεξεργασία παίρνεις διαμαντάκια (που αγγίζουν ή ξεπερνάνε manual ναυαρχίδων).

 

 

Xiaomi Mi Max 2 - Snapseed:

24801116228_a21593187a_z.jpgSlippery by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

 

 

Πολυ ομορφη!

 

Με ποια επιλογη του snapseed το εκανες;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επισης αυτο το gcam mode που λες οτι απογειωνει τις βραδυνες εννοεις με τριποδακι ή και τις χερατες;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

You'll never walk alone.
Link to comment
Share on other sites

Είναι η κάμερα του google pixel η οποία έγινε port και δουλεύει σε αρκετές συσκευές. Το hdr+ της google βοηθάει πάρα πολύ. Για οδηγίες κλπ δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7377956#post7377956
Link to comment
Share on other sites

Είναι η κάμερα του google pixel η οποία έγινε port και δουλεύει σε αρκετές συσκευές. Το hdr+ της google βοηθάει πάρα πολύ. Για οδηγίες κλπ δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7377956#post7377956

 

 

 

Thanx for the info!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

You'll never walk alone.
Link to comment
Share on other sites

Το GCam mod απογειώνει σε auto βραδινές. Το τριποδάκι το ανέφερα για manual βραδινές με την στοκ κάμερα :)

 

Ευχαριστώ για την φωτό! Το εφέ το εφήρμοσα με το "View edits". Έβαλα ένα ασπρόμαυρο εφέ από τα Noir. Μετά πήγα στα View Edits, επέλεξα το δεύτερο εικονίδιο που σου επιτρέπει αν επιλέξεις σε ποιο κομμάτι της φωτογραφίας θα εφαρμόσει ή δεν θα εφαρμόσει το εφέ. Με φουλ ζουμ λίγο λίγο "κοκκίνησα" το κομμάτι που ήθελα να μην είναι black and white.

Link to comment
Share on other sites

Το GCam mod απογειώνει σε auto βραδινές. Το τριποδάκι το ανέφερα για manual βραδινές με την στοκ κάμερα :)

 

 

Κατι τελευταιο.. Διαβασα οτι ειχες s8+. Ποσο μακρια ηταν φωτογραφικα το mi max 2 και ποσο κοντα ηρθε στο s8+ με χρηση του gcam;

 

Ευχαριστώ για την φωτό! Το εφέ το εφήρμοσα με το "View edits". Έβαλα ένα ασπρόμαυρο εφέ από τα Noir. Μετά πήγα στα View Edits, επέλεξα το δεύτερο εικονίδιο που σου επιτρέπει αν επιλέξεις σε ποιο κομμάτι της φωτογραφίας θα εφαρμόσει ή δεν θα εφαρμόσει το εφέ. Με φουλ ζουμ λίγο λίγο "κοκκίνησα" το κομμάτι που ήθελα να μην είναι black and white.

 

 

Α, εχει δουλεια, νομιζα ειναι ενα κλικ... boring... :p

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

You'll never walk alone.
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν είναι απόλυτα συμβατός ο επεξεργαστης αν και πάλι δεν νομίζω ότι το χρειάζεται δεδομένου ότι πιάνει shutter 1/4 και έχει και καλό NR. Τεσπά, αρκετό offtopic. :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διάβαζα τα μηνύματα και νομίζα πως ήμουν σε άλλο τοπικ Ε;! Καμία φωτογραφία αν γίνεται για να σπάσει η μονοτονία! :-P
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διάβαζα τα μηνύματα και νομίζα πως ήμουν σε άλλο τοπικ Ε;! Καμία φωτογραφία αν γίνεται για να σπάσει η μονοτονία! :-P

 

Εγώ έχω βάλει δυο-τρεις αλλά χάθηκαν στην κουβέντα. :O

 

edit: Xiaomi Mi Max 2 - Snapseed:

37965502744_b140f1bb08.jpgOrnament by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...