Jump to content

Δείξτε το φωτογραφικό σας ταλέντο! (Smartphone Photos)


x_vagos_x
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι εννοείς εδώ γιατί το έχασα; "Να σταθεροποιήσεις το φίλτρο" ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό εδώ εννοώ. Δες το φίλε Abdalis, 20 δευτερόλεπτα βίντεο είναι.

Ενσωματωμένο είναι το φίλτρο. Είμαι βέβαιος πως για να το έχει μία συσκευή του 2012...διάολε θα το διαθέτουν και άλλες!

 

 

Και από τα δείγματα που έχει δει στο ίντερνετ αλλά και από αυτά που έχω βγάλει εγώ, καθόλου χαμηλής ποιότητας δεν είναι.

 

28879381354_01fa9f6f19_k.jpg2016-09-06-9267 by thePRODIGY, on Flickr

 

28879390254_16f0bbc0ce_k.jpg2016-09-06-9269 by thePRODIGY, on Flickr

 

Τώρα κατάλαβα τι εννοείς. Μπερδεύτηκα γιατί είπες για φίλτρο. Στα huawei, honor και προφανώς και στο Nokia δεν υπάρχει κανένα ενσωματωμένο φίλτρο, διαφορετικά θα τραβούσε πάντα με μειωμένη έκθεση. Επίσης στις 2 πρώτες εταιρίες που σου είπα όσο και να το αφήσεις η έκθεση δεν αλλάζει αλλά μόνο η υφή του νερού. Άρα εκ των πραγμάτων είναι θέμα software. Συγκεκριμένα τραβάει πολλές φωτογραφίες και κάνει στακ το νερό και τα σύννεφα. Δεν ξέρω γιατί δεν το έχουν βάλει κι άλλες εταιρείες αλλά όντως μετράει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

προφανώς και στο Nokia δεν υπάρχει κανένα ενσωματωμένο φίλτρο, διαφορετικά θα τραβούσε πάντα με μειωμένη έκθεση

 

Όχι, εδώ κάνεις λάθος. Τουλάχιστον το Νοκια 808 (υποθέτω θα υπάρχουν και άλλα τηλέφωνα πλέον) έχει ενσωματωμένο ND φιλτράκι. Το οποίο με το που το επιλέγεις "περνάει μπροστά από τον φακό.

Aυτό εννοώ "ενσωματωμένο". Υπάρχει μέσα στην συσκευή. Δεν είναι software.

 

Δες το βίντεο στο προηγούμενο μήνυμά μου. 20'' βιντεάκι είναι.

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Δεν ξέρω... Προσωπικά προτιμώ το software για λόγους ευελιξίας μιας και το φίλτρο θα είναι συγκεκριμένο density. Το ιδανικό θα ήταν και τα 2 βέβαια!
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Δεν ξέρω... Προσωπικά προτιμώ το software για λόγους ευελιξίας μιας και το φίλτρο θα είναι συγκεκριμένο density. Το ιδανικό θα ήταν και τα 2 βέβαια!

 

Ναι φυσικά! Το θέμα είναι να βγαίνει σωστά το αποτέλεσμα. Απλώς έπρεπε να το διευκρινίσω γιατί όντως υπάρχουν συσκευές, εφοδιασμένες με ND filter.

 

Δυστυχώς τα κινητά δεν δίνουν την δυνατότητα για πραγματικό blure.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και φυσικά αφορμή στάθηκε αυτό εδώ το post το οποίο δεν ευσταθεί.

 

 

edit: οι δυο φωτογραφίες που έβαλα πιο πάνω είναι 100% ό,τι κατάφερε να βγάλει το κινητό. Ούτε snapseed ούτε τίποτα.

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εδώ κάνεις λάθος. Τουλάχιστον το Νοκια 808 (υποθέτω θα υπάρχουν και άλλα τηλέφωνα πλέον) έχει ενσωματωμένο ND φιλτράκι. Το οποίο με το που το επιλέγεις "περνάει μπροστά από τον φακό.

Aυτό εννοώ "ενσωματωμένο". Υπάρχει μέσα στην συσκευή. Δεν είναι software.

 

Δες το βίντεο στο προηγούμενο μήνυμά μου. 20'' βιντεάκι είναι.

 

Υλοποιηση software υπαρχει για συσκευές που δεν διαθετουν?

με ενδιαφερει το αποτελεσμα που εχει στο θεμα νερο.

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μία στα 3.4 δευτερόλεπτα με τρίποδο και ND Filter ενεργοποιημένο.

 

37992439442_f71e4a8a5e_k.jpg2017-10-29-0372 by thePRODIGY, on Flickr

 

Υλοποιηση software υπαρχει για συσκευές που δεν διαθετουν?

με ενδιαφερει το αποτελεσμα που εχει στο θεμα νερο.

 

Μια σελίδα πίσω είναι η καταπληκτική φωτό με τον καταρράκτη (snapseed, photoshop κλπ).

 

Οπότε ναι.

 

Τώρα, αν εννοείς να υπάρχει ρύθμιση στην camera app του κινητού...δεν ξέρω... Το πιο "πρόσφατο" κινητό που έχω είναι το S4 μου :P

 

Ας μας διαφωτίσουν οι υπόλοιποι.

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πίσω, με τον καταρράκτη του Los είναι ένα ιδιαίτερο mode των Huawei.

 

Όσες εφαρμογές έχω δοκιμάσει σε άλλα τηλέφωνα, είναι από μισοφτιαγμένες ως άχρηστες, δεν έχω βρει κάτι που να φτάνει έστω στο ελάχιστο το mode των Huawei.

 

Σαν εναλλακτική, έχω δοκιμάσει αρκετά το τρικ με τις πολλαπλές λήψεις (burst mode) και μετά mean stacking με alignment στο Photoshop για να μου βγάλει παρόμοιο αποτέλεσμα.

 

Η παρακάτω είναι ένα burst 32 φωτογραφιών με το S8+ πέρσι το καλοκαίρι, περασμένες από Photoshop:

36423619793_493944fb2f_z.jpg8 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Περισσότερα για το "τρικ" αυτό, εδώ:

(στο 2:42).

 

Είναι τραβηγμένη στο χέρι, εξ' ου και οι μαυρίλες στο περίγραμμα. Στην ευθυγράμμιση "έχασε" καθώς το χέρι μου κουνιόταν ελαφρώς. Με ένα μικρό crop εξαφανίζονται οι μαύρες άκρες και έχεις μια φωτογραφία που έστω θυμίζει Long exposure. ;)

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Καλό Μήνα παιδιά

 

[ig]https://farm1.staticflickr.com/830/26959806867_3642ed7d97_c.jpg[/img]IMG_20180501_162025 by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

πολύ όμορφη Βαγγέλη.. εντυπωσιακή λεπτομέρεια το mate

χρησιμοποίησες το wide apperture βλέπω

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Πίσω, με τον καταρράκτη του Los είναι ένα ιδιαίτερο mode των Huawei.

 

Όσες εφαρμογές έχω δοκιμάσει σε άλλα τηλέφωνα, είναι από μισοφτιαγμένες ως άχρηστες, δεν έχω βρει κάτι που να φτάνει έστω στο ελάχιστο το mode των Huawei.

 

Σαν εναλλακτική, έχω δοκιμάσει αρκετά το τρικ με τις πολλαπλές λήψεις (burst mode) και μετά mean stacking με alignment στο Photoshop για να μου βγάλει παρόμοιο αποτέλεσμα.

 

Η παρακάτω είναι ένα burst 32 φωτογραφιών με το S8+ πέρσι το καλοκαίρι, περασμένες από Photoshop:

 

Περισσότερα για το "τρικ" αυτό, εδώ:

(στο 2:42).

 

Είναι τραβηγμένη στο χέρι, εξ' ου και οι μαυρίλες στο περίγραμμα. Στην ευθυγράμμιση "έχασε" καθώς το χέρι μου κουνιόταν ελαφρώς. Με ένα μικρό crop εξαφανίζονται οι μαύρες άκρες και έχεις μια φωτογραφία που έστω θυμίζει Long exposure. ;)

 

Βαγγέλη αυτο ειναι μια διαδικασία και παλι δεν φτανει στο ιδιο αποτελεσμα..κρίμα.

σε ευχαριστω ομως

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Πίσω, με τον καταρράκτη του Los είναι ένα ιδιαίτερο mode των Huawei.

 

Ακριβώς, το έγραψα κιόλας . Είναι 32 sec λήψη με το mode 'silky water' του κινητού, στο snapseed απλά τσίμπησα χρώματα, αντιθέσεις κτλ

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά!

 

Νομίζω σαν αποτέλεσμα είναι πολύ πειστικό, πάντως. Το πόσο "έντονα smokey" είναι οι φωτογραφίες που παραθέτει ο thePRODIGY έχει να κάνει και με το πόσο ανταριασμένη είναι η θάλασσα, βέβαια. :)

 

Αντίστοιχα, όσο πιο ήρεμη είναι, το νερό φαίνεται σαν να έχεις φωτογραφίσει στάσιμα νερά σε λίμνη. Δες αυτήν πχ υπό συνθήκες σχεδόν άπνοιας:

36840301290_1692070f6d_z.jpg12 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Ότι έχει μια διαδικασία, την έχει, ομολογουμένως. Υπ' όψιν, τα Huawei (και του Los, επί του προκειμένου) κάνουν το ίδιο τρικ με το photoshop, και μάλιστα χωρίς alignment. Πρέπει να έχεις πολύ σταθερό το κινητό γιατί τραβάει live πολλά καρέ και τα βάζει το ένα πάνω από το άλλο αμέσως, χωρίς να τα κάνει align.

 

Οπότε με το τρικ του Photoshop γλιτώνεις και την ανάγκη για τρίποδο -που δεν το γλιτώνεις ούτε με το πραγματικό long exposure του 808 με ND filter.

 

Μετά εξαρτάται από εσένα, καθώς θα πρέπει να ξοδέψεις χρόνο σε κάποιο PC εν τέλει για να πάρεις αυτό το αποτέλεσμα. Προσωπικά πιο συχνά μου λείπει ένα τρίποδο, παρά λίγα λεπτά για να ασχοληθώ με το PS ;)

Link to comment
Share on other sites

^ όντως, το 808 και γενικότερα οι συσκευές που δεν έχουν σταθεροποιητή (ois) απαιτούν χέρι... αγάλματος ή φυσικά τρίποδο για να αποδώσουν όσο καλύτερα μπορούν τόσο απαιτητικές φωτογραφίες για κινητό.

 

Προσωπικά δεν με ενοχλεί το τρίποδο μιας και όταν θα βγω για φωτογραφία με το 808, συνήθως θα βγω για light trails, blurry νερά κλπ. Οπότε το έχω ανάγκη.

 

Σχετικά με το photoshop τώρα, εννοείται πως όποιος έχει την όρεξη (και την γνώση) να ασχοληθεί στο pc, μπορεί να απογειώσει τις φωτογραφίες του.

 

Στην δική μου περίπτωση έχω ένα περίεργο βίτσιο. Με εξιτάρει όσο δεν φαντάζεστε να "ξεζουμίζω" την συσκευή μου. Να προσπαθώ να βγάλω όσο το δυνατόν καλύτερη φωτογραφία αποκλειστικά και μόνο με την συσκευή μου. Χωρίς ίχνος επεξεργασίας.

 

Με τρελαίνει που η φωτογραφία με την θάλασσα είναι μία μόλις λήψη (και μόλις 3.4 δευτερόλεπτα) και όχι συρραφή πολλών φωτογραφιών σε συνδυασμό με επεξεργασίες κλπ.

 

 

* Έχω κάνει και εγώ συρραφές αλλά σε περιπτώσεις με star trails όπου τραβάω μία ώρα+ .

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σε οτιδήποτε πάνω από 1" επιβάλλεται τρίποδο, εννοείται ;)

 

Εγώ το αντίθετο, ή το ξεχνάω (ακόμη και επί τουτου για φωτογραφική βόλτα να βγω, τραγικός απλά xD ) ή απλά δεν το έχω μαζί μου όταν σε άκυρη βόλτα δω τρεχούμενα νερά κτλ που θα άξιζαν μια τίμια λαϊκή παραδοσιακή long exposure.

Link to comment
Share on other sites

Ε μην το λες... υπάρχουν μερικοί τύποι με εξωγήινα χέρια. Εμένα τρέμουν : p

 

Nαι, το τρίποδο μου το αγαπώ <3

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια κλίμακα, το εξωγήινο για μένα ξεκινάει σε οτιδήποτε βγαίνει σταθερό χεράτο πάνω από το 1/2". Μέχρι 1/4 άααααντε και υπό συνθήκες 1/2" μπορώ να βγάλω σταθερούτσικο κατιτίς.

 

All tripods are beautiful <3

Link to comment
Share on other sites

Huawei P20 Pro & Snapseed:

27979776528_10888d4985_z.jpgBright spot by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

40949540835_93a14e2dea_z.jpgShade by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

41848588421_4a849835da_z.jpgGetting dark by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

26980213317_6767b705d3_z.jpgMay 2nd by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφη Βαγγέλη.. εντυπωσιακή λεπτομέρεια το mate

χρησιμοποίησες το wide apperture βλέπω

Ναι Βασίλη wide είναι, το mate τα πάει αρκετά καλά θα έλεγα

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Silky water mate 10 pro

 

40046246650_0ff08cf4cc_c.jpgSilky water by John, on Flickr

 

41810283862_1fafe5c3ee_c.jpgSilky water 3 by John, on Flickr

 

Black and white

 

26984836407_6bba444820_c.jpgIMG_20180502_182219 by John, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

27996384588_bb53fd1669_b.jpg20180331_171557-01

 

S8 Auto Mode και ελάχιστο Snapseed

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ρε παιδια;εκτυπώνω φωτογραφιες των παιδιων μου συχνα και το κανω σε αυτα τα κιτρινα kodak αλλα δεν βγαινουν πολλες φορες καλες,γυαλιζουν τα προσωπα χανουν πολλες λεπτομερειες και γενικα ψιλομαπα.υπαρχει κατι που πρεπει να κανουμε σε μια φωτογραφια σε ενα αρχειο jpeg πριν παμε στο μηχανημα;τωρα τις εδωσα σε φωτογραφο να τις εκτυπωσει στα μηχανηματα που εχουν παραμεσα και οχι στο kodak,αλλα βολευει η αμεσοτητα του κουτιου.

αν καποιος γνωριζει κατι ας μου στειλει πμ να μη χαλασω την ροη του νηματος.

υ.γ αυτο το htc εχει αρχισει να με φαγουριζει με τα αποτελεσματα αλλα δεν διαθετω το χρημα,φοβερος παιχτης αναμεσα σε samsung huawei!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σε ολους για τις τρομερες φωτογραφιες που για μια ακομα φορα κυκλοφορουν στο νημα!

Για να μην αδικησουμε και κανεναν φυσικα γιατι ειναι και μεγαλος οογκος των φωτογραφιων που κυκλοφορουν εδω!

Θα ειμαι λιγο εκτος-εντος topic...Για πειτε μου αν ξερει καποιος...ποιο ειναι το φτηνοτερο Huawei που σου δινει αυτα τα πανεμορφα εφε και ειδικοτερα το silky water και φυσικα να εχει αξιοπρεπη λεπτομερεια?

Εντος τοπικ τωρα, απο το L640

27608415058_2b1d5bda08_c.jpgb/w..untitled..BLACK_13_4_2018 21_13_47 (4) by jon jon (mobile pics), on Flickr

Lumia640 DS..WM10:D

FLICKR jon jon (mobile pics)..BUSY

 

GuruShots:https://gurushots.com/jonjon347657/photos

εχει την πλακα του...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...