Jump to content

Δείξτε το φωτογραφικό σας ταλέντο! (Smartphone Photos)


x_vagos_x
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξάνθη! S8 plus..(και πολύ βιαστική φωτογραφία....)

[mg]https://farm5.staticflickr.com/4709/39115672114_82805651cc_b.jpg[/img]Ξάνθη-παλιά πόλη by Achilles Gk, on Flickr

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βιαστική ίσως... όχι ομως και πρόχειρη.

Πολύ καλή!!! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Βιαστική ίσως... όχι ομως και πρόχειρη.

Πολύ καλή!!! :happy:

Ένας λόγος που μου αρέσει το samsung. Βγάζει πολύ γρήγορα φωτογραφίες με ένα πολύ αποδεκτό αποτέλεσμα.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξάνθη! S8 plus..(και πολύ βιαστική φωτογραφία....)

39115672114_82805651cc_b.jpgΞάνθη-παλιά πόλη by Achilles Gk, on Flickr

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πολύ ωραία φωτογραφία!! Μπράβο σου!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλη εβδομαδα σε ολους!

 

Xiaomi Mi Max 2 & Snapseed:

28036988979_80dbb1b9b0_z.jpgBushes by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

S8 χωρίς επεξεργασία

 

24855460417_9eec7895cd_c.jpg20171227_223944 by Aribeth83, on Flickr

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

Ξάνθη! S8 plus..(και πολύ βιαστική φωτογραφία....)

39115672114_82805651cc_b.jpgΞάνθη-παλιά πόλη by Achilles Gk, on Flickr

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Φίλε μου αυτή η επεξεργασία του ασπρόμαυρου με χρωματισμένο μόνο ένα σημείο, πως το έκανες; Είναι πολύ εύκολο και με ποιά εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αυτή η επεξεργασία του ασπρόμαυρου με χρωματισμένο μόνο ένα σημείο, πως το έκανες; Είναι πολύ εύκολο και με ποιά εφαρμογή;
Color splash

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

iPad Pro M4

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αυτή η επεξεργασία του ασπρόμαυρου με χρωματισμένο μόνο ένα σημείο, πως το έκανες; Είναι πολύ εύκολο και με ποιά εφαρμογή;
Η εφαρμογή λέγεται pixlr. Γίνεται πολύ εύκολα. Ανοίγεις την φωτογραφία, πατάς το τέρμα αριστερό κουμπί για να ανοίξεις το μενού, και μέρα πατάς το splash. Αυτό θα κάνει την φωτογραφία ασπρόμαυρη. Κατόπιν θα πατήσεις στο σημείο που θέλεις να βάλεις το χρώμα. Σε περίπτωση που χρωματίσει και αλλού διορθώνεις με τη σβήστρα.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Mi note 3 pixlr edited

 

39126486154_2a6ce2a05d_c.jpgThe color path by Guardian, on Flickr

 

Edit:ευχαριστούμε για το tip φίλε Αχιλλέα!!

 

May the mi note 3 force be with you.

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Κατευθείαν να το δοκιμάσεις, ε Johhny? ;) Ωραίος.

 

Xiaomi Mi Max 2 - Snapseed:

38916745565_a090f92292_z.jpgIllusion by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Μαγεια Αχιλλέα εξαιρετική ματιά, θα συμφωνησω και στα περι ευκολιας ληψης φωτο!!!
Μάριε για να καταλάβεις η φίλη μου πήγαινε να καθήσει στη γωνία για να τη βγάλω φωτογραφία. Αυτήν την έβγαλα κρυφά καθώς περπατούσε..Απλά σήκωσα το κινητό και πάτησα τη λήψη. Πλέον τα κινητά μας έχουν κάνει τη ζωή πολύ εύκολη χα χα χα Πάντως να πω ότι στο νήμα βλέπουμε υπέροχες φωτογραφίες. Προσωπικά με έχει βοηθήσει πολύ στο θέμα "ματιά". Βέβαια έχω πολύ δρόμο ακόμη.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι, παιδιά, με παρότρυνε να το ψάξω με edits όταν από S7 edge είχα πάει σε πιο midrange κινητά (συγκεκριμένα Moto X Style) που λόγω μέτριου αποτελέσματος με έκανε να αναγκαστώ να σκεφτώ το κάδρο, το dynamic range κτλ κτλ. Σαν να έπρεπε να σκεφτώ τι θα κάνω αφού τραβήξω τη φωτογραφία. Μετά από πειραματισμό, βέβαια, και με πολλές πολλές ιδέες και συμβουλές από όλους εσάς εδώ έχω σιγά σιγά μάθει δυο-τρια πράγματα.

 

Το έλεγα και παλιότερα, το ξαναλέω τώρα, ο Γιώργος (stxio) και ο Αλέξανδρος είναι τα πιο λαμπρά παραδείγματα εξέλιξης την οποία είδαμε όλοι όσοι είμαστε εδώ από την πρώτη σελίδα του topic. Είναι πολύ όμορφο να βλέπεις από τι ξεκίνησαν και πώς εξελίχθηκαν. Πραγματικά ταλέντο με εξάσκηση, πειραματισμό και μεράκι.

 

Μας χαίρομαι εμάς τους σταθερούς "πελάτες" και πάντα ενθουσιάζομαι όταν βλέπω κάποιον καινούργιο να συνεισφέρει έστω μια φωτογραφία. Keep it up!

 

Xiaomi Mi Max 2 - Snapseed:

25943091288_6af7acc0db_z.jpgBleu by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

39783901012_c05ae67cb4_z.jpgHold on by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή λέγεται pixlr. Γίνεται πολύ εύκολα. Ανοίγεις την φωτογραφία, πατάς το τέρμα αριστερό κουμπί για να ανοίξεις το μενού, και μέρα πατάς το splash. Αυτό θα κάνει την φωτογραφία ασπρόμαυρη. Κατόπιν θα πατήσεις στο σημείο που θέλεις να βάλεις το χρώμα. Σε περίπτωση που χρωματίσει και αλλού διορθώνεις με τη σβήστρα.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Θα το δοκιμάσω!

Link to comment
Share on other sites

@x_vagos_x Ψαχνω καιρο τετοια ομιχλη! Εχω σταμπαρει και το σημειο που θελω και καραδοκω! Για την αλλη με τη ψευδαισθηση μ αρεσε παρα πολυ! Δοκιμασε την και σε Α/Μ θα λεγα...ακομα και με καταλευκο παραθυρο ισως να της πηγαινε εξισου πολυ! Τελος η φωτο με το λουλουδι απλα υπεροχη! Μεσα στα ξερα, το μονο χρωμα-ανθος ειναι φοβερο καδρο και εκτελεση! Μπραβο

@achillesgk πολυ ωραια οντως! Και προσωπικα μ αρεσουν συνηθως περισσοτερο απο τις "στημενες" :p Επισης για την επεξεργασια που ρωτησε το παιδι, προσωπικα γινεται και στην εφαρμογη του κινητου εμενα (Splash νομιζω το λεει και κανει ακριβως αυτο.)

@linaki_gr θα ηθελα να εχει λιγο αερα αν γινεται απο πανω ωστε να φαινεται το που τελειωνει η εκκλησια. Ισως μαλιστα αν αφηνες λιγο αερα, να μπορουσε να διορθωθει καπως και η προοπτικη που βλεπουμε τη φωτογραφια και να αλλαζε τελειως η δυναμικη της! Οπως κι αν εχει προσωπικα μ αρεσει!

Γενικα συμφωνω και επαυξανω με τα παιδια για το νημα αυτο! Παιρνουμε ιδεες, και ως καδρα αλλα και ως τεχνικες που μας βοηθουν ουσιαστικα! Οπως ειπε και ο Βαγγελης, καθε φορα που βλεπω εναν ακομα να ποσταρει τη φωτογραφια του το θεωρω κερδος, ενω και η δημιουργικη κριτικη που ασκειται ενιοτε, συμβαλουν ωστε να γινομαστε καλυτεροι ολοι μας.

Και για να μη ξεχνιομαστε...

P10+/LR+PS

25966896028_05d4d49633_z.jpgTower Lines by alex-mand, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

@linaki_gr θα ηθελα να εχει λιγο αερα αν γινεται απο πανω ωστε να φαινεται το που τελειωνει η εκκλησια. Ισως μαλιστα αν αφηνες λιγο αερα, να μπορουσε να διορθωθει καπως και η προοπτικη που βλεπουμε τη φωτογραφια και να αλλαζε τελειως η δυναμικη της! Οπως κι αν εχει προσωπικα μ αρεσει!

 

Πίσω μου δεν είχα πολύ περιθώριο να παω μιας και είχε κάγκελα και στενό δρόμο. Οπότε είχα επιλογή να κόψω το πάνω ή το κάτω. Ίσως αν έσκυβα και το τραβούσα από χαμηλά πολύ ίσως το έπιανε όλο.

Χαχα την επόμενη φορά λοιπόν :)

 

39819285042_12602b814f_c.jpg20171227_224046 by Aribeth83, on Flickr

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες :)

 

Άλεξ ευχαριστώ για τα σχόλια. :D κι εμένα μου άρεσε αυτή με το λουλούδι ακόμη και ανεπεξέργαστη. Ομίχλη παλεύω να βρω κάτι μήνες, τελικά ανέβηκα στις κεραίες στην Καισαριανή -για όποιον είναι Αθήνα- και πέτυχα χαμηλή νέφωση οπότε there's that. Μετάνιωσα που δεν στάθηκα σε μια στροφή που έβλεπα υπό γωνία την πλαγιά και το σύννεφο κάλυπτε τη μισή πλαγιά και φαινόντουσαν μόνο κορφές από έλατα. Είπα "ε, στο γυρισμό" και ωστόσο είχε σύννεφα μόνο ψηλότερα και το έχασα... Next time. Για το Illusion, σε ασπρόμαυρο το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά δεν έβγαινε όσο έντονο είναι σε χρώμα. Δοκίμασα sepia και διάφορα μονοχρωματικά αλλά για κάποιο λόγο με κέρδιζε το χρώμα no matter what. Πάμε γι' άλλα :)

 

linaki αν είσαι ΟΚ, θα ήθελα να δοκιμάσω καναδυο πράγματα με την φωτό με την εκκλησία. Έχω και την φωτό του Σπύρου (arxontas) που ζήτησα να επεξεργαστώ, δεν την έχω ξεχάσει :P

 

Ως τότε, Xiaomi Mi Max 2 - Snapseed

25943091648_b5db11b207_z.jpgDark by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

39105702264_7a8a092b35_z.jpgAway by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

39815490831_a3d2b957a4_z.jpgLichen by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

 

linaki αν είσαι ΟΚ, θα ήθελα να δοκιμάσω καναδυο πράγματα με την φωτό με την εκκλησία.

 

Βαγγέλη μη ρωτάς καν. Ελεύθερα :)

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη πολυ ωραια η πρωτη σου! Επισης οσες φορες ειπα "θα το βγαλω σε λιγο/στο κατεβασμα/καποια αλλη στιγμη παντα μα ΠΑΝΤΑ χαλασε!

P10+/LR

28080644049_b141685e76_z.jpgStanding In The Symmetry by alex-mand, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...