Jump to content

Δείξτε το φωτογραφικό σας ταλέντο! (Smartphone Photos)


x_vagos_x
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οσον αφορα το διαγωνισμο εγω θα προτεινα να ειναι υπό μορφη challenges.

 

Στην αρχη κατι απλο. Μια εβδομαδα πορτραιτα. Μια εβδομαδα σκιες. Μια εβδομαδα black and white. Μια εβδομαδα long exposure. Μια εβδομαδα ηλιοβασιλεματα. Και ουτω καθ εξης.

 

Μετα να το κανουμε πιο ιδιαιτερο. Μια εβδομαδα θεμα "σκουριασμενα αντικειμενα". Μια εβδομαδα φαγητο. Μια εβδομαδα "χερια εν ωρα εργασιας" κτλ κτλ.

 

Γενικα εχω δει αρκετα τετοια φωτογραφικα projects και ηθελα να ακολουθησω κι εγω ενα δυο να ανοιξει το ματι μου. Φυσικα δεν εκανα τιποτα απ αυτα, απλα δεσμευτηκα να ανεβαζω a photo a day στο instagram κ αυτο με δυσκολια :p

 

Ενδεικτικα να ενα δυο που ειχα δει:

 

https://petapixel.com/2015/12/30/do-this-52-week-photography-challenge-to-improve-your-skills-in-2016/

 

https://petapixel.com/2016/12/28/shoot-52-week-photo-challenge-2017-improve-skills/

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και λιγο "street" photography (σχεδον)

 

Xiaomi Mi A1 - Snapseed:

26419295229_ae3bd66e30_z.jpgConverse by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

 

Ps αλεξ ευχαριστω για την αμεση εξυπηρετησηηη ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία η φωτογραφία σου με τους παππούδες Βαγγέλη! Μου κάνει κάτι ρετρό της παλιάς εποχής.

 

__________________________________________

Οσο για τον διαγωνισμό που λέτε θα ήταν κάτι πολύ ενδιαφέρον! Να μπαίνει ένα διαφορετικό θέμα κάθε εβδομάδα και να ψηφίζουν τα μέλη με vote την φωτογραφία που ξεχώρισαν ουτοσωστε να βγει νικητής της εβδομάδας. Αλλά το βασικό για να μη γίνεται ΧΑΜΌΣ θα πρέπει να επιτρέπεται στο κάθε μέλος μόνο ένα ποστ /φωτογραφία σε κάθε θέμα του διαγωνισμού! Όπως γίνεται με τους άλλους διαγωνισμούς του φόρουμ.

Θα πρέπει κατά την γνώμη μου ο υπεύθυνος mod του thread/διαγωνισμού να είναι αυστηρός με το 1 ποστ!

Μπορεί να έχουμε αρκετές ωραίες φωτογραφίες για το συγκεκριμένο θέμα αλλα... Θα διαλέγουμε να ανεβάζουμε την καλύτερη! Επίσης προτείνω να επιτρέπεται και η επεξεργασία της φωτογραφίας πριν το ανέβασμα της αν το θέλει κάποιος! Αλλά εννοείται επεξεργασία μόνο με εφαρμογές κινητού.

 

Για παράδειγμα μια βδομάδα θα έχουμε θέμα την ασπρόμαυρη φωτογραφία, την άλλη φωτογραφία δρόμου, την άλλη τοπία κοκ

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη εχεις δικιο για το υπερβολικο HDR,μετα το ειδα, απλα με κοντρα τον ηλιο για να βγαλω χρωμα επρεπε να τα "σηκωσω" ολα στο θεο...

Το οτι με ψιλοχασατε, δεν ειχα τιποτα ενδιαφερον να δειξω τελευταια, και το ειχα παρατησει το σπορ... σημερα εκανα μια μηχανοτσαρκα και εβγαλα την παραπανω...

 

αλλη μια απ το ιδιο μερος με την γνωστη συνταγη, στο βαθος το Αγιο Ορος

 

38198141141_e7bc8628ac_z.jpgsea view by GEORGE, on Flickr

 

και αλλη μια το δεντρο μαζι με τον ηλιο

 

38156812252_1a4a4d2de7_z.jpgAutumn tree 2 by GEORGE, on Flickr

 

και μια κλασικη...

 

38156904272_9c3396533a_z.jpgCruising by GEORGE, on Flickr

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Σπερες

Honor8 HDR PC lightroom

Μαλβιδες Βορειου Αιγαιου

 

38132893456_fe3ea3d337_z.jpgAutumn tree by GEORGE, on Flickr

Εντυπωσιακό!

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Nexus 5X + HDR + + Snapseed

Λευκός Πύργος, Θεσσαλονίκη.

 

38211961021_5420c0a178_b.jpgIMG_20170520_185236-01 by Zurabi Meladze, on Flickr

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi Mi A1 - Snapseed:

26419295229_ae3bd66e30_z.jpgConverse by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Βαγγέλη εγώ θα συμπληρώσω και τον "περίεργο" χώρο που άφησες στην άδεια καρέκλα και παρότι έχεις 3 ανθρώπους στα δεξιά το παιχνίδι τελικά παίζεται στα αριστερά και μας δημιουργείς ένα αίσθημα ανυπομονησίας για το αν κάποιος έφυγε ξαφνικά ή περιμένουμε τον 4ο να έρθει για το καρέ ;).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη εγώ θα συμπληρώσω και τον "περίεργο" χώρο που άφησες στην άδεια καρέκλα και παρότι έχεις 3 ανθρώπους στα δεξιά το παιχνίδι τελικά παίζεται στα αριστερά και μας δημιουργείς ένα αίσθημα ανυπομονησίας για το αν κάποιος έφυγε ξαφνικά ή περιμένουμε τον 4ο να έρθει για το καρέ ;).

 

Βασίλη πραγματικά το topic έχει ανάγκη από έμπειρα μάτια σαν τα δικά σου. :O Με τιμά πάντα το σχόλιό σου, και ειδικά αν βλέπεις πράγματα που περίμενα να δουν και οι υπόλοιποι.

 

 

Σπύρο, ωραία φωτογραφία. Είσαι Κρήτη; Cretaquarium; Μεγάλωσα Χερσόνησο ;)

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη πραγματικά το topic έχει ανάγκη από έμπειρα μάτια σαν τα δικά σου. :O Με τιμά πάντα το σχόλιό σου, και ειδικά αν βλέπεις πράγματα που περίμενα να δουν και οι υπόλοιποι.

 

 

Σπύρο, ωραία φωτογραφία. Είσαι Κρήτη; Cretaquarium; Μεγάλωσα Χερσόνησο ;)

ευχαριστω.ναι από εκει.παλια φωτο.εχω καταγωγή και κατεβαινω,αλλα μενω αθηνα. Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη σκηνικου απ την μια μερα στην αλλη... Φθινοπωρο

 

Honor8 HDR lightroom, photoshop

 

38204616072_2b52a23683_z.jpgautumn road by GEORGE, on Flickr

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Και αλλαγή οχήματος :P

 

Με προσοχή βρε μην τραβάς φωτογραφίες όταν οδηγάς...

Link to comment
Share on other sites

Με προσοχή βρε μην τραβάς φωτογραφίες όταν οδηγάς...

 

πισω πληκτρο ανοιγει cam, πλαινο βγαζει φωτο, διαδικασια αστραπιαια... :cool:

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη πραγματικά το topic έχει ανάγκη από έμπειρα μάτια σαν τα δικά σου. :O Με τιμά πάντα το σχόλιό σου, και ειδικά αν βλέπεις πράγματα που περίμενα να δουν και οι υπόλοιποι.

 

Βαγγέλη πραγματικά σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

 

S8+

 

37970218961_1e1d46dc7c_c.jpg2017-10-27_08-11-22 by V M, on Flickr

Edited by aptaliko
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Mi max 2 Hdr+ Snapseed

 

38188231256_df31022fe0_c.jpgHdr + Snapseed by Guardian, on Flickr

 

Don't mess with Max 2

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

P10+/ LR.

Ποζαρ

 

Wow τέλεια!:w00t:

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

iPHONE SE & Lightroom CC

37534059014_916e3ca11b_c.jpgAPC_0016 by Dimitris Karachalios, on Flickr

 

... και ότι λέγαμε ότι δεν βλέπουμε φωτογραφίες από iphone ... είδαμε και ωραία μάλιστα ;).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Η αλήθεια είναι ότι η stock εφαρμογή δεν σου δίνει και πολλές επιλογές να παίξεις, αλλά οι 3rd αναδεικνύουν τις δυνατότητες του κινητού, τις οποίες -βάσει προδιαγραφών- δεν τις περίμενα εδώ που τα λέμε...

Illusionary profit !
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως χρησιμοποιώ "Lightroom CC" & "Camera Pro"....

Αυτή είναι τραβηγμένη στο Lightroom. Σε dng και καπάκι επεξεργασία...

Edited by agamithite
Illusionary profit !
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...