Jump to content

[Επίσημο] Motorola V1050


jonakic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν λίγες ημέρες αγόρασα το V1050. Εντυπωσιασμένος αρχικά από την οθόνη και το σχήμα του, απογοητεύτηκα όταν διαπίστωσα ότι είναι ακατόρθωτο να συνδεθεί με τον ΗΥ.

 

Η σύνδεση USB δεν δουλεύει όσες διαφορετικές επιλογές κι αν δοκιμάσεις. Motorola USB Modem, Motorola Modem κλπ. Απεγκατέστησα και εγκατέστησα ξανά το mobile phone tools. Δεν τρέχω άλλα προγράμματα σχετικά με κινητά. Παρατηρώντας συνεχώς τα μηνύματα του "Modem Exchanges" δεν κατάφερα να βρω λύση. Υπάρχει άραγε?

 

Όσο για τις φωτογραφίες, με ποιον τρόπο μπορώ να τις μεταφέρω στον ΗΥ? Βγάζω τη μνήμη transflash από το κινητό και με τον αντάπτορα τη συνδέω στο card reader που έχω. Μέσα στη μνήμη υπάρχουν 3 φάκελοι και πολλά άσχετα αρχεία με ιερογλυφικούς χαρακτήρες. Μπαίνω στο φάκελο pictures και βλέπω τα αρχεία των φωτογραφιών που έχω τραβήξει. Αλλά δεν ανοίγουν με κανένα πρόγραμμα, αν και είναι .jpg.

 

Τέλος, διαβάζοντας κάπου στο forum ότι παίζει αρχεία .mpeg, δοκίμασα να βάλω ένα αρχείο στην transflash και να το δω στο κινητό. Τελικά διαπίστωσα ότι δεν παίζει τέτοιου τύπου αρχεία.

 

Αν κάποιος έχει καταφέρει κάποια από τα παραπάνω, ας απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 676
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

file sindesa to kinito egw me to pc vazontas tin teleftea egdosh ton mobile phone tools tis moto....to vrike mono....apo ekei kai pera.....ola ta alla ta pernw me card reader apo tin kartoula...emfanizonte kanonikotita...kai se fotografies opou exei kalo fotismo exw diapistosh oti kanenan allo tilefono pou den kostizei pano apo 400 euros den tis kseperna...kai afta pou tis ksepernan einai me mikri diafora....apo ekei kai perna video exw dokimaki 3gp......
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σορρυ αν πληγώσω μερικους από εδώ μέσα, αλλά το 1050 είναι το χειρότερο κινητό τηλέφωνο που έχει περάσει ποτέ από τα χέρια μου, και να αιτιολογήσω και την άποψη μου: 1) συνδεσιμότητα, ένα μεγάλο μειον στην μοτορολα που είναι ακόμα σε μεσαιωνικά επίπεδα σε σχέση με τον ανταγωνισμό, επιτρέπετε 2005-07-04 και να μην έχει ΒΤ η έστω και IRDA? Είχα θυμάμαι το Τ68 το 1998-9 που είχε ΒΤ ( 6 χρόνια πίσω)

2) συγχρονισμός? Εδώ βέβαια δεν φταίει μόνο η μότο αλλά στον συνδυασμό με την ΒΟΝΤΑ σκοτώνουν, άκου εκεί να βγάλει 2η παρτίδα χωρίς καλώδια πρόγραμμα SYNCH και hands free

3)μενού? Και πάλι σε συνδυασμό με την εταιρεία των ηλιθίων των Άγγλων έκαναν τα πάντα για να χάσουν κάθε επαφή με την πρακτική και την ευκολία των χρηστών… παράδειγμα οι επαφές 1 επαφή με 3 τηλέφωνα 2 mail και κάτι άλλο δημιουργεί την ίδια επαφή ~6 φορές. Άσε το άλλο κινητό 3ης γενιάς ΧΩΡΙΣ την επιλογή κατά την επιλογή ενός ονόματος αν θες να κάνεις βίντεο κλήση η απλά κλήση ομιλίας.

Το παρα πάνω το γράφω για όλους αυτούς που είναι εδώ μέσα και απλά θέλουν να δουν τι είναι το 1050. εγώ δεν έχω να κερδίσω ΤΙΠΟΤΑ λέγοντας όλα αυτά για αυτό το κινητό, ίσα-ίσα που μόνο να χάσω μπορώ αφού το έχω βάλει σε αγγελία. Τα παραπάνω είναι καθαρά ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ.

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είσαι λίγο άδικος. Και εξηγούμαι:

συγχρονισμός? Εδώ βέβαια δεν φταίει μόνο η μότο αλλά στον συνδυασμό με την ΒΟΝΤΑ σκοτώνουν, άκου εκεί να βγάλει 2η παρτίδα χωρίς καλώδια πρόγραμμα SYNCH και hands free

συγγνώμη, αλλά οι πρώτες παρτίδες στις οποίες αναφέρεσαι κόστιζαν 370 ευρώ. Η νέα τιμή χωρίς το καλώδιο και το hands free είναι 276 ευρώ. Πόσο θα σου κοστίσει να τα αγοράσεις και τα δύο μαζί; 94 ευρώ; Δε νομίζω. Έγινε μία γενναία μείωση τιμής, ας μην τα θέλουμε όλα δικά μας λοιπόν.

 

μενού? Και πάλι σε συνδυασμό με την εταιρεία των ηλιθίων των Άγγλων έκαναν τα πάντα για να χάσουν κάθε επαφή με την πρακτική και την ευκολία των χρηστών… παράδειγμα οι επαφές 1 επαφή με 3 τηλέφωνα 2 mail και κάτι άλλο δημιουργεί την ίδια επαφή ~6 φορές

σίγουρα δεν έχει και το καλύτερο ευρετήριο από πλευράς λειτουργικότητας αλλά μπορείς να επιλέξεις στις ρυθμίσεις να εμφανίζονται μόνο οι πρωτεύουσες επαφές. Οπότε το ευρετήριο γίνεται σε στυλ Nokia.

 

Άσε το άλλο κινητό 3ης γενιάς ΧΩΡΙΣ την επιλογή κατά την επιλογή ενός ονόματος αν θες να κάνεις βίντεο κλήση η απλά κλήση ομιλίας.

Και εδώ λάθος είσαι. Αν είσαι λοιπόν στο ευρετήριο, επιλέγεις το όνομα και πατάς το μεσαίο αριστερό πλήκτρο (επάνω από το πράσινο πλήκτρο). Οπότε κάνεις βιντεοκλήση. Αν πατήσεις το πράσινο κάνεις απλή κλήση ομιλίας.

 

συνδεσιμότητα, ένα μεγάλο μειον στην μοτορολα που είναι ακόμα σε μεσαιωνικά επίπεδα σε σχέση με τον ανταγωνισμό, επιτρέπετε 2005-07-04 και να μην έχει ΒΤ η έστω και IRDA? Είχα θυμάμαι το Τ68 το 1998-9 που είχε ΒΤ ( 6 χρόνια πίσω)

Εδώ δε μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου.

 

Παρά λοιπόν τις ενστάσεις σου (τις οποίες με εξαίρεση το bluetooth τις απορρίπτω) νομίζω ότι είναι μία πολύ τίμια πρόταση. Δεν είπε κανείς οτι είναι το τέλειο κινητό, σίγουρα έχει κάποια μειονεκτήματα αλλά τα πλεονεκτήματα του τα υπερκαλύπτουν...

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε μια ματιά εδώ. Αν επιλέξετε location: USA/Europe/Rest of the world και mobile phone brand: Motorola τότε υπάρχουν δύο επιλογές για το V1050. Η πρώτη αναφέρεται απλά σαν V1050 και η δεύτερη σαν V1050BT. Τί άλλο μπορεί να είναι να το BT εκτός από bluetooth;
Link to comment
Share on other sites

Όσο το χάρηκα το χάρηκα. Πλέον το V1050 αναπαύεται στο γραφείο μου. Επιστροφή στο παλιό καλό V600.

Το ιστορικό έχει ως εξής:

Μια ωραία μέρα βλέπω το E1000 και παρατηρώ πως έχει παρόμοια χαρακτηριστικά με το δικό μου. Και δεν το φλασάρω λέω; Τί έχω να χάσω; Και πέρνω την απόφαση να το κάνω. RSD Lite λοιπόν, το flash του E1000 και ξεκινάμε. Πατάω Start και περιμένω. Μετά από λίγα λεπτά το RSD τελειώνει τη δουλειά του και μου λέει πως η όλη διαδικασία ολοκληρώθηκε με επιτυχία.

Ας δούμε τι κάναμε λέω. Πατάω το κόκκινο κουμπί, τίποτα. Το ξαναπατάω (περισσότερο αυτή τη φορά), τίποτα. Βγάζω τη μπαταρία, την ξαναβάζω πάλι τίποτα. Ξαναδοκιμάζω να περάσω το flash με το PST αυτή τη φορά. Πάλι το ίδιο μύνημα, πάλι τα ίδια. Το κινητό αρνείται πεισματικά να ανοίξει. Ε, κάπου εκεί το πήρα απόφαση οτι δεν πρόκειται να δουλέψει και το παράτησα.

Έψαξα όπου ήξερα μήπως και βρεθεί πουθενά κανένα flash για το V1050 (έστω και το original) αλλά μάταια. Η μόνη λύση (άμεση) είναι να πάω στη Motorola και να το παίξω αλέκος. Ελπίζω να μην καταλάβουν τί έκανα και να επαναφέρουν το original firmware. Ελπίζω...

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω σήμερα να το πάρω αν και δεν γουστάρω το Vodafone Live, ελπίζοντας οτι κάπου θα βρεθεί το unbranded firmware του V1050... Στην περίπτωση που με απογοητεύσει θα το πουλήσω, σε καλή τιμή και θα πάρω το V1150, που ίσως είναι το κορυφαίο.....
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Αν κανείς το έχει please ας μου κάνει το jar email : kirgidismd@yahoo.gr :)

 

Το έπαιζα στο Χ700 και θα το ήθελα και σ'αυτό, αν υπάρχει.

 

Η σύνδεση USB δεν δουλεύει όσες διαφορετικές επιλογές κι αν δοκιμάσεις. Motorola USB Modem, Motorola Modem κλπ. Απεγκατέστησα και εγκατέστησα ξανά το mobile phone tools. Δεν τρέχω άλλα προγράμματα σχετικά με κινητά. Παρατηρώντας συνεχώς τα μηνύματα του "Modem Exchanges" δεν κατάφερα να βρω λύση. Υπάρχει άραγε?
:(

 

Συνονόματε, ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και 'γω, θα δοκιμάσω αυτό με την απεγκατάσταση του Phone Suite, και ίδωμεν...

 

Παιδιά για εγκατάσταση παιχνιδιών ρίξτε μια ματιά στο topic V980 (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=885385#post885385)

"Ranger M.D." the new nickname for varadero's friend!
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα, το κινητό είναι όπως το περίμενα... Μοναδικό του μειονέκτημα φυσικά είναι οτι έχει λογισμικό Vodafone... Σε κάποια παρουσίαση του κινητού στο δίκτυο διάβαση οτι κυκλοφορεί και με Unbranded Firmware... Το θέμα είναι που θα το βρούμε γιατί χαραμίζεται...
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το προβλημα με τους φορτιστες το συναντησα και εγω. Πηρα χθες απο τη Vodafone ενα φορτιστη αυτοκινήτου της Vodafone ο οποίος αναφέρει οτι είναι για τα μοντέλα V66-V68-V70 (αυτον μου έδωσε ο πωλητής) και φορτίζει το κινητό αλλά μόνο σβηστό (αχρηστο αυτό όταν πρόκειται για φορτιστή αυτοκινήτου).

Εγκατατήστε το dropbox με εξτρά 500mb δώρο!

https://db.tt/OCU7WIRo

Link to comment
Share on other sites

Όσο το χάρηκα το χάρηκα. Πλέον το V1050 αναπαύεται στο γραφείο μου. Επιστροφή στο παλιό καλό V600.

Το ιστορικό έχει ως εξής:

Μια ωραία μέρα βλέπω το E1000 και παρατηρώ πως έχει παρόμοια χαρακτηριστικά με το δικό μου. Και δεν το φλασάρω λέω; Τί έχω να χάσω; Και πέρνω την απόφαση να το κάνω. RSD Lite λοιπόν, το flash του E1000 και ξεκινάμε. Πατάω Start και περιμένω. Μετά από λίγα λεπτά το RSD τελειώνει τη δουλειά του και μου λέει πως η όλη διαδικασία ολοκληρώθηκε με επιτυχία.

Ας δούμε τι κάναμε λέω. Πατάω το κόκκινο κουμπί, τίποτα. Το ξαναπατάω (περισσότερο αυτή τη φορά), τίποτα. Βγάζω τη μπαταρία, την ξαναβάζω πάλι τίποτα. Ξαναδοκιμάζω να περάσω το flash με το PST αυτή τη φορά. Πάλι το ίδιο μύνημα, πάλι τα ίδια. Το κινητό αρνείται πεισματικά να ανοίξει. Ε, κάπου εκεί το πήρα απόφαση οτι δεν πρόκειται να δουλέψει και το παράτησα.

Έψαξα όπου ήξερα μήπως και βρεθεί πουθενά κανένα flash για το V1050 (έστω και το original) αλλά μάταια. Η μόνη λύση (άμεση) είναι να πάω στη Motorola και να το παίξω αλέκος. Ελπίζω να μην καταλάβουν τί έκανα και να επαναφέρουν το original firmware. Ελπίζω...

 

 

 

an thes mou les ti akribws ekanes giati k egw tou perasa to flex tou e1000 kai doyleyei mia xara!me to pst to ekana kai nai gia na xekinisei meta to flex patisa gia panw apo 3 deyterolepta to koumpi pou anoigei kai perimena ligo karxise na paizei to grafiko tis moto k anoixe...me menou unbranded pleon etsi?!

Link to comment
Share on other sites

παράδειγμα οι επαφές 1 επαφή με 3 τηλέφωνα 2 mail και κάτι άλλο δημιουργεί την ίδια επαφή ~6 φορές.

 

 

 

opws eipe kai o clm an dialexeis na enfanizei tis proteyouses epafes dixnei ena onoma sto eretirio kai otan pas epanw tou k patiseis proboli tha deis oti me to katw belaki kinise se oles tis kataxwriseis pou exeis kanei sto onoma ayto.barethika na akouw pleon poso xalia einai i moto otan den kathetai kapoios na psaxei ligo to kinito....bgike k to simple tis voda me trias pliktra...leme twra gia eykolia se opoion mperdeyetai!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το προβλημα με τους φορτιστες το συναντησα και εγω. Πηρα χθες απο τη Vodafone ενα φορτιστη αυτοκινήτου της Vodafone ο οποίος αναφέρει οτι είναι για τα μοντέλα V66-V68-V70 (αυτον μου έδωσε ο πωλητής) και φορτίζει το κινητό αλλά μόνο σβηστό (αχρηστο αυτό όταν πρόκειται για φορτιστή αυτοκινήτου).

 

 

 

einai thema output fotisti pou to dinei sta 1,5A gia ayto to kinito epeidi einai 3is genias kai an kapoios einai ilektrologos k xerei ligo apo to hardware twn kinitwn tis 3is genias as mas to exigisei pio kala alla ta ipoloipa kinita pou douleyoun me 2g (kai milaw gia ti fortisi me anoixto kinito)exoun mikroteri katanalwsi opote to 3g anoixto dexetai ena output katw apo 1A me tous koinoun fortistes pou xerame simperilambanomenou kai tou aytokinitou kai sbinei.

Link to comment
Share on other sites

emena re pedia thelei na to kanakevw kana 2 lepto gia na fortish...pataw apo edo...pataw apo ekei to visma....kai epidi panta to fortizw vradi me apoliti isixia....molis piasei....arxei na akougete ena psilo zzzzzzz apo ton fortisti(opos to programa pou dioxnei ta kounoupia apo to sx1) kai meta apo 4-5 deftera arxizei na fortizei to kin kai se ligo stamataei kai afth h *******....kamia h lisi....?provlima tou kinitou h tou fortisth?geniko prob?
Link to comment
Share on other sites

Σε διάφορες σελίδες συζητήσεων που έψαξα, για Unbranded Firmware του V1050, όλοι μου είπανε, οτι το κινητό είναι εντελώς καινούριο και δεν έχει κυκλοφορήσει σε όλες τις χώρες και συνεπώς δεν υπάρχουν χρήστες που να το έχουν ψάξει το θέμα. Κοιτώντας τα χαρακτηριστικά του, διαπίστωσα οτι είναι ακριβώς τα ίδια με του V1150 που αναμένεται, μόνο που δεν έχει BT, σε αντίθεση με το V1150. Υπομονή και σε ένα μήνα, ενάμιση θα μπορέσουμε να απαλλαχθούμε απο το Vodafone Live και τα γελοία εικονιδία του, με unbranded firmware αποκλειστικά για V1050....
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Σε διάφορες σελίδες συζητήσεων που έψαξα, για Unbranded Firmware του V1050, όλοι μου είπανε, οτι το κινητό είναι εντελώς καινούριο και δεν έχει κυκλοφορήσει σε όλες τις χώρες και συνεπώς δεν υπάρχουν χρήστες που να το έχουν ψάξει το θέμα. Κοιτώντας τα χαρακτηριστικά του, διαπίστωσα οτι είναι ακριβώς τα ίδια με του V1150 που αναμένεται, μόνο που δεν έχει BT, σε αντίθεση με το V1150. Υπομονή και σε ένα μήνα, ενάμιση θα μπορέσουμε να απαλλαχθούμε απο το Vodafone Live και τα γελοία εικονιδία του, με unbranded firmware αποκλειστικά για V1050....

Καλα μην το εχεις και σιγουρο οτι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΠΛΟΥΤΟΥΘ!! :X

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Καλα μην το εχεις και σιγουρο οτι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΠΛΟΥΤΟΥΘ!! :X

ti enoeis me auto pou les?

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

ti enoeis me auto pou les?

Ε τωρα θες να με βαλεις σε κοπο να το ξαναγραφω????Εννοω οτι μπορει να εχει απο πλευρας hardware αλλα να εχει κοπει απο το firmware!!!Οποτε με κανενα αλλο unbranded firmware η με seem editing να μπορεις να το ενεργοποιησεις!!! :w00t:

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Σ` αυτό συμφωνώ και εγώ, γιατί η Vodafone σε κάποιες συσκευές δεν θέλει να υπάρχει BT. Σε κάποια παρουσίαση του V1050 σε μια σελίδα που δεν μπορώ να την βρώ, είχα δει φωτογραφίες του, στις οποίες φυσικά δεν υπήρχε πουθενά το λογότυπο της Vodafone, έγραφε για generic unbranded firmware without Vodadone Live και στα χαρακτηριστικά ανέφερε για ΒΤ.
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

παιδια γινεται κανεις να βρει aftermarket καλωδιο συνδεσης με υπολογιστη φτηνοτερο και να κατεβασει τις εφαρμογες του cd απο το site της moto?

 

τα ακουστικα ποσο στοιχιζουν?

 

επισης με copy στην καρτα sim βλεπω τα τηλεφωνα γραφειου/σπιτιου για καποιο ατομο μπαινουν σε ξεχωριστες καταχωρισεις.. δορθωνεται καποως αυτο η πρεπει να πηγαινω σε καθε μια επαφη ξεχωριστα και να βαζω τηλεφωνα και να διαγραφω τις ξεχωριστες καταχωρησεις?

Link to comment
Share on other sites

an thes mou les ti akribws ekanes giati k egw tou perasa to flex tou e1000 kai doyleyei mia xara!me to pst to ekana kai nai gia na xekinisei meta to flex patisa gia panw apo 3 deyterolepta to koumpi pou anoigei kai perimena ligo karxise na paizei to grafiko tis moto k anoixe...me menou unbranded pleon etsi?!

στην αρχή του πέρασα το flex του E1000 αλλά μετά πήρα φόρα και του πέρασα και το flash. με το flex έπαιζε μια χαρά (πέρα από το πρόβλημα με την βιντεοκάμερα) αλλά με το flash τα έπαιξε τελείως. μόνο στο boot loader μπαίνει πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...