Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να μην σας κρατώ σε αγωνία... :D

 

Στα συν:

 

Στιβαρή κατασκευή καταπληκτικής ποιότητας, οθόνη HD υψηλής ευκρίνειας, παντελώς αθόρυβος, το καλύτερο πληκτρολόγιο που έχω δοκιμάσει ποτέ, δεν σηκώνει καθόλου θερμοκρασία, πολύ γρήγορος, με πλήρη γκάμα συνδέσεων, dual boot win XP Ελληνικά ή Αγγλικά, ξεχωριστή κάρτα γραφικών 128ΜΒ και το κυριότερο λειτουργεί ως Media Center χωρίς να φορτώνει το λειτουργικό!!!

 

Στα πλην:

 

win XP Home - θα προτιμούσα Pro, αρκετά software της Toshiba προεγκατεστημένα kai CD recovery αφού στερείται ξεχωριστού λειτουργικού...

 

Χρήση:

 

Γενική χρήση που όμως θα ικανοποιήσει και τον πιο απαιτητικό χρήστη σε αξιοπρόσεχτη τιμή με βάση αυτά που προσφέρει, συν την αξιοπιστία της Toshiba...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μια χαρά το βλέπω :cool: Με γεια και καλοδούλευτο να είναι :)

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, αν και το πήρα για να το δοκιμάσω μόνο σε εφαρμογές βίντεο... τελικά θα παραμείνω με τον Amilo A1667 AMD 64 4000+, πιο θορυβώδης, μικρή αυτονομία, λιγότερο στιβαρή κατασκευή και εν γένει ποιότητα, ανεβάζει γρήγορα θερμοκρασία αλλά την κρατάει σταθερή και κάνει τη δουλειά του σχεδόν απροβλημάτιστα... :D
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, αν και το πήρα για να το δοκιμάσω μόνο σε εφαρμογές βίντεο... τελικά θα παραμείνω με τον Amilo A1667 AMD 64 4000+, πιο θορυβώδης, μικρή αυτονομία, λιγότερο στιβαρή κατασκευή και εν γένει ποιότητα, ανεβάζει γρήγορα θερμοκρασία αλλά την κρατάει σταθερή και κάνει τη δουλειά του σχεδόν απροβλημάτιστα... :D

 

nobleman μαλλον θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και θα πάρω τον AMILO που σου είχα δείξει με τον Turion ( http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=1647 ) . Σαν τιμή είναι πολύ καλός, σαν εγγύηση έχω ακούσει οτι η FS είναι ΟΚ. Το μόνο στο οποίο κολλάω είναι η διαμάχη Turion-Celeron. Ποιός πιστευεις είναι καλύτερος? Από αυτονομία? Στα specs λέει 2h10min σε full load. Αυτό σε πόσο χρόνο μεταφράζεται εαν δουλευεις σε excellάκι ή word? Ο turion είναι 64 bit ready? δηλαδή θα μπορώ σε 1-2 χρόνια να πάω σε 64 bit εάν μου χρειάζεται?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Απλά προτιμώ να έχω γεμάτο πορτοφόλι και acer παρά φορτομένη πιστωτική κάρτα και sony. Εσύ;

Αν δεις τα τεχνικά προβλήματα και τις επιστροφές στα καταστήματα προσεκτικά, θα παρατηρήσεις ότι η αναλογία μεταξύ όλων των εταιριών είναι ίδια. Απλά τα Acer έχουν περισσότερες πωλήσεις. :!:

 

Προσωπικά διαφωνώ. Τα Acer προσπαθούν να κάνουν την τεχνολογία προσιτή με αποτέλεσμα να καταφεύγουν σε εκπτώσεις και μέτρια ποιότητα κατασκευής.

Δεν θα έπαιρνα ούτε Sony γιατί και ακριβά είναι και δεν φημίζονται για την αξιοπιστία τους. Αλλά υπάρχουν πολύ αξιόπιστες εταιρίες με αρκετά λογικές τιμές (όχι τόσο χαμηλές όσο η Acer βέβαια) όπως οι HP, Fujitsu-Siemens, Toshiba και άλλες. Aν θές πραγματικά κορυφαία ποιότητα πας σε IBM ή Dell.

Εγώ με τα ίδια χρήματα θα προτιμούσα ένα HP με π.χ. λιγότερο ισχυρό επεξεργαστή παρά ένα Acer. Δε λέω ότι αυτό είναι απαραίτητα το σωστό, αλλά αυτό θα έκανα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

nobleman μαλλον θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και θα πάρω τον AMILO που σου είχα δείξει με τον Turion ( http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=1647 ) . Σαν τιμή είναι πολύ καλός, σαν εγγύηση έχω ακούσει οτι η FS είναι ΟΚ. Το μόνο στο οποίο κολλάω είναι η διαμάχη Turion-Celeron. Ποιός πιστευεις είναι καλύτερος? Από αυτονομία? Στα specs λέει 2h10min σε full load. Αυτό σε πόσο χρόνο μεταφράζεται εαν δουλευεις σε excellάκι ή word? Ο turion είναι 64 bit ready? δηλαδή θα μπορώ σε 1-2 χρόνια να πάω σε 64 bit εάν μου χρειάζεται?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Η διαμάχη δεν είναι Turion-Celeron, είναι Turion-Centrino ή μήπως εννοείς Turion-AMD 64;;;

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη αν θέλεις απόδοση η σειρά είναι:

1. AMD 64

2. Turion

3. Centrino

4. Celeron

 

...αν πάλι θέλεις αυτονομία:

1. Centrino

2. Turion

3. Celeron

4. AMD 64

 

Τους P4 τεχνολογίας desktop δεν τους βάζω καθόλου στο παιχνίδι λόγω επικίνδυνης υπερθέρμανσης... τους Celeron τους έβαλα εντελώς ενδεικτικά, καθώς πιστεύω ότι σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν αξίζει να δώσεις τα λεφτά σου, αφού τους βρίσκεις πλέον σε απόσταση 200€ από τους φτηνότερους άλλους...

 

Επιπλέον, 64bit θα έχεις μόνο για AMD 64 και Turion... και κάτι τελευταίο, με 15,4'' οθόνη και ένα τεράστιο τροφοδοτικό συν τα παρελκόμενα, νομίζω ότι η φορητότητα πάει σχεδόν περίπατο, αφού θα πιάσεις σχεδόν τα πέντε κιλά... οπότε η μπαταρία δεν σε σώζει για 2-3 ώρες... π.χ. η δικήν μου κρατάει γύρω στο 2ωρο με πολλές ανοιχτές εφαρμογές, όπως firefox, thunderbird, windows explorer κλπ... αν σε ενδιαφέρει λοιπόν η αυτονομία, πήγαινε σε Centrino/Turion αλλά σε μικρότερη οθόνη ώστε να μην ξεπεράσεις τα 3 κιλά και να έχεις και 4-5 ώρες...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Sempron ekso apo to paixnidi?

Personal Website: http://www.kospol.gr

Android Greek Community: http://www.AndroidGreece.gr

BlogThis.gr http://www.blogthis.gr

 

Kostis_fx2 = Ventrix kata kosmon...

Link to comment
Share on other sites

Sempron ekso apo to paixnidi?

 

Κατέθεσα την εμπειρία μου με laptop που έχω δουλέψει και από τους συγκεκριμένους που αναφέρεις, δεν έχω καμία... ίσως έπρεπε να τους αναφέρω χωρίς κριτική όμως... αλλά πού να τους βάλω;;; ίσως ένα κλικ ψηλότερα από τους celeron, έχω ακούσει ότι είναι καλύτεροι από αυτούς... :O

Α, μια και ανέφερα μικρότερους σε μέγεθος προς χάριν της φορητότητας αλλά και της αυτονομίας θα πρότεινα κάτι τέτοιο αλλά ανεβαίνεις πολύ στην τιμή... :worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο Media Markt υπάρχει φορητός IBM με 777 ευρώ.

 

Pentium M - 1,6GHz (Centrino)

512ΜΒ RAM

60GB HDD

dual DVD-RW

15' οθόνη

και μόνο μειονέκτημα chip γραφικών από την Intel

 

Δεν υπαρχει! Και το λεω με σιγουρια αφου σου γραφω απο τον τελευταιο του καταστηματος (το display model)... Α, και το dvdrw δεν ειναι dual layer.

 

Σε σχεση παντως με τον προηγουμενο thinkpad που ειχα παρατηρω την μειωση στην ποιοτητα του πληκτρολογιου, την απουσια irda, και το θορυβωδες τροφοδοτικο. Βεβαια ισως εχει σημασια οτι ο προηγουμενος thinkpad ηταν middle-of-the-road μοντελο και οχι της low-end σειρας... το μονο καλο με αυτον ειναι ο dothan pentium-m επεξεργαστης που επιδεχεται undervolting οποτε οποτε τον εχω στα 600mhz δεν αναβει ποτε ο ανεμιστηρας. Ομως ο 5400rpm σκληρος ακουγεται (στον παλιο ο 4300 δεν ακουγοταν τοσο)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ποια η γνωμη σας γι'αυτο εδω το laptop http://www.e-direct.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=48720&iTab=3

σημερα το ελαβα σαν δωρο,και πραγματικα εχω μεινει εκπληκτος.

η ερωτηση μου τωρα,ειναι καλος..?γιατι παντα τους toshiba δεν τους ειχα και σε μεγαλη υπολειψη.

η ερωτηση μου,γιατι ποτε δεν εχω δουλεψει με laptop,που στο καλο ειναι οι ρυθμισεις της οθονης,φωτεινοτητας,Contrast...η δεν υπαρχει κατι τετοιο?

και εαν θελω να βαλω μια μνημη επιπλεον 512 και κανεναν σκληρο δισκο επιπλεον 100giga στις 4200 στροφες,ποσο θα παει το κοστος..?

καλα ρωταω εγω..αλλα υπαρχει δυνατοτητα να γινει αυτο...ριξτε μια ματια στο link παραπανω,και απαντηστε μου.

ευχαριστω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η ερωτηση μου,γιατι ποτε δεν εχω δουλεψει με laptop,που στο καλο ειναι οι ρυθμισεις της οθονης,φωτεινοτητας,Contrast...η δεν υπαρχει κατι τετοιο?

και εαν θελω να βαλω μια μνημη επιπλεον 512 και κανεναν σκληρο δισκο επιπλεον 100giga στις 4200 στροφες,ποσο θα παει το κοστος..?

καλα ρωταω εγω..αλλα υπαρχει δυνατοτητα να γινει αυτο...ριξτε μια ματια στο link παραπανω,και απαντηστε μου.

ευχαριστω

Για την μνήμη και τον δίσκο, ρίξε μια ματιά στο Manual. Εκεί θα αναφέρει τι ακριβώς "σηκώνει" το συγκεκριμένο laptop. Οπότε μετά μπορείς να κάνεις ένα search σε Ελληνικές σελίδες για να δεις τιμές (είναι αρκετά διαφορετικές από κατάστημα σε κατάστημα).

 

Για τις επιλογές της αντίθεσης, του φωτισμού κ.λ.π., λογικά θα υπάρχει το πλήκτρο Fn κάπου στο πληκτρολόγιο και σε κάποια πλήκτρα σε άλλο σημείο, σύμβολα για το contrast κ.λ.π. Αν κρατήσεις πατημένο το Fn και μετά πατήσεις κάποιο από τα πλήκτρα εκείνα, θα δεις ότι αλλάζει ο φωτισμός, η ένταση του ήχου κ.λ.π. Αυτό λογικά γίνεται και με software που παρέχει η ίδια η εταιρία στα cd (τουλάχιστον σε όσα laptop είχα, υπάρχουν οι επιλογές αυτές).

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Για την μνήμη και τον δίσκο, ρίξε μια ματιά στο Manual. Εκεί θα αναφέρει τι ακριβώς "σηκώνει" το συγκεκριμένο laptop. Οπότε μετά μπορείς να κάνεις ένα search σε Ελληνικές σελίδες για να δεις τιμές (είναι αρκετά διαφορετικές από κατάστημα σε κατάστημα).

 

Για τις επιλογές της αντίθεσης, του φωτισμού κ.λ.π., λογικά θα υπάρχει το πλήκτρο Fn κάπου στο πληκτρολόγιο και σε κάποια πλήκτρα σε άλλο σημείο, σύμβολα για το contrast κ.λ.π. Αν κρατήσεις πατημένο το Fn και μετά πατήσεις κάποιο από τα πλήκτρα εκείνα, θα δεις ότι αλλάζει ο φωτισμός, η ένταση του ήχου κ.λ.π. Αυτό λογικά γίνεται και με software που παρέχει η ίδια η εταιρία στα cd (τουλάχιστον σε όσα laptop είχα, υπάρχουν οι επιλογές αυτές).

:rolleyes: ωραια λοιπον.ευχαριστω πολυ! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και εαν θελω να βαλω μια μνημη επιπλεον 512 και κανεναν σκληρο δισκο επιπλεον 100giga στις 4200 στροφες,ποσο θα παει το κοστος..?

 

Το συγκεκριμένο παίρνει RAM DDR PC2700 (333MHz) CL=2.5

Για τιμές κοίτα σε Πλαίσιο, eShop, Skroutz και Crucial

 

Σκληρό γιατί να θέλεις στις 4200 RPM? Τουλάχιστον 5400 να βάλεις, αν τον αλλάξεις. Μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε σκληρό στις 2,5"

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο παίρνει RAM DDR PC2700 (333MHz) CL=2.5

Για τιμές κοίτα σε Πλαίσιο, eShop, Skroutz και Crucial

 

Σκληρό γιατί να θέλεις στις 4200 RPM? Τουλάχιστον 5400 να βάλεις, αν τον αλλάξεις. Μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε σκληρό στις 2,5"

για να ειναι οσο χαμηλοτερο μπορω το κοστος!

παντως σ'ευχαριστω πολυ ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για να ειναι οσο χαμηλοτερο μπορω το κοστος!

παντως σ'ευχαριστω πολυ ;)

 

Η διαφορά τους αγαπητέ φίλε/η είναι στα 22€ δηλαδή από 150€ -172€ , ως εκ τούτου δεν αξίζει τον κόπο να πας - εφόσον θέλεις 100GB - στις 4200...

Θα σου πρότεινα για πιο φτηνά να πας με 106€ περίπου στα 80GB στις 5400... ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά τους αγαπητέ φίλε/η είναι στα 22€ δηλαδή από 150€ -172€ , ως εκ τούτου δεν αξίζει τον κόπο να πας - εφόσον θέλεις 100GB - στις 4200...

Θα σου πρότεινα για πιο φτηνά να πας με 106€ περίπου στα 80GB στις 5400... ;)

 

:rolleyes: εδιαφερον :!: ευχαριστω πολυ...ενα απο τα 3 θα ειναι μεσα στην επιλογη μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η διαμάχη δεν είναι Turion-Celeron, είναι Turion-Centrino ή μήπως εννοείς Turion-AMD 64;;;

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη αν θέλεις απόδοση η σειρά είναι:

1. AMD 64

2. Turion

3. Centrino

4. Celeron

 

...αν πάλι θέλεις αυτονομία:

1. Centrino

2. Turion

3. Celeron

4. AMD 64

 

Τους P4 τεχνολογίας desktop δεν τους βάζω καθόλου στο παιχνίδι λόγω επικίνδυνης υπερθέρμανσης... τους Celeron τους έβαλα εντελώς ενδεικτικά, καθώς πιστεύω ότι σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν αξίζει να δώσεις τα λεφτά σου, αφού τους βρίσκεις πλέον σε απόσταση 200€ από τους φτηνότερους άλλους...

 

Επιπλέον, 64bit θα έχεις μόνο για AMD 64 και Turion... και κάτι τελευταίο, με 15,4'' οθόνη ένα τεράστιο τροφοδοτικό συν τα παρελκόμενα, νομίζω ότι η φορητότητα πάει σχεδόν περίπατο, αφού θα πιάσεις σχεδόν τα πέντε κιλά... οπότε η μπαταρία δεν σε σώζει για 2-3 ώρες... π.χ. η δικήν μου κρατάει γύρω στο 2ωρο με πολλές ανοιχτές εφαρμογές, όπως firefox, thunderbird, windows explorer κλπ... αν σε ενδιαφέρει λοιπόν η αυτονομία, πήγαινε σε Centrino/Turion αλλά σε μικρότερη οθόνη ώστε να μην ξεπεράσεις τα 3 κιλά και να έχεις και 4-5 ώρες...

 

έχεις δίκιο εννοούσα Τurion vs Centrino. Όχι δεν με ενδιαφέρει η επεξεργαστική ισχύς, office θα δουλεύω και άντε το πολύ να δώ καμιά ταινία. Μικρότερη οθόνη? Υπάρχουν μικρότερες? Αξίζει να πάρω μικρότερη? Έχεις κανένα μοντέλο να μου προτείνεις? Μάλλον το βλέπω να πηγαίνω προς Turion (FS). Με προβλημάτισες όμως αυτό που μου είπες για την οθόνη. Αλήθεια θα έχω 2 ώρες excel/word (μονο) αυτονομίας?

Ακόμα και με αυτά τα PowerNow! που διαβάζω ktl ktl?

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω κάποιο φορητό και θέλω να ρωτήσω τι θα ήταν προτυμότερο, κάποιος έτοιμος ή κάποιος "φτιαγμένος" απο αυτά που συνθέτουν τα mulirama, plaisio;;
http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω κάποιο φορητό και θέλω να ρωτήσω τι θα ήταν προτυμότερο, κάποιος έτοιμος ή κάποιος "φτιαγμένος" απο αυτά που συνθέτουν τα mulirama, plaisio;;

 

Ρίξε μια ματιά εδώ , είναι και κοντά σου, άψογη εξυπηρέτηση και καλές τιμές... με λίγα λόγια, πήγαινε σε φιρμάτα διότι τα άλλα "καίνε" από πλευράς θερμότητας... και η αλήθεια βέβαια είναι ότι δεν διαφέρουν και από πλευράς τιμών τόσο πολύ, ώστε να πας σε συνθέσεις από πλαίσιο, multirama κλπ... :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο εννοούσα Τurion vs Centrino. Όχι δεν με ενδιαφέρει η επεξεργαστική ισχύς, office θα δουλεύω και άντε το πολύ να δώ καμιά ταινία. Μικρότερη οθόνη? Υπάρχουν μικρότερες? Αξίζει να πάρω μικρότερη? Έχεις κανένα μοντέλο να μου προτείνεις? Μάλλον το βλέπω να πηγαίνω προς Turion (FS). Με προβλημάτισες όμως αυτό που μου είπες για την οθόνη. Αλήθεια θα έχω 2 ώρες excel/word (μονο) αυτονομίας?

Ακόμα και με αυτά τα PowerNow! που διαβάζω ktl ktl?

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου

 

Δεν είναι ανάγκη να με ευχαριστείς, να σαι καλά πάντως... :)

Λοιπόν, δεν ξέρω τι χρήματα διαθέτεις αλλά μια μέση τιμή σε ένα πολύ αξιόλογο μηχάνημα είναι αυτό με 3 χρόνια εγγύηση, κάτι που δεν βρίσκεις εύκολα και αυτό , λίγο πιο ακριβό αλλά εδώ έχεις καλύτερη οθόνη και πιο καλό φινίρισμα... :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Mην αγοράσεις κάτι με οθόνη μικρότερη από 14''. Ακόμα και αυτές είναι αρκετά μικρές για πολλές δουλειές.
Link to comment
Share on other sites

Mην αγοράσεις κάτι με οθόνη μικρότερη από 14''. Ακόμα και αυτές είναι αρκετά μικρές για πολλές δουλειές.

 

Δεν έχω πάει σε μικρότερη των 14'' αλλά το Sony Vaio που προτείνω πιο πάνω το είδα από κοντά και είναι κουκλί, σίγουρα όμως θα προβληματίσει σε κάποιες εργασίες του λόγω μεγέθους... θα προτιμούσα ανεπιφύλακτα την πρώτη λύση που με μια μπαταρία έξτρα βγάζεις όλη την ημέρα και το service της HP/Compaq από προσωπική εμπειρία θα έλεγα ότι είναι από τα καλύτερα, όσες φορές το χρειάστηκα... συν τα 3 χρόνια εγγύηση, που είναι μεγάλη αβάντα...!!! :shifty:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι το Vaio είναι όμορφο, αλλά οθόνη 13.3 είναι απαράδεκτα μικρή και το αγοράζεις μόνο αν θέλεις κάτι τόσο ελαφρύ και δεν μπορείς να κάνεις καμία παραχώρηση σ'αυτό το θέμα. Αν όμως σε ενδιαφέρει απλά ένα ελαφρύ μηχάνημα, υπάρχουν πολλά με 14'' οθόνη που είναι κοντά στα 2 κιλά. Εκεί τουλάχιστον είναι υποφερτή η κατάσταση.
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ , είναι και κοντά σου, άψογη εξυπηρέτηση και καλές τιμές... με λίγα λόγια, πήγαινε σε φιρμάτα διότι τα άλλα "καίνε" από πλευράς θερμότητας... και η αλήθεια βέβαια είναι ότι δεν διαφέρουν και από πλευράς τιμών τόσο πολύ, ώστε να πας σε συνθέσεις από πλαίσιο, multirama κλπ... :)

 

 

Οκ, ευχαριστώ!

Υπάρχει κάποιος άλλος λόγος εκτώς απο αυτόν που αναφαίρεις, ώστε να πάρω κάποιο έτοιμο μηχάνημα και όχι κάποιο απο τα "φτιαγμένα";;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά το ζήτημα με τη θερμοκρασία είναι μια μεγάλη ιστορία... είναι ένα από τα σημεία που ΚΥΡΙΩΣ υποφέρουν τα laptops... κατά τ' άλλα σίγουρα θα συνιστούσα κάποιο μηχάνημα σύνθεσης π.χ. από το multirama με την έννοια ότι θα είχες όλα τα πλεονεκτήματα της άμεσης επαφής και εξυπηρέτησης... όμως από το εν λόγω κατάστημα αγόρασα, έπαθα και έμαθα... κάθε τρεις και λίγο μου έσβηνε λόγω θερμοκρασίας... :cry:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...