Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε μένα το λες; Τι εννοείς; :worry:

 

Πότε πρόλαβες και το διάβασες;;; το τροποποίησα... λόγω off-topic σου έστειλα pm... ρίξε μια ματιά...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προσοχή, μακροσκελές post :)

 

Λοιπόν το iBook το πήρα με την απόφαση ότι πετάω τα λεφτά μου για ένα ακριβό gadget. Ήθελα ένα laptop για internet και για να δείχνω δουλειές σε πελάτες, άντε να κάνω και καμμιά αλλαγή επί τόπου. Επίσης ήθελα να είναι φορητό, ελαφρύ, βολικό και εύχρηστο. Τα δύσκολα θα τα έκανα στο πισι το οποίο αναβαθμίστηκε φέτος, και η αναβάθμιση ήταν πολύ καλή.

Κοινώς δεν έψαχνα για desktop replacement.

Όμως βαριόμουνα να πάρω windows (έχω στήσει τόσα windows μηχανήματα που αυτό απλά θα ήταν 'άλλο ένα'). Δλδ έβλεπα ωραία μηχανάκια και με πολύ καλές τιμές, αλλά....

 

Τεσπά, αποφάσισα να δώσω άλλη μια ευκαιρία στα mac, παρά την αρνητική γνώμη που είχα, κυρίως επειδή ξέρω από πρώτο χέρι τα θέματα (α)συμβατότητας κλπ που υπήρχαν στο παρελθόν. Αλλά το έκανα με μισή καρδιά γιατί πραγματικά φοβόμουνα ότι δίνω 1178 Ε για κάτι που α. δε θα δουλεύει σωστά β. μόλις περάσει η γοητεία του καινούριου και διαφορετικού θα το βαρεθώ και θα μείνω με τα προβλήματα. Αλλά είπα, με μισή καρδιά θα πάρω ό,τι πάρω έτσι κι αλλιώς, ας έχει την πιθανότητα αυτή η μισή καρδιά να γίνει ολόκληρη: (Μπορεί να ακούγεται χαζό το θέμα 'έχω βαρεθεί να δουλεύω με windows' -όχι επειδή δεν κάνουν τη δουλειά τους, απλά επειδή έχω όντως βαρεθεί-, αλλά πιστέψτε με σε μένα έπαιζε ρόλο!)

 

Καμμία σχέση λοιπόν.

Πέραν των αισθητικών λεπτομερειών και design και τα λοιπά που σε τελική ανάλυση είναι και υποκειμενικά, έχουμε και λέμε:

Με το που το άνοιξα, με ρώτησε 5 ερωτήσεις (πέντε όμως) για τη χώρα που είμαι, αν θέλω να προσθέσω χρήστες κλπ, βρήκε το wireless δίκτυο μου, με ρώτησε το password του και αυτό ήταν. Όχι μόνο είχα internet, αλλά είχε δει το πισι, τον printer του πισιου, τα workgroups, shared folders κλπ κλπ, γενικώς τα πάντα. Είχα ένα πλήρως λειτουργικό μηχάνημα χωρίς να κάνω τίποτα. Αλλά αυτό αν και ευχάριστο, δεν είναι και συγκλονιστικό. Το άφησα να κάνει τα αυτόματα updates που μου ζήτησε. Μια χαρά έκανε και το πρώτο του reboot, χρόνος reboot 45 δευτερόλεπτα από το 'πατάω το restart' μέχρι το 'είμαι έτοιμος να ξαναδουλέψω?. Α ωραία είπα αλλά τα έχουμε ξαναδεί αυτά, κάτσε να το φορτώσω και βλέπουμε. Δεν είδαμε διότι τώρα καραφορτωμένο και κάνει 47 να bootάρει και 56 να κάνει restart. Ξυπνάει δε αστραπιαία και χωρίς να χάνει το wireless (έχω γίνει πολύ turbo (x) με κάποια turbo x (αλλά και ibm) που μετά το sleep τα windows δεν θέλανε να δούνε το wireless).

 

Του έχω βάλει όλα τα απαραίτητα για τη δουλειά μου προγράμματα, δλδ dreamweaver flash photoshop, office και τα συναφή, όλα μια χαρά παίζουνε και ειλικρινα καλύτερα από το πισι. Κατανοώ ότι το σωστό θα ήταν να είχα και ένα φρεσκοφορμαρισμένο πισι για να είναι σωστότερη η σύγκριση, αλλά και πάλι η διαφορά είναι φανερή. Ακόμα και αν τρέχουν όλα μαζί. Το έχω δοκιμάσει να κάνει stream mp3 από το πισι, να το στέλνει στο Airport Express, να έχει ανοικτό psd 21,3 MB, το mail, το iTunes και το iCal και το dreamweaver να κάνει text search σε site 2.500 σελίδων. Και δεν είχε κανένα πρόβλημα. Μετά του άνοιξα και το flash και σα να ζορίστηκε λίγο με το stream του mp3 γιατί το σταμάτησε και το γύρισε στα δικά του ηχεία (για να κάνει stream από το iBook στο Airport express το κωδικοποιεί εκ νέου, κάτι που μάλλον το κούρασε τότε).

 

Δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα με τα Ελληνικά, πουθενά. Και αυτό χωρίς να έχω βάλει καμμιά λύση Ελληνικών (rainbow ή μη). Δεν έχω ελληνικά μενού αλλά δεν ήθελα κιόλας να έχω! Πρόβλημα θα υπάρξει αν θέλει κάποιος να έχει ελληνικά με εφαρμογές μη Unicode (πχ Quark Express) και τότε θα πρέπει να καταφύγει σε τέτοιες λύσεις. Εγώ με το tiger από τη μάνα του και με Unicode εφαρμογές (όλες οι παραπάνω πχ είναι), κανένα πρόβλημα. Οπότε μην ακούτε διάφορα.

 

Μου πήρε λίγο χρόνο να μάθω τα κόλπα του tiger αλλά αυτό ήταν αναμενόμενο. Φαίνεται ότι η apple προτιμά τα shortcuts παρά τα clicks.Στην αρχή ένιωθα ο χαζός, μετά πάταγα λάθος shortcuts στα windows, τώρα τα έμαθα! Φυσικά δεν μπορείς να κάνεις τη δουλειά ακριβείας που θα έκανες με ένα ποντίκι αλλά το συνδέεις με εξωτερικά πληκτρολόγια και οθόνες και την κάνεις. Σημειωτέον: δεν ανεβάζει ανάλυση πάνω από 1024, ακόμαι και αν το συνδέσεις με άλλη οθόνη. Μόνο τα powerbooks το κάνουν αυτό. Πάντως αν και μου κακοφάνηκαν τα 1024 (έχω συνηθίσει στα 1600!) αντέχονταν.

 

Ζεστένεται μόνο λίγο όταν το φορτίζεις αλλιώς είναι μια χαρά. Η μπαταρία του με κλειστό το wireless και το bluetooth κρατάει γύρω στις 4-4.5 ώρες, με το wireless συνεχώς αναμμένο γύρω στις 3 και κάτι, και αν κάνω διπλό stream πέφτει κάτω από τις 3, γύρω στις 2μιση

 

Συνδέεται με προτζέκτορα ή TV (έχει composite s-video με extra adapter) αλλά όχι με κάρτα ήχου νομίζω (αν και η Griffin έχει ένα περιφερειακο που κάτι σχετικό κάνει, δεν ξέρω όμως δεν το έψαξα). Έχει όμως εξόδους line out και για ακουστικά.

 

Τόσο καιρό κόλλησε μία φορά μόνο, όταν πήγα να κάνω add στο iTunes wirelessly όλα μου τα mp3 (άπειρα). Ακόμα και πρόγραμμα να κολλήσει το κάνεις ένα kill και γειά σου.

 

Και αυτά ήταν τα αναμενόμενα ίσως. Γεγονός είναι πάντως ότι το πήρα για Internet και έχω καταλήξει να δουλεύω σε αυτό. Γιατί; Όχι μόνο για όλα όσα είπα αλλά για όλα τα υπόλοιπα που είναι σημαντικότερα.

 

Χαίρεσαι να δουλεύεις. Και χαίρεσαι γιατί δουλεύει χωρίς να προσπαθήσεις κάν! Τι να πρωτοπώ; Το ότι είδε το Motorola μου μέσω blutetooth και έκανε synch χωρίς να κάνω τίποτα, χωρίς να βάλω ούτε μια εφαμρογή; Το ότι κρύβει τα προγράμματα που τρέχουν με τον καλύτερο τρόπο ώστε και πλήρη εποπτεία να έχεις και να μην πιάνουν χώρο; Το ότι η οθόνη του είναι πιο ξεκούραστη και απο την xblack των Sony που μέχρι πρότινος τη θεωρούσα από τις πιο καλές; Το ότι υπάρχουν χιλιάδες AppleScripts και automator actions για να κάνεις ό,τι θες; Για το Dashboard; Το Spotlight για την αναζήτηση; Το πόσο εύχρηστο είναι το trackpad που καταλαβαίνει όταν βάλεις 2 δάχτυλα και τότε κάνει άλλα πράγματα όπως scroll, back κλπ;

 

Και για να μην πιάσω την αισθητική του (το φωτάκι που δείχνει τη φόρτιση ή το sleep, το μηλαράκι στο κάλυμμα κλπ) θα πω δύο πράγματα. Το ότι με άφησε να συνδέσω την QuickCam Zoom και με τη βοήθεια του Delicious Library με άφησε να περάσω όλα μου τα CD, DVD, παιχνίδια και βιβλία για να έχω ένα αρχείο διαβάζοντας τα barcodes. Σε τρείς ώρες όλα περασμένα και με εξώφυλλα και απ'όλα. Και το ότι με τη βοήθεια του Salling Clicker (προγράμματα είναι αυτά) έχω πλήρη έλεγχο του υπολογιστή από το κινητό (ακόμα και τα εξώφυλλα που έπαιζε το iTunes έβλεπα στο τηλέφωνο). Χαζά παραδείγματα αλλα οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά τελικά.

 

Γενικώς έχω να πω ένα. Αυτό το μηχάνημα απλά δουλεύει. It just works όπως λέει και η διαφήμισή του. Χωρίς καμμιά προσπάθεια, κάποια στιγμή λες 'επ, σα να κάνω τη δουλειά μου καλύτερα?.

 

Και μετά κάθισα στο πισι και να δουλέψω και μου φάνηκε τόσο πτωχό που άνετα το πούλαγα τώρα για ένα iMac :)

 

Αρνητικά: το ότι αρχικά η παραγωγικότητα σου μειώνεται κατά πολύ, το ότι είναι ένας νέος κόσμος με ακριβά περιφερειακά και άλλα παιχνίδια, το ότι το support απ'ότι ακούω πρέπει να είναι χάλια. Το ότι θα ήθελα να έχει μεγαλύτερο δίσκο και να βγάζει 5.1 ήχο και μεγαλύτερες αναλύσεις στις εξωτερικές οθόνες.

Για το μηχανάκι το ίδιο ειλικρινά δεν έχω να πω τίποτα άλλο.

 

Τέλος όποιος δεν έχει ανακαλύψει πόσο τέλειο είναι το Airport Express (παίζει και με Windows) που σε αφήνει να ακούς ασύρματα τη μουσική σου από το iTunes σε οτιδήποτε έχει line in, χάνει.

 

Μακρυγόρησα πολύ αλλά πουθενά δεν είδα περιγραφή για το πως κάποιος microsoft-ας σαν και μένα ατιμετώπισε ένα τέτοιο μηχάνημα, οπότε σκέφτηκα ότι ίσως φανεί χρήσιμο σε κάποιους.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

>Δεν ξέρω αν έμεινα τόσο πίσω‚

ή αν αλλάηανε τα πράγματα;..

Αν μπορείς να κάνεις ένα

κείμενο στο word στο pc

που να 'χει τις γραμματοσειρές:

verdana και arial..

γράφεις κάτι στα Ελληνικά..

Το βλέπεις στο mac;..

 

Kαι ένα κείμενο στο word (ή άλλο) στο mac

που να 'χει τις γραμματοσειρές:

espi, και skia..

γράφεις κάτι στα Ελληνικά..

Το βλέπεις στο pc;..

 

Υπάρχει ελληνικός ορθογράφος στο Office mac 2004?..

 

Αν απαιτούνται τρίτα προγράμματα παρακαλώ αναφέρετα..

 

>αν το προϊόν αγοραστεί από πχ. Ευρώπη δεν υπάρχει πανευρωπαική εγγύηση που να υποχρεώνει την Rainbow να επισκευάσει το μηχάνημα;..

THNX

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | Nokia 3210 4G (2024) | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

>Δεν ξέρω αν έμεινα τόσο πίσω?

ή αν αλλάηανε τα πράγματα;..

Αν μπορείς να κάνεις ένα

κείμενο στο word στο pc

που να 'χει τις γραμματοσειρές:

verdana και arial..

γράφεις κάτι στα Ελληνικά..

Το βλέπεις στο mac;..

 

Kαι ένα κείμενο στο word (ή άλλο) στο mac

που να 'χει τις γραμματοσειρές:

espi, και skia..

γράφεις κάτι στα Ελληνικά..

Το βλέπεις στο pc;..

 

Υπάρχει ελληνικός ορθογράφος στο Office mac 2004?..

 

Αν απαιτούνται τρίτα προγράμματα παρακαλώ αναφέρετα..

 

>αν το προϊόν αγοραστεί από πχ. Ευρώπη δεν υπάρχει πανευρωπαική εγγύηση που να υποχρεώνει την Rainbow να επισκευάσει το μηχάνημα;..

THNX

 

Με το Office κανένα πρόβλημα. Ό,τι έχεις γράψει στα windows το βλέπει κανονικά και το ανάποδο. Δεν γνωρίζω τις γραμματοσειρές που αναφέρεις για mac, το δικό μου από μόνο του χωρίς να του βάλω τίποτα της raibow δεν τις έχει αλλά έχει άλλες unicode (μεταξύ των οποίων και Arial, Verdana, Times κλπ). Γενικά οτιδήποτε unicode το υποστηρίζει πλήρως.

 

Το Office που είχε μέσα δεν είχε ελληνικό διορθωτή, δεν ξέρω αν αυτά που δίνει η rainbow μαζί έχουν, ή αν υπάρχει κάποια άλλη λύση, δεν το έψαξα και πολύ να είμαι ειλικρινής γιατί ούτε στα windows τον χρησιμοποιώ. Νομίζω όμως ότι υπάρχουν και επι πληρωμή και δωρεάν.

 

Τέλος για τη rainbow και τις εγγυήσεις. Υπάρχει εγγύηση ναι. Αλλά δε νομίζω ότι τη rainbow θα την ενδιφέρει και ιδιαίτερα. Επί λέξη, και καταστήματα στα οποία ρώτησα και άνθρωποι που εμπιστεύομαι είπαν 'στην ουσία, όποιος έχει αγοράσει mac εκτός rainbow, είναι σα να μην υπάρχει για τη rainbow.'. Για να φανταστείς, σε περίπτωση που αγοράσεις απο αλλού (αλλού= εξωτερικό ή όχι επίσημος μεταπωλητής - αν και όλοι οι μη επίσημοι έχουν service και υποστήριξη) και χρειαστείς μετά να βάλεις τη λύση της για τα ελληνικά, δε στη δίνει καν παρα μόνο αν τους γράψεις επιστολή που αναφέρεις τους λόγους που το χρειάζεσαι. Ή, σκέψου ότι στα κουτιά από τα μηχανήματα που η ίδια πουλάει, και τα ονομάζει αγγλική έκδοση (που είναι λίγο φτηνότερα), έχει κολλημένο αυτοκόλλητο απ'έξω που λέει ότι 'αυτό το μηχάνημα είναι η αγγλική έκδοση και δεν υπάρχει κανένας νόμιμος τρόπος να προστεθεί μετά η Ελληνική υποστήριξη?. Τη στιγμή που είναι ακριβώς το ίδιο μηχάνημα με την Ελληνική έκδοση (απλά η Ελληνική έχει και ελληνικά γράμματα πάνω στα κουμπιά). Τέλος πάντων, τα περί Rainbow είναι μια άλλη ιστορία.

 

Εγώ παρ'όλα αυτά το πήρα κανονικά, ακριβώς γιατί ήταν το πρώτο μου και γιατί better safe than sorry. Νομίζω όμως ότι το επόμενο θα είναι απ'έξω :)

 

Τέλος το νέο RAM έχει αφιέρωμα στα mac ειδικά για όσους σκέφτονται να πάνε εκεί από τα Windows, το οποίο είναι πολύ καλό και λύνει πολλές απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω που είχα σχεδόν αποφασίσει για το FS A1667 AMD Turion 64 (1400€ από play247), νά 'σου και είδα σε διαφήμιση της Toshiba (1599€ από ideal-επίσημη αντιπροσωπεία) αυτό... http://www.toshiba.fr/flashxnet/public/flashtour2.asp?idprod=91&language=teg

Ομολογώ χωρίς να έχω διαβάσει κάποιο review ότι μέχρι στιγμής με έχει καταπλήξει... :w00t:

elteo τη γνώμη σου για το service - αν γνωρίζεις - θα ήθελα... :cool:

Άσε γιατί κι εγώ που το ψάχνω τελευταία, είχα καταλήξει σε έναν Fujitsu E8020 και μετά είδα το Μ70 που γενικά είναι καλή περίπτωση. Έμαθα ότι τα πρώτα μηχανήματα θα έρθουν τις δύο πρώτες βδομάδες του Νοέμβρη και οι τιμές θα αρχίζουν από €1200. Βέβαια υπάρχουν διάφορα που θέλω να ξεκαθαρίσω όπως τι δίσκο έχει, γιατί η Toshiba έχει την κακή συνήθεια να βάζει σε πολλούς (αν όχι σε όλους) τους Satellite δίσκους στις 4200rpm που πραγματικά σέρνονται. Έστησα ένα τέτοιο μηχάνημα πριν δύο μήνες και αγανάκτησα. Σαν να μην έφτανε αυτό το site της Toshiba, δεν γράφει αναλυτικά τι δίσκο έχει το μηχάνημα... :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

>αν το προϊόν αγοραστεί από πχ. Ευρώπη δεν υπάρχει πανευρωπαική εγγύηση που να υποχρεώνει την Rainbow να επισκευάσει το μηχάνημα;..

THNX

 

Όλες οι φορητές συσκευές της Apple (iPods, laptops και ότι άλλο μπορεί να λειτουργήσει μακριά από πρίζα ρεύματος) έχουν ΔΙΕΘΝΗ εγγύηση. H rainbow μπορεί να λέει ότι θέλει. Με μερικές καταγγελίες όμως (σε Υπουργείο Ανάπτυξης-Προστασία Καταναλωτή και ΙΝΚΑ) θα δούμε ποιός έχει δίκιο...

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι φορητές συσκευές της Apple (iPods, laptops και ότι άλλο μπορεί να λειτουργήσει μακριά από πρίζα ρεύματος) έχουν ΔΙΕΘΝΗ εγγύηση. H rainbow μπορεί να λέει ότι θέλει. Με μερικές καταγγελίες όμως (σε Υπουργείο Ανάπτυξης-Προστασία Καταναλωτή και ΙΝΚΑ) θα δούμε ποιός έχει δίκιο...

δηλαδή να πάω στα δικαστήρια;..

επισκευές εντός εγγύησης δεν κάνει με την πανευρωπαική (αγορά από εξουσιοδοτημένο από Ευρώπη);

δεν αναφέρομαι στην υποστήριξη των Ελληνικών..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | Nokia 3210 4G (2024) | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή να πάω στα δικαστήρια;..

επισκευές εντός εγγύησης δεν κάνει με την πανευρωπαική;

δεν αναφέρομαι στην υποστήριξη των Ελληνικών..

 

Τι λέει το RAM επί τούτου:

"Τα περισσότερα προϊόντα της Apple στην Ελλάδα συνοδεύονται από εγγύηση ενός χρόνου. Όπως συμβαίνει και με τα περισσότερα PC, το service αναλαμβάνει το κατάστημα που σας πούλησε τον υπολογιστή. Αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα υπάρχουν πολλές εταιρείες που εισάγουν και πωλούν υπολογιστές της Apple, αλλά ο επίσημος αντιπρόσωπός της είναι η εταιρεία Rainbow. Αυτό δε σημαίνει ότι αν αγοράσετε υπολογιστή από άλλον εισαγωγέα, δεν θα έχετε τεχνική υποστήριξη. Κάθε εισαγωγέας έχει τη δική του υποδομή για το service των υπολογιστών της Apple και σε καμμιά περίπτωση δε θα 'ξεμείνετε?από υποστήριξη. Όσο για την ταχύτητα και την ποιότητα του service, αυτές διαφέρουν ανάλογα με την περίπτωση'.

 

Βέβαια δε λέει τι γίνεται αν το πάρεις απ'έξω, αλλά μάλλον είναι εύκολο να το μάθεις με μερικά τηλέφωνα.

 

Εδώ βέβαια

http://www.rainbow.gr/apple/repairs.html

λέει καθαρά:

"H Rainbow Computer A.E. εγγυάται στον αγοραστή και τελικό χρήστη ενός προϊόντος hardware για χρονική περίοδο ενός έτους (η περίοδος της εγγύησης) από την ημερομηνία της πρώτης αγοράς ότι το προϊόν hardware που αγοράζει από την ίδια ή από κάποιο εξουσιοδοτημένο μεταπωλητή της, δεν έχει ελαττώματα ούτε στο υλικό ούτε στον τρόπο κατασκευής του με την προϋπόθεση ότι κατά την αγορά του είναι καινούργιο και αμεταχείριστο."

και πιο κάτω

"Η εγγύηση αυτή δεν ισχύει όταν:

...

όταν ο χρήστης δεν προσκομίζει αποδεικτικά στοιχεία της αγοράς (απόδειξη ή τιμολόγιο από Eξουσιοδοτημένο Mεταπωλητή της Rainbow ή σφραγισμένη κάρτα εγγύησης από την Rainbow.)

"

 

Τέλος:

http://www.apple.com/legal/warranty/hardware.html

 

Συγγνώμη για το OT.

Link to comment
Share on other sites

εντάξει και γνωστή εταιρεία ψηφιακών

κάνει για την ίδια επισκευή εντός εγγύησης

1 μέρα αν από αυτούς

1-2 βδομάδες αν από αλλού..

αλλά το επισκευάζει.. :)

 

Βέβαια δε λέει τι γίνεται αν το πάρεις απ'έξω, αλλά μάλλον είναι εύκολο να το μάθεις με μερικά τηλέφωνα.

εντάξει αρκεί να μην πολύ αργά.. :)

 

γιατί τα περισσότερα φορητά 1 χρόνο εγγύηση αφού λόγω ΕΕ 2;..

και σε μερικούς πληρώνεις για να πάει 3;;;;...

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | Nokia 3210 4G (2024) | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι λες; Εδώ δεν έχουμε τα βασικά (και δε μιλάω μόνο για τα περί Apple) στην προστασία του καταναλωτή, όπως το να μπορείς να επιστρέψεις κάτι, να μπορείς να πάρεις τα λεφτά σου πίσω, τι λέω, το απλούστερο, να μη σε κοιτάνε με μισό μάτι όταν πας να αλλάξεις κάτι, ακόμα και αν είναι κάτι που σου πήραν δώρο και είναι ακόμα σφραγγισμένο.
Link to comment
Share on other sites

Άσε γιατί κι εγώ που το ψάχνω τελευταία, είχα καταλήξει σε έναν Fujitsu E8020 και μετά είδα το Μ70 που γενικά είναι καλή περίπτωση. Έμαθα ότι τα πρώτα μηχανήματα θα έρθουν τις δύο πρώτες βδομάδες του Νοέμβρη και οι τιμές θα αρχίζουν από €1200. Βέβαια υπάρχουν διάφορα που θέλω να ξεκαθαρίσω όπως τι δίσκο έχει, γιατί η Toshiba έχει την κακή συνήθεια να βάζει σε πολλούς (αν όχι σε όλους) τους Satellite δίσκους στις 4200rpm που πραγματικά σέρνονται. Έστησα ένα τέτοιο μηχάνημα πριν δύο μήνες και αγανάκτησα. Σαν να μην έφτανε αυτό το site της Toshiba, δεν γράφει αναλυτικά τι δίσκο έχει το μηχάνημα... :rolleyes:

 

Μήπως εδώ βρεις αυτό που θέλεις;;; :) http://www.notebook-shop.de/main.php?section=shop&group=361

Δεν έχω αγοράσει ποτέ από το εν λόγω e-shop... στα θετικά ότι έχει Αγγλικά, σπάνιο για Γερμανικά websites και το κυριότερο προσφέρει παραμετροποίηση σε μνήμες, σκληρούς και με μεγάλη έκπληξη στο πληκτρολόγιο, όπου βρίσκεις και Ελληνικά, με το αζημίωτο φυσικά...!!! :w00t:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή που έγραψα στο προηγούμενο post είναι από την εταιρία Δίαστρον που είναι μεταπωλητής της Ideal που φέρνει τα Toshiba και έχει την μεγαλύτερη ποικιλία φορητών. Ωραίο το site που έδωσες, το καλό είναι ότι γράφει ότι ο δίσκος είναι πολύ καλός (sata, 5400 rpm) και το άσχημο ότι έχει πάντα δύο modules μνήμης. Θα ήθελα 1x512 για να βάλω το άλλο αργότερα. Επίσης είναι περίεργο ότι έχει μόνο δύο επεξεργαστές... θα υπάρχει μοντέλο με 2GHz cpu.
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή που έγραψα στο προηγούμενο post είναι από την εταιρία Δίαστρον που είναι μεταπωλητής της Ideal που φέρνει τα Toshiba και έχει την μεγαλύτερη ποικιλία φορητών. Ωραίο το site που έδωσες, το καλό είναι ότι γράφει ότι ο δίσκος είναι πολύ καλός (sata, 5400 rpm) και το άσχημο ότι έχει πάντα δύο modules μνήμης. Θα ήθελα 1x512 για να βάλω το άλλο αργότερα. Επίσης είναι περίεργο ότι έχει μόνο δύο επεξεργαστές... θα υπάρχει μοντέλο με 2GHz cpu.

 

Το θέμα είναι ότι το 2ο μοντέλο στα 1.86 (step2) δίνει RAM 2x512 στις επιλογές χωρίς επιπλέον χρήματα. Τους έστειλα email αν πρόκειτα περί λάθους, αφού στις λεπτομέρειες αναφέρεται μόνο 512, διότι αν είναι 1024 η τιμή είναι πολύ καλή πιστεύω... το κακό είναι ότι δεν έχουμε εμπειρία για το e-shop, τι ρόλο παίζει...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες το πρόσεξα τώρα. Είναι πολύ καλή περίπτωση όντως. Το συγκεκριμένο μηχάνημα μου αρέσει και για έναν άλλο λόγο. Είναι πιο ελαφρύ από τα υπόλοιπα της κατηγορίας.
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο την Toshiba Αθήνα και μου είπαν για επόμενη εβδομάδα, γεγονός που μου επιβεβαίωσαν και αντιπροσωπεία Ηράκλειο. Στην Ελλάδα όμως δεν φέρνουν τα μοντέλα που βλέπουμε στο Γερμανικό e-shop...

Μιλώντας με τον υπεύθυνο εδώ, έμαθα ότι έχουν δικό τους e-shop με όλες σχεδόν τις μάρκες, όπου μπορούν να σου παραμετροποιήσουν αυτό που θέλεις και έτσι ένα από τους στόχους μου το Sony Vaio VGN-FS315S P-M 750 1.86 GHz/1024 MB/15.4" με 100GB στα 4200 θα μου το φέρουν με 80GB αλλά στα 5400 με διαφορά 60€, συνολικά δηλαδή 1590€... δες το εδώ http://openmind.gr/product_info.php?cPath=21_32_218_224&products_id=1552&osCsid=85b2ac886f251602c25f84b9e53b349d

 

Νομίζω ότι είναι μια πολύ αξιόλογη πρόταση και σε άριστη τιμή. Επίσης με 200€ επιπλέον έχεις παράταση εγγύησης για 3 χρόνια και μάλιστα ακόμα και σε περίπτωση ατυχήματος. Έχεις ένα μήνα περιθώριο να σκεφτείς για την έξτρα εγγύηση. Την Τρίτη θα πάω να το δω από κοντά και θα έχετε νέα αν με ενθουσιάσει και το πάρω τελικά...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο την Toshiba Αθήνα και μου είπαν για επόμενη εβδομάδα, γεγονός που μου επιβεβαίωσαν και αντιπροσωπεία Ηράκλειο. Στην Ελλάδα όμως δεν φέρνουν τα μοντέλα που βλέπουμε στο Γερμανικό e-shop...

Μιλώντας με τον υπεύθυνο εδώ, έμαθα ότι έχουν δικό τους e-shop με όλες σχεδόν τις μάρκες, όπου μπορούν να σου παραμετροποιήσουν αυτό που θέλεις και έτσι ένα από τους στόχους μου το Sony Vaio VGN-FS315S P-M 750 1.86 GHz/1024 MB/15.4" με 100GB στα 4200 θα μου το φέρουν με 80GB αλλά στα 5400 με διαφορά 60€, συνολικά δηλαδή 1590€... δες το εδώ http://openmind.gr/product_info.php?cPath=21_32_218_224&products_id=1552&osCsid=85b2ac886f251602c25f84b9e53b349d

 

Νομίζω ότι είναι μια πολύ αξιόλογη πρόταση και σε άριστη τιμή. Επίσης με 200€ επιπλέον έχεις παράταση εγγύησης για 3 χρόνια και μάλιστα ακόμα και σε περίπτωση ατυχήματος. Έχεις ένα μήνα περιθώριο να σκεφτείς για την έξτρα εγγύηση. Την Τρίτη θα πάω να το δω από κοντά και θα έχετε νέα αν με ενθουσιάσει και το πάρω τελικά...

 

Πολύ καλά αυτά, μετανιώνω που πήρα ήδη το συγκεκριμένο φορητό που αναφέρεις... :(

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Το Sony, πριν 2 μήνες...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Το Sony, πριν 2 μήνες...

 

Ναι, έψαξα πριν από λιγο και το βρήκα το post σου... :)

 

Λοιπόν, σχετικά με τον Toshiba Satellite M70, μόλις πήρα και την απάντηση από όπου τελικά διόρθωσαν αυτά που ρώτησα σε βάρος όμως της ευκαιρίας που είχαμε τσεκάρει... το παραθέτω όπως το πήρα για κάθε ενδιαφερόμενο...

 

Hello,

 

thanks for your inquiry. There was a mistake on our website and we have put the right informations now on the website. The M70 is at this moment only available without bluetooth. We offer only a USB Bluetooth stick optional (you can choose it at the product online).

 

The delivery cost to greece is higher then in other european countries. We don't know why UPS takes more delivery cost like in other european countries, but they take it. Sorry, for this, but we send only with UPS, because they are very fast, good and save.

 

For further questions don't hesitate to contact us.

 

Mit freundlichen Grüßen - Best regards

 

Roberto Iezzi - Einkauf & GL

Notebook-Shop

Adelungstr. 24

64283 Darmstadt - Germany

 

Betreff: Toshiba Satellite Pro M70-126 mit M. Intel Centrino 1.86 GHz

(533FSB)

 

Hello,

 

I would like to ask about this product

http://www.notebook-shop.de/main.php?section=shop&group=361 (step 2)... I think that it is not equipped with bluetooth, is there another model of the same series M70? e.g. in Greece we have this model Satellite M70-159, which it has. I need bluetooth.

Furthermore, I think there is a mistake about RAM. In details I see 512 but when I try to order I see 2x512, what is correct?

Another issue is that shipping to Greece is 30? but when I check out I see 75, why?

I appreciate your assistance.

 

Thank you in advance

 

Όπως λοιπόν θα δείτε αν επισκεπτείτε το e-shop έχουν βάλει πλέον ως standard 2x256 RAM... πάει η καλή τιμούλα... :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γράφω για να μοιραστώ την χαρά μου... :) Μόλις πριν 3 ημέρες έγινα κάτοχος ενός powerbook 15' 1.67 και μπορώ να πω ότι ότι και αν φανταζόμουν για το macOs δεν συγκρίνεται με την εμπειρία του να το δουλεύεις...

Εκτός από το θαυμάσιο λειτουργικό, το μηχάνημα είναι πανέμορφο, πανάλαφρο, εντελώς αθόρυβο και με μεγάλη αυτονομία 5 ώρες serfάρντας στο internet, ακόυγοντας mp3 και χρησιμοποιώντας τον κειμενογράφο...

 

I made the Switch... and i'm so happy about it!!! :p

Link to comment
Share on other sites

Γράφω για να μοιραστώ την χαρά μου... :) Μόλις πριν 3 ημέρες έγινα κάτοχος ενός powerbook 15' 1.67 και μπορώ να πω ότι ότι και αν φανταζόμουν για το macOs δεν συγκρίνεται με την εμπειρία του να το δουλεύεις...

Εκτός από το θαυμάσιο λειτουργικό, το μηχάνημα είναι πανέμορφο, πανάλαφρο, εντελώς αθόρυβο και με μεγάλη αυτονομία 5 ώρες serfάρντας στο internet, ακόυγοντας mp3 και χρησιμοποιώντας τον κειμενογράφο...

 

I made the Switch... and i'm so happy about it!!! :p

 

Ένα από τα σοκ εγώ το έπαθα με το Delicious Library...

Link to comment
Share on other sites

Γράφω για να μοιραστώ την χαρά μου... :) Μόλις πριν 3 ημέρες έγινα κάτοχος ενός powerbook 15' 1.67 και μπορώ να πω ότι ότι και αν φανταζόμουν για το macOs δεν συγκρίνεται με την εμπειρία του να το δουλεύεις...

Εκτός από το θαυμάσιο λειτουργικό, το μηχάνημα είναι πανέμορφο, πανάλαφρο, εντελώς αθόρυβο και με μεγάλη αυτονομία 5 ώρες serfάρντας στο internet, ακόυγοντας mp3 και χρησιμοποιώντας τον κειμενογράφο...

 

I made the Switch... and i'm so happy about it!!! :p

 

Συγχαρητήρια και με γειά! :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Guys θα ηθελα την βοηθεια σας για ενα φορητο που σκεφτομαι να αγορασω. Βασικα δεν υπαρχουν ιδιαιτερες αναγκες, απλα για να υπαρχει στο σπιτι (για ιντερνετ, office και ισως να σηκωνει το autocad).

Ετσι κατεληξα στο HP DV4162EA...

Επειδη υπαρχει περιπτωση να γλιτωσω και το ΦΠΑ, η τιμη του ειναι πολυ καλη. Παρακαλω βοηθηστε με και αν εχετε και καμια αλλη προταση, δεκτη.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Γράφω για να μοιραστώ την χαρά μου... :) Μόλις πριν 3 ημέρες έγινα κάτοχος ενός powerbook 15' 1.67 και μπορώ να πω ότι ότι και αν φανταζόμουν για το macOs δεν συγκρίνεται με την εμπειρία του να το δουλεύεις...

Εκτός από το θαυμάσιο λειτουργικό, το μηχάνημα είναι πανέμορφο, πανάλαφρο, εντελώς αθόρυβο και με μεγάλη αυτονομία 5 ώρες serfάρντας στο internet, ακόυγοντας mp3 και χρησιμοποιώντας τον κειμενογράφο...

 

I made the Switch... and i'm so happy about it!!! :p

συγχαρητήρια..

περιμένουμε κάτι σαν review..

αν μπορείς δώσε ένα test συμβατότητας..

THNX

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | Nokia 3210 4G (2024) | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς άποψη για τον VERO 9034WMTi,φαίνεται ενδιαφέρον σύστημα σε καλή τιμή.Τον είδα δίπλα σε ένα Asus και υστερεί σε ποιότητα αλλά τα χαρακτηριστικά του είναι πολύ ελκυστικά.Μάλλον πρόκειται για ελληνική πατέντα της OKTABIT,έχει κανείς περισσότερες πληροφορίες?Επίσης έχει 2 χρόνια έγγύηση.
Link to comment
Share on other sites

Εγω σκέφτομαι να πάρω τον Fujitsu Siemens Amilo M3438G. Κάποιος που το έχει αγοράσει να μου πει απόψεις ?

 

Εμένα βασικά με νοιάζει η οθόνη... σε ποιότητα πλησιάζει την X-Black των VAIO ?

 

Είμαι ανάμεσα σε αυτόν και τον Sony VAIO FS-315B

 

Το μειονεκτημα του VAIO είναι η κάρτα γραφικών(έχει ενσωματωμένη) ενω του Amilo είναι τα 20GB λιγότερα στο HDD.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...