Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπόψη ότι όσο πιο γρήγορα γυρίζει ο δίσκος τόσο μεγαλύτερη κατανάλωση έχει. Καλή επιλογή για φορητά μηχανήματα είναι οι δίσκοι στις 5400 rpm. Έχουν αποδεκτές επιδόσεις και δεν αδειάζουν την μπαταρία.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω... άλλωστε έχει το νόημά της η φορητότητα... εκτός κι αν το χρησιμοποιείς ως desktop-replacement οπότε σε ενδιαφέρει μόνο η ισχύς και η ταχύτητα... :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το καταστημα τις crucial παραγει μια απο τις καλυτερες ποιοτητες σε μνημες. Αλλωστε γι'αυτο οπως θα ειδατε και στο site τους δεν πουλανε κατι αλλο.

 

Εχω αγορασει παμπολες φορες απο εκει και δεν ειχα ποτε προβλημα. Η μνημη που σου βγαζει ο οδηγος μοντελου ειναι αυτος που πρεπει να βαλεις. Τωρα αν την πατησες μεσω ebay... δυστυχως για μενα εισαι ατυχος.

 

Απο το ebay ποτε τετοια πραγματα.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τότε το είχα τσεκάρει και στο δικό τους το site μια και την ανέφερες και δεν έβγαζε αποτέλεσμα ούτε με το πρόγραμμά τους... αλλά νομίζω ήμουν σαφής σε αυτά που είπα... ωστόσο στο ebay νομίζω ότι σχεδόν πάντα ρισκάρεις... έχει κι αυτό την γοητεία του όμως...

 

Για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα, γύρω από τους Athlon 64 σε φορητούς έχει κάποιος εμπειρία να την καταθέσει;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

nobleman prox8es agorasa forito me AMD turion 64mobile. Eimai arketa eyxaristimenos ektos apo tin kataskeyh kai piotita tis HP (einai to 2o hp se laptop poy dialego), to mixanima moy fanike poly grigoro. Den anevazei 8ermokrasies opos oi AMD Athlon klp.

 

Akomh den exo valei kapoio game mesa, alla 8a to testaro kai 8a enimeroso.

An 8eleis kati allo na rotiseis pesmoy.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει πάρα πολύ η επεξεργασία video, την οποία κάνω με το Studio 9.4 της pinnacle. Πιστεύω ότι είναι από τις εφαρμογές που πραγματικά ξεζουμίζουν το laptop και εκεί ίσως φαίνονται και οι πραγματικές του δυνατότητες.

Προς το παρόν δεν μπορώ να πω ότι είμαι απογοητευμένος από το Multirama Mobilo 380-200 που αγόρασα πρόσφατα αλλά επειδή έχω την επιλογή να πάρω ένα δεύτερο στη δουλειά, σκέφτομαι αν ήταν καλύτερα να πάω σε athlon 64 στα 3700 ή 4000.

Συγκεκριμένα βρήκα αυτό Fujitsu Siemens Amilo A1667G Athlon 3700+/1024 MB/15.4"/80GB (1400€) και αυτό Fujitsu Siemens Amilo A1650G Athlon 4000+/512MB/15.4"/80GB (1300€) αλλά δεν έχω ακόμα αποφασίσει... και το σχετικό link...

http://www.play247.gr/index.php?main_page=index&cPath=4_24_74

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω μεταχειρισμενα ανταλλακτικα για παλια laptop σε Ελλαδα η Ευρωπη;

Ψαχνω για σκληρο δισκο 5-10gb και μνημη 64mb για ενα compaq presario 266mhz.

Link to comment
Share on other sites

Τα pad coolers που υπαρχουν για τα laptops κανουν δουλεια??Αξιζει η αγορα τους?

Πως μπορω να δω σε ενα laptop στα ποσα ΜΗz τρεχει η RAM του,υπαρχει καποιο προγραμμα??

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω μεταχειρισμενα ανταλλακτικα για παλια laptop σε Ελλαδα η Ευρωπη;

Ψαχνω για σκληρο δισκο 5-10gb και μνημη 64mb για ενα compaq presario 266mhz.

 

 

κοιτα εδω stock house

κι εδω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα pad coolers που υπαρχουν για τα laptops κανουν δουλεια??Αξιζει η αγορα τους?

Πως μπορω να δω σε ενα laptop στα ποσα ΜΗz τρεχει η RAM του,υπαρχει καποιο προγραμμα??

Για τα cooler δε ξέρω να σε πληροφορήσω, αλλά για να τσεκάρεις τα MHz της RAM και άλλες info για το σύστημα σου δες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

paidia gia sas kai pali..exw mia erotisis pou afora ton epexergasti mou..einai cetrino sta 1.7 GHZ alla otan patiso idiotites mou leei oti einai toso alla leei kai katw apo auto 592MHZ mpori kapios na mou exigisi ti einai akrivos auto?
Link to comment
Share on other sites

paidia gia sas kai pali..exw mia erotisis pou afora ton epexergasti mou..einai cetrino sta 1.7 GHZ alla otan patiso idiotites mou leei oti einai toso alla leei kai katw apo auto 592MHZ mpori kapios na mou exigisi ti einai akrivos auto?

 

Χωρίς να είμαι σίγουρος, δηλαδή καθόλου σίγουρος, νομίζω πως είναι η ταχύτητα με την οποία "τρέχει" η RAM...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος, δηλαδή καθόλου σίγουρος, νομίζω πως είναι η ταχύτητα με την οποία "τρέχει" η RAM...

file me to na mou les den eisai katholou sigouros den mou leei kati..an xerei kapios sta sigourra na mou pei

Link to comment
Share on other sites

Πού το βλέπεις αυτό; από το ο υπολογιστής μου/σύστημα/ιδιότητες ή στο γενικά για τον υπολογιστή; εμένα στο 1ο μου βγάζει μόνο τον επεξεργαστή ενώ στο 2ο μου βγάζει 2.0 GHz και από κάτω τη RAM 1024... δώσε διευκρινήσεις...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πού το βλέπεις αυτό; από το ο υπολογιστής μου/σύστημα/ιδιότητες ή στο γενικά για τον υπολογιστή; εμένα στο 1ο μου βγάζει μόνο τον επεξεργαστή ενώ στο 2ο μου βγάζει 2.0 GHz και από κάτω τη RAM 1024... δώσε διευκρινήσεις...

nai file opos to eipes..pios katw sti foto ekei pou grafei twra 1.69 proigoumenw egrafe 566

Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλαβαίνω είναι η φυσική RAM και δεν ξέρω γιατί στο έβγαλε προλίγου... εμένα πάντως μου το βγάζει κανονικά όσο έχω 1024...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλαβαίνω είναι η φυσική RAM και δεν ξέρω γιατί στο έβγαλε προλίγου... εμένα πάντως μου το βγάζει κανονικά όσο έχω 1024...

ti enoeis file fisiki ram?pos ginete na mou dixnei 1.69 ti mia kai 566 tin alli?

Link to comment
Share on other sites

ti enoeis file fisiki ram?pos ginete na mou dixnei 1.69 ti mia kai 566 tin alli?

 

Τώρα μας έστειλες κανονικά... :wacko:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου ακριβως αυτο που εψαχνα!! :)

παρακαλω πολυ!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

H Apple μόλις παρουσίασε δύο νέα Powerbooks, 15 και 17 ιντσών. Το 15άρι έχει ανάλυση 1440 x 900, όση είχε το παλιό 17άρι. Το νέο 17άρι τώρα έχει 1680 x 1050, όση και η Apple 20" display. Είναι 46% φωτεινότερα και με 22% μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας από τα προηγούμενα. Τιμές: $1499/12", $1999/15", and $2499/17".
Link to comment
Share on other sites

Στις 23 Σεπτεμβρίου λοιπόν παρέλαβα τον ποθητό ΝΧ8220(Intel Centrino M@2.13ghz-το πιο καινούριο μοντέλο που υπάρχει στον τομέα compaq) και επειδή ασχολούμαι συνεχώς μαζί του(χι χι) δε πρόλαβα να κάνω ένα review.

Το μοντέλο με έχει καταπλήξει. Από ταχύτητα επεξεργαστή φυσάει(τα ρίχνει σε μια μεγάλη γκάμα desktop υπολογιστών κάτι που μου φαίνεται αδιανόητο) Σε σύγκριση με έναν desktop Ρ4 2.6ghz,1gbyte RAM μου φάνηκε αρκετά πιο γρήγορος σε ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ(πχ επεξεργασία δεδομένων excel, επεξεργασία εικόνας, photoshop) ενώ εκεί που καθαρά χάνει είναι τα παιχνίδια(τι να κάνω, ο άλλος ο υπολογιστής είχε τρομερή κάρτα γραφικών και μια οθόνη 19΄΄ CRT...που είναι ΧΑΛΑΡΑ ΜΠΡΟΣΤΑ) Αυτά όσον αφορά τον επεξεργαστή τον 32bit(αυτό είναι μειονέκτημα, δε το λέω τυχαία) Επίσης παρατήρησα ο επεξεργαστής ο centrino κάνει ΠΟΛΥ λιγότερες πράξεις στο αντίστοιχο χρονικό διάστημα(με ένα πρόγραμμα που έφτιαξα σε C) Με χρονομέτρηση ο desktop είναι στα 10 δευτερόλεπτα μπροστά, αναμενόμενο! Αλλά εκεί που απαιτείται chache(video process) νικάει χαλαρά ο centrino…Εξάλλου οι πράξεις είναι ΚΑΘΑΡΑ θέμα συχνότητας επεξεργαστή(και σχεδιασμού του βεβαίως, αυτό είναι άλλη υπόθεση…)

Πάμε τώρα στην οθόνη  Φυσικά δε συγκρίνεται με μια CRT ή πλάσμα οθόνη αλλά για το είδος της είναι η καλύτερη που έχω δει. Δεν είναι γυαλιστερή (πάλι καλά) και έτσι φαίνεται στο φως ωστόσο χάνει σε ευκρίνεια πολλών μοιρών σε σχέση πάντα με τις LCD. Είναι πραγματικά καταπληκτική (τρέχει σε 1680*1050) ενώ είναι τύπου WXGA WVA που ενσωματώνει στο κάτω άκρο έναν αισθητήρα φωτός για να προσαρμόζεται η οθόνη στο φωτισμό του περιβάλλοντος. Έτσι είναι ευκρινής και στο σκοτάδι και κόντρα στον ήλιο(για εμένα αυτό είναι μια δυνατότητα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ για φορητό) Ωστόσο όπως προείπα χάνει σε πολλές μοίρες ποιότητα αλλά όχι όσο οι απλές ΤFT. Αλλά αν θέλετε καλή οθόνη πάρτε CRT που πάντα θα είναι καλύτερες σε ποιότητα. Σε φορητό πραγματικά είναι η καλύτερη οθόνη που έχω δει…

Συνδεσιμότητα: Τα κλασικά: Wifi,LAN,modem,USB 2,firewire,fast IR,ακουστικά, μικρόφωνο,card reader SD,MMC,SC(?) και μια άλλη θύρα η οποία δε μπορώ να καταλάβω τι κάνει. Τέλος υποστηρίζει PCI express.

Ήχος: επειδή έχω συνηθίσει στα 5.1 του υπολογιστή του σταθερού μου φαίνεται τσίγκινος. Όμως ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΥΝΑΤΟΣ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΟΣ αλλά βάλτε του κανένα ηχείο(εν τω μεταξύ εγώ δεν πήγα να πάρω)

Ποιότητα κατασκευής: περιττό να πω ότι αφήνει τους ΙΒΜ αρκετά ΚΜ πίσω…πραγματικά με άφησε Α-Φ-Ω-Ν-Ο. Νομίζω ότι είναι το χαρακτηριστικό που αρχικά με ώθησε να τον αγοράσω. Βέβαια για 2000 Ε που έδωσα φυσικό είναι κάτι τέτοιο αλλά και πάλι δε περιμένεις τέτοια ποιότητα. Την περασμένη βδομάδα χειρίστηκα έναν Toshiba Qosmio...φανταστείτε: λίγο καλύτερος από αυτόν είναι ο ΝΧ8220…

Μπαταρία: όταν κάνω πραγματικές δοκιμές σε εφαρμογές θα σας πω. Προς το παρών μου κρατάει ένα πρωινό (γύρω στις 5 ώρες) χωρίς όμως εξαντλητική χρήση(DVD,επεξεργασία video...) αλλά για internet και κάποιες άλλες εφαρμογές(δηλαδή ο επεξεργαστή άντε να πάει μέχρι 40%)

Μειονεκτήματα:

Για εμένα μπορεί να είναι πλεονέκτημα μια οθόνη τέτοιου τύπου(εξάλλου ΗΘΕΛΑ να μην είναι γυαλιστερή) με τεράστια ανάλυση, ευκρίνεια στη μέρα κτλ. Ωστόσο ΓΙΑ ΕΝΑΝ gamer ΔΕ ΣΥΣΤΗΝΕΤΑΙ. Είναι προτιμότερο να κλίνει προς pavilion.Αυτή την οθόνη την πληρώνει στον ΝΧ8220 και μάλιστα ακριβά και θα τον δυσαρεστήσει σε περίπτωση παιχνιδιών. Είναι καθαρά «επαγγελματική οθόνη» για σχεδιαστές(λόγω ανάλυσης), για ανθρώπους που κινούνται έξω στο περιβάλλον(λόγω αισθητήρα) κτλ

Επιπλέον ο επεξεργαστής του δεν είναι σχεδιασμένος για παιχνίδια αλλά για αυτονομία και λόγω cache για κάποιες εφαρμογές.

Θα ήθελα προσωπικά ο αισθητήρας σε σκοτεινό περιβάλλον να απενεργοποιείται γιατί σκοτεινιάζει αρκετά η οθόνη(για οικονομία μπαταρίας βέβαια) και να είναι σε πιο ψηλή θέση(γκρρ) γιατί είμαι ψηλός και κάνω σκιά στον αισθητήρα.

Αυτά λοιπόν από εμένα..

Υ.Γ. Από ότι μου είπαν η οθόνη μπορεί να αλλάξει και να γίνει LCD.Αν και δεν ενδιαφέρομαι κατά πόσο αυτό είναι εφικτό;

UMTS power!:cool:
Link to comment
Share on other sites

ti enoeis file fisiki ram?pos ginete na mou dixnei 1.69 ti mia kai 566 tin alli?

 

Το 1.69 (και το 566 προφανώς) είναι η ταχύτητα του επεξεργαστή. Μήπως το 1.69 στο βγάζει όταν έχεις το laptop συνδεδεμένο με το ρεύμα και το 566 όταν δουλεύει μόνο με την μπαταρία? Αν υποθέτω σωστά, το laptop ρίχνει την ταχύτητα του επεξεργαστή όταν δουλεύει μόνο με τη μπαταρία για εξοικονόμηση ενέργειας. Φυσικά, όταν η μπαταρία είναι full ο επεξεργαστής πρέπει να δουλεύει με την κανονική ταχύτητα.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Μα tft και lcd δεν ειναι το ιδιο;

 

Όχι ακριβώς. Είναι και οι δύο τεχνολογίες που χρησιμοποιούν στις οθόνες των φορητών, αλλά έχουν διαφορές. Τώρα τι ακριβώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω, πάντως tft σημαίνει transflective και lcd, liquid crystal display. Άρα κάπου στην ονομασία είναι και η διαφορά.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

TFT σημαίνει Thin Film Transistor και είναι μια τεχνολογία στις οθόνες υγρών κρυστάλλων (lcd). Περισσότερα: http://en.wikipedia.org/wiki/TFT_LCD
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...