Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εννoούσα με AMD 64-

 

αλήθεια, γιατί το πούλησες; ποιοτικά δεν;

 

όσο για τα άλλα 3, μάλλον ο σονυ αξίζει περισσότερο απο τους 3 τα λεφτά του, κουβέντα για το αρρωστημένο g20 που φτάνει κοντά στα 4000€ - προκαταβολή για αμάξι είναι... παίρνω ένα C4 καλύτερα!! :lol: :lol: δεν ξέρω πως την έχει δει η toshiba... o m60-134 είναι μία μέτρια πρόταση επίσης.

 

εγώ επιμένω: βάλτε turion 64 στο pav8256ea και είμαι οκ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εννoούσα με AMD 64-

 

αλήθεια, γιατί το πούλησες; ποιοτικά δεν;

 

όσο για τα άλλα 3, μάλλον ο σονυ αξίζει περισσότερο απο τους 3 τα λεφτά του, κουβέντα για το αρρωστημένο g20 που φτάνει κοντά στα 4000€ - προκαταβολή για αμάξι είναι... παίρνω ένα C4 καλύτερα!! :lol: :lol: δεν ξέρω πως την έχει δει η toshiba... o m60-134 είναι μία μέτρια πρόταση επίσης.

 

εγώ επιμένω: βάλτε turion 64 στο pav8256ea και είμαι οκ!

Η επιλογή των μηχανημάτων ήταν τυχαία. Το G20 είναι... τέλος πάντων, μπορεί σε κάποιους να αρέσει. Το Sony... λυπάμαι, έχω προσωπικό κόλλημα και Sony δεν θα αγόραζα ποτέ... Εν πάσει περιπτώσει...

 

... το Ferrari ήταν (και είναι, δουλεύει ακόμα δεν χάλασε) το πιο ποιοτικό μηχάνημα της Acer, ίσως και το τελευταίο της. Από τότε και στο εξής όλα της τα φορητά έχουν τα ίδια άθλια πλαστικά που τρίζουν και λυγίζουν και αποκτούν γρατζουνιές ακόμα και με το νύχι. Αν το καινούργιο Ferrari ήταν στο ίδιο επίπεδο με το παλιό θα το αγόραζα, αλλά δεν είναι. Έπρεπε λοιπόν να το πουλήσω για να πάρω καινούργιο μηχάνημα, το Asus V6890V-UP.

 

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση με την σειρά μου. Με δεδομένο το ότι οι κατασκευαστές δεν παρέχουν τα 64bit φορητά με 64bit XP, ότι δεν υπάρχουν εφαρμογές 64μπιτες, ότι δεν υπάρχουν drivers - ειδικά για φορητούς και ότι σε 2 χρόνια που θα κυκλοφορήσουν τα επόμενα Windows το μηχάνημα θα είναι μπαγιάτικο, γιατί έχει τρελαθεί ο κόσμος να πάρει 64bit φορητό? Μήπως μας ψήνουν να αγοράσουμε κάτι άχρηστο? Λέω εγώ...

Link to comment
Share on other sites

ε, οχι και σε 2 χρόνια ρε πρίγκηπα, από ιανουάριο έρχονται κανονικά στην αγορα-σχετικα όμως με τη συμβατότητα όμως και την πλήρη λειτουργικότητα ναι, ίσως είναι και 2 χρόνια -

 

αν ξέρεις κάτι εξτρα θα χαρω να με ενημερώσεις γιατί ε΄χω αρχίσει και το ζαχαρώνω το φερραρι - ολόιδιο με Pm 2GHz to travelmate 8104

 

για την ASUS πάντα έτρεφα τα καλύτερα αισθήματα...

 

βλ. W2vc-> η αγορά από γερμανία με τη ρήση "θα σου αλλάξουμε πληκτρολόγιο" δεν μου αρέσει και πολύ βέβαια, αλλά στα 2500€ είναι καλό για ό,τι προσφέρει.

υπάρχει στο hardshop kai greek-shops.de

 

τώρα έχω κολλήσει με το Μ6ΟΟΟV το οποίο και σκέφτομαι σοβαρά. είναι σχεδόν ίδιο με το ΗΡ νχ8220 με διαφορά λίγο καλύτερη συνδεσιμότητα και σύνδεση για ψηφιακό ήχο

Link to comment
Share on other sites

ε, οχι και σε 2 χρόνια ρε πρίγκηπα, από ιανουάριο έρχονται κανονικά στην αγορα-σχετικα όμως με τη συμβατότητα όμως και την πλήρη λειτουργικότητα ναι, ίσως είναι και 2 χρόνια -

 

αν ξέρεις κάτι εξτρα θα χαρω να με ενημερώσεις γιατί ε΄χω αρχίσει και το ζαχαρώνω το φερραρι - ολόιδιο με Pm 2GHz to travelmate 8104

 

για την ASUS πάντα έτρεφα τα καλύτερα αισθήματα...

 

βλ. W2vc-> η αγορά από γερμανία με τη ρήση "θα σου αλλάξουμε πληκτρολόγιο" δεν μου αρέσει και πολύ βέβαια, αλλά στα 2500€ είναι καλό για ό,τι προσφέρει.

υπάρχει στο hardshop kai greek-shops.de

 

τώρα έχω κολλήσει με το Μ6ΟΟΟV το οποίο και σκέφτομαι σοβαρά. είναι σχεδόν ίδιο με το ΗΡ νχ8220 με διαφορά λίγο καλύτερη συνδεσιμότητα και σύνδεση για ψηφιακό ήχο

Sorry dude, τα Vista βρίσκονται ακόμα σε beta1 και ακολουθούν beta2, release candidate 0 και 1 και μετά βλέπουμε, ρίξε μια ματιά εδώ, όπως δείχνουν τα πράγματα πάμε για τέλος του 2006, με τις πιο αισιόδοξες προβλέψεις...

 

Επίσης έριξα μια ματιά στο Ferrari, καλό φαίνεται αλλά αν δεν το δω από κοντά δεν λέω τίποτα. Πάντως το design του δεν μου αρέσει - τουλάχιστον στις φωτογραφίες.

 

Η Γερμανία ήταν η πρώτη μου επιλογή όταν έψαχνα να αγοράσω το Asus μου, αλλά προτίμησα την Αγγλία για α) αγγλικά Windows (δεν μου αρέσει να εγκαθιστώ windows, αλήθεια!), β) αγγλικό πληκτρολόγιο, ενώ από Γερμανία θα έπρεπε να τα πληρώσω έξτρα και μου ήρθε το ίδιο.

Το greek-shops.de το ξεκίνησε - προφανώς - έλληνας! Επικοινώνησα μαζί του με email σχετικά με την αλλαγή του πληκτρολογίου και μου απάντησε στα ελληνικά πως δεν θα μου την χρέωνε αλλά εκείνη την εποχή δεν δεχόταν πιστωτικές κάρτες, γι'αυτό δεν αγόρασα από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

σωστός... ίσως θα πρέπει να ανεχτούμε τους άπειρους ιούς για λίγο ακόμα- όπως και αν χει θα είναι πο ασφαλή τα 64μπιτ, αλλα...

 

thnx anyway για το φερράρι!

 

τελικά η κατηγορία desktop replacement μάλλον είναι η πιο δύσκολη-μικρή σχετικά ποικιλία και πολλά λεφτά... υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υπάρχει τέτοια κατηγορία! Δεν θα μπορέσει κανένας φορητός να φτάσει τους σταθερούς όσο καλός κι αν είναι πολύ απλά λόγω της ευκολίας στην αναβάθμιση. Ο σταθερός μπορεί να είναι στην κορυφή για πολύ καιρό με τις αναβαθμίσεις, ο φορητός όμως;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υπάρχει τέτοια κατηγορία! Δεν θα μπορέσει κανένας φορητός να φτάσει τους σταθερούς όσο καλός κι αν είναι πολύ απλά λόγω της ευκολίας στην αναβάθμιση. Ο σταθερός μπορεί να είναι στην κορυφή για πολύ καιρό με τις αναβαθμίσεις, ο φορητός όμως;

 

H αλήθεια είναι αυτή μεν αλλά ο περισσότερος κόσμος δεν ασχολείται να κάνει αναβαθμίσεις και φοβάται ή δεν ενδιαφέρεται να βάλει χέρι στο PC. Τον αγοράζουν με μια προοπτική 2-3 χρόνων, άντε να τους βάλει κανένας γνωστός λίγη RAM ακόμα και κάποια στιγμή παίρνουν καινούριο. Γιατί τους φορτώνουν με εκείνα τα τεράστια κουτιά-towers ειλικρινά δεν το έχω καταλάβει...

Όχι ότι μ' αρέσουν τα desktop replacement, αλλά αυτή είναι η λογική νομίζω. Οι περισσότεροι (εμού συμπεριλαμβανομένου) δεν ενδιαφερόμαστε να έχουμε υπολογιστή μονίμως στην κορυφή.

 

Πάντως οι σταθεροί έχουν ομορφύνει αρκετά, με τις λεπτές οθόνες, τα ασύρματα ποντικια-πληκτρολόγια και τα πιο καλαίσθητα κουτιά. Ειλικρινά, συνυπολογίζοντας και το συρφετό των περιφερειακών, αν κάποιος δεν μετακινείται δε βλέπω ούτε αισθητικούς λόγους για να πάρει notebook.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

βεβαίως και υπάρχει!

έτσι λέγονται τα λαπτοπς με 17αρες κυρίως- το όνομα της κατηγορίας δεν έχει να κάνει με τις δυνατότητες, αλλά με τη χρήση του λαπτοπ ως μοναδικού υπολογιστή ενός χρήστη, που δεν θα τον μετακινεί και πολύ.

 

στο ραμ αναφέρεται ως "φορητοί υπολογιστες γραφείου" ενώ στη cnet ως desktop replacement.

 

σαφέστατα και οι επιδόσεις ενός φορητού δεν είναι εφάμιλες ενός σταθερού, ωστόσο αν δεν είναι κάποιος οικτρος gamer / poweruser μπορεί άνετα να βασιστεί σε ένα φορητό εξίσου αποτελεμσατικά. ας πούμε εγώ έχω geforce ti 4200 64mb και το φιφάκι τρέχει έξοχα, το deus εξίσου, κανένα πρόβλημα! δεν με απασχολεί να βλέπω τον ιδρώτα να στάζει από τους παίκτες ή να έχω 3 autocad, 2 corel, 3 word, internet ανοιχτά σε minimize και ταυτόχρονα να παίζω+παχινίδι!!!

 

εγώ μένω σε κάτι που χα πει παραπάνω και το ειπε και ο prince ότι το λαπτοπ είναι συσκευή, όχι κομμάτια ενωμένα που αλλάζουν 1-1, οπότε άλλες συνέπειες έχει μία αποτυχημένη επιλογή, μία "αναβάθμιση", μία ζημιά, ένα ατύχημα ή απλά ένα "μπαμ" τεχνολογικό, όπως πριν 4-5 χρόνια που ξαφνικά από τα 500MHz φτάσαμε σε ένα χρόνο 2GHz, και τα πισι τα άλλαζε ο κόσμος ανα 6μηνο!! ένα λαπτοπ κοστίζει όσο δυο ακριβά σταθερά, ή και 3 φτηνά.... και δεν εί ναι παραμετροποιήσιμο ή customizable αν προτιμάτε το αγγλικό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα και με τα δύο posts πιο πάνω. Αναμφίβολα οι φορητοί έχουν γίνει πολύ καλύτεροι από ότι ήταν στο παρελθόν, αλλά τις ευκολίες που προσφέρει στην αναβάθμιση ο σταθερός δεν θα την αποκτήσουν ποτέ. Έχουν μικρότερη διάρκεια ζωής και μεγαλύτερο κόστος από τους σταθερούς, αλλά τι να κάνουμε τους αγαπάμε!

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα την βοηθεια σας. Ενας φιλος χρειαζεται φορητο για την δουλεια του (οχι παιχνιδια) και του εχει κολλησει να ειναι οσο γινεται πιο μικρος και ελαφρυς. Τι κυκλοφορει σε μικρες διαστασεις και με λογικες τιμες?
ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΝΕΙ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ...
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα την βοηθεια σας. Ενας φιλος χρειαζεται φορητο για την δουλεια του (οχι παιχνιδια) και του εχει κολλησει να ειναι οσο γινεται πιο μικρος και ελαφρυς. Τι κυκλοφορει σε μικρες διαστασεις και με λογικες τιμες?
Ρίξε μια ματιά στα Fujitsu-Siemens Lifebook P7010, Lenovo ThinkPad X40/41 και Sony Vaio VGN-S5HP.
Link to comment
Share on other sites

Ο πατερας μου θελει λαπτοπ για την δουλεια του, και μου ειπε να βρω το καλυτερο, δεν τον νοιαζει το βαρος ή τιμη του αν και ταξιδευει πολυ. Εχω δυο επιλογες αλλα θελω και αλλες γνωμες. το ενα ειναι αυτο Acer Ferrari 4000 και το αλλο το Αcer Aspire 9500. Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
Link to comment
Share on other sites

εάν δεν τον νοιάζει η τιμή να αποφύγετε τα Acer.

προτιμήστε Toshiba ή Sony...

 

από toshiba έχω πείρα από 2 λαπτοπ, απλά ότι καλύτερο και αξιόπιστο κυκλοφορεί για μένα.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιες σειρες αυτων των δυο να κοιταξω;

 

EDIT: Παιδια βρηκα αυτους τους δυο: toshiba Qosmio G20-117 και ajp AJP D900T-U. Ποιον απο τους δυο. Επειδη ο πατερας μου παντα θα εχει μεγαλα database με φοτογραφιες τι θα ηταν καλυτερο raid ή κανονικο. Αν ειναι raid τι διαφορα εχουν τα διαφορα raid;

Link to comment
Share on other sites

ajp = πλαίσιο τούρμπο χ ή είναι η ιδέα μου;;;

 

μακριά από Ρ4, λάπτοπ θες, όχι καλοριφέρ!!

 

αν έχεις 4000€ για λαπτοπ, τοσίμπα δαγκωτό...

 

****************************************

 

και τώρα η ερώτηση: το bluetooth είναι class 1 ή class 2 ;;;;

 

εννοώ τα ενσωματωμένα! διότι από ό,τι έχω ψάξει μιλάμε για τα κλασικά WIDCOMM drivers class1, τουλάχιστον στο ΗΡ8256ΕΑ.

 

νομίζω ότι έρχομαι πολύ κοντά στο AMILO M3438 vision... μόνο το μπλε δοντάκι που δεν έχει... αχ!!! αχ!!! σίγουρα τα εσωτερικά μπλε δόντια δεν είναι αναβαθμίσιμα κτλ και πάλι η τεχνολογία θα εξελιχθεί στο μπλε δόντι λέιαν συντόμως!! οπότε αν όλα τα εσωτερικά είναι 1ης κλάσης, νομίζω το θέμα έληξε...

 

επίσης πριν τα χριστούγεννα έρχεται Μ4438 με 1900χ1200 οθόνη, αλα σόνυ - αλλά η τιμή του ένας θεός ξέρει πού θα πάει...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ στο ψάξιμο για laptop...

Μετά από σχεδόν 1 μήνα έρευνας...

αποφάσισα να περιμένω λίγο ακόμα μέχρι να ανακοινωθεί το νέο Powerbook 12" της apple...

Ένας φιλος μου έχει το τωρινό μοντέλο και έχω πάθει την πλάκα μου...

Είναι ο ορισμός της φορητότητας... και το MacOs είναι απλά απίθανο...

 

τι γνώμη έχετε για τα powerbook12"???

Link to comment
Share on other sites

τι γνώμη έχετε για τα powerbook12"???
Νομίζω δεν είναι καλή εποχή για αγορά Powerbook, του χρόνου θα κυκλοφορήσουν τα νέα μοντέλα με Intel επεξεργαστές που θα είναι ταχύτερα - ίσως και φθηνότερα - και αυτό που θα πάρεις τώρα θα είναι άχρηστο (κι ας λέει η Apple πως θα συνεχίσει να υποστηρίζει αυτή την πλατφόρμα).
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορούν πολλές φήμες στο διαδίκτυο για επερχόμενη αναβάθμιση της σειράς Powerbook, στην επόμενη βδομάδα...

Αυτό περιμένω...

Αν δεν γίνει τίποτα, θα πρέπει να κινηθώ προς άλλη κατεύθυνση...

Εχετε να προτείνετε κάποιο laptop στην κατηγορία αυτή, που να μην ξεπερνάει τα 1400 ευρώ???

Θα ασχοληθώ με προγραμματσμό και με ενδιαφέρει η φορητότητα, η αξιοπιστία, δυνατότητες ασύρματης δικτύοσης και ισχυρή επεξεργαστική ισχύς... όχι τόσο η κάρτα γραφικών(δεν παίζω games...)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν είναι καλή εποχή για αγορά Powerbook, του χρόνου θα κυκλοφορήσουν τα νέα μοντέλα με Intel επεξεργαστές που θα είναι ταχύτερα - ίσως και φθηνότερα - και αυτό που θα πάρεις τώρα θα είναι άχρηστο (κι ας λέει η Apple πως θα συνεχίσει να υποστηρίζει αυτή την πλατφόρμα).

 

Χμμ... δεν είμαι σίγουρος. Η περίοδος της μετάβασης είναι βέβαια πολύ ρευστή αλλά έχουμε 3 δεδομένα: α) τα powerbook & powermac θα είναι τα τελευταία που θα αλλάξουν επεξεργαστές, σίγουρα μετά από τα φθηνότερα μοντέλα και μάλλον όχι νωρίτερα από το 2007.

β) το επόμενο λειτουργικό της apple (που θα βγεί περίπου μαζί με τα vista) θα κυκλοφορήσει και για PowerPC.

γ) Η εταιρία έχει ανακοινώσει υποστήριξη των PowerPC ως το 2009.

Δε βλέπω λοιπόν γιατί το μηχάνημα θα είναι άχρηστο.

 

Ένα centrino βέβαια είναι η ασφαλής επιλογή: Aυτό πως σου φαίνεται; Λέει βέβαια centrino αλλά δεν είναι ξεκάθαρο ότι έχει κάρτα wireless (δεν είδα και το γνωστό σηματάκι...). Πάντως αξίζει να το ψάξεις λίγο αυτό Basil, δείχνει καλή περίπτωση.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Paidia ti lete gia auto edw? http://atomchip.com/_wsn/page4.html

 

 

μιλάμε για αρρωστημένο μηχάνημα... μόνο ο tom cruise λείπει και καμιά παλαβή αποστολή!!

 

ωστόσο μου έκανε εντύπωση ότι δεν έχει gigabit ethernet και γενικά θα μπορούσε να ναι λίγο μεγαλύτερο, για να έχουν και καποια αξία τα θηριώδη χαρακτηριστικά του

 

επίσης η τιμή του είναι ιδιαίτερα φιλική, 8500-15000 $, δηλ. 7,061.98€ -12,462.31€ !!!

 

ε, όχι, θα βαζα άλλα λίγα και θα έπαιρνα ένα ωραίο polo!!

Link to comment
Share on other sites

Να πώ και εγώ οτι υποστήριξη στα Powerbook απο πλευράς software θα υπάρχει για τα επόμενα 4-5 χρόνια σίγουρα,άλλωστε η apple σε αυτόν τον τομέα ποτέ δεν "πούλησε" τους πελάτες της.

Νέα Pbook αναμένονται αρχές Ιανουαρίου που λογικά θα είναι μια αναβάθμιση του παρόντος μοντέλου αλλά μάλλον δεν θα είναι με G5 επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη κι αύριο να τα σταματήσει, στην Ελλάδα θα κάνουν αρκετό καιρό να χάσουν την υποστήριξη τους από την αντιπροσωπεία.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...