Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γι'αυτό έγραψα πριν ότι είναι καλή ανάλυση οθόνης για όσους πρέπει να συνδυάσουν αρκετό χώρο στην οθόνη και αποδεκτό βάρος. Τόσο το να μεταφέρεις συχνά ένα φορητό με οθόνη 17'', όσο και να δουλεύεις με graphics σε οτιδήποτε κάτω από 1280x1024 είναι πραγματικά αδύνατον.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

βέβαια δεν είναι και ότι καλύτερο για text editing και surfing μιας και όλα είναι πολύ μικρά και με "κενά".

 

είναι όμως Ο,ΤΙ πρέπει για cadding και cs2

 

Ναι συμφωνώ...φαίνονται πολύ μικρά όλα σε 1440 σε οθόνη 15.4...

οπότε προτείνω Dell M65 με οθόνη 15.4 WUXGA... 1920χ1200!!!:p

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: εχω ενα laptop acer aspire 9302 με μνημη 1GB DDR2(dual channel)επεκτασιμη στα 4GB και θα ηθελα να περασω επιπλεον μνημη 1GB. Η μνημη που θα περαστει θα περαστει μεσα στο laptop η σε καποια εξωτερικη θύρα.

μεσα στο λαπτοπ μπαίνει η μνήμη! πάντα!

 

Ακολουθήστε αυτά τα βήματα για να εγκαταστήσετε μνήμη:

1 Απενεργοποιήστε τον υπολογιστή, βγάλετε τον προσαρμογέα ρεύματος (αν είναι συνδεδεμένος) και αφαιρέστε το πακέτο της μπαταρίας. Έπειτα γυρίστε ανάποδα τον υπολογιστή για να αποκτήσετε πρόσβαση στη βάση του.

2 Αφαιρέστε τη βίδα από το κάλυμμα της μνήμης (4), έπειτα σηκώστε και αφαιρέστε το κάλυμμα της μνήμης.

3 Εισάγετε τη μονάδα μνήμης διαγώνια μέσα στην υποδοχή (a), και έπειτα πατήστε το κάτω μαλακά μέχρι να κλειδώσει στη θέση του (b).

4 Αντικαταστήστε το κάλυμμα της μνήμης και ασφαλίστε το με τη βίδα.

Ο υπολογιστής αυτόματα ανιχνεύει και ρυθμίζει το ολικό μέγεθος μνήμης

3= Σκληρος δισκος

4= μνημη

http://homepages.pathfinder.gr/myphone/acer.bmp

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω ένα laptop και θέλω την βοήθεια σας όσο αφορά τις ίντσες της οθόνης...

 

Σε καμμία περίπτωση δεν θέλω 17'' αλλά είμαι ανάμεσα σε 12'' έως 15'' με μεγάλη προτίμηση στην 12άρα, λόγο πραγματικής φορητότητας...

 

Αλλά επειδή δεν έχει τύχει να δουλέψω σε τέτοια οθόνη, θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να μου πεί αν σε αυτή την διαγώνιο, μπορεί κάποιος να δουλέψει βασικά πράγματα κυρίως κείμενο και προγραμματισμό για 2-3 ώρες, ή θα του βγούν τα μάτια.

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Σε καμμία περίπτωση δεν θέλω 17'' αλλά είμαι ανάμεσα σε 12'' έως 15'' με μεγάλη προτίμηση στην 12άρα, λόγο πραγματικής φορητότητας...
Μεγάλη σημασία στο πόσο φορητό είναι ένα μηχάνημα έχει και ο τρόπος που το μεταφέρεις. Το λέω γιατί οι περισσότεροι αγοράζουν τσάντες για laptop που κρέμονται στον ώμο. Επειδή πλέον χρησιμοποιώ τσάντα για την πλάτη (backpack), έχω δει πόσο τεράστια διαφορά έχει στο πόσο σε κουράζει ένα laptop όταν το κουβαλάς. Με το backpack, είναι πραγματικά εντελώς διαφορετική κατάσταση. Το laptop έχει οθόνη 15.4 και δεν είναι ιδιαίτερα ελαφρύ (μάλλον κοντά στον μέσο όρο).
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω ένα laptop και θέλω την βοήθεια σας όσο αφορά τις ίντσες της οθόνης...

 

Σε καμμία περίπτωση δεν θέλω 17'' αλλά είμαι ανάμεσα σε 12'' έως 15'' με μεγάλη προτίμηση στην 12άρα, λόγο πραγματικής φορητότητας...

 

Αλλά επειδή δεν έχει τύχει να δουλέψω σε τέτοια οθόνη, θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να μου πεί αν σε αυτή την διαγώνιο, μπορεί κάποιος να δουλέψει βασικά πράγματα κυρίως κείμενο και προγραμματισμό για 2-3 ώρες, ή θα του βγούν τα μάτια.

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Δημήτρης

 

 

Μην σε ανυσηχει ιδιαιτερα γιατι με ενα laptop ουτως η αλλως δουλευεις σε κοντινη αποσταση. Τα 15αρια να τα αποφυγεις στα σιγουρα γιατι φορητα δεν ειναι. Δες 14, 13.3 και 12 αμα θες να τα κουβαλας. Απο 12αρια εχει εξαιρετικες λυσεις και σε καλες τιμες η LG. Η μεσαια λυση των 13 ιντσων ισως να ειναι ιδανικη και εχει κατι καλο η ASUS πανω σε αυτο το ζητημα. Τελος, για 14αρι εχει σε IBM (Τ60 νομιζω) και HP (σειρα DV2000).

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

η 12άρα για μένα είναι η καλυτερη λυση. να αποφήγεις wide screens σε τέτοιες διαμέτρους γιατί τα γράμματα θα είναι μικρά και θα dizzάρουν (περισσότερο από τα μεγαλύτερα γράμματα) όταν κουνιέται το λεωφορείο, μετρό, αεροπλάνο.

 

επίσης αν πάρεις 12άρα (σε 14άρα δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα) και όπως έχω γράψει παραπάνω δεν ασχολήσε με cadding ή με επαγγελματικό photo editing καλό θα είναι η ανάλυση να μην είναι μεγαλύτερη από 1024*768 για να φαίνονται όλα μια χαρά. σε μεγαλύτερες οθόνες δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Υ.Γ. σε 12άρα λύση το καλύτερο μοντέλο της αγοράς είναι (σύμφωνα και με το cnet αλλά και από προσωπική εμπειρία) είναι το x60s (ή αν έχεις κάτι παραπάνω πάρε το t αλλά με την multiscreen), για ibm μιλάω πάντα. σε ένα από τα πρόσφατα ταξίδια μου στο εξωτερικό ξαφνιάστηκα από τον αριθμό thinkpads που είδα στις business lounges. ΟΛΑ ήταν ibm (ένας είχε dell αλλά είχε και ένα T43. (και μιλάω για τρία από τα μεγαλύτερα αεροδρόμια στο Β ημισφαίριο - JFK, FRA, Munich).

 

αναφέρω χαρακτηριστικά: το καλύτερο Online support (πρώτη εταιρία που έβγαλε drivers για vista), καλύτερο σύστημα recovery (thinkvantage) και προηγμένες τεχνολογίες (πρώτες στον κλάδο).

 

και ένα πολύ καλό συγκριτηκό για την ανάλυση http://web.mac.com/arobulack/iWeb/Tablet%20PC%20Research/Lenovo%20Thinkpad%20X60%20Displays.html

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

μεγαλο ρολο για μενα σε φορητο παιζει και η αυτονομια γιαυτο και πηρα αυτον εδω

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.905050

μου μου κραταει 3+ ωρες:D

Link to comment
Share on other sites

3+ ώρες ή καλύτερα 4+ ώρες βλέπεις (ή πρέπει να βλέπεις) στους μικρούς (<14.1 inch) φορητούς.

 

αυτό που καταναλώνει τρομερή ενέργεια είναι η οθόνη και η φωτεινότητα αυτής. βέβαια για το δεύτερο τώρα πια δεν υπάρχει και τόσο μεγάλη διαφορά όπως παλιά, έχει μειωθεί στο μισάωρο.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Για οτιδήποτε έχει να κάνει με τα Windows Vista, υπάρχει το σχετικό topic: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=163366

Τα off-topic posts μεταφέρθηκαν εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=168914

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Θελω να παρω ενα φορητο υπολογιστη και με βαση τα χαρακτηριστικα που θελω και τα λεφτα που διαθετω εχω καταληξει αναμεσα σε 2 μοντελα:confused: . Ο ενας ειναι ο ACER ASPIRE 5685WLMI (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.907729) και ο αλλος ο TOSHIBA SATELLITE A100-011 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.905063). Σαν χαρακτηριστικα εχω την εντυπωση οτι υπερεχει λιγο ο acer ομως δεν εχει και τοσο καλη εγγυηση καθως οπως λενε δεν γινεται αντικατασταση σε περιπτωση βλαβης:worry: . Η γνωμη σας ποια ειναι για το ποιο τελικα να επιλεξω? Thanks και περιμενω απαντησεις!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Θελω να παρω ενα φορητο υπολογιστη και με βαση τα χαρακτηριστικα που θελω και τα λεφτα που διαθετω εχω καταληξει αναμεσα σε 2 μοντελα:confused: . Ο ενας ειναι ο ACER ASPIRE 5685WLMI (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.907729) και ο αλλος ο TOSHIBA SATELLITE A100-011 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.905063). Σαν χαρακτηριστικα εχω την εντυπωση οτι υπερεχει λιγο ο acer ομως δεν εχει και τοσο καλη εγγυηση καθως οπως λενε δεν γινεται αντικατασταση σε περιπτωση βλαβης:worry: . Η γνωμη σας ποια ειναι για το ποιο τελικα να επιλεξω? Thanks και περιμενω απαντησεις!

toshiba:cool:

πιστευω ανωτερο σαν μηχανημα γενικα απο acer

Link to comment
Share on other sites

toshiba:cool:

πιστευω ανωτερο σαν μηχανημα γενικα απο acer

Μερα με την νυχτα...;) :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ποια μέρα και ποια νύχτα? δυστυχώς τα acer εδώ και 2 χρόνια έχουν πέσει τόσο πολύ στην ποιότητα (+σέρβις) και ταυτόχρονα έχουν ανεβεί στην τιμή...

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

toshiba:cool:

πιστευω ανωτερο σαν μηχανημα γενικα απο acer

 

εγω αντιθετα οχι ! πιστευω μονο ''μαρκα'' πληρώνεις ! και καλυτερο σερβις αν χρειαστεί!!

εχω ασερ και δεν εχω προβλημα , ειναι και οικονομικότερο σε χρηματα,

και προς το παρων αθόρυβο και σχεδον δεν το κλείνω εδω και 3μηνες και το εχω φορτωμένο με πολλα προγραμματα και εχω 75GB απο τα 120!!

Link to comment
Share on other sites

εγω αντιθετα οχι ! πιστευω μονο ''μαρκα'' πληρώνεις ! και καλυτερο σερβις αν χρειαστεί!!

εχω ασερ και δεν εχω προβλημα , ειναι και οικονομικότερο σε χρηματα,

και προς το παρων αθόρυβο και σχεδον δεν το κλείνω εδω και 3μηνες και το εχω φορτωμένο με πολλα προγραμματα και εχω 75GB απο τα 120!!

 

Εγω εχω ACER και δεν το κλινω εδω και 3χρονια!!!!!:p

Και εχω ελευθερα 2-3GB maximum συνεχως... Δεν μου εχει παρουσιασει προβλημα ευτυχως...αλλα οταν παιρνεις ενα καινουριο μηχανημα σε ενδιαφερει και η εγγυηση!!

 

Ειναι λοιπον τοσο ανωτερο το ACER σαν μηχανημα και επιδοσεις απο το TOSHIBA ωστε να παραβλεψει το κακο σερβις της ACER???

:) :)

Αυτο πιστευω θελει να μαθει...μαλλον να ακουσει γνωμες!!

Link to comment
Share on other sites

1xrono egguhsh dinoun ta acer? ego phra ton asus s96j (verified by intel ) me 2 xronakia egguhsh kai eimai hsuxos !!:) episis mia allh kalh erothsh einai posh egguhsh dinoun sthn mpataria !! to diko mou exei 6 mhnes !! ena megalo pososto den dinoun katholou egguhsh gia mpataria!! kai ap oti eida gia ton s96j kainouria mpataria vrisko me 80 euro se antithesh me ta 140 pou ekane tou prohgoumenou forhtou (hp compaq) pou eixa!!
Link to comment
Share on other sites

εγω αντιθετα οχι ! πιστευω μονο ''μαρκα'' πληρώνεις ! και καλυτερο σερβις αν χρειαστεί!!

εχω ασερ και δεν εχω προβλημα , ειναι και οικονομικότερο σε χρηματα,

και προς το παρων αθόρυβο και σχεδον δεν το κλείνω εδω και 3μηνες και το εχω φορτωμένο με πολλα προγραμματα και εχω 75GB απο τα 120!!

την ποιοτητα δεν τη λογαριαζεις; δηλαδη προτιμας και hyundai απο toyota or whatever; :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ως γνωστόν τα ACER έχουν ΟΕΜ Windows. Ήθελα καιρό τώρα να τα φορμάρω αλλά πάντα κάτι γινόταν και το ανέβαλα. Τελικά σήμερα, έκανα ένα 2ο partition σε NTFS, πέταξα εκεί ότι ήθελα να κρατήσω, έκανα και ένα slipstreaming σε κάτι XP Home που είχα και...το password δεν είναι σωστό...Έβαλα αυτό που γράφει στην ετικέτα που έχουν κολλήσει στη βάση του υπολογιστή. Να σημειώσω ότι βάζοντας το πειρατικό serial δούλεψε.

 

Λέτε αν τα αλλάξω το label να παίζουνε;

 

Με ενδιαφέρει να χω τα original στο φορητό.

Link to comment
Share on other sites

Apo proswpiki kai pikri peira i Siemens den exei kan service (kapoio laptop pou pleon exw ksexasei poio einai paramenei sto service tis edw kai duo mines ka8ws perimenoun mia karta grafikwn pou exei problima apo tin Germania (kapoios tin fernei gonatistos, twra einai kapou sta Skopia) )
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα hp 9016 kai μια τσαντα μεταφορας της sentio αγορασμενη απο το πλαισιο!

τζαμπα τα λεφτα η τσαντα γιατι πρωτον η θηκη που εχει εξω δεν κλεινει καλα το αυτοκολλητο(απο την αρχη ετσι ηταν)

και δευτερον προχθες εκει που περπατουσα βγηκε η ασφαλεια απο τον κυλινδρο(στο λουρακι αναφερομαι) και επεσε κατω.το αποτελεσμα:εσπασε στην γωνια το hp ξεκολησε για την ακριβεια το πλαστικο της οθονης!και εχει στραβψσει το πλαστικο!

ειναι εκτος εγγυησης τωρα?

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα hp 9016 kai μια τσαντα μεταφορας της sentio αγορασμενη απο το πλαισιο!

τζαμπα τα λεφτα η τσαντα γιατι πρωτον η θηκη που εχει εξω δεν κλεινει καλα το αυτοκολλητο(απο την αρχη ετσι ηταν)

και δευτερον προχθες εκει που περπατουσα βγηκε η ασφαλεια απο τον κυλινδρο(στο λουρακι αναφερομαι) και επεσε κατω.το αποτελεσμα:εσπασε στην γωνια το hp ξεκολησε για την ακριβεια το πλαστικο της οθονης!και εχει στραβψσει το πλαστικο!

ειναι εκτος εγγυησης τωρα?

Ναι γιατι προηλθε απο κακη χρηση του προιοντος και οχι απο ελατωματικο υλικο.:blink: :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...