Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί δεν δοκιμάζεις από εκεί που αγόρασες τον φορητό;

 

το αγόρασα από το πλαίσιο και από οτι κατάλαβα οι τύποι ειναι ψιλοάσχετοι....

Παντως αν γνωριζει κανεις και μπορει να βοηθησει...................:blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αν έχεις εγκαταστήσει τα drivers σίγουρα από τη "διαχείριση συσκευών"

 

ίσως να στο εμγανίζει ως ανενεργό ακόμα κι αν δεν τα έχεις εγκαταστήσει, εκτός αν δεν το βλέπει καν...

 

άμα έχεις ενσωματωμένο tv tuner τότε έχεις και το λογισμικό του σε cd

 

ειδάλλως στην ιστοσελίδα της avermedia

Link to comment
Share on other sites

elteo? Πού χάθηκες;;; Κοίτα ε δ ώ, να τα χτυπήσω;

 

Δουλειές...:O

 

Καλά και δυνατά φαίνονται...αλλά για μένα ακριβά.:rolleyes:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα ενα laptop (το θελω σαν 2ο περα απο το pc μου που θα μπει σε διαδικασια αναβαθμισης) μεταχειρισμενο.

 

Το μοντελο ειναι το acer travelmate 2303 WLMi.

Ειναι ενος ετους και σε αριστη κατασταση (το εχει φιλος)

Με προβληματιζει που ειναι celeron στα 1,5 (με τεχνολογια celeron centrino)

 

Πιστευεται πως αξιζει σαν μοντελο;

 

Η τιμη του ειναι γυρω στα 750 ευρω μαζι με καποια εξτρα.

 

Οποιος μπορει να με κατατοπισει...

Ευχαριστω

 

το συγκεκριμένο μοντέλο 2303WLMi είναι πολύ καλό

 

μη σε ανησυχεί το Celeron M, είναι μια χαρά, το πρόβλημα είναι με την μικρή κάρτα γραφικών, αν θέλεις να παίξεις κανένα παιχνίδι, για όλα τα υπόλοιπα

σε καλύπτει πλήρως

 

είναι καταπληκτικό μοντέλο, έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος, για τα λεφτά του προσφέρει πολύ περισσότερα από όσο κοστίζει

 

δυστυχώς όμως, ο 'φίλος' σου δεν είναι σωστός απέναντι σου

 

το είχα αγοράσει 680Ε πριν από περίπου 6 μήνες και εσένα σου λέει να το αγοράσεις 750Ε μετά από 6 μήνες που υποτίθεται έχει πέσει η τιμή και μεταχειρισμένο 1 χρόνο κι όλας?

Link to comment
Share on other sites

Πωπω, τον έθαψες το "φίλο" του!!!

Αστειεύομαι φυσικά... απλά ήθελα να επισημάνω ότι φορητό και Celeron δεν συμβιβάζονται αλλά άμα δεν υπάρχει και το κεφάλαιο, τι να κάνεις, ε;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω,

υπαρχει εστω ενα φορητο

στο οποιο να μπορεις να εχεις

"μανισια" XP Αγγλικα;.. ΤΗΝΧ

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer BDP-320 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

noble...i want your help.

 

Μου ζήτησε ο πατέρας μου να του αλλάξω τον hdd του. Εχει έναν Τοshiba (το μήλο κάτω από την μηλιά θα πέσει :p). Ο τωρινός δίσκος του είναι ένας 20άρης ο ΜΚ2018 GAS.

 

Toυ παρήγγειλα από το πλαίσιο το ΜΚ8026 GAX. Eίναι 80GB στις 5400 rpm με 16mb buffer. Aνησυχώ μήπως δεν καταφέρω να του περάσω τα 2 ghost cds που έχει προμηθεύσει η Toshiba με ελληνικά Xp που τον βολεύουν.

 

Τι λες θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα; Μου δίνεις ένα tutorial με το τι να κάνω; Τον δικό μου τον είχα δώσει στο φίλο μου μαγαζάτορα από όπου αγόρασα τον δίσκο και μου τον πέρασε.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

noble...i want your help.

 

Μου ζήτησε ο πατέρας μου να του αλλάξω τον hdd του. Εχει έναν Τοshiba (το μήλο κάτω από την μηλιά θα πέσει :p). Ο τωρινός δίσκος του είναι ένας 20άρης ο ΜΚ2018 GAS.

 

Toυ παρήγγειλα από το πλαίσιο το ΜΚ8026 GAX. Eίναι 80GB στις 5400 rpm με 16mb buffer. Aνησυχώ μήπως δεν καταφέρω να του περάσω τα 2 ghost cds που έχει προμηθεύσει η Toshiba με ελληνικά Xp που τον βολεύουν.

 

Τι λες θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα; Μου δίνεις ένα tutorial με το τι να κάνω; Τον δικό μου τον είχα δώσει στο φίλο μου μαγαζάτορα από όπου αγόρασα τον δίσκο και μου τον πέρασε.

 

Αρχικά βάζεις τον καινούργιο δίσκο στο κουτάκι του (αν δεν έχεις, βρίσκεις με 15€) και τον συνδέεις στη θύρα USB, ανοίγεις το Acronis True Image (εγώ έχω το 9 - για λεπτομέρειες PM me), πατάς το κομβίον Clone Disk και σου βγαίνει ο μάγος... ακολουθείς τις οδηγίες του στο Automatic και σου δείχνει τους δύο δίσκους... διαλέγεις τον 20άρη ως source και ξανά next στον οδηγό και τον κάνεις clone στον εξωτερικό... μόλις τελειώσεις, βγάζεις τον εξωτερικό (καινούργιο) και τον τοποθετείς μέσα στο laptop και είσαι έτοιμος!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Exw ena toshiba L10-193(to agorasa ton ioulio) kai to teleutaio kairo to dvdrw kanei ena periergo hxo molis klisw ti thiki pou mpainei to cd(kati san metaliko triksimo gkrrr..gkrrrr).Pisteuw pws einai apo ekei pou panw einai topothetimenos o krystallos..Na arxisw na fobamai?Apo times ta dvdrw gia toshiba pws einai...farmakeio?

Simeiosi oti oti to dvdrw den to exw xrisimopoihsei kai para poly...

Merci

ALFA ROMEO rulezzzzz
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνωμη σας.

Έχω έναν φίλο στη Αμερική και μου πουλάει ένα λαπτοπ μεταχειρισμένο και θα ηθελα αν καποιος ξερει να μου πει αν αξιζει.

Λοιπον, προκειται για εναν HP στα 2,4 με Ρ4 (δυστυχως οχι centrino) σκληρο στα 60 GB, μνημη 512, 15" οθονη.

Αυτο που μεπροβληματιζει ειναι οτι το μοντελο δεν κυκλοφορει Ελλάδα (ειναι το 2525us) και δεν ξερω κατα ποσο θα βγαλω ακρη αν παθει τπτ.

Η τιμη του ειναι πολυ καλη (μαζι με μεταφορικα γυρω στα 800 euros) αναλογως με το τι εχω βρει στην ελληνικη αγορα και δεν ειναι πολυ καιρο χρησιμοποιημενος.

Αξιζει μια τετοια αγορα ή να κοιταξω για καινουριο στην εγχωρια αγορα (εχω βρει εναν turboX στα 1,74 με 1200 euros).

 

Ευχαριστω..

Άμα κολλήσει να το σουτάρω???

 

Kawasaki Street Warriors

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνωμη σας.

Έχω έναν φίλο στη Αμερική και μου πουλάει ένα λαπτοπ μεταχειρισμένο και θα ηθελα αν καποιος ξερει να μου πει αν αξιζει.

Λοιπον, προκειται για εναν HP στα 2,4 με Ρ4 (δυστυχως οχι centrino) σκληρο στα 60 GB, μνημη 512, 15" οθονη.

Αυτο που μεπροβληματιζει ειναι οτι το μοντελο δεν κυκλοφορει Ελλάδα (ειναι το 2525us) και δεν ξερω κατα ποσο θα βγαλω ακρη αν παθει τπτ.

Η τιμη του ειναι πολυ καλη (μαζι με μεταφορικα γυρω στα 800 euros) αναλογως με το τι εχω βρει στην ελληνικη αγορα και δεν ειναι πολυ καιρο χρησιμοποιημενος.

Αξιζει μια τετοια αγορα ή να κοιταξω για καινουριο στην εγχωρια αγορα (εχω βρει εναν turboX στα 1,74 με 1200 euros).

 

Ευχαριστω..

 

Το μοντέλο δεν το ξέρω αλλά για τα χαρακτηριστικά του και μεταχειρισμένο δεν θα έδινα πάνω από 600€... όσο για την επιλογή σου αν έβαζες ακόμα 100€, θα έπαιρνες - κατά την ταπεινή μου κρίση - το best value 4 money της εγχώριας αγοράς!!! :D

 

PS Τo site είναι ενδεικτικό, μπορείς να το ψάξεις παντού με τον http://www.skroutz.gr

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το μοντέλο δεν το ξέρω αλλά για τα χαρακτηριστικά του και μεταχειρισμένο δεν θα έδινα πάνω από 600€... όσο για την επιλογή σου αν έβαζες ακόμα 100€, θα έπαιρνες - κατά την ταπεινή μου κρίση - το best value 4 money της εγχώριας αγοράς!!! :D

 

PS Τo site είναι ενδεικτικό, μπορείς να το ψάξεις παντού με τον http://www.skroutz.gr

Αυτό σκεφτομαι και γω από τη μία.....

Αλλά μιλαμε για τα 2πλασια χρήματα....

Και δεν το θελω για φοβερη χρηση, απλα θελω να καθυστερησω την επισκευη του pc και να το εχω και σαν 2ο ...

Επίσης, η τιμή μου φαίνεται αρκετά καλή για αυτό που είναι...

Ευχαριστώ πάντως

Άμα κολλήσει να το σουτάρω???

 

Kawasaki Street Warriors

Link to comment
Share on other sites

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer BDP-320 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

zd4296ea ... γνωμες

 

Τα χαρακτηριστικά του καλά είναι εκτός από το ΔΙΣΚΟ που είναι στις 4200 στροφές, και θα σε κουράσει. Βέβαια αυτό διορθώνεται, μπορείς να τον αλλάξεις με έναν 5400 ή 7200 που θα σου κοστίσει επιπλέον 100-200€

Link to comment
Share on other sites

zd4296ea

το χει κανεις; γνωμες;..

HEWLETT PACKARD Pavilion DV 4296

 

Στα (+):

1. Η μάρκα, εμένα προσωπικά μου αρέσει η HP...

2. Ο επεξεργαστής 2GHz

3. Ο ήχος, μια και πιστεύω ότι όπως όλα τα HP/Compaq έχουν από τα καλύτερα ηχοσυστήματα για notebook

4. O 100άρης HDD του

5. Το bluetooth, προσωπικά το θεωρώ must στη συνδεσιμότητα

6. Η μπαταρία του, μεγάλης αυτονομίας

 

Στα (-):

1. 2x256; απαράδεκτο για 1300€... κοίτα Ε Δ Ω αλλά και Ε Δ Ω, με τα ίδια ακριβώς λεφτά τι αγοράζεις!!!

2. Ο 100άρης που λέγαμε πιο πάνω είναι στα 4200, δηλαδή στη χαμηλότερη κατηγορία για notebook αλλά αυτό μην νομίζεις ότι είναι τρομερό μειονέκτημα... οι ταχύτεροι 5400 και 7200 ανεβάζουν τη θερμοκρασία πιο γρήγορα και δεν είναι απαραίτητοι αν δεν δουλεύεις πολύ βαριά προγράμματα ή δεν κάνεις video rendering για παράδειγμα... με λίγα λόγια δεν θα δεις τρομερή διαφορά και το κυριότερο με έναν εξωτερικό θα κάνεις πιο γρήγορα και πιο καλά τη δουλειά σου, μια και απαιτείται σε τέτοιες εφαρμογές να δουλεύεις σε άλλο partition...

3. Ένα (1) μόνο έτος εγγύηση; κρίμα, διότι η επέκταση στοιχίζει αλλά αξίζει!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εφαγα μια ταλαιπωρία σήμερα. Κατέβασα μετά κόπων και βασάνων το Partition Magic 8. Κάνω merge τα partitions. Τελειώνει μετά από κάμποση ώρα. Και όταν ξεκινά μου είχε χάσει τα πάντα στα έγγραφά μου που είχα όλα τα downloads μου. Και όσα τα είχα κάνει εγκατάσταση τα είχε κάνει μπάχαλο.

 

Οχι θεέ μου λέω και πάλι από την αρχή. Ξανά εγκατάσταση τα ghost cds και βέβαια ξανά 2 extra partitions.

 

Tα παρατώ...2 partitions θέλει 2 θα έχει. Εχασα και το partition magic (50mb με isdn χαμένα... )...θα το πετάξω από το παράθυρο γμ την τεχνολογία και τις π@παρίες μου γμ...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Εφαγα μια ταλαιπωρία σήμερα. Κατέβασα μετά κόπων και βασάνων το Partition Magic 8. Κάνω merge τα partitions. Τελειώνει μετά από κάμποση ώρα. Και όταν ξεκινά μου είχε χάσει τα πάντα στα έγγραφά μου που είχα όλα τα downloads μου. Και όσα τα είχα κάνει εγκατάσταση τα είχε κάνει μπάχαλο.

 

Οχι θεέ μου λέω και πάλι από την αρχή. Ξανά εγκατάσταση τα ghost cds και βέβαια ξανά 2 extra partitions.

 

Tα παρατώ...2 partitions θέλει 2 θα έχει. Εχασα και το partition magic (50mb με isdn χαμένα... )...θα το πετάξω από το παράθυρο γμ την τεχνολογία και τις π@παρίες μου γμ...

 

Φίλε elteo,

 

To Partition Magic το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές χωρίς ποτέ να χάσω οτιδήποτε λόγω των επιλογών που σου δίνει... :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το merge ήταν επιτυχημένο (74,5GB o δίσκος) αλλά είχα αντιγράψει ένα cd με downloads στα Εγγραφα μου .... just gone. Και μερικά προγράμματα είχαν ερωτηματικά ακόμα και το Restore point.

 

Εφαγαν κάποιο κόλλημα τα win γιατί μετά από restart μου έβγαλε ότι ανέκυψε από σοβαρό σφάλμα.

 

Τι να πω...στοιχειωμένο laptop έχει ο πατέρας μου;

Mε βλέπει που παιδεύομαι και με κοροιδεύει κ από πάνω...γονείς σου λεει ο άλλος.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Το merge ήταν επιτυχημένο (74,5GB o δίσκος) αλλά είχα αντιγράψει ένα cd με downloads στα Εγγραφα μου .... just gone. Και μερικά προγράμματα είχαν ερωτηματικά ακόμα και το Restore point.

 

Εφαγαν κάποιο κόλλημα τα win γιατί μετά από restart μου έβγαλε ότι ανέκυψε από σοβαρό σφάλμα.

 

Τι να πω...στοιχειωμένο laptop έχει ο πατέρας μου;

Mε βλέπει που παιδεύομαι και με κοροιδεύει κ από πάνω...γονείς σου λεει ο άλλος.

 

Τα ίδια μου κάνει και ο δικός μου ...ο γιος!!! :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να μου ξαναστείλεις αυτό που μου έστειλες χτες για το Acronis TI γιατί δεν μου άνοιγε χθες που προσπάθησα.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Στα (+):

1. Η μάρκα, εμένα προσωπικά μου αρέσει η HP...

2. Ο επεξεργαστής 2GHz

3. Ο ήχος, μια και πιστεύω ότι όπως όλα τα HP/Compaq έχουν από τα καλύτερα ηχοσυστήματα για notebook

4. O 100άρης HDD του

5. Το bluetooth, προσωπικά το θεωρώ must στη συνδεσιμότητα

6. Η μπαταρία του, μεγάλης αυτονομίας

 

Στα (-):

1. 2x256; απαράδεκτο για 1300€... κοίτα Ε Δ Ω αλλά και Ε Δ Ω, με τα ίδια ακριβώς λεφτά τι αγοράζεις!!!

2. Ο 100άρης που λέγαμε πιο πάνω είναι στα 4200, δηλαδή στη χαμηλότερη κατηγορία για notebook αλλά αυτό μην νομίζεις ότι είναι τρομερό μειονέκτημα... οι ταχύτεροι 5400 και 7200 ανεβάζουν τη θερμοκρασία πιο γρήγορα και δεν είναι απαραίτητοι αν δεν δουλεύεις πολύ βαριά προγράμματα ή δεν κάνεις video rendering για παράδειγμα... με λίγα λόγια δεν θα δεις τρομερή διαφορά και το κυριότερο με έναν εξωτερικό θα κάνεις πιο γρήγορα και πιο καλά τη δουλειά σου, μια και απαιτείται σε τέτοιες εφαρμογές να δουλεύεις σε άλλο partition...

3. Ένα (1) μόνο έτος εγγύηση; κρίμα, διότι η επέκταση στοιχίζει αλλά αξίζει!!!

πολυ κατατοπιστικος..

συμφωνω..

αλλα θελω και αναλυση 1400 χ 1050..

NC6120 http://www.e-acorn.gr/view_product.php?productid=3101&idcat=7&idsubcat=27&idsubsubcat=-1

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer BDP-320 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

αλλα θελω και αναλυση 1400 χ 1050..

NC6120 http://www.e-acorn.gr/view_product.php?productid=3101&idcat=7&idsubcat=27&idsubsubcat=-1

 

Αυτός έχει κάρτα γραφικών της Intel με shared memory!

Link to comment
Share on other sites

Αυτός έχει κάρτα γραφικών της Intel με shared memory!

κανενα hp κατα προτιμηση,

χωρις shared.. με 1400 x 1050

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer BDP-320 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματα θα προτιμούσα αυτό: http://www.msystems.gr/v_products.asp?v_Cat=1110&v_Item=2939

το οποίο έχει λίγο χειρότερο επεξεργαστή, καλύτερη κάρτα γραφικών, αλλά είναι πολύ πιο αξιόπιστη λύση.

Βέβαια έχει wide οθόνη με ανάλυση 1280x800 για την οποία δεν τρελαίνομαι κιόλας, αλλά όσο έχω δουλέψει σ'αυτή την ανάλυση σε γενικές γραμμές με καλύπτει. Είναι περισσότερο θέμα προσωπικής προτίμησης, αν και (αν δεν κάνω λάθος) το συγκεκριμένο μοντέλο έρχεται και με ανάλυση 1680x(κάτι που δεν θυμάμαι, ίσως 1050).

 

Κάτι ψιλοάσχετο, που θυμήθηκα τώρα είναι ότι πολλοί κατασκευαστές στα μηχανήματα που έχουν 512ΜΒ μνήμη βάζουν 2x256ΜΒ, ακυρώνοντας έτσι την δυνατότητα αναβάθμισης (βασικό για μένα). Οπότε πριν αγοράσετε βεβαιωθείτε ότι η μνήμη είναι όπως την θέλετε...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...