Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοστίζει στα 1700eur.. Από αξιοπιστία ακόμα δεν είναι ακόμα γνωστό αφού είναι σχετικά καινούργιοι στην αγορά.Μέχρι τώρα δεν έχει ακουστεί τίποτα τρελό παντος..

 

Από service όμως είναι άψογοι : 2 χρόνια με παραλαβή και αποστολή στον χώρο σου χωρίς δικά σου έξοδα..! :up:

 

Εάν σκέφτεσαι να πάρεις φορητό σε αυτά τα χρήματα σου τον προτείνω ανεπυφίλαχτα! Για περισότερες λεπτομέριες, κοίτα [url = http://hellas.lge.com/prodmodeldetail.do?actType=search&page=1&modelCategoryId=0403&categoryId=0403&parentId=04&modelCodeDisplay=S1ExpressDual&model=NOTHING]εδώ[/url]

 

yeap το σκέφτομαι σοβαρά. Και εάν έχει καλό after sales service...θα τον προτιμήσω μάλλον. Ωραίο μηχανάκι.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

:lol: Πάντως, σχετικά με το laptop, εγώ το θέλω για internet, για mp3 files και για καμοια αντιγραφή dvd!Κάτι άλλο, η οθόνη, τι εγγύηση έχει;:)

 

ean anaferese gia to lg exoyn 2 xronia eggyhsi

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

MacBook :D

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

nomizo oti ta macbook einai ligo ypervoli an den asxoleise me polymesa na to pareis! i amesos epomeni epilogi pia tha itan?

Στο συγκριτικό του RAM του προηγούμενου μήνα το MacBook με Core Duo και 512 μνήμη είχε τις καλύτερες επιδόσεις στην κατηγορία του (και τις δεύτερες καλύτερες μεταξύ όλων των κατηγοριών). Οι διαφορές ήταν της τάξης του 10-50%. Πάντα μιλάμε για Windows, Office κλπ γιατί αν πιάσουμε το X τα πράγματα είναι ακόμα καλύτερα

:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και εγω ενδιαφερομαι για κάτι πραγματικα φορητο 14'' και κάτω.

Επειδη ειναι για επαγγελματικη χρηση (δε με ενδιαφερουν παιχνιδια) έχει προτείνει κανενας κατι αξιοπιστο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κοστίζει στα 1700eur.. Από αξιοπιστία ακόμα δεν είναι ακόμα γνωστό αφού είναι σχετικά καινούργιοι στην αγορά.Μέχρι τώρα δεν έχει ακουστεί τίποτα τρελό παντος..

 

Από service όμως είναι άψογοι : 2 χρόνια με παραλαβή και αποστολή στον χώρο σου χωρίς δικά σου έξοδα..! :up:

 

Εάν σκέφτεσαι να πάρεις φορητό σε αυτά τα χρήματα σου τον προτείνω ανεπυφίλαχτα! Για περισότερες λεπτομέριες, κοίτα εδώ

 

Εγώ πάντος στα λεφτά που έδωσες, αγόρασα αυτόν :

http://www.acer-euro.com/acereuro/page4.do?sp=page3&dau22.oid=17291&UserCtxParam=0&GroupCtxParam=0&dctx1=19&CountryISOCtxParam=GR&LanguageISOCtxParam=el&ctx3=-1&ctx4=Hellas&crc=309490761

 

 

Display 15.4" WXGA CB 16ms, Centrino Intel Duo T2400 (1,8GHz), NVIDIA GeForce 7600 256MB, 2048MB (2*1024) DDR2, 120GB 5400rpm S-ATA, DVD Super Multi (slot), 802.11a/b/g , Bluetooth, 8 cell battery, TV Tuner Analog/Digital, 1.3MP Orbicam Camera, Memory Card Reader.

 

 

Εκτός του οτι έχεις λίγο ταχύτερο επεξεργαστή, το μοντέλο που σου δείχνω έχει τη διπλάσια μνήμη (2048) μεγαλύτερο σκληρό δίσκο (κατα 20GB) κάρτα τηλεόρασης (που αν την αγοράσεις εξωτερική θα σου στοιχείσει 120-150 ευρώ) καθώς και κάμερα (άλλα 50 ευρώ).

Τι άλλο θές.....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φαίνεται ότι η ιστορία με τις μπαταρίες δεν έχει τέλος...

Η Toshiba ανακαλεί άλλες 830.000 μπαταρίες (από Dynabook, Qosmio, Satellite και Tecra, περισσότερες πληροφορίες θα ανακοινωθούν άμεσα), η Fujitsu μπαταρίες από 19 από τα μοντέλα της (θα ανακοινώσει και αυτή άμεσα ποιές και πόσες) και η Dell άλλες 100.000. H Sony ζήτησε και από τις υπόλοιπες εταιρείες που χρησιμοποιούν μπαταρίες της (μεταξύ τους και η Acer) να προβούν σε ανάκληση ή να τη συμβουλευθούν εκ νέου.

 

(Όλα αυτά έγιναν σήμερα Παρασκευή, μερικές από τις πηγές: 1, 2, 3).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντος στα λεφτά που έδωσες, αγόρασα αυτόν :

http://www.acer-euro.com/acereuro/page4.do?sp=page3&dau22.oid=17291&UserCtxParam=0&GroupCtxParam=0&dctx1=19&CountryISOCtxParam=GR&LanguageISOCtxParam=el&ctx3=-1&ctx4=Hellas&crc=309490761

 

 

Display 15.4" WXGA CB 16ms, Centrino Intel Duo T2400 (1,8GHz), NVIDIA GeForce 7600 256MB, 2048MB (2*1024) DDR2, 120GB 5400rpm S-ATA, DVD Super Multi (slot), 802.11a/b/g , Bluetooth, 8 cell battery, TV Tuner Analog/Digital, 1.3MP Orbicam Camera, Memory Card Reader.

 

 

Εκτός του οτι έχεις λίγο ταχύτερο επεξεργαστή, το μοντέλο που σου δείχνω έχει τη διπλάσια μνήμη (2048) μεγαλύτερο σκληρό δίσκο (κατα 20GB) κάρτα τηλεόρασης (που αν την αγοράσεις εξωτερική θα σου στοιχείσει 120-150 ευρώ) καθώς και κάμερα (άλλα 50 ευρώ).

Τι άλλο θές.....

 

Τον είδα και αυτόν, αλλά δεν ήθελα να πάρω acer σε καμία περίπτωση.. (έχω ακούσει πολλά πράγματα εδώ μέσα και τρόμαξα)

Όσο για ram και σκληρό είναι πράγματα που αλλάζουν ανά πάσα στιγμή σε αντίθεση με επεξεργαστή και κάρτα γραφικών..

Συνεπώς γραφικά και επεξεργαστής είναι αυτά στα οπία πρέπει να δίνεις περισότερη σημασία όταν αγοράζεις φορητό ;)

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τον είδα και αυτόν, αλλά δεν ήθελα να πάρω acer σε καμία περίπτωση.. (έχω ακούσει πολλά πράγματα εδώ μέσα και τρόμαξα)

Όσο για ram και σκληρό είναι πράγματα που αλλάζουν ανά πάσα στιγμή σε αντίθεση με επεξεργαστή και κάρτα γραφικών..

Συνεπώς γραφικά και επεξεργαστής είναι αυτά στα οπία πρέπει να δίνεις περισότερη σημασία όταν αγοράζεις φορητό ;)

 

 

Απο γραφικά έχει πολύ καλή καρτα. Ισάξια αν όχι καλύτερη με αυτή του LG. 256ΜΒ GeForce GO 7600 (κάρτα με @@) Επεξεργαστή έχεις λίγο καλύτερο, αλλα αυτό δεν είναι λόγος να επιλέξεις το τάδε η το δεινα μοντέλο γιατι η διαφορά είναι μικρή. Να μου έλεγες οτι πήρες Core 2 Dual ή κάποιο μελλοντικό Laptop 4πύρηνο θα σου έλεγα Ok εκεί υπάρχει διαφορά.

ΑΛλα και την μνήμη πρέπει να βλέπεις γιατι αν θες να την αναβαθμίσεις, πληρώνεις!!! Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις Vista επάνω. Και να δείς πόση μνήμη σου καταναλώνει ακριβώς μετά το startup όταν θα έχει κάνει load όλα τα βασικά προγράμματα. Εμένα μου καταναλώνει περίπου στα 30%.

27%-30% σε 2GB μνήμη είναι περίπου 550-600ΜΒ. Αν εσύ έχεις 1024, ποιο game περιμένεις να παίξεις μετά? Η τι εφαρμογές να τρέξεις?

Γι αυτό σου λέω... ναι μεν μπορεις να βάλεις μνήμη αλλα την πληρώνεις. Οπως πληρώνεις για την κάρτα τηλεόρασης, και για την κάμερα. Οταν λοιπον αγοράζεις ενα μηχάνημα 1700-1800 ευρώ θες να είναι κομπλέ απο κάθε άποψη. Και δόξα το θεό η Acer βγάζει καλά μηχανήματα. Το θέμα είναι (σε όλες τις περιπτώσεις) να είσαι τυχερός κ να μην σου κάτσει η στραβή. Γιατι τότε ό,τι μηχάνημα κ αν έχεις, θα ταλαιπωρηθείς. Ισως στην Toshiba και στην LG 5-10 μέρες, και στην Acer 10-20, αλλα αυτός όπως σου ξαναείπα δεν είναι λόγος να αποκτήσεις μηχάνημα χωρίς να έχει όλες τις ευκολίες, σκεπτόμενος οτι αν μου χαλάσει θα περιμένω 10 μέρες παραπάνω!!! so what!!!

 

Εχω ακούσει για την Acer και είχα προσοπική εμπειρία απο το τεχνικό τους τμήμα (μου κράτησαν παλαιότερο μηχάνημα 20 μέρες) εν συγκρίσει με άλλες εταιρειες που στο κρατάνε λιγότερες, αλλα μετά όταν το πήρα πίσω είχα πάλι το κορυφαίο για εκείνη την εποχή μοντέλο. Περίμενα λίγες μέρες παραπάνω αλλα δεν εγινε κ τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζω ότι έχω καλύτερο μηχάνημα, αλλά όταν ψαχνόμουνα για φορητό δεν κοιτούσα μόνο τις δυνατότητες.. Εάν το έκανα αυτό, 100% θα είχα κι εγώ τον δικό σου υπολογιστή, ή θα ψανχόμουν για σταθερό και πάλι.

 

Εγώ από τον φορητό μου ήθελα πολύ καλή οθόνη, ποιοτικά υλικά, αξιοπιστία, και οπωσδήποτε καλό service..

 

Εμένα προσωπικά κανένας acer δεν με κάλυπτε σε αυτούς τους τομείς και αναγκάστηκα να συμβιβαστώ στις δυνατότητες.. Τώρα όοοταν θα χρειαστεί να βάλω vista ε.. δεν θα μπω και φυλακή αν βάλω 1GB ram παραπάνω..

 

Εννοείται πως δεν κατακρίνω κανέναν που έχει acer, απλά μιλάω με γνώμονα τα δικά μου κρητήρια και τις δικιές μου προτιμήσεις

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

To θέμα με τα Αcer το έχουμε συζητήσει.

Οπως έχω γράψει και 'γω που πήρα το lg s1 μου αλάξανε την οθόνη στο φορητό σε 5 μέρες που είχε καμένο pixel και το μόνο που έκανα ήταν να πάρω τηλέφωνο και ήρθανε, το πήρανε και το φέρανε πίσω χωρίς να ασχοληθώ άλλο. Και αυτό έψαχνα όταν διάλεγα laptop.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

xtipisa extes to HP 2018 http://www.e-germanos.gr/e-germanos/open/browse;jsessionid=055BF6082E753CD914CA01E27CCBFAB6?product=35598&category=475&stats=7 poli kalo mixanima! .to mono problima einai i mpataria;) ..me anoixta wifi bluetooth ktl krataei kanena dioro.iparxoun megaliteres se xoritikotita mpataries?isxiei ayto pou lene oti ama thes na to exeis sinexeia sto reuma na bgazeis tin mpataria kai na to exeis anoixto mono me to kalodio?
Link to comment
Share on other sites

xtipisa extes to HP 2018 http://www.e-germanos.gr/e-germanos/open/browse;jsessionid=055BF6082E753CD914CA01E27CCBFAB6?product=35598&category=475&stats=7 poli kalo mixanima! .to mono problima einai i mpataria;) ..me anoixta wifi bluetooth ktl krataei kanena dioro.iparxoun megaliteres se xoritikotita mpataries?isxiei ayto pou lene oti ama thes na to exeis sinexeia sto reuma na bgazeis tin mpataria kai na to exeis anoixto mono me to kalodio?

 

Ναι καλό είναι όταν το δουλευεις με το ρευμα να βγάζεις την μπαταρία.

 

Αυτό γενικά δεν ισχύει παρά μόνο (και πάλι όχι σε όλες τις περιπτώσεις) αν σκοπεύεις να το έχεις ΣΥΝΕΧΩΣ και αδιάληπτα στο ρεύμα, και πάλι όχι για λίγο αλλά για βδομάδες. Πέραν αυτού, κάθε κατασκευαστής προτείνει το τι είναι καλύτερο για τα δικά του μηχανάκια οπότε ένας έλεγχος στο site του λέει ποιά είναι η βέλτιστη μέθοδος. Η HP για παράδειγμα λέει στο site της ότι πρέπει να βγάζεις την μπαταρία μόνο αν θα το έχεις συνεχώς και αδιαλήπτως στο ρεύμα για πάνω από δύο εβδομάδες.

 

Για το πως θα βελτιώσεις τη διάρκεια της μπαταρίας δες και σε αυτές τις σελίδες: 1, 2 (και από εκεί θα οδηγηθείς και σε άλλες).

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλό είναι όταν το δουλευεις με το ρευμα να βγάζεις την μπαταρία.

Eγω ξερω ακριβως το αντιθετο :blink: :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eγω ξερω ακριβως το αντιθετο :blink: :)

 

Oχι, λάθος... Είναι σωστό να βγάζεις την μπαταρία όταν είσαι στο ρεύμα. Η μπαταρία έχει και μια διάρκεια ζώης, έναν "κύκλο επαναφορτίσεων" ο οποίος "σπαταλιέται" άσκοπα όταν την έχεις πάνω στο laptop και ταυτόχρονα στο ρεύμα. Βέβαια αν πέσει το ρεύμα και δεν έχεις UPS δεν θα κλείσει το μηχάνημα αλλά...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως στο ρευμα ειναι για να φορτιζει,σπανια δουλευω με τον φορητο..τον φορητο τον εχω για τα παρτυ.παντως φαντασου να καψεις φορητο απο ταση ρευματος :blink: δεν θα ειναι τελειως ΑΚΥΡΟ :lol: :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

den nomizo na kaei o foritos se periptosi auxomiosis tou reumatos..exei enan metasxumatisti opou ekei pigenoun 220 v kai mpenoun mesa sto laptop 12 ara oti pathei tha to pathei ayto.

καλα αυτο θα γινει καρβουνο και οτι συνεπαγεται στον υπολογιστη εφοσον δουλευει χωρις την μπαταρια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...