Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω εχω ενα ACER 5514. Ειχε ενα 100 GB 4200 Toshiba , τον εβγαλα

και εβαλα 120 GB Seagate 5400.

Διαφορα στην ταχυτητα ΤΕΡΑΣΤΙΑ Απο το boot του Η/Υ μεχρι

την εκτελεση εφαρμογων.

Θερμοκρασια ζεσταινεται λιγο περισσοτερο ειναι αληθεια ο χωρος κατω απο

το δισκο αλλα δεν νομιζω οτι δεν αποτελει αρνητικο παραγοντα

Προχωρα στην αλλαγη θα δεις σιγουρα βελτιωση.

Επισης για να εχεις καλη θερμοκρασια και να μην ακουμπαει ο φορητος στην επιφανεια και δεν

παιρνει αερα δες και αυτα:

http://www.laptopdesk.net/access-legsf.html

 

Εγω τα αγορασα 25 ευρω απο τον αντιπροσωπο τους στην Ευρωπη.

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγω εχω ενα ACER 5514. Ειχε ενα 100 GB 4200 Toshiba , τον εβγαλα

και εβαλα 120 GB Seagate 5400.

Διαφορα στην ταχυτητα ΤΕΡΑΣΤΙΑ Απο το boot του Η/Υ μεχρι

την εκτελεση εφαρμογων.

Θερμοκρασια ζεσταινεται λιγο περισσοτερο ειναι αληθεια ο χωρος κατω απο

το δισκο αλλα δεν νομιζω οτι δεν αποτελει αρνητικο παραγοντα

Προχωρα στην αλλαγη θα δεις σιγουρα βελτιωση.

Επισης για να εχεις καλη θερμοκρασια και να μην ακουμπαει ο φορητος στην επιφανεια και δεν

παιρνει αερα δες και αυτα:

http://www.laptopdesk.net/access-legsf.html

 

Εγω τα αγορασα 25 ευρω απο τον αντιπροσωπο τους στην Ευρωπη.

πολυ καλα αυτα που αγορασες! αραγε σε κανενα Ελληνικο e-shop θα βρουμε κατι αντιστοιχο!?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση.θα τον αλλαξω σίγουρα μάλλον σε 7200. Για το θέμα της θερμοκρασίας ας ελπίσω να με βοηθήσει το ίδιο αποτελεσματικά η βάση με ανεμιστήρα που έχω αγοράσει εδώ κ μήνες, και ήδη χρησιμοποιώ. Δες στο λίνκ

 

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1079&Catalog_Id=1&Product_Id=152698&Merchant_Id=1&Nav_Section_Id=205

 

Βέβαια δεν πολυκατάλαβα τι κάνουν αυτά τα ποδαράκια για τον υπολογιστή... και πώς τον ψύχουν!!! Απλά τον σηκώνουν λίγους πόντους απο το έδαφος?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς. Απλώς τον σηκώνουν λίγους πόντους από την επιφάνεια. Είναι ιδιαίτερα χρήσιμα για όσα λαπτοπς έχουν την είσοδο - έξοδο αέρα από κάτω αν και 25 ευρώ για δύο ''ποδαράκια'' μου φαίνονται υπερβολικά....

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως θα κάνει αφού μόνο που 'σηκώνεται' το μηχάνημα διευκολύνεται η διέλευση του αέρα.

Btw, έχει δοκιμάσει κανείς την εγγύηση για Acer που πωλείται μέσω νετ? Έχω το μηχάνημα 1 μήνα τώρα. Έχω αργήσει?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς. Απλώς τον σηκώνουν λίγους πόντους από την επιφάνεια. Είναι ιδιαίτερα χρήσιμα για όσα λαπτοπς έχουν την είσοδο - έξοδο αέρα από κάτω αν και 25 ευρώ για δύο ''ποδαράκια'' μου φαίνονται υπερβολικά....

 

Όντως για 2 ποδαράκια ειναι υπερβολικά τα 25 ευρώ!!! Θεωρώ πως καλύτερη δουλειά κάνει η βάση στήριξης με τον ανεμιστηρα. Τον έχω δοκιμάσει κ είναι εξαιρετικό. Ακόμα κ μετά απο πολλές ώρες gaming ή dvdripping η θερμοκρασία του πάτου του υπολογιστή είναι εξαιρετική. Δλδ πολύ πολύ χαμηλή.

Link to comment
Share on other sites

Όντως για 2 ποδαράκια ειναι υπερβολικά τα 25 ευρώ!!! Θεωρώ πως καλύτερη δουλειά κάνει η βάση στήριξης με τον ανεμιστηρα. Τον έχω δοκιμάσει κ είναι εξαιρετικό. Ακόμα κ μετά απο πολλές ώρες gaming ή dvdripping η θερμοκρασία του πάτου του υπολογιστή είναι εξαιρετική. Δλδ πολύ πολύ χαμηλή.

Παιδια τα ποδαρακια κολλανε στο πισω μερος του Φορητου

και τον ανασηκωνουν.Εχουν 2 θεσεις δηλαδη μπορει να σηκωσουν τον φορητο σε 2 διαφορετικα υψη.Τα εχω και ηδη στη θερμοκρασια εχουν αποτελεσμα ακριβως γιατι επιτρεπουν και να φευγει ο θερμος αερας και να περναει ο κρυος.Οσον αφορα τη τιμη κανουν 13 ευρω τα υπολοιπα

ειναι ταχυδρομικα εξοδα απο Αγγλια.

Στην Ελλαδα που ρωτησε ο φιλος δεν υπαρχει κατι παρομοιο, μονο

οι βασεις με τους ανεμιστηρες οπως αυτη του Πλαισιου που υπεδειξε ο

φιλος jimpanourgias

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Κάνουν την ίδια δουλεία? Αν ναι αυτό του πλαισίου κ πιο οικονομικό είναι κ άμεσο. Μόνο που δεν είναι φορητό :(
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πριν μια εβδομάδα τον ACER 5672 στην πιο οικονομική του version. Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ικανοποιημένος τόσο από τις επιδόσεις του συστήματος όσο και από την γενικότερη εικόνα του υπολογιστή. Στο σημείο αυτό αξίζει να αναφέρω τα εξής σημεία τα οποία δεν μου άρεσαν και φυσικά έσπευσα να τα αλλάξω:

 

1. Το σύστημα αρχείων ήταν FAT32 και το οποίο μετέτρεψα σε NTFS

2. Ο χώρος στον δίσκο ήταν "δίκαια" χωρισμένος σε δύο διαμερίσματα, κάτι το οποίο δεν με βόλευε καθόλου.

3. Ο υπολογιστής είχε προεγκατεστημένα ένα σωρό χαζά προγράμματα (όπως και οι άλλοι κατασκευαστές) τα οποία και επιλεκτικά αφαίρεσα.

 

Εντυπωσιάστηκα από τις επιδόσεις του υπολογιστή σε ripping και μετατροπή ταινιών, ενώ η θερμοκρασία του δεν μου δημιούργησε κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Ερωτήσεις:

Αν χρειαστεί να επαναφέρω το σύστημα με την βοήθεια του DVD επαναφοράς που δημιούργησα ή μέσω του χώρου που έχει δεσμευμένο στον δίσκο... τι θα γίνει με το διαφορετικό μέγεθος και file system των διαμερισμάτων;

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Kalispera. Exo ena laptop fujitsu-siemens kai thelo na agoraso tv karta. Ti proteinete? usb2 i PCMCIA? Apo markes? Exo dei oti iparxoun kapies pou exoun kai DVB-T. Afto simainei oti tha piano kai ta tria psifiaka tis ert?
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πριν μια εβδομάδα τον ACER 5672 στην πιο οικονομική του version. Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ικανοποιημένος τόσο από τις επιδόσεις του συστήματος όσο και από την γενικότερη εικόνα του υπολογιστή. Στο σημείο αυτό αξίζει να αναφέρω τα εξής σημεία τα οποία δεν μου άρεσαν και φυσικά έσπευσα να τα αλλάξω:

 

1. Το σύστημα αρχείων ήταν FAT32 και το οποίο μετέτρεψα σε NTFS

2. Ο χώρος στον δίσκο ήταν "δίκαια" χωρισμένος σε δύο διαμερίσματα, κάτι το οποίο δεν με βόλευε καθόλου.

3. Ο υπολογιστής είχε προεγκατεστημένα ένα σωρό χαζά προγράμματα (όπως και οι άλλοι κατασκευαστές) τα οποία και επιλεκτικά αφαίρεσα.

 

Εντυπωσιάστηκα από τις επιδόσεις του υπολογιστή σε ripping και μετατροπή ταινιών, ενώ η θερμοκρασία του δεν μου δημιούργησε κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Ερωτήσεις:

Αν χρειαστεί να επαναφέρω το σύστημα με την βοήθεια του DVD επαναφοράς που δημιούργησα ή μέσω του χώρου που έχει δεσμευμένο στον δίσκο... τι θα γίνει με το διαφορετικό μέγεθος και file system των διαμερισμάτων;

 

Λογικά θα έχεις αυτό το μηχάνημα :

 

Aspire™ 5672 Intel Centrino Duo 1.66GHz Mainstream Notebook

 

Intel® Core™ Duo Processor (2MB L2 cache, 1.66GHz, 667MHz FSB), 1GB (512/512) memory, 100GB hard drive, Integrated Super-Multi drive, 15.4" WXGA, ATI, WLAN, Bluetooth®, V.92 modem, Windows XP Pro

 

Σαν υπολογιστής είναι ό,τι πιο δυνατό κυκλοφορει σήμερα. Επέτρεψέ μου να απαντήσω στα ερωτήματά σου :

 

α) Δεν έχει καμια σημασία. Το αν είναι FAT32 ή NTFS δεν θα πρέπει να σε απασχολεί καθόλου. Ούτε αν τα Windows είναι προεγκατεστημένα ελληνικά ή αγγλικά. Με ένα απλό format μπορείς να βάλεις ό,τι λειτουργικό θέλεις. Στο κάτω κατω ο υπολογιστής σαν τεχνικά χαρακτηριστικά είναι άριστος, και αυτό θα πρέπει να σε ευχαριστεί, ανεξαρτήτως αν τρέχεις Windows Vista ή 3.11.

 

β) Υποθέτω πως αυτό γίνετε για να κρατάς τα backup αρχεία σου (μπορείς να χρησιμοποιήσεις πχ το Norton Ghost) και να περάσεις "απο την άλλη όχθη" το image αρχείο του σκληρού σου ωστε να μπορεις να το επαναφέρεις όποτε χρειαστεί στην αρχική του θέση. Αν έχεις εξωτερικό σκληρό δίσκο ή κάποιο πρόγραμμα δημιουργίας partitions (Partition Magic) τότε μπορείς να κάνεις τα 2 κομμάτια 1. Αυτό γίνετε εύκολα κ με format.

 

3) Έχεις απόλυτα δίκιο σε αυτό. Αρκετά προγράμματα (εγώ τουλάχιστον) δεν τα βρήκα χρήσιμα γι αυτό κ τα απεγκατέστησα. Τυχαίνει να έχω κ εγώ laptop Acer. To 1692. Πιο παλιό μόντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Ego eixa enan Acer 3201 xmi travelmate, kai meta apo mia ora, mporouses na tiganiseis ayga, i na ksipniseis enan ipnara apo tin ipsili thermokrasia kai apo ton ipervoliko thorivo tou anemistira! Kapoia stigmi (giia kapoio logo!) xreiastika na kano ayto me to DVD, alla den eixe apotelesma kai ekana format kai ksana egkatastasi XP, to mono provlima pou antimetopisa itan pos den eygaze ta prasina grammata(entasi fonis klp) to provlima linetai omos eykola! Telika ksanagyrisa stous mac kai appo ibookg3 pira ton ibookg4 1.42PPC kai 1.5GB ram kai meta PowerBook 15" 1.62Ghz PPC, 1.5GB ram kai eimai OK :yahoo:
Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

αυτό εδώ τι σας λέει:

link

Είναι για Entry level χρήση. Το πιό βαρύ που θα τρέχω θα είναι ενα Dreamweaver MX 2004, αντε και κανένα Photoshop 7.0. Αλλά κυρίως Outlook και Mozilla Firefox, λόγω δουλειάς. Πιστέυεται ότι με καλύπτει?

Έχω δυνατό desktop pc οπότε δεν χρειάζομαι κάτι καλύτερο πιστεύω. Μόνο για την φορητότητα.

Επίσης πώς μπορώ να μάθω άν ο σκληρός του είναι 7200 ή 5300?

Ευχαρστώ

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πριν μια εβδομάδα τον ACER 5672...

 

Αν χρειαστεί να επαναφέρω το σύστημα με την βοήθεια του DVD επαναφοράς που δημιούργησα ή μέσω του χώρου που έχει δεσμευμένο στον δίσκο... τι θα γίνει με το διαφορετικό μέγεθος και file system των διαμερισμάτων;

 

Mεγειά φίλε μου και γω ήμουν ανάμεσα σε αυτόν τη μεσαία version όμως με τον 120άρι σκληρό και το ΒΤ αλλά τελικά επειδή βρήκα τελικά το 5652 με τη καλύτερη κάρτα γραφικών και το tv tuner χτύπησα αυτόν.

Όντως δε ζεσταίνεται καθόλου και είναι πολύ ήσυχο σα μηχάνημα!!

 

Επειδή κι εγώ έχω την απορία αυτή; Στο dvd που δημιούργησα υπάρχει και το λειτουργικό και οι drivers των προγραμμάτων;; Kαι γω ήθελα να αλλάξω τον C σε NTFS και το μέγεθος κάθε σκληρού και σκεφτόμουν να φορμάρω τους δίσκους και να κάνω το backup με το dvd, βλακεία;; Δεν επαναφέρονται όλα;;

 

Επίσης πως έκανες NTFS στον C; Δε δηιουργούνται προβλήματα που είναι ήδη το λειτουργικό εκεί;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πώς μπορώ να μάθω άν ο σκληρός του είναι 7200 ή 5300?

Ευχαρστώ

φοβαμαι οτι ο σκληρος του θα ειναι στις 4200 :O

Επειδή κι εγώ έχω την απορία αυτή; Στο dvd που δημιούργησα υπάρχει και το λειτουργικό και οι drivers των προγραμμάτων;;

λογικα στο dvd ειναι ενα image του σκληρου οπως ηταν οταν το αγορασατε, οποτε οταν το χρησιμοποιησεις θα περαστουν ολα οπως ηταν αρχικα, μαζι και οι drivers βεβαια. τουλαχιστον σε μενα ετσι ηταν, το dvd μαλιστα ειχε κατειλημμενο ολο το χωρο, 4,3GB :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Mεγειά φίλε μου και γω ήμουν ανάμεσα σε αυτόν τη μεσαία version όμως με τον 120άρι σκληρό και το ΒΤ αλλά τελικά επειδή βρήκα τελικά το 5652 με τη καλύτερη κάρτα γραφικών και το tv tuner χτύπησα αυτόν.

Όντως δε ζεσταίνεται καθόλου και είναι πολύ ήσυχο σα μηχάνημα!!

 

Επειδή κι εγώ έχω την απορία αυτή; Στο dvd που δημιούργησα υπάρχει και το λειτουργικό και οι drivers των προγραμμάτων;; Kαι γω ήθελα να αλλάξω τον C σε NTFS και το μέγεθος κάθε σκληρού και σκεφτόμουν να φορμάρω τους δίσκους και να κάνω το backup με το dvd, βλακεία;; Δεν επαναφέρονται όλα;;

Μεγειά και σε σένα...! Στο DVD που δημιουργείς υπάρχουν λογικά τα πάντα. Όπως υπάρχουν και σε ένα "κρυφό" διαμέρισμα του δίσκου, απ' όπου μπορείς να κάνεις επαναφορά τον υπολογιστή στην κατάσταση που ήταν όταν τον αγόρασες. Ο προβληματισμός μου όμως είναι αν επιρρεάζει την επαναφορά η αλλαγή μεγέθους στα partitions. Έχω δουλέψει αυτό το σύστημα (την επαναφορά) με τον επιτραπέζιο υπολογιστή μου και με την βοήθεια του προγράμματος ACRONIS True Image και μου λύνει στην κυριολεξία τα χέρια.

 

Επίσης πως έκανες NTFS στον C; Δε δηιουργούνται προβλήματα που είναι ήδη το λειτουργικό εκεί;

 

Είναι πολύ απλό:

Ανοίγεις ένα παράθυρο εντολών

Δίνεις την εντολή:

convert /fs:ntfs c:

Το σύστημα θα κάνει την μετατροπή μετά από επανεκκίνηση χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα με τα αρχεία που υπάρχουν σ' αυτό.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Το είδες κάπου ή το ξέρεις

δεν το ειδα, το υποθετω βασει των χαρακτηριστικων. συνηθως ετσι παει :)

Link to comment
Share on other sites

 

Είναι πολύ απλό:

Ανοίγεις ένα παράθυρο εντολών

Δίνεις την εντολή:

convert /fs:ntfs c:

Το σύστημα θα κάνει την μετατροπή μετά από επανεκκίνηση χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα με τα αρχεία που υπάρχουν σ' αυτό.

 

Aυτό το διάβασα κι εγώ ψάχνοντας στο ίντερνετ απλά επειδή έλεγε ότι καλό είναι να μη γίνει στο δίσκο που είναι το λειτουργικό γι΄αυτό το φοβήθηκα. Thanks πάντως

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,ο αδερφός μου έχει γενέθλια σήμερα και η γυναίκα του του πήρε δώρο ενα lap top που τοσο καιρο επιθυμούσε διακαώς!Του πήρε εναν ACER 1644

,γύρω στα 1200 ευρώ μου ειπε.Ποια η γνώμη σας;αξίζει;

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,ο αδερφός μου έχει γενέθλια σήμερα και η γυναίκα του του πήρε δώρο ενα lap top που τοσο καιρο επιθυμούσε διακαώς!Του πήρε εναν ACER 1644

,γύρω στα 1200 ευρώ μου ειπε.Ποια η γνώμη σας;αξίζει;

Εγω παντως θα ηθελα να εχω τετοια γυναικα :lol:

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

γιατι δε θα επαιρνες acer?

ειναι intel Pentium M Processor 760 2.0GHz,2MB L2 cache,533MHz FSB,Μνήμη 1024Mb,Σκληρός Δίσκος 100GB,dvd-rw,καρτα γραφικων 128 mb,οθονη 15,4" Crystal Brite.Δεν ξέρω και πολλα αλλα καλος μου φαινεται και αρκετα γρήγορος!(σε σχέση βέβαια με τον δικο μου που τον έχω 3 χρόνια)

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Λόγω αξιοπιστίας και κακού-κάκιστου σέρβις.

Είναι κ λιγάκι πίσω σε θέματα συναρμογής κ ποιότητας υλικών σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

 

Value4money δεν το συζητώ είναι αλλά μέχρι εκεί.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...