Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα εγκαταστήσω Sandra και θα επανέλθω σχετικά με το bandwidth. Το γεγονός είναι το εξής: το φορητό μου έχει 1GB DDR2 στα 533 (εκτός αν το Sandra μου δείξει άλλα σε σχέση με την ταχύτητα - οπότε θα μπω σε άλλη διαδικασία και να σου πω την αλήθεια δεν θέλω) και είναι φορτωμένο με: Windows XP Pro, IIS, SQL Server Developer Edition, mySQL 4.κάτι, που είναι απαραίτητα για την δουλειά μου συν Avast, προγράμματα για το Wi-Fi της Intel (4 services!!!), προγράμματα για το Bluetooth της Toshiba (άλλα 3 services!!!), Daemon tools, Centrino Hardware Control... και κάνει 2 λεπτά να φορτώσει... τι φταίει, ο σκληρός ή η μνήμη? Προφανώς ο σκληρός δίσκος σέρνεται, όσο bandwidth και να έχει το σύστημα, μόλις ζητήσει data από τον σκληρό (δηλαδή όλη την ώρα), περνάει στην αναμονή... Τουλάχιστον, αν έχεις πολύ μνήμη γλυτώνεις το swap, επομένως η ποσότητα έχει μεγαλύτερη σημασία από την ποιότητα (ταχύτητα) στην συγκεκριμένη περίπτωση και θα συμφωνήσουμε σ'αυτό.

 

Μάλλον περισσότερο ο σκληρός φταίει (4200rpm :mad: ) , όπως λες και εσύ. Εγώ το πρόβλημα το αργού startup το έχω λύσει (και στο desktop μηχάνημα) με δύο τρόπους. Σχεδόν ποτέ πλέον δεν κάνω shut down (συνέχεια στο hibernate είμαι) και δεύτερον έχω κάνει tweak τις εφαρμογές που ξεκινάνε, δηλαδή δεν ξεκινάνε αμέσως, αλλά έχω φτιάξει μικρά batch αρχεία. Για παράδειγμα, (είμαστε λίγο off topic, αλλά δεν πειράζει) έχω κάνει ένα batch αρχείο το οποίο λέγεται ServerStart και έχει τα ακόλουθα:

 

sc start IISADMIN

sc start MSFTPSvc

sc start SMTPSvc

sc start W3Svc

sc start FirebirdGuardianDefaultInstance

sc start aspnet_state

 

και ένα αντίστοιχο ServerStop με:

 

@echo off

sc stop FirebirdGuardianDefaultInstance

sc stop aspnet_state

sc stop MSFTPSvc

sc stop SMTPSvc

sc stop W3Svc

echo Waiting a few seconds to stop Internet Information Services

pause

sc stop IISADMIN

 

Έτσι, όταν ξεκινά ο υπολογιστής (κανονικά, όχι από hibernate) είναι ξεφορτωμένος και όταν αποφασίσω να ασχοληθώ με προγραμματισμό (ASP.NET ή /και FireBird), τότε απλά ξεκινάω το ServerStart.

 

Πολύ φοβάμαι ότι πάντως τα 2GB δεν τα γλυτώνω (σε κανά εξάμηνο):(

για αυτό θέλω να συγκρίνω και εαν κερδίζει για παράδειγμα κάποιος με 2x512 σε dual channel είναι να ψάξει κατευθείαν να βρει ένα sodimm του 1GB στα 533MHz.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να συπληρώσω στο προηγούμενο post τα εξής:

1) οι υποψήφιοι αγοραστές θα πρέπει να έχουν υπ'όψιν μερικά πράγματα όπως π.χ. την περίπτωση που αντιμετώπισα με τον σκληρό δίσκο, ενώ το site ανέφερε σκληρό δίσκο στις 5400 τελικά το μηχάνημα έχει 4200, αν το ήξερα θα το αγόραζα από γερμανία απ'όπου είχα την δυνατότητα να επιλέξω σκληρό δίσκο (με επιβάρυνση φυσικά)

2) η τσάντα που παρέχεται μαζί με όλα τα Asus φορητά ΚΑΙ στην ελλάδα είναι πολύ καλής ποιότητας, θα πρέπει να υπολογίζετε γύρω στα 40 με 50 € για την αγορά μιας αντίστοιχης

3) τα Asus αντιπροσωπεύονται από τον Πουλιάδη και την Interset ενώ τα Acer υποστηρίζονται από την Alman (και κάποια ακόμα εταιρεία νομίζω? δεν είμαι σίγουρος), δεν έχω καταλήξει ακόμα πιο από τα δύο είναι χειρότερο - δεν θέλω να ξέρω

4) σχετικά με την ποιότητα κατασκευής, ναι το Asus είναι καλύτερο από το προηγούμενο μου φορητό, ένα Acer Ferrari 3000LMi, όχι πως το Acer ήταν κακό αλλά το Asus υπερέχει

5) νομίζω πως αυτά τα δύο μηχανήματα δεν είναι άμεσα συγκρίσιμα, η διαφορά στο μέγεθος της οθόνης πιστεύω πως αυτομάτως τα κατατάσει σε άλλη κατηγορία, νομίζω πως δεν απευθύνονται στους ίδιους αγοραστές

6) τέλος, επειδή ο παπάς πρώτα ευλογάει τα γένια του, να σημειώσω πως αν δεις το συγκεκριμένο Asus (V6890VUP - http://www.hothardware.com/viewarticle.cfm?articleid=667 - ένα review με πολλές φωτογραφίες) δεν μπορείς να κοιτάξεις άλλο μηχάνημα πλέον ;)

Link to comment
Share on other sites

Nα σε ρωτησω κάτι? Γινεται σε ενα κανονικό PC να βάλεις ασύρματο Internet?

 

Τι ειναι το ασυρματο ιντερνετ? :confused:

 

Παιδια αν εχετε καμια καλη προταση για λαπτοπ γυρω στα 2000 ευρω ριχτε την πλιζ.(προτιμω οχι Acer με αυτα που εχω ακουσει).

Επισης θελω λαπτοπ με μεγαλο αριθμο στροφων του σκληρου για να μην αργει(7200 prm)...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν εχετε καμια καλη προταση για λαπτοπ γυρω στα 2000 ευρω ριχτε την πλιζ.(προτιμω οχι Acer με αυτα που εχω ακουσει).

Τότε πάρε τον Asus του ThePrince (Πολύ καλό μηχάνημα) ή κάποιο άλλο Centrino νέας γενιάς- υπάρχουν πολλά και καλά. Αυτή η σελίδα (από το test του ThePrince) έχει πολύ καλά συγκριτικά specs.

 

(Από την άλλη η Acer μοιάζει να έχει μάθει από τα λάθη της, ωστόστο αυτό που δεν έχει αλλάξει είναι η κακή πολιτική σε σχέση με τα καμμένα pixel)

Επισης θελω λαπτοπ με μεγαλο αριθμο στροφων του σκληρου για να μην αργει(7200 prm)...

Προσωπικά δεν βρήκα κάποιο notebook να ενσωματώνει δίσκο 7200rpm (δεν ξέρω αν κάποιοι IBM έχουν). Υπάρχει ένας δίσκος της Hitatchi (δυστυχώς μόνο 60GB) (~170 € τον έχει το πλαίσιο), τον οποίο μπορείς να βάλεις εκ των υστέρων (εγώ αυτό σκέφτομαι να κάνω, αλλά θα περιμένω μήπως βγεί και πιο μεγάλος ή πέσει λίγο η τιμή του). Το καλό είναι ότι τον υπάρχοντα σκληρό δίσκο μπορείς να τον βάλεις σε 2,5" case USB 2.0 και έτσι να έχεις ένα ταχύτατο (ακόμη και στις 4200rpm να είναι) εξωτερικό σκληρό δίσκο για πάσα χρήση;)

Link to comment
Share on other sites

Επισης θελω λαπτοπ με μεγαλο αριθμο στροφων του σκληρου για να μην αργει(7200 prm)...
Προς το παρόν δεν υπάρχουν φορητά με σκληρό δίσκο στις 7200 οπότε είναι καλύτερα να πάρεις κάποιο με μικρό 4200 και να αγοράσεις έναν στις 7200 επιπλέον - Hitachi Travelstar E7K60 40GB και 60GB. Πάντως θα πρέπει να γνωρίζεις πως θα μειώσεις αρκετά την αυτονομία του φορητού σου διότι οι 7200 τραβάνε πολύ ρεύμα. Νομίζω πως ένας Seagate στις 5400 με 8ΜΒ cache είναι καλύτερη λύση.
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς εαν το chipset Intel 915 pm επιδέχεται αναβάθμιση πέρα από τη μνήμη;( κάρτα γραφικών, επεξεργαστή κτλ). Επίσης στις μνήμες παίρνει σίγουρα DDR2;
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς εαν το chipset Intel 915 pm επιδέχεται αναβάθμιση πέρα από τη μνήμη;( κάρτα γραφικών, επεξεργαστή κτλ). Επίσης στις μνήμες παίρνει σίγουρα DDR2;
Μπορείς άνετα να αλλάξεις τον επεξεργαστή, θα χάσεις όμως την εγγύηση. Η κάρτα γραφικών δεν αλλάζει, είναι πάνω στο board, όσο για τις μνήμες, δεν είναι σίγουρο, ανάλογα το μοντέλο του φορητού.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,ερωτηση (πριν ανοιξω το κουτι)

 

Πηρα το Wireless LAN PCI Adapter WL-138G απο το Πλαισιο, για να συνδεσω τον desktop με το Centrino laptop που πηρα.

 

Στο Expansys λεει οτι εχει range 40m.

 

Στο Πλαισιο (αφου το πηρα :( ) ρωτησα τον πωλητη και μου ειπε 10m χωρις εμποδια...

ξερετε μηπως τι ισχυει???

 

edit: στο site της asus λεει:

Range:

Indoor 130 ft (40 m), outdoor (LOS, Light-Of-Sight) 1000 ft (310 m) at 11MbpsIndoor 80 ft (25 m), outdoor (LOS, Light-Of-Sight) 200 ft (60 m) at 54MbpsThe range may vary by different environment

 

οποτε μαλλον ειμαι καλυμμενος, απλα αν θελει καποιος να μου πει απο προσωπικη εμπειρια.. μα καλα τοσο ασχετοι ειναι πια οι πωλητες? η το εκανε για να μου πασαρει το router...:what:

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς άνετα να αλλάξεις τον επεξεργαστή, θα χάσεις όμως την εγγύηση. Η κάρτα γραφικών δεν αλλάζει, είναι πάνω στο board, όσο για τις μνήμες, δεν είναι σίγουρο, ανάλογα το μοντέλο του φορητού.

 

Πρόκειται για το acer 4101 wlmi. Για τις μνήμες είναι σίγουρη η επέκταση, δεν ξέρω όμως για την ταχύτητα της μνήμης τι παίζει. Το γεγονός ότι η κάρτα γραφικών είναι σε δίαυλο pci express δεν αλλάζει κάτι; :( Πάντως με εκπλήσσει το ότι μπορεί να αλλάξει ο επεξεργαστής. :!: Όσο για την εγγύηση όταν θα χρειαστώ αλλαγή θα το τοποθετήσει αυτός που μου το πούλησε, οπότε... :rolleyes: Thanks Prince

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το ασυρματο ιντερνετ? :confused:

 

Παιδια αν εχετε καμια καλη προταση για λαπτοπ γυρω στα 2000 ευρω ριχτε την πλιζ.(προτιμω οχι Acer με αυτα που εχω ακουσει).

Επισης θελω λαπτοπ με μεγαλο αριθμο στροφων του σκληρου για να μην αργει(7200 prm)...

 

Για δες αυτό. Είναι ίσως το καλύτερο που βρήκα στα €2000 και σκοπεύω να το αγοράσω πολύ σύντομα. ;)

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Για δες αυτό. Είναι ίσως το καλύτερο που βρήκα στα €2000 και σκοπεύω να το αγοράσω πολύ σύντομα. ;)
Καλό μηχανάκι, δε λέω, αλλά δεν είναι και τόσο φορητό... Από αυτονομία τι λέει?
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα είναι λίγο μακροσκελές post, αλλά ελπίζω να βοηθήσει κάποιους σε περίπτωση που έχουν Acer 1692 (ή κάποιο άλλο Centrino 2 με FSB 533Mhz) και θέλουν να αναβαθμίσουν τη μνήμη του notebook τους.

 

 

Τελικά αγόρασα τα 2 sodimms της Kingston (512ΜΒ DDR2 533Mhz) και τα δοκίμασα στον Acer 1692WLMi. Έτσι τώρα έχω ένα σύστημα παρόμοιο με το Asus του ThePrince. Θεώρησα σκόπιμο να μετρήσω το σύστημα αρχικά τοποθετώντας μόνο ένα sodimm το οποίο θα λειτουργούσε ως single channel και θα είχε θεωρητικά 1:1 FrontBus/DRAM ratio (F/D) και όντας 512ΜΒ σε χωρητικότητα θα είχε και πιο άμεσα συγκρίσιμα αποτελέσματα με το υπάρχον (2Χ256 σε dual channel). Στη συνέχεια, έβαλα και το δεύτερο (έχοντας F/D= 1:2) και ήθελα να δω αν αξίζει τον κόπο η συγκεκριμένη αναβάθμιση, πέραν του βέβαιου κέρδους λόγω της αύξησης της χωρητικότητας σε 1 GB (που οδηγεί σε μικρότερο disk swapping του αργού (4200rpm) Hitatchi).

 

 

Για σύγκριση μέτρησα και το desktop σύστημά μου (ένα Pentium IV 2.4 GHZ με Hyperthreading enabled με chipset 875P της Intel (Bus στα 800MHZ με 2Χ512MB της Kingston στα 400 ΜΗΖ σε dual layer) με έναν παλιό δίσκο Maxtor 60GB και κάρτα γραφικών GeForce 4200Ti 128MB AGPX8 (λίγο παλιά αλλά μου κάνει!). To CPU- Z επιβεβαίωσε τις προδιαγραφές του συστήματος και έχει FrontBus/ DRAM ratio=1:1 (δηλαδή πετυχαίνω το maximum ~6.4GB/sec)

 

 

Χρησιμοποιώντας το CPU-Z διεπίστωσα ότι τελικά η Hynix είναι η Hyndai Electronics, whatever! Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το CPU-Z μου αναφέρει ότι τα chips είναι χρονισμένα στα 400Mhz!!!. (σε αντίθεση με αυτά που λένε τα specifications δηλαδή 333!) και FrontBus/ DRAM ratio=2:3. Δηλαδή όπως είχα σκεφτεί και πιο πριν, η συγκεκριμένη RAM μοιάζει να είναι υπεραρκετή για το Bus.

 

 

Για benchmarking χρησιμοποίησα το Sisoftware Sandra Lite. Θέλω να σημειώσω ότι αυτά τα benchmark ελέγχουν συγκεκριμένα υποσυστήματα του υπολογιστή (επεξεργαστή και μνήμη) και δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν με ακρίβεια για αποτίμηση της συνολικής απόδοσης σε Office εφαρμογές ή /και παιχνίδια (υπάρχουν άλλα benchmark utilities για αυτό το λόγο). Επίσης, δεν νομίζω ότι έχει νόημα η απευθείας σύγκριση με αποτελέσματα άλλων υπολογιστών από το δίκτυο, αφού και άλλη version του Sandra μπορεί να χρησιμοποιήθηκε (οι testing αλγόριθμοι διαφοροποιούνται από έκδοση σε έκδοση), αλλά και άλλο software configuration (antivirus, Windows services, memory fragmentation κ.λ.π.) μπορεί να είχαν.

 

 

Αποτελέσματα: Επισυνάπτονται

 

 

Συμπεράσματα:

 

1) Μπορεί να θεωρηθεί ότι ένα Centrino 1,7Mhz αλλού υπερτερεί και αλλού χάνει από ένα desktop P4 2,4Mhz Northwood, αλλά στην πράξη τα 2MB cache κάνουν σημαντική διαφορά στην αίσθηση που έχεις κανείς από την καθημερινή χρήση. (αυτό ήταν ήδη γνωστό)

 

2) Αρχικά, έβγαλά το ένα 256 της Hynix και μέτρησα. Υπήρχε σαφής μείωση των επιδόσεων (σε ό,τι αφορά το bandwidth) σε σχέση με το αρχικό configuration που οφείλεται μάλλον στο ότι η μνήμη (333 ή 400 σύμφωνα με το CPU-z σε single channel) είναι πιο αργή σε σχέση με το FSB (533)).

 

3) Βάζοντας το ένα chip της Kingston 533Mhz 512MB το CPU-z μου έδειξε ότι είναι single channel με (F/D=1:2) (περίεργο, εγώ το περίμενα 1:1). Οι επιδόσεις από ότι βλέπετε είναι ελαφρά καλύτερες (ή σχεδόν ισοδύναμες) με το αρχικό configuration) (το Sandra μου βγάζει πάντως ένα hint ότι το system bandwidth περιορίζεται από το 533 του FSB)

 

4) Βάζοντας και το δεύτερο sodimm της Kingston δεν υπήρξε ιδιαίτερη αύξηση στις επιδόσεις (όπως και ανέμενα).

 

 

Το τελικό μου συμπέρασμα είναι ότι ένα notebook με FSB 533 αν θέλει κανείς να το αναβαθμίσει σε 1G μνήμη μπορεί να πετύχει ιδανικά αποτελέσματα είτε:

 

-Χρησιμοποιώντας 2x512MB σε dual channel, αλλά χωρίς να χρειάζεται να ξοδέψει παραπάνω λεφτά για να πάρει κάτι παραπάνω από μνήμη 266Mhz (το κακό είναι ότι οι DDR2 ξεκινούν ούτως ή άλλως από 400Mhz).

-Χρησιμοποιώντας 1x1GB σε single channel, το οποίο απαραίτητα όμως πρέπει να είναι μνήμη 533Mhz. Έτσι, αφήνει το περιθώριο για μελλοντική αναβάθμιση σε 2GB (τα περισσότερα notebook AFAIK έχουν 2 slots).

Ελπίζω αυτό το μακροσκελές post να μην κούρασε και να βοηθήσει όσους έχουν κάποιο Centrino και ενδιαφέρονται για memory upgrade να επιλέξουν λύση που πραγματικά θα τους ανεβάσει την απόδοση χωρίς να ξοδέψουν υπέρογκα ποσά. Θέλω να τονίσω ότι δεν είμαι ειδικός πάνω στο θέμα και ενδεχομένως οι απόψεις που εκφράζω να είναι λάθος (κάποιοι πιο ειδικοί μπορούν να με διορθώσουν αν χρειάζεται). Για παράδειγμα, δεν υπολόγισα πουθενά το CAS latency το οποίο είναι 3 στη Hynix και 4 στη Kingston. Απλά, έπαιξα μετρώντας το Aspire 1692 με διαφορετικά memory configuration με στόχο να βρω την καλύτερη απόδοση στο μηχάνημά μου. Αν μπορούσα να βρω ένα sodimm του 1GB στα 533MHz εδώ στην Ελλάδα θα ήταν ό,τι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Kterz, πες και κάτι για το κόστος αυτής της μετατροπής σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται...

 

Αξίζει τον κόπο και το χρήμα, λες;

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Kterz, πες και κάτι για το κόστος αυτής της μετατροπής σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται...

 

Αξίζει τον κόπο και το χρήμα, λες;

 

Εγώ τα πήρα αυτά τα δύο με 83€ το καθένα (με Φ.Π.Α.), δηλαδή 166€ σύνολο.

 

Νομίζω, ότι με τα σημερινά δεδομένα και για συνήθη χρήση (για Office, Internet και παιχνίδια) τα 512MB φτάνουν. Αν από την άλλη χρηιμοποιείς "βαριές" εφαρμογές (Photoshop, SQL Server, Visual Studio 2005 .NET κ.λ.π.) θα δεις ότι το disk swapping γίνεται λίγο ενοχλητικό και ακόμη και το 1GB ίσως να φαντάζει λίγο.

Σε κάθε περίπτωση, εγώ θα συμβούλευα να περιμένει κανείς να πάρει ένα sodimm του 1GB στα 533MHz, ώστε να έχει τη δυνατότητα σε δεύτερο χρόνο να προσθέσει άλλο ένα αν χρειάζεται. Ούτως ή άλλως τα 2x256 που είχε αρχικά ο Acer θα πάνε χαμένα για μένα, όπως επίσης αν αποφασίσω να πάω στα 2GB θα πάνε χαμένα (ή στο e-bay) και τα 2Χ512 της Kingston που πήρα.

Τα benchmark που έκανα απλά δείχνουν ότι σε μηχανήματα με FSB 533 (όπως το 1692) βάζοντας μνήμη χρονισμένη στα 533Mhz δεν κερδίζεις ουσιαστικά τίποτε, αν πας για dual channel configuration.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα πήρα αυτά τα δύο με 83€ το καθένα (με Φ.Π.Α.), δηλαδή 166€ σύνολο.

 

Νομίζω, ότι με τα σημερινά δεδομένα και για συνήθη χρήση (για Office, Internet και παιχνίδια) τα 512MB φτάνουν. Αν από την άλλη χρηιμοποιείς "βαριές" εφαρμογές (Photoshop, SQL Server, Visual Studio 2005 .NET κ.λ.π.) θα δεις ότι το disk swapping γίνεται λίγο ενοχλητικό και ακόμη και το 1GB ίσως να φαντάζει λίγο.

Σε κάθε περίπτωση, εγώ θα συμβούλευα να περιμένει κανείς να πάρει ένα sodimm του 1GB στα 533MHz, ώστε να έχει τη δυνατότητα σε δεύτερο χρόνο να προσθέσει άλλο ένα αν χρειάζεται. Ούτως ή άλλως τα 2x256 που είχε αρχικά ο Acer θα πάνε χαμένα για μένα, όπως επίσης αν αποφασίσω να πάω στα 2GB θα πάνε χαμένα (ή στο e-bay) και τα 2Χ512 της Kingston που πήρα.

Τα benchmark που έκανα απλά δείχνουν ότι σε μηχανήματα με FSB 533 (όπως το 1692) βάζοντας μνήμη χρονισμένη στα 533Mhz δεν κερδίζεις ουσιαστικά τίποτε, αν πας για dual channel configuration.

 

 

Αγαπητέ Kterz,

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για αναβάθμιση μνήμης και το θρεντ σου ήταν αρκετά διαφωτιστικό. Η 1 Gbsosimm 533fsb cl4 kingston υπάρχει σε ελληνικό online κατάστημα στην Πάτρα. Είναι το play247.gr (σόρι δεν ξέρω να το κάνω link). :O Το έχει λοιπόν στον κατάλογο και λογικά πρέπει να είναι διαθέσιμο. (Είναι 152 με φπα νομίζω). Αυτό που δεν ξέρω είναι τι γίνεται είναι με τα 200 και 144pin. Κι εγώ acer έχω με intel 915pm chipset, ξέρεις ποια παίρνει;

Link to comment
Share on other sites

Ώρα λοιπόν για μερικά νούμερα. Κατέβασα το SiSoftware Sandra Lite 2005.7.10.60, έβαλα το φορητό στην πρίζα, χρησιμοποίησα το Centrino Hardware Control για να ρυθμίσω το σύστημα σε maximum performance διότι το Power4Gear της Asus δεν μου αρέσει και συμπληρώνω τα τεχνικά χαρακτηριστικά του φορητού για όσους δεν έχουν διαβάσει όλο το thread:

Asus V6890V-UP, Centrino, Pentium M 750 (1.86GHz), 2x512MB DDR-2 533MHz Dual Channel, ATI Mobility Radeon X600 128MB (Hypermemory), Hitachi 80GB 4200rpm 2MB cache και... όλα τα υπόλοιπα που δεν μας απασχολούν επι του παράντος - review και φωτό εδώ - προσοχή στις διαφορές στο configuration.

 

CPU Arithmetic Benchmark

  • Dhrystone ALU: 7819 MIPS
  • Whetstone FPU: 2503 MFLOPS
  • Whetstone iSSE2: 3230 MFLOPS

 

CPU Multi-Media Benchmark

  • Integer x4 iSSE2: 17398 it/s
  • Float x4 iSSE2: 19165 it/s

 

Memory Bandwidth Benchmark

  • RAM Bandwidth Int. Buff'd iSSE2: 2918 MB/s
  • RAM Bandwidth Float Buff'd iSSE2: 2921 MB/s
  • Bandwidth Efficiency: 69% (estimated)
  • Maximum Memory Bus Bandwidth: 6336 MB/s (estimated)

 

Cache & Memory Benchmark

  • Combined Index: 5144 MB/s
  • Speed Factor (lower is better): 12.3

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Kterz,

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για αναβάθμιση μνήμης και το θρεντ σου ήταν αρκετά διαφωτιστικό. Η 1 Gbsosimm 533fsb cl4 kingston υπάρχει σε ελληνικό online κατάστημα στην Πάτρα. Είναι το play247.gr (σόρι δεν ξέρω να το κάνω link). :O Το έχει λοιπόν στον κατάλογο και λογικά πρέπει να είναι διαθέσιμο. (Είναι 152 με φπα νομίζω). Αυτό που δεν ξέρω είναι τι γίνεται είναι με τα 200 και 144pin. Κι εγώ acer έχω με intel 915pm chipset, ξέρεις ποια παίρνει;

 

Το δικό μου παίρνει 200 pin. Ποιο μοντέλο της Acer έχεις; Μπορείς να τσεκάρεις και με το www.crucial.com

Και εγώ από το play247.gr πήρα τις μνήμες μου (πριν κανα 2 βδομάδες δεν είχε του 1GB).

Πάντως δεν θέλω να πάρω και κανέναν στο λαιμό μου. Προτού ξοδέψετε οτιδήποτε σιγουρευτείτε ότι θα ταιριάζει στο μοντέλο που έχετε (εγώ για να είμαι ειλικρινής πήρα ένα σχετικό ρίσκο)

Link to comment
Share on other sites

Ώρα λοιπόν για μερικά νούμερα. Κατέβασα το SiSoftware Sandra Lite 2005.7.10.60, έβαλα το φορητό στην πρίζα, χρησιμοποίησα το Centrino Hardware Control για να ρυθμίσω το σύστημα σε maximum performance διότι το Power4Gear της Asus δεν μου αρέσει και συμπληρώνω τα τεχνικά χαρακτηριστικά του φορητού για όσους δεν έχουν διαβάσει όλο το thread:

Asus V6890V-UP, Centrino, Pentium M 750 (1.86GHz), 2x512MB DDR-2 533MHz Dual Channel, ATI Mobility Radeon X600 128MB (Hypermemory), Hitachi 80GB 4200rpm 2MB cache και... όλα τα υπόλοιπα που δεν μας απασχολούν επι του παράντος - review και φωτό εδώ - προσοχή στις διαφορές στο configuration.

 

CPU Arithmetic Benchmark

 

  • Dhrystone ALU: 7819 MIPS
  • Whetstone FPU: 2503 MFLOPS
  • Whetstone iSSE2: 3230 MFLOPS

CPU Multi-Media Benchmark

  • Integer x4 iSSE2: 17398 it/s
  • Float x4 iSSE2: 19165 it/s

Memory Bandwidth Benchmark

  • RAM Bandwidth Int. Buff'd iSSE2: 2918 MB/s
  • RAM Bandwidth Float Buff'd iSSE2: 2921 MB/s
  • Bandwidth Efficiency: 69% (estimated)
  • Maximum Memory Bus Bandwidth: 6336 MB/s (estimated)

Cache & Memory Benchmark

  • Combined Index: 5144 MB/s
  • Speed Factor (lower is better): 12.3

 

 

Νομίζω λίγο πολύ αναμενόμενα φίλε ThePrince. To μόνο που με ξενίζει κάποως είναι το 6336 ΜΒ/sec στο estimated Maximum Memory Bus Bandwidth. Σου βγάζει κανένα hint το Sandra ότι το σύστημα φρενάρεται λόγω FSB, όπως έβγαλε σε εμένα;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω λίγο πολύ αναμενόμενα φίλε ThePrince. To μόνο που με ξενίζει κάποως είναι το 6336 ΜΒ/sec στο estimated Maximum Memory Bus Bandwidth. Σου βγάζει κανένα hint το Sandra ότι το σύστημα φρενάρεται λόγω FSB, όπως έβγαλε σε εμένα;
Όχι φίλε μου, δεν μου βγάζει κανένα τέτοιο hint. Εμένα πάντως με ξενίζει το ότι οι μνήμες τρέχουν στα 400 (περίπου), τα timings φαίνονται καλά - 3.0-3-3-8 - αλλά είναι κρίμα να πληρώνεις 533 και να έχεις 400, μπορεί οι 400άρες τελικά να είναι πιο γρήγορες λόγω latency αλλά οι 533 είναι ακριβότερες. Τελικά βέβαια συζητάμε για διαφορές μόνο στα νούμερα και όχι στην πράξη και γι'αυτό είχα πει νωρίτερα να μην πέσουμε σε αυτή την λούμπα... Μετά το καλοκαίρι που ευελπιστώ να έχω περισσότερη δουλειά πιθανότατα θα επενδύσω σε έναν γρηγορότερο σκληρό δίσκο και πιστεύω πως το μηχανάκι θα πάει πολύ καλύτερα. Τέλος πάντων, καλοτάξιδο (!?) το φορητό σου και εύχομαι ολόψυχα να μην αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα με την Acer, όπως ευτυχώς δεν αντιμετώπισα και εγώ με το προηγούμενο μου φορητό.
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου, δεν μου βγάζει κανένα τέτοιο hint. Εμένα πάντως με ξενίζει το ότι οι μνήμες τρέχουν στα 400 (περίπου), τα timings φαίνονται καλά - 3.0-3-3-8 - αλλά είναι κρίμα να πληρώνεις 533 και να έχεις 400, μπορεί οι 400άρες τελικά να είναι πιο γρήγορες λόγω latency αλλά οι 533 είναι ακριβότερες. Τελικά βέβαια συζητάμε για διαφορές μόνο στα νούμερα και όχι στην πράξη και γι'αυτό είχα πει νωρίτερα να μην πέσουμε σε αυτή την λούμπα...

Έχεις δίκιο τελικά

Μετά το καλοκαίρι που ευελπιστώ να έχω περισσότερη δουλειά πιθανότατα θα επενδύσω σε έναν γρηγορότερο σκληρό δίσκο και πιστεύω πως το μηχανάκι θα πάει πολύ καλύτερα. Τέλος πάντων, καλοτάξιδο (!?) το φορητό σου και εύχομαι ολόψυχα να μην αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα με την Acer, όπως ευτυχώς δεν αντιμετώπισα και εγώ με το προηγούμενο μου φορητό.

Ευχαριστώ, να είσαι καλά και τώρα ολοταχώς για καμιά παραλία (χωρίς το φορητό- δεν φρίκαρα και τελείως:D )

 

Υ.Γ. Δύο περιοδικά του χώρου (δεν ξέρω αν μπορώ να αναφέρω τα ονόματά τους) έχουν αυτό το μήνα συγκριτικά για laptop. Το μεν ένα δίνει στο Asus W3V κορυφαία επίδοση και το άλλο στο Asus V6870VLP μέγιστη απόδοση (κανένα τους δεν είχε όμως τη σειρά 1690 της Aspire στα συγκριτικά- ουδέν σχόλιο:kill: ). Τέλος πάντων και σε σένα εύχομαι καλό καλοκαίρι και μακριά το Asus από την αμμουδιά :)

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Δύο περιοδικά του χώρου (δεν ξέρω αν μπορώ να αναφέρω τα ονόματά τους) έχουν αυτό το μήνα συγκριτικά για laptop. Το μεν ένα δίνει στο Asus W3V κορυφαία επίδοση και το άλλο στο Asus V6870VLP μέγιστη απόδοση (κανένα τους δεν είχε όμως τη σειρά 1690 της Aspire στα συγκριτικά- ουδέν σχόλιο:kill: ). Τέλος πάντων και σε σένα εύχομαι καλό καλοκαίρι και μακριά το Asus από την αμμουδιά :)
Ενδιαφέρον αυτό αλλά τα συγκεκριμένα δεν τα φέρνει ούτε η Interset ούτε ο Πουλιάδης, που τα βρήκαν αυτοί στην ελληνική αγορά? Την σειρά 1690 δεν την είχαν επειδή α) δεν έδωσε η αντιπροσωπεία για τεστ, β) το τεστ αφορούσε ακριβότερα μοντέλα, γ) η 'χρηματοδότηση' αφορούσε μόνο τα Asus ;)
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον αυτό αλλά τα συγκεκριμένα δεν τα φέρνει ούτε η Interset ούτε ο Πουλιάδης, που τα βρήκαν αυτοί στην ελληνική αγορά? Την σειρά 1690 δεν την είχαν επειδή α) δεν έδωσε η αντιπροσωπεία για τεστ, β) το τεστ αφορούσε ακριβότερα μοντέλα, γ) η 'χρηματοδότηση' αφορούσε μόνο τα Asus ;)

 

-Το Asus V6870VLP γράφει στο test (του ενός περιοδικού) ότι διατίθεται από Interset και Πουλιάδη 1810€ +Φ.Π.Α.(=2153) με 3 χρόνια εγγύηση

-Το άλλο περιοδικό γράφει ότι το Asus W3V διατίθεται από Interset 2021€ με Φ.Π.Α και 2 χρόνια εγγύηση (επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι έχουν για τεστ και το Asus W2V στα 3000€ περίπου, το οποίο επίσης έλαβε κορυφαία επίδοση)

 

Όσο για τα Acer δεν ξέρω. Το ένα περιοδικό είχε τα 4101 και 1804 για τεστ (Η αντιπροσωπεία έδωσε δηλαδή μόνο αυτά; ) Τα μοντέλα της συγκεκριμένης δοκιμής κυμαίνονταν από 671- 2500€ και υπήρχαν Dell, Fujitsu-Siemens, Toshiba, IBM, SONY, Asus, HP, Apple, MITAC, Innovator, Multirama, Turbo-X, TwinHead, Acer

 

Το άλλο περιοδικό δεν είχε ούτε ένα Acer. Οι τιμές κυμαίνονται από 880- 3000€ και υπήρχαν μοντέλα Asus, Sony, IBM, HP, Toshiba, Image, Turbo-X, Hyundai.

 

Whatever, όπως είπα ουδέν σχόλιο (μήπως ενοχλεί που πουλάνε τόσο καλά τα Acer, λέω μήπως)!

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου παίρνει 200 pin. Ποιο μοντέλο της Acer έχεις; Μπορείς να τσεκάρεις και με το www.crucial.com

Και εγώ από το play247.gr πήρα τις μνήμες μου (πριν κανα 2 βδομάδες δεν είχε του 1GB).

Πάντως δεν θέλω να πάρω και κανέναν στο λαιμό μου. Προτού ξοδέψετε οτιδήποτε σιγουρευτείτε ότι θα ταιριάζει στο μοντέλο που έχετε (εγώ για να είμαι ειλικρινής πήρα ένα σχετικό ρίσκο)

 

Έχω το 4101 και έίδα ότι κι αυτό 200 παίρνει. Αν τσεκάρεις τώρα το play247 θα δεις ότι έχει και 1gb. μου κάνει εντύπωση όμως που δεν έχουν βγει ακόμα στης Αθήνας τα καταστήματα. Έχω πάνω 2χ256 και σκέφτομαι ότι όταν αποφασίσω να κάνω αναβάθμιση συμφέρει να βάλω 2χ1gb ή έστω 1 slot για αρχή. Θα έχει κάποια ουσιαστική διαφορά φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το 4101 και έίδα ότι κι αυτό 200 παίρνει. Αν τσεκάρεις τώρα το play247 θα δεις ότι έχει και 1gb. μου κάνει εντύπωση όμως που δεν έχουν βγει ακόμα στης Αθήνας τα καταστήματα. Έχω πάνω 2χ256 και σκέφτομαι ότι όταν αποφασίσω να κάνω αναβάθμιση συμφέρει να βάλω 2χ1gb ή έστω 1 slot για αρχή. Θα έχει κάποια ουσιαστική διαφορά φαντάζομαι.

 

Κοίταξε, εγώ αν έπαιρνα τώρα (και με βάση τις δοκιμές που έκανα), θα έπαιρνα για την ώρα 1 sodimm DDR2 1GB 533Mhz (εσύ προφανώς αυτό εννοείς) ούτως ώστε σε δεύτερο χρόνο να μπορώ να προσθέσω άλλο ένα χωρίς αυτό που πήρα να πάει χαμένο.

Πράγματι, είναι περίεργο ότι δεν υπάρχουν στην Αθήνα (και σε on line καταστήματα, αλλά και σε μια γρήγορη βόλτα που είχα κάνει στη Στουρνάρα), πάντως εγώ έμεινα ευχαριστημένος από το Play247 (χωρίς να τους ξέρω από πριν) (πλήρωσα με αντικαταβολή επίσης).

Επαναλαμβάνω όμως ότι δεδομένου ότι η συγκεκριμένη μνήμη δεν είναι επισήμως υποστηριζόμενη από την Acer, δεν είναι σίγουρο 100% ότι θα δουλέψει (υπάρχει ένα ρίσκο, το οποίο εγώ πήρα και ευτυχώς μου βγήκε).

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον στα διάφορα περιοδικά του χώρου έχουν βαρεθεί να βγάζουν τα ACER καλύτερα σε σχέση με τιμή/απόδοση και αποφάσισαν να μη τα παρουσιάζουν καθόλου.

Φίλε kterz η μετατροπή σου λες να δουλέψει -με κάποιες αλλαγές βέβαια στο 5024; Δεν παίζει 2ΜΒ cache απ'όσο ξέρω..

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...