Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρακαλω πολυ να μου απαντησουν μονο υπευθυνα οποιος γνωριζει!

Θελω να αγορασω laptop προκειμενου να αντικαταστησει το desktop pc μου γιατι χαλασε. Επομενος μιλαμε για ενα laptop που θα δουλευει πολλες ωρες (μπορει να μενει ανοιχτος και 24ωρα). Το desktop μου ηταν ενα pentium 4 sta 4 ghz. Οι κυριες δουλειες που προοριζεται ειναι κυριως internet, κατεβασμα ταινιων, μουσικης, Video και εγγραφη τους , και το μονο παιχνιδι που θελω να παιζει ειναι το fifa 08 και pro evo 08 . Τι θα μου προτεινατε καθως ειμαι ασχετος και δεν γνωριζω και οπου πηγαινω να ρωτησω ο καθενας προσπαθει να μου πουλησει τα δικα του? Μην παρω κατι που και λεφτα θα δωσω πολλα και την δουλεια μου δεν θα κανω?

ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πριν λίγες μέρες αγόρασα ένα notebook Vye S18. Όσοι δεν το έχουν ακουστά μπορούν να το δουν εδώ.

 

Για την καθαρά ΙΤ δουλειά που το θέλω είναι εξαιρετικό.Μικρό μέγεθος,οθόνη αφής,τρέχει ανετα XP και της εφαρμογές που θέλω,Solarwinds,Office,Adobe Fireworks κτλ...Τα βίντεο τα παίζει μεν όταν μιλάμε για λογικό-χαμηλό bitrate.Βέβαια όπως προανέφερα δεν με ενδιαφέρει αυτό.Απο μπαταρία εντάξει το μηχάνημα απλά με άφηνει άφωνο.Παρ'ότι το πήρα μεταχειρισμένο βγάζει άνετα 3 ώρες.

 

Αλήθεια έχει κανείς τέτοιο μηχάνημα?Του έχει περάσει linux?

 

Ευχαριστώ εκ'των προτέρων!

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Παντως ψαχνωντας τελικα την κατηγορια των υπερφορητων κατεληξα προσωπικα οτι το EEE PC 1000 40 g SSD ειναι η καλυτερη επιλογη.μεγαλο πληκτολογιο και πολυ καλη αναμονη.λογικα γυρω στις 5 ωρες. 500 ευρω με μεταφορικα απο clover.
http://www.myphone.gr/gallery/uploads/5309/2.jpg Βελιγραδι VOLIM TE UVEK! 13/2/97
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες αγόρασα ένα notebook Vye S18. Όσοι δεν το έχουν ακουστά μπορούν να το δουν εδώ.

 

Για την καθαρά ΙΤ δουλειά που το θέλω είναι εξαιρετικό.Μικρό μέγεθος,οθόνη αφής,τρέχει ανετα XP και της εφαρμογές που θέλω,Solarwinds,Office,Adobe Fireworks κτλ...Τα βίντεο τα παίζει μεν όταν μιλάμε για λογικό-χαμηλό bitrate.Βέβαια όπως προανέφερα δεν με ενδιαφέρει αυτό.Απο μπαταρία εντάξει το μηχάνημα απλά με άφηνει άφωνο.Παρ'ότι το πήρα μεταχειρισμένο βγάζει άνετα 3 ώρες.

 

Αλήθεια έχει κανείς τέτοιο μηχάνημα?Του έχει περάσει linux?

 

Ευχαριστώ εκ'των προτέρων!

λάθος αγορά. συγνώμη...

 

με 200ε παραπάνω έπαιρνες το κατά 100 φορές καλύτερο 37 (το είχα για κάποιο καιρό).

 

ειδικά τώρ απου βγήκε το 41 με εσωτερικό οπτικό μέσω.

 

να ρωτάτε πριν αγοράζετε umpc. ειδικά τέτοια μηχανήματα. υπάρχουν αρκετά sites για reviews, videos. και για το 18 ΔΕΝ γράφουν τπτ καλό.

 

@ galinios: clover = ?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς η βασική ερώτηση: είναι στην εγγύηση το laptop σου?

 

Δοκίμασες του συνδέσεις μια εξωτερική οθόνη να δεις τι γίνεται?

 

Αν δεν είναι στην εγγύηση και αν σκεφτείς ότι με 600-800 ευρώ αγοράζεις καινούργιο δεν νομίζω ότι αξίζει να τα σκάσεις.Εγώ προσωπικά αν το ήθελα οπωσδήποτε θα προσπαθούσα να το επισκευάσω μόνος μου.

 

Όσο για την αντιπροσωπεία άστο...Χωρίς να το ελέγξουν κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι πάει 600-800?Και σου λέω εγώ το πιο απλό: Από τη χρήση έφυγε από τη θέση της η καλωδιωταινία που συνδέει την οθόνη. Το ξεβίδωμα και την τοποθέτηση μιας καλωδιοταινίας την χρεώνουν 600 ευρώ???Εμένα πχ ένα παλιό dell που είχα είχε φύγει η καλωδιωταινία του keyboard.Αν το πήγαινα στην dell θα έσκαγα τουλάχιστον ένα 100άρικο.Το άνοιξα ωραία και καλά όπως είδα σε manual στο internet και το έβαλα!Υπόθεση 10 λεπτών!!!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση "geofromalimo".

To Laptop το αγόρασα τον Οκτώβρη του 2006 στο Λονδίνο. Οπότε η εγγύηση έχει λήξει.

Δοκίμασα να συνδέσω την οθόνη του Desktop μου με το Laptop αλλα δεν υπήρχε αποτέλεσμα. Ακούω τον δίσκο να λειτουργεί πάντως (πολυ σιγά βεβαια). Ο ήχος δε δουλεύει όμως.

Το πρόβλημα με το θέμα της επιδιόρθωσης είναι οτι αυτο που με ενδιαφέρει περισσότερο αυτή τη στιγμή είναι τα δεδομένα μου. Η Sony οταν μιλήσα με το service της (που ειναι κεντρικο για όλη την Ευρώπη στο Βέλγιο μου είπαν οτι βρέξει χιονίσει αν είναι θέμα οθονης η ταρίφα είναι 600 € ενω για motherboard 800 € (μα καλά πληρώνει κανείς τόσα για service ??????? ) και αν το στείλω και δεν ζήτησω επιδιόρθωση ετσι απλά για να το δούν τοτε το κόστος για να μου το επιστρέψουν είναι 180 €. Οσο για να μου επαναφέρουν έστω τα δεδομένα το κόστος παει αλλα 300 €. Ξέρει κανείς κανα καλο service εδώ στην Αθήνα? έστω για να σώσω τα αρχεία μου. Δε θέλω να δώσω ουτε Ευρώ στη sony.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!!Μπορει καποιος κατοχος η' γνωστης να μου πει την γνωμη του για το htc shift???Aξιζει???θα μπορω να κανω κανονικα εγκαταστασεις προγραμματων οπως σε ενα laptop???

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

Εεε εφόσων είναι εφαρμογή που την σηκώνει φίλε μου γιατί όχι? Πρόκειται για μηχάνημα που τρέχει WindowsXP οπότε υποθέτω τρέχει ότι θες (σε λογικά πλαίσια βέβαια, δεν θα τρέχεις και το Quake :p)
Link to comment
Share on other sites

vista τρεχει!!!Εγω το θελω για δουλεια κυριως!!!Με ενδιαφερει το internet οπου παω να ειναι διαθεσιμο και αν γινεται να μπορει να τρεξει το αγαπημενο μου παιχνιδι,το football manager!!!!!!!!Tι λετε θα τα καταφερει????

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

vista τρεχει!!!Εγω το θελω για δουλεια κυριως!!!Με ενδιαφερει το internet οπου παω να ειναι διαθεσιμο και αν γινεται να μπορει να τρεξει το αγαπημενο μου παιχνιδι,το football manager!!!!!!!!Tι λετε θα τα καταφερει????

1. το έχεις αγοράσει? αν όχι τότε ΜΗ το πάρεις.

 

2. είναι τεράστιο

 

3. έχει χάλια αυτονομία

 

4. έχει ξεπερασμένο επεξεργαστή (όχι Atom)

 

5. και μόνο 1Gb ram που κάνει τα vista να μην πάνε και τόσο καλά με εφαρμογές ανοιχτές.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω πολυ να μου απαντησουν μονο υπευθυνα οποιος γνωριζει!

Θελω να αγορασω laptop προκειμενου να αντικαταστησει το desktop pc μου γιατι χαλασε. Επομενος μιλαμε για ενα laptop που θα δουλευει πολλες ωρες (μπορει να μενει ανοιχτος και 24ωρα). Το desktop μου ηταν ενα pentium 4 sta 4 ghz. Οι κυριες δουλειες που προοριζεται ειναι κυριως internet, κατεβασμα ταινιων, μουσικης, Video και εγγραφη τους , και το μονο παιχνιδι που θελω να παιζει ειναι το fifa 08 και pro evo 08 . Τι θα μου προτεινατε καθως ειμαι ασχετος και δεν γνωριζω και οπου πηγαινω να ρωτησω ο καθενας προσπαθει να μου πουλησει τα δικα του? Μην παρω κατι που και λεφτα θα δωσω πολλα και την δουλεια μου δεν θα κανω?

ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας!

παιδεια καμια προταση στην ερωτηση μου? ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

παιδεια καμια προταση στην ερωτηση μου? ευχαριστω πολυ!

 

Δεν θα αγόραζα laptop για την δουλεια που περιγράφεις.Αν το αφήνεις 24ωρα οπως λές τοτε θα μπορείς να ψήνεις και μπριζολες πανω του.Αν θες την γνώμη μου αυτο που χρειάζεσαι είναι ένα desktop.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αγόραζα laptop για την δουλεια που περιγράφεις.Αν το αφήνεις 24ωρα οπως λές τοτε θα μπορείς να ψήνεις και μπριζολες πανω του.Αν θες την γνώμη μου αυτο που χρειάζεσαι είναι ένα desktop.

 

Ναι μεν δεν ειναι ιδανικα μηχανηματα για 24/7 αλλα δεν σημαινει πως δεν θα την κανουν την δουλεια! Εχω εναν HP DV2000 απο 2006, και τον τελευταιο 1,5 χρόνο τον χρησιμοποιω πλεον ως desktop 24/7 (γλυτωσα απο πολυ καλωδιο μιλαμε :D) και δεν υπάρχει κάποιο θεμα. Βεβαια ελαβα τα μέτρα μου.... είναι πανω σε cooler pad και μια φορα τον μηνα με το κομπρεσερ καθαρισμα του ανεμιστηρα απο σκονες κλπ...

 

 

Παρακαλω πολυ να μου απαντησουν μονο υπευθυνα οποιος γνωριζει!

Θελω να αγορασω laptop προκειμενου να αντικαταστησει το desktop pc μου γιατι χαλασε. Επομενος μιλαμε για ενα laptop που θα δουλευει πολλες ωρες (μπορει να μενει ανοιχτος και 24ωρα). Το desktop μου ηταν ενα pentium 4 sta 4 ghz. Οι κυριες δουλειες που προοριζεται ειναι κυριως internet, κατεβασμα ταινιων, μουσικης, Video και εγγραφη τους , και το μονο παιχνιδι που θελω να παιζει ειναι το fifa 08 και pro evo 08 . Τι θα μου προτεινατε καθως ειμαι ασχετος και δεν γνωριζω και οπου πηγαινω να ρωτησω ο καθενας προσπαθει να μου πουλησει τα δικα του? Μην παρω κατι που και λεφτα θα δωσω πολλα και την δουλεια μου δεν θα κανω?

ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας!

 

Στο ερώτημα του φίλου παραπανω:

Θες κατι σε desktop replacement κατηγορια αν αντιλαμβανομαι καλα... αρα δεν θα σε πειραζε και αν ειναι 17ιντσο τερατακι :) Δες κατι σαν και αυτο http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1137751 Τα κάνει ολα και συμφέρει και έχει και 2 χρόνια εγγυηση... αλλα... να πάρεις και ενα cooler pad να βοηθα στην ψυξη του εφόσον θα παιζει 24/7.

 

Αν τώρα θες κάτι ποιο μεταφερόμενο, τοτε πάμε στις 15 ιντσες...

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1132741

 

Προτάσεις υπάρχουν πολλές... σου έδωσα 2 ενδεικτικές απο καλή μάρκα. Ενναλακτικα μπορείς να δεις απο HP, DELL....

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

o φορητός δεν έχει πρόβλημα να λειτουργεί 24/7 αρκεί να μην κάνει όλη την ώρα βαριές εργασίες.

 

για download/μουσική κλπ δε θα έχει πρόβλημα. δοκιμασμένο σε acer travelmate, hp compaq, thinkpads.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Ναι μεν δεν ειναι ιδανικα μηχανηματα για 24/7 αλλα δεν σημαινει πως δεν θα την κανουν την δουλεια! Εχω εναν HP DV2000 απο 2006, και τον τελευταιο 1,5 χρόνο τον χρησιμοποιω πλεον ως desktop 24/7 (γλυτωσα απο πολυ καλωδιο μιλαμε :D) και δεν υπάρχει κάποιο θεμα. Βεβαια ελαβα τα μέτρα μου.... είναι πανω σε cooler pad και μια φορα τον μηνα με το κομπρεσερ καθαρισμα του ανεμιστηρα απο σκονες κλπ...

 

 

 

 

Στο ερώτημα του φίλου παραπανω:

Θες κατι σε desktop replacement κατηγορια αν αντιλαμβανομαι καλα... αρα δεν θα σε πειραζε και αν ειναι 17ιντσο τερατακι :) Δες κατι σαν και αυτο http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1137751 Τα κάνει ολα και συμφέρει και έχει και 2 χρόνια εγγυηση... αλλα... να πάρεις και ενα cooler pad να βοηθα στην ψυξη του εφόσον θα παιζει 24/7.

 

Αν τώρα θες κάτι ποιο μεταφερόμενο, τοτε πάμε στις 15 ιντσες...

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1132741

 

Προτάσεις υπάρχουν πολλές... σου έδωσα 2 ενδεικτικές απο καλή μάρκα. Ενναλακτικα μπορείς να δεις απο HP, DELL....

 

i moni emperistatomeni apantisisi, na sai kala file !

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

ειμαι μεταξυ αυτων των μηχανηματων

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=2806

 

ποιο 8α μου προτεινετε?

 

alex

http://www.clove.co.uk/viewProduct.a...F-8F0EB31FBCFA

 

 

to link gia to clove pou rwtises

http://www.myphone.gr/gallery/uploads/5309/2.jpg Βελιγραδι VOLIM TE UVEK! 13/2/97
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

ειμαι μεταξυ αυτων των μηχανηματων

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=2806

 

ποιο 8α μου προτεινετε?

 

alex

ευχαριστώ :)

 

αλλά το λινκ δε δουλεύει. πάντως είδα το site και είναι καλό. είχε αγοράσει φίλος το 2004 ένα toshiba ppc από εκεί (e800).

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

ειμαι μεταξυ αυτων των μηχανηματων

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=2806

 

ποιο 8α μου προτεινετε?

 

alex

 

Το Dell το ακριβό.

Τo TurboX μην το κοιτάς καν. ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

1. το έχεις αγοράσει? αν όχι τότε ΜΗ το πάρεις.

 

2. είναι τεράστιο

ε!!! οχι και τεραστιο!!!!ultra mobile pc ειναι! ποσο μικροτερο μπορει να ειναι???

3. έχει χάλια αυτονομία

βγαινει μεγαλυτερη μπαταρια των 5 ωρων!!!

4. έχει ξεπερασμένο επεξεργαστή (όχι Atom)

εχεις δικιο ομως βλεπω σε βιντεο οτι παει καλυτερα απο τον atom

5. και μόνο 1Gb ram που κάνει τα vista να μην πάνε και τόσο καλά με εφαρμογές ανοιχτές.

εχεις δικιο ομως με εγκατασταση XP πιστευω θα πεταει το htc shift:D

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

λάθος αγορά. συγνώμη...

 

με 200ε παραπάνω έπαιρνες το κατά 100 φορές καλύτερο 37 (το είχα για κάποιο καιρό).

 

ειδικά τώρ απου βγήκε το 41 με εσωτερικό οπτικό μέσω.

 

να ρωτάτε πριν αγοράζετε umpc. ειδικά τέτοια μηχανήματα. υπάρχουν αρκετά sites για reviews, videos. και για το 18 ΔΕΝ γράφουν τπτ καλό.

 

@ galinios: clover = ?

 

Και ποιός σου είπε ότι το πήρα όσο κοστίζει?Το πήρα 500 ευρώ!

 

Σαν χρήστης του,το θεωρώ ένα εξαιρετικό μηχάνημα για την χρήση που το θέλω.Και για να είμαι ειλικρινής σε πολλά reviews διάβασα καλά λογια!Παραθέτω και μερικά στοιχεία από προσωπική εμπειρία με το μηχάνημα:

 

1.Τεράστια αυτονομία.

2.Εξαιρετικό πληκτρολόγιο.Πολύ καλή αίσθηση.

3.Εξαιρετικά ξεκούραστη οθόνη,όσες ώρες και να έχω κάτσει δεν μου δημιουργησε πρόβλημα.

4.Τρέχει άνετα από office μέχρι fireworks!Δεν το περίμενα καθώς ο Geode είναι μόλις 500Mhz.

5.Εξαιρετική η οθόνη και από την άποψη της αφής.Εδώ να ομολογήσω ότι ο latest driver του penmount μου δημιούργησε πρόβληματα και έβαλα τον προηγούμενο με τον οποίο βρήκα την ησυχία μου!

6.Αριστη ποιότητα κατασκευής.

 

Φαντάζομαι για να μιλάς για UMPC έχεις σίγουρα μια εμπειρία από τα μηχανήματα αυτά(δεν σε ειρωνεύομαι).Εμένα είναι το πρώτο μου.Αν έχεις υπ'όψιν σου κάποιο μειονέκτημα θα ήθελα να το συζητήσουμε...

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

το βασικότερο μειονέκτημα είναι ο πολύ αδύναμος επεξεργαστής (ίδιος με το everun - raon digital).

 

για μένα umpc = vista home premium. δλδ θέλω άριστο power management (τα xp δεν έχουν), άριστο TIP (με δάχτυλο ή γραφίδα) και origami 2.0.

 

για μένα το καλύτερο umpc της αγοράς σε αυτά τα λεφτά ή και πιο κάτω είναι το νέο gigabyte m912. του βάζεις 2GB ram και απλά γίνεται πιο γρήγορο και από το coreduo ;)

 

πάντος αν το πήρες καλή τιμή (γύρω στα 400ε) είσαι οκ. γιατί με 500 αγοράζεις καινούριο το 912.

 

το μόνο κακό με αυτά τα Umpc είναι η οθόνη αφής τους. άλλα έχουν μαλακή οθόνη όπως το δικό σου ή το gigabyte και κάνουν το γράψιμο σημειώσεων αδύνατη υπόθεση (πρέπει να προσέχεις όλη την ώρα να μην ακουμπάει το χέρι σου πάνω) ενώ άλλα έχουν σκληρή οθόνη όπως το fujitsu και είναι η χαρά του "ζωγράφου" :p αλλά κάνουν η χρήση με το δάχτυλο κουραστική.

 

η λύση αν κάποιος έχει τα λεφτά? το oqo2. το είχα για αρκετό καιρό και μπορώ να πω ότι είναι ίσως η καλύτερη συσκευή που είχα ποτέ (1.5Ghz, 32SSD είχε). η τεχνολογία wacom είναι ίδια με αυτή των tablets και χρόνια μπροστά. το ιδανικό βέβαια θα ήταν μια οθόνη στυλ dell xt όπου δάχτυλα και μαγνητικό στυλό δουλεύουν μια χαρά μαζί και χώρια ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

το βασικότερο μειονέκτημα είναι ο πολύ αδύναμος επεξεργαστής (ίδιος με το everun - raon digital).

 

Συμφωνώ ότι ο επεξεργαστής δεν είναι ισχυρός,αλλά για τη δουλειά που το θέλω με καλύπτει.Μιλάω για εμένα.Σε καμία περίπτωση δεν θα το πρότεινα για φορητό media player.

 

για μένα umpc = vista home premium. δλδ θέλω άριστο power management (τα xp δεν έχουν), άριστο TIP (με δάχτυλο ή γραφίδα) και origami 2.0.

 

Οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ δεν είναι συμβατές με vista οπότε δεν με ενδιαφέρουν σε επαγγελματικό επίπεδο.Το Tip είναι πραγματικά άριστο.

 

η λύση αν κάποιος έχει τα λεφτά? το oqo2.

 

Δεν πληρώνω τόσα λεφτά για ΙΤ χρήση με οθόνη 5 ιντσών!Απλά δεν μπορείς να δουλέψεις με 5 ίντσες!

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...