Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

διαθετω μεχρι 2000 ευρω και ειμαι μεταξυ compaq και toshiba. Τι λετε?

επισης ξερει κανεις για τον toshiba satelitte A40 Τεχνικά Χαρακτηριστικά

 

 

01. ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ : Mobile Intel Pentium 4 3.06GHz

02. CHIPSET :

03. ΜΝΗΜΗ : 512 MB DDR

04. ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ : 40 GB

05. DRIVES : DVD/CD-RW COMBO

06. ΟΘΟΝΗ : 15’ TFT (1024x768)

07. ΕΛΕΓΚΤΗΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ : Intel Montara (852)GME, 16-64MB DDR RAM

08. ΕΛΕΓΚΤΗΣ ΗΧΟΥ : 2 SPEAKERS SRS TruSurround XT System

09. FAX/MODEM : 56k V90

10. ΚΑΡΤΑ ΔΙΚΤΥΟΥ : 10/100

11. ΔΙΑΣΥΝΔΕΣΕΙΣ : 4X USB 2.0, Parallel, 1xPCMCIA

12. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ : WINDOWS XP HOME GR

13. ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ :

14. ΜΠΑΤΑΡΙΑ : Li-ion

15. ΒΑΡΟΣ : 3.5 kg

και τιμη 1800 ευρω......

Link to comment
Share on other sites

Οι Toshiba έχουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, νομίζω ότι θα μείνεις αρκετά ικανοποιημένος από το μηχάνημα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sammy ( 9 Μάρ. 2004 , 21:13)

 

διαθετω μεχρι 2000 ευρω και ειμαι μεταξυ compaq και toshiba. Τι λετε?

επισης ξερει κανεις για τον toshiba satelitte A40 Τεχνικά Χαρακτηριστικά

 

 

Ψιλοακριβό τον βλέπω. Εγώ πήρα τον Acer 1603 elm με 1550 ευρώ.

Για όποιον θέλει να βάλει dvdrw στον φορητό θα του πρότεινα να πάρει drive για σταθερό και με ένα box (ή μια καινούρια συσκευή usb2ide που κυκλοφορεί στο site της brando) να το κάνει για τον φορητό. Εγώ το μετάνιωσα πάντως που πήρα φορητό με ενσωματομένο dvdrw. Τζάμπα τα λευτά.

 

Μια απορία και απο εμένα. Το τροφοδοτικό του ACER είναι σαν ένας φορητός ακόμα. Υπάρχει στο εμπόριο κάτι πιο "φορητό"? να ψάξω ή θα φάω τζάμπα την ώρα μου? Επίσης φορτιστής για το αυτοκίνητο υπάρχει? (πρώτος φορητός είναι, θα μάθω)

Τα λέτε..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sammy ( 9 Μάρ. 2004 , 21:13)

 

07. ΕΛΕΓΚΤΗΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ : Intel Montara (852)GME, 16-64MB DDR RAM

Από αυτό πάντως δεν θα μείνεις καθόλου ικανοποιημένος...

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλει να παίζει παιχνίδια με το laptop, δεν θα έχει πρόβλημα. Στην αντίθετη περίπτωση όντως δεν είναι επαρκές.
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sammy ( 9 Μάρ. 2004 , 21:13)

 

07. ΕΛΕΓΚΤΗΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ : Intel Montara (852)GME, 16-64MB DDR RAM

 

 

Από αυτό πάντως δεν θα μείνεις καθόλου ικανοποιημένος...

 

γι'αυτο δεν γνωριζω,αλλα σε γενικες γραμμες νομιζω οτι ειναι ενας πολυ καλος φορητος...ηθελα πιο πολυ compaq αλλα εχω ακουσει οτι βγαζουν προβληματα και δεν εχω ορεξη να τρεχω συνεχεια σε αντιπροσωπειες...

επισης ηθελα να ρωτησω, υπαρχει τροπος να συνδεθει ενας φορητος με την τηλεοραση?

Link to comment
Share on other sites

-δες και το θέμα της εγγύησης, οι compaq έχουν μόνο ένα χρόνο.

-Οι περισσότεροι φορητοί σήμερα έχουν tv-out.

-τα τροφοδοτικά κανείς δεν τα σκέφτεται, όντως κάποια είναι θηρία, εμένα μου έχουν λείψει τα μικρά της HP. Για αυτοκίνητο υπάρχουν τροφοδοτικά.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μεγάλες αναμονές στην μπαταρία και λιγότερη θερμότητα τότε centrino. Υπολόγιζε τον centrino 1.5 αντίστοιχο του P4 στα 2.2-2.4Ghz

Αν δεν έχει tv (καλά που τον πέτυχες; ) τότε θες ένα σπάνιο αντάπτορα ο οποιος θα σου μετατρέψει το vga out σε RCA η SCART.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Παιδία έχει 2 μήνες και κάτι που έχω ένα laptop Compaq p4 3,06, έχει εδώ και ένα μήνα η μπαταρία μου κάνει χαζά, πάει μέχρι το 80% κανένα 20 λεπτό μου κρατά και αμέσως πάει στο 3% και μετά hibemate, έχει ένα πρόγραμμα για την μπαταρία battery optimizer αλλά δεν καταφέρνω να φέρω στα καλά του την μπαταρία με τίποτα, καμία γνώμη;
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sammy (10 Μάρ. 2004 , 00:43)

 

γι'αυτο δεν γνωριζω,αλλα σε γενικες γραμμες νομιζω οτι ειναι ενας πολυ καλος φορητος...ηθελα πιο πολυ compaq αλλα εχω ακουσει οτι βγαζουν προβληματα και δεν εχω ορεξη να τρεχω συνεχεια σε αντιπροσωπειες...

επισης ηθελα να ρωτησω, υπαρχει τροπος να συνδεθει ενας φορητος με την τηλεοραση?

 

Αν θα θες να τρέξεις καμιά 3D εφαρμογή θα κλαίς......

Ξανασκέψου το... ;)

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OverClocker (10 Μάρ. 2004 , 14:48)

Αν θα θες να τρέξεις καμιά 3D εφαρμογή θα κλαίς......

Ξανασκέψου το... ;)

 

Πόσα χρόνια έχεις να δεις φορητό υπολογιστή; :blink:

 

Εγώ πάντως με το Presario 2820EA που έχει μια Randeon 7500 mobility δεν έχω προβλήματα με 3D παιχνίδια πόσο μάλλον σε καινούρια φορητά με κάτι Randeon 9xxx mobility. Απλά μην πάρει κάτι με Intel η SIS integrated κάρτα γραφικών.

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic (10 Μάρ. 2004 , 02:54)

 

Αν θες μεγάλες αναμονές στην μπαταρία και λιγότερη θερμότητα τότε centrino. Υπολόγιζε τον centrino 1.5 αντίστοιχο του P4 στα 2.2-2.4Ghz

Αν δεν έχει tv (καλά που τον πέτυχες; ) τότε θες ένα σπάνιο αντάπτορα ο οποιος θα σου μετατρέψει το vga out σε RCA η SCART.

 

 

βασικα για την συνδεση με την tv αναρωτηθηκα για τον παλιο μου φορητο ο οποιος ειναι 4ετιας....να σημειωθει οτι ειναι toshiba και οτι δεν μου εχει παρουσιασει κανενα απολυτως προβλημα,και του εχω κανει και μια μικρη αναβαθμιση...

 

Αν θα θες να τρέξεις καμιά 3D εφαρμογή θα κλαίς......

 

δεν ασχολουμαι με παιχνιδια κλπ, τον υπολογιστη τον θελω για internet κυριως και για καποιες απλες εργασιες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος valerio (10 Μάρ. 2004 , 16:29)

 

Πόσα χρόνια έχεις να δεις φορητό υπολογιστή; :blink:

 

Εγώ πάντως με το Presario 2820EA που έχει μια Randeon 7500 mobility δεν έχω προβλήματα με 3D παιχνίδια πόσο μάλλον σε καινούρια φορητά με κάτι Randeon 9xxx mobility. Απλά μην πάρει κάτι με Intel η SIS integrated κάρτα γραφικών.

 

 

αυτος που θελω (toshiba A40) intel εχει....αν και οπως ειπα μαλλον δεν θα με προβληματισει πολυ αφου δεν με ενδιαφερουν τα 3D γραφικα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος valerio (10 Μάρ. 2004 , 16:29)

 

Πόσα χρόνια έχεις να δεις φορητό υπολογιστή; :blink:

 

Εγώ πάντως με το Presario 2820EA που έχει μια Randeon 7500 mobility δεν έχω προβλήματα με 3D παιχνίδια πόσο μάλλον σε καινούρια φορητά με κάτι Randeon 9xxx mobility. Απλά μην πάρει κάτι με Intel η SIS integrated κάρτα γραφικών.

 

Τι άλλο θα ακούσουν τα αυτια μου...... :wacko: :wacko: :wacko:

 

Εγώ αναφέρωμαι ότι αν βάλει την onboard κάρτα γραφικών δεν θα μπορεί να τρέξει 3d εφαρμογές.....

 

 

Καλό είναι να διαβάζουμε όλα τα ποστ όταν θέλουμε να σημετάσχουμε σε μια συζήτηση και όχι μόνο ότι μας ενδιαφέρει γιατί είτε μπορεί να έχει απαντηθεί είτε να συμβεί αυτό που συναίβει τώρα που αν διάβαζε 3-4 ποστ παραπάνω θα έβλεπε ότι αναφερόμουν στην onboard κάρτα γραφικών.....

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OverClocker (10 Μάρ. 2004 , 22:24)

Τι άλλο θα ακούσουν τα αυτια μου...... :wacko: :wacko: :wacko:

 

Εγώ αναφέρωμαι ότι αν βάλει την onboard κάρτα γραφικών δεν θα μπορεί να τρέξει 3d εφαρμογές.....

 

 

Καλό είναι να διαβάζουμε όλα τα ποστ όταν θέλουμε να σημετάσχουμε σε μια συζήτηση και όχι μόνο ότι μας ενδιαφέρει γιατί είτε μπορεί να έχει απαντηθεί είτε να συμβεί αυτό που συναίβει τώρα που αν διάβαζε 3-4 ποστ παραπάνω θα έβλεπε ότι αναφερόμουν στην onboard κάρτα γραφικών.....

 

Τελικά καμμιά φορά είναι καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς, ή να πληκτρολογείς τέλος πάντων. Χίλια συγνώμη φίλε, δεν είχα δει το προηγούμενο post...

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά για να μπορέσει κάποιος να παίξει με αξιώσεις όλα τα σύγχρονα παιχνίδια για pc στο λαπτοπ του,ποια είναι μια επαρκής κάρτα γραφικών??Δεν μιλάμε για επιδόσεις που να συγκρίνονται με αυτές του καλύτερου desktop με την καλύτερη καρτα γραφικών αλλά έστω με ικανοποιητική ταχύτητα και ανάλυση,ακόμα και σε βαριά games( πχ 3d first person shooters κτλ)

Λογικά αυτές οι ΑΤΙ Radeon mobility 9xxx είναι καλές...ή μήπως οι geforce είναι καλύτερες??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πριν μερικές μέρες πήρα τελικά τον Acer Travelmate 291LCi (1.4Centrino) και οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι πολύ θετικές :D

Αθόρυβος,δεν θερμαίνεται παρα ελάχιστα,η ποιότητα κατασκευής πολύ καλή όπως και η οθόνη.

 

Τώρα θέλω να αγοράσω και μια τσάντα μεταφοράς και θα ήθελα τη γνώμη σας.

Να κοιτάξω και σε μαγαζιά άσχετα με υπολογιστές;

Είδα κάποιες στο site του πλαισίου αλλά μου φάνηκαν πολύ μεγάλες,θέλω κάτι να χωράει το laptop συν 1-2 accesories(mouse,καλώδια κλπ)

Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα.

 

----Νίκος Καζαντζάκης

Link to comment
Share on other sites

Να πας στο Πλαίσιο και να πάρεις μια κλασική Adisson που έχει.

Είναι πολύ compact και συμπαθητική, είναι αυτό που θες ;)

Ασε τι δείχνουν στις φωτογραφίες.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θέλω να αγοράσω και μια τσάντα μεταφοράς και θα ήθελα τη γνώμη σας.

 

Και γώ τα ίδια έλεγα φίλε μου με σένα. Αλλά αν έχεις την ευχέρεια πάρε μια πιο μεγάλη γιατί στην πορεία θα δείς ότι θα σου χρειαστεί. Όλο και κάτι θα χρειάζεσαι να μεταφέρεις εκτός απο τα βασικά (π.χ. ένα εξωτερικό σκληρό δίσκο ή DVD-R), οπότε δεστο σαν μια επένδυση και πάρε κάτι καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...