Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ta kammena pixel sinithos kanoun mpam! K ego eimai enas ap tous atyxous pou exo ena kammeno pixel.Sto katastima pou to agorasa k oi treis polites tous mou edosan alli apantisi. :wacko:

Den exo rotisei stin antiprosopeia , alla na po tin alitheia variemai na pao kiolas... Entaksei den einai k kati tragiko alla kalo tha einai na min yparxei! Tosa lefta skame sto kato kato ! Tha eprepe na allazoun to laptop AMESOS!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το δικό μου καμμένο pixel είναι περίπου στο κέντρο της οθόνης. Η εγγύηση καλύπτει από 3 και πάνω νομίζω.. Παιδιά, το να μπω σε ταλαιπωρία για ένα pixel... δε μου φαίνεται σωστό.. Ούτε που το παίρνεις χαμπάρι και φαίνεται μόνο όταν υπάρχει σκούρο χρώμα στο συγκεκριμένο σημείο.. και στην TFT (hp 1702) που πήρα, πάλι από την αρχή είχε ένα... Βρε ας μείνει μόνο ένα και θα είμαι super...
Link to comment
Share on other sites

εχω εναν φορητο Hp Omnibook XE2 (ξερω ειναι λιγο παλιο).

 

θελω να αλλαξω σκληρο δισκο. το Hibernation partition(κει που αποθηκευονται οι πληροφοριες και τα δεδομενα οταν ο υπολογιστης παει σε standby η suspend) του νεου δισκου, πως θα το φτιαξω? αν δεν το φτιαξω, και απλα τον φορμαρω, και βαλω windows θα εχω προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

εχω εναν φορητο Hp Omnibook XE2 (ξερω ειναι λιγο παλιο).

 

θελω να αλλαξω σκληρο δισκο. το Hibernation partition(κει που αποθηκευονται οι πληροφοριες και τα δεδομενα οταν ο υπολογιστης παει σε standby η suspend) του νεου δισκου, πως θα το φτιαξω? αν δεν το φτιαξω, και απλα τον φορμαρω, και βαλω windows θα εχω προβλημα?

Ένα αρχείο είναι το hibernatin και δημιουργείται αυτόματα από τα Windows.

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα το πρώτο μου laptop.. :baby:

Έναν Acer Aspire 1363Wlmi

• Επεξεργαστής: Sempron 3000+

• Μνήμη: 2x256MB

• Σκληρός Δίσκος: HDD 60GB

• CD / DVD, Floppy: DVD±RW, no FDD

• Οθόνη-Κάρτα Γραφικών: 15.4" WXGA, nVidia GeForce FX Go5200 64MB

• Συνδέσεις: 4xUSB 2.0, FireWire, IrDA, Wi-Fi

• Modem / LAN: Modem, LAN

• Λειτουργικό: Windows XP Home GR

• Εγγύηση: 1 έτος εγγύηση

Στα 800ευρώ.. Δεν πρόλαβα να το ψάξω πολύ,πρώτες εντυπώσεις θετικές.Λίγο βαρύ βέβαια (3,6Κg). Πιστέυω είναι μια τίμια λύση για τα λεφτά του :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες επειδη ο φορητος μου ειναι λιγο αφορητος στο βαρος γνωριζετε καποιο καταστημα που να αγοραζει μεταχειρισμενα laptop? Εκτος απο το KAIZER στη μαρνης?
Link to comment
Share on other sites

loipon paidia mia erotisi kriseos kai tha imoun ypohreos an eiha mia apantisi grigori.

o pateras moy thelei enan ypologisti horis polles apaitisis, einai gia tin doyleia gia na trehei ena programa na vgazei prosfores.

ekei loipon pou epsahna kati se dektop vrika enan HP 4907 ea notebook me ta eksis.

celeron mobile 1,4

256 ram (tha mpoun alla 256 amesa)

shared karta 64mb

othoni 15''

40gb disko

aplo mihanima me dynatotites kato tou metriou alla i timi einai sta 450euro

ti lete aksizei ton kopo na ton paro? gnorizete poso ehei kainourgios, giati den ton eho vrei akoma pouthena.

 

ena link poy vrika einai auto http://linkshop.gr/eshop/view_product.php?productid=109&idcat=1&idsubcat=54&idsubsubcat=35

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλός για τα λεφτά του,μεγειές! :)

ο sempron τι λεει?σηκώνει βάρη?? :worry:

 

Thanks. :)

O sempron προς το παρον καλά τα πάει..Είναι σχεδόν άδειο το μηχάνημα και δεν το έχω σκίσει ακόμα :p. Θα δείξει... Βασικά ο desktop μου είναι Ρ4 στα 1.5GHz και o sempron δουλεύει στα 1.8, οπότε δεν έχω "πεσει" τόσο σε επιδόσεις ώστε να μου κακοφανεί. Έχω συνηθίσει στα χαμηλα :O Μου έκανε εντύπωση πόσο αθόρυβος είναι και δεν ζεσταίνεται πολύ.Για αυτονομία το ψάχνω ακόμα..Κανα 2ωρο το βλέπω να και λέει 3 ώρες.. Αυτά! :)

Link to comment
Share on other sites

[imgalign=right]http://www.plaisio.gr/images/Products/661058.gif[/imgalign]

Πιάνουν οι ζέστες και σκέφτομαι να προμηθευτώ αυτό το cooler για να δώσω «ανάσες» στο laptop μου.

 

Οι θερμοκρασίες μου κυμαίνονται για το case ~43-44 βαθμούς και για το cpu από 50 εώς και 61-62 βαθμούς.

 

Το έχει κάποιος;Θα με βοηθήσει στην ψύξη του; :rolleyes: :worry:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

το χρησιμοποιω εγω και κανει πολυ δουλεια,ο φορητος απο κατω δεν ζεσταινεται καθολου,μονο απο πανω καταλαβαινεις οτι τραβα θερμοκρασιες!
:)
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται...για το σπίτι, απλά με τον θόρυβο έχω ένα ενδοιασμό...

Το πήρα παρόλο που έχω Σεντρίνο επεξεργαστή, βοηθά αρκετά και είναι και αθόρυβο. Για τα 20 ευρώ που έχει, αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λιγο βοηθεια!Σκεφτομαι να παρω τον Fujitsu Siemens Amilo D7850!Τι λετε αξιζει???Εχω πολλες απαιτησεις συνηθως και δεν θα ηθελα να μου κολλαγε σε κανα ζορισμα... ;) Τι λετε αξιζει??? :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμήτες σας χαιρετώ και σας ασπαζομαι την δεξια! :D Λοιπόν θέλω να αγοράσω ενα laptop που να μπορει να παίζει τα παιχνιδια που κυκλοφορουν τώρα. Τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει κυρίως όμως τι κάρτα γραφικών πρέπει να έχει; Λόγου χάρη οι κάρτες γραφικών που έχουν οι υπολογιστές με μνήμη 64 μβ φτάνουν για να σηκώσουν ένα παιχνίδι. Περιμένω τις απαντήσεις σας. Ευχαριστώ Λεωνίδας :cool:
Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμήτες σας χαιρετώ και σας ασπαζομαι την δεξια! :D Λοιπόν θέλω να αγοράσω ενα laptop που να μπορει να παίζει τα παιχνιδια που κυκλοφορουν τώρα. Τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει κυρίως όμως τι κάρτα γραφικών πρέπει να έχει; Λόγου χάρη οι κάρτες γραφικών που έχουν οι υπολογιστές με μνήμη 64 μβ φτάνουν για να σηκώσουν ένα παιχνίδι. Περιμένω τις απαντήσεις σας. Ευχαριστώ Λεωνίδας :cool:

ναι για mame θα ειναι μια χαρα,για τα καινουργια παιχνιδια πρεπει να εχεις κατεμε..τουλαχιστον καρτα γραφικων 256mb + τι αλλες επιδοσεις χρειζεται το συστημα..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμήτες σας χαιρετώ και σας ασπαζομαι την δεξια! :D Λοιπόν θέλω να αγοράσω ενα laptop που να μπορει να παίζει τα παιχνιδια που κυκλοφορουν τώρα. Τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει κυρίως όμως τι κάρτα γραφικών πρέπει να έχει; Λόγου χάρη οι κάρτες γραφικών που έχουν οι υπολογιστές με μνήμη 64 μβ φτάνουν για να σηκώσουν ένα παιχνίδι. Περιμένω τις απαντήσεις σας. Ευχαριστώ Λεωνίδας :cool:

 

 

Φίλε αν οπωσδήποτε χρειάζεσαι φορητό και όχι desktop (οπότε ξανασκέψου το γιατί με τα μισά λεφτά θα έχεις ένα οπωσδήποτε καλύτερο και με περισσότερες πιθανότητες αναβάθμισης, μηχάνημα...) τότε ρίξε μια ματιά στη σειρά 1690 των ACER (ειδικά ο 1692 και ο 1694 είναι ό,τι πρέπει.

Όλα αυτά βέβαια αν δεν φοβάσαι να ρίξεις μια ματιά στα posts για τα προβλήματα που έχουν παρουσιάσει κατά καιρούς σε κάποιους από τους κατόχους....

Ο δικός μου (1692) είναι ως τώρα ΟΚ.

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Δεν του απαντάτε όμως σ'αυτό που ρωτάει. Για να μπορεί να παίζει κάποια παιχνίδια θα πρέπει το μηχάνημα να έχει κάποια αξιοπρεπή κάρτα γραφικών, για παράδειγμα την X600 της ATI που έχει εμφανιστεί σε αρκετά laptops. Τα graphics chipsets της Intel που έχουν τα φτηνότερα laptops και χρησιμοποιούν την κεντρική μνήμη του συστήματος, δεν τα καταφέρνουν και πολύ καλά.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα!! Ενδιαφερομαι και εγω για αγορα ενος φορητου. Οι συζητησεις σας με βοηθησαν ιδιαιτερα, αλλα εχω μια ακομα απορια! Στο θεμα των θερμοκρασιων ισχυει το οτι οι amd ανεβαζουν μεγαλητερες θερμοκρασιες απο οτι οι intel και στους φορητους??
Link to comment
Share on other sites

παιδι βρηκα φορητο(το θεωρω τελειο)sony,επομενο μοντελο απο αυτο που σας εχω πει.Το sony s3xp!!! δεστε τον και πεσ τε μου τη γνωμη σας.εαν καποιος τον εχει δει ξερει που ειναι διαθεσιμος; :rolleyes: :rolleyes: :) :D :!:
Link to comment
Share on other sites

Τον είχα δει την προηγούμενη βδομάδα που έτυχε να περάσω από το Πλαίσιο του Συντάγματος. Τώρα βλέπω ότι δεν τον έχουν στον κατάλογο όμως. Είναι ακριβός πάντως, το mgmanager π.χ τον έχει €2161 χωρίς φ.π.α.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την μπαταρία, είναι καλό να την βγάζουμε τελείως από τον υπολογιστή όταν τον χρησιμοποιούμε στο σπίτι; Πώς θα πετύχουμε μεγαλύτερη διάρκεια της ζώης της μπαταρίας;
Link to comment
Share on other sites

παιδι βρηκα φορητο(το θεωρω τελειο)sony,επομενο μοντελο απο αυτο που σας εχω πει.Το sony s3xp!!! δεστε τον και πεσ τε μου τη γνωμη σας.εαν καποιος τον εχει δει ξερει που ειναι διαθεσιμος; :rolleyes: :rolleyes: :) :D :!:

 

 

 

καλος φαινεται αλλα η καρτα γραφικων να ξερεις οτι δεν ειναι πολυ καλη. :(

ειχα διαβασει στο ιντερνετ οτι ειναι 128μβ αλλα shared απο την μνημη του συστηματος,δηλαδη νομιζω ελεγε στο σιτε οτι εχει δικα της 32μβ και τα υπολοιπα τα περνει απο το συστημα αναλογα με τις αναγκες της.(εαν κανω λαθος παρακαλω να με διορθωσει καποιος )

σιγουρα δεν αξιζει να εχεις δωσει 2000 και ευρω χωρις φπα και να εχεις καρτα shared......εκτος βεβαια εαν δεν σε ενδιαφερει η καρτα γραφικων στο συστημα που θελεις να παρεις.

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ξερω ειναι ενα απο τα λιγα που εχουν κανονικη καρτα γραφικων με δικη ης ραμ.δεσ στο σιτε που σου εχω ηδη δωσει
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...