Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κανείς dell d800?

Τί γνώμη έχετε για τα dell γενικότερα?

Επίσης στο site της dell λέει οτι έχει smartcard reader.Τί είναι αυτό?

Πέρασαν...panasonic g500,sony z1,motorola startac,ericsson 768,nokia 3210,sony z5,siemens sl45i,sonyericsson t68i,nokia 7210,panasonic gd87,sonyericsson p800,orange spv,nokia 6600,qtek 8080,sonyericsson t610,samsung sgh-i530,qtek 8010,qtek s100,treo 650,motorola mpx220,nokia n70,qtek 8310,qtek s200,ubiquio 401,htc TyTN, htc p3300, apple iphone 2G, iphone 3G, iphone 3GS, iphone 4, Motorola Droid Razr, HTC One X, Samsung S3, S4, Sony Z1, 1+1, Note4 ...... :p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jimbou (20 Οκτ. 2004 , 01:02)

 

Έχει κανείς dell d800?

Τί γνώμη έχετε για τα dell γενικότερα?

Επίσης στο site της dell λέει οτι έχει smartcard reader.Τί είναι αυτό?

 

 

ta notebooks tis dell einai apo ta korifaia - eidika apo pleyra poiotits kataskeyis kai eggiisis-ipostiriksis.o reader pou anafereis einai gia na diavazeis tis memory cards pou iparxoun stis psifiakes mixanes,kinita, kai alles siskeyes..

Link to comment
Share on other sites

τα Dell ειναι αριστα,απο το Dell.com βρες το forum και εκει υπαρχουν εκατονταδες γνωμες για το Dell 800

 

 

http://forums.us.dell.com/supportforums?category.id=latitude

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jimbou (20 Οκτ. 2004 , 01:02)

 

Έχει κανείς dell d800?

Τί γνώμη έχετε για τα dell γενικότερα?

Επίσης στο site της dell λέει οτι έχει smartcard reader.Τί είναι αυτό?

 

 

Ναι, έχω έναν εγώ! Συγκεκριμένα είναι αυτός ( σημείωσε ότι το DVD+RW είναι Double Layer (8,5 GB) )

 

Το smartcard reader είναι για να διαβάζει smartcards και όχι memory cards, όπως λέει ο φίλος onefluffycloud. Οι smartcards είναι κάρτες που μοιάζουν με τις τηλεκάρτες, τις κάρτες των δορυφορικών καναλιών κλπ. Χρησιμοποιούνται από εταιρείες για αυτόματο login σε υπολογιστές. Εμένα προσωπικά μου είναι άχρηστο διότι είναι μόνο reader και όχι writer οπότε δεν μπορώ (πχ) να το χρησιμοποιήσω για προγραμματισμό καρτών για δορυφορική τηλεόραση (φτου κακά, απαγορευμένα πράγματα!!!...).

 

Γενικώς είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από τον φορητό. Έχει πολύ καλή ισχύ, δυνατή κάρτα γραφικών και πολύ καλή οθόνη. Είναι ήσυχος και δεν ζεσταίνεται. Η μπαταρία του κρατά πάνω από 3 ώρες (εκτός εάν του ζητήσεις κωδικοποίηση βίντεο!...). Η ποιότητα κατασκευής του είναι πάρα πολύ καλή!

 

Σε αυτή την τιμή που τον πήρα και για τα χαρακτηριστικά που έχει (δες το παραπάνω link για τιμή και σύνθεση) πιστεύω ότι είναι πολύ καλή αγορά! Επίσης η Dell δίνει ως ελάχιστη εγγύηση 3 χρόνια και επισκευή στην έδρα σου την επόμενη εργάσιμη ημέρα! (Αχρείστη να είναι).

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος οτι είναι double layer το dvdrw?Στο site της dell δεν γράφει τίποτα τέτοιο, και που ρώτησα τηλεφωνικά μου είπαν οτι είναι single layer.Επίσης ο σκληρός σου που λές οτι είναι 7200rpm, τον παράγγειλες εσύ σαν extra να είναι έτσι ή όλοι οι σκληροι της dell είναι έτσι?
Πέρασαν...panasonic g500,sony z1,motorola startac,ericsson 768,nokia 3210,sony z5,siemens sl45i,sonyericsson t68i,nokia 7210,panasonic gd87,sonyericsson p800,orange spv,nokia 6600,qtek 8080,sonyericsson t610,samsung sgh-i530,qtek 8010,qtek s100,treo 650,motorola mpx220,nokia n70,qtek 8310,qtek s200,ubiquio 401,htc TyTN, htc p3300, apple iphone 2G, iphone 3G, iphone 3GS, iphone 4, Motorola Droid Razr, HTC One X, Samsung S3, S4, Sony Z1, 1+1, Note4 ...... :p
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jimbou (20 Οκτ. 2004 , 11:22)

 

Είσαι σίγουρος οτι είναι double layer το dvdrw?Στο site της dell δεν γράφει τίποτα τέτοιο, και που ρώτησα τηλεφωνικά μου είπαν οτι είναι single layer.Επίσης ο σκληρός σου που λές οτι είναι 7200rpm, τον παράγγειλες εσύ σαν extra να είναι έτσι ή όλοι οι σκληροι της dell είναι έτσι?

 

 

Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι είναι double layer για τους παρακάτω λόγους:

 

Έχω το NEC ND-6100A και αν ακολουθήσεις το link θα δεις (στα specifications) ότι υποστηρίζει εγγραφή DVD+R SL,DL (Single Layer, Double Layer). Αυτά από το support της Dell.

 

Το Nero InfoTool στα supported write features για το DVD έχει τσεκαρισμένο και το DVD+R DL.

 

Επίσης αναφέρεται η δυνατότητά του για εγγραφή double layer μαζί με τις ταχύτητες εγγραφής εδώ (πάλι site της Dell).

 

Επίσης εδώ θα βρεις πληροφορίες για αναβάθμιση του firmware με αυτό του 6500Α ώστε να υποστηρίζει πλέον και DVD-R , DVD-RW... (δεν το έχω κάνει για λόγους εγγύησης και γιατί έχω DVD+-R, RW, DL σε PC)

 

Ελπίζω να σε κάλυψα λιγάκι γι' αυτό το θέμα...

 

Όσο για τον δίσκο, απλά έκανα παραγγελία τον 60GB ο οποίος (έτυχε να) γυρίζει στις 7200 (είναι ο Hitachi Travelstar), δεν γνωρίζω για τους άλλους σκληρούς που χρησιμοποιεί η Dell.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω αναβαθμιση μνημης RAM στο notebook Hp που εχω.Εχει 2Χ256 και θελω να του βαλω μια 512.Την αλλη την 256 δεν μπορω μονος μου να την αλλαξω.Να αγορασω την μνημη της ΗΡ [175 ευρω] ή να αγορασω μια Crucial απο το internet που κοστιζει 115 ευρω.Μια τριτη λυση ειναι μια 512 απο το Πλαισιο TRANSCEND που κοστιζει και αυτη γυρω στα 110 ευρω.Πια ειναι η καλυτερη μνημη απο αυτες?
Link to comment
Share on other sites

iparxei kanena kalo site me accesories gia foritous..opos kalodia trofodosias apo anaptira aytokinitou?

episis tha me endiefere na vro mia pmcia karta ixou gia ton forito mou.

den exo vrei kamia plin tis creative ala ayti einai meso usb.

tha ithela tin iparksi 2 karton ixou ston forito mou..mia pou exei kai ali mia epipleon...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kinhtomania (24 Οκτ. 2004 , 17:20)

 

paidia prin 2 meres phra enan acer travelmate 2601WlMi

 

auta pernoune apo oti eida 256 ddr sta 333mhz

 

einai idia me tou desktop h prepei na psaksw eidikes mnhmoules?

pws tis lene gia na psaksw?

 

 

Όχι δεν είναι ίδιες με τον desktop. Ψάξε στο internet για ddr για laptop (δεν νομίζω να έχουν κάποια συγκεκριμένη ονομασία) ή ρώτα σε κανένα κατάστημα με pc. Έχω την εντύπωση ότι είναι λίγο πιο τσουχτερές οι τιμές από τις μνήμες για desktop.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος caslor (25 Οκτ. 2004 , 12:56)

 

iparxei kanena kalo site me accesories gia foritous..opos kalodia trofodosias apo anaptira aytokinitou?

episis tha me endiefere na vro mia pmcia karta ixou gia ton forito mou.

den exo vrei kamia plin tis creative ala ayti einai meso usb.

tha ithela tin iparksi 2 karton ixou ston forito mou..mia pou exei kai ali mia epipleon...

 

 

Τροφοδοσία από αναπτήρα αυτοκινήτου δεν νομίζω να γίνεται, διότι ο αναπτήρας είναι 12 V ένω τα περισσότερα laptop είναι γύρω στα 19 V.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rohamis (25 Οκτ. 2004 , 15:52)

 

Τροφοδοσία από αναπτήρα αυτοκινήτου δεν νομίζω να γίνεται, διότι ο αναπτήρας είναι 12 V ένω τα περισσότερα laptop είναι γύρω στα 19 V.

 

 

Κι όμως γίνεται

 

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kinhtomania (24 Οκτ. 2004 , 17:20)

 

paidia prin 2 meres phra enan acer travelmate 2601WlMi

 

auta pernoune apo oti eida 256 ddr sta 333mhz

 

einai idia me tou desktop h prepei na psaksw eidikes mnhmoules?

pws tis lene gia na psaksw?

 

 

Λογικά οι μνήμες που παίρνει ο acer σου είναι αυτές εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zoo (25 Οκτ. 2004 , 17:18)

 

Κι όμως γίνεται

 

:cool:

 

 

Κι όμως... Τι πατέντα να σκέφτηκαν άραγε... Ξέρετε πληροφορίες?

Link to comment
Share on other sites

ola einai thema gnosis ilektronikon..edo kapia epoxi pou epsaxna eixa vrei sto net sxediagrama kai katalogo ilikon gia tin dimiourgeia ilektronikis plaketas pou me trofodosia 12v apo mpataria aytokinitou sou evgaze akrivos stis eksodous ta katalila reumata gia sindesi tis mitrikis kai ton alon hardware...
Link to comment
Share on other sites

Κατ' ακρίβειαν όλα αυτά τα "παράξενα" υλοποιούνται με χρήση ηλεκτρονικών ισχύος. Είναι ένας κλάδος της ηλεκτρολογίας ο οποίος αναπτύσσεται ραγδαία τα τελευταία χρόνια και παρέχει πολλές λύσεις σε διάφορες προβλήματα...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος a_aris (26 Οκτ. 2004 , 16:03)Κατ' ακρίβειαν όλα αυτά τα "παράξενα" υλοποιούνται με χρήση ηλεκτρονικών ισχύος. Είναι ένας κλάδος της ηλεκτρολογίας ο οποίος αναπτύσσεται ραγδαία τα τελευταία χρόνια και παρέχει πολλές λύσεις σε διάφορες προβλήματα...

 

Χμμμ... Ε όχι και κλάδος της ηλεκτρολογίας... Το είπες και μόνος σου... Ηλεκτρονικά ισχύος....

 

Στο πιό τεχνικό κομμάτι τώρα...

 

Στο σπίτι το η Δ.Ε.Η. μας δίνει εναλλασσόμενο ρεύμα με τάση 220V. Καθώς είναι εναλλασσόμενο με τη χρήση ενός μετασχηματιστή μπορούμε είτε να υποβιβάσουμε είτε να ανυψώσουμε την τάση. Στο αυτοκίνητο τώρα μια και το ρεύμα είναι συνεχές δεν γίνεται απλά να χρησιμοποιηθεί ένας μετασχηματιστής. Στην περίπτωση αυτή συνηθίζεται η χρήση ενώς διακοπτώμενου τροφοδοτικού. Το συνεχές ρεύμα μετατρέπεται σε διακοπτώμενο, περνάει από μετασχηματιστή και ανυψώνεται σε λίγο μεγαλύτερη από την επιθυμητη τάση. Κατόπιν με κατάλληλο κύκλωμα και συνδυασμό με φίλτρο μετατρέπεται εκ νέου σε συνεχές ρεύμα με τάση αυτή που θέλουμε. Υπάρχουν και τεχνικές όπως αυτή του καταρράκτη αλλά είναι λίγο πεπαλαιωμένες και δεν χρησιμοποιούνται πια...

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος valerio (26 Οκτ. 2004 , 18:43)

 

Υπάρχουν και τεχνικές όπως αυτή του καταρράκτη αλλά είναι λίγο πεπαλαιωμένες και δεν χρησιμοποιούνται πια...

 

 

καταρράκτη ε;;

λοιπόν και όμως φαντάζει πολύ μεγάλο και σύνθετο (βλέπε τροφοδοτικά ή ανορθωτές του κάποτε- αν πρόλαβες εκείνα τα θηρία) και τελικά όλα γίνονται σήμερα σε μία πλακέτα με μερικούς πυκνωτές...

 

Πάντως για τον φίλο που ρώτησε δε θα τα συνιστούσα διότι συνήθως αυτές οι πηγές δεν είναι και οι πλέον αξιόπιστες άρα μπορεί να παρουσιαστούν προβλήματα με τη μπαταρία (ημιτελείς φορτίσεις --->μικρή διάρκεια ζωής της μπαταρίας) ή "πεθαμένοι" επεξεργαστές που σέρνονται λόγω χαμηλής τάσης - έντασης του ρεύματος... Βέβαια αν ρωτήσεις και δεις ότι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος και η έξοδος της συσκευής καλύπτει πλήρως τις απαιτήσεις για τέτοια συσκευή (laptop!) τι να πω;;

it''s up to you... :cool:

'70s
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dogas (27 Οκτ. 2004 , 11:25)Πάντως για τον φίλο που ρώτησε δε θα τα συνιστούσα διότι συνήθως αυτές οι πηγές δεν είναι και οι πλέον αξιόπιστες άρα μπορεί να παρουσιαστούν προβλήματα με τη μπαταρία (ημιτελείς φορτίσεις --->μικρή διάρκεια ζωής της μπαταρίας) ή "πεθαμένοι" επεξεργαστές που σέρνονται λόγω χαμηλής τάσης - έντασης του ρεύματος...

 

Κοίτα, ό,τι πληρώνεις παίρνεις... Αν μιλάμε για μάρκα μ'έκαψες, ο Θεός μαζί σου, όταν όμως μιλάμε για κάποια εταιρία όπως η APC που είναι κολοσσός τότε έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Μαγκες σκεφτομουν να παρω ενα laptop και θελω να μου πειτε κατι αναβαθμισιμο αξιοπιστο και με μεγαλη αποδοση,και σιγουρα ενα DVD writer.....(γυρω στα 1300 ευροπουλα!)Σκεφτομουν το VAIO A240 της sony `η τον HEWLETT PACKARD PAVILION ZV5271EA τι λετε????
Link to comment
Share on other sites

χωρίς να έχω κοιτάξει κανένα από τα δύο θα έλεγα Vaio... έτσι από την εμπειρία μου και μόνο!για περισσότερα διάβασε όλο το thread και πολλά από αυτά που έχεις στο μυαλό σου θα βρούν απάντηση... :X
'70s
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...