Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οχι δεν επεσε ποτε. Το anti-shock τι ειναι; Οσο για το μαστορα δεν ειναι του σερβις αλλα δεν ξερω αν αξιζει να το στειλω στην Αθηνα.

 

Πρόσεχε ποιος το πιάνει στα χέρια του και τι κάνει διότι αλλιώς κινδυνεύεις να χάσεις την εγγύηση.

Anti-shock λέγονται τα διάφορα συστήματα που έχουν επινοήσει οι εταιρείες για να προστατεύουν τους δίσκους σε περίπτωση πτώσης. Ο δίσκος είναι το μόνο κομμάτι του υπολογιστή με μηχανικά κινούμενα μέρη και άρα το πιο ευαίσθητο σε περίπτωση πτώσης. Κατασκευαστές όπως η IBM & η Apple έχουν συστήματα προστασίας που αισθάνονται την απότομη κίνηση και "παρκάρουν" αυτομάτως το δίσκο ώστε να υποστεί τη λιγότερη δυνατή ζημιά. Δεν ξέρω αν Philips έχει κάτι παρόμοιο.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δες λιγο αυτο το λινκ

http://www.bay-wolf.com/speedstep.htm

εγω το εχω παντα στο portable/laptop και δεν εχω προβλημα με παιχνιδια.

 

η καρτα του ειναι πολυ καλη, δεν την εχεις δοκιμασει να δεις τι λεει; :)

λογω φορτου εργασιας δεν προλαβα να το δοκιμασω σε παιχνιδι. αλλα τωρα το σαββατοκυριακο θα το δοκιμασω.σε ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν επεσε ποτε. Το anti-shock τι ειναι; Οσο για το μαστορα δεν ειναι του σερβις αλλα δεν ξερω αν αξιζει να το στειλω στην Αθηνα.

κατευθείαν στον επίσημο "μάστορα".

 

είναι φονικό να το πηγαίνεις αλλού. αν είναι μέσα στην εγγύηση δεν θα έχεις κανέναν πρόβλημα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να προσθέσω ram σε έναν acer 3613 wlmi ο οποίος σύμφωνα με τα specs έχει:

Memory

256 MB RAM DDR2 533 memory, upgradeable to 2 GB using dual soDIMM modules

 

Αυτή είναι κατάλληλη; Είναι σε διαφορετική συχνότητα. Υπάρχει πρόβλημα;

 

Σύμφωνα με την Crucial, το φορητό σου είναι συμβατό με:

 

DDR2 PC2-4200 • CL=4 • UNBUFFERED • NON-ECC • 533 ΜΗz

ή

DDR2 PC2-5300 • CL=5 • UNBUFFERED • NON-ECC • 667 MHz

 

Άρα λογικά όλες οι μνήμες που έχει το e-shop.gr στην κατηγορία "SODIMM DDR2" θα κάνουν.

 

Μόνο 256mb θέλεις να προσθέσεις (δηλ. να έχεις σύνολο 512mb) ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα του Forum.

 

Έχω ένα φορητό Η/Υ ACER Aspire 1693 WLMi και μου παρουσιάζει το εξής παράδοξο:

 

Όταν είναι συνδεδεμένος στο ρεύμα (και μόνο τότε), αναβοσβήνει και τρεμοπαίζει η οθόνη καθώς και το εικονίδιο της μπαταρίας στην γραμμή εργασιών (συμπεριφέρεται δηλαδή σαν να συνδέω και αποσυνδέω συνεχώς τον φορτιστή :( ).

 

Το παράδοξο είναι πως η κατάσταση διορθώνεται αμέσως μόλις συνδέσω σε μια οποιαδήποτε USB θύρα τον εκτυπωτή μου (HP Photosmart 7260) :wacko:

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

Έχει κάποιος την παραμικρή ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει;

 

Ευχαριστω.

 

 

Κανείς δεν έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο??? :(

There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο??? :(

 

Μήπως δεν κάνει καλή επαφή ο φορτιστής (λιγο κομενο το κααλωδιο)

αν εχει κανένας γνωστό σου φορτιστή να δεις!

Link to comment
Share on other sites

ota einai me thn mpataria douleuei kanonika? an to exeis sto reuma kai den exeis pano thn mpataria ti kanei? kanei restart? h kleinei? mporei na ftaiei o fortisths !!:) an dokimaseis me kapoion allo tha to diapustoseis!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια τα NEC τι λενε??ειναι καλα?απο θεμα υποστηριξης κτλ?εχει μια τρελη προσφορα.. 749 απο 940 ευρω απο ενα καταστημα...

αυτο εδω το λαπτοπακι..

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.908003

 

τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Το Carrefour δεν τα έχει Κώστα;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν κάνει καλή επαφή ο φορτιστής (λιγο κομενο το κααλωδιο)

αν εχει κανένας γνωστό σου φορτιστή να δεις!

 

Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα.

Ο φορτιστής φαίνεται να είναι ΟΚ. Διαφορετικά θα μου παρουσίαζε το πρόβλημα συνεχώς και όχι μόνο όταν δεν έχω συνδεδεμένο τον εκτυπωτή!!! :wacko:

There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Link to comment
Share on other sites

mediamarkt :)

 

Α, είχα δει μία διαφήμιση για NEC από το Carrefour, μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια... :O :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την Crucial, το φορητό σου είναι συμβατό με:

 

DDR2 PC2-4200 • CL=4 • UNBUFFERED • NON-ECC • 533 ΜΗz

ή

DDR2 PC2-5300 • CL=5 • UNBUFFERED • NON-ECC • 667 MHz

 

Άρα λογικά όλες οι μνήμες που έχει το e-shop.gr στην κατηγορία "SODIMM DDR2" θα κάνουν.

 

Μόνο 256mb θέλεις να προσθέσεις (δηλ. να έχεις σύνολο 512mb) ;

 

Πολύ ενδιαφέρον link! Το laptop είναι για χρήση office από την αδελφή οπότε λέω να κρατήσω χαμηλά τον προυπολογισμό :p

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

 

Δύσκολη επιλογή. Εγώ θα έλεγα τον πρώτο κι ας υστερεί - ελάχιστα - σε σχέση με τον δεύτερο.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους .:)

 

Παιδια ,οι κατοχοι Vaio εχουν αντιμετωπισει ποτε προβλημα

με την μπαταρια του ,ή εγω ειμαι μονο ο ατυχος? :cry:

Στα καλα του καθουμενου ,τα επαιξε μετα απο περιπου 9 μηνες χρησης :mad:

Δηλαδη ενω ειναι τοποθετημενη στο laptop , δεν ανταποκρινεται ...

Κανενα tip εχετε να προτεινετε ?

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

 

(Άμα είσαι τυχερός και τον βρεις πουθενά, γιατί έχει έλλειψη) τον Toshiba A100-906 χωρίς δεύτερη κουβέντα!

 

Μια χαρά η Hp, καλούτσικο service αλλά με Toshiba δεν συγκρίνεται ούτε για πλάκα! ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους .:)

 

Παιδια ,οι κατοχοι Vaio εχουν αντιμετωπισει ποτε προβλημα

με την μπαταρια του ,ή εγω ειμαι μονο ο ατυχος? :cry:

Στα καλα του καθουμενου ,τα επαιξε μετα απο περιπου 9 μηνες χρησης :mad:

Δηλαδη ενω ειναι τοποθετημενη στο laptop , δεν ανταποκρινεται ...

Κανενα tip εχετε να προτεινετε ?

 

Eίναι ακόμα στην εγγύηση; (Οι μπαταρίες συνήθως έχουν μικρότερη εγγύηση, κοίταξέ το).

 

Και ένας φίλος με Vaio είχε το ίδιο πρόβλημα, με φορητό 2ετίας (η μπαταρία δεν κρατούσε ούτε 1 λεπτό). Είναι λογικό να μειώνεται ο χρόνος ζωής, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό. Ο φίλος αυτός (που ήταν εκτός εγγύησης) πήρε μία συμβατή από το BatteryUpgrade (η συμβατή είχε €80 και της Sony 180 €) και έκανε τη δουλειά του.

 

Επικοινώνησε και με τη Sony, τα τηλέφωνα που έχω:

0080044121496

210 6782 000

Link to comment
Share on other sites

Eίναι ακόμα στην εγγύηση; (Οι μπαταρίες συνήθως έχουν μικρότερη εγγύηση, κοίταξέ το).

 

Και ένας φίλος με Vaio είχε το ίδιο πρόβλημα, με φορητό 2ετίας (η μπαταρία δεν κρατούσε ούτε 1 λεπτό). Είναι λογικό να μειώνεται ο χρόνος ζωής, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό. Ο φίλος αυτός (που ήταν εκτός εγγύησης) πήρε μία συμβατή από το BatteryUpgrade (η συμβατή είχε €80 και της Sony 180 €) και έκανε τη δουλειά του.

 

Επικοινώνησε και με τη Sony, τα τηλέφωνα που έχω:

0080044121496

210 6782 000

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου :)

Νομιζω οτι οι μπαταριες εχουν 6 μηνες ,

οποτε μαλλον εχασα το τρενο:(

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

otan les ta epaixe? den anavei katholou me thn mpataria? h aplos krataei elaxista !!? se polles etairies kai h mpataria exei ena xrono egguhsh alla den nomizo gia ta vaio oti exei 1 xrono egguhsh !!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι σας λεει αυτο http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975842&product=904384&tab=specs

σκεφτομαι να το αγορασω!καμια γνωμη?

 

Πιστεύω οτι η προσφορά του mediamarket για το nec που ανέφερε ένα παιδί πιο πριν ήταν καλύτερη.

...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια,

 

μετά απο πολύ σκέψη αποφασισα να επενδύσω σε ένα laptop

 

Κύρια χαρακτηριστικά που θέλω λόγο συγκεκριμένων λειτουργικών απαιτήσεων

Core2Duo 2.0GHz

2GB μνήνη RAM

 

Για κάρτα γραφικών δεν σκίζομαι μια που τα παχνίδια είναι το τελευταιο για το οποίο θα τον χρησιμοποιώ (αντε κανενα championship manager που κ που)

 

Έχω καταλήξει λοιπον σε τριά

FUJITSU AMILO Pi1536MLR 1.199 euros

MULTIRAMA MIRAGE DC-G 7200 GR + 1024MB RAM 1.320 Euros

TURBO-X Sirus Duo II + 1024MB RAM 1.320 Euros

 

Ένα απο τα κύρια θέματα που με ενδιαφέρουν είναι το After-Sales support κ η αντιπροσωπία δεδομένου ότι δεν θέλω τρεισ την ωρα να τραβιεμαι δεξια κ αριστερα. Την Fujitsu συνεχίζει να την έχει η ALMAN; έχω ακουσει τα χειρότερα (και μέσα από αυτό) για την συγκεκριμένη... Έτσι βλέπω να καταλήγω στα δύο τελεύταία. Έχει κανείς εμπειρία(ες) απο τα εν λόγω service;

 

Υπερθέρμανση; Έχω ακούσει και έχω πιάσει το FUJITSU και έκαιγε από την πάνω πλευρά κάτω απο το πληκτρολόγιο. Για τα άλλα;

 

Τέλος, και δεδομένου ότι ο υπολογιστής που έχω τώρα είναι Celeron 333 που σημαίνει οτι υπολογιστη πέρνω ανα 7 χρονια, θέλω να ρωτήσω για την επεκτασιμότητα της RAM με εξαίρεση το TURBO-X όπου η μεγιστη RAM είναι 2GB ο υπάλληλος του MMULTIRAMA μου είπε ότι και το FUJITSU AMILO Pi1536MLR κ το MULTIRAMA MIRAGE DC-G 7200 GR ανεβαίνου μέχρι 4Gb [όταν βγούν 2GB dimmακια (2 slots)] αλλα δεν έπεισε. Ξέρετε τίποτα επ αυτου;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην κοινότητα του myPhone. :)

 

Για πληροφορίες σχετικά με το Fujitsu Siemens κοίταξε το αναλυτικό datasheet της εταιρίας: http://www.fujitsu-siemens.com/Resources/193/669139914.pdf ;)

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...