Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όσες και όσους γιορτάζουν ,

 

θα ήθελα να ρωτησω εαν στα καινούργια αυτοκίνητα είναι υποχρεωτικη η έκδοση κάρτας ελέγχου καυσαερίων ;

 

γιατί πριν 2 μήνες που αγόρασα το civic δεν μου εκδόσανε κάρτα ,

το τσιγκουνευτήκανε ή δεν είχαν μηχάνημα!

 

μολις κλειση το αμαξι 1 χρονο τοτε χρειαζετε καρτα .τωρα εισαι οκ:)

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μην βασιστείς στο ότι θα σου τηλεφωνήσουν αυτοι... Εσύ καθημερινά τηλέφωνο και ερώτημα για την πορεία του ανταλλακτικού. Ο "Σ" δεν φημίζεται για την αξιοπιστεία του σε τέτοια θέματα...

 

Πάντως μην σε ανησυχεί το ότι την άκουσε ο κομπρέσρορας, συμβαίνουν αυτά.

 

Απο ότι ακούω και συζηταω γύρω γύρω στα θέματα εγγύησης ο 'Σ' είναι ένταξει.είναι γραμμή της χοντα να μην υπάρχει δυσαρεστημένος πελάτης.Εμένα μου άλλαξαν δισκόπλακες στα 18000κμ λόγω φθοράς χωρις 2η κουβέντα.αυτά τα τακάκια που χρησημοποιεί η χόντα και καλά οικολογικά εχουν μέταλα χοντρά μεσα και κάνουν τους δίσκους καφενείο.κοιτάχτε το και εσείς.οι δισκοι γινονται ολο βαθιους κυκλους σαν απο πικαπ.Εχω ακούσει ότι τα επόμενα 4 χρόνια εγγυησης καλύπτονται απο ασφαλιστική εταιρια που εχει συμβαση με τη χοντα και είναι πληρωμένη με δικά μας χρήματα απο την αγορά του αυτοκινήτου.δεν ξερω αν αληθευει,αλλα και ετσι να ειναι εμεις δεν εχουμε προβλημα

Καλημερα και χρονια πολλά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μα δουλεύει και σε εμένα το αφρολεξάκι και το έχω απο την αρχή που το πήρα γιατί το τζαμάκι ήταν το πρώτο πράγμα που παρατήρησα όταν πρωτο-οδήγησα το αμάξι. Βασικά κάνει ένα τρίξιμο αρκετά εκνευριστικό και ήταν μπροστά στα μάτια μου και μου ερχόταν μέχρι να το φτίαξω να το σπάσω το "βρωμοτζαμάκι". Τώρα όλα είναι μια χαρά και το απολαμβάνω το space ταμπλώ! Πάντως με το σύστημα παρκαρίσματος δεν έχω κανένα πρόβλημα και με έχει βοηθήσει μερικές φορές σε δύσκολα παρκαρίσματα!

 

file mporeis na mou peis pos elyses to provlima triximo sto tamplo trizei kai emena alla den mporo na katalavo apo pou proerxetai to triximo.thanks

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι ακούω και συζηταω γύρω γύρω στα θέματα εγγύησης ο 'Σ' είναι ένταξει.είναι γραμμή της χοντα να μην υπάρχει δυσαρεστημένος πελάτης.Εμένα μου άλλαξαν δισκόπλακες στα 18000κμ λόγω φθοράς χωρις 2η κουβέντα.αυτά τα τακάκια που χρησημοποιεί η χόντα και καλά οικολογικά εχουν μέταλα χοντρά μεσα και κάνουν τους δίσκους καφενείο.κοιτάχτε το και εσείς.οι δισκοι γινονται ολο βαθιους κυκλους σαν απο πικαπ.Εχω ακούσει ότι τα επόμενα 4 χρόνια εγγυησης καλύπτονται απο ασφαλιστική εταιρια που εχει συμβαση με τη χοντα και είναι πληρωμένη με δικά μας χρήματα απο την αγορά του αυτοκινήτου.δεν ξερω αν αληθευει,αλλα και ετσι να ειναι εμεις δεν εχουμε προβλημα

Καλημερα και χρονια πολλά

 

Εγώ από την άλλη απλά πιστεύω ότι έχουμε πέσει σε πολύ καλό αντιπρόσωπο. Πραγματικά ο ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ με έχει εκπλήξει ευχάριστα. Θυμάμαι πριν ένα χρόνο που άλλαξα το στερεοφωνικό, τότε που όλοι έλεγαν πως και που όταν τους έλεγες για πλαίσιο 2 DIN εκείνος με την πρώτη το παράγγειλε και το έφερε. Στο τελευταίο service και ενώ είχα πάνω την CAI τηε Injen δεν ανέφερε καν το θέμα της εγγύησης και το βιβλίο σφραγίστηκε κανονικά. Και μάλιστα ο μηχανικός τους φένετε να το κατέχει το σπορ. Θα δούμε όταν και αν βγει το πολυδιαφημισμένο κιτ βελτίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα civic μοντέλο 2008 και θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1) Το 1ο service των 10000km άκουσα ότι έχει 175 ευρώ! Για λάδια και φίλτρο; Αληθεύει αυτό;

2) Θέλω να αλλάξω το ραδιοσιντί και για να γίνει αυτό πρέπει να βάλω ένα πλαίσιο για να μικρήνει η τρύπα του. Ο αντιπρόσωπος που το πήρα μου είπε ότι έχει 250 ευρώ. Έχει κάνει κανείς τέτοια τοποθέτηση;

Link to comment
Share on other sites

To πλαίσιο έχει 250 ευρώ;
Έτσι μου είπε. Πάντως είναι μεγάλο πλαίσιο. Είναι ένα μεγάλο κομμάτι του ταμπλό και έχει και την τρύπα για τον διακόπτη αλάρμ.
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις μονό ή διπλο DIN? αν βάλεις διπλό θα του πεις να μήν σου παραγείλει τα λαμαρινάκια (τσάμπα λεφτά) και σε οποιαδήποτε περίπτοση να μην σου παραγείλει την πλεξουδα με τα καλώδια. Η τιμή τότε θα μειωθεί στα......85€ περίπου. Οπότε πες του να αφήσει τις μούφες. Το πρώτο service μου πήγε 80€ και το δεύτερο 125€.
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις μονό ή διπλο DIN? αν βάλεις διπλό θα του πεις να μήν σου παραγείλει τα λαμαρινάκια (τσάμπα λεφτά) και σε οποιαδήποτε περίπτοση να μην σου παραγείλει την πλεξουδα με τα καλώδια. Η τιμή τότε θα μειωθεί στα......85€ περίπου. Οπότε πες του να αφήσει τις μούφες. Το πρώτο service μου πήγε 80€ και το δεύτερο 125€.
Τι είναι το μονό και το διπλό DIN?
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις μονό ή διπλο DIN? αν βάλεις διπλό θα του πεις να μήν σου παραγείλει τα λαμαρινάκια (τσάμπα λεφτά) και σε οποιαδήποτε περίπτοση να μην σου παραγείλει την πλεξουδα με τα καλώδια. Η τιμή τότε θα μειωθεί στα......85€ περίπου. Οπότε πες του να αφήσει τις μούφες. Το πρώτο service μου πήγε 80€ και το δεύτερο 125€.
Μάλλον εννοείς το μέγεθος της τρύπας. Θέλω να βάλω με μονό DIN αν και δεν ξέρω εάν το πλαίσιο βγαίνει και για μονό και για διπλό DIN.
Link to comment
Share on other sites

Το πλαίσιο το ίδιο είναι απλά για μονό θα χρειαστείς να του πεις να σου παραγγείλει και τα πλαινά λαμαρινάκια καθώς και την θήκη για να καλύψει το κενό. Άρα π'οσο έχουν όλα αυτά δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα
Link to comment
Share on other sites

Το πλαίσιο το ίδιο είναι απλά για μονό θα χρειαστείς να του πεις να σου παραγγείλει και τα πλαινά λαμαρινάκια καθώς και την θήκη για να καλύψει το κενό. Άρα π'οσο έχουν όλα αυτά δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα
Ευχαριστώ για την βοήθεια σου.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι γίνεται με αυτό το θέμα ρε παιδιά.ξερει κανείς τίποτα?ειχε γραφτεί εδώ παλιότερα κάτι για προγραμμα,εξάτμιση και φιλτρο μεσω χοντα.Και εαν συμβεί αυτό με την εγγύηση τι θα γίνει?

vatigoal εισαι ο "ΜΑΥΡΟΣ" με τα ξένον?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα το civic για το πρώτο service και πλήρωσα 102 ευρώ για λάδια και φίλτρο. Αυτή τη φορά ο ίδιος άνθρωπος μου είπε ότι το πλαίσιο του ραδιοσιντί κάνει 40 ευρώ και πρέπει να το παραγγείλουμε στην Honda!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα το civic για το πρώτο service και πλήρωσα 102 ευρώ για λάδια και φίλτρο. Αυτή τη φορά ο ίδιος άνθρωπος μου είπε ότι το πλαίσιο του ραδιοσιντί κάνει 40 ευρώ και πρέπει να το παραγγείλουμε στην Honda!

 

εγω για λαδια 5-40 και φιλτρο πληρωσα 55 ευρω.πολλα σου πηρε :cool:

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

τα ματια σας 100 με τα σερβις......

 

οποιος σας χρεωνει για σερβις των 10.000χλμ(λαδια) παραπανω απο 55-60 ευρω ειναι ΚΛΕΦΤΗΣ....

 

Σκέφτηκα να συγκεντρώσω κάπου τις τιμές που έχουν γραφτεί εδω μέσα για να ξέρουμε τι πλήρωσε ο καθένας μας και σε ποια αντιπροσωπεία-συνεργείο.Οπότε θα ήταν καλό να μας λέτε που κανατε το σερβις ,έστω και με αστερακια στο όνομα αν δεν θέλετε να εμφαιχτει ολοκληρο για λογους διαφημησης.Πιστεύω μια λιστα θα βοηθούσε πολύ για να μην μας κλέβουν κιόλας.Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά υπαρχουν λαδια με 6 ευρώ το λίτρο και λάδια 20+ ευρώ το λίτρο.αν επιλέξει κάποιος να βάλει ακριβό λάδι δεν σημαίνει ότι τον έκλεψαν.το απαράδεκτο της υπόθεσης είναι ότι μας χρεώνουν εργατικά για την αλλαγή λαδιών!!!Καλό είναι πάντως όταν βάζει κάποιος φτηνό και μη επώνυμο λάδι να κοιτάζει και τις προδιαγραφές.το βιβλίο του αυτοκινήτου γράφει μέσα ποιες προδιαγραφές πρέπει να έχει το λάδι που χρησημοποιούμε.είμαι της γνώμης ότι οικονομία μονο απο τα λάδια δεν πρεπει να κανουμε.αφορά άμεσσα την ζωη και τη σωστη λειτουργεία του μοτέρ.
Link to comment
Share on other sites

ε ναι ρε παιδια

 

οταν εχει 10 ευρω το φιλτρο και 4 μπουκαλια λαδι απο 12 ευρω το λιτρο

 

48 + 10 = 58 δεν ξερω και εγω ροδελα αμα αλλαζουν κτλ 60 ε και 10 ευρω εργατικα 70 .

 

 

εγω τοσα δινω παντως για το C4 θα μπορουσα να βαλω λαδι και με 8 ευρω .

Link to comment
Share on other sites

paidia kanenas gia toys trigmous mporei na me voithisei?akouo ena trigmo den einai dynatos alla den mporo na katalavo apo pou proerxetai.
Νά τό πάς στήν εταιρεία νά εντοπίσουν τούς τριγμούς καί νά επισκευάσουν ότι χρειάζεται.Είχα πρόβλημα καί εγώ μέ τριγμούς (civic sedan).Τό πήγα στά κεντρικά τού Σαρακάκη καί αντικατέστησαν κάποια τμήματα τού εσωτερικού.Όλα καλά από τότε.
:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

paidia kanenas gia toys trigmous mporei na me voithisei?akouo ena trigmo den einai dynatos alla den mporo na katalavo apo pou proerxetai.

 

Φίλε καλως ηρθες στο κλαμπ.μια λυση υπαρχει μόνο.σταματας να ασχολιέσαι με το θέμα και βάζεις λίγο πιο δυνατα τη μουσική ......και θα είναι όλα εντάξει.εγω εχω ισως τα περισοτερα προβληματα απο ολους με τριγμους.περαν του ταμπλώ που τριζει σε 2-3 διαφορετικες μεριές,τριζει η μπλαφονιερα και η κονσολα απο τη μερια του συνοδηγου.τι να παω και να τους πω?αλλαχτε τα ολα?οποτε το παρατησα εκει το θέμα και δεν ξαναασχοληθηκα

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στα 94000 και απο εχθές δε λειτουργεί το κλιματιστικό μου!

πηγα σήμερα στην τοπική αντιπροσωπεία από όπου με έστειλαν σε ένα ηλεκτρολόγο που συνεργαζόταν για να βγει η εξής διάγνωση: κάηκε ο κομπρέσσορας του κλιματιστικου!

 

γραψτε λάθος! τώρα είμαι στα 95000 και 2 βδομάδες μετά που κάηκε ο κομπρεσσορας (13-8). λοιπον σημερα το πρωι πηγα στον ηλεκτρολόγο να μου αλλάξει το πηνίο που είχε καει στον κομπρέσσορα. την προηγούμενη βδομάδα είχε αδεια οποτε περίμενα πότε θα τελειώσει η άδειά του! ολά καλα επιτέλους λίγη δροσια! καλο βράδυ σε όλους!

 

α! έμαθα και κάτι που δεν ηξερα ή που δεν μου είχαν πεί:

να μη ανοίγω τον κλιματισμό στις πολλές στροφές, δηλαδή η πριν ξεκινήσεις

ή πατάς συμπλέκτη να πέσουν οι στροφές και μετά. αυτα!;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...